Ταινίες - σειρές

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό Sick Bastard » Τρί 04 Ιουν 2019, 16:34

Όχι επειδή είναι κάτι ανάλογο των αρχαίων τραγωδιών.
Δεν μπορείς να την πεις απλά, κοινωνική σειρά ή κοινωνικό δράμα.
Είναι πολύ βαθύτερο και πολυεπίπεδο απ αυτό.

Σε 2000 χρόνια από σήμερα, οι τότε άνθρωποι θα λένε ότι κάποιοι είχαν γράψει αυτή τη σειρά και θα την αναλύουν όπως γίνεται τώρα με τα αρχαία έργα.
Βασικά ήδη υπάρχουν μαθήματα για το Wire σε διάφορα πανεπιστήμια.

Αν θες να δεις ένα whodoneit, κυνηγητά και ιστορίες, δες κάτι άλλο.
ΤΙ ΨΗΦΙΣΑΤΕ ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ
ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΤΑΝΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΓΑΥΡΩΝ ΟΙ ΜΑΝΕΣ.
ΚΚ2020: "Θα φροντίσουμε να σχεδιάσουμε μια ομάδα που δεν θα χαμηλώσει τον πήχη και στόχοι μας θα είναι το νταμπλ κάθε χρόνο. Στόχος μας θα είναι να αυξήσουμε τα έσοδα και όχι να μειώσουμε τα έξοδα".
Άβαταρ μέλους
Sick Bastard
 
Δημοσιεύσεις: 11465
Εγγραφή: Τρί 19 Οκτ 2010, 11:00

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό wickerman » Τρί 04 Ιουν 2019, 17:56

Deja vu sick. Μου την είχες ρίξει κι εμένα αυτήν την ατάκα για το The Wire. Για το Chernobyl, έχω δει κι εγώ τα 4 πρώτα επεισόδια που βγήκαν(νομίζω ένα ακόμη θα βγει καθώς είναι mini series :mrgreen: ). Εξαιρετικό.
Gotta catch 'em all.
Άβαταρ μέλους
wickerman
 
Δημοσιεύσεις: 3438
Εγγραφή: Κυρ 27 Μάιος 2018, 20:34
Τοποθεσία: 111 χλμ από Τούμπα

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό crow1581 » Τρί 04 Ιουν 2019, 18:02

Στα 4-5 πρώτα επεισόδια του Wire σκεφτόμουν να το σταματήσω... Όταν τελείωσε η πρώτη σεζόν ειχα ένα αίσθημα ολοκλήρωσης που δεν ειχα νιώσει σε άλλη σειρά. Σωστά λέει ο φίλος δεν ειναι αστυνομική σειρά. Ο πρωταγωνιστής ειναι η πόλη της Βαλτιμόρης και τα πιόνια της...Αστυνομικοί, κακοποιοί, διοικητικοί, κτλ

Το Wire ειναι η ζωή και όταν τελειώσεις σου έχει καταστρέψει ότι αλλο θα δεις γιατί ότι άλλο θα δεις σου φαίνεται ψεύτικο..

1. Η 4η σεζόν που αναφέρεται στα σχολεία ειναι ότι πιο σπαρακτηκτικο έχω δει στην tv
2. Δεν έχει ξαναγραφτεί χαρακτήρας σαν τον Ομάρ...
43 χρονια ζωης, 43 χρονια ΠΑΟΚ...
Άβαταρ μέλους
crow1581
 
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: Τρί 12 Σεπ 2017, 08:16
Τοποθεσία: Ξανθη

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό navigator11 » Τρί 04 Ιουν 2019, 18:07

Εγώ είχα παρακολουθήσει τον πρώτο κύκλο του Wire κάποτε. Μου είχε αρέσει αρκετά. Ο δεύτερος, για κάποιο λόγο, όμως δεν καταφερε να με κεντρίσει. Και τον παράτησα τότε άρον άρον. Με είχε ξενερώσει άσχημα. Πιθανώς να το ξαναπιάσω από την αρχή αρχή το καλοκαίρι.
Τις φυλακές και τα τρελοκομεία γεμίσαμε και δε χωράμε άλλο πια. Νόημα στη ζωή μας δίνουν μόνο τα 4 σου γράμματα!!!
Άβαταρ μέλους
navigator11
 
Δημοσιεύσεις: 17920
Εγγραφή: Δευτ 25 Μάιος 2009, 09:35

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό danirifle » Τρί 04 Ιουν 2019, 18:28

απλά και ξάστερα

ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟΙ...
Άβαταρ μέλους
danirifle
 
Δημοσιεύσεις: 10094
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 14:03

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό Kostomanolis » Τρί 04 Ιουν 2019, 19:17

Και εγώ είδα 2-3 επεισόδια και το παράτησα αλλά επιμένετε τόσο, που σκέφτομαι να το ξαναρχίσω

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ἐν ὰρχή ὴν ὸ ΠΑΟΚ...
Άβαταρ μέλους
Kostomanolis
 
Δημοσιεύσεις: 3805
Εγγραφή: Δευτ 24 Μαρ 2008, 12:40
Τοποθεσία: Ιλίσσια

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό Sick Bastard » Τρί 04 Ιουν 2019, 20:45

wickerman έγραψε:Deja vu sick. Μου την είχες ρίξει κι εμένα αυτήν την ατάκα για το The Wire.


Και;
Δίκιο δεν είχα; :mrgreen:
ΤΙ ΨΗΦΙΣΑΤΕ ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ
ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΤΑΝΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΓΑΥΡΩΝ ΟΙ ΜΑΝΕΣ.
ΚΚ2020: "Θα φροντίσουμε να σχεδιάσουμε μια ομάδα που δεν θα χαμηλώσει τον πήχη και στόχοι μας θα είναι το νταμπλ κάθε χρόνο. Στόχος μας θα είναι να αυξήσουμε τα έσοδα και όχι να μειώσουμε τα έξοδα".
Άβαταρ μέλους
Sick Bastard
 
Δημοσιεύσεις: 11465
Εγγραφή: Τρί 19 Οκτ 2010, 11:00

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό dimbar » Τρί 04 Ιουν 2019, 20:57

crow1581 έγραψε:...............

2. Δεν έχει ξαναγραφτεί χαρακτήρας σαν τον Ομάρ...


Δεν γράφτηκε απλά, είναι υπαρκτό πρόσωπο, πέθανε το 2012



Donnie Andrews, the Real-Life Omar Little, Dies at 58

https://www.nytimes.com/2012/12/15/us/donnie-andrews-basis-for-omar-of-the-wire-dies-at-58.html
Δεν είναι ΠΑΟΚ το να γλύφεις εκεί που φτύνεις
dimbar
 
Δημοσιεύσεις: 2584
Εγγραφή: Σάβ 07 Μαρ 2009, 22:54

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό Μαυρο Χιονι » Τρί 04 Ιουν 2019, 21:22

Ρε κουφάλες θα με κάνετε να το ξαναδώ!
Όσοι πάμε, τόσοι γυρίζουμε!

Κανόνες Λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μαυρο Χιονι
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9879
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 22:23

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό Dimpatra » Τρί 04 Ιουν 2019, 22:05

crow1581 έγραψε:Στα 4-5 πρώτα επεισόδια του Wire σκεφτόμουν να το σταματήσω... Όταν τελείωσε η πρώτη σεζόν ειχα ένα αίσθημα ολοκλήρωσης που δεν ειχα νιώσει σε άλλη σειρά. Σωστά λέει ο φίλος δεν ειναι αστυνομική σειρά. Ο πρωταγωνιστής ειναι η πόλη της Βαλτιμόρης και τα πιόνια της...Αστυνομικοί, κακοποιοί, διοικητικοί, κτλ

Το Wire ειναι η ζωή και όταν τελειώσεις σου έχει καταστρέψει ότι αλλο θα δεις γιατί ότι άλλο θα δεις σου φαίνεται ψεύτικο..

1. Η 4η σεζόν που αναφέρεται στα σχολεία ειναι ότι πιο σπαρακτηκτικο έχω δει στην tv
2. Δεν έχει ξαναγραφτεί χαρακτήρας σαν τον Ομάρ...
Εξαιρετική ανάλυση.
Όταν την δεις, μετά τα csi -που για την επίλυση κάθε προβλήματος καταναλώνουν τον προϋπολογισμό ολόκληρης χρονιάς αστυνομικών τμημάτων- σου φαίνονται τελείως ψεύτικα.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Dimpatra
 
Δημοσιεύσεις: 961
Εγγραφή: Παρ 14 Αύγ 2015, 13:17

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό Hermann » Τρί 04 Ιουν 2019, 22:07

Θα το δω το καλοκαίρι, τέλος :P Θα τελειώσω μια στα γρήγορα το Sherlock, το Chernobyl και το Black Mirror και θα το πιάσω.
Άβαταρ μέλους
Hermann
 
Δημοσιεύσεις: 3481
Εγγραφή: Δευτ 12 Δεκ 2016, 18:58
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό invincible » Παρ 07 Ιουν 2019, 21:32

Το Chernobyl έσκισε τόσο πολύ με αποτέλεσμα να ξεσηκωθούν οι Ρώσοι να κάνουν νέα δικιά τους σειρά Chernobyl με Ρώσικη εκδοχή!!! Το περιμένω με αγωνία. Δεν νομίζω όμως πως το ΗΒΟ Chernobyl να κάτσει με σταυρωμένα τα χέρια μετά από τόσο μεγάλη επιτυχία και να μην βγάλουν post Chernobyl εποχή σε μια δεύτερη σεζόν. Μην ξεχνάμε το Chernobyl ήταν η βασική αιτία της χρεωκοπίας USSR και μετά περεστρόικα και της πτώσης του σοβιετικού καθεστώτος σύμφωνα με τον Γκορμπατσόφ. Γενικά οι εικόνες της σειράς πριν το ατύχημα σε στέλνουν σε μια εποχή στο Πριπιατ που θα ήθελε ο καθένας λίγο ή πολύ να ζήσει έστω σαν εμπειρία ζωής . Το τραγελαφικό της υπόθεσης είναι ότι στο Πρίπιατ την περιοχή του Τσερνομπίλ έχει πλέον επίσημα μετατραπεί σε τουριστικό αξιοθέατο!!! με χιλιάδες τουρίστες λόγο της σειράς να θέλουν να επισκεφτούν την περιοχή!!! :redcard: Προτιμώ να μυρίσω τις βρώμικες κάλτσες του Χατzερίδη και την ιδρωμένη αμασκάλη του Εβγεν Σακχοφ!!! :lol: παρά να επισκεφτώ στην Ουκρανία το Πρίπιατ μια ραδιενεργό ενεργή περιοχή, άσχετα αν μπορούν άμεσα αυτά τα χαμηλά ποσοστά ραδιενέργειας να με βλάψουν ή όχι. :lol:
Άβαταρ μέλους
invincible
 
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Δευτ 03 Ιουν 2019, 15:12

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό Besuch 2 » Παρ 07 Ιουν 2019, 23:33

O Khacheridi παντως "συνεληφθη" το διαστημα ακριβως μετα την τραγωδια.
Αρχιζω και βλεπω πιο καθαρα καποια πραγματα πλεον....... 8-)
ΓΙΟΡΤΑΣΤΕ ΤΟ ΓΑΜΩ ΤΟ ΔΙΑ ΣΑΣ.
Besuch 2
 
Δημοσιεύσεις: 1143
Εγγραφή: Κυρ 26 Ιαν 2014, 23:12

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό cellophan » Παρ 07 Ιουν 2019, 23:57

Μαυρο Χιονι έγραψε:Ρε κουφάλες θα με κάνετε να το ξαναδώ!


Αύγουστο περίμενε. Κλείνεσαι ΠΣΚ μέσα, στοκάρεις ψυγεία, φουλάρεις aircondition και κάνεις αυτό που ονομάζεται επισήμως Wire πανδαισία. Το έχω κάνει 4 φορές από το 2005 που την πρωτοείδα, trust me αξίζει.
Άβαταρ μέλους
cellophan
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: Δευτ 03 Αύγ 2009, 03:24

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό invincible » Δευτ 14 Οκτ 2019, 18:42

Καλά εδώ πως και δεν έγραψε κανείς ακόμα για το Joker ? :lol:
Άβαταρ μέλους
invincible
 
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Δευτ 03 Ιουν 2019, 15:12

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κινηματογράφος-βίντεος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης