Κύπελλο Μπάσκετ 2010-2011

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες του Κυπέλλου Ελλάδος και όλων των παρελλειπομένων...

Re: Κύπελλο Μπάσκετ 2010-2011

Δημοσίευσηαπό palok » Παρ 10 Δεκ 2010, 00:31

πλάκα κάνουμε ρε τρικ, τι ειρωνεία? αυτά μακριά από εμάς. έχουμε που έχουμε 10-15 άτομα μπασκετικούς θα τους ειρωνευτούμε κιόλας? θυμάμαι ένα παλικάρι που με ρώταγε (όταν είμαστε φοιτηταί) αν μπεί γκολ μετά από πέναλτυ, αν μετράει το γκολ και βαράει ο παίκτης και πέναλτυ. νόμιζε οτι το φάουλ-γκολ που λένει οι μπασκετοσπίκερ οτι είχε βγεί από κανόνα του ποδοσφαίρου...
anyway, το φόρουμ έχει ατονίσει μέχρις αηδίας. και βλέπω και συγκεκριμένους που έχουνε αποχωρήσει πλέον (π.χ. paokmaniak) ή άλλους που μας θυμούνται μόνο όταν χάνει η ομάδα. κρίμα...
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Κύπελλο Μπάσκετ 2010-2011

Δημοσίευσηαπό Pegasus » Παρ 10 Δεκ 2010, 18:21

Εγώ θα έλεγα ότι η ενότητα του μπάσκετ είναι η μοναδική που κρατάει παρεΐστικο τόνο αλλά όπως το βλέπει κανείς.

Παγοδρομίες λοιπόν μάς στέλνουν να παίξουμε στο Παλαί... Κι εγώ που νόμιζα ότι είναι σοβαρός λόγος... Τελοσπάντων, το σημαντικό είναι να κρατήσουμε ελπίδες για τον επαναληπτικό.
Κλειστόν
Άβαταρ μέλους
Pegasus
 
Δημοσιεύσεις: 3187
Εγγραφή: Κυρ 23 Μάιος 2010, 20:24

Re: Κύπελλο Μπάσκετ 2010-2011

Δημοσίευσηαπό PRAKTORINOS » Παρ 10 Δεκ 2010, 18:28

Trikaliotis έγραψε: Η διαφορά πόντων μετράει φίλε, αλλά επειδή θα τους πάρουμε μια 30άρα από το πρώτο ματς, μετά στο ΣΕΦ θα κατεβούμε με τα δεύτερα για χαβαλέ!

Kαι χωρίς... κάλτσες, άμα λάχει!
Άβαταρ μέλους
PRAKTORINOS
 
Δημοσιεύσεις: 2081
Εγγραφή: Δευτ 07 Ιαν 2008, 10:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, μεταξύ αράουτ και μπενάλντ.

Re: Κύπελλο Μπάσκετ 2010-2011

Δημοσίευσηαπό DC » Παρ 10 Δεκ 2010, 18:30

Φαντάζομαι ότι η ξενιτιά στο Παλέ θα φέρει και κανένα έσοδο από τον Αλαντίν στο Παλατάκι.

palok έγραψε:πλάκα κάνουμε ρε τρικ, τι ειρωνεία? αυτά μακριά από εμάς. έχουμε που έχουμε 10-15 άτομα μπασκετικούς θα τους ειρωνευτούμε κιόλας? θυμάμαι ένα παλικάρι που με ρώταγε (όταν είμαστε φοιτηταί) αν μπεί γκολ μετά από πέναλτυ, αν μετράει το γκολ και βαράει ο παίκτης και πέναλτυ. νόμιζε οτι το φάουλ-γκολ που λένει οι μπασκετοσπίκερ οτι είχε βγεί από κανόνα του ποδοσφαίρου...
anyway, το φόρουμ έχει ατονίσει μέχρις αηδίας. και βλέπω και συγκεκριμένους που έχουνε αποχωρήσει πλέον (π.χ. paokmaniak) ή άλλους που μας θυμούνται μόνο όταν χάνει η ομάδα. κρίμα...


Η αλήθεια είναι ότι όταν αρχίζετε τις αναλύσεις με τα πίκενρόλ, κάτς, πλέις, χεντσάουτ και λοιπά γιαπωνέζικα παραγγέλματα, κάπου χάνομαι.
Εγώ έχω μείνει ακόμα στο "έλα πάμε χέρια" και το "αεράτο". (μια φορά κάρφωσα και στις χαμηλές του Ποσειδωνίου :mrgreen: )
Αλλά δεν πειράζει. Γουστάρω. :D
Τελευταία επεξεργασία από DC και Παρ 10 Δεκ 2010, 18:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Υπάρχουν δύο ειδών άνθρωποι: Αυτοί που τα παίρνουν από τον ΠΑΟΚ και αυτοί που τα δίνουν στον ΠΑΟΚ.
Να μετονομαστεί η Θύρα 5 σε Θύρα Pablo Garcia.
Άβαταρ μέλους
DC
 
Δημοσιεύσεις: 7287
Εγγραφή: Τρί 16 Φεβ 2010, 18:29
Τοποθεσία: Παραπλεύρως του Ναού

Re: Κύπελλο Μπάσκετ 2010-2011

Δημοσίευσηαπό PRAKTORINOS » Παρ 10 Δεκ 2010, 18:39

Nα, κάτι τέτοιο περιμένω να ξαναδώ
κάποια στιγμή στη ζωή μου.

Εικόνα

http://tinypic.com/r/73dkkw/7
Άβαταρ μέλους
PRAKTORINOS
 
Δημοσιεύσεις: 2081
Εγγραφή: Δευτ 07 Ιαν 2008, 10:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, μεταξύ αράουτ και μπενάλντ.

Re: Κύπελλο Μπάσκετ 2010-2011

Δημοσίευσηαπό e8nos » Παρ 10 Δεκ 2010, 19:02

αυτο καταρχην προυποθετει να γεμισει ασφυκτικα το παλε..
Άβαταρ μέλους
e8nos
 
Δημοσιεύσεις: 877
Εγγραφή: Κυρ 04 Μάιος 2008, 08:31
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Κύπελλο Μπάσκετ 2010-2011

Δημοσίευσηαπό DamoN » Παρ 10 Δεκ 2010, 19:30

εξω χιονακι και μεσα στο παλε πανζουρλισμος φισκα το γηπεδο απο τρελαμενα ΠΑΟΚΙΑ... με κερκιδα τυπου γκρομπαρι να χανουμε 10 ποντους απο τους κακομαθημενους γκει και εμεις στα ριπαπα μας...καλαντα με τα κλειδια ΠΑΟΚ ολε ολε και δεν συμαζευετε.... νταξει αρχιζω και ψηνομαι ασχημα....

πι.ες... χαβαλε κανουμε κανεις δεν ειρωνευτηκε κανεναν... τουλ οχι εγω :roll:
DamoN
 
Δημοσιεύσεις: 3572
Εγγραφή: Σάβ 07 Αύγ 2010, 11:54

Re: Κύπελλο Μπάσκετ 2010-2011

Δημοσίευσηαπό palok » Παρ 10 Δεκ 2010, 19:35

DC έγραψε:Η αλήθεια είναι ότι όταν αρχίζετε τις αναλύσεις με τα πίκενρόλ, κάτς, πλέις, χεντσάουτ και λοιπά γιαπωνέζικα παραγγέλματα, κάπου χάνομαι.
Εγώ έχω μείνει ακόμα στο "έλα πάμε χέρια" και το "αεράτο". (μια φορά κάρφωσα και στις χαμηλές του Ποσειδωνίου :mrgreen: )
Αλλά δεν πειράζει. Γουστάρω. :D


και εγώ τσαντίζομαι με τον ίδιο μου τον εαυτό που τα χρησιμοποιώ. όταν ακούω τον κάθε παπάρα σπίκερ να τα λέει τρελάινομαι, αναρωτιέμαι πώς διάολο ο πατέρας μου θα μπορέσει να ξανακάτσει να δει αγώνα μπάσκετ. από την άλλη μεριά είναι αλήθεια οτι μερικοί όροι περιγράφονται καλύτερα στα αγγλικά απλά επειδή τα συγκεκριμένα πράγματα (plays=στησίματα στην άμυνα ή στην επίθεση) τα ανακάλυψαν οι αμερικανοί. είναι σαν να προσπαθείς να περιγράψεις στα αγγλικά την "καγκουριά"... ;) heads out είναι η κίνηση των ψηλών προς τα έξω για να μαρκάρουν τον κοντό που έχει πάρει το σκριν και προσπαθεί να μπει προς τη ρακέτα. πώς διάολο να το περιγράφεις αυτό κάθε φορά? το Pick@roll είναι το 1-2 ψηλού-κοντού.

το τελευταίο που λες είναι το σπουδαιότερο όμως. πού είναι όλα αυτα τα νέα παιδιά που αγαπάνε το μπάσκετ (και θα τραβήξουν και μπροστά στο μπασκετικό φόρουμ?)? εμείς φάγαμε τα νειάτα μας στα open courts :mrgreen: οι σημερινοί 15αρηδες δεν αγαπούν το μπάσκετ πλέον? εμείς οι γηραιότεροι, όπως το πες: απλά γουστάρουμε, no matter what...
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Κύπελλο Μπάσκετ 2010-2011

Δημοσίευσηαπό DC » Παρ 10 Δεκ 2010, 21:39

palok έγραψε: πού είναι όλα αυτα τα νέα παιδιά που αγαπάνε το μπάσκετ (και θα τραβήξουν και μπροστά στο μπασκετικό φόρουμ?)?


Μάλλον σε άλλα φόρουμς που δεν έχει πουρά να ρωτάνε τι είναι τα πλέις. Πιο εξειδικευμένα. :)
..... άκου εκεί όπεν κόρτς .... :lol: :lol: :lol: :lol:

Edit: Η αντιμετώπιση που τυγχάνει το μόνο άθλημα που μας έδωσε Ευρωπαϊκές κούπες σε επίπεδο συλλόγων (και που σήμανε την ανατολή του σύγχρονου Ελληνικού μπάσκετ, μιας και ο τελικός των φωτογράφων χρονολογείται κάπου στα τέλη των '60s), είναι το λιγότερο άδικη και επιδερμική. Θα με πεις τα σημερινά 15χρονα δεν υπήρχαν τότε και μοιραία οι μη παραστάσεις τους αποτυπώνονται σε αλλαλαγμούς για Μπάνε και προδότη.
Υπάρχουν δύο ειδών άνθρωποι: Αυτοί που τα παίρνουν από τον ΠΑΟΚ και αυτοί που τα δίνουν στον ΠΑΟΚ.
Να μετονομαστεί η Θύρα 5 σε Θύρα Pablo Garcia.
Άβαταρ μέλους
DC
 
Δημοσιεύσεις: 7287
Εγγραφή: Τρί 16 Φεβ 2010, 18:29
Τοποθεσία: Παραπλεύρως του Ναού

Re: Κύπελλο Μπάσκετ 2010-2011

Δημοσίευσηαπό Trikaliotis » Σάβ 11 Δεκ 2010, 01:40

palok έγραψε:πλάκα κάνουμε ρε τρικ, τι ειρωνεία?


Ναί ρε κι εγώ πλάκα κάνω, σας πειράζω, χαλαρώστε γιατί είστε και σε κρίσιμη ηλικία.. :D :mrgreen: :opaokara: !
Trikaliotis
 
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Παρ 28 Μαρ 2008, 20:23

Re: Κύπελλο Μπάσκετ 2010-2011

Δημοσίευσηαπό Trikaliotis » Σάβ 11 Δεκ 2010, 01:45

Α, πάντως μη το δένετε κόμπο για το Αλεξάνδρειο, γιατί την είδηση (η οποία εξαφανίστηκε ως δια μαγείας από το site 10 λεπτά αργότερα!) την είχε δώσει στη δημοσιότητα το τέρας φερεγγυότητας και πρώην κρατούμενος Αλέξανδρος Ιωαννίδης..!!! Στο πρόγραμμα του Κυπέλλου πάντως γράφει "Κλειστό Πυλαίας".
Trikaliotis
 
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Παρ 28 Μαρ 2008, 20:23

Re: Κύπελλο Μπάσκετ 2010-2011

Δημοσίευσηαπό Trikaliotis » Σάβ 11 Δεκ 2010, 01:48

PRAKTORINOS έγραψε:Nα, κάτι τέτοιο περιμένω να ξαναδώ
κάποια στιγμή στη ζωή μου.

Εικόνα

http://tinypic.com/r/73dkkw/7


"Βγαλμένος μέσα από την ψυχή της ηρωικής και χιλιοαδικημένης Μακεδονίας.." Νιαααααααααααάαχ (Πρέκας :D )
Α, ρε Μπούζα Ξανθόπουλε έχεις ξεπεράσει και τον Ψωμιάδη!
Trikaliotis
 
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Παρ 28 Μαρ 2008, 20:23

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Κύπελλο Ελλάδος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες