Κοινωνία ώρα μηδέν IV

Re: Κοινωνία ώρα μηδέν IV

Δημοσίευσηαπό mpafos4 » Τετ 25 Νοέμ 2020, 12:09

sourmenetes έγραψε:
gk.box16 έγραψε:Χθες το βράδυ ο Γιάννης μοίρασε κούτες τροφίμων στην εκκλησία του Αγίου Μελετίου στα Σεπόλια στην γειτονιά που μεγάλωσε. Ήσυχα και απλά, χωρίς τυμπανοκρουσίες.

Άνθρωπος.

Ο καλύτερος μπασκετμπολίστας του κόσμου κάθε χρόνο γυρίζει συνέχεια εκεί που μεγάλωσε βοηθάει και συναναστρέφεται τους ανθρώπους με τους οποίους έζησε και μεγάλωσε σε χρόνια δύσκολα. Ο Έλληνας αν βγάλει πέντε φράγκα πάει στο χωριό του μόνο για να δείξει το τζιπ.

Είμαι υπέρ της άποψης οτι ο Αντετοκούμπο δεν μπορεί να χαρακτηριστεί Έλληνας.
Αφού δεν είναι μ@λ@κ@ς το παιδί. Φαίνεται.

Κακό πράγμα ρε φίλε να τα βάζεις όλα στο ίδιο τσουβάλι!!

Σόρρυ αλλά υπάρχουν πάρα πολλοί αξιόλογοι, βέβαια υπάρχουν και πολλοί μαλακες.τι να κάνουμε...

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εαν οι αξιολογοι ηταν παρα πολλοι δεν θα ζουσαε ετσι,στο καλυτερο οικοπεδο του πλανητη!Αποτελουν εξαιρεση και οι εξαιρεσης απλα επιβεβαιωνουν τον κανονα.

Οσο για τον Ατετοκουμπο....φυσικα και δεν ειναι ο καλυτερος παικτης στον κοσμο...Μην τρελαθουμε,κιολας....
ΙΒΑΝ ΣΑΒΒΙΔΗ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
mpafos4

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Τετ 25 Νοέμ 2020, 12:32

Το μεγαλείο ανθρωπιάς του Γιάννη Αντετοκούνμπο ο οποίος μαζί με τα αδέρφια και τη μητέρα του πρόσφεραν τρόφιμα μακράς διάρκειας στην ενορία του Αγίου Μελετίου στα Σεπόλια έχει προκαλέσει μεγάλη συγκίνηση στους κατοίκους της περιοχής. Ο εφημέριος του ιερού ναού πατηρ Γεώργιος Σταθόπουλος μιλώντας στο protothema.gr αποκάλυψε ότι τα παιδιά του κατηχητικού σχολείου της εκκλησίας κάθε χρόνο Χριστούγεννα και Πάσχα συγκέντρωναν τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης για τις οικογένειες που είχαν πραγματικά ανάγκη.

Έτσι και ο Γιάννης σήμερα έχοντας στο μυαλό του τις δύσκολες ημέρες εκείνες που περνούσε με την οικογένειά του θέλησε να κάνει αυτή την προσφορά. «Τα παιδιά των κατηχητικών σχολείων μαζέυουν κάποια τρόφιμα και φτιάχνουν το δέμα της Αγάπης και το πηγαίνουν σε οικογένειες που έχουν ανάγκη. Ο Γιάννης έχοντας αυτές τις εικόνες μέσα του θέλησε να συμμετάσχει σε αυτό, το οποίο γίνεται κάθε χρόνο από τα παιδιά των κατηχητικών», θα πει ο πατήρ Γεώργιος.
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία.
Άβαταρ μέλους
bersekeros

Δημοσίευσηαπό gk.box16 » Τετ 25 Νοέμ 2020, 12:46

bersekeros έγραψε:
Othin έγραψε:Τουλάχιστον ο Γιάννης πρόσφερε κάτι ανιδιοτελώς. Πες μου τον τελευταίο Έλληνα που έκανε κάτι τέτοιο.

Τι εννοείς;

Εσύ δεν βοηθάς κανέναν;

Δεν έχεις συνεισφέρει ποτέ, έστω και από το υστερημά σου;

Άλλοι δεν το κάνουν;

Πρέπει πάντα να τα τσουβαλιαζουμε όλα;

ΥΓ Για την πρώτη ερώτηση που μου απηύθυνες σε παραπέμπω στην Ημερήσια Διαταγή του ΑΓΕΕΘΑ της 21ης Νοεμβρίου 2020 και δηλώνω ότι έχω εμπιστοσύνη στο Θεσμό των Ενόπλων Δυνάμεων, ότι θα κάνει το καθήκον του οπότε διαταχθεί.

Αυτό το υστερόγραφο είναι το πρώτο δειγμα της αγάπης σου για την Ελλάδα για την πατρίδα σου;

Ο προσωπικός σου αγώνας για ισότητα , δικαιοσύνη, παιδεία, υγεία , υποδομές , και ένα σωρό άλλα που θα κάνουν τον τόπο να προοδεύει , θα εξασφαλίσουν μια αξιοπρεπή διαβίωση για όλους τους Έλληνες που είναι ;
Που είναι το "αγωνίζομαι για το καλό όλων" γιατί αυτός είναι ο τρόπος για να θα έρθει και σε μένα το "καλό";
Αυτός είναι ο "πόλεμος" που πρέπει να πολεμήσουμε κάθε μέρα.
Πιστεύεις ότι αυτός που κοιτάει μόνο την πάρτη του καθημερινά, θα πολεμήσει για την Ελλάδα μας στον πραγματικό πόλεμο;Οι μεγαλόσχημοι;
Εγώ όχι.

Όσο αφορά τον Αντετοκούμπο ο Σάκης Μπουλάς κάποτε είχε πει κάτι που το ζουν πολλοί και το έχουν ακούσει περισσότεροι.

"- Δίνεις μια μπουκιά από την τυρόπιτα σου σε ένα κοκκαλιάρικο αδέσποτο σκυλί και σκάει μύτη ο " εδώ πεινάνε παιδιά κι εσείς ταΐζετε τα ζώα".
- Βοηθάς μια φτωχή οικογένεια και σκάει μύτη ο " ναι, αλλά αυτή έβαψε τη ρίζα της, δεν έχουν ανάγκη, στα ψέματα το κάνουν"
- Βοηθάς αλλοδαπή οικογένεια " εδώ πεινανε οι Έλληνες, αυτοί μας μάραναν"
-Βοηθάς ανάπηρο άνθρωπο " Αυτόν μωρέ που παίρνει την αναπηρική; Τόσοι άνεργοι υπάρχουν".
-Βοηθάς άνεργο "Να πάει να δουλέψει το ρεμάλι"
-Βοηθάς ναρκομανή " Επιλογή του είναι, τί τον ταίζεις, βόηθα
κανέναν άλλο"
- Δίνεις σε γυφτάκι " θα του τα φάνε αυτοί που το βάλανε"
Η απάντηση προς τα κακιασμένα αυτά όντα που ποτέ δεν έχουν δώσει τίποτα σε κανέναν, ούτε από την τσέπη ούτε και από την ψυχή τους είναι το:
" Σήμερα έχω άπειρο χρόνο. Πάμε μωρέ σε αυτούς που βοηθάς εσύ να τους γνωρίσω, άμα είναι να δώσω κι εγώ".
- ......(σιωπή)
Άβαταρ μέλους
gk.box16

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Τετ 25 Νοέμ 2020, 12:56

Στο υστερόγραφο απαντούσα σε ερώτηση παραπάνω του Othin σχετικά με το Oruc Reis.

Αυτά που σε ρώτησα εσένα όμως, δεν μου τα απάντησες.
Άβαταρ μέλους
bersekeros

Δημοσίευσηαπό gk.box16 » Τετ 25 Νοέμ 2020, 14:48

bersekeros έγραψε:Στο υστερόγραφο απαντούσα σε ερώτηση παραπάνω του Othin σχετικά με το Oruc Reis.

Ας ξεπεράσουμε το ειρωνικά στοχευμένο ύφος του γραπτού λόγου μου και αςτο θεωρήσουμε άποψη.
Μια περιοχή του κόσμου από την οποία ξεκίνησε η δημοκρατία , έθεσε τις βάσεις σχεδόν σε όλες τις επιστήμες , δημιουργησε τέχνες και θέατρο έβγαλε ανθρώπους που μνημονεύονται 2000 χρόνια μετά , είχε συνέχεια παρά τα 400 χρόνια υποδούλωσης, απελευθερώθηκε με αίμα και θυσίες, μεγάλωσε έγινε κράτος ομοιογενές , ήταν με τους νικητές και των δύο παγκοσμίων πολέμων αλλά.....
...... αλλά τα τελευταία 70 τουλάχιστον χρόνια οι πολίτες του ψηφίζουν τις 10 - 20 οικογένειες που απομυζούν τον τόπο προς όφελος τους καταστρέφοντας και λεηλατώντας ξανά και ξανά.
Αυτό το κακόμοιρο κράτος με τις τόσες δυνατότητες αρκείται στο να σέρνεται εδώ και δεκαετίες λόγω των κυβερνήσεων που εκλεγούν οι πολίτες του.
Εγώ αυτούς τους πολίτες του συγκεκριμένου κράτους τους λέω μαλακες (για να μην πω τίποτε άλλο πιο βαρύ) και ας είναι η μάνα μου ο πατέρας μου τα αδέλφια μου τα παιδιά μου....
Άβαταρ μέλους
gk.box16

Δημοσίευσηαπό giapas » Τετ 25 Νοέμ 2020, 15:33

εννοείται ότι στη πλειοψηφία τους είναι και μ@λ@κες και μπινέδες.
Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται. Σιγά τώρα το μπουμπούκι τον νεοΈλληνα , αυτόν τον ανθό του ανθρώπινου γένους.
giapas

Δημοσίευσηαπό sourmenetes » Τετ 25 Νοέμ 2020, 15:51

gk.box16 έγραψε:
bersekeros έγραψε:Στο υστερόγραφο απαντούσα σε ερώτηση παραπάνω του Othin σχετικά με το Oruc Reis.

Ας ξεπεράσουμε το ειρωνικά στοχευμένο ύφος του γραπτού λόγου μου και αςτο θεωρήσουμε άποψη.
Μια περιοχή του κόσμου από την οποία ξεκίνησε η δημοκρατία , έθεσε τις βάσεις σχεδόν σε όλες τις επιστήμες , δημιουργησε τέχνες και θέατρο έβγαλε ανθρώπους που μνημονεύονται 2000 χρόνια μετά , είχε συνέχεια παρά τα 400 χρόνια υποδούλωσης, απελευθερώθηκε με αίμα και θυσίες, μεγάλωσε έγινε κράτος ομοιογενές , ήταν με τους νικητές και των δύο παγκοσμίων πολέμων αλλά.....
...... αλλά τα τελευταία 70 τουλάχιστον χρόνια οι πολίτες του ψηφίζουν τις 10 - 20 οικογένειες που απομυζούν τον τόπο προς όφελος τους καταστρέφοντας και λεηλατώντας ξανά και ξανά.
Αυτό το κακόμοιρο κράτος με τις τόσες δυνατότητες αρκείται στο να σέρνεται εδώ και δεκαετίες λόγω των κυβερνήσεων που εκλεγούν οι πολίτες του.
Εγώ αυτούς τους πολίτες του συγκεκριμένου κράτους τους λέω μαλακες (για να μην πω τίποτε άλλο πιο βαρύ) και ας είναι η μάνα μου ο πατέρας μου τα αδέλφια μου τα παιδιά μου....
Να ρωτήσω εγώ κάτι....

Ναι ψηφίζουν ότι ψηφίζουν. Προσωπικά μιλάω για 300 ανθέλληνες, προδότες εδώ και χρονια.

Κάνεις δεν είναι εκεί για την Ελλάδα.

Ποια λύση υπάρχει;;;

Άμα μπούμε σε κουβέντα μα οι άλλοι κάτι έκαναν θεωρώ ότι το χάσαμε.

Λοιπόν, έχουμε κάποια άλλη λύση;;

ΠΑΟΚ - ΠΟΝΤΟΣ - ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ
Οι μνημες μας ακολουθουν...
Άβαταρ μέλους
sourmenetes
Moderator

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Τετ 25 Νοέμ 2020, 15:58

H λεξη ανθελληνας ειναι λιγο παρωχημενη.Ανθελληνας ηταν ο Μετερνιχ οχι ο καθε ενας που κοιταει μονο τον κωλο του την τσεπη του κ την ησυχια του.Τετοιοι υπαρχουν κ σε αλλες χωρες.Απλα δεν εχουν το φερετζε του αρχαιου πολιτισμου.Κ δεν ειναι τοσο μαζικο κινημα οπως εδω.
Άβαταρ μέλους
barlow4

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Τετ 25 Νοέμ 2020, 16:20

@gk.box16

Το τσουβάλιασμα που έκανες και σου επισημάνθηκε και από άλλους δεν αφορούσε κάποιο πολιτικό ζήτημα ή τις εκλογές.

Αφορούσε, γιατί εσύ φέρνοντας συγκεκριμένο παράδειγμα τον Αντεντονκούμπο και την φιλανθρωπική του κίνηση, χαρακτήριζες όλους τους Έλληνες ως μ@λ@κες.

Λέγοντας ευθέως ότι δεν έχουν, όλοι συλλήβδην ανθρωπιά, φιλότιμο, συμβολή σε φιλανθρωπικές κινήσεις και ανθρωπιστική αλληλεγγύη.

Για τους αρχαίους Έλληνες, όλα αυτά που αναφέρεις είναι σωστά...αλλά αφορούν σε ένα άλλο θεμα...οχι αυτό στο οποίο αρχικά αναφέρθηκες.

Ακόμα και τότε όμως οι πολιτικές έριδες, αρνητικότατο στοιχείο της φυλής μας, είχαν ως αποτέλεσμα να πιεί το Κώνειο ο Σωκράτης, να εξοριστεί και να πεθάνει στη φυλακή ο Μιλτιάδης ο νικητής του Μαραθώνα, εξόριστος ο Θεμιστοκλής θραμβευτης της Ναυμαχίας της Σαλαμίνας, ο Αριστείδης ο Δίκαιος επειδή ηταν...Δικαιος και πλήθος άλλων παραδειγμάτων επ'αυτού υπάρχουν.

Το Έθνος έχει πάρα πολλά θετικά αλλά και αρνητικά στοιχεία στην μακραίωνη Ιστορία του.

Εγώ πιάστηκα από το συγκεκριμένο παράδειγμα της φιλανθρωπίας του Αντεντονκουμπο, όπου επ'ευκαιρία τσουβάλιασες και μηδένισες τους πάντες και τους χαρακτήρισες μ@λακες όλους πάνω σε αυτό.
Ξαναδιάβασε τι έγραψες.

ΥΓ Α... και που είσαι; Και ο Αντεντονκουμπο στην Εκκλησία
(Στην Ενορία του) τα έδωσε...για να τα μοιράσει όπου υπάρχει ανάγκη...γιατί αυτήν εμπιστεύεται...!!!!

Αυτό μάλλον το ξέχασες να το γράψεις.

Την Εκκλησία που πολλοί αγαπάνε να μισούνε και να βρίζουν και να ειρωνεύονται.
Άβαταρ μέλους
bersekeros

Δημοσίευσηαπό sourmenetes » Τετ 25 Νοέμ 2020, 16:23

barlow4 έγραψε:H λεξη ανθελληνας ειναι λιγο παρωχημενη.Ανθελληνας ηταν ο Μετερνιχ οχι ο καθε ενας που κοιταει μονο τον κωλο του την τσεπη του κ την ησυχια του.Τετοιοι υπαρχουν κ σε αλλες χωρες.Απλα δεν εχουν το φερετζε του αρχαιου πολιτισμου.Κ δεν ειναι τοσο μαζικο κινημα οπως εδω.
Ωραία.

Απλά τα πράγματα.

Είναι προδότες.
Ετσι τους βλέπω εγώ όλους!

ΠΑΟΚ - ΠΟΝΤΟΣ - ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ
Οι μνημες μας ακολουθουν...
Άβαταρ μέλους
sourmenetes
Moderator

Δημοσίευσηαπό Eagle1980 » Τετ 25 Νοέμ 2020, 16:29

bersekeros έγραψε:Ας δώσουν εντολή οι κυβερνώντες, το κοινοβούλιο εν τέλει... και θα δούμε αν η αποτρεπτική μας δύναμη είναι σε θλιβερή θέση ή όχι και ποιά η ικανότητα η δικιά τους και η δική μας.

Δεν έχουμε χούντα, Δημοκρατία έχουμε.
Δεν μπορεί ο ΑΓΕΕΘΑ να πράξει κατά παρέκκλιση του Συντάγματος, πρέπει να πάρει Εντολή.

ΔΙΚΑΙΟ ΕΧΕΙΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΕΡΑΡΧΙΑ . :ugeek: :ugeek: :opaokara: :ugeek: :ugeek:
Άβαταρ μέλους
Eagle1980

Δημοσίευσηαπό Trilofiotis » Τετ 25 Νοέμ 2020, 16:35

sourmenetes έγραψε:
gk.box16 έγραψε:

Να ρωτήσω εγώ κάτι....

Ναι ψηφίζουν ότι ψηφίζουν. Προσωπικά μιλάω για 300 ανθέλληνες, προδότες εδώ και χρονια.

Κάνεις δεν είναι εκεί για την Ελλάδα.

Ποια λύση υπάρχει;;;

Άμα μπούμε σε κουβέντα μα οι άλλοι κάτι έκαναν θεωρώ ότι το χάσαμε.

Λοιπόν, έχουμε κάποια άλλη λύση;;

Για εμένα η λύση είναι όπως είπε ο φίλος gk.box16 ΠΡΩΤΑ ΠΡΩΤΑ, το να σταματήσουμε να ψηφίζουμε ανίκανους, αδηφάγους πολιτευτές, μόνο και μόνο επειδή έχουν ένα επίθετο που το ψήφιζε όλο το γενεαλογικό μας δένδρο. Οι εποχές και οι άνθρωποι αλλάζουν και η ψήφος δεν μπορεί να παραμένει αγκυρωμένη.

Από εκεί και πέρα πάμε βήμα βήμα προς τα εκεί που θέλουμε τη χώρα και τους εαυτούς μας. Έγινε ένα βήμα με τον ΣΥΡΙΖΑ προς μια άλλη κατεύθυνση, όπου το κατευθυνόμενο σύστημα (και η μαλακία μας όπως σωστά είπε ο gk.box16) την ανέτρεψαν άμεσα, γυρνώντας μας προς μια πιο dark εποχή. Μισό βήμα μπροστά, δύο πίσω.

ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ, δεν εννοώ ότι ο ΣΥΡΙΖΑ είναι η μόνη λύση ή ότι αυτοί θα μας σώσουν... Είναι όμως για εμένα σε αυτή την περίοδο ένα βήμα προς την σωστή κατεύθυνση της ισονομίας, της ισότητας φίλων, τάξεων και λαών, της πραγματικής αλληλεγγύης. Που έχει και αυτή πολλές παθογένειες και προβλήματα αλλά εγώ τη βλέπω να έχει ως μέλημα τις τον άνθρωπο, περισσότερο από το χρήμα. Και αυτή την κατεύθυνση θα ήθελα να έπαιρνε η χώρα.

Να απεμπλακούμε σε κάποια χρόνια δύσκολα και σταδιακά από τα κατευθυνόμενα ΜΜΕ κλπ και τις 20 οικογένειες που κυβερνάνε τη χώρα, αλλά αυτό με κυβερνήσεις ΝΔ όπως τη σημερινή δεν γίνεται ούτε σε 1000 χρόνια, μόνο μεγαλώνει. Και μετά να δούμε και το πως ωριμάζει το πολιτικό σκηνικό και να αναθεωρίσουμε και την ψήφο μας. Σταδιακά και κρίνοντας τους πολιτικούς του σήμερα, με κριτήριο το τι κάνουν και όχι πως τους λένε.

This is the way
Άβαταρ μέλους
Trilofiotis

Δημοσίευσηαπό joshua » Τετ 25 Νοέμ 2020, 16:40

Αν ο ΣΥΡΙΖΑ είναι το βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση έχετε γεια βρυσούλες... Πέτρος Κόκκαλης for president...Αυτό που κάποιοι νομίζουν ότι οι Έλληνες πολιτικοί είναι ουρανοκατέβατοι και όχι προϊόν της ελληνικής κοινωνίας και νοοτροπίας μέρος της οποία είμαστε όλοι καλό,καλό...
Για εμένα είναι πολύ δύσκολο να εξηγήσω σε έναν τυφλό τι είναι τα χρώματα...
Άβαταρ μέλους
joshua

Δημοσίευσηαπό Dimg4 » Τετ 25 Νοέμ 2020, 16:41

joshua έγραψε:Αν ο ΣΥΡΙΖΑ είναι το βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση έχετε γεια βρυσούλες... Πέτρος Κόκκαλης for president...

Ακριβως! Τι λετε ρε παιδια, συριζα και σωστη κατευθυνση???
"ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΒΑΝ"
Άβαταρ μέλους
Dimg4

Δημοσίευσηαπό Trilofiotis » Τετ 25 Νοέμ 2020, 16:43

Joshua απαντάς αρκετά φευγαλέα σε μια ψύχραιμη ανάλυση που επιχείρησα και μου ματώνεις την καρδιά :lol: .

Σε κάθε περίπτωση για τον καθένα μας υπάρχει η δική του καλύτερη επιλογή.

Για το σύνολο μας όμως υπάρχουν κάποιες πολύ κακές επιλογές που σαν χώρα θα πρέπει να αποφύγουμε αν θέλουμε να πάμε μπροστά. Αν και πάλι αρχίσεις τα Μώραλης φορ αντιπρέσιντεντ, πάω πάσο :lol:
Άβαταρ μέλους
Trilofiotis

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κοινωνικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

metin2 pvp metin2 pvp serverler mt2 pvp metin2 pvp silkroad pvp knight pvp metin2 pvp serverler pvp serverler