Κοινωνία ώρα μηδέν IV

Re: Κοινωνία ώρα μηδέν IV

Δημοσίευσηαπό Totem_pk » Κυρ 17 Ιαν 2021, 09:49

Μπορει να υπαρχουν επιφυλάξεις και η φυσιολογικη ανησυχία. Σε καθε περιπτωση ομως τα εμβολια ειναι εγκεκριμενα. Και αυτοι οι οργανισμοι που τα ενεκριναν δεν ειναι οτιναναι. Ναι καταλαβαινω την ανησυχια ναι καταλαβαινω την επιφυλαξη αλλα και στα ποιο απλα φαρμακα να δεις τις παρενεργειες θα τρομαξεις. Νομιζω πως η τεχνολογια αυτων των εμβολιων προυπηρχε και απλα τωρα με τα τοσα κονδυλια που πεσανε και τα τοσα μυαλα παγκοσμιως που ασχολήθηκαν αποκλειστικα με αυτο ενα χρονο μειωθηκε ο χρονο της αναπτυξης της. Μεχρι τον ποιο γρηγορο υπολογιστη του πλανητη δεσμευσαν για την ερευνα.
Εγω παιδια θα το κανω. Παρενεργειες εχουν σχεδον ολα τα εμβολια (και λογω δουλειας εχω κανει πολλα) αλλα στο τελος της ημερας ολα αυτα σε προστατευουν απο την ασθενεια. Ισως ο ενας στο 1 εκατομυριο να την πατησει αλλα αυτο ισχυει σε οτι κανουμε, σε οποιαδηποτε ενεργεια μας απο το πρωι που ξυπναμε μεχρι το βραδυ που πεφτουμε για υπνο. Θεωρω οτι οι πιθανοτητες καποιας επιπλοκης ειναι ποιο ελαφριες απο την ιδια την ασθενεια.
Αντιδρασεις θα υπαρχουν. Παντα υπηρχαν. Και ειναι υγιες αυτο. Βοηθαει την επιστημη η κριτικη σταση.
Το σημαντικο ειναι ομως οτι αυτο το rna κλπ το οτι μαθαινεις το ανθρωπινο σωμα πως να αντιδρα σε μια ασθενεια ειναι μια απο τις μεγαλυτερες επιστημονικες επιτυχιες του ανθρωπινου ειδους. Νομιζω πως θα το δουμε τα επομενα χρονια να επιδρα στην καθημερινοτητα μας και να αντιμετωπιζουμε ασθενειες που βασανιζουν χρονια το ανθρωπινο ειδος.
Φανταστειτε λοιπον τι εκανε το ανθρωπινο ειδος. Εφυγε απο την χημεια και πηγε στην καθοδηγηση του οργανισμου του ανθρωπου για να αντιμετωπισει μια ασθενεια. Αν το σκεφτεις ειναι τρελο!!
Στελνεις μηνυμα στο σωμα σου και το εκπαιδευεις. Αδιανοητο.

Υ.Γ. Οι αρνητες των παντων οπως του εμβολιου, ποιο πριν του κορωνοιου, της σφαιρικης γης, της κατακτησης της σεληνης λενε λενε λενε αλλα δεν προτεινουν ποτε τιποτα. Μονιμη αντιπολίτευση, και νοοτροπια εισσαγγελεως της χουντας.
Σεβομαι αυτον που λεει πχ. Διαφωνω με τα περιοριστικα μετρα, δεν βαζω μασκα, δεν πιστευω στον κορωνοιο αλλα αν τυχον κολησω μην με πατε σε νοσοκομειο. Και αποδεχομαι οτι μπορει να πεθανει η μητερα μου η γυναικα μου η κορη μου η ο γιος μου. Αυτον παρολο που διαφωνω σεβομαι την αποψη του. Γιατι την στηριζει. Το μιλας στον αερα εκ του ασφαλους και να κωλοτουμπιαζεις καθε τρεις και λιγο τι να πω??? Δεν ειναι σωστο οπως και να το δεις.
Totem_pk

Δημοσίευσηαπό mpafos4 » Κυρ 17 Ιαν 2021, 13:32

Επειδη,η λεξη επιστημονας εχει μεγαλη περαση και ειδικοτερα στις μερες που ζουμε.....καλο θα ηταν οταν την αναφερετε,να κρατατε και ενα μικρο καλαθι....

Την κοινωνια που ζουμε,επιστημονες την εχουν δημιουργησει.....Νομικοι,το δικαστικο συστημα.....γιατροι,το συστημα υγειας....οικονομολογοι,την οικονομια της....παιδαγωγοι,το εκπαιδευτικο συστημα.Δεν θα λεγατε πως τα εχουν καταφερει,ετσι δεν ειναι?....

Ας μην αναφερω τι γινεται στα πανεπιστημια......και τον τροπο που επιλεγονται οι "εκλεκτοι"....
ΙΒΑΝ ΣΑΒΒΙΔΗ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
mpafos4

Δημοσίευσηαπό gika » Κυρ 17 Ιαν 2021, 16:30

Προσωπικά, με τα όσα έχω διαβάσει επί του θέματος, ανυπομωνώ να έρθει η ώρα να κάνω ένα από τα εμβόλια των Pfizer ή Moderna. H ιδέα πίσω από τα εμβόλια που χρησιμοποιούν mRNA φαίνεται εξαιρετική και αναμένεται να δώσει λύσεις σε ποικίλες ασθένειες τα επόμενα χρόνια. Φαίνεται να είναι ότι καλύτερο μας συνέβει στα χρόνια της πανδημίας. Ήδη ανοίγουν startup με στόχο την καταπολέμηση πολλών ιών -ακόμα και τύπων καρκίνου- με τη χρήση της εν λόγω τεχνολογίας καθώς η ιδέα πίσω από αυτά τα εμβόλια είναι transferable και η έρευνα/υλοποίηση γίνεται όλο και πιο οικονομική και εύκολα προσβάσιμη.

Και τα γράφω όλα αυτά αντιλαμβανόμενος προφανώς ότι ως προγραμματιστής, και όχι bio-scientist, δεν έχω το υπόβαθρο να καταλάβω σε βάθος αρκετές από τις έρευνες που έχουν κυκλοφορίσει. Παρ' όλα αυτά, οι λίγες γνώσεις βιολογίας σε συνδυασμό με τις αρκετές ώρες που έχω περάσει διαβάζοντας σχετικά papers και επιστημονικά forums, με οδήγησαν στα παραπάνω συμπεράσαματα.

Εξαιρετικό επίσης είναι και αυτό το κείμενο, που εξηγεί την τεχνολογία του εμβολίου από την σκοπιά ενός προγραμματιστή. Αν κάποιος είναι εξοικιωμένος με έννοιες προγραμματισμού και έχει κάποιες απλές γνώσεις βιολογίας από το σχολείο, θα μπορέσει εύκολα να αντιληφθεί το πως λειτουργεί το εμβόλιο.
Άβαταρ μέλους
gika

Δημοσίευσηαπό camel85 » Παρ 22 Ιαν 2021, 20:36

Totem_pk έγραψε:Σεβομαι αυτον που λεει πχ. Διαφωνω με τα περιοριστικα μετρα, δεν βαζω μασκα, δεν πιστευω στον κορωνοιο αλλα αν τυχον κολησω μην με πατε σε νοσοκομειο. Και αποδεχομαι οτι μπορει να πεθανει η μητερα μου η γυναικα μου η κορη μου η ο γιος μου.

Γιατί αυτός δεν πλήρωνε μια ζωή φόρους για το σύστημα υγείας; Μόνο όσοι δέχονται τις τρέχουσες θεωρίες περί κορωνιού δικαιούνται νοσηλείας;
Άβαταρ μέλους
camel85

Δημοσίευσηαπό theodorsalonika » Σάβ 23 Ιαν 2021, 02:14

εγω παντως δηλωσα να το κανω....και το εχουν κανει και φιλοι μου..μια χαρα..

αντε να ξεμπερδευουμε επιτελους... :opaokara: :opaokara: :opaokara:
Βλέπουμε τους αετούς να πετούν ψηλά μόνοι τους, ενώ τα πρόβατα μαζεύονται σε κοπάδι.
Άβαταρ μέλους
theodorsalonika

Δημοσίευσηαπό Mitsospaoki4 » Σάβ 23 Ιαν 2021, 10:03

Αν πουν ότι χωρίς εμβόλιο δεν θα μπορείς να ταξιδεύεις, να πας γήπεδο ή να πας σε καφέ και εστιατόρια, θα υπάρχει άραγε κάνεις να δηλώνει ακόμα αρνητής;;

Πρέπει να σκεφτούμε λίγο και το συνολικό καλό. Αν δεν εμβολιαστεί το 70% δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα..
Και με τα σαΐνια που έχουμε πολιτικούς και γιατρούς να κάνουν μοκο, δεν προβλέπεται άλλη λύση στο μέλλον πέραν του εμβολιασμού

Στο χέρι μας είναι
Άβαταρ μέλους
Mitsospaoki4

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Σάβ 23 Ιαν 2021, 10:15

Aν κανουν κατι τετοιο θα γινω αρνητης εγω.
Οταν την ελλειψη εμπιστοσυνης κ ενημερωσης την αντινετωπιζεις με αυταρχισμο τοτε αυτο θα το βρουμε μπροστα μας κ σε αλλες περιπτωσεις.
Την επιδρομη που εχει κανει η νεα δικτατορια στις συνταγματικες ελευθεριες δεν τις ειχε κανει ουτε κατα διανοια ο παπαδοπουλος.
Άβαταρ μέλους
barlow4

Δημοσίευσηαπό Mitsospaoki4 » Σάβ 23 Ιαν 2021, 10:21

Σαν πρόταση ακούστηκε αυτό, δεν έχει πάρει επίσημη μορφή ακόμα

Το μόνο που είναι σίγουρο για την ώρα είναι ότι δεν θα μπορείς να ταξιδεύεις αεροπορικός με κάποιες εταιρίες.

Ο λόγος που γίνεται αυτό είναι για να υπάρξει κάποια νέα εστία μόλυνσης, που να σου πω την αλήθεια και μένα μαλακια μου ακούγεται, ειδικά αν όλοι οι γύρω σου έχουν κάνει εμβόλιο, άρα θα είναι προστατευμένει
Άβαταρ μέλους
Mitsospaoki4

Δημοσίευσηαπό sunnyblack » Σάβ 23 Ιαν 2021, 11:00

Σε άρθρο του politico προχθές δε φαίνεται να προκρίνεται ακόμα κάτι τέτοιο στην Ευρώπη. Θ μου πεις με τα δε φαινεται και τα ακομη δε λαμησε κανεις...
Άβαταρ μέλους
sunnyblack

Δημοσίευσηαπό astral » Σάβ 23 Ιαν 2021, 12:16

Αποφυλάκιση για τον πρωταγωνιστή της υπόθεσης του ναρκόπλοιου Noor1

Βούλευμα για την αποφυλάκιση του βασικού κατηγορούμενου της υπόθεσης διακίνησης ναρκωτικών, τουλάχιστον 2 τόνων ηρωίνης, εξέδωσε το Συμβούλιο Πλημμελειοδικών Χαλκίδας, με αποτέλεσμα να αποφυλακιστεί έπειτα από περίπου έξι χρόνια ο Ευθύμιος Γιαννουσάκης.

https://thepressproject.gr/apofylakisi- ... iou-noor1/
Άβαταρ μέλους
astral

Δημοσίευσηαπό GEOL » Σάβ 23 Ιαν 2021, 15:14

barlow4 έγραψε:Aν κανουν κατι τετοιο θα γινω αρνητης εγω.
Οταν την ελλειψη εμπιστοσυνης κ ενημερωσης την αντινετωπιζεις με αυταρχισμο τοτε αυτο θα το βρουμε μπροστα μας κ σε αλλες περιπτωσεις.
Την επιδρομη που εχει κανει η νεα δικτατορια στις συνταγματικες ελευθεριες δεν τις ειχε κανει ουτε κατα διανοια ο παπαδοπουλος.

ΣΩΣΤΟΤΑΤΟΣ.
GEOL

Δημοσίευσηαπό renegade » Σάβ 23 Ιαν 2021, 19:37

barlow4 έγραψε:Aν κανουν κατι τετοιο θα γινω αρνητης εγω.

Εν μέρει συμφωνώ μαζί σου, αλλά εξήγησε μου ποια η διαφορά με τον υποχρεωτικό εμβολιασμό όταν επισκέπτεσαι αφρικανικές χώρες?
Άβαταρ μέλους
renegade

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Σάβ 23 Ιαν 2021, 20:19

Η διαφορα ειναι οτι η ενημερωση και το χτισιμο εμπιστοσυνης ωθει κ τον δυσπιστο στον εμβολιασμο.Οχι ο αυταρχισμος η μπατσοκρατια κ τα κονδυλια της ενημερωσης στους παπαγαλους για να μας βριζουν κ να μας κουνουν το δαχτυλο.
Ειμαι ο τελευταιος που ειναι κατα του εμβολιου.Αλλα τον αυταρχισμο του ο κουλης στο τελος θα τον νοιωσει στο εντερο.
Ηδη εφαγε μια μπατσα απο τη μερκελ.
Άβαταρ μέλους
barlow4

Δημοσίευσηαπό ΠΑΟΚΤΣΗΣ-4 » Δευτ 25 Ιαν 2021, 18:31

Με επίσημη ανακοίνωση του υπουργού υγείας, η Γερμανία ανακοίνωσε ότι αγόρασε εκατοντάδες χιλιάδες δόσεις του «φαρμάκου Τραμπ» για τον κορονοϊό!
Ο Γερμανός Υπουργός Υγείας Jens Spahn ανακοίνωσε ότι η Γερμανία αγόρασε 200.000 δόσεις του περιβόητου «φαρμάκου του Τραμπ» της θεραπείας δηλαδή μονοκλωνικών αντισωμάτων που λέγεται ότι βοήθησε τον πρώην Πρόεδρο των ΗΠΑ να ξεπεράσει σε ελάχιστο χρόνο την ασθένεια.
Η εξέλιξη αυτή διασύρει κυριολεκτικά τον πρωθυπουργό Κυριάκο Μητσοτάκη και προσκείμενα ΜΜΕ που βάφτιζαν «ψεκασμένος», όσους υποστήριζαν ότι το φάρμακο υπάρχει, το χρησιμοποίησε ο Τραμπ αλλά και εδώ ο αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος!
Είναι η δεύτερη είδηση που εκθέτει την κυβέρνηση, μετά και την αποκάλυψη των ευεργετικών δράσεων της κολχικίνης για την οποία Έλληνες επιστήμονες επέμεναν από τον Μάρτιο, είχαν όμως δαιμονοποιηθεί από όλο το μιντιακό σύστημα που ελέγχεται από την κυβέρνηση!
«Από την επόμενη εβδομάδα, τα μονοκλωνικά αντισώματα θα χρησιμοποιηθούν στη Γερμανία ως η πρώτη χώρα στην ΕΕ. Αρχικά σε πανεπιστημιακές κλινικές», δήλωσε ο ομοσπονδιακός υπουργός Υγείας Jens Spahn στην «Bild». «Η ομοσπονδιακή κυβέρνηση αγόρασε 200.000 κουτιά για 400 εκατομμύρια ευρώ». Αυτό αντιστοιχεί σε τιμή 2000 ευρώ ανά δόση.
Αποτρέπει θανάτους και διασωλήνωση!
Σύμφωνα με την έκθεση, ο πρώην Πρόεδρος των ΗΠΑ Ντόναλντ Τραμπ βοηθήθηκε με αυτήν τη μορφή αντισωμάτων μετά τη μόλυνση από κορωνοϊό. «Ενεργούν σαν παθητικός εμβολιασμός. Η χορήγηση αυτών των αντισωμάτων μπορεί να βοηθήσει ασθενείς υψηλού κινδύνου στην πρώιμη φάση αποτρέποντας έτσι μια επιδείνωση της υγείας λόγω του ιού», δήλωσε ο πολιτικός του CDU. Ο Τραμπ έλαβε θεραπεία με το κοκτέιλ αντισωμάτων REGN-COV2 από την αμερικανική εταιρεία Regeneron στις αρχές Οκτωβρίου.
Το δραστικό συστατικό του REGN-COV2 είναι ένας συνδυασμός δύο ειδικά αναπτυγμένων αντισωμάτων που συνδέονται με τη λεγόμενη ακίδα πρωτεΐνης του κοροναϊού και μπορούν έτσι να παραμορφώσουν τη δομή του. Αυτό γίνεται για να αποφευχθεί ο πολλαπλασιασμός του του κορανοϊού. Σύμφωνα με τον Regeneron, ο συνδυασμός δύο διαφορετικών αντισωμάτων μπορεί να αποτρέψει και τη μετάλλαξη του κορωνοϊού.
Άβαταρ μέλους
ΠΑΟΚΤΣΗΣ-4

Δημοσίευσηαπό zissos » Τρί 26 Ιαν 2021, 13:28

Από σήμερα απαγορεύονται οι συναθροίσεις άνω των 100 ατόμων μέχρι την 1η Φλεβάρη, εκτός άμα πρόκειται για ψώνια ή μετάβαση σε εργασία με ΜΜΜ. Με τις υγείες μας, πέρσι το καλοκαίρι στείλαμε την χώρα 50 χρόνια πίσω. Συγχαρητήρια σε αυτούς που χαίρονται και χαϊδεύουν τα απαυτά τους (που είναι και οι περισσότεροι από ότι φαίνεται).
Άβαταρ μέλους
zissos

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κοινωνικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: tsamos4 και 3 επισκέπτες

metin2 pvp metin2 pvp serverler mt2 pvp metin2 pvp silkroad pvp knight pvp metin2 pvp serverler pvp serverler