Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό Miles » Δευτ 02 Μάιος 2022, 23:08

Μιας και πιάσαμε τη Σαχάρα, δεν μπορεί να λείπει αυτή η ταινία του Μπερτολούτσι, πιστό αντίγραφο του υπέροχου βιβλίου του Πολ Μπόουλς, ο οποίος εμφανίζεται στο τέλος του δεύτερου βίντεο. Μουσική του Ρουίτσι Σακαμότο.





"Death is always on the way, but the fact that you don't know when it will arrive seems to take away from the finiteness of life. It's that terrible precision that we hate so much. But because we don't know, we get to think of life as an inexhaustible well. Yet everything happens only a certain number of times, and a very small number, really. How many more times will you remember a certain afternoon of your childhood, some afternoon that's so deeply a part of your being that you can't even conceive of your life without it? Perhaps four or five times more. Perhaps not even that. How many more times will you watch the full moon rise? Perhaps twenty. And yet it all seems limitless."
Miles
 
Δημοσιεύσεις: 5050
Εγγραφή: Δευτ 21 Δεκ 2020, 20:17

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό trouman » Δευτ 02 Μάιος 2022, 23:55

Miles,

Δεν ξέρω αν το έχεις κάνει ήδη, αν στο έχουν ζητήσει, αλλά θα είχε πολύ ενδιαφέρον να έκανες κάποιες λίστες με ταινίες, σειρές κλπ.
Τα κριτήρια ας είναι δικής σου επιλογής.

Αν είναι δύσκολο και κόπος δεν πειράζει αν δεν μπεις στη διαδικασία.

Οι γνώσεις σου και η ματιά σου, προφανώς θα ενδιέφεραν κι άλλους εκτός από εμένα.

Σε κάθε περίπτωση, η παρουσία σου κοσμεί το φόρουμ (μαζί με τα άλλα παιδιά που καταθέτουν τις προτάσεις τους συχνά εδώ). Εύγε!
trouman
 
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 09:47

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό Miles » Τρί 03 Μάιος 2022, 01:11

Trouman ευχαριστώ!
Οι ταινίες που βάζω είναι κυρίως αυτές που μου αρέσουν και απλά έχουν και τη μουσική για να ταιριάζουν στο τόπικ που έφτιαξε ο Τόλης - λιγότερες είναι αυτές που μπήκαν λόγω μουσικής χωρίς η ταινία να είναι κάτι ιδιαίτερο. Αν συνεπώς παρακολουθείς το τόπικ υπάρχουν διάφορες προτάσεις. Πάντως υπάρχουν και ταινίες που δεν μπορώ να βρω μουσική συνοδεία, π.χ. του Κιαροστάμι, του Μαικ Λι, Μπέργκμαν που μ' αρέσει. Λίστες δεν είναι εύκολο να γράψω, τι να πρωτοθυμηθώ;

Φανατικός των σειρών δεν είμαι, π.χ. Σοπράνος δεν έχω δει. Για μένα οι τρεις καλύτερες σειρές που έχω δει είναι Black Mirror, Handmaid's tail και φυσικά Τσέρνομπιλ.

Σχετικά με ταινίες θα σου γράψω πέντε, να μου πεις αν τις έχεις δει, να δω τι ψάρια πιάνεις :mrgreen:
1. Retablo - είναι περουβιανή με πολύ δύσκολο θέμα, από τις καλύτερες που έχω δει για εφηβεία.
2. Η ψυχή και το σώμα - μια ουγγρική του 2017 που είχε κάνει πάταγο στην Ευρώπη.
3. Ζιλ και Τζιμ του Τρυφό.
4. Η διπλή ζωή της Βερόνικα του Κισλόφσκι
5. Και ένα νουάρ του 1946, το Big Sleep, με Χάμφρεϊ Μπόγκαρτ
Miles
 
Δημοσιεύσεις: 5050
Εγγραφή: Δευτ 21 Δεκ 2020, 20:17

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό trouman » Τρί 03 Μάιος 2022, 06:40

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Λοιπόν, η αλήθεια είναι οτι δεν μπορώ να το παίξω γνώστης, καθώς δεν είμαι. Όμως προσπαθώ να "κλέψω" γνώμες ή ώστε να δω κάτι καλό που δε θα το μάθω ποτέ. Σαν ηδονοβλεψίας.. Και βασικά, πια, δεν υπάρχει χρόνος για ταινίες είναι η αλήθεια.

Τη διπλή ζωη της Βερόνικα μονο έχω δει. Το ουγγρικό το είχα ακούσει αλλά.... Του Τρυφο επίσης.

Οπότε ήδη μου έδωσες αφορμή για ψάξιμο και με την πρώτη ευκαιρία να δω.
trouman
 
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 09:47

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό trouman » Τρί 03 Μάιος 2022, 15:30

Και μου υπενθύμισαν ότι έχω δει και το "Η ψυχή και το σώμα ".
Βλέποντας το trailer το θυμήθηκα :oops:
Έχω και τέτοια θέματα...
trouman
 
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 09:47

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό Miles » Τρί 03 Μάιος 2022, 15:53

Δεν είναι τίποτα, παλιές ταινίες που μου άρεσαν δεν μπορώ να θυμηθώ τίτλο.
Βέβαια, για να μη θυμάσαι το ουγγρικό, που είναι σχετικά πρόσφατο, σημαίνει ότι δεν σου έκανε και πολλή εντύπωση. :mrgreen:
Miles
 
Δημοσιεύσεις: 5050
Εγγραφή: Δευτ 21 Δεκ 2020, 20:17

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό trouman » Τρί 03 Μάιος 2022, 16:40

Τα θυμήθηκα όλα. Δε θυμάμαι ονόματα, τιτλους κλπ. Αν μου έλεγε κάποιος για τα κοινά όνειρα που έβλεπαν ή τις σκηνές απο το σφαγείο - κρεωοπωλείο θ ατο θυμόμουν αμέσως. Πολύ ιδιαίτερη ταινία. Δυνατή.
trouman
 
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 09:47

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό Miles » Τρί 03 Μάιος 2022, 16:55

Στο cinobo μπαίνεις;
Miles
 
Δημοσιεύσεις: 5050
Εγγραφή: Δευτ 21 Δεκ 2020, 20:17

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό trouman » Τρί 03 Μάιος 2022, 17:03

Miles έγραψε:Στο cinobo μπαίνεις;



Όχι. Από μια άλλη ομάδα κατεβάζω και ενα άλλο "σύστημα" που έχω πρόσβαση. Δε βρίσκω πάντα ταινίες που αναζητώ, φεστιβαλικές πχ ή ευρωπαϊκό σινεμά. Το cinobo θα το μελετήσω τώρα. Thanks.
trouman
 
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 09:47

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό Miles » Τρί 10 Μάιος 2022, 23:26

Το Solaris του Σόντερμπεργκ, ταινία του 2002 με μουσική του Cliff Martinez, μου άρεσε περισσότερο από αυτήν του Ταρκόφσκι.

Miles
 
Δημοσιεύσεις: 5050
Εγγραφή: Δευτ 21 Δεκ 2020, 20:17

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό Miles » Παρ 20 Μάιος 2022, 22:25

Ο "Αγνοούμενος" του Γαβρά με το γνωστό μουσικό θέμα του Vangelis.

Miles
 
Δημοσιεύσεις: 5050
Εγγραφή: Δευτ 21 Δεκ 2020, 20:17

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό Miles » Παρ 27 Μάιος 2022, 20:28

Στον ρυθμό του Can't take my eyes off you, από την ταινία του Μάικλ Τσιμίνο "Ο ελαφοκυνηγός" (1978).



Και το γνωστό μουσικό θέμα του Stanley Myers.

Miles
 
Δημοσιεύσεις: 5050
Εγγραφή: Δευτ 21 Δεκ 2020, 20:17

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Δευτ 30 Μάιος 2022, 10:28

Η τραγουδαρα από ελαφοκυνηγό έχει ξαναποσταριστεί, αλλά η επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6098
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό Miles » Σάβ 04 Ιουν 2022, 23:46

Καλογερόπουλος δίνει απίθανο show υπό τους ήχους του Rasputin, στο "Μάθε παιδί μου γράμματα". Βασίλης Διαμαντόπουλος, σπουδαίος ηθοποιός!

Miles
 
Δημοσιεύσεις: 5050
Εγγραφή: Δευτ 21 Δεκ 2020, 20:17

Re: Μουσική & Εικόνα (η 5η Τέχνη συναντά την 7η)

Δημοσίευσηαπό Shivaspace » Δευτ 13 Ιουν 2022, 22:12



απ την προτελευταία εμφάνιση του Ντιέγκο Μπίσεσβαρ, πρίν την περιπέτεια στο Μεξικό
Άβαταρ μέλους
Shivaspace
 
Δημοσιεύσεις: 3125
Εγγραφή: Πέμ 10 Σεπ 2020, 14:19

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μουσική

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης