Αναλύσεις αναφορικά με την Ελληνική και διεθνή οικονομία

Re: Αναλύσεις αναφορικά με την Ελληνική και διεθνή οικονομία

Δημοσίευσηαπό Black&White » Τετ 01 Ιούλ 2015, 13:48

K_geo, σε έχω βρίσει ποτέ; Σε έχω ειρωνευτεί; Έχεις θέμα μαζί μου; Δε θυμάμαι ειλικρινά.

Γιατί μπορεί να με ειρωνευτεί ο εορπτολάκος και δεν μπορώ εγώ; Άσε να παίξω λίγο μαζί του.
Άβαταρ μέλους
Black&White

Δημοσίευσηαπό dimbar » Τετ 01 Ιούλ 2015, 13:49

K_geo έγραψε:
dimbar έγραψε:
elvetos giatros έγραψε:Κόλαση

http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=718455

Με μια οδυνηρή παράμετρο την οποία δεν είχαν προβλέψει βρέθηκαν αντιμέτωπιο οι ξενοδόχοι όλης της χώρας, μετά την μη πληρωμή δόσης στο ΔΝΤ, επιβεβαιώνοντας ότι οι εξελίξεις των τελευταίων ημερών οδηγούν τον τουρισμό σε ασφυξία.

Σύμφωνα με τον πρόεδρο της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Ξενοδόχων κ. Γιάννη Ρέτσο, tour operators από τις ΗΠΑ δεν κατέβαλαν σήμερα τις πληρωμές που είχαν, ως υποχρέωση, προς Ελληνες ξενοδόχους γιατί αυτές θα δεσμεύονταν, με την αιτιολογία ότι δεν έχει πληρωθεί η δόση του ελληνικού Δημοσίου προς το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο.

Το αδιέξοδο γίνεται μεγαλύτερο αφού αφού ακόμη κι αν μπουν τα χρήματα στους λογαριασμούς, αντιμετωπίζουν το ρίσκο αυτά να παραμείνουν δεσμευμένα επί μακρόν, καθώς ουδείς γνωρίζει το πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα...

Δεν ξέρω αν το κάνεις επίτηδες η από άγνοια.
Το ΔΝΤ δεν μας έχει κηρύξει σε πτώχευση και ούτε πρόκειται να το κάνει.Από την στιγμή που δεν έγινε αυτό καμμία κατάσχεση δεν μπορεί να γίνει ούτε καν δικαστική απόφαση στα αμερικάνικα δικαστήρια δεν μπορεί να βγάλει.Αν θέλει να κατασχέσει έχει SDRs του Ελληνικου κράτους στο θησαυροφυλλάκιο του.
Τα SDRs είναι το κεφάλαιο που καταβάλαμε για να γίνουμε μέλος του ΔΝΤ.

μα είμαστε ήδη σε διαδικασία πτώχευσης, βασικά είμαστε σε καθυστέρηση πληρωμής. δεν σημαίνει αυτό ότι έχουμε ένα μήνα ακόμα μέχρι να κηρύξουμε και επίσημα πτώχευση; δεν ξερω για αυτο ρωταω.

Αναφέρθηκα στο συγκεκριμένο περί ΔΝΤ.Το ΔΝΤ δεν πρόκειται να μας κηρύξει σε πτώχευση.
Αν εμεις καταγγείλουμε μονομερώς το χρέος, ανοίγουν άλλες διαδικασίες.Αν όχι η κατάσταση θα παραμένει ως έχει.
Και για να μην παρεξηγηθώ, αν το ΔΝΤ μας κηρύξει σε πτώχευση καταπεφτουν τα CDs τα οποία όσον αφορά εμάς είναι κάτι τρις δολλάρια, αρκετα απο τα οποία θα τα πληρώσει η Deutche Bank.
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, but you cannot fool all the people all the time.However you can fool most of the people most of the time.
Άβαταρ μέλους
dimbar

Δημοσίευσηαπό Black&White » Τετ 01 Ιούλ 2015, 13:51

K_geo έγραψε:Barlow & Black&white εσβησα τα προηγούμενα δυο σχολια σας, παρακαλώ ένα τέλος εδω στους χαρακτηρισμούς.

παρακαλώ.

Δεν έσβησες του πτολεμαιδα.

Πρόσεξε πως οι άλλοι ασχολούνται μαζί μου. Εγώ το κάνω σπάνια.
Τελευταία επεξεργασία από Black&White και Τετ 01 Ιούλ 2015, 13:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Black&White

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Τετ 01 Ιούλ 2015, 13:51

ο τροπος που απαντας ειναι καρμπον με του καραγκουνη και του παπαδημητριου.που ειναι φερεφωνα.και δεν ειναι τυχαιο.ανθρωπος που δε ασχοληθηκε με κομματα και δεν φανατιστηκε απο το περιβαλλον του αντιλαμβανεται τον πονο .
θιγομαι γιατι σε τοσο κρισιμες στιγμες εχουν ξαμολυθει κομματοσκυλα για να πολωσουν.αυτο κανεις.ειρωνιες γελακια και καταγγελιες αφ'υψηλου.θλιψη.
θα πεσει ο τσιπρας.και πολυ αντεξε με τις φαντασιωσεις του απο οτι αποδειχτηκε και θα ερθουν οι υπαλληλοι του σοιμπλε που απο την αρχη και οχι τυχαια μιλανε για παρενθεση γνωριζοντας επακριβως πως θα εξελιχθουν τα πραγματα.
τωρα τα σκυλια του σοιμπλε θα μας ξετιναξουν ξεπλενοντας αμαρτιες του παρελθοντος και εχοντας βρει τελειο εξιλαστηριο θυμα.το θεμα ηταν να τελειωσει η οποια αριστερα.και τελειωσε.
και ζησαμε εμεις κατα και οι φιλελε καλυτερα.
απο αυριο εγω θα χρωσταω ακομα πιο πολλα στα ταμεια μου, θα με ζει η μανα μου, θα υπολογιζω σεντς, θα ντρεπομαι που σε τετοια ηλικια δε βγαζω τιποτα.αλλα θα εχουμε μια συγχρονη ευρωπαικη κυβερνηση, ενα ευρωπαικο νομισμα και θα ψαχνω εχθρους στο δημοσιο.διαιρει και βασιλευε.
υγ.πρεπει πραγματικα να ειναι πολυ τομαρι καποιος για να ειναι φιλελευθερος σε αυτην τη χωρα.
Άβαταρ μέλους
barlow4

Δημοσίευσηαπό K_geo » Τετ 01 Ιούλ 2015, 13:55

δις. δολλάρια.

μα οι υποχρεώσεις της Ελλάδας δεν ειναι προς το δντ; αν δεν έχουμε πληρώσει μεχρι το τελος του μηνα (της προθεσμίας τελοσπαντων) δεν είναι στάση πληρωμών;

υγ: Κεν, για το δευτερο σκελος δεν διαφωνω με το πως εκφραζεσαι ασχετα αν διφωνω ή οχι με το περιεχόμενο, στο πρωτο εισαι πολυ λαθος φιλε. μπορει ο ανθρωπος να εχει μια αποψη και απλα να την εκφραζει μη ορθα/πολωτικα. αυτο συμβαίνει και με "λάτρεις" του οχι. δεν σημαίνει ότι και αυτοί είναι κομματικοποιημένοι για παράδειγμα. αλλά ξέρω, ότι θα πείς οτι και εγώ είμαι κομματικοποιημένος. που με ξέρεις μάλιστα. αλλά φαντάσου ότι και εκεί κάνεις λάθος. οι άνθρωποι αλλάζουν. αυτό είναι σίγουρο.

υγ2: το χειρότερο γεγονός της εποχής είναι αυτό που συμβαίνει μεταξύ των κατοίκων της Ελλάδας....
"να παραμερίσουμε όλοι τα πάθη και τις διαφορές μας.Συσπειρωμένοι όλοι θα τα καταφέρουμε."Θ4
"Μην κοιτάς τι μπορεί να κάνει ο ΠΑΟΚ για σένα αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τον ΠΑΟΚ."ΠΑΟΚ N.Y Club
"Της πατρίδος μου η σημαία έχει χρώμα ασπρόμαυρο"
Άβαταρ μέλους
K_geo

Δημοσίευσηαπό hasio_john » Τετ 01 Ιούλ 2015, 13:56

Σωστός ο K_geo ...
Ήταν καταστροφική η απόφαση για δημοψήφισμα! Πρώτα απ' όλα τότε που το είπε, είχε συμφωνήσει για το πακέτο των 8δις και τα είχαν βρει! Και στα μουλωχτά το βραδάκι την έκανε την μαλακία και την ανακοίνωσε καταστρέφοντας τα πάντα! Τώρα το ζητάει πίσω, αλλά προφανώς τα λαμόγια κατάλαβαν την απόγνωσή του και θα τον ξεσκίσουν!
Έπαιξε και έχασε! Πολύ θα ήθελα να μάθω ποιος μ!λάκας του πρότεινε το δημοψήφισμα, ο Βαρουφάκης μήπως??
Όσο για την ΟΡΓΑΝΩΣΗ που είχαν οι Ιρλανδοί, εδώ στο Ελλάντα είναι μια άγνωστη λέξη!
Μόνο για διχασμό είμαστε εμείς!
Άβαταρ μέλους
hasio_john

Δημοσίευσηαπό Rizla » Τετ 01 Ιούλ 2015, 13:58

Δεν συμφωνησαν ποτε στην προταση της κυβερνησης.
Άβαταρ μέλους
Rizla

Δημοσίευσηαπό K_geo » Τετ 01 Ιούλ 2015, 13:59

αν κάποιος έχει κάποιο όποιο πρόβλημα με οποιοδήποτε ποστ, μπορεί να πατήσει αναφορά, να γράψει το...παράπονο του και όσο μπορώ θα προσπαθώ να είμαι "δίκαιος" στην κρίση μου. εντάξει. δεν είμαι και ο πρόεδρος της Βουλής για να κρατάω τις ισορροπίες (lol) αλλά ότι μπορώ θα κάνω.
"να παραμερίσουμε όλοι τα πάθη και τις διαφορές μας.Συσπειρωμένοι όλοι θα τα καταφέρουμε."Θ4
"Μην κοιτάς τι μπορεί να κάνει ο ΠΑΟΚ για σένα αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τον ΠΑΟΚ."ΠΑΟΚ N.Y Club
Άβαταρ μέλους
K_geo

Δημοσίευσηαπό black death » Τετ 01 Ιούλ 2015, 14:00

ariskatiforos, η Ισλανδία έχει ~50 δολάρια κατά κεφαλήν ΑΕΠ, ο Έλληνας θέλει βιοτικό επίπεδο Ισλανδίας με ούτε το μισό!
Επίσης, μιλάς για ένα νησάκι 300000 κατοίκων με δυνατή κοινωνική συνοχή, όχι για ένα χάος με αριστερούς, δεξιούς, φασίστες, κομμουνιστές, μετανάστες, λαθρομετανάστες και λοιπούς να συγκρούονται καθημερινά.
Πραγματικά, αν θες Ισλανδία, πρέπει να σπάσουμε σε 5 κράτη. Ε κάποιο απ' αυτά θα πετύχει... :lol:
Τελευταία επεξεργασία από black death και Τετ 01 Ιούλ 2015, 14:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
black death

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Τετ 01 Ιούλ 2015, 14:00

δε σε κατηγορησα για κατι.ουτε ειπα οτι εισαι κομματικοποιημενος.δε δειχνεις κατι τετοιο.προσεχεις πως εκφραζεσαι.
Άβαταρ μέλους
barlow4

Δημοσίευσηαπό niks » Τετ 01 Ιούλ 2015, 14:01

Θα μας πεταξουν απο το ευρω και την εε λοιπον , ε;
Δεν βλεπετε κανουν οτι ειναι δυνατον για να μας τρομαξουν ωστε να πουμε 'ναι' ;;;;
Οτι πιο βρωμικο και αρρωστο μπορει να φανταστει ο νους, θα το κανουν...

Και ρεπορταζ απο τις τραπεζες,μαλιστα.
Γιατι ρε δεν κανατε ρεπορταζ στα νοσοκομεια επι υπουργου adonis?????

Βγαινουν και οι αλλοι, εν ωρα διαπραγματευσης, να συμπαρασυαθουν στον αντιπαλο....νεοελληνες....
Αυτους που μας φτασαν εδω, και τους ιδιους που μας 'εσωσαν', τα ξεχασαμε ολα...
Τελικα οτι αξιζεις σαν λαος, παιρνεις....

Και μονο που τα τηλεοπτικα σκουπιδια των βρωμοσυμφεροντων πιεζουν και τρομοκρατουν , δεν καταλαβαινουμε οτι ΑΥΤΟΙ μας εχουν αναγκη;;;;

-θα παμε στη μαχη ωρε παλικαρια;;
-οχι ωρε γερο, μπορει να σκοτωθουμε
-ασε που μπορει να μας βγαλουν απο το γροσι , ωρε!!!
Τελευταία επεξεργασία από niks και Τετ 01 Ιούλ 2015, 14:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
niks

Δημοσίευσηαπό Black&White » Τετ 01 Ιούλ 2015, 14:02

barlow4 έγραψε:ο τροπος που απαντας ειναι καρμπον με του καραγκουνη και του παπαδημητριου.που ειναι φερεφωνα.και δεν ειναι τυχαιο.ανθρωπος που δε ασχοληθηκε με κομματα και δεν φανατιστηκε απο το περιβαλλον του αντιλαμβανεται τον πονο .
θιγομαι γιατι σε τοσο κρισιμες στιγμες εχουν ξαμολυθει κομματοσκυλα για να πολωσουν.αυτο κανεις.ειρωνιες γελακια και καταγγελιες αφ'υψηλου.θλιψη.
θα πεσει ο τσιπρας.και πολυ αντεξε με τις φαντασιωσεις του απο οτι αποδειχτηκε και θα ερθουν οι υπαλληλοι του σοιμπλε που απο την αρχη και οχι τυχαια μιλανε για παρενθεση γνωριζοντας επακριβως πως θα εξελιχθουν τα πραγματα.
τωρα τα σκυλια του σοιμπλε θα μας ξετιναξουν ξεπλενοντας αμαρτιες του παρελθοντος και εχοντας βρει τελειο εξιλαστηριο θυμα.το θεμα ηταν να τελειωσει η οποια αριστερα.και τελειωσε.
και ζησαμε εμεις κατα και οι φιλελε καλυτερα.
απο αυριο εγω θα χρωσταω ακομα πιο πολλα στα ταμεια μου, θα με ζει η μανα μου, θα υπολογιζω σεντς, θα ντρεπομαι που σε τετοια ηλικια δε βγαζω τιποτα.αλλα θα εχουμε μια συγχρονη ευρωπαικη κυβερνηση, ενα ευρωπαικο νομισμα και θα ψαχνω εχθρους στο δημοσιο.διαιρει και βασιλευε.

Και έτσι πρέπει να γίνει γιατί τον Ιανουάριο ψηφίσαμε τους κουκουλοφόρους να μας κυβερνήσουν. Κι εγώ τους ψήφισα κι αν θες το πιστεύεις. Δε μ'ενδιαφέρει. Και τους ψήφισα όχι γιατί πίστευα αυτά που έλεγε για σχίσιμο στα μνημόνια και λοιπές μπούρδες. Όταν δεν παράγουμε ούτε χαρτί για περιτύλιγμα θα έπρεπε να είσαι πολύ αφελής για να τους πιστέψεις. Τους ψήφισα γιατί η αναλγησία των προηγούμενων και οι αδικίες στην κατανομή των βαρών με έβγαζε απ'τα ρούχα μου.

Δυστυχώς αυτό που λέω τώρα είναι το μη χείρον, βέλτιστον.
Άβαταρ μέλους
Black&White

Δημοσίευσηαπό K_geo » Τετ 01 Ιούλ 2015, 14:03

Rizla έγραψε:Δεν συμφωνησαν ποτε στην προταση της κυβερνησης.

ήταν πολύ μικρές οι διαφορές στα δημοσιονομικά.

αλλά παιδιά, όσο η κουβέντα δεν περιλαμβάνει το χρέος, δεν μπορώ ούτε εγω να ψηφίσω ναι.

απο την άλλη οχι, δεν ψηφίζω γιατί ήδη βλέπω τα αποτελέσματα του (και όχι σε οικονομικούς όρους μόνο).

ελπίζω και πιστεύω να βρεθεί μια λύση που ναι μεν θα έχει ΑΥΣΤΗΡΟΤΕΡΟΥΣ όρους απο ότι πριν μια εβδομάδα, αλλά θα περιλαμβάνει συζήτηση για το χρέος.

πρέπει να κερδίσουμε χρόνο σαν χώρα ώστε να είμαστε έτοιμοι για παν ενδεχόμενο.

και επειδή ρώτησα και το πρωί και απάντηση δεν πήρα. ισχύει ότι μια χώρα (με επιλογή της) μπορεί να βγει απο την ευρωζώνη; και αν ναι, το επικείμενο (;) δημοψήφισμα, μπορεί να εκληφθεί απο τους υπόλοιπους εταίρους ώς μια τέτοια απόφαση;; :roll: :roll: :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
K_geo

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Τετ 01 Ιούλ 2015, 14:05

hasio_john έγραψε:Σωστός ο K_geo ...
Ήταν καταστροφική η απόφαση για δημοψήφισμα! Πρώτα απ' όλα τότε που το είπε, είχε συμφωνήσει για το πακέτο των 8δις και τα είχαν βρει! Και στα μουλωχτά το βραδάκι την έκανε την μαλακία και την ανακοίνωσε καταστρέφοντας τα πάντα! Τώρα το ζητάει πίσω, αλλά προφανώς τα λαμόγια κατάλαβαν την απόγνωσή του και θα τον ξεσκίσουν!
Έπαιξε και έχασε! Πολύ θα ήθελα να μάθω ποιος μ!λάκας του πρότεινε το δημοψήφισμα, ο Βαρουφάκης μήπως??
Όσο για την ΟΡΓΑΝΩΣΗ που είχαν οι Ιρλανδοί, εδώ στο Ελλάντα είναι μια άγνωστη λέξη!
Μόνο για διχασμό είμαστε εμείς!

χασιο δεν ειχαν δντ οι ιρλανδοι.δντ μονο η ελλαδα ειχε.
και το δντ οπου πηγε πρωτα εσβησε το χρεος.κατι που εδω δεν εγινε για να σωθουν οι τραπεζες οπως παραδεχτηκε ο στρος καν.και μετα με το μνημονιο 2 το χρεος αυτο επιμεριστηκε στα ευρωπαικα κρατη.και δε γινεται να κουρευτει.
η συγκρουση εχει να κανει με το δντ και τη γερμανια.οχι με παραλογες απαιτησεις της ελλαδας.για να μπορεσει να ανταποκριθει η ελληνικη οικονομια ειτε θα σταματησει η λιτοτητα και οι ακραια φιλελευθερες πολιτικες ειτε θα κουρεφτει το χρεος και θα εφαρμοστουν φιλελευθερες πολιτικες.και τα δυο μαζι δε γινονται.και τα δυο μαζι τα θελει ο σοιμπλε για να μας πεταξει εξω.
Άβαταρ μέλους
barlow4

Δημοσίευσηαπό Rizla » Τετ 01 Ιούλ 2015, 14:05

K_geo έγραψε:
Rizla έγραψε:Δεν συμφωνησαν ποτε στην προταση της κυβερνησης.

ήταν πολύ μικρές οι διαφορές στα δημοσιονομικά.

αλλά παιδιά, όσο η κουβέντα δεν περιλαμβάνει το χρέος, δεν μπορώ ούτε εγω να ψηφίσω ναι.

απο την άλλη οχι, δεν ψηφίζω γιατί ήδη βλέπω τα αποτελέσματα του (και όχι σε οικονομικούς όρους μόνο).

ελπίζω και πιστεύω να βρεθεί μια λύση που ναι μεν θα έχει ΑΥΣΤΗΡΟΤΕΡΟΥΣ όρους απο ότι πριν μια εβδομάδα, αλλά θα περιλαμβάνει συζήτηση για το χρέος.

πρέπει να κερδίσουμε χρόνο σαν χώρα ώστε να είμαστε έτοιμοι για παν ενδεχόμενο.

και επειδή ρώτησα και το πρωί και απάντηση δεν πήρα. ισχύει ότι μια χώρα (με επιλογή της) μπορεί να βγει απο την ευρωζώνη; και αν ναι, το επικείμενο (;) δημοψήφισμα, μπορεί να εκληφθεί απο τους υπόλοιπους εταίρους ώς μια τέτοια απόφαση;; :roll: :roll: :roll: :roll:

Μα δεν ειναι μονο οικονομικο το θεμα.Αυτο δεν εχετε καταλαβει...Μονο οικονομικα μπορουν και εκει βασιζονται για να σε τρομοκρατησουν.Δεν ειναι μαθηματικα.
Άβαταρ μέλους
Rizla

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κοινωνικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

metin2 pvp metin2 pvp serverler mt2 pvp metin2 pvp silkroad pvp knight pvp metin2 pvp serverler pvp serverler