Ταινίες - σειρές

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό Leopontios » Σάβ 12 Μαρ 2022, 22:02

η τηλεοπτικη σειρά για τον Άγιο Παΐσιο είναι εξαιρετική!
Άβαταρ μέλους
Leopontios
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: Τετ 12 Ιαν 2022, 21:05

Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό Montrealiotis » Κυρ 13 Μαρ 2022, 07:14

Leopontios έγραψε:η τηλεοπτικη σειρά για τον Άγιο Παΐσιο είναι εξαιρετική!

Συγνώμη για το off topic, αλλά αναρωτιόμουν πολλές μέρες τώρα, bersekeros, εσυ είσαι;

On topic, μετά το σχόλιο του Αποστολή θα κάτσω μάλλον κι εγώ να δω την σειρά αφού είναι κοντά στην πραγματικότητα και δεν έχω διαβάσει ούτε μισό βιβλίο για τον γέροντα Παισιο. Με πειράζει λίγο που είναι στο Μεγκα…
Άβαταρ μέλους
Montrealiotis
 
Δημοσιεύσεις: 2592
Εγγραφή: Κυρ 19 Απρ 2020, 20:20

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Κυρ 13 Μαρ 2022, 12:07

Όλους μας, μας πειράζει αυτό.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89368
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό V-olakiotis » Κυρ 13 Μαρ 2022, 12:18

BlackFriday έγραψε:Εγώ προσωπικά δεν παρακολουθώ καθόλου Μέγκα, ότι πρόγραμμα και να έχει... :D
Κι εγώ.

ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΑΗΤΤΗΤΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!!!
ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΑΗΤΤΗΤΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!!!
Άβαταρ μέλους
V-olakiotis
 
Δημοσιεύσεις: 6127
Εγγραφή: Τρί 28 Ιούλ 2009, 12:59
Τοποθεσία: Ουσουάια, Αργεντινη

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Κυρ 13 Μαρ 2022, 12:24

Αυτό το κανάλι έχει εξοριστεί στα έγκατα της τηλεόρασης, δεν πάει να δείχνει και τον τελικό του μουντιαλ.
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica
 
Δημοσιεύσεις: 15316
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 17:13
Τοποθεσία: Νότιος Πόλος

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό Mitsospaoki4 » Κυρ 13 Μαρ 2022, 13:17

Montrealiotis έγραψε:
Leopontios έγραψε:η τηλεοπτικη σειρά για τον Άγιο Παΐσιο είναι εξαιρετική!

Συγνώμη για το off topic, αλλά αναρωτιόμουν πολλές μέρες τώρα, bersekeros, εσυ είσαι;



Η αλήθεια είναι ότι μοιάζει :p
Άβαταρ μέλους
Mitsospaoki4
 
Δημοσιεύσεις: 10713
Εγγραφή: Δευτ 21 Μάιος 2018, 12:53
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Βολος

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό gpap » Κυρ 13 Μαρ 2022, 13:42

Παΐσιος, ο άνθρωπος που έκανε 500 προβλέψεις για το μέλλον καθημερινά, έπεσε μέσα σε 0,0000005% (τζόγος δηλαδή) και κάποιοι τον ανήγαγαν σε άγιο που συνομιλούσε με τον θεό.

Ξέρετε τι λένε, ένα σταματημένο ρολόι, δύο φορές την ημέρα δείχνει σωστά την ώρα.

Σε μια εποχή που η Ανθρωπότητα στοχεύει στην αποσαφήνιση περισσοτέρων στοιχείων για το Διάστημα, που ετοιμάζονται αποστολές σε πλανήτες και δορυφόρους πλανητών εκατομμυρίων χιλιομέτρων μακριά από την Γή, που η εξέλιξη της τεχνητής νοημοσύνης προσπερνά εμπόδια της ανθρώπινης διανόησης,

εμείς εδώ ενθουσιαζόμαστε με την ιστορία ενός τύπου που νόμιζε πως μιλούσε με τον θεό.

Σε όσους ενθουσιάζονται με τέτοιου είδους τηλεοπτικά προγράμματα και ιστορίες αγίων, σας συνιστώ ανεπιφύλακτα να διαβάσετε την Πολιτεία του Πλάτωνα, όπου ο μεγάλος φιλόσοφος παρουσιάζει με μια πολύ απλή για το μέσο μυαλό περιγραφή την εξέλιξη της Νόησης, από τις Εικόνες (σκιές), στα πραγματικά Όντα, από εκεί στα μαθηματικά Αξιώματα, και μετά στις Ιδέες (Αρχές).
Πρώτα ο άνθρωπος διακρίνει μόνο τις Εικόνες, απλές μιμήσεις των πραγματικών Αισθητών Όντων.
Αν βάλει το μυαλό του λίγο σε λειτουργία, μπορεί να διακρίνει τα πραγματικά Αισθητά Όντα, από τις μιμητικές Εικόνες των Όντων.
Αν συνεχίζει την ανάβαση της Νόησης, θα μπορέσει να ενισχύσει την Γνώση για τα Αξιώματα των επιστημών.
Και αν βεβαίως μπορέσει, θα διακρίνεις τις Ιδέες, έννοιες που χαρακτηρίζουν όλα τα αισθητά σύμφωνα με την συμμετοχή τους (των αισθητών) σε αυτές.

Κάντε delete οτιδήποτε σαν καθιστά δεσμώτη των Εικόνων.
Κάντε delete οτιδήποτε δεν σαν βοηθά να συμμετέχετε στην Εξέλιξη της Ανθρωπότητας.
gpap
 
Δημοσιεύσεις: 4452
Εγγραφή: Τρί 07 Ιαν 2014, 20:40

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Κυρ 13 Μαρ 2022, 13:58

Παρακαλώ μην μιλάτε για τον Παΐσιο αν δεν τον ξέρετε. Ο άγιος αυτός από τα 1000 (αναλογικά) εξαιρετικά χρήσιμα πράγματα που έχει πει μόνο το 1 είναι προφητείες. Όσοι δεν ενδιαφέρονται για την ουσία του Χριστιανισμού, αλλά μόνο για κουτσομπολιά μένουν στις όποιες προφητείες που πολλές φορές τις διογκώνουν τις παρερμηνεύουν και εν τέλει τις διαστρεβλώνουν. Οι προφητείες δεν είναι το νόημα της ζωής του αγίου. Γι αυτό σας λέω δείτε τη σειρά για να καταλάβετε τι άνθρωπος υπήρξε ο άγιος.
Στα πρώτα 5, εξαιρετικά, επεισόδια έχει φτάσει στην ηλικία των 9 ετών.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89368
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό serafeimgr » Τρί 22 Μαρ 2022, 17:33

Μαύρο καβούρι (Black cramb) netflix.
Έχει ένταση αλλά θα έπρεπε η ιστορία να έχει μια μέση και ένα τέλος.
Δεν υπόσχεται πολλά.
Άβαταρ μέλους
serafeimgr
 
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2021, 11:00

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό serafeimgr » Τρί 22 Μαρ 2022, 17:36

ΑποστόληςΑ έγραψε:Παρακαλώ μην μιλάτε για τον Παΐσιο αν δεν τον ξέρετε. Ο άγιος αυτός από τα 1000 (αναλογικά) εξαιρετικά χρήσιμα πράγματα που έχει πει μόνο το 1 είναι προφητείες. Όσοι δεν ενδιαφέρονται για την ουσία του Χριστιανισμού, αλλά μόνο για κουτσομπολιά μένουν στις όποιες προφητείες που πολλές φορές τις διογκώνουν τις παρερμηνεύουν και εν τέλει τις διαστρεβλώνουν. Οι προφητείες δεν είναι το νόημα της ζωής του αγίου. Γι αυτό σας λέω δείτε τη σειρά για να καταλάβετε τι άνθρωπος υπήρξε ο άγιος.
Στα πρώτα 5, εξαιρετικά, επεισόδια έχει φτάσει στην ηλικία των 9 ετών.


Πως σου φάνηκε η τηλεοπτική απόδοση για τον Άγιο Νεκτάριο;
Άβαταρ μέλους
serafeimgr
 
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2021, 11:00

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό joshua » Κυρ 03 Απρ 2022, 08:09

Nα προτεινω και εγω μια σειρα που με καθηλωσε και με εκανε να χασω χτες τον υπνο μου για να τη δω μεχρι το πρωι...Να ναι καλα και τα νευρα μου απο αλλο τοπικ...
Αν σας ιντριγκαρουν σειρες με θεμα το ρατσισμο και τη ''δικαιοσυνη'' seven seconds στο netflix...
Time to get it, before you let it get to you
Here he comes now, stick to your guns and let him through
Άβαταρ μέλους
joshua
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 24064
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 19:33

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό boogeyman77 » Κυρ 03 Απρ 2022, 10:27

Για τους λάτρεις του κορεάτικου κινηματογράφου (όπως εγώ) και συμπεραίνουμε εύκολα γιατί τα αμερικανάκια σπεύδουν να αντιγράψουν τις ταινίες τους(ανεπιτυχώς συνήθως) https://youtu.be/Kln4ByBiq-o διαφθορά στο φουλ.Οποιαδήποτε ομοιότητα με τα δικά μας κρίνεται ως αναληθές
When The Going Gets Tough,The Tough Get Going.
boogeyman77
 
Δημοσιεύσεις: 4949
Εγγραφή: Σάβ 20 Ιαν 2018, 14:15
Τοποθεσία: Σαμοθράκη

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Κυρ 03 Απρ 2022, 10:39

serafeimgr έγραψε:
ΑποστόληςΑ έγραψε:Παρακαλώ μην μιλάτε για τον Παΐσιο αν δεν τον ξέρετε. Ο άγιος αυτός από τα 1000 (αναλογικά) εξαιρετικά χρήσιμα πράγματα που έχει πει μόνο το 1 είναι προφητείες. Όσοι δεν ενδιαφέρονται για την ουσία του Χριστιανισμού, αλλά μόνο για κουτσομπολιά μένουν στις όποιες προφητείες που πολλές φορές τις διογκώνουν τις παρερμηνεύουν και εν τέλει τις διαστρεβλώνουν. Οι προφητείες δεν είναι το νόημα της ζωής του αγίου. Γι αυτό σας λέω δείτε τη σειρά για να καταλάβετε τι άνθρωπος υπήρξε ο άγιος.
Στα πρώτα 5, εξαιρετικά, επεισόδια έχει φτάσει στην ηλικία των 9 ετών.


Πως σου φάνηκε η τηλεοπτική απόδοση για τον Άγιο Νεκτάριο;

Για να είμαι ειλικρινής δεν την είδα. Όσους ρώτησα μου είπαν ότι ήταν καλή.
Για τον άγιο Παΐσιο μόνο μπορώ να έχω άποψη καθώς έχω δει και τα οκτώ επεισόδια (μέσω του megatv.com) που έχουν προβληθεί, αλλά και γιατί έχω διαβάσει 17 βιβλία που μιλάνε για τον άγιο, οπότε έχω μια άποψη για τα πιστεύω και τα λόγια του και μπορώ να διακρίνω (κατά την άποψή μου) αν κάτι σχετικό με τον βίο του μπορεί να είναι αληθινό ή μούφα.
Μέχρι τώρα η σειρά είναι ΕΚ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΗ. Πολύ καλύτερη απ' ό,τι περίμενα. Ειδικά το τελευταίο επεισόδιο (8ο) που τον δείχνει από την εποχή που ήταν στον στρατό μέχρι την αναγνωριστική εξόρμησή του στο Άγιο Όρος ήταν ανεπανάληπτο. Μου είπαν βέβαια ότι το επόμενο θα είναι το τελευταίο του πρώτου κύκλου. Υπομονή θα κάνω για να "ρουφήξω" και τα υπόλοιπα επεισόδια.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89368
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό Mutasevic » Δευτ 04 Απρ 2022, 23:02

Η σαπίλα του American horror story είναι πολύ γεια σου ειδικά το asylum μετις καλόγριες κ τους εξωγηινους, strike back πολύ ζόρικο από πιο παλιά banshee όλοι ΠΑΟΚια εκει μέσα ήταν

Στάλθηκε από το SM-A202F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
KILLED BY DEATH
Άβαταρ μέλους
Mutasevic
 
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Δευτ 07 Ιουν 2010, 20:15
Τοποθεσία: πλανητης Καξξον Γαλαξιας ΠΑΟΚ

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό DamoN » Τρί 05 Απρ 2022, 11:31

ΑποστόληςΑ έγραψε:Παρακαλώ μην μιλάτε για τον Παΐσιο αν δεν τον ξέρετε. Ο άγιος αυτός από τα 1000 (αναλογικά) εξαιρετικά χρήσιμα πράγματα που έχει πει μόνο το 1 είναι προφητείες. Όσοι δεν ενδιαφέρονται για την ουσία του Χριστιανισμού, αλλά μόνο για κουτσομπολιά μένουν στις όποιες προφητείες που πολλές φορές τις διογκώνουν τις παρερμηνεύουν και εν τέλει τις διαστρεβλώνουν. Οι προφητείες δεν είναι το νόημα της ζωής του αγίου. Γι αυτό σας λέω δείτε τη σειρά για να καταλάβετε τι άνθρωπος υπήρξε ο άγιος.
Στα πρώτα 5, εξαιρετικά, επεισόδια έχει φτάσει στην ηλικία των 9 ετών.


Συγχαρητήρια !
DamoN
 
Δημοσιεύσεις: 3572
Εγγραφή: Σάβ 07 Αύγ 2010, 11:54

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κινηματογράφος-βίντεος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες