Κοινωνία Ώρα Μηδέν V

Re: Κοινωνία Ώρα Μηδέν V

Δημοσίευσηαπό Run-tmc » Τρί 20 Ιούλ 2021, 21:25

Η συγκεκριμένη " Κυρια" εχει βρει πατο εδω και καιρο.
Run-tmc

Δημοσίευσηαπό Pastor_of_Muppets » Τετ 21 Ιούλ 2021, 17:14

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Pastor_of_Muppets

Δημοσίευσηαπό gika » Τετ 21 Ιούλ 2021, 17:19

Δεν μπορεί να είναι αληθινό αυτό. :lol:
Άβαταρ μέλους
gika

Δημοσίευσηαπό GI4NNEN4 » Τετ 21 Ιούλ 2021, 17:26

Αν αληθεύει, τζάμπα αγχώνεται για τις καρκινογόνες μπατονετες. Προβλεπω πως θα πεθανει απο κατι αλλο :ugeek:
Alas for those that never sing,
But die with all their music in them!
~Oliver Wendell Holmes
Άβαταρ μέλους
GI4NNEN4

Δημοσίευσηαπό Pastor_of_Muppets » Τετ 21 Ιούλ 2021, 18:55

Είναι αληθινό.
Άβαταρ μέλους
Pastor_of_Muppets

Δημοσίευσηαπό Immemoric » Πέμ 22 Ιούλ 2021, 14:26

Εν τω μεταξύ στη Φολεγανδρο ο τύπος την έδειρε πρώτα και την έσυρε στα βράχια. Ο ορισμός του εγκλήματος μίσος - γυναικτονια.

Και βγηκαν οι σύνδεσμοι να μιλήσουν για διχασμό. Η κυβέρνηση είναι αυταρχική αλλά διχασμό σπέρνουν οι ανεμβολιαστοι…άτομα που δεν έχουν ανοίξει βιβλίο στην ζωή τους, εν μέσω φονικής πανδημίας αποφάσισαν να αγνοήσουν γιατρούς και ακαδημαϊκή κοινότητα πεπεισμένοι ότι ‘ξέρουν καλυτερα’…
Τελευταία επεξεργασία από Immemoric και Πέμ 22 Ιούλ 2021, 14:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Immemoric

Δημοσίευσηαπό gika » Πέμ 22 Ιούλ 2021, 14:33

Ορεξάτος μπήκες.

Την Λατινοπούλου την έκραξα, δεν την παράθεσα για να της πω μπράβο.
Άβαταρ μέλους
gika

Δημοσίευσηαπό rainmaker » Πέμ 22 Ιούλ 2021, 14:34

Το βασικό είναι να απαντηθεί αν γράφει ψεμματα αυτό το ποστ.

Γιατί αν δεν γράφει, κάτι δείχνει.
Άβαταρ μέλους
rainmaker

Δημοσίευσηαπό aivas19 » Πέμ 22 Ιούλ 2021, 14:38

rainmaker έγραψε:Το βασικό είναι να απαντηθεί αν γράφει ψεμματα αυτό το ποστ.

Γιατί αν δεν γράφει, κάτι δείχνει.

Τι δειχνει; Οτι ειναι πληρωμενη και στερειται επιχειρηματων; χ5 αναλογα περιστατικα με στοχο γυναικες υπαρχουν, αυτο γερνει την πλαστιγγα κατα της δηλωμενης της αποψης στο τουιτ
Άβαταρ μέλους
aivas19

Δημοσίευσηαπό Immemoric » Πέμ 22 Ιούλ 2021, 14:40

gika έγραψε:Ορεξάτος μπήκες.

Την Λατινοπούλου την έκραξα, δεν την παράθεσα για να της πω μπράβο.

Χαχα με το μπαρδον Γκικα. Το διάβασα γρήγορα και έκανα λάθος. Σβήνω. Και βγαίνω. Ξανά μπαίνω όταν ανακοινωθεί ο Τζοβινκο.

Το πρώτο πρόβλημα ρεην ειναι ότι ενω ακομα το χώμα ειναι φρέσκο, βγήκε η λατινοπουλου να υπερασπιστεί την πατριαρχία. Για μια θέση στο ψηφοδέλτιο.

Δεύτερον δεν λέει κάτι από μόνο του. Ας πούμε στην περίπτωση μάνας κόρης έπαιζε συστηματική σεξουαλικη κακοποίηση από το ‘θυμα’, το οποίο ήταν το κίνητρο της δολοφονίας. Τα περιστατικά δολοφονίας γυναικών από άντρες υπερτερούν το αντίστοιχο κατά πολύ. Έχουν γραφτεί πολλάκις εδώ μέσα.
Άβαταρ μέλους
Immemoric

Δημοσίευσηαπό NikLiverpool » Πέμ 22 Ιούλ 2021, 14:42

Pastor_of_Muppets έγραψε:Εικόνα

Δες κάτι περιπτώσεις που καταναλώνουν οξυγόνο....Τελικά ο COVID ίσως ενισχύσει λίγο τη φυσική επιλογή..
NikLiverpool

Δημοσίευσηαπό john4serres » Πέμ 22 Ιούλ 2021, 17:32

Εικόνα

Αφήνω αυτό εδώ.
Άβαταρ μέλους
john4serres

Δημοσίευσηαπό rainmaker » Πέμ 22 Ιούλ 2021, 19:05

Immemoric έγραψε:Το πρώτο πρόβλημα ρεην ειναι ότι ενω ακομα το χώμα ειναι φρέσκο, βγήκε η λατινοπουλου να υπερασπιστεί την πατριαρχία. Για μια θέση στο ψηφοδέλτιο.

Δεύτερον δεν λέει κάτι από μόνο του. Ας πούμε στην περίπτωση μάνας κόρης έπαιζε συστηματική σεξουαλικη κακοποίηση από το ‘θυμα’, το οποίο ήταν το κίνητρο της δολοφονίας. Τα περιστατικά δολοφονίας γυναικών από άντρες υπερτερούν το αντίστοιχο κατά πολύ. Έχουν γραφτεί πολλάκις εδώ μέσα.

Κάτ αρχάς εξ αρχής διαφωνουσα με τη λέξη πατριαρχία, ως αντικείμενο της κατακραυγής. Θεωρώ ότι είναι άστοχη χρήση του όρου. Με μια απλή έρευνα αντιλαμβάνεται κανείς ότι δεν έχουν σχέση με την πατριαρχία οι βιασμοί η ενδοοικογενειακή βία κλπ. Τώρα άμα θέλουμε να περνούμε λέξεις που μας φαίνονται ταιριαστές και να τους δίνουμε ότι νόημα ναναι (σύνηθες χρόνια τώρα) δεν θέλω να συμμετάσχω, ευχαριστώ. Σε εκατομμύρια αλλα θέματα του σύγχρονου δημόσιου διαλόγου θεωρώ ότι εκτός από ατελείωτο παπαρολογημα εχουμε και ευτελισμό των εννοιών δια της υπερβολικής χρήσης τους.

Δεύτερον για μένα ναι δείχνει. Δείχνει ότι υπάρχει γενικό πρόβλημα ψυχιατρικής και ψυχολογικής φύσεως αλλά βεβαίως και πρόβλημα παιδείας σε βάθος. Όχι γνώσεων. Αλλά ανυπαρξία αξιών στην κοινωνία.

Προσωπικά είμαι υπέρ της ισότητας και το αποδεικνύω στην πράξη στη ζωή μου. Δεν περιμενω να με εγκρίνει κανένας στα σοσιαλ μίντια για να νιώσω καλα για τις απόψεις μου. Δεν είμαι όμως υπέρ της εξομοίωσης γιατί θεωρώ ότι τα δύο φύλα δεν είναι όμοια. (Όπως είμαι θετικότατα προσκείμενος σε οποιοδήποτε ξένο άνθρωπο συναντήσω αλλά δεν σημαίνει ότι θέλω να γίνουν όλοι ένας χυλός. Έχουν διαφορές στα χαρακτηριστικά τους οι λαοί και έχουν ωραίες διάφορες. Έχουν θετικά και αρνητικά όλοι. Για να μη θεωρηθούν όλοι ρατσιστές ξαφνικά φοβούνται να μιλήσουν για αυτα τα προφανή και διαχρονικά γνωστά θέματα. Το ίδιο γίνεται και εν προκειμένω, ως προς τη βία στα σπίτια κλπ)

Άλλα θετικά και άλλα αρνητικά έχουν άντρες και γυναίκες. Και η βία είναι πιο ένστικτη στους αντρες. Σε μια αμετροεπη κοινωνια ευπεπτου βίου, τα πράγματα ξεφεύγουν συχνότερα απ' ότι άλλοτε σε όλους τους τομείς. Και βλέπεις μόνο αδιέξοδα παντού.

Προσοχή αυτό δε την δικαιολογεί τη βία ούτε τη θεωρεί ανεκτή. Ίσα ίσα πρέπει να εξαλειφθεί γιατί πέρα και μετά από όλα τα αλλα, προδίδει ανυπαρξία προόδου στην κοινωνία και τον άνθρωπο. Δεν εκπλήσσομαι που μετά από δεκαετίες παρακμής σε πολλούς τομείς, βλέπουμε άνοδο της βίας. Αναμενόμενο ήταν μάλλον.

Όπως και σε πάρα πολλά άλλα θέματα της ζωής μου, δεν με απασχολεί αν μια άποψη μου θεωρηθεί κυνική ή "μη πολιτικά ορθή" ή εκτός μόδας. Προτιμώ να λέμε όλα τα αρνητικά μαζί για να λυθούν και μία ώρα αρχιτερα.

Γενικά τα κουνήματα του δαχτύλου προς συμμόρφωση, που έρχονται και φεύγουν ανάλογα με το τι λένε οι ειδήσεις των οκτώ, πάντα μου προκαλούσαν μια άρνηση.
Άβαταρ μέλους
rainmaker

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Πέμ 22 Ιούλ 2021, 19:35

rainmaker έγραψε:Κάτ αρχάς εξ αρχής διαφωνουσα με τη λέξη πατριαρχία, ως αντικείμενο της κατακραυγής. Θεωρώ ότι είναι άστοχη χρήση του όρου. Με μια απλή έρευνα αντιλαμβάνεται κανείς ότι δεν έχουν σχέση με την πατριαρχία οι βιασμοί η ενδοοικογενειακή βία κλπ.

Βασικά με μια έρευνα θα δεις πως οι βιασμοί και η ενδοοικογενειακή βία (όχι όλες οι μορφές της, αλλά πολλές) είναι ξεκάθαρα πατριαρχεία. Είναι αδύνατον να καταλήξεις σε άλλο αποτέλεσμα. Αυτός είναι ο ορισμός της άλλωστε.

Όσον αφορά τις γυναικοκτονίες, θα πω άλλη μια φορά πως αυτό που καθιστά έναν φόνο γυναικοκτονία δεν είναι το φύλο του θύματος αλλά το κίνητρο του θύτη. Υπάρχει μοτίβο σε αυτούς τους φόνους, τόσο στην "αιτία" του φόνου (που συνήθως είναι κάποια ασήμαντη αφορμή) όσο και στο προφίλ του δράστη, και είναι πολύ ξεκάθαρο.
Οι φόνοι που ανέβασε η Νοτοπούλου από την άλλη, δεν έχουν κάποια σχέση μεταξύ τους. Στη μια περίπτωση (μητέρα και κόρη) το θύμα βίαζε την κόρη και έδερνε την μάνα. Και αυτές τον σκότωσαν. Στην άλλη (τηγάνι) η θύτης μπαινόβγαινε στα ψυχιατρεία. Για τις άλλες δύο περιπτώσεις, με μια έρευνα δεν μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό με τα κίνητρά τους ή τις συνθήκες των εγκλημάτων.
Όταν μιλάμε για γυναικοκτονία δεν λέμε "μόνο οι άνδρες σκοτώνουν, και σκοτώνουν μόνο γυναίκες". Λέμε πως υπάρχει ένα είδος φόνου το οποίο παρουσιάζει συγκεκριμένα μοτίβα, το οποίο πλέον μπορούμε να το αναγνωρίσουμε και να το εντοπίσουμε. Αυτό θα μας βοηθήσει στο τέλος να το αποτρέψουμε. Εκτός βέβαια κι αν κάνουμε πως δεν συμβαίνει τίποτα και το κρύψουμε κάτω από το χαλί.

Το ότι για τους άνδρες είναι πιο φυσική η βία δεν προκύπτει από κάπου. Η πλειοψηφία των ανδρών όχι μόνο δεν είναι βίαιη, αλλά δεν έχει σηκώσει και το χέρι της ποτέ. Το να είσαι βίαιος είναι κάτι που διδάσκεσαι και δεν το κουβαλάς μέσα σου από γεννησιμιού σου.

Τώρα, αν όντως υπάρχει αύξηση της βίας στην κοινωνία μας (δεν έχω δει κάποια έρευνα) ο καθένας μπορεί να έχει τις δικές του αιτίες για το φαινόμενο. Εγώ ας πούμε θα το απέδιδα στο γεγονός πως η Ελλάδα περνάει για πάνω από μια δεκαετία μια οικονομική κρίση γάμησέ τα, οι άνθρωποι ζουν με τα απαραίτητα δίχως φως στο τούνελ, ένα μεγάλο κομμάτι είναι χωρίς δουλειά και ένα ακόμα δεν θα πάρει ποτέ σύνταξη, ενώ ταυτόχρονα οι ελευθερίες και τα δικαιώματά του λιγοστεύουν. Αυτά είναι αρκετά για να προκαλέσουν νεύρα.
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica

Δημοσίευσηαπό rainmaker » Πέμ 22 Ιούλ 2021, 19:41

Συγγνώμη αλλά διαφωνώ περί ορισμού. Αυτή είναι μια μορφή εξειδίκευσης του όρου που ευδοκιμεί από ένα σημείο και μετά και ιδιαίτερα σε κείμενα περί φεμινισμού. Δεν αρκεί αυτό για να ορίσει τη λέξη. Και αυτό δεν το πιστεύω μόνο για το συγκεκριμένο ζήτημα.

Από εκεί και πέρα δεν είπα οτι όλοι είναι βίαιοι. Εγώ προσωπικά δεν είμαι καθόλου.

Όμως το ανθρώπινο μυαλό, ή η συμπεριφορά τελοσπάντων, έχει αδυναμίες, κενά, ελλείψεις, εκ φύσεως. Ανάμεσα σε άνδρες, γυναίκες, νέους, γέρους, παιδιά και οποιαδήποτε άλλη υποκατηγορία, όταν υπάρχει αδιέξοδο είτε παροδικό είτε μόνιμο, σε καυγάδες ή προβλήματα, βγαίνουν αυτομάτως κάποιες αντιδράσεις.

Κανείς δεν έμαθε στον γιο του επίτηδες, όταν δεν δουλεύει το πισι να το κλωτσάει. Θα δεις χιλιάδες αγόρια να το κάνουν. Δεν νομίζω να δεις κορίτσια. Είναι μια υποσυνείδητη, προφανώς παράλογη αντίδραση που ΠΙΘΑΝΩΣ ξεκινά από πολύ αρχαία ένστικτα. Παράδειγμα φέρνω, μπορεί να είναι και λάθος αλλά έχει μια σχέση νομίζω.
Άβαταρ μέλους
rainmaker

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κοινωνικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: bersekeros, gika, PAOK_Antarctica, Quefor και 3 επισκέπτες

metin2 pvp metin2 pvp serverler mt2 pvp metin2 pvp silkroad pvp knight pvp metin2 pvp serverler pvp serverler