Αναλύσεις αναφορικά με την Ελληνική και διεθνή οικονομία

Re: Αναλύσεις αναφορικά με την Ελληνική και διεθνή οικονομία

Δημοσίευσηαπό K_geo » Τετ 01 Ιούλ 2015, 14:09

Σύμφωνα με τις κατευθυντήριες γραμμές του EFSF, ο διευθύνων σύμβουλος του EFSF,
Κλάους Ρέγκλινγκ οφείλει να ενημερώσει τον πρόεδρο της Ομάδας Εργασίας του Eurogroup και το Διοικητικό Συμβούλιο του Ταμείου σήμερα για την μη πληρωμή και να προτείνει μία από τις ακόλουθες τρεις επιλογές:

-Την επιτάχυνση του δανείου: αυτό σημαίνει ότι το EFSF ακυρώνει τη σύμβαση δανείου και ζητά την άμεση εξόφληση του κεφαλαίου και των τόκων.

-Την παραίτηση από δικαιώματα: αυτό σημαίνει ότι το EFSF παραιτείται αμετάκλητα από το δικαίωμα και τα μέσα αντιμετώπισής της στο πλαίσιο του δανείου για τη συγκεκριμένη μη πληρωμή.

-Επιφύλαξη δικαιωμάτων: αυτό σημαίνει ότι το EFSF δεν επιταχύνει το δάνειο ούτε παραιτείται του δικαιώματός του να το κάνει, αλλά αντ 'αυτού διατηρεί το δικαίωμα να ενεργεί σε μεταγενέστερο στάδιο.

:roll:

υγ: ριζλα, δεν με "τρομοκρατεί" το οικονομικό. Δόξα το Θεό, πιστεύω στις δυνατότητες μου και την άκρη μου θα την βγάλω. με τρομοκρατεί πραγματικά (χωρίς εισαγωγικά) το κλίμα που υπάρχει αυτή τη στιγμή στην κοινωνία που βλέπω. και αυτό γιατί φυσικά δεν ξέρω τι μπορεί να γίνεται στα μεγάλα κέντρα όπου οι σχέσεις είναι ακόμα πιο απρόσωπες... :roll:
"να παραμερίσουμε όλοι τα πάθη και τις διαφορές μας.Συσπειρωμένοι όλοι θα τα καταφέρουμε."Θ4
"Μην κοιτάς τι μπορεί να κάνει ο ΠΑΟΚ για σένα αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τον ΠΑΟΚ."ΠΑΟΚ N.Y Club
"Της πατρίδος μου η σημαία έχει χρώμα ασπρόμαυρο"
Άβαταρ μέλους
K_geo

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Τετ 01 Ιούλ 2015, 14:11

K_geo έγραψε:
Rizla έγραψε:Δεν συμφωνησαν ποτε στην προταση της κυβερνησης.

ήταν πολύ μικρές οι διαφορές στα δημοσιονομικά.

αλλά παιδιά, όσο η κουβέντα δεν περιλαμβάνει το χρέος, δεν μπορώ ούτε εγω να ψηφίσω ναι.

απο την άλλη οχι, δεν ψηφίζω γιατί ήδη βλέπω τα αποτελέσματα του (και όχι σε οικονομικούς όρους μόνο).

ελπίζω και πιστεύω να βρεθεί μια λύση που ναι μεν θα έχει ΑΥΣΤΗΡΟΤΕΡΟΥΣ όρους απο ότι πριν μια εβδομάδα, αλλά θα περιλαμβάνει συζήτηση για το χρέος.

πρέπει να κερδίσουμε χρόνο σαν χώρα ώστε να είμαστε έτοιμοι για παν ενδεχόμενο.

και επειδή ρώτησα και το πρωί και απάντηση δεν πήρα. ισχύει ότι μια χώρα (με επιλογή της) μπορεί να βγει απο την ευρωζώνη; και αν ναι, το επικείμενο (;) δημοψήφισμα, μπορεί να εκληφθεί απο τους υπόλοιπους εταίρους ώς μια τέτοια απόφαση;; :roll: :roll: :roll: :roll:

οχι γκεο δε γινεται.απο την ευρωζωνη δεν υπαρχει μηχανισμος εξοδου.για να βγεις απο την ευρωζωνη πρεπει να βγεις πρωτα απο την ευρωπαικη ενωση.και αυτο νομοτεχνικα ειναι πολυ δυσκολο και πολυ χρονοβορο.γινεται μονο αν το ζητησεις εσυ και αν το εγκρινουν οι υπολοιποι.που σε τετοιες περιπτωσεις το δεχονται.
οσο για το δημοψηφισμα κατηγορηματικα οχι.σε ενα δημοψηφισμα διακυβευεται ακριβως αυτο που οριζεται στο ερωτημα.η ερμηνει ως εξοδου αποδεικνυει περιτρανα οτι η προταση που του εκαναν ηταν τελεσιγραφο.ειναι ερμηνεια που τους βολευει.εχουν διεξαχθει αρκετα δημοψηφισματα σε αλλα ευρωπαικα κρατη και ποτε δεν υπαρξε τετοια παρεμβαση.μας τραμπουκιζουν επειδη ψηφισαμε αριστερους.και σε ενα φιλελευθερο περιβαλλον αυτο ειναι και παραφωνια και επικινδυνο.πρεπει να πεσει ο τσιπρας.να κλεισει η αριστερη παρενθεση.να γινει μια κυβερνηση με σαμαρα φωφη θοδωρακη και οποιους αλλους προθυμους.
Άβαταρ μέλους
barlow4

Δημοσίευσηαπό dimbar » Τετ 01 Ιούλ 2015, 14:12

K_geo έγραψε:δις. δολλάρια.

μα οι υποχρεώσεις της Ελλάδας δεν ειναι προς το δντ; αν δεν έχουμε πληρώσει μεχρι το τελος του μηνα (της προθεσμίας τελοσπαντων) δεν είναι στάση πληρωμών;

υγ: Κεν, για το δευτερο σκελος δεν διαφωνω με το πως εκφραζεσαι ασχετα αν διφωνω ή οχι με το περιεχόμενο, στο πρωτο εισαι πολυ λαθος φιλε. μπορει ο ανθρωπος να εχει μια αποψη και απλα να την εκφραζει μη ορθα/πολωτικα. αυτο συμβαίνει και με "λάτρεις" του οχι. δεν σημαίνει ότι και αυτοί είναι κομματικοποιημένοι για παράδειγμα. αλλά ξέρω, ότι θα πείς οτι και εγώ είμαι κομματικοποιημένος. που με ξέρεις μάλιστα. αλλά φαντάσου ότι και εκεί κάνεις λάθος. οι άνθρωποι αλλάζουν. αυτό είναι σίγουρο.

υγ2: το χειρότερο γεγονός της εποχής είναι αυτό που συμβαίνει μεταξύ των κατοίκων της Ελλάδας....

Οχι, εξαρτάται πως το κρίνει το ΔΝΤ.Η προθεσμία έληξε χθες.Το ΔΝΤ χαρακτηρίζει την μη πληρωμή ως ''καθυστέρηση'' κι έτσι θα μείνει προς το παρόν.
Υπ οψη ότι την Δευτέρα ξεκινά η λειτουργία της NDB, της τράπεζας των ΒΡΙΚς στην οποία θα είμαστε το πρώτο μη ιδρυτικό μέλος.Συνδέστε το με την ουσιαστική σιγή απ την Ουάσινγκτον, με την προσφορά της Τουρκίας για οικονοική βοήθεια, με την επίσημη δήλωση του ΝΑΤΟ σήμερα ότι δεν μπορούν να περικοπουν οι ελληνικες αμυντικές δαπάνες και με το τι μπορεί να παίζεται γύρω απ την Σκύρο.
Απλά τα γράφω για να πω ότι πιστεύω ότι το παιχνίδι είναι εξαιρετικά πολύπλοκο και η κατάσταση θα συνεχίσει να είναι ρευστή.

ΥΓ Με την παραπάνω παράθεση ουσιαστικά με προλαβαίνεις.Τις ίδιες περίπου επιλογές είχε και το ΔΝΤ, και διαλέγει μεχρι στιγμης την τρίτη.
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, but you cannot fool all the people all the time.However you can fool most of the people most of the time.
Άβαταρ μέλους
dimbar

Δημοσίευσηαπό Rizla » Τετ 01 Ιούλ 2015, 14:13

Οποτε αν κατανοησουμε ποιος μας φερνει σε αυτο το σημειο και τι σκοπους κρυβει πισω απο την μασκα,δεν υπαρχει θεμα διχασμου.
Άβαταρ μέλους
Rizla

Δημοσίευσηαπό K_geo » Τετ 01 Ιούλ 2015, 14:15

οκ. μα η πρόταση ουσιαστικά δεν μπορεί να ληφθεί ώς τελεσίγραφο συνεργασίας; και όχι η πρόταση που θα παμε να ψηφίσουμε (που δεν ισχύει εδώ και μέρες!!!) αλλά η σημερινή πχ. που γίνεται μέσα σε όλο αυτό το χαμό.

δεν μπορούν να πουν ότι αυτό είναι. ή το δεχεσαι και οκ, ή όχι και κινούμε διαδικασίες εξόδου.

γιατί τότε να σου λένε ότι το δημοψήφισμα είναι ευρώπη ή όχι (οι εταίροι ΟΛΟΙ);

μήπως γιατί έχουν πάρει τις αποφάσεις του και το πως θα κινηθούν;

δεν λεω, αναρωτιέμαι...
"να παραμερίσουμε όλοι τα πάθη και τις διαφορές μας.Συσπειρωμένοι όλοι θα τα καταφέρουμε."Θ4
"Μην κοιτάς τι μπορεί να κάνει ο ΠΑΟΚ για σένα αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τον ΠΑΟΚ."ΠΑΟΚ N.Y Club
Άβαταρ μέλους
K_geo

Δημοσίευσηαπό K_geo » Τετ 01 Ιούλ 2015, 14:16

Rizla έγραψε:Οποτε αν κατανοησουμε ποιος μας φερνει σε αυτο το σημειο και τι σκοπους κρυβει πισω απο την μασκα,δεν υπαρχει θεμα διχασμου.

καλα, εδω δεν μπορούμε με σαφήνεια να κατανοήσουμε τι θα ψηφίσουμε, το τι γίνεται τόσα χρόνια στην Ελλάδα και το τι μας συμφέρει ή όχι και περιμένεις να κατανοήσουμε το ποιος θα φταίει;

όλοι φυσικά. όπως πάντα. όλοι, εκτός απο εμάς.
Άβαταρ μέλους
K_geo

Δημοσίευσηαπό georgedoulk2008 » Τετ 01 Ιούλ 2015, 14:16

black&white
Δεν ξέρω ποιανού παιδί είσαι και αν σε λένε Σωλήνα στο επώνυμο. Σε τελική αναλυση όλοι παιδία κάποιου είμαστε.
Δεν ξέρω ούτε πόσο χρονών είσαι. Γιατί πιστεύω οτι όταν εχεις την εμπειρία της ζωής δεν χρησιμοποιείς την ειρωνία έτσι εύκολα.

Εδω και μερικες μερες είσαι απο αυτούς που λειτουργούν με τρόπο χυδαίο και προκλητικό.
Κοροϊδεύεις, ειρωνεύεσαι, χαρακτηρίζεις και οταν σου απαντούν βάζεις τα κλαμματα και τους "καταγγέλεις".
Δεν με νοιαζει τί παιχνίδι παίζεις και αν οσα συμβαίνουν τα θεωρείς παιχνίδι.

Εχεις κάθε δικαίωμα να υποστηρίζεις την αποψή σου, όπως και όλοι οι συνφορουμίτες που έχουν εκφραστεί υπέρ του ΝΑΙ, με επιχειρήματα και κόσμιο τρόπο. Αλλά δεν έχεις δικαίωμα να "παίζεις" με τα νεύρα μας.
34 ΧΡΟΝΙΑ HTAN ΠΟΛΛΑ
Άβαταρ μέλους
georgedoulk2008

Δημοσίευσηαπό K_geo » Τετ 01 Ιούλ 2015, 14:19

K_geo έγραψε:οκ. μα η πρόταση ουσιαστικά δεν μπορεί να ληφθεί ώς τελεσίγραφο συνεργασίας; και όχι η πρόταση που θα παμε να ψηφίσουμε (που δεν ισχύει εδώ και μέρες!!!) αλλά η σημερινή πχ. που γίνεται μέσα σε όλο αυτό το χαμό.

δεν μπορούν να πουν ότι αυτό είναι. ή το δεχεσαι και οκ, ή όχι και κινούμε διαδικασίες εξόδου.

γιατί τότε να σου λένε ότι το δημοψήφισμα είναι ευρώπη ή όχι (οι εταίροι ΟΛΟΙ);

μήπως γιατί έχουν πάρει τις αποφάσεις του και το πως θα κινηθούν;

δεν λεω, αναρωτιέμαι...

Μέρκελ: Η Ευρωπαϊκή Ένωση έχει το δικαίωμα να απαντήσει όπως θα κρίνει, στις αποφάσεις των Ελλήνων\

:roll: :roll: :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
K_geo

Δημοσίευσηαπό vasilis.A » Τετ 01 Ιούλ 2015, 14:20

Μια απειρη κ αυτοκαταστροφικη κυβερνηση αποτελειωνει το εδγο των προηγουμενων....αν κ ειμαι τομαρι πιστευα οτι κατι θα αλλαξουν...αλλα φανηκαν λιγοι στη διαχειριση κρισεων...κ συγνωμη που χαλαω το επαναστατικο πνευμα αλλα πιστευω στην ενωμενη ευρωπη...
ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
vasilis.A

Δημοσίευσηαπό georgedoulk2008 » Τετ 01 Ιούλ 2015, 14:26

Κ-γεο
Το είπα και χθες και το πήρες προσωπικά.
Κανείς δεν έχει δικαίωμα να λέει οτι δεν γνωρίζει τί σημαίνει το ΝΑΙ και τί το ΟΧΙ.

Είναι σαφές.
Το ΟΧΙ σημαίνει οτι νομοτελειακά επιστρέφεις σε εθνικό νόμισμα, γιατί δεν μπορείς χωρίς χρηματοδότηση και ρευστότητα.

Το ΝΑΙ σημαίνει οτι δεσμεύεσαι να παραμείνεις στην Ευρωζώνη με κάθε κόστος.
Επειδή όμως η παρούσα κυβέρνηση δεν δεχεται το κόστος που της εχουν προτείνει και δεν υπογράφει.
Επειδή μέχρι να προκύψει επόμενη κυβέρνηση θα έχει περάσει ένας μήνας και στο ενδιαμεσο θα χρειαστεις 1,6 υπέρ ΔΝΤ, 6,7 υπέρ ΕΚΤ και όσα θα σου πιστώσουν μεσω ΕΛΑ τις 20 μέρες για να πας σε εκλογές + τα 8,6 που σου ζητούσαν να λάβεις ως μέτρα απο πρίν-->
ουσιαστικά δεν θα έχεις κανενα περιθώριο "διαπραγματευσης". Θα σου παρουσιάσουν κάποια μέτρα και θα ΟΦΕΙΛΕΙΣ να σεβαστείς το ΝΑΙ του Λαου και να τα υπογράψεις.

Ο καθένας ας αναλάβει τις ευθύνες του και ας μην επικαλεστεί άγνοια.
34 ΧΡΟΝΙΑ HTAN ΠΟΛΛΑ
Άβαταρ μέλους
georgedoulk2008

Δημοσίευσηαπό Rizla » Τετ 01 Ιούλ 2015, 14:26

vasilis.A έγραψε:Μια απειρη κ αυτοκαταστροφικη κυβερνηση αποτελειωνει το εδγο των προηγουμενων....αν κ ειμαι τομαρι πιστευα οτι κατι θα αλλαξουν...αλλα φανηκαν λιγοι στη διαχειριση κρισεων...κ συγνωμη που χαλαω το επαναστατικο πνευμα αλλα πιστευω στην ενωμενη ευρωπη...

Δεν πιστευεις σε καμια ενωμενη Ευρωπη,πιστευεις σε μια Ευρωπη υποδουλωμενη,μια Ευρωπη με ζωνες,μια Ευρωπη οπου οι πολιτες θα εχουν δικαιωματα αναλογα με το χρημα,την θεση ή την εθνικοτητα τους.
Αυτη η Ευρωπη δεν ειναι ενωμενη,αλλα καταδικασμενη σε διασπαση.
Άβαταρ μέλους
Rizla

Δημοσίευσηαπό black death » Τετ 01 Ιούλ 2015, 14:32

georgedoulk2008 έγραψε:ουσιαστικά δεν θα έχεις κανενα περιθώριο "διαπραγματευσης".

Ουσιαστικά δεν είχες ποτέ χωρίς εναλλακτικό σχέδιο (το οποίο αποδείχθηκε ότι οι συγκεκριμένοι δεν είχαν, αν μπορεί να υπάρξει τέτοιο). Το μόνο που μπορούσες να δείξεις ήταν καλή θέληση και ιδέες.
5 μήνες ακούγαμε για σκληρό πόκερ ενώ στην ουσία τους απειλούσαν με πιστόλιασμα των δανεικών χωρίς να μπορούν ούτε αυτό καλά καλά να κάνουν.
Άβαταρ μέλους
black death

Δημοσίευσηαπό pisakaipoupoula » Τετ 01 Ιούλ 2015, 14:33

Ο Τσίπρας μπορεί ακόμα να σώσει το τομάρι του και τη χώρα...πάνε πες τους ότι θέλουμε να φύγουμε, δεν μπορούμε ν αναπτυχθούμε ούτε να σηκώσουμε το ευρω, αλλά φεύγουμε σαν φίλοι...στηρίξτε μας μια τελευταία φορά και περίοδο χάριτος για τα δάνειά τους 10 χρόνια, μέχρι τότε δεν πληρώνουμε τίποτα...πολλοί δεν μας θέλουν στο ευρω, θα το σκεφτούν τουλάχιστον....αυτό που κάνει να στρέφει όλη την υφήλιο εναντίον μας με πανηλίθιες δηλώσεις και να στέλνει ακόμα το Βαρουφάκη στα eurogroup να τους διαβάζει θεωρητικά άρθρα ενώ καιγόμαστε θα το πληρώσουμε πάρα πολύ ακριβά τα χρόνια που θα'ρθουν
Άβαταρ μέλους
pisakaipoupoula

Δημοσίευσηαπό vasilis.A » Τετ 01 Ιούλ 2015, 14:36

Αποψη σου κ σεβαστη...αλλα εγω πιστευω σε .μια ενιαι ευρωπη...μπορει να ειμαι λαθος αλλα ετσι νιωθω...με πηδανε οι δικοι μου τοσα χρονια...τωρα η σειρα των ξενων...
ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
vasilis.A

Δημοσίευσηαπό Rizla » Τετ 01 Ιούλ 2015, 14:39

vasilis.A έγραψε:Αποψη σου κ σεβαστη...αλλα εγω πιστευω σε .μια ενιαι ευρωπη...μπορει να ειμαι λαθος αλλα ετσι νιωθω...με πηδανε οι δικοι μου τοσα χρονια...τωρα η σειρα των ξενων...

Πασο,Βασιλη αμα το βλεπεις ετσι...
Εγω δεν θελω να με πηδανε,ποσο μαλλον οταν προκειται για βιασμο.
Τελευταία επεξεργασία από Rizla και Τετ 01 Ιούλ 2015, 14:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Rizla

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κοινωνικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

metin2 pvp metin2 pvp serverler mt2 pvp metin2 pvp silkroad pvp knight pvp metin2 pvp serverler pvp serverler