Ότι να 'ναι!!!!!

Re: Ότι να 'ναι!!!!!

Δημοσίευσηαπό yiannisPAOKitalia » Τετ 10 Νοέμ 2010, 17:56

:o
-
yiannisPAOKitalia
 
Δημοσιεύσεις: 3331
Εγγραφή: Τρί 14 Οκτ 2008, 23:38
Τοποθεσία: Bologna

Re: Ότι να 'ναι!!!!!

Δημοσίευσηαπό gika » Τετ 10 Νοέμ 2010, 18:06

Σοβαρά τώρα μη κάνετε καμιά μακακία.

[quote "www.otinanai.webs.com"]
Η ιστορία μας

Αν και -προς το παρόν ελπίζω- όσοι είμαστε εδώ μέσα γνωριζόμαστε από παλιά θα ήθελα να γράψω ένα κειμενάκι για το από που ξεκινήσαμε, τι περάσαμε, πως φτάσαμε ως εδώ και σε τι αποσκοπούμε.

Όλα ξεκίνησαν από τον Dr DreamWarrior. Οι δημιουργοί και τα πρώτα μέλη του site είμασταν μέλη στο μεγαλύτερο οπαδικό site του ΠΑΟΚ μας. Φυσικά, το http://www.paokmania.gr . Σαν τακτικά μέλη που όλοι είμασταν μπαίναμε τακτικά και γράφαμε. Γράφαμε τις απόψεις μας, κάναμε τις πλάκες μας, συζητούσαμε, περνούσαμε καλά, γνωριστίκαμε από κοντά...

Όμως κάποια στιγμή εμφανίστηκαν εκείνα τα άτομα, που όλα τα ξέρουν, και θεωρούν αυτονόητο ότι πρέπει να καθορίζουν το τι θα λέγεται, το πως, το που, το πότε και το γιατί. Οι γνωστοί ΠΑΟΚάρχες. Όντας εκνευρισμένος ο "πρωθυπουργός" μας (Dr Dream Warrior) δημιούργησε ένα topic στο forum του paokmania που το ονόμασε "ΌΤΙ ΝΑ ΝΑΙ". Μία ενότητα, ή αλλιώς μία θεματολογία, χωρίς θέμα! Ακούγεται τρελό αλλά...

Αλλά μόνο τρελό δεν είναι...

Σε αυτό το τόπικ μαζευτήκαμε αρκετο. Όλοι μας μοιρηστήκαμε τον χαβαλέ. Την "ποιοτική" διασκέδαση! Την αληθινή διασκέδαση! Το "ΌΤΙ ΝΑ ΝΑΙ" θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι ένα best seller μιας και απαιτελεί το μεγαλύτερο topic που υπάρχει και έχει υπάρξει ποτέ στο paokmania και πιθανότατα σε οποιοδήποτε forum. Δυστυχώς διάφορες κατά καιρούς τεχνικές δυσκολίες του site μας χτύπησαν άσχημα και ο όγκος του ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ συρρικνώθηκε, αλλά θα συνεχ΄'ισουμε να τον αυξάνουμε με αμείωτο ρυθμό!

Συμμετείχαμε πολλά άτομα. Κάποιοι από την αρχή, κάποιοι προστέθηκαν αργότερα. Κάποιοι τακτικοί, κάποιοι που έμπαιναν πιο αραιά. Κάποιοι με πολύ χιούμορ, κάποιοι με ακόμα πιο πολύ! Πολλές περιπτώσεις, πειράγματα, γνωριμίες..

Ένα τέλειο διαδικτυακό καταφύγιο. Καταφύγιο από ότιδήποτε μίζερο. Αυτή τη στιγμή υπάρχει:

α) Ένα topic στο paokmania.gr
β) Ένα γκρουπ στο facebook.com
γ) Το site αυτό.
δ) Ένα μπλογκ.

Άλλοι μπαίνουν σε κάποιο από αυτά, άλλοι σε όλα!

Όπου και να είστε, όποιοι και να είστε, όποιοι γουστάρεται το χαβαλέ και σας τη δίνουν οι "ειδικοί", σας εύχομαι ολόψυχα καλή διασκέδαση.[/quote]

Κάπως έτσι ξεκινήσαν όλα:
Δίνω το εναρκτήριο λάκτισμα σε αυτό το site λόγω των υψηλών θερμοκρασιών για να μπορέσουμε εμείς οι τρελαμένοι να εκφραστούμε ελεύθερα με "ότι να 'ναι" απόψεις έτσι ώστε να μην μπορεί να μας παρεξηγήσει κανείς!!!!!!!!
Ούτως ή άλλως μερικά πράγματα εδώ μέσα ειναι "ότι να 'ναι" και παραμένουν αναλλοίωτα στον χρόνο.......................


Με εκτίμηση και παρακαλώ άκρα σοβαρότητα στα ποσταρίσματά σας


- Ο -
Συντονιστής του post
Dr DreamWarrior

(Καθηγητής Πανεπιστημίου της Never Never Neverland και κάτοχος MBA - NBA - NFL - WNBA - OHE - WWE - RAW - JTG - SUPERLEAGUE - EUROLEAGUE - PREMIERSHIP - CAMPIONATO - PRIMERA DIVISION - CAMPIONATO CLAUSURA - HELP EIMAI SOURA) και άλλα πολλά που δεν τα γνωρίζετε ακόμα!!!(Ούτε κι εγώ φυσικά!!!!)


Εδώ μέσα δημιουργήθηκε, χτίστηκε, μία σχέση... Έγινε μια παρέα. Δεν είναι ένα απλό τσατ όλο αυτό. Θα μπορούσε, αν αυτά που λέγαμε δεν θα θέλαμε να υπάρχουν. Αλλά μόνο έτσι δεν είναι...

Εδώ μέσα έχουν γραφτεί ανέκδοτα, ιστορίες, κάποια φοβερά κείμενα, πάρα πολλά αστεία σχόλια που μας φτιάχναν την διάθεση κατά καιρούς κτλ.

Θα είναι αμαρτία άμα κάνετε κάτι τέτοιο.

Λες και σας φταίει το τόπικ αυτό... Όποιος θέλει μπαίνει και γράφει, όποιος θέλει όχι. Από που κι ως που λουκέτο;
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17204
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Ότι να 'ναι!!!!!

Δημοσίευσηαπό gika » Τετ 10 Νοέμ 2010, 18:11

TO KEIMENO AYTO TO ΘΥΜΑΣΤΕ;;;;; ΤΕΤΟΙΑ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ...

Eva έγραψε:Έχω πάαααααααρα πολύ καιρό να γράψω... κ μιας κ αυτό είναι το αγαπημένο μου τόπικ... το βάζω εδώ...

Σήμερα έχει γενέθλια το μικρό μου ΠΑΟΚτσάκι… παιδάκι 8 χρονών και με όλα αυτά που γίνονται θυμήθηκα ένα περιστατικό που είχε συμβεί πέρσυ… μετά από έναν αγώνα ούτε θυμάμαι με ποιον παίζαμε με γάβρο νομίζω… έρχεται ο Κωστάκης μου από το σχολείο με πιάνει και μου λέει… «Εύα μου είπε ο τάδε συμμαθητής μου ότι η ΠΑΟΚάρα μας αφού έχασε δεν είναι καλή ομάδα…»… Αυτό που με συγκλόνισε είναι πως με το που μου το ξεστόμισε έβαλε τα κλάματα… αισθάνθηκε σαν να του έχουν βρίσει την οικογένειά του και στενοχωρήθηκε αφάνταστα… εγώ του είπα Κωνσταντίνε μου εμείς είμαστε ΠΑΟΚ για την τρέλα μας και μόνο… ο ΠΑΟΚ μας δεν είναι οι δύο ώρες στο γήπεδο που οι παίκτες παίζουν ποδόσφαιρο… ο ΠΑΟΚ μας είναι όλη η εβδομάδα… αν πας τώρα του λέω έξω από την Τούμπα και αρχίσεις να φωνάζεις συνθήματα θα μαζευτούν ένα κάρο άτομα και θα φωνάζουν μαζί σου… είμαστε τόσο τρελοί που και το ποδόσφαιρο να μην ήταν εμείς πάλι θα την γεμίζαμε την Τούμπα μας… θα κάναμε δυο εντεκάδες και θα παίζαμε μεταξύ μας… έτσι για την τρέλα μας και μόνο… γιατί Κωνσταντίνε μου ο ΠΑΟΚ μας είμαστε εγώ, εσύ, ο κόσμος του… αυτός είναι η ψυχή του… και γι αυτόν τον κόσμο είμαστε κ ερωτευμένοι μαζί του… αν σου πει ξανά κανείς οτιδήποτε… να του πεις ξέρεις κάτι ρε φίλε… δεν με ενδιαφέρει καθόλου πόσο έληξε ο αγώνας… εγώ είμαι ΠΑΟΚ για την τρέλα μου και μόνο… αν ήθελα νίκες, πρωταθλήματα, γήπεδα, λεφτά θα ήμουν γάβρος… κράτα τα εσύ αυτά… εγώ ΠΑΟΚ είμαι για τον λαό του… και γιατί είμαστε τόσο τρελοκομεία που μέχρι και το Α ΟΥ το κάναμε σύνθημα…
Ένα χαμόγελο… γιατί τον κάλυψε η απάντηση… μια αγκαλιά… και μέχρι τώρα δεν του ξανακουνήθηκε κανείς…

Τώρα ρε σεις τι σκατά γίνεται; Τι να πω… έχω ψυχοπλακωθεί τελείως… είναι λες και ο πατέρας μου δεν μιλάει στον αδερφό μου… θα σκάσω γιατί με πονάει… ο ΠΑΟΚ είναι οικογένεια… ο καθένας μπορεί να πιστεύει ό,τι θέλει… έχει το δικαίωμα… και κριτική να κάνει… και να πει τα πράγματα που τον ενοχλούν… το κάνει μόνο κ μόνο επειδή νοιάζεται… αν δεν έδινε δεκάρα δεν θα ασχολούνταν καν… εσύ τώρα ο οποίος κρίνεσαι… είσαι κ εσύ της οικογένειας… οπότε κ εσύ έχεις το δικαίωμα και οφείλεις να μας πεις και τα πράγματα από την δική σου οπτική γωνία… κ η παρεξήγηση να λυθεί… ο Ζαγοράκης ΠΑΟΚ είναι… είναι ένας από εμάς... αδερφός μας… κ οι συντάκτες της ανακοίνωσης των 34 είναι κ αυτοί δικοί μας… που δεν τους αρέσει κάτι κ το λένε… κατ΄ εμέ είναι μια παρεξήγηση μεταξύ τους και όταν υπάρξει συνάντηση θα τα βρουν… γιατί επαναλαμβάνω είμαστε οικογένεια… κ μέσα σε μια οικογένεια δεν κρατάς κακίες…

Ο Δερμιτζάκης τώρα… ΠΑΟΚ είναι επίσης… και θέλει να προσπαθήσει… ας τον αφήσουμε να δούμε τι θα κάνει… δεν έγινε κ κάτι αν δεν πάρουμε πρωτάθλημα φέτος… ειλικρινά το πιστεύω πως ξέρει τι του γίνεται… και αν δει ότι κάνει κακό στην ομάδα… θα το πει μόνος του… ο ΠΑΟΚ πάνω απ’όλα… φεύγω γιατί δεν μπορώ να τον φτάσω ψηλά…
Για τους παίκτες δεν μπορώ να πω κάτι… την δουλειά τους κάνουν… κ επειδή οι περισσότεροι είναι ξένοι… είναι αδύνατον να λατρεύουν τον ΠΑΟΚ όπως εμείς οι οπαδοί… εμείς τον ΠΑΟΚ μας τον έχουμε στη ζωή μας από τότε που γεννηθήκαμε… αυτοί τον γνωρίζουν τώρα… και το βλέπουμε ότι τους γοητεύει… χρειάζονται κάποιον να τους υπενθυμίζει σε ποια ομάδα παίζουν… κ ότι πρέπει να είναι περήφανοι που παίζουν σ’αυτήν…

Τώρα εμείς οι οπαδοί…. Έχω την αίσθηση ότι οι παλιοί δεν θα είναι κ πολύ περήφανοι για μας… μου φαίνεται ότι χάνεται η αλληλεγγύη μεταξύ μας… κ ο καθένας κοιτάει την πάρτη του… 6 αθώοι οπαδοί μας είναι στη φυλακή και τι κάνουμε; Με αυτό δεν θα έπρεπε να ασχολούμαστε… να τους βοηθήσουμε όλοι όσο μπορούμε… να βάλουμε το κεφάλι μας να δουλέψει να τους ενισχύσουμε κάπως… με τι καθόμαστε κ ασχολούμαστε… αυτό δεν είναι ποιο σημαντικό; Ο αδερφός μου που είναι στη φυλακή;

Τι να πω… ο Θεός μαζί μας… να μας φωτίσει… και όλα καλά θα πάνε… ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ… ΘΑ ΤΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ… ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΒΡΟΥΜΕ… γιατί το… ΠΑΟΚ να ‘σαι και μην φοβάσαι… ισχύει τόσα χρόνια και θα δουλέψει κ τώρα…

:nairepaok:
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17204
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Ότι να 'ναι!!!!!

Δημοσίευσηαπό Paokintepo » Τετ 10 Νοέμ 2010, 20:10

το προβλημα ποιο ειναι ακριβως?η χωρητικοτητα να φανταστω ?
Π.Α.Ο.Κ. και ξερο ψωμι με μερεντα!!
Άβαταρ μέλους
Paokintepo
 
Δημοσιεύσεις: 1317
Εγγραφή: Κυρ 08 Νοέμ 2009, 17:12
Τοποθεσία: ΣΑΛΟΝΙΚΑ!!!!

Re: Ότι να 'ναι!!!!!

Δημοσίευσηαπό gika » Τετ 10 Νοέμ 2010, 23:03

Λατρεμένο Ότι να ναι...

Για σένα...!

Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17204
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Ότι να 'ναι!!!!!

Δημοσίευσηαπό novito » Τετ 10 Νοέμ 2010, 23:07

Όχι η χωρητικότητά δεν αποτελεί προβλημα...
Αυτό είναι το θέμα....:
gika έγραψε:... μέλη στο μεγαλύτερο οπαδικό site του ΠΑΟΚ μας.

σε οπαδικό φόρουμ του ΠΑΟΚ γράφουμε ρε γαμώτο. Καλός ο χαβαλές, αρκεί να μη ξεφεύγει και γίνεται .... Ας μη πω καλύτερα... Αλλά ποστ σα τα παρακάτω ανήκουν σε facebook, zoo, μου και λοιπά γλυκανάλατα....


παιδια θα με υποστειτε για αλλη μια φορα που πεταγομαι στο ακυρο, αλλα πρεπει να μοιραστω τη χαρα μου.....
μολις εφτιαξα ενα γκραφιτι στο δωματιο μου και το κοιταω κανα 30λεπτο συνεχεια, ειναι τοοοοοσο γαματο.....
θενξ κ παλι!
Εγώ πάλι τις προάλλες έκανα ένα γκραφίτι στην πυλωτή ενός γείτονα και σήμερα καθόταν κανά μισάωρο το κοίταζε και μπινελίκωνε "τα κολοπαίδια που βάφουν τους τοίχους".... Είμαι πολύ χαρούμενος..
εγω πως θα γλυτωσω τους τοιχους του δωματιου μου απο την αδερφη μου και το ταλεντο που θελει να μας κουβαλησει για να μας κανει γιγαντια μανιταρια και ξωτικα?
γιου αρ μπακ, εντ άιμ γκόινγκ ατ δε φροντηστηριο του ράιτ διαγώνισμα!!!!
Δατς μπαντ φορ γιου μπρο....
οχι ρε...κλάιν....άι λοβ μαθεμάτιξ!!!
γτπ το διαγωνισμα το ξεπεταξα στο τεταρτο(15') ....
Λοιπόν...
Πήρα ένα αρκουδάκι που κρατάει μία καρδούλα.
Πήρα σοκολατάκια Λάκτα σε σχήμα καρδιάς (στο οποίο μέσα θα κρύψω και ένα γράμμα)
Τέλος αυτά τα δύο σε μία όμορφη σακουλίτσα και ένα κόκκινο τριαντάφυλλο στο χέρι.
Λέτε να βάλω και τη σαίτα που είπε ο χρήστος;;;
Και όχι, ιχθύς είμαι.
εμενα καποτε ενας μου εκανε δωρο δυο παπαγαλακια!ενα θυληκο και ενα αρσενικο και νταξ ειναι κατι που δεν το ξεχνας και σ μενει!!βεβαια το αρσενικο πεθανε πρωτο!!!τυχαιο??
μπορεις επισης στο αρκουδακι αφου τωρα το πηρες να το ψεκασεις με την κολωνια σου και ετσι να κοιμαται και να ειναι σαν να σε εχει διπλα της !!!
πωωωωω τι σκεφτηκα η ατιμη!!!
Άβαταρ μέλους
novito
 
Δημοσιεύσεις: 7709
Εγγραφή: Τρί 25 Δεκ 2007, 19:03
Τοποθεσία: ΞΕΣΑΛΟΝΙΚΑ

Re: Ότι να 'ναι!!!!!

Δημοσίευσηαπό gika » Τετ 10 Νοέμ 2010, 23:18

Σόρρυ ρε μαν.

Τόοοοοσο καιρό, μα τόοοοσο καιρό όταν είμασταν off-topic αλλού γράφατε να πάτε στο ότι να ναι να τα συζητήσετε κτλ.

Τώρα σας γκ@υλωσε να το σβήσετε κι αυτό;
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17204
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Ότι να 'ναι!!!!!

Δημοσίευσηαπό gika » Τετ 10 Νοέμ 2010, 23:23

Διαβάζεις τον τίτλο του τόπικ. Καταλαβαίνεις περί τι πρόκειται. Αν σε ενδιαφέρει συμμετέχεις στη συζήτηση. Αν δεν σε ενδιαφέρει, δεν συμμετέχεις. Το περιεχόμενο του, και αυτά που παρέθεσες είναι ον-τόπικ εδώ.

Άμα σβήσεις το ότι να ναι με την ιδια λογική πρέπει να σβήσεις και το "κοινωνία ώρα μηδέν" το "δημοτικές εκλογές" και όλα τα άλλα..... :? Και εκείνα άσχετα με τον ΠΑΟΚ είναι.

Απλά σε ένα φόρουμ ΠΑΟΚτσήδικο, συμμετέχουν και συζητάνε ΠΑΟΚτσήδες. Δημιουργούν τα κατάλληλα θέματα και γράφουν σε αυτά.

Τόοοοοσα χρόνια, τόοοοοοσοι μοντερέιτορς, τόοοοοοσοι αντμινς το διάβαζαν το τόπικ αυτό, συμμετείχαν στο τόπικ αυτό. Μέσα σε αυτούς και εσύ.

Τι μύγα σε τσίμπησε τώρα δεν μπορώ να καταλάβω. :?
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17204
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Ότι να 'ναι!!!!!

Δημοσίευσηαπό novito » Τετ 10 Νοέμ 2010, 23:26

Αλλο κάποια σχόλια εκτός θέματος, κι άλλο να χουμε προσωπικό ημερολόγιο-σαλιαρίσματα-chat-και γω δε ξέρω τι ακόμα μέσα στο forum.... Όλα έχουν τα όρια τους.

υ.γ.1: γκικα ουτε μας γκαυλωσε, ουτε θα ναι μαλακία αν το κάνουμε... ίσως να ναι μαλακία που υπάρχει τόσο καιρό και που δε μας γκαύλωσε νωρίτερα για να σ απαντήσω όπως με ρωτάς...
υ.γ.4: Άλλο κάποια σοβαρά κοινωνικοπολιτικοιστορικά θέματα γκίκα κι άλλο οι facebookίστικες παπαριές. (Θέλω να)πιστεύω πως καταλαβαίνεις τη διαφορά.
υ.γ.3: Πίστεψε με πως δε με τσίμπησε καμμία μύγα. Ούτε σκέψη της στιγμής είναι, ούτε προσωπική μόνο...
υ.γ.4: τελικά ίσως θα έπρεπε να μαστε χούντα όπως λέτε... :twisted:
Άβαταρ μέλους
novito
 
Δημοσιεύσεις: 7709
Εγγραφή: Τρί 25 Δεκ 2007, 19:03
Τοποθεσία: ΞΕΣΑΛΟΝΙΚΑ

Re: Ότι να 'ναι!!!!!

Δημοσίευσηαπό gika » Τετ 10 Νοέμ 2010, 23:29

Να σου θυμήσω γλυκανάλατα;
Βαριέμαι να χάχνω αλλά θα το θυμάσαι, δεν μπορεί:
Όταν είχε πρωτογραφτεί το παοκιντεπο, που έμαθες οτι είναι κοπέλα...
Θυμάσαι μία συζήτηση για σκυλάκια, και κάτι φωτό με τον πλούτο που παρέθεσες;
Άμα δεν θυμάσαι και θες περισσότερες πληροφορίες, εδώ είμαι!

Τι εννοώ; Ότι μέχρι πριν λίγο καιρό τα ίδια έκανες...

Επίσης, κατηγορείς το τόπικ ως άσχετο με τον ΠΑΟΚ.
Και επιμένω ότι το ίδιο άσχετο είναι και το "Κοινωνία ώρα μηδέν".

Το ένα τελείως χαβαλέ, το άλλο τελείως σοβαρό, αλλά και τα δύο άσχετα με τον ΠΑΟΚ.

Όπως προτείνεις το zoo αντί για Ότι να ναι μπορώ να σου προτείνω και άλλα κοινωνικοπολιτικά φόρουμς πιο κατάλληλα από το παοκμάνια.

Και ξαναρωτάω. Τι σας ενοχλεί;

Δεν είναι στο χέρι του καθενός να επιλέγει αν θα το διαβάζει;
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17204
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Ότι να 'ναι!!!!!

Δημοσίευσηαπό gika » Τετ 10 Νοέμ 2010, 23:35

Και εν τέλη, παροπίδες δεν θα βάλουμε.

Και εγώ ΠΑΟΚ είμαι αλλά σε ένα ΠΑΟΚτσήδικο φόρουμ μπαίνεις κυρίως για το χαβαλέ.

Αν ήθελες έγκαιρη ενημέρωση δεν θα έμπαινες σε ΟΠΑΔΙΚΟ σάιτ.

Αν ήθελες καφρίλες οπαδικές δεν θα απαγορευόταν τα υβριστικά ποστ προς τους αντιπάλους.

Εδώ κοροιδεύαμε τον ρούλη για τον αποκλεισμό του από το κύπελο και ο άλλος μας έλεγε γιατί ασχολείστε και μας ζήτησε και το λόγο.

Σε ένα ΠΑΟΚτσήδικο φόρουμ μπαίνεις για να συζητήσεις πράγματα με συνΠΑΟΚτσήδες κι ας μην αφορούν όλα τα θέματα τον ΠΑΟΚ.

Και εν τέλη ποιος ο λόγος να μπαίνεις κάπου αν δεν περνάς καλά; Και για πολλούς το μόνο μέρος που δεν μας τα πρήζαν ορισμένοι ήταν αυτό. ΚΑΙ ΕΔΩ ΠΕΡΝΟΥΣΑΜΕ ΚΑΛΑ ΟΝΤΑΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΠΑΟΚ.

Τώρα τι να πω.

Εσύ έχεις το μαχαίρι εσύ και το καρπούζι. Δεν μπορώ να σ' αναγκάσω να κάνεις τίποτα, ούτε και να σε πείσω. Επίσης δεν μπορώ να σου πω τι θα λέω και τι όχι στο ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ. Γιατί ο σκοπός δημιουργίας αυτού του τόπικ ήταν αυτός. Να μην μας ενοχλούν με τα "πρέπει" κάποιοι.
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17204
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Ότι να 'ναι!!!!!

Δημοσίευσηαπό gika » Τετ 10 Νοέμ 2010, 23:39


ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΤΟ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ ΜΑΣ ΚΑΤΕΝΤΗΣΕ... ΣΚΙΑΧΤΡΟ...


Ο ήλιος ψήλωσε πάλι, τράβα κουπί και πετάλι
γυρτό δίποδο ρετάλι, απ' το σαράκι, φαγωμένο παρτάλι
μ' ό,τι σου απέμεινε στο άδειο κεφάλι
ώρα καλή, μες στην αιθάλη.
Σε πολιτεία μεγάλη ξέμεινες άκακο σκιάχτρο,
δεμένη η τύχη σου γύρω απ' το απόρθητο κάστρο
της ευτυχίας και των ανθρώπων,
της τρομαγμένης φασαρίας και της σιωπής των αγνώστων.
Δεμένη η γλώσσα σου, δεμένο δάκρυ στο μάτι
που απ' το παράδεισό τους σου έδωσαν το τίποτα και κάτι.

Μέρα χορτάτη απ' τα πειράγματα
και τ' όνομά του στο στόμα τους σκόρπια γράμματα,
γκρίζος λεκές στην λαμπερή τους εικόνα,

σφήνα κακή στον κανόνα και στον σπουδαίο τους αιώνα
έφερνε χειμώνα μέσα στην άνοιξη κι όμως
δε πρόλαβα ούτε εγώ να το γιάνω ούτε ο χρόνος.
Αυτό το σκιάχτρο είχε κάτι δικό μου,
είχε δροσιά απ' το θεό μου και μια στιγμή απ' το γιο μου,
τον ουρανό μου και τη γη που αγγίζω,
είχε για ταίρι του το γαλάζο, το γκρίζο.



Είχες δει το φεγγάρι να 'ργει
είχες φιλιώσει με τη βροχή,
ήσουν ταμένο μόνο στη γη
κι ήσουν σα πρίγκιπας εκεί.
Ώσπου ένα χέρι μια ροδαυγή
δεν άκουσε τη βουβή σου κραυγή
σ' έκαψε πριν ο ήλιος να βγει
κι ήσουν σα πρίγκιπας εκεί.



Κουβέντα πιάνω κάτω απ' τον ίσκιο το στραβό του
από παλιά είχε το χώμα αδελφό του
ήταν εκεί να του φυλάει τα σπαρμένα
φύτρωσε γύρω μια πόλη· τι παράξενη γέννα!
Μπογιατισμένα παλάτια με σιδερένιο στεφάνι
και συ σκιάχτρο στη μέση, βαλσαμωμένο καπλάνι
να περιμένεις τη νύχτα το φεγγάρι να 'ρθει
να σε κρύψει στο μαύρο· μα το φεγγάρι αργεί.
Είχες παρέα μια βροχή καλοκαιριάτικη,
ταμένο μόνο στη γη κι ήμουν για ώρα εκεί
να μου λιγώνεις τη καρδιά με τη βουβή σου μιλιά,
στην ανοιχτή σου αγκαλιά είχαν κουρνιάσει πουλιά.
Δεν ήσουν φόβητρο, μα στους ανθρώπους ζημιά,
στο γόητρο τους χαλάστρα, αδέξια πινελιά
στο φόντο. Ώσπου ένα χέρι μια αυγή σ' έκανε αστέρι,
δε σ' άκουσε κανείς και κανείς δε το ξέρει·
στη μοναξιά ήσουν ταίρι με μια αχυρένια καρδιά,

ρούχα από δεύτερο χέρι, κακοντυμένη ομορφιά.
Με μια φωτιά τιμωρήσαν τη πιο μικρή απειλή
χαθήκαν κι άλλοι έτσι, ώρα σου καλή.
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17204
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Ότι να 'ναι!!!!!

Δημοσίευσηαπό novito » Τετ 10 Νοέμ 2010, 23:48

Γκικα δε ξερω αν το καταλαβες, αλλα τα προηγουμενα ποστ (τα οποια τυχαια εγιναν απο μενα και οχι απο καποιον αλλον μοντ, καθως εγω ημουν εκεινη την ωρα μεσα...) δεν εγιναν για να συζητηθει το θεμα.... Προσωπικα ημερολογια, ασταματητα σαλιαρισματα, γλυκαναλατες ιστοριουλες και λοιπα περιεργα δεν εχουν καμμια σχεση. Για κατι facebook, zoo, hi5, κλπ ειναι... Αυτο για να μη επαναλαμβανεις την καραμελα για ασχετα θεματα: Δεν ειναι εκει το προβλημα. Όσο για την ερώτηση που θέτεις... Μπορεί να είναι στο χέρι του καθενός να διαβάζει ότι θέλει, αλλά μη ξεχνάς πως αυτό το τόπικ είναι στο φόρουμ του ΠΑΟΚμάνια... ΕΝΟΣ ΟΠΑΔΙΚΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ρε γαμωτο... Λίγο έλεος δηλαδή...

υ.γ. Επαναλαμβάνω (εκ μέρους των mod) ότι τα ποστ δεν έγιναν για να ξεκινήσουν δακρύβρεχτες και μελό ιστοριούλες, αλλά για να μην ακουστεί κανά έξυπνο ότι δεν ενημερώσαμε...
Άβαταρ μέλους
novito
 
Δημοσιεύσεις: 7709
Εγγραφή: Τρί 25 Δεκ 2007, 19:03
Τοποθεσία: ΞΕΣΑΛΟΝΙΚΑ

Re: Ότι να 'ναι!!!!!

Δημοσίευσηαπό gika » Τετ 10 Νοέμ 2010, 23:52

Ωραία.

Και η απόφαση των moderators του forum ποια είναι;

Για να τελειώνουμε, γιατί βαρέθηκα/σιχάθηκα τις πολλές συζητήσεις.
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17204
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Ότι να 'ναι!!!!!

Δημοσίευσηαπό gika » Τετ 10 Νοέμ 2010, 23:53

Και φυσικά πες μας ΤΙ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να γράφουμε και όχι τι απαγορεύεται...
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17204
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Recycle Bin

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες