Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 νο. III

Σχόλια/Κριτική για οτιδήποτε ακούγεται ή γράφεται σχετικά με αγορές πωλήσεις ποδοσφαιριστων στην ομάδα μας...

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 νο. III

Δημοσίευσηαπό black_star_ninja » Τετ 14 Αύγ 2019, 12:49

@sourme και μουλεν πρεπει να δωσουμε.
@napoli καλα τα λες αλλα νομιζω ο ΑΚ47 το πολυ ενα χρονο θα ειναι ακομα μαζι μας, δυστυχως..
Άβαταρ μέλους
black_star_ninja
 
Δημοσιεύσεις: 1065
Εγγραφή: Παρ 18 Ιαν 2019, 11:59

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 νο. III

Δημοσίευσηαπό jibbie » Τετ 14 Αύγ 2019, 12:50

wickerman έγραψε:
jibbie έγραψε:τα στοιχεια του Εσιτι τα ξεραμε, οσο κι αν εγιναν προσπαθειες απαξιωσης του scouting report. ειναι μια μετρια, αχρειαστη στο grand scheme of things επιλογη.

τα analytics υπαρχουν για να πληροφορουν το decision making. η ΠΑΕ δεν εχει αναγκη απο αυτοκλητους υπερασπιστες των μεταγραφικων επιλογων. ισα ισα, κατι τετοιο ειναι απαξιωτικο για τη προσπαθεια που καταβαλλουν.

Αν αναφέρεσαι σε εμένα εγώ δεν υπερασπίστηκα τίποτα και κανέναν. Απλά ζήτησα να μου παρατεθεί ένας ρεαλιστικός τρόπος για να φύγουν παίχτες που μόλις αγόρασες και μάλιστα με σεβαστά ποσά. Τους δίνεις όλους δανεικούς κι αγοράζεις κι άλλους παίχτες; Κι έπειτα όταν επιστρέψουν του χρόνου έχεις 30 συμβόλαια πρώτης γραμμής και βαράς κανόνι; Τι σχέση έχουν αυτά που ρωτάω με την ΠΑΕ;


Όχι φίλε ούτε καν είδα το ποστ σου :P
Άβαταρ μέλους
jibbie
 
Δημοσιεύσεις: 5956
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 00:41
Τοποθεσία: Hackney,London

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 νο. III

Δημοσίευσηαπό seaman » Τετ 14 Αύγ 2019, 12:52

obanebane έγραψε:
seaman έγραψε:O Ερυθρός Αστέρας αν όντως γουστάρει ντιμπιντάει, με την πρόκρισή του τα λεφτάκια τα έχει. Αν όχι αυτός έστω ο Ερυθρός Σταυρός



Με τα λεφτά που πήραν σιγά μην πάνε για το βλαμμένο,παιχταρα θα πάρουν.


Ώπα. Πάνε οι παιχταράδες στο Βελιγράδι έτσι εύκολα? Μόνο στη Θεσσαλονίκη που ρέει το χρήμα τους ξινίζουν όλα τα υπόλοιπα?
Όταν η συνέχεια γίνεται ζόρικη, οι ζόρικοι συνεχίζουν. Και αν θα τους πάρει χρόνο να φτάσουν ξανά στην κορυφή, είναι γιατί θα κουβαλάνε την αξιοπρέπειά τους μαζί τους.
_____________________ Πανθεσσαλονίκειος Αθλητικός Όμιλος Κωνσταντινουπολιτών _____________________
Άβαταρ μέλους
seaman
 
Δημοσιεύσεις: 9536
Εγγραφή: Δευτ 25 Ιούλ 2011, 17:58
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 νο. III

Δημοσίευσηαπό Gospi » Τετ 14 Αύγ 2019, 14:10

navigator11 έγραψε:Ο μεταγραφικός σχεδιασμός δηλαδή από τις 13 Μαΐου όφειλε να έχει ξεκινήσει και γύρω στις 25, βαριά 30, να έχει ολοκληρωθεί κατά 85 με 90%, αν καταλαβαίνω καλά. Μάλιστα. Πώς θα το πετύχουμε, βέβαια, αυτό, με όλα τα δεδομένα, που υπάρχουν στο παγκόσμιο και το γραικυλικό ποδόσφαιρο, είναι απορίας άξιο αλλά δεν παύει να είναι και μια ... λεπτομέρεια. Αν γινόταν κάτι τέτοιο, θα είχαμε βέβαια τότε το σχεδόν ΑΧΑΣΤΟ "Δηλαδή δε σας προξενεί εντύπωση ότι ο τάδε, Μάιο μήνα, δέχεται να έρθει στον ΠΑΟΚ της μη εξασφαλισμένης καν Ευρώπης; Μήπως τρέχει τίποτα;" Αν επρόκειτο για κάποιο "όνομα". Αν όχι, θα έπαιζε η κασέτα το σουξέ "Γιατί να βιαστούν να φέρουν μέσα στο Μάιο παίχτες, που δεν προξενούν και κανέναν ενθουσιασμό σαν ονόματα, ενώ προφανώς και αργότερα θα προκύψουν πιο αξιόλογες περιπτώσεις;"
Την αξιολογηση του μεταγραφικου σχεδιασμου θα την κανουμε με βαση το τι θα βρει να πει ο καθενας μας αναλογα με την χρονικη περιοδο που θα ερθουν οι παιχτες ή με βαση το αν τελικα το εκάστοτε χρονικο σημειο θα συμβαλλει σημαντικα στο να πετυχουμε τους στοχους μας κλπ?
Σε σχεση μ αυτο που λες λοιπον, οτι τον Μαιο και τον Ιουνιο δεν θα ρθουν παιχταραδες γτ δεν θα χουμε σιγουρη την ευρωπη, θα συμφωνησω. Για μενα παιχταρας δεν ειναι το γνωστο ονομα, αλλα το αποτελεσμα σωστου σκαουτινγκ που θα μου φερει εναν τσιμιροτ ή εναν Γκαρι ή εναν Κρεσπο αγνωστο απο αρχες Ιουνη και θα μπορει να παρει θεση στην αρχικη ενδεκαδα τελη Ιουλιου εχοντας βγαλει ολοκληρη προετοιμασια με την ομαδα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
The North Remembers
Άβαταρ μέλους
Gospi
 
Δημοσιεύσεις: 10915
Εγγραφή: Δευτ 15 Δεκ 2008, 23:10

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 νο. III

Δημοσίευσηαπό Gospi » Τετ 14 Αύγ 2019, 14:12

sourmenetes έγραψε:
Gospi έγραψε:
barlow4 έγραψε:δεν ξερω αν ο αγιαξ επιτιθεται μονο απο τα πλαγια ,παντως στα δυο αυτα παιχνιδια ουτε επιθεσεις απο τον αξονα ειδαμε που ηταν διαχρονικο μας προβλημα ουτε κοντρες που βγαινουν 4 επιτιθεμενοι με τους αμυντικους μας να πελαγοδρομουν.με ενα κλεψιμο μας εβγαζε χαλαρη αντεπιθεση ο καθε κακομοιρης.Οποτε ας περιμενοθμε να δουμε.Κ εμενα δε μου αρεσε τεχνικα ο παιχτης (ψιλοαμπαλος φανηκε) αλλα απο τακτικη δε σκαμπαζω κ ισως εκει να κανει δουλεια.ισως να ειναι μονοδιαστατος κοφτης.αν ομως κοβει θα εχουμε κλεισει μια τρυπα που υπαρχει εδω κ 4 χρονια τουλαχιστον.
Στο πρώτο παιχνιδι οντως δεν φαγαμε φασεις απο τον αξονα. Χθες ομως βγηκαν σε 3-4 τετ α τετ απο τον αξονα με καθετες π τα εβγαλε ο Πασχαλακης. Βεβαια δεν ειμαι σίγουρος αν εφταιγε ο Εσιτι ή ο Καντουρι εν προκειμενω.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ρε gospi ποια ομαδα δε θα ετρωγε 3-4 επιθεσεις;;;

Ναι σαφως φαινεται πιο βαρυς ο εσιτι αλλα σκουπιζει πολυ πραγμα.

Οταν παιζεις 4-4-2 θες καποιον να ξεβρωμιζει την υποθεση.
Μα εμενα η ενσταση μου δεν ειναι στο αμυντικο κομματι. Ισα ισα θεωρω πως σε καποια φαση κρατουσε το κεντρο αμυντικα μονος του.
Απλα δεν βοηθαει καθολου στο build up με.αναπτυξη απο τον αξονα οταν μας πιεζουν ψηλα, και αυτο ειναι ενα θεματακι οταν παιζεις με μολις δυο χαφ στον αξονα...

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
The North Remembers
Άβαταρ μέλους
Gospi
 
Δημοσιεύσεις: 10915
Εγγραφή: Δευτ 15 Δεκ 2008, 23:10

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 νο. III

Δημοσίευσηαπό obanebane » Τετ 14 Αύγ 2019, 14:14

Προφανως εννοω καλυτερο του Ουαρντα,και αν μπουν και ομιλους ολο και καποιον πολύ καλο θα προσελκυσουν.
Αλλωστε μην ξεχνας ότι υπαρχουν πολλοι πρωην γιουγκοσλαβοι που είναι παιχταράδες και παιζουν εκτος των χωρων τους.
Αρκει να ριξουν χρημα.
Οσο για τον Εσιτι,ξερω πολυ καλα οτι δεν μπορει να φυγει,δεν ειμαι χαζος,απλα το εγραψα για να δειξω την μεγαλη μου απογοητευση για τον παιχτη.
Δεν θα το ξανα κανω γιατι ξερω οτι κουραζω.
Τελευταία επεξεργασία από obanebane και Τετ 14 Αύγ 2019, 14:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24575
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 νο. III

Δημοσίευσηαπό joshua » Τετ 14 Αύγ 2019, 14:17

Με 5 παίκτες να έχουν αποχωρήσει από τα χάφ η πρώτη μας μεταγραφή έπρεπε να ειναι κάτι διαφορετικό από μια επένδυση σε κάποιο νεαρό Βραζιλιάνο που μοιραία θα χρειαστεί χρόνο. Τι να λέμε τώρα η γκαντεμιά στη συγκεκριμένη γραμμή με τις ταυτόχρονες αποχωρήσεις και τραυματισμούς ήταν μεγάλη.
Time to get it, before you let it get to you
Here he comes now, stick to your guns and let him through
Άβαταρ μέλους
joshua
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 24071
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 19:33

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 νο. III

Δημοσίευσηαπό sourmenetes » Τετ 14 Αύγ 2019, 14:21

black_star_ninja έγραψε:@sourme και μουλεν πρεπει να δωσουμε.
@napoli καλα τα λες αλλα νομιζω ο ΑΚ47 το πολυ ενα χρονο θα ειναι ακομα μαζι μας, δυστυχως..

Ισχυει
ΠΑΟΚ - ΠΟΝΤΟΣ - ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ
Οι μνημες μας ακολουθουν...
Άβαταρ μέλους
sourmenetes
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 27832
Εγγραφή: Δευτ 21 Σεπ 2009, 21:39
Τοποθεσία: sourmena

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 νο. III

Δημοσίευσηαπό sourmenetes » Τετ 14 Αύγ 2019, 14:26

Gospi έγραψε:
sourmenetes έγραψε:
Gospi έγραψε:[quote="barlow4"]δεν ξερω αν ο αγιαξ επιτιθεται μονο απο τα πλαγια ,παντως στα δυο αυτα παιχνιδια ουτε επιθεσεις απο τον αξονα ειδαμε που ηταν διαχρονικο μας προβλημα ουτε κοντρες που βγαινουν 4 επιτιθεμενοι με τους αμυντικους μας να πελαγοδρομουν.με ενα κλεψιμο μας εβγαζε χαλαρη αντεπιθεση ο καθε κακομοιρης.Οποτε ας περιμενοθμε να δουμε.Κ εμενα δε μου αρεσε τεχνικα ο παιχτης (ψιλοαμπαλος φανηκε) αλλα απο τακτικη δε σκαμπαζω κ ισως εκει να κανει δουλεια.ισως να ειναι μονοδιαστατος κοφτης.αν ομως κοβει θα εχουμε κλεισει μια τρυπα που υπαρχει εδω κ 4 χρονια τουλαχιστον.
Στο πρώτο παιχνιδι οντως δεν φαγαμε φασεις απο τον αξονα. Χθες ομως βγηκαν σε 3-4 τετ α τετ απο τον αξονα με καθετες π τα εβγαλε ο Πασχαλακης. Βεβαια δεν ειμαι σίγουρος αν εφταιγε ο Εσιτι ή ο Καντουρι εν προκειμενω.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ρε gospi ποια ομαδα δε θα ετρωγε 3-4 επιθεσεις;;;

Ναι σαφως φαινεται πιο βαρυς ο εσιτι αλλα σκουπιζει πολυ πραγμα.

Οταν παιζεις 4-4-2 θες καποιον να ξεβρωμιζει την υποθεση.
Μα εμενα η ενσταση μου δεν ειναι στο αμυντικο κομματι. Ισα ισα θεωρω πως σε καποια φαση κρατουσε το κεντρο αμυντικα μονος του.
Απλα δεν βοηθαει καθολου στο build up με.αναπτυξη απο τον αξονα οταν μας πιεζουν ψηλα, και αυτο ειναι ενα θεματακι οταν παιζεις με μολις δυο χαφ στον αξονα...

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk[/quote]
Σορρυ ρε gospi, αλλα οταν λεμε καθαρο εξαρι, αυτο εννοουμε.δουλεια του 8 ειναι ανεβασει και να βγαλει σωστα την μπαλα.

Και σιγουρα αυτα τα ματς δεν προσφερονται για αυτα τα συμπερασματα την ωρα που και ο παικτης ακομα ψαχνεται.

Την προηγουμενη βδομαδα η ομαδα ειχε τις διπλες αδυναμιες απο χθες.

Θεωρω πως ματς με το ματς θα δουμε πιο ολοκληρωμενη εικονα.
ΠΑΟΚ - ΠΟΝΤΟΣ - ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ
Οι μνημες μας ακολουθουν...
Άβαταρ μέλους
sourmenetes
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 27832
Εγγραφή: Δευτ 21 Σεπ 2009, 21:39
Τοποθεσία: sourmena

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 νο. III

Δημοσίευσηαπό seaman » Τετ 14 Αύγ 2019, 14:54

Μεταγραφικό είναι το τόπικ, κουβέντα κάνουμε, σκέψεις γράφουμε, απορίες και ρωτήματα που μας τριβελίζουν το μυαλό.
Είναι τόσο εμφανές το ότι όσο ανεβαίνει το επίπεδο σε μια ομάδα τόσο πιο δύσκολο είναι να βρεις νέους παίχτες που θα κάνουν τη διαφορά, αλλά και τα σχετικά ποσά που τα τελευταία χρόνια σε Ευρωπαϊκό επίπεδο έχουν ξεφύγει τρελά.
Εκτιμώ ότι εμείς ακόμα δεν είμαστε σε αυτό το τοπ επίπεδο και μπορεί ένα οργανωμένο τμήμα σκάουτινγκ να σου δώσει επιλογές, με ρίσκο φυσικά, που μπορούν να σου προσφέρουν γρήγορα λύσεις εκεί που πονάς. Αν δεν ξέρεις που είναι ο πόνος είναι ένα άλλο θέμα. Χρόνια ακούμε και κυρίως στη λήξη της σεζόν ότι οι βασικοί μεταγραφικοί στόχοι έχουν βρεθεί και είναι έτοιμοι να πατήσουν πόδι στην έναρξη της προετοιμασίας. Αυτό στην πράξη και για πολλούς προφανείς και μη λόγους δεν γίνεται. Κάποια στιγμή θα γίνει.
Η Ομάδα μου άρεσε πολύ. Το βασικό δηλαδή σχήμα της. Προσωπικά δεν θα ήθελα να φορτωθούμε και άλλα συμβόλαια απλά για να εντείνεται ο ανταγωνισμός.
Αν γνωρίζουμε πως θα διαχειριστούμε την επάνοδο και το μέλλον των τραυματιών, αλλά και άλλα ανενεργά συμβόλαια, έχει καλώς. Αν δεν, ίσως μη στοχευμένες μεταγραφές να δημιουργήσουν περισσότερα προβλήματα από αυτά που θα κληθούν να λύσουν.
Τελευταία επεξεργασία από seaman και Τετ 14 Αύγ 2019, 14:56, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Όταν η συνέχεια γίνεται ζόρικη, οι ζόρικοι συνεχίζουν. Και αν θα τους πάρει χρόνο να φτάσουν ξανά στην κορυφή, είναι γιατί θα κουβαλάνε την αξιοπρέπειά τους μαζί τους.
_____________________ Πανθεσσαλονίκειος Αθλητικός Όμιλος Κωνσταντινουπολιτών _____________________
Άβαταρ μέλους
seaman
 
Δημοσιεύσεις: 9536
Εγγραφή: Δευτ 25 Ιούλ 2011, 17:58
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 νο. III

Δημοσίευσηαπό aquila » Τετ 14 Αύγ 2019, 14:54

Πάντως στα των χαφ η γκαμτεμια που είχαμε με τραυματισμούς θα μπορούσε να λειτουργήσει πολύ θετικά και να παίρναμε χαφ με χαρακτηριστικά που λείπουν. Δε νομίζω ότι το κάναμε αν κ είναι λίγο νωρίς να κρίνουμε.
Για αριστερό Μπακ κ φορ κάτι θα πάρουν αν κ νομίζω το πρόβλημα μας εκεί είναι κυρίως ποσοτικό.
Στα χαφ δύσκολα βλέπω να παίρνουμε κι άλλον κ το πρόβλημα εκεί είναι ποιοτικό. Δε θεωρώ ότι η επιστροφή Μαουρίτσιο κ βερνμπλουμ θα αναβαθμίσει το κέντρο μας.
Aquila non capit muscas
Άβαταρ μέλους
aquila
 
Δημοσιεύσεις: 1326
Εγγραφή: Δευτ 27 Ιούλ 2015, 19:54
Τοποθεσία: Κορυδαλλός

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 νο. III

Δημοσίευσηαπό seaman » Τετ 14 Αύγ 2019, 15:02

Μεμονωμένα ή άποψή μου είναι ότι αριστερό μπακ δεν πρέπει να πάρουμε. Δεν βλέπω γιατί ο αρχηγός δεν θα επιστρέψει (λένε γρήγορα) σε καλό επίπεδο. Μια χαρά είναι ο μικρός προς στιγμή (και ελπίζω να μην υπάρχει τραυματισμός που θα κληθεί και ο Ροντρίγκο να βγάλει μερικά από τα χρήματα που παίρνει ή ο Ισλανδός με τον Κρέσπο να πηγαίνει δεξιά). Στο σχήμα του Άμπελ ίσως ο Βιέρι να είναι ανώτερος του χτεσινού και προχτεσινού Ζαμπά που ήταν αλλού για αλλού στην ιλουστρασιόν κοσμάρα του.
Όταν η συνέχεια γίνεται ζόρικη, οι ζόρικοι συνεχίζουν. Και αν θα τους πάρει χρόνο να φτάσουν ξανά στην κορυφή, είναι γιατί θα κουβαλάνε την αξιοπρέπειά τους μαζί τους.
_____________________ Πανθεσσαλονίκειος Αθλητικός Όμιλος Κωνσταντινουπολιτών _____________________
Άβαταρ μέλους
seaman
 
Δημοσιεύσεις: 9536
Εγγραφή: Δευτ 25 Ιούλ 2011, 17:58
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 νο. III

Δημοσίευσηαπό Mitsospaoki4 » Τετ 14 Αύγ 2019, 15:16

Αριστερό Μπακ θα έρθει απ' την στιγμή που το είπε και ο Μπράνκο και ο Φερέιρα.. εκτιμώ μάλιστα πως θα είναι ή ο κοεντραο ή ο Αρανα.. χαφ πιστεύω πως θα παλέψουμε για μπρανταριτς μέχρι τέλους αν και όπως πολύ είπατε ήδη δεν ξέρω αν είναι αυτό που χρειαζόμαστε.. εκεί που έχω αγωνία είναι για το φορ που όλοι γράφουν πως θα έρθει δυνατό όνομα, μπαμ μπουμ κλπ.. όχι τόσο αγωνία για το ποιος θα έρθει αλλά για το είδους φορ θα έρθει.. έλευση καλου περιφερειακού φορ σημαίνει παραγκωνισμός Πέλκα....

Στάλθηκε από το Redmi 6A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Mitsospaoki4
 
Δημοσιεύσεις: 10835
Εγγραφή: Δευτ 21 Μάιος 2018, 12:53
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Βολος

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 νο. III

Δημοσίευσηαπό Gaius Baltar » Τετ 14 Αύγ 2019, 15:20

Μπορεί να είναι και οφ τοπικ (αλλα ηδη γινεται συζητηση), ίσως να ειναι μειονεκτημα να κατεβαζει την μπαλα μονο το 8αρι στον αξονα. Ναι, δεν λεω οτι δεν ειναι αυτη η δουλεια του αλλά από την αλλη σε μπλοκαρουν και πιο ευκολα αν ξερουν οτι το 6αρι "δεν"
Gaius Baltar
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ 06 Μαρ 2019, 17:49

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 νο. III

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τετ 14 Αύγ 2019, 15:44

Σιγά σιγά να επιστρέψει το topic στην κανονικότητα (sic) και να επικεντρωθούμε στις μυριάδες ονομάτων που ακούγονται, παρακαλώ.


Πιστεύω ότι μέχρι την Κυριακή, θα έχουμε τουλάχιστον μία ανακοίνωση πρόσληψης παίκτη.
Βέβαια, την προηγούμενη φορά που έκανα μεταγραφική πρόβλεψη, έπεσα έξω.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46917
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μεταγραφολογία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες