Κοινωνία ώρα μηδέν IV

Re: Κοινωνία ώρα μηδέν IV

Δημοσίευσηαπό astral » Σάβ 19 Σεπ 2020, 10:30

mpafos4 έγραψε:Ενας ιος που μπορει να προκαλεσει το θανατο,ΜΟΝΟ σε ανθρωπους με υποκειμενα νοσηματα

Δεν ισχυει αυτο. Μπορει οι υπολοιποι να ειμαστε πιο ανθεκτικοι, αλλα συνεχιζει να υπαρχει κινδυνος.
Άβαταρ μέλους
astral

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Σάβ 19 Σεπ 2020, 10:44

Στις υψηλου κινδυνου ειναι κ οι ανω των 65.
Οποιοσδηποτε ιος οσο της πλακας κ αν ειναι ,εφοσον δεν εχει συγκεκριμενη θεραπεια μπορει να ισοπεδωσει μια οικονομια αν ορμηξουν ολοι ταυτοχρονα στα νοσοκομεια.Αυτο ζουμε πανω κατω.
Κ αντι να πεσει χρημα στα νοσοκομεια κ μεσα σε λιγους μηνες να το θωρακισει τοσο ωστε να μην ανησυχει κανεις, πληρωσαν περισσοτερα για καραβαναδες, παπαδες, μπατσους κ ρουφιανους..Αν τα εριχναν στη δημοσια υγεια (εστω μερος αυτων), που εχουν λυσσαξει να την υποβαθμισουν για χαρη των ιδιωτων, τωρα θα ημαστε πολυ πολυ καλυτερα.Το εμβολιο ειναι το τυρακι για να μην ριξουν χρημα στη δημοσια υγεια.
Μπαφε εγω το θεωρω αυτονοητο οτι μια οικονομια πρεπει να βαζει σε δευτερη μοιρα την οικονομια οταν κινδυνςυουν οι πολιτες σε οποια κατηγορια κ αν ανηκουν.Δεν ειναι β κατηγοριας οι ευπαθεις για να τις υποτιμησουμε.Αλλα δεν εκαναν τιποτα.Με 300 κρουσματα τη μερα μας ειπαν οτι κοντευουν να εξαντληθουν οι μεθ.Κ φταιμε εμεις γι αυτο.
Άβαταρ μέλους
barlow4

Δημοσίευσηαπό mpafos4 » Σάβ 19 Σεπ 2020, 10:57

Κεν,δεν μπορεις να με κλεινεις στο σπιτι,να μου κλεινεις το μαγαζι και να μη με αφηνεις να ζω επειδη μπορει να πεθανει ο παππους μου....Η υγεια δεν ειναι μονο οι ΜΕΘ....Ολο και περισσοτερος κοσμος καταφευγει καθημερινα στα αντικαταθληπτικα.Γιατι?...Ολο και περισσοτερος κοσμος εχει αυξημενο στρες που οδηγει σε εγκεφαλικα και εμφραγματα....

Και ολα αυτα γιατι?....Γιατι τα οικονομικα νουμερα μεσα στο σπιτι δεν βγαινουν με βαση τη ζωη που θελουν...

Υπαρχει κοσμος που δεν ξερει πως θα βγαλει το χειμωνα γιατι το καλοκαιρι δεν δουλεψε...Τι θα τους πεις αυτους?...Πρωτα η υγεια?...Αμα δεν εχω να φαω για ποια υγεια μιλαμε?...

Λεγονται και ακουγονται απιστευτα πραγματα.....Οποιος εχει αντιθετη γνωμη εχει βαφτιστει ψεκασμενος....και ολα καλα...

Δεν διαφωνω πως η κατασταση της δημοσιας υγειας ειναι απαραδεκτη.Αυτη τη στιγμη στη Θεσσαλονικη εχουμε δυο νοσοκομεια κλειστα....Το παλιο 424 και το Παναγια...Ενα απο τα δυο να ανοιγαν με ΜΕΘ και νοσηλεια μονο για covid,θα μπορουσαμε σημερα να μιλαμε σε αλλη βαση...
ΙΒΑΝ ΣΑΒΒΙΔΗ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
mpafos4

Δημοσίευσηαπό Slayer » Σάβ 19 Σεπ 2020, 11:04

barlow4 έγραψε:Μπαφε εγω το θεωρω αυτονοητο οτι μια οικονομια πρεπει να βαζει σε δευτερη μοιρα την οικονομια οταν κινδυνςυουν οι πολιτες σε οποια κατηγορια κ αν ανηκουν.

Οι πολιτες(σχεδον ολοι, οχι μονο οι ετοιμοθανατοι και οι γεροι) κινδυνευουν περισσοτερο απο την καταστροφη της οικονομιας παρα απο τον ιο της πλακας.
Άβαταρ μέλους
Slayer

Δημοσίευσηαπό Sekeris » Σάβ 19 Σεπ 2020, 11:11

Μα,τα φερετρα στην Ιταλία...

Λοκ νταουν, εσεμές εξοδοχαρτο και υποχρεωτικό φιμωτρο.Ο καθένας παίρνει ότι αξίζει.
ΠΑΟΚ ο ενας,στον κοσμο αλλος κανενας
ΤΟΥΜΠΑ 41.926 θέσεων
Άβαταρ μέλους
Sekeris

Δημοσίευσηαπό mpafos4 » Σάβ 19 Σεπ 2020, 11:17

Slayer έγραψε:
barlow4 έγραψε:Μπαφε εγω το θεωρω αυτονοητο οτι μια οικονομια πρεπει να βαζει σε δευτερη μοιρα την οικονομια οταν κινδυνςυουν οι πολιτες σε οποια κατηγορια κ αν ανηκουν.

Οι πολιτες(σχεδον ολοι, οχι μονο οι ετοιμοθανατοι και οι γεροι) κινδυνευουν περισσοτερο απο την καταστροφη της οικονομιας παρα απο τον ιο της πλακας.

Η μονη διαφωνια που εχω ειναι πως απο τη στιγμη που πεθαινουν ανθρωποι,δεν μπορεις να λες πως ειναι της πλακας...

Στο υπολοιπο συμφωνω απολυτα.
mpafos4

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Σάβ 19 Σεπ 2020, 11:18

Υπάρχει μια λεπτή γραμμή ανάμεσα στο "η κυβέρνηση μας δουλεύει" και στο "πως κάνετε έτσι, μια γρίπη είναι".
Η πρώτη άποψη είναι συζητήσιμη.
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica

Δημοσίευσηαπό Sick Bastard » Σάβ 19 Σεπ 2020, 11:22

Sekeris έγραψε:Μα,τα φερετρα στην Ιταλία...

εγώ πάντως που ρώτησα έναν ειδικό ταξιτζή, αυθεντία, με είπε ότι δεν υπάρχουν φέρετρα.
Βασικά με είπε ότι δεν υπάρχει καν Ιταλία.
ΤΙ ΨΗΦΙΣΑΤΕ ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ
ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΤΑΝΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΓΑΥΡΩΝ ΟΙ ΜΑΝΕΣ.
ΚΚ2020: "Θα φροντίσουμε να σχεδιάσουμε μια ομάδα που δεν θα χαμηλώσει τον πήχη και στόχοι μας θα είναι το νταμπλ κάθε χρόνο. Στόχος μας θα είναι να αυξήσουμε τα έσοδα και όχι να μειώσουμε τα έξοδα".
Άβαταρ μέλους
Sick Bastard

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Σάβ 19 Σεπ 2020, 11:22

mpafos4 έγραψε:Κεν,δεν μπορεις να με κλεινεις στο σπιτι,να μου κλεινεις το μαγαζι και να μη με αφηνεις να ζω επειδη μπορει να πεθανει ο παππους μου....Η υγεια δεν ειναι μονο οι ΜΕΘ....Ολο και περισσοτερος κοσμος καταφευγει καθημερινα στα αντικαταθληπτικα.Γιατι?...Ολο και περισσοτερος κοσμος εχει αυξημενο στρες που οδηγει σε εγκεφαλικα και εμφραγματα....

Και ολα αυτα γιατι?....Γιατι τα οικονομικα νουμερα μεσα στο σπιτι δεν βγαινουν με βαση τη ζωη που θελουν...

Υπαρχει κοσμος που δεν ξερει πως θα βγαλει το χειμωνα γιατι το καλοκαιρι δεν δουλεψε...Τι θα τους πεις αυτους?...Πρωτα η υγεια?...Αμα δεν εχω να φαω για ποια υγεια μιλαμε?...

Λεγονται και ακουγονται απιστευτα πραγματα.....Οποιος εχει αντιθετη γνωμη εχει βαφτιστει ψεκασμενος....και ολα καλα...

Δεν διαφωνω πως η κατασταση της δημοσιας υγειας ειναι απαραδεκτη.Αυτη τη στιγμη στη Θεσσαλονικη εχουμε δυο νοσοκομεια κλειστα....Το παλιο 424 και το Παναγια...Ενα απο τα δυο να ανοιγαν με ΜΕΘ και νοσηλεια μονο για covid,θα μπορουσαμε σημερα να μιλαμε σε αλλη βαση...

Δεν καταλαβες μαλλον αυτο που εγραψα.Ισως φταιει ο τροπος κ το παρελθον μου.Εγραψα λοιπον πως φυσικα πρωτα η υγεια κ οτι αυτο θα μπορουσε να γινει αν αντι για αστυνομευση κ παπαδες πληρωναν για τη δημοσια υγεια.Θα ειχε εμπεδωθει ενα αισθημα ασφαλειας κ εμπιστοσυνης στους κυβερνητικους χειρισμους.Και δε θα εκλεινε η οικονομια.
Εκαναν τα απολυτως ελαχιστα κ αυτα μαλιστα απροθυμα κ φορτωνουν ατομικες ευθυνες.
Δεν υπαρχει διλημμα οικονομια η υγεια.Τεχνητο ειναι.Λυσσαξε ο ερντογαν κ εμφανιστηκαν δισ.
Για τη δημοσια υγεια δεν υπηρχαν.
Άβαταρ μέλους
barlow4

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Σάβ 19 Σεπ 2020, 11:27

Sick Bastard έγραψε:
Sekeris έγραψε:Μα,τα φερετρα στην Ιταλία...

εγώ πάντως που ρώτησα έναν ειδικό ταξιτζή, αυθεντία, με είπε ότι δεν υπάρχουν φέρετρα.
Βασικά με είπε ότι δεν υπάρχει καν Ιταλία.

Παιδικος μου φιλος ζει κ εχει οικογενεια στη μπρεσια.Επικεντρο.Πεθαναν 5 φιλοι των πεθερικων του κ πολλοι γονεις κ παπουδες φιλων του.Ειναι πολυ βολικο για το συστημα να τα ριχνουμε σε συνομωσιολογικες αρλουμπες κ οχι στην ουσια που ειναι οτι δεν ενδιαφερονται για τη δημοσια υγεια.Οτι εδω κ δεκαετιες υποβαθμιζεται για χαρη των ιδιωτων.Ασθενης που δεν εχει τσεπη ας πεθανει.Δε θα κοψουμε απο την αναπτυξη κ απο τα χρηματιστηρια για να πληρωνουμε φτωχους πλεμπαιους ασθενεις.Η υγεια ειναι προιον.Το εχει πει κ ο σιχαμενος ο αδωνις πριν τον κοβιντ.
Τελευταία επεξεργασία από barlow4 και Σάβ 19 Σεπ 2020, 11:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
barlow4

Δημοσίευσηαπό mpafos4 » Σάβ 19 Σεπ 2020, 11:27

PAOK_Antarctica έγραψε:Υπάρχει μια λεπτή γραμμή ανάμεσα στο "η κυβέρνηση μας δουλεύει" και στο "πως κάνετε έτσι, μια γρίπη είναι".
Η πρώτη άποψη είναι συζητήσιμη.

Σωστα...η δευτερη δεν ειναι συζητησιμη....γιατι οταν κολλησα τη γριπη ειχα πεντε μερες 40 πυρετο....ενω με τον covid,την πρωτη μερα 39,τη δευτερη 38,την τριτη 37,5 και απο την τεταρτη μερα.....τιποτα....
mpafos4

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Σάβ 19 Σεπ 2020, 11:28

mpafos4 έγραψε:
Slayer έγραψε:

Η μονη διαφωνια που εχω ειναι πως απο τη στιγμη που πεθαινουν ανθρωποι,δεν μπορεις να λες πως ειναι της πλακας...

Στο υπολοιπο συμφωνω απολυτα.

Μπορεί ιός της πλάκας να μην είναι (τελείως) αλλά ούτε και η Πανούκλα του Μεσαίωνα είναι.
Άβαταρ μέλους
bersekeros

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Σάβ 19 Σεπ 2020, 11:32

Φτερνισμα ακατασχετο να ηταν χωρις αλλα συμπτωματα, αν κολουσαν ταυτοχρονα ολοι μαζι θα κατερρεε το συμπαν.
Γιατι δε θα ξεραν πως να το αντιμετωπισουν κ ανθρωποι με καρδιες, καρκινους κλπ αν φτερνιζονταν ασταματητα για δυο μερες θα πεθαιναν.Οχι απο το φτερνισμα, αλλα απο την εξαντληση λογω απουσιας θεραπειας.Δεν εχει να κανει με τον κοβιντ σαν κοβιντ αλλα με την αδυναμια του συστηματος να τον διαχειριστει.
Τη μονη θεωρια συνομωσιας που δεν απορριπτω με γελια ειναι η αδυναμια να ειναι εν μερει επιλογη.
Άβαταρ μέλους
barlow4

Δημοσίευσηαπό mpafos4 » Σάβ 19 Σεπ 2020, 11:41

barlow4 έγραψε:
mpafos4 έγραψε:Κεν,δεν μπορεις να με κλεινεις στο σπιτι,να μου κλεινεις το μαγαζι και να μη με αφηνεις να ζω επειδη μπορει να πεθανει ο παππους μου....Η υγεια δεν ειναι μονο οι ΜΕΘ....Ολο και περισσοτερος κοσμος καταφευγει καθημερινα στα αντικαταθληπτικα.Γιατι?...Ολο και περισσοτερος κοσμος εχει αυξημενο στρες που οδηγει σε εγκεφαλικα και εμφραγματα....

Δεν καταλαβες μαλλον αυτο που εγραψα.Ισως φταιει ο τροπος κ το παρελθον μου.Εγραψα λοιπον πως φυσικα πρωτα η υγεια κ οτι αυτο θα μπορουσε να γινει αν αντι για αστυνομευση κ παπαδες πληρωναν για τη δημοσια υγεια.Θα ειχε εμπεδωθει ενα αισθημα ασφαλειας κ εμπιστοσυνης στους κυβερνητικους χειρισμους.Και δε θα εκλεινε η οικονομια.
Εκαναν τα απολυτως ελαχιστα κ αυτα μαλιστα απροθυμα κ φορτωνουν ατομικες ευθυνες.
Δεν υπαρχει διλημμα οικονομια η υγεια.Τεχνητο ειναι.Λυσσαξε ο ερντογαν κ εμφανιστηκαν δισ.
Για τη δημοσια υγεια δεν υπηρχαν.

Καλα...ας μην συζητησουμε τι λεφτα τρωγονται λογω πανδημιας και τι λεφτα θα φαγωθουν με τα εξοπλιστικα....

Η αστυνομευση και οι παπαδες δεν μπορω να καταλαβω τι σχεση εχουν με τη συζητηση που κανουμε απλα η δικη μου γνωμη ειναι πως κοινωνια χωρις αστυνομευση,κανονες και νομους-οχι φυσικα κατα το δοκουν και με δικαστες οι οποιοι θα ειναι αμεροληπτοι-δεν μπορει να λειτουργησει.Επισης,μεγαλη μεριδα των παπαδως καλυπτει ενα ανυπαρκτο κρατος στο πεδιο της κοινωνικης μεριμνας...ειτε προκειται για γηροκομεια,ειτε για συσσιτια....αλλα αυτα δεν θα τα προβαλουν ποτε....Αντιθετα θα δουμε ολους τους γελοιους ρασοφορους που υπαρχουν στην Ελλαδα...

Anyway,θεωρω πως η κοινωνια θα μπορουσε να λειτουργησει κανονικα,ΜΟΝΟ,στην περιπτωση που αναλαμβανε καθε ενας προσωπικα την ατομικη του υγεια...Αλλη λυση δεν βλεπω...
mpafos4

Δημοσίευσηαπό mpafos4 » Σάβ 19 Σεπ 2020, 11:43

barlow4 έγραψε:Φτερνισμα ακατασχετο να ηταν χωρις αλλα συμπτωματα, αν κολουσαν ταυτοχρονα ολοι μαζι θα κατερρεε το συμπαν.
Γιατι δε θα ξεραν πως να το αντιμετωπισουν κ ανθρωποι με καρδιες, καρκινους κλπ αν φτερνιζονταν ασταματητα για δυο μερες θα πεθαιναν.Οχι απο το φτερνισμα, αλλα απο την εξαντληση λογω απουσιας θεραπειας.Δεν εχει να κανει με τον κοβιντ σαν κοβιντ αλλα με την αδυναμια του συστηματος να τον διαχειριστει.
Τη μονη θεωρια συνομωσιας που δεν απορριπτω με γελια ειναι η αδυναμια να ειναι εν μερει επιλογη.

Παντως,Μπαρλοου...εγω δεν κολλησα....ΚΑΝΕΝΑΝ!!!!!Ουτε τη γυναικα μου που ζουμε στο ιδιο σπιτι....
mpafos4

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κοινωνικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

metin2 pvp metin2 pvp serverler mt2 pvp metin2 pvp silkroad pvp knight pvp metin2 pvp serverler pvp serverler