Ακαδημίες ΚΑΕ ΠΑΟΚ

Σχόλια - κριτική για όλα τα αγωνιστικά θέματα του μπασκετικού τμήματος...

Re: Ακαδημίες ΚΑΕ ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Παρ 27 Αύγ 2021, 11:46

Νομίζω ότι το κλειδί είναι στο τέλος του ποστ σου. Προφανώς δεν υπάρχει πλάνο ένταξης, όταν η φετινή 12δα δεν έχει ούτε έναν πιτσιρικά.. Προτιμήθηκαν οι ακριβότεροι και εμπειρότεροι να συμπληρώσουν τα κενά, οπότε οι νέοι του ΠΑΟΚ καρέκλα και χειροκρότημα δίπλα στον πάγκο...

Ελπίζω όταν σιάξει λίγο το οικονομικό, να δούμε και κανένα ταλεντάκι μας έστω να παίρνει 5λεπτα, να υπάρξει ένα πλάνο ανάπτυξης και ένταξης παικτών.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ακαδημίες ΚΑΕ ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 14 Μαρ 2022, 15:06

Ο έφηβος Στράτος Καλλιοντζής στο NEXT GENERATION TOURNAMENT

Σε ένα πολύ σημαντικό τουρνουά νέων παικτών, μαζί με ορισμένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα του Ευρωπαϊκού μπάσκετ, θα έχει την ευκαιρία να συμμετάσχει ο Στράτος Καλλιοντζής, μέλος της εφηβικής ομάδας μπάσκετ του ΠΑΟΚ.

Ο γεννημένος στις 19 Σεπτεμβρίου 2005 και ύψους 2μ.08 σέντερ της εφηβικής ομάδας του ΠΑΟΚ, επιλέχθηκε μαζί με τέσσερις ακόμη Έλληνες παίκτες (Σαμοντούροφ και Λιοτόπουλος από την ακαδημία ΔΕΚΑ, Σουγρής από το Περιστέρι και Λαγός από τον Δούκα), αλλά και επτά εφήβους από τη Γαλλία, το Ισραήλ, τη Γερμανία, τη Σλοβενία και τη Λετονία, για να αποτελέσουν την 12άδα της επίλεκτης ομάδας, που θα συμμετάσχει στο τουρνουά ADIDAS NEXT GENERATION.

Οι αγώνες του τουρνουά που διοργανώνει η Euroleague σε συνεργασία με την ADIDAS θα πραγματοποιηθoύν 25-27 Μαρτίου στην Πάτρα.


Προπονητής της επίλεκτης ομάδας στην οποία θα συμμετάσχει ο νεαρός αθλητής του ΠΑΟΚ Στράτος Καλλιοντζής, θα είναι ο Βασίλης Σπανούλης, που έκανε το ντεμπούτο του ως προπονητής στο αντίστοιχο τουρνουά που πραγματοποιήθηκε το Φεβρουάριο στο Βελιγράδι.

Το NEXT GENERATION TOURNAMENT είναι ένα από τα πιο σημαντικά ετήσια τουρνουά μπάσκετ που πραγματοποιούνται με την συμμετοχή των καλύτερων εφήβων της Ευρώπης. Εκτός από την ομάδα των Επιλέκτων παικτών, θα αγωνιστούν και οι εφηβικές ομάδες της Μπαρτσελόνα, της Μακάμπι Τελ Αβίβ, του Ολυμπιακού, του Προμηθέα Πάτρας, η Helsinki Basketball Academy, η φημισμένη ακαδημία Stella Azzura από τη Ρώμη και η Ακαδημία μπάσκετ ZPA Tbilisi του πρώην ΝΒΑερ Zaza Pachulia, που πήρε την θέση της ΤΣΣΚΑ Μόσχας.




Μπράβο Στράτο!! :opaokara:
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ακαδημίες ΚΑΕ ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό boogeyman77 » Δευτ 14 Μαρ 2022, 15:27

Στόχους ουσιαστικούς πλην της εύκολης παραμονής δεν έχουμε.Για ποιόν λόγο λοιπόν να μην μπολιάσουμε στην ομάδα με ικανοποιητικό χρόνο συμμετοχής 3-4 πιτσιρικάδες όπως ο Ρουμογλου και ο Καλλιόντζης ; Τι παραπάνω προσφέρουν στην ομάδα κάτι Καμπερίδηδες πχ; Τελευταία φορά που το πράξαμε βγήκαμε μάλλον κερδισμένοι (Βασιλειαδης-Βασιλοπουλος-Μαυροκεφαλιδης) Ασχέτως αν δεν μπορέσαμε να διαχειριστούμε σωστά αυτούς τους παίκτες και είτε να χτίσουμε ομάδα γύρω τους είτε να αποκομίσουν σοβαρά οικονομικά οφέλη. Με μια τέτοια λογική θα θέτουμε σοβαρή υποψηφιότητα να μας προτιμάνε εγχώρια ταλέντα όπως Σαμοτουροφ,Ματσούκας που θα κοιτάξουν το αγωνιστικό όφελος από την γρήγορη οικονομική αποκατάσταση. Ας ψάξουμε να βρούμε πρώτα έναν προπονητή που μπορεί να στηρίξει αυτό το προτζεκτ(Όπως είχε κάνει κάποτε ο Ιβκοβιτς με Πανιωνιο) και ας το τολμήσουμε! Έτσι και αλλιώς ακόμα και 12ος να βγεις δεν έχει καμμία διαφορά από 2ος!
When The Going Gets Tough,The Tough Get Going.
boogeyman77
 
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: Σάβ 20 Ιαν 2018, 14:15
Τοποθεσία: Σαμοθράκη

Re: Ακαδημίες ΚΑΕ ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 14 Μαρ 2022, 15:33

Βέβαια, δεν έχει καμία διαφορά.
Ας βγούμε 10οι ή 12οι, να μη μπούμε playoffs, να μη βγούμε Ευρώπη και θα δούμε μετά ομαδάρα.

Δεν μπορώ να το διαβάζω άλλο αυτό...

Τόσο πολύ στ'αρχίδια σας δηλαδή αν βγούμε 2οι; Δεν καταλαβαίνω...
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ακαδημίες ΚΑΕ ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό freemind » Δευτ 14 Μαρ 2022, 15:54

έχει πολλές διαφορές

έχει διαφορά στους χορηγούς, στην Ευρώπη, στο ποιοι παίκτες θα επιλέξουν να έρθουν σε σένα κλπ

από την άλλη οκ δεν χρειάζεται να βάζεις 5 μικρούς, αλλά εδώ έχουμε τον Ρούμογλου και δεν τον βάζει ούτε όταν έχουμε 20 πόντους διαφορά ξέρω εγώ
Άβαταρ μέλους
freemind
 
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 08:30

Re: Ακαδημίες ΚΑΕ ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό Jayhawk » Δευτ 24 Οκτ 2022, 08:41

Καλημέρα σε όλη την παρέα!

Νέο μέλος εδώ, Παοκτσής από μικρός αλλά με σχετικά μικρή συμμετοχή λόγω συνεχών μετακινήσεων κλπ. Τώρα τελευταία εγκαταστάθηκα μόνιμα πλέον στην Θεσσαλονίκη, και έχοντας και έναν μικρό γιό 5,5 ετών αποφάσισα να τον γράψω στην ακαδημία μπάσκετ του ΠΑΟΚ. Είχα δοκιμάσει και καναδυό άλλες ακαδημίες σε πιο μικρές ομάδες, αλλά δεν άρεσε ούτε σε μένα, ούτε στον μικρό η δουλειά που γινόταν και πάλι καλά γιατί ήταν και αυτός ένας τρόπος να καταλήξουμε στον ΠΑΟΚ για τον οποίον ομολογώ ότι δεν ήξερα ότι είχε ακαδημία μπάσκετ για τόσο μικρές ηλικίες.

Αυτό που έχω να πώ από τη σύντομη εμπειρία μου με την ακαδημία (ξεκινήσαμε Σεπτέμβριο 22) είναι ότι η δουλειά που γίνεται εκεί είναι Ε-Κ-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Η. Δεν ξέρω τι γινόταν άλλα χρόνια, ποιός ήταν υπεύθυνος και τι προπονητές υπήρχαν, αλλά αυτό που βλέπω τώρα ειδικά σε μικρές ηλικίες είναι κάτι το φανταστικό. Η ακαδημία έχει νέα παιδιά, σπουδαγμένα στην προπονητική οι οποίοι εκτός των άλλων έχουν και απίστευτες παιδαγωγικές ικανότητες. Έχουν πάρει μια ομάδα 10-15 παιδιών από 5 έως 7 ετών, και έχουν καταφέρει μέσα από παιχνίδι να κάνουν τα μικρά να λατρέψουν το μπάσκετ, να μάθουν τεχνική και να αθλούνται χωρίς καν να το καταλάβουν, γιατί όπως με ενημέρωσαν και σε συζητήσεις οι προπονητές, στις μικρές ηλικίες σκοπός είναι να αγαπήσουν το άθλημα πρώτα ως παιχνίδι (απόλυτα λογικό όταν μιλάμε για 5χρονα). Καμία σχέση με άλλες ακαδημίες που έβαλαν το μικρό μου να κάνει τον NBAer με την πρώτη φορά που έπιασε τη μπάλα στη ζωή του (και έβαλε τα κλάματα και δεν ήθελε να ξαναπατήσει εκεί :lol: ). Μιλάμε για μια κατάσταση που χαίρεσαι να τη βλέπεις, παιδιά και γονείς ανυπομονούμε να έρθουν οι μέρες των προπονήσεων για να πάμε να δούμε αυτό το θέαμα. Ανθρωπάκια ενός μέτρου, με τις φανέλες του ΠΑΟΚ, να τους κάνουν απίστευτες ασκήσεις συνδυασμού γυμναστικής-τεχνικής-αντίληψης κλπ, και στο τέλος χέρι όλοι στην μπάλα και "1-2-4-ΠΑΟΚ". Ειλικρινά αξίζει να έρθει κανείς να το δει από κοντά, δεν υπερβάλω.

Μιλάμε για την απόλυτα υγιή κατάσταση αθλητισμού, με τις σωστές βάσεις και με επιτελείο που ξέρει τι κάνει, με αθλητές-μινιατούρες που παίζουν σαν τρελά ζιζάνια με τη φανέλα του ΠΑΟΚ και βάζουν τις βάσεις για το μέλλον της ομάδας, ασχέτως πόσα από αυτά τελικά θα αναδειχτούν ως ταλέντα, θα επιλέξουν τον επαγγελματικό αθλητισμό κλπ. Βλέποντας και τα άλλα τμήματα από μεγαλύτερες ηλικίες, εκεί αλλάζει και σοβαρεύει το πράγμα και πραγματικά αξίζει να πάει κανείς να παρακολουθήσει προπονήσεις. Τεράστια συμμετοχή από μικρά παιδιά και εφήβους, σοβαρή δουλειά και πειθαρχία, τι να πρωτοπεί κανείς. Είναι πραγματικά συγκινητικό αυτό που γίνεται και αν συνεχίσει έτσι, η ομάδα πραγματικά θα ζήσει τεράστιες στιγμές στο μέλλον. Η ακαδημία έχει το κακό ότι αργεί να δείξει τα αποτελέσματά της, αλλά πιστεύω ότι οι πρώτες καλές φουρνιές θα αρχίσουν να βγαίνουν σιγά σιγά, ήδη οι έφηβοι και οι νέοι έχουν δώσει τα πρώτα καλά δείγματα γραφής.

Ζητώ συγγνώμη για το κατεβατό, αλλά πραγματικά αξίζουν πάρα πολλά σε όλη αυτή την προσπάθεια που γίνεται εκεί. Ευχαριστώ όλο το επιτελείο για αυτό που μας δίνουν, την αγάπη βασικά προς τα παιδιά μας, την ευγένεια και την καλοσύνη τους μαζί με τις πολύτιμες γνώσεις τους, και ελπίζω μόνο μπροστά και η κορυφή να είναι το μέλλον αυτής της ακαδημίας. Αξίζει να διαδωθεί και να στηριχτεί στο μέγιστο βαθμό η προσπάθεια αυτή.
Jayhawk
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευτ 24 Οκτ 2022, 08:00

Re: Ακαδημίες ΚΑΕ ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό mbison » Σάβ 06 Μάιος 2023, 20:43

Ερωτηση για Μπαρκαρούτσο. Δεν βρηκα αλλο τοπικ.
Που μπορώ να δω το ρόστερ των 17-18χρονων? Εχει μια παικτουρα εκει που με το σχολειο του κερδισαν πανελληνιο πρωταθλημα γ λυκειου
Άβαταρ μέλους
mbison
 
Δημοσιεύσεις: 5152
Εγγραφή: Παρ 07 Μαρ 2014, 09:22

Re: Ακαδημίες ΚΑΕ ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό GEOL » Σάβ 06 Μάιος 2023, 21:26

mbison έγραψε:Ερωτηση για Μπαρκαρούτσο. Δεν βρηκα αλλο τοπικ.
Που μπορώ να δω το ρόστερ των 17-18χρονων? Εχει μια παικτουρα εκει που με το σχολειο του κερδισαν πανελληνιο πρωταθλημα γ λυκειου


https://basketball.eurobasket.com/team/ ... 22&donot=1
GEOL
 
Δημοσιεύσεις: 2244
Εγγραφή: Σάβ 08 Μάιος 2010, 14:11

Re: Ακαδημίες ΚΑΕ ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 07 Μάιος 2023, 02:15

GEOL, στο link που παραθέτεις είναι η U18 πριν δύο χρόνια. Δεν κατάφερα να βρω φετινή ομάδα (δεν έψαξα πολύ), ωστόσο ξέρω ότι Καλλιοντζής και Κωνσταντινίδης είναι στην α' ομάδα.. Και ο Γκιγκαούρι από όσο βρήκα, από πέρσι είναι στον Ερμή Σχηματαρίου.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ακαδημίες ΚΑΕ ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό GEOL » Κυρ 07 Μάιος 2023, 03:36

Μπαρκαρούτσος έγραψε:GEOL, στο link που παραθέτεις είναι η U18 πριν δύο χρόνια. Δεν κατάφερα να βρω φετινή ομάδα (δεν έψαξα πολύ), ωστόσο ξέρω ότι Καλλιοντζής και Κωνσταντινίδης είναι στην α' ομάδα.. Και ο Γκιγκαούρι από όσο βρήκα, από πέρσι είναι στον Ερμή Σχηματαρίου.

Έχεις απόλυτο δίκιο.
GEOL
 
Δημοσιεύσεις: 2244
Εγγραφή: Σάβ 08 Μάιος 2010, 14:11

Re: Ακαδημίες ΚΑΕ ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό mbison » Κυρ 07 Μάιος 2023, 17:53

Ο Μουτιδης πάντως ήταν αυτός που μου είπαν ότι στον τελικό ήταν φοβερός
Άβαταρ μέλους
mbison
 
Δημοσιεύσεις: 5152
Εγγραφή: Παρ 07 Μαρ 2014, 09:22

Re: Ακαδημίες ΚΑΕ ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό mbison » Δευτ 08 Μάιος 2023, 10:30

Άβαταρ μέλους
mbison
 
Δημοσιεύσεις: 5152
Εγγραφή: Παρ 07 Μαρ 2014, 09:22

Re: Ακαδημίες ΚΑΕ ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 08 Μάιος 2023, 15:21

Σωραίος!!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ακαδημίες ΚΑΕ ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Πέμ 29 Ιουν 2023, 23:40

Στο πρώτο Sfairopoulos Basketball Camp στη Σκιάθο, συμμετείχε ο 15χρονος Διονύσης Λιβέρης, από τη Ζάκυνθο.
Το παλικάρι φέτος θα βρίσκεται στον ΠΑΟΚ! Συνομίλησε κιόλας με τον Βαγγέλη Μαργαρίτη, πήρε και μια υπογεγραμμένη φανέλα του!

Εύχομαι στο Διονύση να είναι συμπαίκτης κάποια στιγμή με τον Βαγγέλη, πριν πάρει μεταγραφή στον γαύρο και από εκεί δανεικός σε κανένα Ρέθυμνο.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ακαδημίες ΚΑΕ ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό BlackMagicPAOK » Σάβ 22 Ιούλ 2023, 11:21

Στην εθνική U18 ο Καλλιοντζής!!
Παίζουμε με Ιταλία σήμερα στις 19:00 (ΕΡΤ 3)
" Oλα ειναι δρομος "
Άβαταρ μέλους
BlackMagicPAOK
 
Δημοσιεύσεις: 3606
Εγγραφή: Δευτ 23 Φεβ 2015, 21:53
Τοποθεσία: Γιάννενα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αγωνιστικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης