Κοινωνία ώρα μηδέν ΙΙΙ

Re: Κοινωνία ώρα μηδέν ΙΙΙ

Δημοσίευσηαπό Sick Bastard » Τετ 10 Ιούλ 2019, 18:19

Σας βαρέθηκα ρε, πάω να κάνω κανα τσιγαριλίκι στο Μαξίμου, ευκαιρία είναι!
ΤΙ ΨΗΦΙΣΑΤΕ ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ
ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΤΑΝΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΓΑΥΡΩΝ ΟΙ ΜΑΝΕΣ.
ΚΚ2020: "Θα φροντίσουμε να σχεδιάσουμε μια ομάδα που δεν θα χαμηλώσει τον πήχη και στόχοι μας θα είναι το νταμπλ κάθε χρόνο. Στόχος μας θα είναι να αυξήσουμε τα έσοδα και όχι να μειώσουμε τα έξοδα".
Άβαταρ μέλους
Sick Bastard

Δημοσίευσηαπό Maximus » Τετ 10 Ιούλ 2019, 18:23

navigator11 έγραψε:Ρε μλκες, λίγη επικέντρωση στα πραγματικά φλέγοντα ζητήματα της καθημερινότητας δε βλάπτει. Τι ομοφυλοφιλίες, καινές διαθήκες κι επιστολές προς Κορινθίους γράφετε; Εδώ η ομάδα δεν έχει αποκτήσει ούτε σήμερα ανθρωποφάγο (=αμαρτωλό) αμυνδικό μέσο! Μας δουλεύουν κατά πρόσωπο κι ουδείς θεός, προφήτης ή απόστολος δείχνει ικανός να σώσει τη σεζόν.

Κάνε μια προσευχή τέκνο μου και όπως έγινε με τους αρτους και τα ψάρια και έφαγαν οι πιστοί, έτσι θα εμφανιστεί και ο αμυνδικος μέσος... Ή τέλος πάντων αν η προσευχή σου είναι πιο δυνατή, θα επαναληφθεί το θαύμα μετατροπής του νερού σε κρασί, δηλαδή μπορεί ο Κάτσε να ξυπνησει Μοντριτς...!

Λίγο πίστη τέκνο μου!
Άβαταρ μέλους
Maximus

Δημοσίευσηαπό navigator11 » Τετ 10 Ιούλ 2019, 18:25

Ζαντός έγραψε:Πλάκα κάνεις, έτσι;

Εδώ το τμήμα που μας έφερε ευρωπαίικες επιτυχίες, δεν έχει διοίκηση, χορηγούς, λεφτά, προπονητή, ρόστερ!!!!

Στα αρχίδια μου το έχω γραμμένο το αμυντικό σας χαφ και να μη πάρουμε κανέναν, πάλι στ'αρχίδια μου.

Λες να σοβαρολογώ ρε συ; :mrgreen:
Γερογκρινιάρη, αυτά δε γίνονται. Ο Κάτσε δε γίνεται Μοντριτς ούτε με ... modrifications στις εργοστασιακές του ρυθμίσεις.
"Το τσίρκο που 'χω στήσει, το υπόγειο μαγαζί
βουλιάζει και με παίρνει κι εμένανε μαζί.
Βουτάω το μαύρο χιούμορ σε έγχρωμη οπή
και δάχτυλο Κυρίου μου γνέφει σιωπή."
Άβαταρ μέλους
navigator11

Δημοσίευσηαπό prist64 » Τετ 10 Ιούλ 2019, 18:44

barlow4 έγραψε:
Οι άγιες σοφίες και τα ανάκτορα δε χτίστηκαν με ΕΣΠΑ.ουτε με εθελοντές

μου βγηκε ο καφες απο τη μυτη

:lol: :lol:
ΚΙ ΟΜΩΣ.....ΟΛΟΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ
prist64

Δημοσίευσηαπό prist64 » Τετ 10 Ιούλ 2019, 19:15

Οι νομοι ειναι καλοι γι αυτους που δεν μπορουν να τους καταπατησουν.

Φυσικα και θα ηταν ζουγκλα η κοινωνια χωρις νομους αλλά οι νομοι θεσπιστηκαν για να μπει σε μια σειρα ο λαος

εγω που εχω π.χ. ομορφη και καυλιαρα γυναικα θεωρω την μοιχεια αμαρτια
αν ηταν ομως ασχημη και "αδιαφορη" σεξουαλικα,δε θα με χαλουσε να πηδηξω την γυναικα του "πλησιον"
τωρα που το σκεφτομαι,ακομη κι ετσι δε με χαλαει,αφου το ξενο ειναι πιο γλυκο

και η κλεψια αμαρτια ειναι οταν δε μπορεις να κλεψεις αλλά κι αυτη ειναι σαν την φοροδιαφυγη
φορους πληρωνουν οσοι δεν μπορουν να το αποφυγουν

ας πιασουμε και τη νηστεια(για τους πολλους)
αφου ο πλουτος ηταν μαζεμενος σε λιγα χερια,οι πολλοι δεν μπορουσαν να τρωνε οτι γουσταρουν γιατι απλά δεν ειχαν
παρτε λοιπον και μια νηστεια να ερθετε στα ισα σας.

Σαραντα μερες το Πασχα,σαραντα τα Χριστουγεννα και εικοσι τον δεκαπενταυγουστο,
φτασαμε τις εκατο μερες,βαλε Τεταρτες και Παρασκευες για το υπολοιπο του χρονου
αλλες 74 μερες,φτασαμε τις μισες μερες του χρονου,χωρια καποιες μικροτερες νηστειες.

αντε να πιασουμε και τα μαγουλα
σου σκαει ενα μπατσο ο Κατσε,θα γυρισεις και το αλλο μαγουλο?
φυσικα οχι,θα τον κανεις γκάιντα στο ξυλο(λεμε τωρα)

αν σου τον σκασει τον φουσκο ο Βαρελα ομως?
ευκολα γινεσαι Χριστιανος.

Τα θεματα της πιστης ειναι Ιερα και καλο ειναι να μη πολυπειραζονται
η πιστη οδηγησε ανθρωπους σε επιτευγματα που ειναι αδιανοητα για τον κοινο νου

αφηστε τον κοσμο να πιστευει οτι θελει αφου τον ευχαριστει

ΥΓ να κανετε κανα Ευχελαιο,Αγιασμο,Τρισαγιο
και να πατε απο καμμια φορα στην εκκλησια και αν δεν ξερετε που 'η τι ειναι το παγκαρι
ρωτηστε και θα σας πουν,οτι προαιρειστε
ΚΙ ΟΜΩΣ.....ΟΛΟΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ
prist64

Δημοσίευσηαπό Maximus » Τετ 10 Ιούλ 2019, 19:36

Λόγια γεμάτα Θεία Χάρη από τον "prist"... :)
Άβαταρ μέλους
Maximus

Δημοσίευσηαπό flash4 » Τετ 10 Ιούλ 2019, 20:15

Pastor_of_Muppets έγραψε:Maximus, επειδή σε έχω διαβάσει αρκετά εδώ μέσα σέβομαι απεριόριστα την άποψη σου και τον τρόπο γραφής σου, αν θέλεις κι εσύ, μπορώ να σου αφήσω ένα περιθώριο να σκεφτείς λίγο καλύτερα τι μου απάντησες. Φυσικά αν επιμένεις σε αυτό, θα αναλύσω περαιτέρω...

Flash4 θα σε παρακαλούσα να διαβάσεις καλύτερα τι είπα. Δεν υπάρχει κανένα θέμα πίστης στο αν όντως υπήρξε ο Ιησούς ή όχι. Οι αποδείξεις ζητούνται σε όσους είναι απόλυτοι ότι υπήρξε ως πρόσωπο. Η ύπαρξη ζητά αποδείξεις. Το αν ήταν supreme being, δε ζήτησα καμία απόδειξη. Αυτό θα ήταν κωμικό και δε νομίζω να ζήτησα κωμωδίες.
Οπότε θα παρακαλέσω ξανά, όταν γράφω κάτι, να μη μου προσάπτεται κάτι διαφορετικό.

Όσο για το τι ήταν και τι όχι η παλαιά διαθήκη, στο τι χρησιμεύει και σε τι όχι, εσείς οι τυφλά πιστοί κρίνεστε από τα λεγόμενά σας, καθώς η ομοφυλοφιλία διαβάσαμε παραπάνω σε διαβρώνει σαν τον καρκίνο και είναι τεράστιο αμάρτημα. Επίσης κρίνεται η ίδια η θρησκεία σας, καθώς ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν είπε πως η παλαιά διαθήκη διαγράφεται. Δε με αφορά το θέμα, δικαίωμα σας να το πιστεύετε. Αλλά δε μπορείς να είσαι λίγο χριστιανός και να πιστεύεις τα μισά, ούτε λίγο μουσουλμάνος και ούτω καθεξής. Το ανέλυσα στην προηγούμενη απάντησή μου.

Τώρα βέβαια, αφού θαυματουργά κόλλησε το αυτί του στρατιώτη, τα δέχομαι όλα. Σε έναν επίπεδο πλανήτη μόλις 6000 ετών ζούμε άλλωστε.

Aπ' τη μια ζητάς αποδείξεις περί ύπαρξης κι απ' την άλλη λες ότι και να υπήρχε δε σε νοιάζει γτ δε γνωρίζεις περί θεϊκής προέλευσης, δλδ θα ήθελες αποδείξεις και για τη θεϊκή προέλευση. Οπότε η απάντησή μου ήταν to the point. Για το τυπικό η ιστορική αναφορά σε αρκετές εξωχριστιανικές (εβραϊκές, ρωμαϊκές και άλλες) πηγές είναι αρκετή και σήμερα είναι αποδεκτή από τους περισσότερους ιστορικούς και αρχαιολόγους η ιστορικότητα του Χριστού.
Όσο για τα υπόλοιπα είναι ξεκάθαρο ότι δε θέλεις να καταλάβεις ότι η Παλαιά Διαθήκη είναι αντικείμενο έρευνας για τον πιστό όντας προφητικό, ιστορικό και αλληγορικό έργο το οποίο γράφτηκε σε μια εποχή προγενέστερη του ερχομού του Χριστού. Και το να μιλάει ένας άθεος για ''λίγο χριστιανούς'' είναι κομματάκι οξύμωρο αν όχι κωμικό.
flash4

Δημοσίευσηαπό Pastor_of_Muppets » Τετ 10 Ιούλ 2019, 20:44

Θα ήθελα αποδείξεις και για τη θεϊκή προέλευση;;;
Εγώ;;;

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑ

Φίλε flash4 μάλλον ΞΑΝΑ δεν διάβασες καλά τι έγραψα, ή απλά το κάνεις επίτηδες και βγάζεις δικά σου συμπεράσματα.
Όταν λέω κωμωδία, εννοώ ΚΩΜΩΔΙΑ. Πώς το λένε δηλαδή;

Δεν πιστεύω σε κανένα υπέρτατο ων. Τέλος. Φινίτο. Δε γίνεται να το αποδείξει κανείς ούτως ή άλλως. Είναι δυνατόν να ζητάω κάτι τέτοιο;
Γιατί;
Για να γελάω ακόμα περισσότερο από τον στρατιώτη με το θαυματοκολλημένο αυτί του;

Αν είναι δυνατόν.
Τη φυσική του ύπαρξη και μόνο ζήτησα ως απόδειξη. Αν δε σ' αρέσει αυτό που λέω δικαίωμα σου. Το να υποθέτεις ότι εγώ θα ήθελα και αποδείξεις για θεϊκή προέλευση, δεν είναι όμως.
Οπότε όχι φίλε μου, δεν είσαι του δε πόιντ. Είσαι σίγουρα όμως τσέιντζ οβ σάμπτζεκτ!

Όσο για τις αναφορές που λες, είναι μεταγενέστερες του Παύλου και άρα της ιδρύσεως της θρησκείας.
Φρέσκα κουλούρια της εποχής κανένας;;;
Διότι το είπα και επιμένω σε αυτό. Οι Ρωμαίοι κατέγραφαν τα πάντα.
Μα κανείς να μη γράψει τίποτα πια για τον Χουντίνι της εποχής;

Λέω ξανά, γιατί κάποιοι πολύ εύκολα διαστρεβλώνουν τα λεγόμενα μου.
Μπορεί να υπήρξε. Μπορεί και όχι. Ακόμα και σήμερα δεν είναι κανένα από τα 2 απόλυτα σίγουρο.
Δεν λέω πως δεν υπήρξε. Δεν ζούσα, δεν ξέρω, δεν είμαι τόσο σοφός εγώ όσο οι ειδικοί που ούτε αυτοί ξέρουν.
Αυτό που ξέρω είναι πως δεν καταγράφηκε πουθενά όσο (αν) ζούσε.

Δε με πειράζει καθόλου να υπήρξε προσωπικά.
Τα περί θεοποίησης βεβαίως, δικαίωμα του καθενός να τα πιστεύει.
Δε ζητάω καμία απόδειξη περί πίστης.
Και εν πάσει περιπτώσει, το θέμα αναλύθηκε. Δεν είναι καν η ύπαρξη που δεν έχει αποδειχθεί. Δεν είναι καν η θεοποίηση που σε μερικούς από μας προσφέρει μόνο γέλωτα. Είναι τα υπόλοιπα όμως περί διάβρωσης ομοφυλοφίλων και λοιπές ομορφιές που αναφέρονται μέσα σε αυτή την πρωτόγονη θρησκεία, αυτά τα ωραία ρατσιστικά που ακούστηκαν εδώ στο μεσαιωνικό μπουντρούμι μας.

Δε με αφορά τι δικαιολογία έχετε για την παλαιά διαθήκη σας, όταν εκεί που σας αρέσει την επικαλείστε κι εκεί που δε σας αρέσει μας τη λέτε απλά προοίμιο και εκπολιτισμό της ζούγκλας. Είτε δεχτείτε τη, είτε αποκηρύξτε τη.
Ο άθεος τουλάχιστον, δεν είναι λίγο άθεος. Δεν είναι άθεος όπου τον συμφέρει.
Το κωμικό είναι να προσποιείται κάποιος ότι αφού η παλαιά λέει πολλές μπαρούφες, θα τη χρησιμοποιούμε μόνο στα εδάφια που μας βολεύει.
Άβαταρ μέλους
Pastor_of_Muppets

Δημοσίευσηαπό flash4 » Τετ 10 Ιούλ 2019, 21:12

Η παρέμβασή σου στο θέμα που αφορούσε τους ομοφυλόφιλους έγινε με δηκτικούς χαρακτηρισμούς για μια θρησκεία και τους πιστούς της. Πήρες τις απαντήσεις σου περί Παλαιάς Διαθήκης και ιστορικότητας Χριστού. Το αν δε σε καλύπτουν (κάτι απόλυτα φυσικό από τα λεγόμενα και την προδιάθεσή σου) είναι αποδεκτό ως άποψη αλλά μέχρι εκεί. Το σίγουρο είναι ότι δεν είναι εσύ ο οποίος θα κρίνει την πίστη του χριστιανού όντας άθεος γτ προφανώς ούτε γνωρίζεις ούτε θέλεις να μάθεις για θέματα πίστης.
flash4

Δημοσίευσηαπό Pastor_of_Muppets » Τετ 10 Ιούλ 2019, 21:30

Η παρέμβαση μου ήταν απολύτως κόσμια σε ένα ρατσιστικό παραλήρημα που οπουδήποτε αλλού θα είχε σβηστεί (δεν ζητώ κάτι τέτοιο), που κανονικά όμως ο ορθός τρόπος απάντησης θα ήταν το βρίσιμο. Αν δε σου αρέσει ο δικός μου τρόπος απάντησης επειδή εσύ είσαι ομόθρησκος, να κοιτάτε πρώτα τη δικιά σας καμπούρα διότι εγώ υποδείξεις δε δέχομαι, ιδίως όταν δεν προκάλεσα ούτε πρωτίστως, ούτε δευτερευόντως.

Οι δήθεν απαντήσεις που νομίζεις εσύ πως έδωσες δεν καλύπτουν ούτε καν την επιστημονική κοινότητα. Στην τελική ξέρεις, αν απλά δεν ξέρει κάποιος τι εστί αντικειμενική αλήθεια, αν δεν ξέρει τι σημαίνει η λέξη απόδειξη, αν τέλος-τέλος δε μπορεί να έχει τις ορθές απαντήσεις σε όσα μέσα του υποστηρίζει, ή πιστεύει, μπορεί κάλλιστα να μη μπει σε διάλογο για καλό δικό του. Το που πιστεύει ο καθένας δικαίωμα του. Το να προσπαθεί με μπαρούφες και αναπόδεικτα πράγματα να πείσει τους άλλους, το λες και προσηλυτισμό. You know, αυτό που κάνουν οι χριστιανοί στα μωρά τους, όπως έκαναν και σε εμένα άλλωστε.

Και αφού λοιπόν κι εγώ υπήρξα χριστιανός, όχι από επιλογή μου, αλλά από επιβολή όπως το συντριπτικό ποσοστό, άσε σε παρακαλώ πολύ να ξέρω πολύ καλύτερα από εσένα και από οποιονδήποτε άλλο, τα πόσα γνωρίζω και πόσα έκατσα να μάθω περί πίστης προτού πάρω τις όποιες αποφάσεις μου. Τι γνώσεις έχω περί θρησκειών δε μπορείς να ξέρεις και ως σκεπτόμενο άτομο έχω κάθε δικαίωμα να κρίνω οποιαδήποτε θρησκεία με γνώμονα τις δικές μου απόψεις. Είναι δικαίωμα μου, όπως είναι και υποχρέωση να σέβομαι την πίστη του καθενός.
Δε σας κρίνω για τη θρησκεία σας, δεν επιτρέπω σε κανέναν να κρίνει τις γνώσεις μου σε θέματα πίστης χωρίς να με γνωρίζει ή και να μου υπαγορεύει αν μπορώ να κρίνω έναν οποιοδήποτε x-fellow κατ΄ εμέ κατά το δοκούν και συμφέρον χριστιανό.

Το λέω για 3η φορά, καταντάει κουραστικό.
Μη βγάζεις κανένα συμπέρασμα σε παρακαλώ πολύ πέραν ακριβώς όσων λέω.

Αν συνεχίσεις, έχεις το ελεύθερο να μιλάς και μόνος σου. Εγώ δε μπορώ συνεχώς να διορθώνω την κάθε διαστρέβλωση των λεγομένων μου επειδή για κάποιους είναι δύσκολο να γίνει αντιληπτό ότι ακριβώς λέω και τίποτα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Pastor_of_Muppets

Δημοσίευσηαπό flash4 » Τετ 10 Ιούλ 2019, 21:42

Πλάκα μας κάνεις; Χαρακτηρίζεις ''μισό χριστιανό'' όποιον λέει ότι η Παλαιά Διαθήκη δεν υποδεικνύει επακριβώς τον τρόπο ζωής του πιστού αλλά επιδέχεται μελέτης βάσει πολλών παραγόντων, αλλά επιμένεις ότι ξέρεις καλύτερα από τον πιστό τα περί της πίστης του. Δε βγάζει πουθενά αυτό. Όντως κάποια σημεία ίσως τα παρερμήνευσα αλλά φαίνεται γενικά ότι παίρνεις a priori κάποια πράγματα ως δεδομένα. Καλή συνέχεια!
flash4

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Τετ 10 Ιούλ 2019, 21:44

Δεν βρίσκω λόγο να συνεχίζετε τη συζήτηση. Ο Πάστορας έχει τις δικές του απόψεις εμείς τις δικές μας. Διαφωνούμε και τέλος. Δεν ήρθε και η συντέλεια του κόσμου, ούτε ο ΠΑΟΚ αποκλείστηκε από το Ch.L.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ

Δημοσίευσηαπό Pastor_of_Muppets » Τετ 10 Ιούλ 2019, 21:56

flash4 έγραψε:Πλάκα μας κάνεις; Χαρακτηρίζεις ''μισό χριστιανό'' όποιον λέει ότι η Παλαιά Διαθήκη δεν υποδεικνύει επακριβώς τον τρόπο ζωής του πιστού αλλά επιδέχεται μελέτης βάσει πολλών παραγόντων, αλλά επιμένεις ότι ξέρεις καλύτερα από τον πιστό τα περί της πίστης του. Δε βγάζει πουθενά αυτό. Όντως κάποια σημεία ίσως τα παρερμήνευσα αλλά φαίνεται γενικά ότι παίρνεις a priori κάποια πράγματα ως δεδομένα. Καλή συνέχεια!

Δεν είπα μισάνθρωπο φίλε μου. Όταν κάποιος δέχεται κατά το δοκούν κι όχι εξ ολοκλήρου τα μισά από μια θρησκεία που είναι βαφτισμένος σε αυτή και που πουθενά η θρησκεία αυτή δε λέει όσα σας ακούγονται κουλά, μην τα δέχεστε, τότε τον αποκάλεσα μισό χριστιανό. Δεν έχει καμία δόση προσβολής, ειρωνείας ή κάτι άλλο. Δεν το λέω δεικτικά, το είπα έτσι χάριν συντομίας και φαίνεται από το όλο γραπτό μου. Δεν υπάρχει καν λόγος να απολογούμαι για αυτό καθώς δεν προσπαθώ να προσβάλω κανέναν με αυτή τη φράση.
Πάλι με διαστρεβλώνεις, λυπάμαι πολύ αλλά ναι δε γίνεται κουβέντα.

ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΠΙΣΤΟ ΤΑ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΤΟΥ ΠΙΣΤΗΣ.

Ε-Λ-Ε-Ο-Σ

Είπα καθαρά και ξάστερα, δε μπορείς να ξέρεις εσύ τι και ποιες γνώσεις έχω περί θρησκειών. Δε μπήκα με κανέναν στο ζύγι. Πολύ απλά δεν επιτρέπω σε άτομα που δε με ξέρουν, να με χαρακτηρίζουν αδαή στο θέμα θρησκείας, ιδίως του χριστιανισμού που υπήρξα κι εγώ μέλος!
Αντιγράφω και διάβασε το ξανά!

Τι γνώσεις έχω περί θρησκειών δε μπορείς να ξέρεις και ως σκεπτόμενο άτομο έχω κάθε δικαίωμα να κρίνω οποιαδήποτε θρησκεία με γνώμονα τις δικές μου απόψεις.

Σε ένα πράγμα όμως έχεις απόλυτο δίκιο και θα συμφωνήσουμε.
Στο καλή συνέχεια!

Αποστόλη δυστυχώς, αν ο ΠΑΟΚ αποκλειστεί είναι η κανονικότητα. Η συντέλεια θα έρθει αν μπούμε ομίλους!
Άβαταρ μέλους
Pastor_of_Muppets

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Τετ 10 Ιούλ 2019, 22:34

Ε, τότε θα έρθει η συντέλεια και θα αναφωνήσεις, ρε Πάστορα, ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ!
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ

Δημοσίευσηαπό Pastor_of_Muppets » Τετ 10 Ιούλ 2019, 23:05

Του ποδοσφαίρου, μπορεί και να το πω.
Ως εκεί.
Άβαταρ μέλους
Pastor_of_Muppets

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κοινωνικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

metin2 pvp metin2 pvp serverler mt2 pvp metin2 pvp silkroad pvp knight pvp metin2 pvp serverler pvp serverler