Ταινίες - σειρές

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Τρί 25 Δεκ 2018, 08:49

πολυ το αναλυεις.Ουτε συντροφος να ησουν.
ωδη στη βιντεοκασετα σε μιση ωρα ειναι.απο σουηδους νοσταλγους.πολυ εμβαθυνες.
οχι να μου πεις τους b-movαδες που τα κανανε αυτα στα 70s για τα 80s.
Άβαταρ μέλους
barlow4
 
Δημοσιεύσεις: 10018
Εγγραφή: Παρ 04 Ιούλ 2008, 14:40

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό cellophan » Τετ 26 Δεκ 2018, 01:24

barlow4 έγραψε:πολυ το αναλυεις.Ουτε συντροφος να ησουν.
ωδη στη βιντεοκασετα σε μιση ωρα ειναι.απο σουηδους νοσταλγους.πολυ εμβαθυνες.
οχι να μου πεις τους b-movαδες που τα κανανε αυτα στα 70s για τα 80s.


Αρχικά ευχαριστώ για τη διαπίστωση. Αρχίζει και ξεκαθαρίζει η σκέψη σου....μπράβο... :). Τα cross εννοούσα, όχι τα 80's per se, το ξέρεις προφανώς, οπότε το αίτημα είναι όντως funny! Τώρα, αν σε ενδιαφέρει, δες το: https://www.imdb.com/title/tt1807165/
και πες μου τι σου θυμίζει.
Επίσης από 80's αυτο: https://www.imdb.com/title/tt0086856/
από 90's αυτό: https://www.imdb.com/title/tt0118736/
καλά και από 00's αυτό https://www.imdb.com/title/tt0373074/ που τα σπάει όλα. Για να μην πάμε σε Tarantino που σου ανέφερα, δηλαδή εδώ https://www.imdb.com/title/tt1077258/ και τότε τα έχουμε μαζέψει όλα, μια και η ταινία είναι γυρισμένη με VHS-over effect.

Εν κατακλείδι, ΟΚ τα παιδιά, μαζέψαν ένα σκασμό ιδέες που τις έχουν δει από άλλου, έφτιαξαν ένα μισάωρο κλιπ (θα το εκτιμούσα παραπάνω αν είχαν μπει στον κόπο να κάνουν μια ταινία ίσως) με καλά CGI και καλή 80's μουσικούλα που δε λέει τίποτα πέραν του ότι κάτι πολύ κακό (trashy) και αφελές, μπορεί (?) να είναι ταυτόχρονα και πολύ attractive σε ένα μεγάλο κοινό(?). Not my cup of tea, αλλά καταλαβαίνω το hype.
Άβαταρ μέλους
cellophan
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: Δευτ 03 Αύγ 2009, 03:24

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό gika » Τετ 26 Δεκ 2018, 03:52

Χωρίς να έχω ιδέα για το 90% που αναφέρονται εδώ, να πω ότι το Kung Fury, για 80s style κομμωδία φτιαγμένη από ερασιτέχνες που χρηματοδοτήθηκαν μέσω του kickstarter από 17.000 άτομα μαζεύοντας κοντά στα 700Κ δολάρια, συνδιάζοντας time travel, kung fu, hacking και hitler, αξίζει να το δει ο κόσμος. Πολύ ευχάριστο μισάωρο.
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17055
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Τετ 26 Δεκ 2018, 07:21

νομιζω οτι χανεις την ουσια.Μπορει να τη χανεις λογω επειδη σινεφιλ εχουν προηγηθει αλλα παρεμφερη που εχεις δει.πιθανοτατα καλυτερα.Εγω αγνοουσα το ιδιο το ειδος.Ηype εχει το ειδος νομιζω οχι η συγκεκριμενη.Οποτε βλεποντας την μου επανεφερε ολη εκεινη την αισθητικη απο δεκαδες βιντεοκασετες με περιπετειες που βλεπαμε πιτσιρικαδες που αν δεν ειχαν αισχρη υπερβολη μας φαινοντουσαν μαλακιες.
Στην τελικη tribute ειναι.Οχι κατι πρωτοτυπο.ξεκαθαρο απο το πρωτο καρε.
Φιλοσοφικο το ερωτημα.Σε τι εξυπηρετει η συγκριση σε οποιαδηποτε μορφη τεχνης.δεν το εχω καταλαβει ακομα(δεν μιλαω εννοειται για κλοπες πνευματικης ιδιοκτησιας).
Άβαταρ μέλους
barlow4
 
Δημοσιεύσεις: 10018
Εγγραφή: Παρ 04 Ιούλ 2008, 14:40

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό Luigi Vampa » Τετ 26 Δεκ 2018, 11:28

Προσφατα ειδα το βρετανικο safe κ μου αρεσεπολυ. Αλλα που συνιστω ειναι τα
man in the high castle, sneaky pete, sinner, mindhunters, mechanismo
Luigi Vampa
 
Δημοσιεύσεις: 2899
Εγγραφή: Τετ 13 Αύγ 2014, 12:10

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό cellophan » Πέμ 27 Δεκ 2018, 01:06

barlow4 έγραψε:νομιζω οτι χανεις την ουσια.Μπορει να τη χανεις λογω επειδη σινεφιλ εχουν προηγηθει αλλα παρεμφερη που εχεις δει.πιθανοτατα καλυτερα.Εγω αγνοουσα το ιδιο το ειδος.Ηype εχει το ειδος νομιζω οχι η συγκεκριμενη.Οποτε βλεποντας την μου επανεφερε ολη εκεινη την αισθητικη απο δεκαδες βιντεοκασετες με περιπετειες που βλεπαμε πιτσιρικαδες που αν δεν ειχαν αισχρη υπερβολη μας φαινοντουσαν μαλακιες.
Στην τελικη tribute ειναι.Οχι κατι πρωτοτυπο.ξεκαθαρο απο το πρωτο καρε.
Φιλοσοφικο το ερωτημα.Σε τι εξυπηρετει η συγκριση σε οποιαδηποτε μορφη τεχνης.δεν το εχω καταλαβει ακομα(δεν μιλαω εννοειται για κλοπες πνευματικης ιδιοκτησιας).


Ποιος ορίζει την ουσία- για να μπορεί να την βρει και να την χάσει ο οποιοσδήποτε; Φιλοσοφικό ερώτημα - κουβέντα κάνουμε. Το μόνο που ξέρω και μπορώ να πω, πως αυτός που ασχολείται, ψάχνει, δοκιμάζει, προσπαθεί, ακούει, επεξεργάζεται είναι στο σωστό δρόμο για να βρει την όποια ουσία, αν υπάρχει ή απλά γίνεται ο ίδιος ουσιαστικότερος.

Για να το κλείσουμε το θέμα Kung-Fury - δες μόνο το πρώτο επεισόδιο του Danger 5 και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Τώρα στο φιλοσοφικό σου ερώτημα δεν μπορώ να δώσω απάντηση, καθώς η σύγκριση μάλλον είναι αδόκιμη σαν έννοια στην τέχνη. Δεν είναι φάση, ποιος την έχει μεγαλύτερη δηλαδή (την απήχηση?). Τέχνη σε κενό αέρος πάντως, δεν υφίσταται πλέον. Μας τέλειωσε όταν εκείνος ο Bambarian-descent τεχνουργός έβαλε δορυφορικό πιάτο στη σκηνή του.....
Άβαταρ μέλους
cellophan
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: Δευτ 03 Αύγ 2009, 03:24

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Πέμ 27 Δεκ 2018, 01:57

κοιτα εγω ειμαι λιγο χαζοχαρουμενος.Δυσκολα να μη μου αρεσει κατι.Απλα εκνευριζομαι οταν νοιωσω οτι ο αλλος θελει να με κοροιδεψει με αυτο που μου πλασαρει.Οταν δηλαδη το μονο του κινητρο ειναι οικονομικο.
Ουσια στο μυαλο μου ειναι η ψυχαγωγια.Πολυ ευρεια εννοια και στην περιπτωση μου ευκολα επιτευξιμη.
Αυτο που μου προτεινες θα το δω.Με ψηνει πολυ.Φανταζομαι θα μου αρεσει εξισου.
Sorry που στη μπαινω με τις συγκρισεις αλλα μεγαλωσα με το αν οι τεσταμεντ κλεβουν μεταλικα.αν οι νιρβανα κλεβουν γκριν ριβερ και χουλαμπαλου και τετοια.τις εβρισκα λιγο ματαιες τις συζητησεις του ειδους.Γενικα δε γουσταρα μονο αυτους που πρωτα μαθαινες τη φατσα τους , τα μαλλια τους τα ρουχα τους και μετα την οποια τεχνη τους.
Συνεπως αυτο που αντιλαμβανομαι απο το ζητημα της συγκρισης δεν ειναι το ζητημα της το ποιος την εχει μεγαλυτερη (την απηχηση) αλλα ποιος την εχει μεγαλυτερη την πρωτοτυπια.την πρωτοπορια η κατι τετοια σχετιο με "πρωτο+".
Εκει περιστρεφοταν συνηθως.Για καποιο λογο αυτο οντως ειναι σημαντικο απλα δεν τον καταλαβαινω εγω.
Άβαταρ μέλους
barlow4
 
Δημοσιεύσεις: 10018
Εγγραφή: Παρ 04 Ιούλ 2008, 14:40

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό georgedoulk2008 » Πέμ 27 Δεκ 2018, 04:47

Δεν έχω ιδέα περι τίνος μιλάτε!

Για αυθεντική 80'ς αισθητική και feeling δείτε οπωσδήποτε Stranger Things!
En Mayo estaramos bien
Άβαταρ μέλους
georgedoulk2008
 
Δημοσιεύσεις: 1871
Εγγραφή: Σάβ 01 Φεβ 2014, 14:37
Τοποθεσία: Leytonstone, East London baby!

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό cellophan » Πέμ 10 Ιαν 2019, 02:47

@Ken

Το Shaun of the dead & το World War Z είναι καλά PAMs αλλά φαντάζομαι τα έχεις δει (?)
Άβαταρ μέλους
cellophan
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: Δευτ 03 Αύγ 2009, 03:24

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Πέμ 10 Ιαν 2019, 02:52

ναι.
αν κ δεν τα συγκρινω με το children of men.h to 28 μερες μετα.
Άβαταρ μέλους
barlow4
 
Δημοσιεύσεις: 10018
Εγγραφή: Παρ 04 Ιούλ 2008, 14:40

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό cellophan » Πέμ 10 Ιαν 2019, 03:00

barlow4 έγραψε:ναι.
αν κ δεν τα συγκρινω με το children of men.h to 28 μερες μετα.


Snowpiercer? Zombieland?
Άβαταρ μέλους
cellophan
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: Δευτ 03 Αύγ 2009, 03:24

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Πέμ 10 Ιαν 2019, 03:04

το snowpiercer πολυ καλο.το ζομπιλαντ δε με τραβαει.μου κανει λιγο αμερικανια μεσημεριανη.γενικα ειναι ειδος που γουσταρω πολυ αλλα εχουν γινει λιγες ταινιες κ ακομα πιο λιγες αξιζουν.
Άβαταρ μέλους
barlow4
 
Δημοσιεύσεις: 10018
Εγγραφή: Παρ 04 Ιούλ 2008, 14:40

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό cellophan » Πέμ 10 Ιαν 2019, 03:10

barlow4 έγραψε:το snowpiercer πολυ καλο.το ζομπιλαντ δε με τραβαει.μου κανει λιγο αμερικανια μεσημεριανη.γενικα ειναι ειδος που γουσταρω πολυ αλλα εχουν γινει λιγες ταινιες κ ακομα πιο λιγες αξιζουν.


https://www.imdb.com/title/tt0070723/?ref_=nv_sr_1

η πρώτη του είδους που είδα ποτέ, σε ηλικία 7-8 χρονών.
Άβαταρ μέλους
cellophan
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: Δευτ 03 Αύγ 2009, 03:24

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Πέμ 10 Ιαν 2019, 03:17

δεν ηξερα οτι επαιζε απο τοτε σαν θεμα.φαινεται ενδιαφερουσα..
Άβαταρ μέλους
barlow4
 
Δημοσιεύσεις: 10018
Εγγραφή: Παρ 04 Ιούλ 2008, 14:40

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό cellophan » Πέμ 10 Ιαν 2019, 03:20

barlow4 έγραψε:δεν ηξερα οτι επαιζε απο τοτε σαν θεμα.φαινεται ενδιαφερουσα..



Δεν είναι κάτι σούπερ, ιδίως με τα μάτια τα σημερινά που τα έχουμε δει όλα. Με θυμάμαι πάντως πιτσιρικά στο δημοτικό να τρέχω γύρω γύρω στο σπίτι και να ουρλιάζω την τελευταία ατάκα του έργου (αν το δεις θα με θυμηθείς).
Άβαταρ μέλους
cellophan
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: Δευτ 03 Αύγ 2009, 03:24

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κινηματογράφος-βίντεος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες