Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Παρ 06 Δεκ 2019, 10:35

Απορώ πως δεν ποσταρίστηκε ακόμα.

η σκηνή με το χορό στο Flashdance και φυσικά το What a feeling της Irene Cara.

Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6096
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Σάβ 14 Δεκ 2019, 21:56

Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8366
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Τρί 24 Δεκ 2019, 18:02

από τις αγαπημένες μου κωμικές στιγμές.
Ο Ζεράρ Ντεπαρτιέ είναι σε θέρετρο με την κόρη του (όχι αυτή στο βίντεο), οι περισσότεροι όμως νομίζουν ότι είναι ζευγάρι. Ακολουθεί αυτό στο δείπνο του ξενοδοχείου.

Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8366
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Σάβ 18 Ιαν 2020, 18:34

κανονικά πάει στο "Τι ακούτε τώρα..." αλλά πάει και εδώ
μιάμιση μόνο ώρα για να μη πιαστείς πάνω στη σέλα

Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8366
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Κυρ 19 Ιαν 2020, 23:43

tolis01 έγραψε:Τα λόγια περιττά.
Στο πλάνο Tito & Tarantula, George Clooney, Juliette Lewis, Harvey Keitel, Quentin Tarantino να πίνει τεκίλα από το πόδι της θεάς Salma Hayek και το φίδι!
Tito & Tarantula - After Dark



ΥΓ: Το φετίχ του Quentin με τα γυναικεία πόδια γνωστό. Η Uma έχει να το λέει... 8-)

Καλό Σαββατοκύριακο


20 years after, απο τη σειρά From Dusk till Dawn, μια άλλη μεξικάνα, η Eiza Gonzalez στην ίδια σκηνή.



Nothing like the original
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6096
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Τετ 18 Μαρ 2020, 13:05

Από το rock teenie musical Streets of Fire,

Fire Inc - Tonight is what it means to be young

Βάλτε το δυνατά! Και η Νταϊάν Λέιν, πανέμορφη!!!

Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6096
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Τετ 18 Μαρ 2020, 16:21

Είδα πρόσφατα το ομώνυμο ντοκιμαντέρ για τον Παβαρότι. Μεγάλος παίχτης. Η χαρακτηριστικότερη για το ευρύ κοινό ερμηνεία του



ωραίος tolis, θα καθήσω να δω την ταινία, να θυμηθώ τα νιάτα μου.
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8366
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Τετ 18 Μαρ 2020, 22:53

Από την ίδια ταινία το εξαιρετικά ατμοσφαιρικό Sorcerer στην ερμηνεία της Marilyn Martin.
Απορώ πως μου ξέφυγε τόσο καιρό.Από τα αγαπημένα μου της δεκαετίας του 80, το είχα βάλει και σε μία κασέτα ειδικά φτιαγμένη για το ηλιοβασίλεμα στο Ποσείδι στα πολύ early 90s.

Το κομμάτι είναι φυσικά της μεγάλης Stevie Nicks...

Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6096
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό sourmenetes » Τετ 18 Μαρ 2020, 22:57

Επειδή δεν υπάρχει μάλλον ανάλογο τοπικ.

Μου δίνεται για το σπίτι ένα home cinema ή ένας ενισχυτής ήχου stereo. Τα συστήματα είναι pioneer. Εγώ θέλω να βάλω ήχο στο σπιτι κυρίως για να ακούω μουσική και λιγότερο για ταινίες.

Ένα καλο σύστημα home cinema μπορεί να καλύψει στην ακρόαση μουσικής;; έχει γκάζια;;

Ξέρω ότι αν πάω σε στέρεο κατάσταση θα πρέπει να πάω και σε αλλού τύπου ηχεία και ξεφεύγει το πραγμα. Ηχεία για πολλά db έχω αλλά δεν είναι για σπίτι.


Εμένα με νοιάζει αν ένα σαλόνι, σχετικά μεγάλο, μπορεί να το καλύψει ένα home cinema. Ο κατασκευαστής δίνει 100w/ch. Προφανώς δεν αντικατοπτριζει την πραγματικότητα αλλά απέχει τόσο πολύς; μπορεί να με καλύψει;;

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΠΑΟΚ - ΠΟΝΤΟΣ - ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ
Οι μνημες μας ακολουθουν...
Άβαταρ μέλους
sourmenetes
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 27766
Εγγραφή: Δευτ 21 Σεπ 2009, 21:39
Τοποθεσία: sourmena

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Τετ 18 Μαρ 2020, 23:09

Ναι ρε μην αγχώνεσαι, εγώ βασικά έχω ένα απλό BOSE με 2 μικρά θαυματουργά ηχειάκια κι ένα γούφερ και όλα καλά
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6096
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό sourmenetes » Τετ 18 Μαρ 2020, 23:14

Εγώ κοιτάω αυτο

Pioneer HTP-074.

Αν χρειαστεί να βάλεις κάτι μεγαλύτερο σε ηχεία γίνεται;;

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΠΑΟΚ - ΠΟΝΤΟΣ - ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ
Οι μνημες μας ακολουθουν...
Άβαταρ μέλους
sourmenetes
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 27766
Εγγραφή: Δευτ 21 Σεπ 2009, 21:39
Τοποθεσία: sourmena

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Πέμ 19 Μαρ 2020, 11:01

Αν δεν λεχεις σκοπό να βάλεις >20-30 άτομα στο σαλόνι να το κάνεις ντίσκο μια χαρά θα είναι. Μην αγχώνεσαι.
Και κάθε σύστημα πάει με τα δικά του ηχεία : ενισχυτής > ηχεία.
Γενικά δε φαντάζομαι να θέλεις να βάλεις ξεχωριστά ηχεία με δικιά τους τριφασική τροφοδοσία.
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6096
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό zissos » Πέμ 19 Μαρ 2020, 11:39

Εγώ είχα ένα teac αναλογικό στα 100w με 2 αρκετά καλά ηχεία και τώρα έχω το sony soundmaster (home theatre) χωρις καν τα πίσω. Στην ουσία το δουλεύω 3-1.
Αν ακούς μουσική από youtube δεν το συζητάμε καν, το home cinema είναι καλύτερο γιατί σου δίνει όσα μπάσα θέλεις.
Αν δουλεύεις δίσκους θα χρειαστείς προενίσχυση, μια απλή κάνει 20-30 ευρώ.
Σε γενικές γραμμές ακούω καλύτερα με το home cinema, ίσως επειδή δεν ανεβαίνω πολύ σε ένταση και μπορώ να ρυθμίσω τα μπάσα-μεσαία- πρίμα που ακούω από διαφορετικά ηχεία.
Δεν συνεργάζονται όλοι οι ενισχυτές με όλα τα ηχεία το ίδιο.
Η άποψη μου είναι ότι με μπάτζετ 2-3 εκατοστάρικα καλύτερα να δουλέψεις home cinema.
Αν έχεις να διαθέσεις 1000+ για ήχο, βάλε ηλεκτροστατικά. Υπάρχει μια σειρά ηχείων της magneplanar στα 7-8 εκατοστάρικα, υπολόγιζε και άλλα 2-3 εκατοστάρικα για ενισχυτή και ..καλώδια και θα έχεις ένα πολύ δυνατό ηχοσύστημα.
Βέβαια δεν υπάρχει ταβάνι στα λεφτά που μπορεί να ξοδέψει κάποιος.
Το πιο σημαντικό είναι να ξέρεις σε τι εντάσεις θέλεις να παίζεις, τα τετραγωνικά του χώρου σου, γενικά τις δικές σου ανάγκες, σε αναλογία με το μπάτζετ που θέλεις να διαθέσεις.
Για μέχρι 70-80τμ το home theatre σε καλύπτει απόλυτα.
Άβαταρ μέλους
zissos
 
Δημοσιεύσεις: 1991
Εγγραφή: Κυρ 29 Μάιος 2011, 01:38

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Πέμ 19 Μαρ 2020, 11:54

Συμφωνώ απόλυτα με Ζίσσο, και για να μην ξεχνάμε το τόπικ.

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

μια κομματάρα του Ντύλαν, από το Road House με τον Patrick Swayze εκπληκτικά ερμηνευμένη απο τον επίσης μακαρίτη τυφλό καναδό μπλουζίστα Jeff Healey.

Ακούστε δυνατά εννοείται αυτή τη μπλουζιά!

The Jeff Healey Band - When The Night Comes Falling From The Sky

Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6096
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό sourmenetes » Πέμ 19 Μαρ 2020, 19:54

zissos έγραψε:Εγώ είχα ένα teac αναλογικό στα 100w με 2 αρκετά καλά ηχεία και τώρα έχω το sony soundmaster (home theatre) χωρις καν τα πίσω. Στην ουσία το δουλεύω 3-1.
Αν ακούς μουσική από youtube δεν το συζητάμε καν, το home cinema είναι καλύτερο γιατί σου δίνει όσα μπάσα θέλεις.
Αν δουλεύεις δίσκους θα χρειαστείς προενίσχυση, μια απλή κάνει 20-30 ευρώ.
Σε γενικές γραμμές ακούω καλύτερα με το home cinema, ίσως επειδή δεν ανεβαίνω πολύ σε ένταση και μπορώ να ρυθμίσω τα μπάσα-μεσαία- πρίμα που ακούω από διαφορετικά ηχεία.
Δεν συνεργάζονται όλοι οι ενισχυτές με όλα τα ηχεία το ίδιο.
Η άποψη μου είναι ότι με μπάτζετ 2-3 εκατοστάρικα καλύτερα να δουλέψεις home cinema.
Αν έχεις να διαθέσεις 1000+ για ήχο, βάλε ηλεκτροστατικά. Υπάρχει μια σειρά ηχείων της magneplanar στα 7-8 εκατοστάρικα, υπολόγιζε και άλλα 2-3 εκατοστάρικα για ενισχυτή και ..καλώδια και θα έχεις ένα πολύ δυνατό ηχοσύστημα.
Βέβαια δεν υπάρχει ταβάνι στα λεφτά που μπορεί να ξοδέψει κάποιος.
Το πιο σημαντικό είναι να ξέρεις σε τι εντάσεις θέλεις να παίζεις, τα τετραγωνικά του χώρου σου, γενικά τις δικές σου ανάγκες, σε αναλογία με το μπάτζετ που θέλεις να διαθέσεις.
Για μέχρι 70-80τμ το home theatre σε καλύπτει απόλυτα.
Ωραίος...

Αν θέλω καλά γκάζια έχω σύστημα να τα ξεσκίσω. 2 450αρια αυτοενισχυομενα Mackie με κονσόλα ξεχωριστή.

Απλά θέλω να ξέρω αν με το παραπανω home cinema της Pioneer καλύπτομαι για το σαλόνι. Αν κατάλαβα καλά, μάλλον με καλύπτει. Απλά ρώτησα αν θέλω να το ενισχύσω αν μπορώ να βάλω κανένα πιο μεγάλο ηχείο απο αυτά που έχει.


Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΠΑΟΚ - ΠΟΝΤΟΣ - ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ
Οι μνημες μας ακολουθουν...
Άβαταρ μέλους
sourmenetes
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 27766
Εγγραφή: Δευτ 21 Σεπ 2009, 21:39
Τοποθεσία: sourmena

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μουσική

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες