Κοινωνία ώρα μηδέν ΙΙΙ

Re: Κοινωνία ώρα μηδέν ΙΙΙ

Δημοσίευσηαπό Maximus » Κυρ 14 Ιούλ 2019, 11:18

Αληθινή στιχομυθία πριν από 10 λεπτά...

Έχω πάρει την μαγκούρα και πηγαίνω προς τον φούρνο να πάρω ψωμί και ένα παγωτό Μάγκνουμ... Περνάω κάτω από δύο μπαλκόνια και βλέπω μία γιαγιά και εναν παππού γειτονάκια να συζητάνε. Αυτά επιασε το αυτί μου, όσο περνούσα από κάτω:

Γ: "Πως τα βλέπεις τα πράγματα? Καλύτερα ε?"
Π: "Ναι, ναι βέβαια, εννοείται!"
Γ: "Εβλεπα τον Αυτιά στην τηλεόραση και είπε θα δώσουν αύξηση στην συντάξεις για χήρες!"
Π: "Ναι ναι!"
Γ: '"Αχ επιτέλους! Όλα καλά πάνε..."
Π: "Όλα καλά... "
Γ:...
Π:...
(δεν προλαβα να ακούσω περισσότερα)...

Ρε πούστη μου, μία βδομάδα μετά τι προλαβε να αλλαξει γ@μω την κοινωνία μου?!?
Επειδή το είπε ο Αυτιάς στην τηλεόραση???

Κούλη μου, στην αγάπη που σου έχω :mrgreen: 8-) :shock: , σε παρακαλώ, κόψε τις συντάξεις στους γέρους! Σε παρακαλώ, μνημόνια μέχρι να σβήσει ο ήλιος!

Δεν υπάρχει σωτηρία...
Άβαταρ μέλους
Maximus

Δημοσίευσηαπό navigator11 » Κυρ 14 Ιούλ 2019, 11:29

:lol: :lol: :lol:

Ρε συ παππού, αυτό είναι το νοητικό επίπεδο των συντριπτικά περισσοτέρων της 3ης ηλικίας ανθρώπων, τι σου προξενεί εντύπωση; Δε θέλω να φανώ υποτιμητικός αλλά, καλώς ή κακώς, άγονται και φέρονται από τα φερέφωνα της δημοκοπίας σαν ζυμαράκι. Εν προκειμένω της νέας δημοκοπίας. Όταν παρακολουθείς κάθε γ@μημένη μέρα τους παπαδάκηδες, τους αυτιάδες, τις κοθιώνηδες, τους χατζηνταβατζάου και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις να σε διαβεβαιώνουν ότι ο αλητήριος ο Βρ@υτσης, που τους γ@μησε τη μανούλα των συντάξεων πριν κάτι χρόνια, έρχεται να αποκαταστήσει τις μ@λ@κιες του συριζα, τι να καθόμαστε να συζητάμε. Στους ηλικιωμένους μόνο να τα ρίξουμε; Εδώ πιστεύουν 25, 30, 35, 45 ετών άνθρωποι ότι η πλέον κρατικοδίαιτη οικογένεια του τελευταίου κοντά 1,5 αιώνα στη χώρα έχει πρόγραμμα και στόχο να προασπίσει το χρήμα του λαουτζίκου.
"Το τσίρκο που 'χω στήσει, το υπόγειο μαγαζί
βουλιάζει και με παίρνει κι εμένανε μαζί.
Βουτάω το μαύρο χιούμορ σε έγχρωμη οπή
και δάχτυλο Κυρίου μου γνέφει σιωπή."
Άβαταρ μέλους
navigator11

Δημοσίευσηαπό Maximus » Κυρ 14 Ιούλ 2019, 11:32

Kostomanolis έγραψε:Συμφωνώ απόλυτα με τον Αποστόλη, αλλά: θεωρώ ότι η Πάλαια Διαθήκη δεν θα έπρεπε να είναι κομμάτι της Ορθόδοξης Εκκλησίας, μιας και στην ουσία είναι η περιγραφή της εβραϊκής ιστορίας, άσχετα που μέσα έχει ένα κάρο ανακρίβειες και δάνεια από άλλους λαούς. Η ιστορία του Νώε και του Σαμσων είναι 2 παραδείγματα. Επίσης ο πατερουλης Αβραάμ ήταν πρόθυμος παιδοκτονος, μάγος, μοιχος, κλέφτης και δολοφόνος αλλά δεν παίζει ρόλο.
Η Καινή τα έβαλε λίγο στην θέση της κάποια πράγματα αλλά έκανε και την θρησκεία Δόγμα. Αυτό δημιούργησε την καταστροφική μανία κατά της αρχέγονης Ελληνικής πίστης, την δαιμόνοποίηση οτιδήποτε μη χριστιανικού μέχρι την "ιεράς εξετάσεις", ψευτοσταυροφοριες, σχίσματα, κλπ.

Αδερφέ μου, είναι σαν να λες ότι μπορείς να διακόψεις την ιστορία της ΠΑΕ ΠΑΟΚ με τον ΑΣ ΠΑΟΚ! Δεν γίνεται!
Ο Χριστιανισμός είναι παρακλάδι της Ιουδαικής θρησκείας. Για να ειμαστε πιο σωστοί, η συνέχεια της, καθώς η προφητεία έλευσης του Μεσσία του Ιουδαισμού εκπληρώθηκε - εξού και ο Χριστιανισμός. Δεν υπάρχει νέο (Καινή Διαθήκη), χωρίς το παλαιό (Παλαιά Διαθήκη).

Επίσης τις Ιερές Εξετάσεις και τις σταυροφορίες τις εκαναν άνθρωποι και όχι η φιλοσοφία ή το δόγμα της θρησκείας. Προκειμένου να στηριχτούν τα συμφεροντα τους ή η επεκτατική τους μανία, οι άνθρωποι μπορεί να κάνουν πολεμο ή να στείλουν κόσμο στην πυρα εφευρίσκοντας οποιαδήποτε αφορμή, είτε είναι θρησκευτική, πολιτική, οικογενειακή κλπ κλπ. Μην συγχέουμε τις αφορμές με τα συμφέροντα.
Άβαταρ μέλους
Maximus

Δημοσίευσηαπό Maximus » Κυρ 14 Ιούλ 2019, 11:37

navigator11 έγραψε::lol: :lol: :lol:

Ρε συ παππού, αυτό είναι το νοητικό επίπεδο των συντριπτικά περισσοτέρων της 3ης ηλικίας ανθρώπων, τι σου προξενεί εντύπωση; Δε θέλω να φανώ υποτιμητικός αλλά, καλώς ή κακώς, άγονται και φέρονται από τα φερέφωνα της δημοκοπίας σαν ζυμαράκι. Εν προκειμένω της νέας δημοκοπίας. Όταν παρακολουθείς κάθε γ@μημένη μέρα τους παπαδάκηδες, τους αυτιάδες, τις κοθιώνηδες, τους χατζηνταβατζάου και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις να σε διαβεβαιώνουν ότι ο αλητήριος ο Βρ@υτσης, που τους γ@μησε τη μανούλα των συντάξεων πριν κάτι χρόνια, έρχεται να αποκαταστήσει τις μ@λ@κιες του συριζα, τι να καθόμαστε να συζητάμε. Στους ηλικιωμένους μόνο να τα ρίξουμε; Εδώ πιστεύουν 25, 30, 35, 45 ετών άνθρωποι ότι η πλέον κρατικοδίαιτη οικογένεια του τελευταίου κοντά 1,5 αιώνα στη χώρα έχει πρόγραμμα και στόχο να προασπίσει το χρήμα του λαουτζίκου.

Να μπουκάρουμε στα σπιτια ηλικιωμένων (και όχι μόνο) και να σπάμε τηλεοράσεις! Μόνο έτσι θα σωθεί ο τόπος...
Άβαταρ μέλους
Maximus

Δημοσίευσηαπό buffalobill4 » Κυρ 14 Ιούλ 2019, 12:07

Οταν μεγαλωνει ο ανθρωπος χανει οποιαδηποτε κριτικη σκεψη. Που μπορει ποτε να μην την ειχε, αλλα ακομα και να την ειχε, γινεται το μυαλο του μαρμελαδα. Δεν μπορει να ξεχωρισει την ειδηση απο την προπαγανδα. Την κοροιδια απο την υποσχεση κλπ.

Καθονται τωρα και ακουνε ακριτα τον Αυτια. Ποιον? Τον Αυτια. Τον τυπο δηλαδη που εγλυφε τον κουλη να τον βαλει στο ευρωψηφοδελτιο, ο κουλης τον εκλασε :lol: (για τοσο ανικανο δηλαδη-υσ εχει μαζεψει πορτοσαλτε και παπαδημητριου αλλα τον αφτια δεν τον ηθελε) και εκεινος τον καλεσε για συνεντευξη με την προυποθεση οτι θα τον αφηνε να δηλωσει: "Μου εκανες προταση να ειμαι υποψηφιος οπου ηθελα :lol: .... Μου εδωσες διαβατηριο ζωης :lol: :lol: :lol: ... Μου ειπες Γιωργο δεν μπορουσα να διαχειριστω αυτην την μεγαλη αγαπη του κοσμου σε σενα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: "

Ρε τι ακουμε ρε.
Προσέχουμε τα λόγια μας στη δημοκρατία
Επαιτεία στα πεζοδρόμια και φιλανθρωπία
Άβαταρ μέλους
buffalobill4

Δημοσίευσηαπό paokovios1974 » Κυρ 14 Ιούλ 2019, 12:12

Ο αυτιάς είναι συλλεκτικός ρε συ, δώστε αυτιά στον λαό γουστάρει.
ΝΑΙ ΡΕ ΝΤΑΜΠΛ.
Σας το βουλωσε ο Σαββιδης.
Άβαταρ μέλους
paokovios1974

Δημοσίευσηαπό Alastor » Κυρ 14 Ιούλ 2019, 13:09

μην ξεχνατε οτι η κορυφαια στιγμη της καριερας του Αυτια,ηταν οταν επαιρνε συνεντευξη απο βιντεο του Ψωμιαδη
Άβαταρ μέλους
Alastor

Δημοσίευσηαπό aquila » Κυρ 14 Ιούλ 2019, 14:21

Καμια κριτική σκεψη δε χάνεται οταν μεγαλώνει ο ανθρωπος εκτος αν μιλαμε για περιπτωσεις άνοιας. Να μου πεις οτι χάνεται ο παρορμητισμός κ η άγνοια κινδύνου ναι η οτι υπαρχει δυσκολία στην αφομοίωση νέων ιδεών.
Τα μεγαλα ποσοστά των νέων πχ που ειχαν ψηφισει χα ειχαν κριτική σκεψη; Την ιδια συζητηση θα ειχαν αυτοι οι δυο συγκεκριμένοι κ πριν 50 χρονια απλα δε θα μιλούσαν για συντάξεις αλλα για ανεργία πχ.
Aquila non capit muscas
Άβαταρ μέλους
aquila

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 14 Ιούλ 2019, 21:06

Maximus έγραψε:Αληθινή στιχομυθία πριν από 10 λεπτά...

Έχω πάρει την μαγκούρα και πηγαίνω προς τον φούρνο να πάρω ψωμί και ένα παγωτό Μάγκνουμ... Περνάω κάτω από δύο μπαλκόνια και βλέπω μία γιαγιά και εναν παππού γειτονάκια να συζητάνε. Αυτά επιασε το αυτί μου, όσο περνούσα από κάτω:

Γ: "Πως τα βλέπεις τα πράγματα? Καλύτερα ε?"
Π: "Ναι, ναι βέβαια, εννοείται!"
Γ: "Εβλεπα τον Αυτιά στην τηλεόραση και είπε θα δώσουν αύξηση στην συντάξεις για χήρες!"
Π: "Ναι ναι!"
Γ: '"Αχ επιτέλους! Όλα καλά πάνε..."
Π: "Όλα καλά... "
Γ:...
Π:...
(δεν προλαβα να ακούσω περισσότερα)...

Ρε πούστη μου, μία βδομάδα μετά τι προλαβε να αλλαξει γ@μω την κοινωνία μου?!?
Επειδή το είπε ο Αυτιάς στην τηλεόραση???

Κούλη μου, στην αγάπη που σου έχω :mrgreen: 8-) :shock: , σε παρακαλώ, κόψε τις συντάξεις στους γέρους! Σε παρακαλώ, μνημόνια μέχρι να σβήσει ο ήλιος!

Δεν υπάρχει σωτηρία...

Ο γαύρος είναι ανίκητος, λέγατε, θυμάστε; Τώρα γύρισε ο τροχός, πουτάνες τώρα σωπάστε για ν'ακούσετε τα γέλια των χαμένων που πάνω στα συντρίμμια σας χορεύουν.
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος

Δημοσίευσηαπό V-olakiotis » Δευτ 15 Ιούλ 2019, 02:08

"παλικαρε,με ολο τον σεβασμο,αλλα αν εισαι 18 μηνες ανεργος επι Τσιπρα και εχεις γραψει τετοια αγιογραφια για αυτον,ειλικρινα δεν χρειαζεται να πω κατι αλλο", έγραψε ο Alastor σε άλλο thread
και απαντώ εδώ για να μην είμαστε off-topic:

Αφού με αποκάλεσες - αστειευόμενος;! αντί άλλου επιχειρήματος - μετακλητό του Τσιπρα, έρχεσαι μετά από τη γνωστοποίηση της επαγγελματικής μου κατάστασης που σε διαψεύδει, να μιλήσεις για αγιογραφία που κάνω στον Τσίπρα, επειδή και ως άνεργος τον θεωρώ καλύτερο διαχειριστάκο του συστήματος από τον Κούλη;

Ο Τσίπρας, όπως έχω γράψει και παραπάνω πούλησε μια υπόθεση του ελληνικου λαού που τον ξεπερνούσε τον Ιούλιο του 2015.
Με ωμή εξωτερική παρέμβαση και με οργιώδη προπαγάνδα και λογοκρισία στα ιδιωτικά μέσα πήρε 61% στο δημοψήφισμα για την απόρριψη της συμφωνίας με τους δανειστές. Για αυτό θα κριθεί από την ιστορία αλλά και από τον κόσμο που νοιάζεται για αυτή την υπόθεση.

Προσωπικά, πιστεύω ότι είναι μαλ@κας οποίος έχει οικογενειακό εισόδημα κάτω από 30.000 ευρώ και ψηφίζει τη Νέα Ακροδεξιά.
Σε κάθε αστική δημοκρατία, όταν περάσουν οι εκλογες, υπερισχύει το "δίκιο" αυτού που ασκεί μεγαλύτερη πίεση η επιρροή στην εκάστοτε κυβέρνηση. Δεν υφίσταται λοιπόν πιθανότητα μια κεντροδεξιά κυβέρνηση, στην Ελλάδα ειδικά, να υπερασπιστεί τα δικά μου συμφέροντα απέναντι στα συμφέροντα των παρασιτικών ελίτ που την στηρίζουν με θεμιτά και αθέμιτα μέσα.Δεν το έκανε ποτέ στην ιστορία του νεοελληνικού κρατους.

Πέραν αυτής της βασικής διαπίστωσης, υπάρχουν τα γαλάζια σκάνδαλα, το πελατειακό κράτος που ήταν εξέλιξη του κράτους - παρακράτους, η απύθμενη υποκρισία για κοινωνικά θέματα, τα κούφια λόγια για τα εθνικά θέματα που στρώνουν τον δρομο για καμπάνιες εκατομμυρίων ευρώ για ένα όνομα που οι ιδιοι ξεπούλησαν από το 1946.

Προσθεσε, το "τσίρκο" με το 112, το μικτό κυβερνητικό σχήμα με τα 51 μέλη και τις μόλις 5 γυναίκες, την ανάκληση της ΚΥΑ για την έκδοση ΑΜΚΑ σε μετανάστες - κίνηση που τους αποκλείει αυτόματα από το σύστημα υγείας και ανέμενε, ωσονούπω, δήλωση Κικίλια ότι οι μετανάστες είναι μια υγειονομική βόμβα για την ελληνική κοινωνία.

Το αστείο, τελικά, είναι ότι κάποιοι δικαιολογειτε το κόψιμο της συμφωνίας ΕΡΤ - ΠΑΟΚ στο όνομα των χρημάτων του ελληνικού λαού...

Ενω την ίδια ώρα, το κόμμα που χρωστά 280 εκατομμύρια στις τράπεζες πάει να βάλει χέρι στα 37 δις του μαξιλαριού που φτιάχτηκε με την φορογηση του ελληνικού λαού τα τελευταία τέσσερα χρονια για να σώσει τις τράπεζες...

ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΑΗΤΤΗΤΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!
ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΑΗΤΤΗΤΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!!!
Άβαταρ μέλους
V-olakiotis

Δημοσίευσηαπό prax » Δευτ 15 Ιούλ 2019, 02:22

V-olakiotis έγραψε:"παλικαρε,με ολο τον σεβασμο,αλλα αν εισαι 18 μηνες ανεργος επι Τσιπρα και εχεις γραψει τετοια αγιογραφια για αυτον,ειλικρινα δεν χρειαζεται να πω κατι αλλο", έγραψε ο Alastor σε άλλο thread
και απαντώ εδώ για να μην είμαστε off-topic:

Αφού με αποκάλεσες - αστειευόμενος;! αντί άλλου επιχειρήματος - μετακλητό του Τσιπρα, έρχεσαι μετά από τη γνωστοποίηση της επαγγελματικής μου κατάστασης που σε διαψεύδει, να μιλήσεις για αγιογραφία που κάνω στον Τσίπρα, επειδή και ως άνεργος τον θεωρώ καλύτερο διαχειριστάκο του συστήματος από τον Κούλη;

Ο Τσίπρας, όπως έχω γράψει και παραπάνω πούλησε μια υπόθεση του ελληνικου λαού που τον ξεπερνούσε τον Ιούλιο του 2015.
Με ωμή εξωτερική παρέμβαση και με οργιώδη προπαγάνδα και λογοκρισία στα ιδιωτικά μέσα πήρε 61% στο δημοψήφισμα για την απόρριψη της συμφωνίας με τους δανειστές. Για αυτό θα κριθεί από την ιστορία αλλά και από τον κόσμο που νοιάζεται για αυτή την υπόθεση.

Προσωπικά, πιστεύω ότι είναι μαλ@κας οποίος έχει οικογενειακό εισόδημα κάτω από 30.000 ευρώ και ψηφίζει τη Νέα Ακροδεξιά.
Σε κάθε αστική δημοκρατία, όταν περάσουν οι εκλογες, υπερισχύει το "δίκιο" αυτού που ασκεί μεγαλύτερη πίεση η επιρροή στην εκάστοτε κυβέρνηση. Δεν υφίσταται λοιπόν πιθανότητα μια κεντροδεξιά κυβέρνηση, στην Ελλάδα ειδικά, να υπερασπιστεί τα δικά μου συμφέροντα απέναντι στα συμφέροντα των παρασιτικών ελίτ που την στηρίζουν με θεμιτά και αθέμιτα μέσα.Δεν το έκανε ποτέ στην ιστορία του νεοελληνικού κρατους.

Πέραν αυτής της βασικής διαπίστωσης, υπάρχουν τα γαλάζια σκάνδαλα, το πελατειακό κράτος που ήταν εξέλιξη του κράτους - παρακράτους, η απύθμενη υποκρισία για κοινωνικά θέματα, τα κούφια λόγια για τα εθνικά θέματα που στρώνουν τον δρομο για καμπάνιες εκατομμυρίων ευρώ για ένα όνομα που οι ιδιοι ξεπούλησαν από το 1946.

Προσθεσε, το "τσίρκο" με το 112, το μικτό κυβερνητικό σχήμα με τα 51 μέλη και τις μόλις 5 γυναίκες, την ανάκληση της ΚΥΑ για την έκδοση ΑΜΚΑ σε μετανάστες - κίνηση που τους αποκλείει αυτόματα από το σύστημα υγείας και ανέμενε, ωσονούπω, δήλωση Κικίλια ότι οι μετανάστες είναι μια υγειονομική βόμβα για την ελληνική κοινωνία.

Το αστείο, τελικά, είναι ότι κάποιοι δικαιολογειτε το κόψιμο της συμφωνίας ΕΡΤ - ΠΑΟΚ στο όνομα των χρημάτων του ελληνικού λαού...

Ενω την ίδια ώρα, το κόμμα που χρωστά 280 εκατομμύρια στις τράπεζες πάει να βάλει χέρι στα 37 δις του μαξιλαριού που φτιάχτηκε με την φορογηση του ελληνικού λαού τα τελευταία τέσσερα χρονια για να σώσει τις τράπεζες...

ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΑΗΤΤΗΤΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!

Μπράβο ρε φίλε, ειλικρινά μπράβο
Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι οποίος ΠΑΟΚτσης ψήφισε κουλη είναι προδότης και δε με νοιάζει καθόλου τι λέει ο ένας κ ο άλλος για να μην πω καμία βαριά κουβέντα κ γίνει το φόρουμ μπουρδελο.
Ξεκάθαρα πιστεύω ότι ο τσιπρας σε αρκετά έκανε μαλακιες αλλά σίγουρα είναι καλύτερος του κουλη και ότι ο τσιπρας έφερε (δλδ οι αρμοδιοι του όχι ο ίδιος προσωπικά) την κανονικότητα κ πήραμε το πρωτάθλημα το οποίο το πήραμε κ περσυ απλά περσυ το είχαν στήσει μαεστρικά για να το χάσουμε..
Οι λόγοι που ψήφισα Τσίπρα είναι λόγω ΠΑΟΚ ξεκάθαρα χωρίς να περιμένω τπτ απολύτως, ορκίζομαι γι αυτό
Είμαι σίγουρος ότι αν ξανά έβγαινε θα έκλεινε τον χοντρό μέσα ή θα τον ανάγκαζε να φύγει από τη χώρα. Σε τέσσερα μόλις χρόνια δεν φεύγει η μεγαλύτερη μαφία που γνώρισε ποτέ ο ελληνισμος, οποίος κατάλαβε κατάλαβε τι εννοώ
ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΛΟ Π.Α.Ο.Κ.
prax

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Δευτ 15 Ιούλ 2019, 12:50

Maximus έγραψε:
Kostomanolis έγραψε:Συμφωνώ απόλυτα με τον Αποστόλη, αλλά: θεωρώ ότι η Πάλαια Διαθήκη δεν θα έπρεπε να είναι κομμάτι της Ορθόδοξης Εκκλησίας, μιας και στην ουσία είναι η περιγραφή της εβραϊκής ιστορίας, άσχετα που μέσα έχει ένα κάρο ανακρίβειες και δάνεια από άλλους λαούς. Η ιστορία του Νώε και του Σαμσων είναι 2 παραδείγματα. Επίσης ο πατερουλης Αβραάμ ήταν πρόθυμος παιδοκτονος, μάγος, μοιχος, κλέφτης και δολοφόνος αλλά δεν παίζει ρόλο.
Η Καινή τα έβαλε λίγο στην θέση της κάποια πράγματα αλλά έκανε και την θρησκεία Δόγμα. Αυτό δημιούργησε την καταστροφική μανία κατά της αρχέγονης Ελληνικής πίστης, την δαιμόνοποίηση οτιδήποτε μη χριστιανικού μέχρι την "ιεράς εξετάσεις", ψευτοσταυροφοριες, σχίσματα, κλπ.

Αδερφέ μου, είναι σαν να λες ότι μπορείς να διακόψεις την ιστορία της ΠΑΕ ΠΑΟΚ με τον ΑΣ ΠΑΟΚ! Δεν γίνεται!
Ο Χριστιανισμός είναι παρακλάδι της Ιουδαικής θρησκείας. Για να ειμαστε πιο σωστοί, η συνέχεια της, καθώς η προφητεία έλευσης του Μεσσία του Ιουδαισμού εκπληρώθηκε - εξού και ο Χριστιανισμός. Δεν υπάρχει νέο (Καινή Διαθήκη), χωρίς το παλαιό (Παλαιά Διαθήκη).

Επίσης τις Ιερές Εξετάσεις και τις σταυροφορίες τις εκαναν άνθρωποι και όχι η φιλοσοφία ή το δόγμα της θρησκείας. Προκειμένου να στηριχτούν τα συμφεροντα τους ή η επεκτατική τους μανία, οι άνθρωποι μπορεί να κάνουν πολεμο ή να στείλουν κόσμο στην πυρα εφευρίσκοντας οποιαδήποτε αφορμή, είτε είναι θρησκευτική, πολιτική, οικογενειακή κλπ κλπ. Μην συγχέουμε τις αφορμές με τα συμφέροντα.
Όμως τότε γιατί απορριπτουμε τόσα πολλά διδάγματα της Παλαιας, και κρατάμε κάποια που βολεύουν την οπτική μας;
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Sick Bastard » Δευτ 15 Ιούλ 2019, 14:30

Σε άλλα νέα, Η Βόρεια Μακεδονία αποσύρει το έμβλημα του Ήλιου της Βεργίνας, η κυβέρνηση Ζάεφ αποφάσισε να αποσύρει το έμβλημα του Ήλιου της Βεργίνας από όλους τους δημόσιους χώρους και από όλα τα μνημεία. Στο πλαίσιο της Συμφωνίας των Πρεσπών.
Η απαγόρευση της χρήσης του εμβλήματος έρχεται ως απόρροια της Συμφωνίας, ωστόσο δεν έχουν έρθει στη δημοσιότητα οι λεπτομέρειες για το πότε ξεκινά η αλλαγή, καθώς και για το αν θα υπάρξουν πρόστιμα σε όσους συνεχίσουν να το χρησιμοποιούν.
Με την κίνηση αυτή, κυβέρνηση Ζάεφ αναγνωρίζει ότι το έμβλημα του Ήλιου της Βεργίνας ανήκει στον ελληνικό πολιτισμό και προχωρά στην ολική απαγόρευση δημόσιας χρήσης του συμβόλου του εμβλήματος των αρχαίων Μακεδόνων που ανακαλύφθηκε στη Βεργίνα της Μακεδονίας.

Μένει να φανεί πως και τι, αλλά μέχρι τότε, μην παραχαράσετε τη Μακωνία που ξεπουλιέται σε ανθέλληνες του Σόρος και χάσουμε τον Κώστα τον Μακεδόνα και τέτοια.
ΤΙ ΨΗΦΙΣΑΤΕ ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ
ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΤΑΝΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΓΑΥΡΩΝ ΟΙ ΜΑΝΕΣ.
ΚΚ2020: "Θα φροντίσουμε να σχεδιάσουμε μια ομάδα που δεν θα χαμηλώσει τον πήχη και στόχοι μας θα είναι το νταμπλ κάθε χρόνο. Στόχος μας θα είναι να αυξήσουμε τα έσοδα και όχι να μειώσουμε τα έξοδα".
Άβαταρ μέλους
Sick Bastard

Δημοσίευσηαπό navigator11 » Δευτ 15 Ιούλ 2019, 14:39

:lol: :lol: :lol:

Ε, θα κάνει και το κουλη μάλλον την καρδιά του πέτρα και θα σεβαστεί την εν λόγω συμφωνία. Την ξεκάθαρα, βέβαια, ... αντιολυμπιακή, προδοτικη αυτή συμφωνία! :lol: :lol: :lol:
"Το τσίρκο που 'χω στήσει, το υπόγειο μαγαζί
βουλιάζει και με παίρνει κι εμένανε μαζί.
Βουτάω το μαύρο χιούμορ σε έγχρωμη οπή
και δάχτυλο Κυρίου μου γνέφει σιωπή."
Άβαταρ μέλους
navigator11

Δημοσίευσηαπό Maximus » Δευτ 15 Ιούλ 2019, 14:57

pgetsos έγραψε:
Maximus έγραψε:

Όμως τότε γιατί απορριπτουμε τόσα πολλά διδάγματα της Παλαιας, και κρατάμε κάποια που βολεύουν την οπτική μας;

Κοίτα αδερφέ, πως τοποθετείται το ζήτημα.

Τον Χριστιανισμό και γενικότερα τις θρησκείες πρέπει να τις αντιλαμβανόμαστε με το Πνεύμα και όχι το γράμμα του νόμου. Να βλέπουμε δηλαδή την γενικότερη εικόνα, με όρους μεταφυσικης, με πνευματικά μάτια τα διδάγματα και γεγονότα. Είναι λάθος να τεμαχίζουμε τα χωρια με σκοπό να βρούμε αντιφάσεις ή απόψεις που ενισχύουν την οπτική μας.

Και αυτό γιατί (πολλοί θα διαφωνήσουν μαζί μου), είναι μια άποψη πολλών μελετητων και μεταφυσικών, ότι η Αγία Γραφή δεν είναι θεόπνευστη στο σύνολο της, σε κάθε της γράμμα και κόμμα, παρά μόνο στο συνολικό Πνεύμα της! Κάθε κώδικας, κάθε Ευαγγέλιο, κάθε κεφάλαιο (ας το πούμε έτσι), είναι γραμμένο από διαφορετικό πρόσωπο, με διαφορετική αντίληψη για τα πράγματα και ως εκ τούτου, τοποθετείται μέσα με τις δικές του απόψεις.

Για παράδειγμα, όταν ο Απ. Παύλος δίνει εντολές για το πώς θα συμπεριφέρονται οι Χριστιανοί στον γάμο τους η το πώς θα έχουν τα μαλλιά τους, αυτό είναι υποκειμενική άποψη του και το να λέμε ότι υπάρχει θεοπνευστία πάνω σε αυτά τα γήινα θέματα, είναι τουλάχιστον γελοίο!

Για αυτό το "κόψε ραψε" που λες της Αγίας Γραφης, οδηγεί παντα σε νοητικά σφάλματα. Στο σύνολο θα την κοιταμε και στο Πνεύμα της.
Άβαταρ μέλους
Maximus

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κοινωνικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

metin2 pvp metin2 pvp serverler mt2 pvp metin2 pvp silkroad pvp knight pvp metin2 pvp serverler pvp serverler