Jose Boto

Σχόλια γιά την Διοίκηση της ΠΑΕ και όλα τα σχετικά...

Re: Jose Boto

Δημοσίευσηαπό dimitris88 » Δευτ 25 Απρ 2022, 20:23

Η ομάδα από το καλοκαίρι του '19 έχει συνεχόμενες κακές μεταγραφικές σεζόν. Ο σχεδιασμός της μέτριος, τα λάθη πολλά και τα κενά που άφησαν επίσης πολλά. Ουσιαστικά ο Μπότο καλείται να διορθώσει τα σωρευτικά λάθη 6 μεταγραφικών περιόδων, τις μεταγραφικές ανορθογραφίες 3 ετών. Είναι πολύ δύσκολο να το κάνει αυτό σε μια μεταγραφική περίοδο, με δεδομένο ότι παγκοσμίως το ποσοστό επιτυχίας στις μεταγραφές είναι 30%-40%. Και εάν οι επιλογές είναι τύπου Σάστρε, Σοάρες, που μέχρι στιγμής δεν δείχνουν να είναι παίκτες που κάνουν τη διαφορά, δεν ξέρω εάν μπορούμε να είμαστε αισιόδοξοι. Έχετε σκεφτεί ότι μας τελειώνουν οι παίκτες που κάνουν τη διαφορά; Η παλιά φουρνιά, όσοι ανανεώσουν δλδ θα είναι μόνο για βοηθητικό ή συμπληρωματικό ρόλο. Ο Κούρτιτς που έκανε τη διαφορά φέτος με τα γκολ του, δεν είναι ακθόλου σίγουρο ότι μπορεί να έχει μια ίδια χρονιά του χρόνου όντας και ένα χρόνο μεγαλύτερος. Ο Ζίβκοβιτς είναι σε παρατεταμένο ντεφορμάρισμα, ενώ ο Ολιβέϊρα έρχεται από μεγάλη αποχή. Μόνο ο Αουγκούστο ανέβηκε επίπεδο και μπορεί ν' αποτελέσει ένα τέτοιο παίκτη του χρόνου, καθώς είναι και στην καλύτερη ηλικία για παραγωγικό ποδόσφαιρο. Αλλά και αυτός δεν ξέρουμε εάν θα μείνει καθώς μπαίνει στον τελευταίο χρόνο του συμβολαίου του και εάν δεν ανανεώσει μάλλον θα τον πουλήσουμε. Αλήθεια ποιοί θα είναι οι ποιοτικοί μας παίκτες, αυτοί που θα κάνουν τη διαφορά του χρόνου; Πρέπει αυτοί οι παίκτες να προέλθουν από τις μεταγραφές και δεν ξέρω πως θα το πάει το έργο ο Μπότο αφού ουσιαστικά αυτή θα είναι η πρώτη του μεταγραφική περίοδος για να το κρίνουμε αληθινά πως κινείται.
dimitris88
 
Δημοσιεύσεις: 1019
Εγγραφή: Τρί 10 Δεκ 2019, 17:46

Re: Jose Boto

Δημοσίευσηαπό Equalizer » Δευτ 25 Απρ 2022, 20:29

Θα συμφωνήσω, με μια μεγάλη διόρθωση όμως κατά τη γνώμη μου:

Από το καλοκαίρι του 17.

Έκτοτε έχουμε μπαλώματα, ντεμεκ ταλέντα , ΠΟΛΛΑ χαμένα λεφτά και αστοχίες, με κάποιες μόνο εξαιρέσεις
Άβαταρ μέλους
Equalizer
 
Δημοσιεύσεις: 13124
Εγγραφή: Τετ 06 Μάιος 2009, 16:48

Re: Jose Boto

Δημοσίευσηαπό bane1980 » Δευτ 25 Απρ 2022, 20:47

kataramenos5 έγραψε:Καλο ειναι ν αφησουμε τις ειρωνειες στην ακρη αν θελουμε να γινεται κουβεντα και να μην αναλώνεται το φορουμ σε ανουσιες αντιπαραθεσεις.
Ο Μποτοξ καλειται να φτιαξει μια ομαδα που οχι μονο θα κυνηγησει πρωταθλημα του χρονου στη λιγδα αλλα μια ομαδα που θα πρωταγωνιστει τα επομενα 3 τουλαχιστον χρονια εντος και θα χει και καλη πορεια στην ευρωπη. Αν θεωρεί οτι αυτο γινεται με το Λουτσεσκου(και το ποδοσφαιρο που παιζει) στο τιμονι ολα καλα. Αν οχι παμε σε κατι πιο συγχρονο, πιο κοντα στις τωρινες επιταγές του αθληματος με οτι αυτο συνεπαγεται(δραστικες αλλαγες, χτισιμο απ την αρχη κλπ)
Οι ικανοτητες του Ραζβαν δε αμφισβητουνται. Το θεμα ειναι αν αυτο που αρεσκεται να παιζει μπορει να εχει και διαρκεια.
Αν αξιζει να χτισεις πανω σ αυτο με οριζοντα τριετιας η και περισσοτερο.
Το να κλεινεις τα ματια στις αλλαγες που εχουν ηδη ερθει δυσκολα θα σου βγει σε καλο. Οι πρωτοι που ακολουθουν την αλλαγη της τασης ειναι κι αυτοι που εχουν τα μεγαλυτερα οφελη, οι τελευταιοι συνηθως μένουν με το μουτζουρη στο χερι.
Οπως και να χει ο Μποτοξ εχει και το μαχαιρι και το καρπουζι κι αν θελει να φτιαξει ονομα και να κοιταξει ψηλοτερα στη νεα του θεση πρεπει να κανει παπαδες. Συντομα.


Εδώ είναι το ζουμί.
Ο Μποτο έχει 2 σεζόν μπροστά του (εαν δεν ανανεωσει) για να δείξει έργο. Δεδομένου ότι τα λαυρακια δεν είναι και ότι θα πουληθούν όλα στη 2ετια (ελάχιστα έως κανένα θα έλεγα εγώ), δεν είναι και ότι θα βγει για promotion με το στατιστικό των πωλήσεων του ή κερδών για το club.
Αρα πρέπει να δείξει ότι έφερε στο club και άμεσα αποτελέσματα.
Δηλαδή τίτλους η ακόμα πιο σημαντικό για αυτόν και τους ενδεχομένως επόμενους εργοδότες του, πορείες στην Ευρώπη, όπου είναι και η βιτρίνα για τους παίκτες του.
Το να τα κοιτάει αυτά μέσα από ένα άλλο στυλ παιχνιδιού, ήτοι και προπονητή, το θεωρώ χλωμό αφενός επειδή δεν ξέρω εάν αποφασίζει αυτός ηια τον προπονητή αφετέρου επειδή αλλαγή προπονητή σημαίνει φτου κι από το μηδέν. Άρα μου ακούγεται λογικό το να συμβαδίζουν με το Λου και να βρεθούν στη μέση του "λαυρακια" και "έμπειροι".

Επίσης, δεν ξέρω εάν το επόμενο βήμα που σκέφτεται είναι ένας πιο all around ρόλος manager σε ομάδα αλλού πρωταθλήματος πιο βιτρίνα ή εάν υπάρχει αναβάθμιση εντός ΠΑΟΚ (νομίζω δεν έχει πιο πάνω σε εμας). Άρα για να γυαλίσει στους έξω, θέλει Ευρώπη. Και η Ευρώπη θέλει έτοιμη ομάδα Ιούλιο.
Και πρωτάθλημα του χρόνου για να μπεις ΤΣ Λ. Αυτός είναι ο στόχος.
The North Remembers
“The fool strikes. The wise man smiles, and watches, and learns. Then strikes.”
Άβαταρ μέλους
bane1980
 
Δημοσιεύσεις: 4074
Εγγραφή: Πέμ 30 Οκτ 2008, 16:20

Re: Jose Boto

Δημοσίευσηαπό dimitris88 » Δευτ 25 Απρ 2022, 21:18

rainmaker έγραψε:Θα συμφωνήσω, με μια μεγάλη διόρθωση όμως κατά τη γνώμη μου:

Από το καλοκαίρι του 17.

Έκτοτε έχουμε μπαλώματα, ντεμεκ ταλέντα , ΠΟΛΛΑ χαμένα λεφτά και αστοχίες, με κάποιες μόνο εξαιρέσεις


λέω το καλοκαίρι του '19 γιατί έχω πάντα στο μυαλό μου την προηγούμενη μεταγραφική περίοδο αυτή του Ιανουαρίου του '19 που ήταν πραγματικά εκπληκτική και απόλυτα επιτυχημένη. Έχοντας χάσει τον Πρίγιο που έκανε χρήση της ρήτρας, πήραμε το Σφιντέρσκι, τον Ίγκασον, το Μίσιτς, το Σέρτζιο Ολιβέϊρα, διακόψαμε το δανεισμό του Γιαννούλη και τον φέραμε πίσω, ενώ επέστρεψε και ο Πέδρο Ενρίκε. Δλδ σε μια ομάδα που πήγαινε τραίνο και ήταν πρώτη, κάναμε 6 πολύ σημαντικές προσθήκες. Φέραμε παίκτες όχι τόσο για άμεση χρησιμοποίηση στην ενδεκάδα αλλά για να δημιουργήσουμε τις λύσεις της επόμενης ημέρας. Ήταν πραγματικά σεμειναριακού τύπου μεταγραφική ενίσχυση που μάλλον έγινε κατά τύχη και όχι λόγω γνώσης και σωστής οργανωτικής λειτουργίας. Από το επόμενο καλοκαίρι ξεκίνησε η εποχή Εσίτι....
dimitris88
 
Δημοσιεύσεις: 1019
Εγγραφή: Τρί 10 Δεκ 2019, 17:46

Re: Jose Boto

Δημοσίευσηαπό Equalizer » Δευτ 25 Απρ 2022, 21:24

Εντάξει είναι οφ τοπικ αυτό που θα πω, αλλά για μένα εκείνη η μεταγραφική περίοδος δεν ήταν και τόσο πετυχημένη.

Βεβαίως επιμέρους όλοι αρκετά έως πάρα πολύ καλοί, αλλά ο σφιντερσκι εν τέλει το μόνο που πραγματικά έδωσε είναι λεφτά (με πολλά κενά και σκαμπανεβάσματα στο μεταξύ), ο Ολιβέιρα οκ γουσταρε ο κόσμος έφτασε σε ψηλό επίπεδο αλλά στην πράξη δεν έδωσε ουσιαστικά τίποτα, τον Ενρίκε η ομάδα δεν τον ήθελε και τον έφερε απλά ως μπαλωμα. Ο Γιαννούλης ήταν ήδη δικός μας οπότε δεν πρόκειται για κάποια επιτυχία ΕΚΕΙΝΗΣ της περιόδου και μένει ο Μίσιτς που εξ ανάγκης και έξι μήνες μετά έπαιξε επιτέλους. Μέχρι τότε φόλα τον θεωρούσαμε.

Ξαναλέω ναι επιμέρους όλα καλά αλλά δεν νομίζω ότι εκείνη η περίοδος έδωσε πραγματικά ώθηση στην ομάδα, απλά μια συντήρηση.
Άβαταρ μέλους
Equalizer
 
Δημοσιεύσεις: 13124
Εγγραφή: Τετ 06 Μάιος 2009, 16:48

Re: Jose Boto

Δημοσίευσηαπό vs40 » Δευτ 25 Απρ 2022, 21:41

Όταν φέρνεις ξένο ΤΔ είναι δεδομένο ότι χρειάζεται χρόνο να αξιολογήσει το επίπεδο της ομάδας και του πρωταθλήματος, να φέρει παίκτες που έχουν επαρκές επίπεδο για να αγωνιστούν. Αυτό το πρόβλημα είχε και ο Άρνεσεν, που ήταν εξαιρετικός. Ο Μπότο μας ταιριάζει ακόμη περισσότερο, βλέποντας τη φιλοσοφία του, Μεσογειακή κουλτούρα, και τη φιλοδοξία του να μας κάνει ομάδα στιλ Μπενφίκα. Πιστεύει στις δυνατότητές μας πολύ περισσότερο από εμάς και αυτό είναι ένα ακόμη πλεονέκτημά του έναντι του Άρνεσεν που ποτέ δεν πίστεψε ότι ο ΠΑΟΚ μπορεί να πάρει πρωτάθλημα, πόσο μάλιστα να γίνει τόσο τοπ ομάδα, όπως δήλωσε ο Μπότο.

Είναι πολύ θετικό που ήρθε Γενάρη. Τώρα μας ξέρει καλύτερα, έκανε ήδη 2 κινήσεις. Ο δανεισμός δεν είχε ρίσκο και η άλλη ήταν μια ακριβή σχετικά μεταγραφή 22χρονου χαφ. Μία θέση που συνήθως οι μεσόγειοι αποδίδουν μετά τα 23 τους (ακόμη και ο Κατσουράνης τότε άρχισε να αποδίδει). Εγώ πιστεύω ότι θα βγει η μεταγραφή, αλλά σίγουρα θέλει χρόνο. Φέτος είδαμε τον Αουγκούστο, που όλοι λέγαμε ότι ήταν αποτυχημένη μεταγραφή, να γίνεται πολύ σημαντικός. Αυτό είναι το πλεονέκτημα του να έχεις νέους ποδοσφαιριστές. Ο 32άρης μόνο χειρότερος μπορεί να γίνει στην πορεία. Αν πέσει, που να σηκωθεί.

Λογικά με το Λουτσέσκου θα τα βρουν κάπου στη μέση. Το πιο σημαντικό είναι να στηριχτεί το πρότζεκτ από τη διοίκηση. Εμένα με ενοχλούν πιο πολύ οι πωλήσεις παρά οι μεταγραφές. Ελπίζω σε αυτό να αλλάξει τροπάριο η διοίκηση και να πουλάει μόνο σε υπερβολικά υψηλές τιμές ή παίκτες που είναι απλά του ροτέισον (κάτι σαν τον Κάτσε παλιά δηλαδή και όχι Μακ, Γκαρυ, Πέλκα, Γιαννούλη,Τσίμιροτ). Ακόμη και για τον Τζόλη εγώ διαφώνησα. 11εκ δεν είναι πολλά (16 γκολ, 10 ασίστ, ταχύτητα, τρεξίματα). Ας τον κρατούσαμε μια 4ετία και ας έφευγε με τα χρήματα που έφερε ο Γιαννούλης, αν και εγώ πιστεύω ότι θα έφερνε περισσότερα από 11εκ στα 23 του. Χρειαζόμαστε παίκτες που να τραβάνε την ομάδα πάνω και τέτοιος ήταν ο Τζόλης, ο Μακ παλιότερα με τα 20+ γκολ, Ο Πέλκας, και ο Γκάρυ το εξάμηνο που πουλήθηκε. Δε μπορείς να προχωρήσεις παραπέρα με Ενρίκιε, Μιτρίτσα, κλπ.
Άβαταρ μέλους
vs40
 
Δημοσιεύσεις: 5254
Εγγραφή: Τετ 13 Αύγ 2008, 00:07

Re: Jose Boto

Δημοσίευσηαπό Gonzyland » Τρί 26 Απρ 2022, 21:41

aivas19 έγραψε:Δεν πιστευω τιποτα, ο Λουτσεσκου ειναι εμμονικος αποκλειεται να συμφωνησε σε μειωση μεσου ορου ηλικιας. Ο Ιβαν δεν θα δωσει λεφτα γιατι περιμενει τον πολεμο και τις εκλογες. Η διοικηση ειναι αχρηστη και το σκαουτιγκ τιμ αποκλειεται να κινηθηκε τοσο γρηγορα για να κλεισει παικτες. Ο Μποτο καλα θα κανει να ψαξει για νεο προπονητη, θαυμα αν βγουμε δευτεροι του χρονου με το τραγικο ποδοσφαιρο που παιζουμε

Καλο τελος Αυγουστου


Είμαστε η ομάδα με τους περισσότερους τίτλους τα τελευταία χρόνια, πραγματοποιώντας φέτος μια ονειρική σεζόν στην Ευρώπη, όπου και αποκλειστήκαμε στις λεπτομέρειες από την 2η δύναμη του Γαλλικού ποδοσφαίρου.
Όλα τα παραπάνω με εμμονικό προπονητή, ιδιοκτήτη που δεν επενδύει, άχρηστη διοίκηση και αργό σκάουτινγκ.
Αυτά
Gonzyland
 
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Τετ 16 Οκτ 2019, 14:49

Re: Jose Boto

Δημοσίευσηαπό freemind » Τετ 27 Απρ 2022, 15:03

:lol:
Άβαταρ μέλους
freemind
 
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 08:30

Re: Jose Boto

Δημοσίευσηαπό aivas19 » Τετ 27 Απρ 2022, 15:11

Gonzyland έγραψε:
aivas19 έγραψε:Δεν πιστευω τιποτα, ο Λουτσεσκου ειναι εμμονικος αποκλειεται να συμφωνησε σε μειωση μεσου ορου ηλικιας. Ο Ιβαν δεν θα δωσει λεφτα γιατι περιμενει τον πολεμο και τις εκλογες. Η διοικηση ειναι αχρηστη και το σκαουτιγκ τιμ αποκλειεται να κινηθηκε τοσο γρηγορα για να κλεισει παικτες. Ο Μποτο καλα θα κανει να ψαξει για νεο προπονητη, θαυμα αν βγουμε δευτεροι του χρονου με το τραγικο ποδοσφαιρο που παιζουμε

Καλο τελος Αυγουστου


Είμαστε η ομάδα με τους περισσότερους τίτλους τα τελευταία χρόνια, πραγματοποιώντας φέτος μια ονειρική σεζόν στην Ευρώπη, όπου και αποκλειστήκαμε στις λεπτομέρειες από την 2η δύναμη του Γαλλικού ποδοσφαίρου.
Όλα τα παραπάνω με εμμονικό προπονητή, ιδιοκτήτη που δεν επενδύει, άχρηστη διοίκηση και αργό σκάουτινγκ.
Αυτά

Αγαπητε/η Gonzyland, μαλλον δεν επιασες το νοημα του σχολιου μου
Άβαταρ μέλους
aivas19
 
Δημοσιεύσεις: 10289
Εγγραφή: Δευτ 27 Απρ 2020, 23:20

Re: Jose Boto

Δημοσίευσηαπό Equalizer » Δευτ 02 Μάιος 2022, 15:58

Μίστερ Μποτε,

Με όλο το σεβασμό, μετά και τα όσα αισχρά είδαμε χθες στο γήπεδο, χεσμενες έχω όλες τις άλλες μεταγραφές. Γίνε ο πρώτος που θα φέρει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ έναν τερματοφύλακα αξιόπιστο και φυσιολογικό, και θα σου κάνω άγαλμα.

Και θα έχεις το δικαίωμα να μας κράζεις και να μας κάνεις κωλοδάχτυλα έτσι για το χαβά σου.

Εκατό χρόνια ιστορία ζήτημα να έχουμε βρει ένα δύο τερματοφύλακες επαρκείς και αξιόπιστους (σε συνολικό πακέτο, όχι να έχει αξιόπιστη εκτίναξη αλλά να φοβάται να βγει απ' την εστία, αυτό δεν είναι συνολικά επαρκές).

Παγκόσμιο φαινόμενο η ασχετοσυνη του κλαμπ σε αυτό τον τομέα.
Άβαταρ μέλους
Equalizer
 
Δημοσιεύσεις: 13124
Εγγραφή: Τετ 06 Μάιος 2009, 16:48

Re: Jose Boto

Δημοσίευσηαπό joshua » Κυρ 08 Μάιος 2022, 20:57

Αυτο που το χειμωνα δεν αποκτησαμε εξτρεμ γιατι πιστευαμε στον Μιτριτσα να το κοιταξουμε λιγο...Τοτε ησουν φρεσκος,τωρα δεν υπαρχει δικαιολογια...
Time to get it, before you let it get to you
Here he comes now, stick to your guns and let him through
Άβαταρ μέλους
joshua
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 24069
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 19:33

Re: Jose Boto

Δημοσίευσηαπό Totem_pk » Κυρ 08 Μάιος 2022, 21:10

Η ομαδα χρειαζεται και εμπειρους καλους παικτες (δυστυχως ανω των 30 κατω δεν ερχονται η δεν εχουμε να τους πληρωσουμε) και μια φουρνια νεων καλων παικτων. Ετσι δεν θα εχουμε και τα φαινομενα να ξερει ο αλλος οτι δεν θα συνεχισει και να τα γραφει στον κοκκορα και εσυ να προσπαθεις να μαζεψεις τα ασυμαζευτα.
Με λιγα λογια οχι αλλους Μιτριτσα αλλα ναι σε νεους Μπισε και Μαουριτσιο κλπ. Φερτε τους παικτες της επομενης 4αετιας.
Totem_pk
 
Δημοσιεύσεις: 7567
Εγγραφή: Τετ 21 Αύγ 2019, 10:59

Re: Jose Boto

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Κυρ 08 Μάιος 2022, 21:15

Από εξτρέμ δεν έχουμε τίποτε πλην του (εξαντλημένου πλέον) Αντρίγια.
Jaba, Murg, Mitrita είναι κατώτεροι των ελαχίστων απαιτήσεων για ομάδα πρωταθλητισμού.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89941
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Jose Boto

Δημοσίευσηαπό john4serres » Κυρ 08 Μάιος 2022, 21:32

Έχετε αρκετή δουλειά μπροστά σας κύριε Μπότο.
Μην μασάτε, «ουδείς αναντικατάστατος»!
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29887
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Jose Boto

Δημοσίευσηαπό john4serres » Τετ 11 Μάιος 2022, 19:57

Φέρε Ζαρντίμ (ή έναν τύπου Ζαρντίμ) και χτίστε ομαδάρα.
Γρήγορη με επιθετικές αρετές.
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29887
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Διοικητικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες