Οικονομικά Θέματα της ΠΑΕ

Σχόλια γιά την Διοίκηση της ΠΑΕ και όλα τα σχετικά...

Re: Οικονομικά Θέματα της ΠΑΕ

Δημοσίευσηαπό Emprostisghsoitrelamenoi » Τετ 07 Μαρ 2012, 16:35

Othin έγραψε:

Πότε θα ανησυχούσε κάποιος σε μια εταιρεία που θα είχε ως πρώτο στόχο την οικονομική εξυγίανση? Την δεύτερη χρονιά, αφού τότε βλέπει μια πτωτική οικονομική πορεία και τα κέρδη είναι πλέον οριακά. Εμείς ως οπαδοί πότε ανησυχήσαμε? Το νωρίτερο όταν άρχισε να ακούγεται πως επιστρέφει ο Σαλπιγγίδης στον ΠΑΟΚ. Και φυσικά ανησυχήσαμε τόσο, ώστε ζητούσαμε να παραμείνει το ρόστερ και να ενισχυθεί.
Ας καταλάβουμε την απλή αλήθεια. Οικονομική εξυγίανση σημαίνει κάθε χρόνο και επί δεκαπέντε χρόνια περίπου μπάτζετ τριών μυρίων το πολύ, εκτός αν μπούμε σε ομίλους τσου λου, οπότε γίνονται πολύ πιο εύκολα τα πράγματα. Για να μπούμε όμως στους ομίλους χρειάζεται αυξημένο μπάτζετ, δηλαδή να κάνεις υπέρβαση μια χρονιά και να σου βγει το ρίσκο. Αυτό πήγε να κάνει ο Ζαγόρ, αλλά απέτυχε. Προσωπικά δεν το θεωρώ λάθος που ρίσκαρε (αφού δεν άντεχα άλλο σαρδέλλα και εξάλλου, όπως φάνηκε, τα έσοδα σίγουρα δεν θα ήταν τα ίδια χωρίς αυτό το ρίσκο που έδωσε όραμα και άμεσα αγωνιστικά αποτελέσματα), αλλά είναι σίγουρα τραγική η αντίδρασή του έπειτα από την αποτυχία του ρίσκου. Εννοώ πως έπρεπε να εξασφαλίσει (προφανώς και μέσω πωλήσεων) ότι από πέρυσι ήδη η εταιρεία θα επέστρεφε στην κερδοφορία. Και αν ερχόταν ο κάθε Φλωρίδης, ας ξαναγόραζε τη μισή ομάδα.



Οthin,σέβομαι την άποψη σου αλλά σε βρίσκω κομματάκι υπερβολικό.
85 εκατομμύρια έσοδα.
Το 50% αυτών τα 2 πρώτα χρόνια. Χωρίς σπουδαίο ρόστερ τον 2ο χρόνο,με ανύπαρκτο τον 1ο.
42 εκατομμύρια σχεδόν.
(Ας μην λησμονούμε ότι οι μεγάλοι παίκτες που ήρθαν στον ΠΑΟΚ ήρθαν με ελευθέρας κι όχι με μεταγραφή.
Μόνο τα συμβόλαια τους κόστισαν στην ΠΑΕ .)

Λες, πως για την οικονομική ΕΞΥΓΙΑΝΣΗ (την οποία και ευαγγελίστηκε ο Ζαγοράκης και κατά την ανάληψη της ΠΑΕ,και έπειτα αλλά και μέχρι πρότεινος) απαιτούνται 15 χρόνια ( :?: :?: ) με μπάτζετ των 3 εκατομμυρίων.Στο άκουσμα της λοιπόν τότε γιατί δεν είπε κανείς τίποτα ???
Γιατί πολύ απλά δεν είναι έτσι.

Με 42 εκατομμύρια ευρώ έσοδα τις 2 πρώτες σεζόν και μπάτζετ των τριών, έχουμε έσοδα 36 :!:
Από τα 36 αποπλήρωσε τα 8 του Γούμενου.
28. Να βάλουμε και λειτουργικά έξοδα των 10 εκ. ( :!: ),άκρως υπερβολικό δηλαδή πάλι για τα 2 χρόνια.
Εγώ λέω πως με 18 εκατομμύρια μπορούσε να καλύψει το 50% και παραπάνω των χρεών ,ληξιπρόθεσμων και μετατοπισμένων,όχι μόνο του Γούμενου (9.5) αλλά και του Μπατατούδη ακόμα ακόμα.
Μπορεί να φαίνεται μπακάλικο ,αλλά έτσι είναι, με ελάχιστες αποκλίσεις.

Το Revolution δηλαδή που βαυκαλιζόμασταν μεταξύ μας ήταν το ΡΙΣΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΣ.Λ. ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΑΝΤΑΡ ΕΣΟΔΑ 8 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΩΝ ΑΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ?? Μα είχε υπερδιπλάσια κάθε χρόνο !
Ή μήπως το Revolution επιτάσσει επαναστατικές και διαρθρωτικές αλλαγές,αποπληρωμή χρεών και μετέπειτα ανάπτυξη και σωστός ισοσκελισμός εσόδων κι εξόδων ???
85 πέρασαν από τα χέρια του αλλά και τα χέρια των εκάστοτε Διοικητικών Συμβουλίων.
Μοιάζει ουτοπικό ,κι αν μη τι άλλο έσχατη κοροϊδία.

Τέλος, αναφέρεις πως κανείς δεν μίλησε όταν ο ισολογισμός άρχισε να δείχνει μειωμένα κέρδη.
Ποιος να μιλήσει ? Αφού όλοι ευνουχισμένοι είμασταν. Πιστεύαμε πως όλα βαδίζανε μια χαρά, χρέη αποπληρώνονταν σύμφωνα με τις ετήσιες Σ.Τ. ,η ομάδα να ρολάρει και να πρωταγωνιστεί και είμασταν πανευτυχείς. Η συσπείρωση είχε πετύχει ! ;)
Δυστυχώς όμως, πολλοί έμειναν ακόμα εκεί.

Κακοδιαχείριση έγινε φίλε μου. Και οικονομική αλλά και "κακοδιαχείριση" του κόσμου που αγάπησε και μάτωσε οικονομικά στο όνομα της εξυγίανσης . Ψέμματα ,αναλήθειες,ανούσιες έριδες και διλλήματα και στάχτη στα μάτια τα 2.5 τελευταία χρόνια. Δυστυχώς.
http://paokfans-utd.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Emprostisghsoitrelamenoi
 
Δημοσιεύσεις: 1907
Εγγραφή: Τρί 12 Ιούλ 2011, 16:31
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά.

Re: Οικονομικά Θέματα της ΠΑΕ

Δημοσίευσηαπό gika » Τετ 07 Μαρ 2012, 16:37

eprtpoll έγραψε:ετσι ειναι 4,5 χρονια με σαρδελλες ηλιαδη αλαν μπαιανο ιντιο πια καραλιτς και σαλμον θα ειχαμε ξεχρεωσει τα παντα αλλα δεν θα ειχαμε προπονητικο παικταραδες φενερ τοτεναμ δυναμο κλπ. και θα ειμασταν στην 8 η 9 θεση ΘΑ ΤΟ ΑΝΤΕΧΕ ΚΑΝΕΙΣ ? δεν νομιζω ....


Είναι ΨΕΜΑ και ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ, να λες στον κόσμο ότι εγώ κάνω εξυγίανση και στην πράξη να έχεις βάλει την ομάδα μέσα 12,5 εκατομμύρια. Όταν οι προηγούμενες διοικήσεις των λαμόγιων μας έβαζαν μέσα, έλεγες "ναι αλλά πήραμε 2 κύπελλα"; Όταν το κάθε ΠΑΣΟΚ χρέωνε την χώρα έλεγες "ναι αλλά παίρναμε μεγάλους μισθούς"; Θα μπορούσε ο Ζαγοράκης να πει δεν πάμε για εξυγίανση, πάμε για να χτυπήσουμε Ευρώπες και πρωταθλήματα. Κι αν ο κόσμος ήθελε θα προχωρούσαμε έτσι. Το άλλα να λες και άλλα να κάνεις είναι υποκρισία. Τόσες συνεντεύξεις τύπου, γιατί μια φορά δεν είπε την αληθεία; Έστω και την ύστατη στιγμή.. Ότι και να πέτυχε αυτό δεν αλλάζει την κατάσταση.
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17223
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Οικονομικά Θέματα της ΠΑΕ

Δημοσίευσηαπό Emprostisghsoitrelamenoi » Τετ 07 Μαρ 2012, 16:46

ΣΕΖΟΝ Χορηγίες Πωλήσεις παικτών Τηλεοπτικά Εισιτήρια Λοιπά έσοδα ΣΥΝΟΛΟ



2007-08 3.934.043,2 2.875.000 1.850.000 5.337.971 807.088 14.804.102,2



2008-09 6.439.989,3 2.000.000 1.832.244 8.302.519,2 1.008.818,7 19.583.571,1



2009-10 6.828.393,9 0 3.702.302,8 9.673.000 455.811,5 20.659.508,2



2010-11 8.479.272,8 180.000 3.834.838,4 10.387.526,5 208,698 23.090.335,8
http://paokfans-utd.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Emprostisghsoitrelamenoi
 
Δημοσιεύσεις: 1907
Εγγραφή: Τρί 12 Ιούλ 2011, 16:31
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά.

Re: Οικονομικά Θέματα της ΠΑΕ

Δημοσίευσηαπό Emprostisghsoitrelamenoi » Τετ 07 Μαρ 2012, 16:49

gika έγραψε:
eprtpoll έγραψε:ετσι ειναι 4,5 χρονια με σαρδελλες ηλιαδη αλαν μπαιανο ιντιο πια καραλιτς και σαλμον θα ειχαμε ξεχρεωσει τα παντα αλλα δεν θα ειχαμε προπονητικο παικταραδες φενερ τοτεναμ δυναμο κλπ. και θα ειμασταν στην 8 η 9 θεση ΘΑ ΤΟ ΑΝΤΕΧΕ ΚΑΝΕΙΣ ? δεν νομιζω ....


Είναι ΨΕΜΑ και ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ, να λες στον κόσμο ότι εγώ κάνω εξυγίανση και στην πράξη να έχεις βάλει την ομάδα μέσα 12,5 εκατομμύρια. Όταν οι προηγούμενες διοικήσεις των λαμόγιων μας έβαζαν μέσα, έλεγες "ναι αλλά πήραμε 2 κύπελλα"; Όταν το κάθε ΠΑΣΟΚ χρέωνε την χώρα έλεγες "ναι αλλά παίρναμε μεγάλους μισθούς"; Θα μπορούσε ο Ζαγοράκης να πει δεν πάμε για εξυγίανση, πάμε για να χτυπήσουμε Ευρώπες και πρωταθλήματα. Κι αν ο κόσμος ήθελε θα προχωρούσαμε έτσι. Το άλλα να λες και άλλα να κάνεις είναι υποκρισία. Τόσες συνεντεύξεις τύπου, γιατί μια φορά δεν είπε την αληθεία; Έστω και την ύστατη στιγμή.. Ότι και να πέτυχε αυτό δεν αλλάζει την κατάσταση.



Έτσι είναι ,δυστυχώς.
Το ψέμα μας οδήγησε εδώ.

Αν δεν κάνεις αυτό που λες ότι θα κάνεις τότε χρίζεσαι ανάξιος εμπιστοσύνης.
Δεν κάνεις το αντίθετο από αυτό που υποσχέθηκες να κάνεις.Και μάλιστα το αποκρύπτεις κιόλας από αυτόν που σε στήριξε και σε εμπιστεύθηκε.
Όλα τα άλλα είναι σάλτσες.
http://paokfans-utd.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Emprostisghsoitrelamenoi
 
Δημοσιεύσεις: 1907
Εγγραφή: Τρί 12 Ιούλ 2011, 16:31
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά.

Re: Οικονομικά Θέματα της ΠΑΕ

Δημοσίευσηαπό Emprostisghsoitrelamenoi » Τετ 07 Μαρ 2012, 17:06

toumpiotis35 έγραψε:
Βοηθα με λιγο με τον ραδιοφονικο παραγωγο
Εχει αναρτημενο κατι?
Εχεις βρει τον ΚΑΠ που επικαλεστηκε να τον ψαξουμε κτλ?



Ο Καμόρα το έθεσε επί τάπητος.
Βρήκα αυτό :
http://www.epo.gr/kanonismoi/pdf/10_11/KANONISMOS_ADEIODOTHSHS_EDITION_2010.pdf

Στις σελίδες για τον ορκωτό λογιστή αναφέρεται σε "ΒΡΑΧΥΠΡΟΣΘΕΣΜΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ".
Δεν μπορώ να το παραθέσω αλλά σας δίνω τις επίμαχες σελίδες.
Σελίδες 55 ως 64.

Σελίδες 69-70 : Παράρτημα VIII "Εννοια ληξιπρόθεσμων οφειλών"


Ωστόσο, δεν το διάβασα ακόμα ολόκληρο για να σχηματίσω τελική γνώμη.
http://paokfans-utd.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Emprostisghsoitrelamenoi
 
Δημοσιεύσεις: 1907
Εγγραφή: Τρί 12 Ιούλ 2011, 16:31
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά.

Re: Οικονομικά Θέματα της ΠΑΕ

Δημοσίευσηαπό guardian4 » Τετ 07 Μαρ 2012, 17:13

Emprostisghsoitrelamenoi έγραψε:ΣΕΖΟΝ Χορηγίες Πωλήσεις παικτών Τηλεοπτικά Εισιτήρια Λοιπά έσοδα ΣΥΝΟΛΟ



2007-08 3.934.043,2 2.875.000 1.850.000 5.337.971 807.088 14.804.102,2



2008-09 6.439.989,3 2.000.000 1.832.244 8.302.519,2 1.008.818,7 19.583.571,1



2009-10 6.828.393,9 0 3.702.302,8 9.673.000 455.811,5 20.659.508,2



2010-11 8.479.272,8 180.000 3.834.838,4 10.387.526,5 208,698 23.090.335,8



Μπραβο αδερφε για να μη λεμε για κριση .
Ανοιατη ασθενεια ο ΠΑΟΚ.

ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΝΑΡΚΩΤΙΚΟ, ΤΟΣΟ ΔΥΝΑΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΤΡΕΛΑΘΩ, ΜΑΚΡΙΑ ΣΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΩ, ΨΑΧΝΩ ΓΙΑΤΡΕΙΑ ΚΙ ΟΜΩΣ ΠΟΥΘΕΝΑ, ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΙΑΤΡΕΥΤΩ.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ
ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙΣ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΣΟΥ

-------------------------
ΠΑΟΚ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΑΓΚΑΣ Ο ΛΑΟΣ ΤΟΥ, ΟΧΙ Ο ΚΑΘΕ ΓΚΡΙΝΙΑΡΗΣ ΦΙΛΑΘΛΟΣ ΤΟΥ.
Άβαταρ μέλους
guardian4
 
Δημοσιεύσεις: 4141
Εγγραφή: Δευτ 11 Ιαν 2010, 20:23

Re: Οικονομικά Θέματα της ΠΑΕ

Δημοσίευσηαπό toumpiotis35 » Τετ 07 Μαρ 2012, 17:43

[quote="Emprostisghsoitrelamenoi"][quote="toumpiotis35"]

Ολο το ανεβασες οκ
Αυτα που εχω εγω ως συμπερασμα ειναι τα εξης
1.Ο κανονοσμος αφορα το 2010 και οχι την αδειοδοτηση για το 2012
2.Οριζει ως μη ληξιπροθεσμες οφειλες καποιες που οταν αυτος στην ουσια που χρωσταει εχει προσφυγει εμπορθεσμα στις αρμοδιες ποδοσφαιρικες αρχες η διαιτητικο δικαστηριο κτλ

Αυτα αφορουν οφειλες προς τριτους η οφειλες που εχουν σχεση κατα εμμεσο η αμεσο τροπο με την ΕΠΟ.
Το δικαιο της ΕΠΟ δεν μπορει σε καμια περιπτωση να υπερισχυει του κρατους.
Αυτο που θελω να πω απλα ειναι πως αν το υπουργειο οικονομικων θεωρει ληξιπροθεσμες οφειλες καποιες οφειλες προς αυτο δεν μπορει η ΕΠΟ να τις χαρακτηρισει μη ληξιπροθεσμες.
Και το υπουργειο οικονομικων ηταν σαφες αλλα κανενας δεν ασχοληθηκε τοσο καιρο.
Ειναι σαν να χρωστας εσυ στην εφορια να μην σε δεχονται στο σωματειο σου αν εχεις ληξιπροθεσμα χρεη αλλα το προεδρειο του σωματειου να εχει δικο του κανονισμο και να πει οτι δεν εχεις χρεη προς την εφορια.
Δυστυχως αυτα δεν γινονται.

Επισης να ξερεις οτι μεχρι η ΑΠΑΕ να μας ενημερωσει επισημα γι αυτα τα θρυλουμενα δικαστηρια για τα χρεη,τι εκδικασθηκε τι διεκδικειται και τι οχι εγω δυστυχως δεν πιστευω τον Ζιγκεριδη.
Και δεν ειναι οτι δεν τον πιστευω απο γινατι.
Για να προσφυγεις δικαστικα εναντιον του υπουργειου οικονομικων προκαταβαλεις ενα μεγαλο ποσο(εδω υπαρχουν διαφωνιες αλλοι λενε 20% αλλοι 50% και αλλοι 50+10%) απο αυτα που σου εχει επιδικασει η εφορια.
Εγω λοιπον λεω πως ουτε με σφαιρες εχουν δοθει 6,5 εκατομμυρια ευρω(με την ευνοικη αποοψη του 20%) αν ειναι 50% κλαφτα χαραλαμπε το 2007 απο την διοικηση Ζ σε ρευστο για να γινουν δικαστηρια.Τα χρεη επαναλαμβανω τοτε ηταν 11+14=27 εκατομμυρια.
Αν δε εχει δοθει τετοιο πσο(δεν το βλεπω ουτε στον ισολογισμο) και ταυτοχρονα αποπληρωθηκαν και π[εριπου 10 εκατομμυρια χρεων σε τριτους(συμφωνα με τον ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ) ΤΟΤΕ ΤΟ ΝΟΜΠΕΛ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΤΣΕΠΑΚΙ
toumpiotis35
 
Δημοσιεύσεις: 525
Εγγραφή: Δευτ 25 Ιούλ 2011, 10:18

Re: Οικονομικά Θέματα της ΠΑΕ

Δημοσίευσηαπό Parolos » Τετ 07 Μαρ 2012, 17:47

Τελικά όντως είμασταν πίσω στις πληρωμές κατά έναν χρόνο πέρσυ το καλοκαίρι. Ήταν μια απλή διαπίστωση, αφού Αύγουστο μήνα, μετά τα διαρκείας χρωστούσαμε πόσων μηνών μισθούς, ενώ έπρεπε αυτά τα λεφτά να είναι για την επόμενη χρονιά. Αυτό που έχω τώρα απορία, όπως και τότε (θεωρήθηκα λασπολόγος εκφράζοντας απορία!! αδελφέ akischampionsleague), είναι πώς δικαιολογείται τέτοιο άνοιγμα. Δηλαδή το ρόστερ ποιας περιόδου το δικαιολογεί?? ΟΚ, να δεχθώ τη χρονιά διεκδήκισης πρωταθλήματος οτι ξανοιχτήκαμε λίγο με Κουτσιανικούληδες-Φιλομένους-Εντίνιους κλπ, άσχετα αν την προηγούμενη χρονιά με Σάλμον-Κνολ είχαμε αστείο μπάτζετ.
Τεσπα, ακουγονταν κάποια πράγματα το 2ο καλοκαίρι του Ζαγοράκη τότε με το προσωπικό του πρόβλημα, αλλά όποιον το υπονοούσε τον κυνηγούσαμε σαν να μας έβρισε τα θεία (κι εγώ επίσης), τα οποία ούτε τώρα δεν μπορώ να πιστέψω πως μπορεί να είναι αλήθεια, ή μηπως είναι?

Τέλος αυτό που με θλίβει επίσης, είναι πως με τη μεγαλύτερη συσπείρωση των τελευταίων 20 ετών, καταφέραμε στη σούμα μια τρύπα στο νερό..
Δηλαδή ρε ας μου πει κάποιος.. αυτό είναι το ταβάνι μας?? Θα τρελαθώ δλδ.. με τα περισσότερα έσοδα κάθε άλλης εποχής + τα χρέη, κατάφερα και βγήκα 2ος μια χρονιά? Δεν το χωράει ο νους μου, πραγματικά.
Αυτό που είχα να καμαρώνω, είναι οτι χέστηκα που βγαίναμε 2οι-3οι-4οι, όσο είμαστε χωρίς χρέη θα κάτσει η μπίλια μια χρονιά και θα το πάρουμε το γαμίδι..
Τώρα πως να ξαναξεκινήσω όπως πριν 4 χρόνια Revolution no.2?? Με τι κουράγιο να πάω να βλέπω Σάλμον και κλαρίνα από αστέρες και λειβαδιές??
Κρίμα κι άδικο για τον ΠΑΟΚτσή έτσι απλά, γι ακόμη μια φορά..
Κάντε κάτι να βρεθούν τα 5Μ.. δε ξέρω τι θα ναι..
Αν χαθεί η Ευρώπη είναι να πηδάμε στο θερμαικό ομαδικά.. γαμώ το κεφάλι μου κοροιδεύαμε κούλα και γειτονιά και είμαστε χειρότερα..

Σορρυ για το ασυνάρτητο κείμενο.. έλεγα δε θα γράψω και τα κρατούσα μέρες..
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία. Πάντοτε στη ζωή, θα είμαι ΠΑΟΚ. Και στο θάνατο και στη ζωή...
Pablo Garcia
Άβαταρ μέλους
Parolos
 
Δημοσιεύσεις: 6024
Εγγραφή: Τρί 19 Οκτ 2010, 17:33

Re: Οικονομικά Θέματα της ΠΑΕ

Δημοσίευσηαπό DC » Τετ 07 Μαρ 2012, 17:57

toumpiotis35 έγραψε:Αποκλεισμος απο τις ευρωπαικες διοργανωσεις σημαινει και πτωση στην Β εθνικη ....


Αυτό από που προκύπτει;
Υπάρχουν δύο ειδών άνθρωποι: Αυτοί που τα παίρνουν από τον ΠΑΟΚ και αυτοί που τα δίνουν στον ΠΑΟΚ.
Να μετονομαστεί η Θύρα 5 σε Θύρα Pablo Garcia.
Άβαταρ μέλους
DC
 
Δημοσιεύσεις: 7287
Εγγραφή: Τρί 16 Φεβ 2010, 18:29
Τοποθεσία: Παραπλεύρως του Ναού

Re: Οικονομικά Θέματα της ΠΑΕ

Δημοσίευσηαπό Parolos » Τετ 07 Μαρ 2012, 17:59

Προκύπτει μια χαρά και ισχύει. Το έχει πει ο Πιλάβιος στην εκμπομπή του Θωμαΐδη.
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία. Πάντοτε στη ζωή, θα είμαι ΠΑΟΚ. Και στο θάνατο και στη ζωή...
Pablo Garcia
Άβαταρ μέλους
Parolos
 
Δημοσιεύσεις: 6024
Εγγραφή: Τρί 19 Οκτ 2010, 17:33

Re: Οικονομικά Θέματα της ΠΑΕ

Δημοσίευσηαπό toumpiotis35 » Τετ 07 Μαρ 2012, 18:01

DC έγραψε:
toumpiotis35 έγραψε:Αποκλεισμος απο τις ευρωπαικες διοργανωσεις σημαινει και πτωση στην Β εθνικη ....


Αυτό από που προκύπτει;

Διαβασε εδω και ας μην σε παρασυρει ο τιτλος
http://www.sentragoal.gr/article.asp?ca ... =128948723
toumpiotis35
 
Δημοσιεύσεις: 525
Εγγραφή: Δευτ 25 Ιούλ 2011, 10:18

Re: Οικονομικά Θέματα της ΠΑΕ

Δημοσίευσηαπό DC » Τετ 07 Μαρ 2012, 18:43

"Η επικρατέστερη εκδοχή, σύμφωνα και με το νομικό επιτελείο της ΑΕΚ, είναι ότι το ισχυρό ενδεχόμενο του τριετούς αποκλεισμού από την UEFA για τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις θα σημάνει αυτόματα και υποβιβασμό της Ενωσης στη Β' Εθνική, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία της εφαρμογής των ίδιων κριτηρίων αδειοδότησης και από την ΕΠΟ."

Αυτό είναι κάτι που δεν το ήξερα και πιστεύω ότι δεν το γνωρίζει και πολύς κόσμος.
Η πτώση στην Β' ισχύει και με ποινή μονοετούς αποκλεισμού ή μόνο τριετούς;
Υπάρχουν δύο ειδών άνθρωποι: Αυτοί που τα παίρνουν από τον ΠΑΟΚ και αυτοί που τα δίνουν στον ΠΑΟΚ.
Να μετονομαστεί η Θύρα 5 σε Θύρα Pablo Garcia.
Άβαταρ μέλους
DC
 
Δημοσιεύσεις: 7287
Εγγραφή: Τρί 16 Φεβ 2010, 18:29
Τοποθεσία: Παραπλεύρως του Ναού

Re: Οικονομικά Θέματα της ΠΑΕ

Δημοσίευσηαπό Emprostisghsoitrelamenoi » Τετ 07 Μαρ 2012, 18:59

Parolos έγραψε:Τελικά όντως είμασταν πίσω στις πληρωμές κατά έναν χρόνο πέρσυ το καλοκαίρι. Ήταν μια απλή διαπίστωση, αφού Αύγουστο μήνα, μετά τα διαρκείας χρωστούσαμε πόσων μηνών μισθούς, ενώ έπρεπε αυτά τα λεφτά να είναι για την επόμενη χρονιά. Αυτό που έχω τώρα απορία, όπως και τότε (θεωρήθηκα λασπολόγος εκφράζοντας απορία!! αδελφέ akischampionsleague), είναι πώς δικαιολογείται τέτοιο άνοιγμα. Δηλαδή το ρόστερ ποιας περιόδου το δικαιολογεί?? ΟΚ, να δεχθώ τη χρονιά διεκδήκισης πρωταθλήματος οτι ξανοιχτήκαμε λίγο με Κουτσιανικούληδες-Φιλομένους-Εντίνιους κλπ, άσχετα αν την προηγούμενη χρονιά με Σάλμον-Κνολ είχαμε αστείο μπάτζετ.
Τεσπα, ακουγονταν κάποια πράγματα το 2ο καλοκαίρι του Ζαγοράκη τότε με το προσωπικό του πρόβλημα, αλλά όποιον το υπονοούσε τον κυνηγούσαμε σαν να μας έβρισε τα θεία (κι εγώ επίσης), τα οποία ούτε τώρα δεν μπορώ να πιστέψω πως μπορεί να είναι αλήθεια, ή μηπως είναι?

Τέλος αυτό που με θλίβει επίσης, είναι πως με τη μεγαλύτερη συσπείρωση των τελευταίων 20 ετών, καταφέραμε στη σούμα μια τρύπα στο νερό..
Δηλαδή ρε ας μου πει κάποιος.. αυτό είναι το ταβάνι μας?? Θα τρελαθώ δλδ.. με τα περισσότερα έσοδα κάθε άλλης εποχής + τα χρέη, κατάφερα και βγήκα 2ος μια χρονιά? Δεν το χωράει ο νους μου, πραγματικά.
Αυτό που είχα να καμαρώνω, είναι οτι χέστηκα που βγαίναμε 2οι-3οι-4οι, όσο είμαστε χωρίς χρέη θα κάτσει η μπίλια μια χρονιά και θα το πάρουμε το γαμίδι..
Τώρα πως να ξαναξεκινήσω όπως πριν 4 χρόνια Revolution no.2?? Με τι κουράγιο να πάω να βλέπω Σάλμον και κλαρίνα από αστέρες και λειβαδιές??
Κρίμα κι άδικο για τον ΠΑΟΚτσή έτσι απλά, γι ακόμη μια φορά..
Κάντε κάτι να βρεθούν τα 5Μ.. δε ξέρω τι θα ναι..
Αν χαθεί η Ευρώπη είναι να πηδάμε στο θερμαικό ομαδικά.. γαμώ το κεφάλι μου κοροιδεύαμε κούλα και γειτονιά και είμαστε χειρότερα..

Σορρυ για το ασυνάρτητο κείμενο.. έλεγα δε θα γράψω και τα κρατούσα μέρες..


Ωραίος αδερφέ .Δεν είναι ασυνάρτητο, πόνο και απογοήτευση βγάζεις όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα.
Και με την αφορμή που μου δίνεις, θα βγάλω κι εγώ λίγο την πίκρα μου γιατί κρατιέμαι καιρό.

Kαλά τα προπονητικά κέντρα(ουσιώδες και πραγματικό έργο θα προσφέρουν σε 10 χρόνια όμως), καλές και οι Φενερμπαχτσέ και Τότεναμ αλλά ουσία κι αποτέλεσμα σχεδόν μηδενικό.
Τι να το κάνω το πρεστίζ που κέρδισα για 2 χρόνια όταν το χάνω μέσα σε ένα βράδυ ?
Τι να το κάνω που απτην μια στιγμή που κοροιδεύουμε το χανούμι ,βρισκόμαστε εμείς να κλαίμε την μοίρα μας ΞΑΝΑ?
Ήρθε ο Ζαγοράκής με τόσες δάφνες ,με τόσα οράματα,τέτοια απίστευτη συσπείρωση και ολα καταβαραθρώθηκαν και γκρεμίστηκαν.
Γίγαντας με γυάλινα πόδια.
Να το βράσω.Τα ίδια και τα ίδια κάθε γαμημένη φορά.
Είναι ντροπή να μπαίνεις σε μια κατάσταση ,να βγάζεις το κάρο από την λάσπη (αποπληρωμή των 8 του Γούμενου) και όταν φεύγεις στην ουσία να έχεις ξαναβάλει το κάρο 3 φορές πιο βαθειά στην λάσπη.
Κι ακόμα πιο ντροπή είναι να υποστηρίζεις ΑΚΟΜΑ ( :!: ) ότι το πρόσημο είναι θετικό.
20.5 εκατομμύρια χρέη από την στιγμή που αποπληρώθηκαν τα χρέη του Γούμενου.
20.5 ρε. Δεν είναι στραγάλια ρε .
85 πέρασαν από τα χέρια σας .
Άρχοντας θα ήμουν τώρα ,ήρεμο το μυαλό,χωρίς χρέη,με βάζελο-αεκ διαλυμένους θα ήμουν μονίμως συνδιεκδικητής των τίτλων,με στάνταρ προσπάθειες να μπω σε αυτούς τους γαμημένους ομίλους του Τσ.Λ., με σωστή δόμη σε διοικητικά-οικονομικά με πείρα κι εμπειρία μετά από 4.5 χρόνια,με έστω 1 ευρώ καθαρό κέρδος,θα έβλεπα τους άλλους να καταστρέφονται και θα χασκογελούσα ξέροντας ότι φύλαξα τα ρούχα μου για να χω τα μισά αργότερα.Μπορεί να μου χτυπούσαν και κανα-δυό επενδυτές την πόρτα εφόσον θα εξέπεμπα ΥΓΕΙΑ.
Πως είμαι τωρα ?
Βουτηγμένος στο ληξιπρόθεσμο και βραχυπρόθεσμο χρέος,διχασμένος οπαδικά,με το αγγούρι στον πάτο,με ένα προπονητικό κέντρο στην Μεσήμβρια,με τις αναμνήσεις της Πόλης ,του Αμστερνταμ και του Λονδίνου,με την θύμηση του Σπάθα να μου κλέβει το όνειρο να διεκδικήσω ένα πρωτάθλημα,με μοναδικό εναπομείναντα μεγάλο ποδοσφαιριστή (και σε ηλικία) τον Γκαρσία και με το μέλλον να προβλέπεται εξαιρετικά δυσοίωνο σε όλους τους τομείς.Είτε απο βοήθεια από την πολιτεία,είτε από τον κόσμο που ξεφραγκιάστηκε ,είτε από επενδυτή.
Άξιζε τον κόπο ρε??

Το μπάτζετ πέφτει στα 6-7 μύρια του χρόνου και μερικοί εδώ μέσα ακόμα κάνουν όνειρα θερινής νυκτός.
Γενικά, η στάση πολλών συνοπαδών είναι αψυχολόγητη.Δεν γίνεται μετά από τόση φάπα που έχουμε φάει όλα αυτά τα χρόνια μετά τον Μπατατούδη ,να τρώμε ακόμα την παραμύθα στα μούτρα.Το τι ύπνωση ,ευνουχισμό και αποχαύνωση μας έχει προσφέρει το κάθε ΑΡΔοsite,ο κάθε ραδιοφωνικός σταθμός και το κάθε παπαγαλάκι ή αυλοκόλακας δεν υπάρχει.Έχει ξεφύγει το πράγμα και πλέον πολλοί έχουν γίνει έρμαιο των γραμμών που περνιούνται κατα καιρούς από όλα τα παραπάνω.

Γιατί ρε Ζαγοράκη ;
Γιατί ΚΑΙ εσύ ;
Αλλιώς ξεκίνησες αλλού κατέληξες.
ΥΓΕΙΑ οραματιστήκαμε από τα λεγόμενα σου ,ΧΡΕΗ βρίσκουμε από τα πεπραγμένα σου.
Χρέη ,χρέη,χρέη και πάλι χρέη. Για τρίτη συνεχόμενη φορά.
Και φτού κι απ' την αρχή και ξανά μανά τα ίδια και που χώρος για άλλη υπομονή.

Τι να πω .Σκασμένος είμαι.
Έχω σιχαθεί με αυτή την κατάσταση κάθε φορά.
Αυτός ο σύλλογος δεν εμπνέει σιγουριά σε τίποτα.
Όποτε δείχνεις εμπιστοσύνη σε γαμ@νε πατόκορφα
Ζενίθ και Ναδίρ ,σε αυτό το σωματίο ,απολύτως ταυτισμένα.
Εξού και οι ασπρόμαυρες ρίγες. Μία άσπρο,μία μαύρο και γύρω γύρω την φανέλα.
Φαύλος κύκλος και ξανά στο ίδιο σημείο.


Sorry για το σεντόνι ,αλλά ήθελα να βγάλω λίγο τα εσώψυχα μου χωρίς να βρίσω ή να ξεράσω χολή γιατί δεν αντέχω να μας βλέπω να ξεκινάμε πάλι σχεδόν από το 0.
http://paokfans-utd.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Emprostisghsoitrelamenoi
 
Δημοσιεύσεις: 1907
Εγγραφή: Τρί 12 Ιούλ 2011, 16:31
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά.

Re: Οικονομικά Θέματα της ΠΑΕ

Δημοσίευσηαπό vasilis.A » Τετ 07 Μαρ 2012, 19:54

το μονο που λειπει για να δεσει το γλυκο ειναι να σκασει και καμια προσφυγη...κριμα σε οσους εντος-εκτος ΠΑΕ ηξεραν την αληθεια και μας αφησαν να φτασουμε ξανα στον πατο...ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ που παιζετε
με την αρρωστια μας...ολοι στο ψεμα...Υ.Γ. εχω κατι δυσκολιες...να περασω απο την ΠΑΕ τωρα που εχει αποθεματικο:::
ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
vasilis.A
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: Τετ 11 Ιαν 2012, 23:56

Re: Οικονομικά Θέματα της ΠΑΕ

Δημοσίευσηαπό guardian4 » Τετ 07 Μαρ 2012, 22:07

ΓΡΑΦΤΕ ΤΟ ΟΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ


Εικόνα
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ
ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙΣ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΣΟΥ

-------------------------
ΠΑΟΚ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΑΓΚΑΣ Ο ΛΑΟΣ ΤΟΥ, ΟΧΙ Ο ΚΑΘΕ ΓΚΡΙΝΙΑΡΗΣ ΦΙΛΑΘΛΟΣ ΤΟΥ.
Άβαταρ μέλους
guardian4
 
Δημοσιεύσεις: 4141
Εγγραφή: Δευτ 11 Ιαν 2010, 20:23

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Διοικητικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: GINOLA και 27 επισκέπτες