Τρόπαια ποδοσφαιρικού τμήματος

Σχόλια γιά την Διοίκηση της ΠΑΕ και όλα τα σχετικά...

Τρόπαια ποδοσφαιρικού τμήματος

Δημοσίευσηαπό Rexaris » Δευτ 27 Μάιος 2019, 21:36

Ήθελα να πω δυο-τρία πράγματα.

Καταρχάς όπως πολύ εύστοχα το έθεσε ο φίλος που επιμελείται τις Ασπρόμαυρες Ιστορίες σε μεταξύ μας συζήτηση, είναι άγνωστο τι έγιναν όλα τα κύπελλα που κέρδισε η ομάδα (πχ τα πρωταθλήματα Βορείου Ελλάδας, φιλικά τουρνουά, το Κύπελλο τής Μεγάλης Ελλάδας κλπ). Αν ξέρει κανένας ας το απαντήσει σας παρακαλώ.

Δεύτερον, το τρόπαιο τού πρωταθλήματος 1975-76 είναι σπασμένο, έχει αποκοπεί το αγαλματίδιο τού ποδοσφαιριστή στην κορυφή και λείπει. Αυτό είναι εμφανές από φωτογραφίες τής εποχής και είναι περίεργο που 43 χρόνια μετά δεν έχει γίνει αποκατάσταση στην μορφή που είχε όταν το παρέλαβε η ομάδα, θα ήταν πανεύκολο για έναν ειδικό με το πλήθος φωτογραφιών που υπάρχει από όλες τις γωνίες. Παρακάτω, στα τρόπαια που έβαλα το "έφτιαξα" με φωτοσόπ, χρησιμοποιώντας το αγαλματίδιο τού Κυπέλλου 2000-01 γιατί από τις φωτογραφίες φαίνεται να είχε παρόμοιο μέγεθος και όμοια στάση. Αν έχει κανείς πρόσβαση στην ΠΑΕ ας τους πει μαζί με τη νέα τροπαιοθήκη που θα χωράει και τους νέους τίτλους, ας το κοιτάξουν κι αυτό.

Τρίτον, ήθελα να σας ρωτήσω από όλα τα τρόπαια που κέρδισε ο ΠΑΟΚ και πέρα από τους συναισθηματικούς λόγους τής κάθε σεζόν, ποιό σας αρέσει περισσότερο αισθητικά; Πχ εμένα που έζησα από κοντά το πρωτάθλημα τού 1984-85, που ήμουν στη φίεστα και που το άγγιξα με τα ίδια μου τα χέρια, το τρόπαιο αυτό είναι αυτό που μου αρέσει λιγότερο απ'όλα. Βρίσκω αυτό τού 2000-01 αισθητικά καλύτερο και μου θυμίζει και Αγγλία. Το καινούργιο τρόπαιο τού πρωταθλήματος δεν είναι άσχημο αλλά θα ήθελα να έχει περισσότερη λεπτομέρεια, είναι ελαφρώς χοντροκομμένο.

Εικόνα
"Οὐ φοβηθήσομαι ἀπὸ μυριάδων λαοῦ τῶν κύκλῳ συνεπιτιθεμένων μοι" (Ψαλ. 3,7).
Άβαταρ μέλους
Rexaris
 
Δημοσιεύσεις: 3294
Εγγραφή: Τρί 02 Μάιος 2017, 01:10
Τοποθεσία: Canada

Re: Τρόπαια ποδοσφαιρικού τμήματος

Δημοσίευσηαπό Napoli4 » Δευτ 27 Μάιος 2019, 21:51

Εμένα μου αρέσει το κύπελλο του 2003, ίσως γιατί μου θυμίζει το τρόπαιο του τσάμπιονς λιγκ. Στην εικόνα που ανέβασες μ'αρέσει και το φετινό πρωτάθλημα, αν και από τις φωτογραφίες δε μου άρεσε τόσο.

Κατά τ'άλλα, πολύ σημαντικό αυτό που έγραψες για το πρωτάθλημα του 1976 και απορώ κι εγώ πως δεν έχει γίνει ακόμα η αποκατάσταση στην αρχική του μορφή.
La vita degli ultras si sà, conosce soltanto due legge, coerenza e mentalità
Κι αν στην ζωή αλλάξαν όλα...
Άβαταρ μέλους
Napoli4
 
Δημοσιεύσεις: 7698
Εγγραφή: Δευτ 15 Φεβ 2010, 21:15

Re: Τρόπαια ποδοσφαιρικού τμήματος

Δημοσίευσηαπό Rexaris » Δευτ 27 Μάιος 2019, 22:08

Στην απονομή:

Εικόνα

Σε μετέπειτα φωτογράφιση:

Εικόνα

Σήμερα:

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από Rexaris και Δευτ 27 Μάιος 2019, 22:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
"Οὐ φοβηθήσομαι ἀπὸ μυριάδων λαοῦ τῶν κύκλῳ συνεπιτιθεμένων μοι" (Ψαλ. 3,7).
Άβαταρ μέλους
Rexaris
 
Δημοσιεύσεις: 3294
Εγγραφή: Τρί 02 Μάιος 2017, 01:10
Τοποθεσία: Canada

Re: Τρόπαια ποδοσφαιρικού τμήματος

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Δευτ 27 Μάιος 2019, 22:10

Ο τελικός κυπέλλου του 2003 έγινε στην Τούμπα.
Αυτός του 2001 στη Ν. Φιλαδέλφεια και το 3ο γκολ που βάλαμε ήταν αριστουργηματικό: 7 πάσες μετά τη σέντρα του β΄ημιχρόνου και η μπάλα στα δίχτυα χωρίς να την ακουμπήσει αντίπαλο πόδι.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89927
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Τρόπαια ποδοσφαιρικού τμήματος

Δημοσίευσηαπό Rexaris » Πέμ 30 Μάιος 2019, 01:29

Αδέρφια, τα τρόπαια που υπάρχουν ως Κύπελλα τού 1972 και τού 1974 στην τροπαιοθήκη τού ΠΑΟΚ φαίνονται διαφορετικά από αυτά που μας απονεμήθηκαν, αλλά και το ίδια να ήταν θα έλειπαν ολόκληρα τα καπάκια μαζί με τα αγαλματίδια! Όμως δεν φαίνεται να είναι καν τα ίδια τρόπαια!!!

Ορίστε δια τού λόγου το αληθές, δείτε στη αρχή και στο τέλος των αγώνων που τα σηκώνει ο Κούδας και συγκρίνετέ τα μ'αυτα που υπάρχουν στην τροπαιοθήκη.





Εικόνα

Δεν ξέρω βέβαια μήπως το αυθεντικό Κύπελλο κρατιόταν στα γραφεία τής ΕΠΟ και ίσως δινόταν ένα αναμνηστικό στην κάθε ομάδα, είναι το μόνο που μπορώ να σκεφτώ.

Ελπίζω η σημερινή διοίκηση που είναι σοβαρή να επιληφθεί της κατάστασης με αυτά αλλά και το σπασμένο τρόπαιο τού 1976.
"Οὐ φοβηθήσομαι ἀπὸ μυριάδων λαοῦ τῶν κύκλῳ συνεπιτιθεμένων μοι" (Ψαλ. 3,7).
Άβαταρ μέλους
Rexaris
 
Δημοσιεύσεις: 3294
Εγγραφή: Τρί 02 Μάιος 2017, 01:10
Τοποθεσία: Canada

Re: Τρόπαια ποδοσφαιρικού τμήματος

Δημοσίευσηαπό Rexaris » Σάβ 01 Ιουν 2019, 20:40

Περί των Κυπέλλων τού 72 και του 74...

Εκείνα τα χρόνια η ΕΠΟ είχε το αυθεντικό Κύπελλο στα γραφεία της. Το τρόπαιο μεταφερόταν στο γήπεδο τού τελικού και απονεμόταν στην Κυπελλούχο στο τέλος τού αγώνα. Στη συνέχεια (μένει να διαπιστωθεί αν ήταν αμέσως ή την επόμενη άνοιξη) το τρόπαιο επιστρεφόταν στα γραφεία τής ΕΠΟ και στην Κυπελλούχο ομάδα δινόταν ένα αναμνηστικό τρόπαιο τής κατάκτησης το οποίο βλακωδώς δεν έμοιαζε καν στο αυθεντικό.

Έτσι ο ΠΑΟΚ σήκωσε το ίδιο τρόπαιο το 1972 και το 1974 μετά το τέλος των αγώνων.

Αυτό που περιπλέκει τα πράγματα είναι οτι το αυθεντικό τρόπαιο τού Κυπέλλου εκείνης τής εποχής ήταν σχεδόν (ή εντελώς) πανομοιότυπο με το τρόπαιο τού Πρωταθλητή που απονεμήθηκε στον ΠΑΟΚ και το οποίο βρίσκεται σήμερα με το σπασμένο αγαλματίδιο να λείπει, στην τροπαιοθήκη τής ομάδας μας.

Ορίστε το αυθεντικό τρόπαιο τού Κυπέλλου που απονεμήθηκε δύο φορές στον ΠΑΟΚ μας:

Εικόνα

Εικόνα
"Οὐ φοβηθήσομαι ἀπὸ μυριάδων λαοῦ τῶν κύκλῳ συνεπιτιθεμένων μοι" (Ψαλ. 3,7).
Άβαταρ μέλους
Rexaris
 
Δημοσιεύσεις: 3294
Εγγραφή: Τρί 02 Μάιος 2017, 01:10
Τοποθεσία: Canada

Re: Τρόπαια ποδοσφαιρικού τμήματος

Δημοσίευσηαπό T16 » Σάβ 01 Ιουν 2019, 21:06

με κανει εντυπωση που δεν γνωριζετε βασικα πραγματα.
πουθενα στον κοσμο δεν παιρνει καμια ομαδα το αυθεντικο τροπαιο αλλα παντα πιστο αντιγραφο.
ακομα και τα τελευταια 3 που πηραμε δεν ειναι αυτα που σηκωσαμε αλλα πιστα αντιγραφα.
απλα παλια δεν ειχαν αυτη την δυνατοτητα.
T16
 
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ 17 Ιαν 2019, 23:00

Re: Τρόπαια ποδοσφαιρικού τμήματος

Δημοσίευσηαπό T16 » Σάβ 01 Ιουν 2019, 21:07

στους 3 τελευταιους τελικους με το που μπηκαμε στα αποδητηρια μας εδωσαν το αλλο και πηραν το αυθεντικο
T16
 
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ 17 Ιαν 2019, 23:00

Re: Τρόπαια ποδοσφαιρικού τμήματος

Δημοσίευσηαπό T16 » Σάβ 01 Ιουν 2019, 21:09

επισης καποτε σε εδιναν και τα 2 να πανηγυρισεις οπως το 2001 και μετα απο μια εβδομαδα σε αφηναν μονο το αντιγραφο.
τεσπα πουθενα στο κοσμο δεν παιρνεις το αυθεντικο απο το μουτιαλ το τσουλου μεχρι το κυπελλο μοζαμβικης παντου ρεπλικα παιρνεις
T16
 
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ 17 Ιαν 2019, 23:00

Re: Τρόπαια ποδοσφαιρικού τμήματος

Δημοσίευσηαπό Rexaris » Κυρ 02 Ιουν 2019, 04:17

Φίλε Τ16 όπως θα διαπίστωσες δεν πρόκειται για ρέπλικες αλλά εντελώς άσχετους σχεδιασμούς, αυτό είναι που μου κέντρισε την περιέργεια. Για το σχόλιό σου περί άγνοιας βασικών φίλε μου, κανένας δεν τα ξέρει όλα και είμαστε όλοι εδω για να κουβεντιάσουμε και να μάθουμε ο ένας από τον άλλο. Πολλές διοργανώσεις έχουν τους δικούς τους κανονισμούς και δυστυχώς η ΕΠΟ είναι πολύ πίσω στα αρχεία της. Εδώ για το Παοκτζήδικες Ιστορίες έχει κάνει φοβερή δουλειά ο άνθρωπος και αυτοί με τόσα λεφτά δεν μπορούν να φτιάξουν κάτι παρόμοιο να τα μαθαίνουμε εύκολα μέσω Ιντερνέτ.

Το Ζυλ Ριμέ (το παγκόσμιο) πχ υπήρχε κανονισμός να το κρατήσει η ομάδα που θα το έπαιρνε 3 φορές. Το κράτησε λοιπόν η Βραζιλία το 1970 και από το 1974 ξεκίνησε καινούργιο. Από κει και πέρα δεν ξέρω τι απόγινε.

Σε άλλες διοργανώσεις, το αυθεντικό τρόπαιο το κρατάει η ομάδα που το κατακτά 3 συνεχόμενες φορές ή 5 συνολικά. Στην Ελλάδα δεν ξέρω τι έχει ισχύσει και από πότε μέχρι πότε. Θα ήταν ωραίο να το μάθουμε και εμένα μου αρέσει να τα σκαλίζω αυτά.
"Οὐ φοβηθήσομαι ἀπὸ μυριάδων λαοῦ τῶν κύκλῳ συνεπιτιθεμένων μοι" (Ψαλ. 3,7).
Άβαταρ μέλους
Rexaris
 
Δημοσιεύσεις: 3294
Εγγραφή: Τρί 02 Μάιος 2017, 01:10
Τοποθεσία: Canada

Re: Τρόπαια ποδοσφαιρικού τμήματος

Δημοσίευσηαπό teacher » Κυρ 02 Ιουν 2019, 08:40

T16 έγραψε:με κανει εντυπωση που δεν γνωριζετε βασικα πραγματα.
πουθενα στον κοσμο δεν παιρνει καμια ομαδα το αυθεντικο τροπαιο αλλα παντα πιστο αντιγραφο.
ακομα και τα τελευταια 3 που πηραμε δεν ειναι αυτα που σηκωσαμε αλλα πιστα αντιγραφα.
απλα παλια δεν ειχαν αυτη την δυνατοτητα.


Αυτά που υπάρχουν στην τροπαιοθήκη (1972 και 1974) σου μοιάζουν για πιστά αντίγραφα;;; Όσο για τα όσα γράφεις στην αρχή του σχολίου σου περί μη γνωσης βασικών πραγμάτων, ας το παρακάμψω...
Μεγάλε Π.Α.Ο.Κ. η δύναμή σου είμαστε εμείς οι χιλιάδες οπαδοί σου...

Διαβάστε τους όρους χρήσης του site
https://www.paokmania.gr/article/1190-oroi-hrisis
Άβαταρ μέλους
teacher
 
Δημοσιεύσεις: 2220
Εγγραφή: Τρί 15 Απρ 2008, 06:25
Τοποθεσία: Μόνιμος κάτοικος Paokmania

Re: Τρόπαια ποδοσφαιρικού τμήματος

Δημοσίευσηαπό Taseos » Κυρ 02 Ιουν 2019, 08:55

Δηλαδη μας λες οτι ο ΠΑΟΚ εχει παρει τρεις αντιγραφες κυπελλου κ ενος πρωταθληματος; Κ ποιο το νοημα να γινει αυτο;
Άβαταρ μέλους
Taseos
 
Δημοσιεύσεις: 3858
Εγγραφή: Κυρ 30 Δεκ 2007, 14:25

Re: Τρόπαια ποδοσφαιρικού τμήματος

Δημοσίευσηαπό T16 » Κυρ 02 Ιουν 2019, 09:03

πρωτον τα παλια χρονια οπως σας ειπα τα κυπελλα δεν ηταν ιδια προφανως γιατι δεν μπορουσαν να φτιαξουν πιστα αντιγραφα και περναν ετοιμα αλλα.
εδω ακομα και το 2001 οπως σας ειπα αλλο ηταν.
οσο για οσους δεν πιστευουν οτι τα 3 τελευταια δεν ειναι αντιγραφα
1. στο κυπελλ που σηκωνουμε υπαρχουν στο ξυλο γραμμενοι ολοι οι κατακτητες ενω σε αυτο που μας δινουν μετα γραφει μονο εμας.
2.το ρεπλικα που περνουμε ειναι 1,5 κιλο ελαφρυτερο
3.η αλλαγη του τροπαιου υπαρχει και σε βιντεο της ομαδας.

ακομη αυτο δεν εγινε απο την αρχη του νεου τροπαιου. τις πρωτες 2 χρονιες εδιναν μετα αυτο που πηραμε το 2003 μετα εφτιαξαν πιστο αντιγραφο
T16
 
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ 17 Ιαν 2019, 23:00

Re: Τρόπαια ποδοσφαιρικού τμήματος

Δημοσίευσηαπό teacher » Κυρ 02 Ιουν 2019, 09:06

Δε διαφωνώ στο τι συμβαίνει τα τελευταία χρόνια, σίγουρα οι ομάδες παίρνουν πιστά αντίγραφα! Το θέμα είναι γιατί τόσο διαφοροποιημένο σε σχέση με το αρχικό πάντα, να είναι το Κύπελλο του '72 και του '74! Μιλάμε για το Κύπελλο Ελλάδας ... Ας κάναμε εμείς σαν ΠΑΟΚ ένα πιστό αντίγραφο!
Μεγάλε Π.Α.Ο.Κ. η δύναμή σου είμαστε εμείς οι χιλιάδες οπαδοί σου...

Διαβάστε τους όρους χρήσης του site
https://www.paokmania.gr/article/1190-oroi-hrisis
Άβαταρ μέλους
teacher
 
Δημοσιεύσεις: 2220
Εγγραφή: Τρί 15 Απρ 2008, 06:25
Τοποθεσία: Μόνιμος κάτοικος Paokmania

Re: Τρόπαια ποδοσφαιρικού τμήματος

Δημοσίευσηαπό T16 » Κυρ 02 Ιουν 2019, 09:15

teacher έγραψε:Δε διαφωνώ στο τι συμβαίνει τα τελευταία χρόνια, σίγουρα οι ομάδες παίρνουν πιστά αντίγραφα! Το θέμα είναι γιατί τόσο διαφοροποιημένο σε σχέση με το αρχικό πάντα, να είναι το Κύπελλο του '72 και του '74! Μιλάμε για το Κύπελλο Ελλάδας ... Ας κάναμε εμείς σαν ΠΑΟΚ ένα πιστό αντίγραφο!

αυτο εδινε η επο τοτε και η καστορια που το πηρε το 80 εχει ιδιο με το δικο μας του 74
T16
 
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ 17 Ιαν 2019, 23:00

Επόμενο

Επιστροφή στο Διοικητικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες