Κοινωνία ώρα μηδέν IV

Re: Κοινωνία ώρα μηδέν IV

Δημοσίευσηαπό gika » Παρ 30 Οκτ 2020, 16:21

Στο Λονδίνο πάντως, στα εστιατόρια, πρέπει να φοράς μάσκα όταν μπαίνεις, όταν βγαίνεις, κι όταν γενικά μετακινήσε (πχ να πας τουαλέτα). Δεν χρειάζεται να την φοράς όταν κάθεσαι στο τραπέζι σου. Επίσης δεν μπορείς να πας σε εστιατόριο (εσωτερικό χώρο), με άτομα που δεν μένετε στο ίδιο σπίτι. Οπότε αυτοί που θα είναι στο τραπέζι σου θα είναι η οικογένεια ή οι συγκάτοικοι σου.* Συνηθίζεται επίσης, κυρίως σε λίγο πιο σοβαρά εστιατόρια, να σου παίρνουν την θερμοκρασία πριν μπεις στο μαγαζί. Υπάρχει επίσης ένα QR code που σκανάρεις με την εφαρμογή του NHS (στα ελληνικά, ΕΣΥ) -υποτίθεται υποχρεωτικά-, έτσι ώστε αν κάποιος που βρισκόταν στο ίδιο μαγαζί, την ίδια ώρα με σένα, βρεθεί θετικός στον ιό, να ειδοποιηθείς.

* Υπάρχει μια εξαίρεση, για αυτούς που μένουν μόνοι τους, ότι μπορούν να διαλέξουν ένα νοικοκυριό το οποίο να θεωρείται το 'social bubble' τους και να μπορούν να κυκλοφορούν με αυτούς σαν να μένουν μαζί. Θα πρέπει -υποτίθεται- να είναι πάντα το ίδιο νοικοκυριό κι όχι σήμερα το ένα και αύριο το άλλο.
Άβαταρ μέλους
gika

Δημοσίευσηαπό john4serres » Παρ 30 Οκτ 2020, 17:11

Mitsospaoki4 έγραψε:Στέκομαι κυρίως στο 4ο μέτρο το οποίο όχι μόνο είναι ηλιθιότητα αλλά μου φαίνεται και απίθανο να τηρείτε.
Δηλαδή θα βγαίνεις για καφέ θα φοράς μάσκα και κάθε φορά που θα πίνεις μιας γουλια θα την βγάζεις :p

Το μονο που εμεινε να πει αυτό το υπέροχο τιμ ειναι υποχρεωτικη χρηση της μασκας εντος κατοικίας.
Άβαταρ μέλους
john4serres

Δημοσίευσηαπό kerk » Παρ 30 Οκτ 2020, 18:04

Aigle_Noir έγραψε:Ρε φίλε, δεν το καταλαβαίνεις ότι μπάζει η λογική αυτή; Δηλ άντε ο Τραμπ ξεπουλήθηκε στους χρηματοδότες του, με βάση το επιχείρημά σου, η Μέρκελ, ο Μακρόν, ο Κούλης, ο Μπόρις και ΟΛΟΙ οι πρωθυπουργοί σχεδόν ΟΛΩΝ των χωρών της υφηλίου που προχώρησαν σε lockdown, σε ποιον είχαν υποχρέωση;;;;

Φίλε μου, αν ο Τραμπ χρειάστηκε χρηματοδότες για να βγεί τί σε κάνει να πιστεύεις οτι η Μέρκελ, ο Μακρόν, ο Μπόρις κλπ βγήκανε με τον σταυρό στο χέρι ; Καλα για τον συνονόματο μου ξέρουμε όλοι οτι βγήκε με το σπαθί του :lol: :lol:

Γερασίμου έγραψε:Εν μέσω πανδημίας περνούν στη Βουλή τον πτωχευτικό κώδικα με τον οποίο αν χρωστάει κάποια οικογένεια ένα υπόλοιπο π.χ. 25% του συνολικού στεγαστικού δανείου και έχει πτωχεύσει, χάνει το σπίτι. Αν θέλει να το κρατήσει το νοικιάζει και μετά μερικά χρόνια μπορεί να το αγοράσει στην τιμή αγοράς, χωρίς να υπολογίζεται το τι πλήρωσε!
Εν μέσω πανδημίας περνά ο εργασιακός νόμος βάσει του οποίου ο εργαζόμενος θα δουλεύει 60 ώρες την εβδομάδα χωρίς να πληρώνεται υπερωρίες αλλά ρεπό και αν νοσήσει θα κάνει μία ώρα υπερωρίας μέχρι να αναπληρώσει. Και ο "υπουργός εργασίας" είπε για αυτό πως ο νόμος θα βοηθήσει τον εργαζόμενο να ισορροπήσει μεταξύ προσωπικής, κοινωνικής και επαγγελματικής ζωής!
Εν μέσω πανδημίας η "υπουργός παιδείας", μέλος της λέσχης Bildelberg της παγκοσμιοποίησης, πέρασε το νέο ανάθεμα στην παιδεία, καταργώντας κοινωνικής και πολιτικής κατεύθυνσης μαθήματα "για να μην προβληματίζονται τα παιδιά", ναι να πείθονται στις "ρήσεις" της Σίας, του Οικονόμου, του Χατζηνικολάου, του Πορτοσάλτε κλπ κλπ. Στο βιβλίο της φετινής Πολιτικής Παιδείας (τελευταία του μάλλον ακαδημαϊκή χρονιά), η ρήση του Αριστοτέλη πως ο άνθρωπος είναι κοινωνικό, πολιτικό και οικονομικό ον, αντικαταστάθηκε με το ο άνθρωπος είναι κατ' εξοχήν οικονομικό ον!
Εν μέσω πανδημίας περνά η τηλε-εργασία και τηλε-εκπαίδευση, παίζει και η τηλε-ιατρική (; :redcard:), με τι αποδοχές βεβαίως-βεβαίως, όχι μόνο εν Ελλάδι, αλλά και παγκοσμίως.
Εν μέσω πανδημίας καταργείται η φυσική παρουσία μαθητών και φοιτητών στην εκπαίδευση και αντικαθίσταται από την τηλε-μάθηση(;) και απουσία κριτικής σκέψης και κατοχύρωση γνώσης.

Αυτά μόνο στην μικρή μας χώρα που δεν θεωρείται οτι θα οδηγήσει τις εξελίξεις που έρχονται. Ξέρει κανείς αν αυτά γινονται μονο εδώ ή και σε άλλες χώρες;
Ο έλεγχος της σκέψης του πληθυσμού είναι work in progress εδώ και πολύ καιρο. Το βλέπεις συνεχώς να συμβαίνει με μικρά αλλά σταθερά βήματα. Ελεγχος της τροφής, έλεγχος της παιδείας, έλεγχος του internet οσονούπω ...

Δεν ψάχνω να βρώ κάτι ψαγμένο για να φανώ πιο έξυπνος από τους υπόλοιπους. Δεν με ενδιαφέρει ο τίτλος αυτός. Απο τότε που βγήκα στην σύνταξη το μόνο που πραγματικά με ενδιαφέρει είναι να ζήσω τα φοιτητικά χρόνια που δεν έζησα ποτέ κσι να κάνω το αγαπημένο μου σπόρ. Δεν έχω fb, insta, δεν πολυσχολιάζω διαδικτυακά (έιμαι στο φόρουμ 12 χρόνια τώρα και παρ'ολο που το διαβάζω καθημερινά, αναθεμα να έχω 50-60 ποστ).

Ομως εδώ και μερικά χρόνια αρχισα να καταλαβαίνω οτι γίνονται πράγματα χωρίς την "κοινή" λογική & δεν μου αρέσει καθόλου.
Δεν θέλω να σας κουράσω περισσότερο, οτι ανέφερα το είπα με καλή καρδιά !
Άβαταρ μέλους
kerk

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Παρ 30 Οκτ 2020, 18:35

Kerk ωραίος!

Γράφε συχνότερα εδώ αν γουστάρεις.

Εμένα μου αρέσει η πολυφωνία και όχι η καταστολή της αντίθετης άποψης και του αντιλόγου σε κάθε θέμα.

:pano:
Άβαταρ μέλους
bersekeros

Δημοσίευσηαπό sic-4 » Παρ 30 Οκτ 2020, 19:51

Λιγότεροι θάνατοι φέτος σε σχέση με πέρυσι παρά τον κορωνοϊό
https://www.cnn.gr/ellada/story/233625/ligoteroi-thanatoi-fetos-se-sxesi-me-perysi-para-ton-koronoio?fbclid=IwAR0Rum59flR409P9qMIjokifgSMMqO0fCf7Y3Di_DElAi_uXi5NMujudDF4

Στο 0,23% η θνητότητα του κορονοϊού παγκοσμίως εκτιμά ο καθηγητής του Στάνφορντ, Γ. Ιωαννίδης
https://www.ert.gr/eidiseis/epistimi/evzoia/ygeia/sto-023-i-thnitotita-toy-koronoioy-pagkosmios-ektima-o-kathigitis-toy-stanfornt-giannis-ioannidis-ta-senaria-gia-tin-epomeni-pentaetia/?fbclid=IwAR27ULigOnQgcoz3E-rlGlH5z7ohLEzWpbZPk6S935J03U4K0MiiR-FNN0k

Αυτα παντως δεν ειναι αστεια και ανακριβη στοιχεια.
Το πρωτο λινκ ειναι απο το CNN και αναφερεται σε στοιχεια της ΕΛΣΤΑΤ.
Το δευτερο λινκ ειναι απο την ΕΡΤ και αναφερεται σε δημοσιευση του καθηγητη Ιωαννιδη σε ΕΠΙΣΗΜΟ επιστημονικο περιοδικο του ΠΟΥ, οπου λεει πως η θνητοτητα του ιου ειναι 0,23% ενω για ηλικιες κατω των 70 ειναι 0,05%. Οι αριθμοι αυτοι μαλιστα αφορουν μονο δεδομενα απο χωρες με υψηλο φορτιο θανατων και ειναι αισθητα μικροτεροι σε παγκοσμιο επιπεδο.

Δεν καταλαβαινω για ποιον λογο αυτα τα στοιχειο πρεπει να λοιδωρουνται ή να θαβονται σε ρεπορταζ που δεν θα δει ποτε κανεις και να αντιμετωπιζονται ως ευαγγελιο οι τρομολαγνες επικεφαλιδες του Σκαι και του Χαρδαλια.

Σιγουρα υπαρχει θεμα με τον ιο. Ακομα πιο ΣΙΓΟΥΡΑ υπαρχει τεραστια παραπληροφορηση γυρω απο το ζητημα, τεραστιος παραλογισμος στην αντιμετωπιση του και ξεδιαντροπη προπαγανδα που μονο υποψιες μπορει να προκαλει.
Βλέπω έναν Αετό με δυο κεφάλια
Άβαταρ μέλους
sic-4

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Παρ 30 Οκτ 2020, 20:48

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3511931888853127&id=100001090520131&ref=external&_rdr

https://www.bitchute.com/video/onNcJOvvvM0W/

Τροφή για σκέψη!

Γιατί τόση καταστολή στον αντίλογο;

Τόσο αδύναμο φως έχει η αλήθεια, που χρειάζεται απαγορεύσεις και κοψίματα εκπομπών για να λάμψει;

______

Εδώ ο αντίλογος, στο βίντεο του Πετράκου, από τα ellinika hoaxes που ανέμενα.

https://www.ellinikahoaxes.gr/2020/10/30/viral-video-singer-debunks-covid19-pandemic-misinformation/

ΥΓ Λευτεριά στον goran64...
Από έναν συμφορουμίτη που όσο έγραφε...τον τσάτιζε τα μάλα!
Άβαταρ μέλους
bersekeros

Δημοσίευσηαπό renegade » Παρ 30 Οκτ 2020, 22:38

Φίρμα τον κάνανε αυτόν τον χαζοχαζουλη που δεν τον ήξερε ούτε η μάνα του
Άβαταρ μέλους
renegade

Δημοσίευσηαπό mpafos4 » Παρ 30 Οκτ 2020, 22:41

Απο που προκυπτει οτι ειναι χαζουλης?....
ΙΒΑΝ ΣΑΒΒΙΔΗ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
mpafos4

Δημοσίευσηαπό Γερασίμου » Παρ 30 Οκτ 2020, 22:44

Δεν έχω ιδέα για το βίντεο του εν λόγω καλλιτέχνη-τραγουδιστή, πληροφορήθηκα πως είπε ανακρίβειες. Αλλά και σε αυτές ακόμα, ο διάλογος πρέπει να υφίσταται και οι απόψεις του θα έπρεπε με αδιάσειστα στοιχεία να αποκρουστούν.
Σε ότι αφορά τον διακεκριμένο όντως Καθηγητή Ιωαννίδη, σε κάποια σημεία θα μπορούσαμε να συμφωνήσουμε και σε κάποια όχι. Μην παραγνωρίζετε πως κάποια ιατρικά πρωτόκολλα των ΗΠΑ, στην Ευρώπη φαίνονται ακραία. Δεν είμαι εγώ πάντως αυτός που θα κρίνει τον διακεκριμένο Έλληνα συνάδελφο, του οποίου το βιογραφικό, τουλάχιστον από το δικό μου και πλείστων άλλων είναι πολύ βαρύτερο.
Στην ιατρική κοινότητα δυστυχώς η "αλήθεια" είναι περιπτώσεις που δεν έχει καν φως. Μεγάλη πληγή νομίζω η χρηματοδότηση μελετών και παρουσιάσεων από φαρμακευτικές εταιρείες. Η ταινία "Ο φυγάς" με τον Harrison Ford, αναδεικνύει μία πτυχή του θέματος σε ένα κομμάτι της.
Να υπογραμμίσω τέλος δημοσίευση του Καθηγητή Σ. Τσιόδρα μαζί με τον Καθηγητή στη Σουηδία Π. Λύτρα σε σουηδικό περιοδικό, στο οποίο αναφέρουν πως "δαιμονιοποιείται" η ανοσία της αγέλης και στρογγυλοποιώντας τις γωνίες καταλήγουν στο ότι αυτή θα επιτευχθεί με την έκθεση μεγάλου ποσοστού πληθυσμού στο ιό και δημιουργία αντισωμάτων και οπωσδήποτε και με το εμβόλιο (αισιόδοξο μήνυμα πως φαίνεται να βρίσκεται σε καλό δρόμο).
Γερασίμου

Δημοσίευσηαπό giapas » Παρ 30 Οκτ 2020, 23:18

Έτσι μπράβο , πάνω που την είχα μια λιγούρα βραδιάτικα.
giapas

Δημοσίευσηαπό john4serres » Παρ 30 Οκτ 2020, 23:19

Εικόνα

Aνοίγοντας το βίντεο πλεον βγαζει αυτο το μηνυμα.
Άβαταρ μέλους
john4serres

Δημοσίευσηαπό john4serres » Σάβ 31 Οκτ 2020, 14:54

Διάβασα και είδα την φωτογραφία για την "Παρέμβαση και εκκένωση στο γραφείο του Πρύτανη της ΑΣΟΕΕ"

Θα πρέπει να διορθώσουν την υπογραφή τους:
Πρωτοβουλία μ̶α̶χ̶η̶τ̶ι̶κ̶ή̶ς̶ ΦΑΣΙΣΤΙΚΗΣ αλληλεγγύης

Ρεζιλίκια, 100 χρονια πισω.
Άβαταρ μέλους
john4serres

Δημοσίευσηαπό mpafos4 » Σάβ 31 Οκτ 2020, 17:19

Θα ηθελα να ευχαριστησω απο τα βαθη της καρδιας μου,ολα αυτα τα κατακαθια που με τις ενεργειες τους δικαιωνουν καθε λεξη και χαρακτηρισμο που εχω εκστομισει γι'αυτους....

Αυτο που κανατε στον πρυτανη της ΑΣΟΕΕ δεν διαφερει σε τιποτα απο αυτο που εκαναν οι ναζι στους εβραιους....

Οσο και εαν σας ενοχλει ειστε ιδιοι με τους φασιστες!!!!
ΙΒΑΝ ΣΑΒΒΙΔΗ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
mpafos4

Δημοσίευσηαπό Maximus » Σάβ 31 Οκτ 2020, 19:46

john4serres έγραψε:
Mitsospaoki4 έγραψε:Στέκομαι κυρίως στο 4ο μέτρο το οποίο όχι μόνο είναι ηλιθιότητα αλλά μου φαίνεται και απίθανο να τηρείτε.
Δηλαδή θα βγαίνεις για καφέ θα φοράς μάσκα και κάθε φορά που θα πίνεις μιας γουλια θα την βγάζεις :p

Το μονο που εμεινε να πει αυτό το υπέροχο τιμ ειναι υποχρεωτικη χρηση της μασκας εντος κατοικίας.

Ο Σύψας σε καναλι ειπε παντως να ειμαστε αποστασιοποιημένοι από τα παιδια μας, οχι φιλια, αγκαλιές κλπ.

Καταλαβαινεις ότι δεν απεχει και πολύ από την πραγματικοτητα η πλάκα σου.
Άβαταρ μέλους
Maximus

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Σάβ 31 Οκτ 2020, 19:48

Maximus έγραψε:
john4serres έγραψε:

Ο Σύψας σε καναλι ειπε παντως να ειμαστε αποστασιοποιημένοι από τα παιδια μας, οχι φιλια, αγκαλιές κλπ.

Καταλαβαινεις ότι δεν απεχει και πολύ από την πραγματικοτητα η πλάκα σου.

Αν δεν ήξερες ότι είναι γιατρός,
τι δουλειά θα έλεγες ότι κάνει, έτσι όπως τον βλέπεις...το πρώτο πράγμα που έρχεται στο μυαλό σου, θέλω να μου πεις!
Άβαταρ μέλους
bersekeros

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κοινωνικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

metin2 pvp metin2 pvp serverler mt2 pvp metin2 pvp silkroad pvp knight pvp metin2 pvp serverler pvp serverler