Μπάσκετ Π.Α.Ο.Κ. - Χθες, σήμερα, αύριο

Σχόλια - κριτική για όλα τα αγωνιστικά θέματα του μπασκετικού τμήματος...

Re: Μπάσκετ Π.Α.Ο.Κ. - Χθες, σήμερα, αύριο

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Κυρ 26 Απρ 2020, 13:14

dim72 έγραψε:Οι πρώτοι μας ξένοι ήταν ο Βάρνερ και ο Μόμα!

Σωστός...Είχα ξεχάσει τον Ντικ...

palok έγραψε:εμένα η αδυναμία μου ήταν ο Mike Jones ο πρώτος (νομίζω) αμερικανός point forward του ελληνικού πρωταθλήματος.

"Το μωρό του ελαφιού"...Πόσο αέρινος παίχτουρας, ρε φίλε...Λατρεία μεν, αλλά και μίσος, για την "μετακόμιση"...
Στυλ που με θύμιζε, πολύ, τον Κώστα Πετρόπουλο, τον "Νουρέγιεφ του Ελληνικού μπάσκετ", στα πολύ καλά του...


Υ.Γ. Χρόνια πολλά και καλά, Θωμά...Με υγεία, ευτυχία και πολλές, προσωπικές κι ασπρόμαυρες επιτυχίες...
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Μπάσκετ Π.Α.Ο.Κ. - Χθες, σήμερα, αύριο

Δημοσίευσηαπό Zoki4 » Κυρ 26 Απρ 2020, 14:46

Patron έγραψε:Όντως μεγάλη αδυναμία ο Mike Jones, στα μάτια μου τότε φαινόταν εξωπραγματικός. Δεν θυμάμαι πως μεταπήδησε στο σκουλήκι την επόμενη χρόνια. Πέρασε κ από Μπαρτσελονα θυμάμαι, αλλά η εντύπωση μου είναι πως δεν έκανε κάποια τρελή καριέρα. Σε κάτι κυπρους κατέληξε, όχι;


Όσο αφορά την μετακίνηση του Τζόουνς στο σκουλήκι, δική μου άποψη είναι ότι ο ξανθός περισσότερο ήθελε να αποδυναμώσει τον ΠΑΟΚ πάρα ότι τον χρειαζόταν.Δουλεια του μάνατζερ του θα ήταν.
Zoki4
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Δευτ 19 Αύγ 2019, 21:07

Re: Μπάσκετ Π.Α.Ο.Κ. - Χθες, σήμερα, αύριο

Δημοσίευσηαπό palok » Κυρ 26 Απρ 2020, 14:47

ευχαριστώ σοφέ γέροντα. Γιατί τον λέγανε ρε μωρό του ελαφιού? θυμάται κανείς?

PS: Τον Πετρόπουλο δεν τον θυμάμαι καθόλου πώς έπαιζε. Ένας παλιός κολλητός συμφοιτητής τρελός Απολλωνιστής μηνάρας μου έλεγε οτι επιθετικά ήταν καλύτερος και από τον Γεωργαλή.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10570
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Μπάσκετ Π.Α.Ο.Κ. - Χθες, σήμερα, αύριο

Δημοσίευσηαπό Nikos 74 » Κυρ 26 Απρ 2020, 16:18

Όσο διαβάζω αυτό το θέμα διαπιστώνω ότι όλη η καλή πορεία της ομάδας μας ήταν για περίπου μία δεκαετία. Πριν από αυτήν το τμήμα μπάσκετ ήταν κάπως ρομαντικό - ερασιτεχνικό, και αν βλέπαμε κάποιον μέτριο Αμερικανό στην ομάδα, στα μάτια μας φαινόταν τουλάχιστον Τζόρνταν! Η ομάδα έγινε γίγαντας με τον Βεζυρτζή. Όλοι οι παίκταράδες που φόρεσαν την φανέλα του μεγάλου ΠΑΟΚ εκείνης της εποχής, είναι στο μυαλό μας μέχρι σήμερα, και δυστυχώς θα είναι για πολλά ακόμη χρονιά, καθώς δεν βλέπω να αλλάζει το χάλι που υπάρχει στο τμήμα μπάσκετ. Ειδικά φέτος πόνεσε η ψυχή μας με αυτό το "πράγμα" που φορούσε φανέλες ΠΑΟΚ, αλλά δεν ήταν ΠΑΟΚ.
Nikos 74
 
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Τρί 20 Νοέμ 2018, 19:48

Re: Μπάσκετ Π.Α.Ο.Κ. - Χθες, σήμερα, αύριο

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Κυρ 26 Απρ 2020, 17:33

palok έγραψε:Γιατί τον λέγανε ρε μωρό του ελαφιού? θυμάται κανείς?

PS: Τον Πετρόπουλο δεν τον θυμάμαι καθόλου πώς έπαιζε. Ένας παλιός κολλητός συμφοιτητής τρελός Απολλωνιστής μηνάρας μου έλεγε οτι επιθετικά ήταν καλύτερος και από τον Γεωργαλή.

21 ετών "μωρό" ήταν, όταν ήρθε σε μας, απ τα ελάφια του Μιλγουόκι και του το κοτσάραμε...Π.Α.Ο.Κ. είσαι... ;)

Φαντάσου τον Τζόουνς, σε λευκό χρώμα, με μουστάκι και θα είναι σαν να χεις δει και τον Πετρόπουλο να παίζει...
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Μπάσκετ Π.Α.Ο.Κ. - Χθες, σήμερα, αύριο

Δημοσίευσηαπό Zoki4 » Κυρ 26 Απρ 2020, 18:52

Nikos 74 έγραψε:Όσο διαβάζω αυτό το θέμα διαπιστώνω ότι όλη η καλή πορεία της ομάδας μας ήταν για περίπου μία δεκαετία. Πριν από αυτήν το τμήμα μπάσκετ ήταν κάπως ρομαντικό - ερασιτεχνικό, και αν βλέπαμε κάποιον μέτριο Αμερικανό στην ομάδα, στα μάτια μας φαινόταν τουλάχιστον Τζόρνταν! Η ομάδα έγινε γίγαντας με τον Βεζυρτζή. Όλοι οι παίκταράδες που φόρεσαν την φανέλα του μεγάλου ΠΑΟΚ εκείνης της εποχής, είναι στο μυαλό μας μέχρι σήμερα, και δυστυχώς θα είναι για πολλά ακόμη χρονιά, καθώς δεν βλέπω να αλλάζει το χάλι που υπάρχει στο τμήμα μπάσκετ. Ειδικά φέτος πόνεσε η ψυχή μας με αυτό το "πράγμα" που φορούσε φανέλες ΠΑΟΚ, αλλά δεν ήταν ΠΑΟΚ.

Θα συμφωνήσω μαζί σου σε αυτό που λες για τους Αμερικανούς παίκτες. Το επίπεδο του ελληνικού μπάσκετ δεν ήταν τόσο υψηλό και οι Αμερικανοί παίκτες ξεχώριζαν. Να φανταστείς π. χ ο Βαρνερ μετά τον ΠΑΟΚ δεν έκανε μεγάλη καριέρα. Από αυτούς που ήρθαν τότε μόνο ο Ραντ πήγε μετά στο ΝΒΑ και έκανε καλή καριέρα. Αλλά ένας ανασταλτικός παράγοντας όμως για να έρθουν τότε καλοί παίκτες ήταν ότι δεν μπορούσαν να παίξουν στο εγχώριο πρωτάθλημα και πληρώνονται με τα πόσα παιχνίδια θα παίζανε . Παίζανε μόνο στην Ευρώπη.
Zoki4
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Δευτ 19 Αύγ 2019, 21:07

Re: Μπάσκετ Π.Α.Ο.Κ. - Χθες, σήμερα, αύριο

Δημοσίευσηαπό rade paprica » Κυρ 26 Απρ 2020, 19:52

Nikos 74 έγραψε:Όσο διαβάζω αυτό το θέμα διαπιστώνω ότι όλη η καλή πορεία της ομάδας μας ήταν για περίπου μία δεκαετία. Πριν από αυτήν το τμήμα μπάσκετ ήταν κάπως ρομαντικό - ερασιτεχνικό, και αν βλέπαμε κάποιον μέτριο Αμερικανό στην ομάδα, στα μάτια μας φαινόταν τουλάχιστον Τζόρνταν! Η ομάδα έγινε γίγαντας με τον Βεζυρτζή. Όλοι οι παίκταράδες που φόρεσαν την φανέλα του μεγάλου ΠΑΟΚ εκείνης της εποχής, είναι στο μυαλό μας μέχρι σήμερα, και δυστυχώς θα είναι για πολλά ακόμη χρονιά, καθώς δεν βλέπω να αλλάζει το χάλι που υπάρχει στο τμήμα μπάσκετ. Ειδικά φέτος πόνεσε η ψυχή μας με αυτό το "πράγμα" που φορούσε φανέλες ΠΑΟΚ, αλλά δεν ήταν ΠΑΟΚ.


Αυτό φίλε μπορεί να είναι και έτσι, απλώς τότε όλο το επίπεδο ήταν πολύ χαμηλό και σε κάποιο βαθμό ακόμα όπως λες ρομαντικό-ερασιτεχνικό. Οι ελληνικές ομάδες σε όλα τα αθλήματα ήταν πολύ πίσω. Έπαιζε η εθνική ασ΄πούμε με τη Βουλγαρία και έτρωγε 30 πόντους.
Στον ΠΑΟΚ των αφων Κατσούλη και Φασούλα ο Σταυρόπουλος φαινόταν Magic, φυσικά με τον Varner πάθαμε πλάκα. Μη νομίζεις ούτε στην τηλεόραση έβλεπες τότε αμερικάνικο μπάσκετ, δεν υπήρχαν αυτά. Εγώ αυτήν την ομάδα του ΠΑΟΚ, πριν κι από τον Κόρφα (εκεί αρχίζει η πραγματική ανοδική πορεία) την αγαπάω πολύ, είναι η πρώτη ομάδα του μπασκετικού ΠΑΟΚ που γνώρισα (και μας χάρισε και το ανεπανάληπτο κύπελλο το 84).

:pano:
Ο ανόητος άνθρωπος επιδιώκει το ωφέλιμο, ο σοφός το δίκαιο Κομφούκιος

Bizim ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
rade paprica
 
Δημοσιεύσεις: 1119
Εγγραφή: Πέμ 02 Απρ 2020, 21:14

Re: Μπάσκετ Π.Α.Ο.Κ. - Χθες, σήμερα, αύριο

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 26 Απρ 2020, 22:16

Τα ποστς εγκρίθηκαν τώρα, συγγνώμη!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Μπάσκετ Π.Α.Ο.Κ. - Χθες, σήμερα, αύριο

Δημοσίευσηαπό Zoki4 » Κυρ 26 Απρ 2020, 23:43

Μια και αναφερόμαστε στο ωραίο μπασκετικό παρελθόν, θα ήθελα να πω ότι εκείνα τα χρόνια, ( πριν γίνει επαγγελματικό το μπάσκετ με συμβόλαια το 1993), το επίπεδο ήταν πολύ χαμηλό στην Ελλάδα . Σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες όπως Ιταλία και Ισπανία που έπαιζαν Αμερικανοί είχε ανέβει αισθητά. Να φανταστείτε ότι Ελληνικές ομάδες είχαν δικαίωμα μόνο στην Ευρώπη να πάρουν ξένους και δεν έπαιρναν όπως η αεκ, ο Πανιώνιος, ο πανελλήνιος, ο Απόλλων Πατρών και ο Ηρακλής για να προσπαθήσουν να προκριθούν σε ομίλους του Κορατς ή του Κυπελλούχων. (Οι χρονιές που αναφέρω είναι από το 1985 μέχρι το1989 περίπου). Ο δε ΠΑΟΚ ατύχησε π.χτο 1986-87 να περάσει την Λεφσκι Σοφίας στον πρώτο γύρο και να πέσει για να μπει σε ομίλους να παίξει με την Παρτιζαν που η Παρτιζαν είχε τότε τον Ντιβατς, Πασπαλιε, Τζορτζεβιτς, Ομπραντοβιτς, Γκρμποβιτς κτλ. σχεδόν όλοι διεθνείς με την Γιουγκοσλαβια.
Zoki4
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Δευτ 19 Αύγ 2019, 21:07

Re: Μπάσκετ Π.Α.Ο.Κ. - Χθες, σήμερα, αύριο

Δημοσίευσηαπό KalamarGiannis » Δευτ 27 Απρ 2020, 22:03

οι πρώτοι μας ξένοι ήταν Billy Varner kai Dick Mumma (Mόμα στα Ελλ). O Simpson Mark ήρθε την επόμ.χρονιά και ήταν πολύ καλύτερος και διαφορετικός του Μόμα, που ήταν δεινόσαυρος βαρύ πεντάρι κρέας με ύψος 2.11 και δεν πηδούσε εφημερίδα.
https://basketball.realgm.com/player/Di ... mary/51745
Είχα κάτι Strike για μπάσκετ που έλιωνα όλη μέρα και στο πλάι με μαρκαδόρο έγραφα SIMPSON. ο ΜΑΡΚ δεν θυμἀμαι πως έπαιζε αλλά ήταν καλός 4 παρά με 2,03 και στα μάτια μου που έπαιζα στα μίνι ήταν παικταράς...
Κι εδώ βάζω το ερώτημα του ενός εκατομμυρίου δραχμών:
τότε τον Αύγουστο δοκιμάζαμε (όλες οι ομάδες) παίκτες και παίζαμε και φιλικά με αυτούς για να τους δούμε...ποιός θυμάται τον πιο δυνατό σέντερ που είδαμε ποτέ με τη φανέλα μας τον Bobby τον Cattage,NBAer
https://www.basketball-reference.com/pl ... abo01.html
που οι βολές του πρέπει να μνημομεύονται στους αιώνες για την ιεροτελεστία και μόνο...(δεν τον κρατήσαμε προς απογοήτευσή μου, αλλά αντέγραψα την προετοιμασία 12΄΄ για ελευθ.βολή και την έδειχνα στους ψαράδες στο ανοικτό τότε Κατσάνειο και από κάτω στη μπασκέτα που είχε τοτε στην φοιτητική λέσχη απέναντι...
>Βall every day
>Η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ-εμείς τελειώνουμε
>Καιρός για αποτοξίνωση από την υγιεινή διατροφή
Άβαταρ μέλους
KalamarGiannis
 
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: Δευτ 07 Σεπ 2009, 18:30

Re: Μπάσκετ Π.Α.Ο.Κ. - Χθες, σήμερα, αύριο

Δημοσίευσηαπό rade paprica » Δευτ 27 Απρ 2020, 23:59

Πω πω, νά' στε καλά ρε παιδιά, πόσα πράματα μου θυμίσατε. Μέχρι και τα STRIKE :P (εννοείτε είχα, που λεφτά για top ten)

Τον Μόμα αν δεν τον αναφέρατε δεν τον θυμόμουνα, τον άλλο όμως μπα δεν τον θυμάμαι.

Αυτά τα φιλικά (νομίζω και κάτι ψιλοτουρνουά δε γινόντουσαν;) ήταν πραγματική απόλαυση.
Να ανεβαίνεις το στριφογυριστό στο Παλέ για να μπεις μέσα, πιτσιρικάδες, καρφί πέταλο και περιέργεια τι θα δούμε
Δεν είχε και διπλούς αγώνες, λάθος θυμάμαι;
Ο ανόητος άνθρωπος επιδιώκει το ωφέλιμο, ο σοφός το δίκαιο Κομφούκιος

Bizim ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
rade paprica
 
Δημοσιεύσεις: 1119
Εγγραφή: Πέμ 02 Απρ 2020, 21:14

Re: Μπάσκετ Π.Α.Ο.Κ. - Χθες, σήμερα, αύριο

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Τρί 28 Απρ 2020, 15:18

Μπιλυ. Κλαπ. Κλαπ. Κλαπ. Μπιλυ. Κλαπ. Κλαπ. Κλαπ.
Ακομα το θυμαμαι.

rade paprica έγραψε: . Μη νομίζεις ούτε στην τηλεόραση έβλεπες τότε αμερικάνικο μπάσκετ, δεν υπήρχαν αυτά.
:pano:

Νομιζω εδειχνε καθε Κυριακη πρωι τα μεγαλα παιχνιδια.
η Ερτ. Lakers celtics κλπ. Ματζικ εναντιον Μπερντ. Αρρωστια.
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26522
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Μπάσκετ Π.Α.Ο.Κ. - Χθες, σήμερα, αύριο

Δημοσίευσηαπό palok » Τρί 28 Απρ 2020, 15:39

εγω θυμάμαι μπαμπη παπαδακη να μεταδιδει nba. νομιζω σε αυτη την εκπομπη σαββατο μεσημεροπαογευμα τα εδειχνε αυτα οχι κυριακή (αλλά πάλι εσείς είσαστε πιο γέροι από μένα... :mrgreen: ). Το πρωτο που μου ρχεται στη μνημη ειναι μονομαχια Worthy-Malone σε playoffs. τώρα ποιά χρονιά δεν έχω ιδέα. και δε μιλάμε οτι έδειχνε όλο το ματς.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10570
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Μπάσκετ Π.Α.Ο.Κ. - Χθες, σήμερα, αύριο

Δημοσίευσηαπό KalamarGiannis » Τρί 28 Απρ 2020, 19:34

από ότι θυμάμαι, ο μόνος τρόπος να δει κανείς ΝΒΑ και τις τότε μονομαχίες Μάτζικ-Μπερντ που μας κρατούσαν ξυπνητούς ως τα ξημερώματα να μαλώνουμε για το ποιος είναι ο καλύτερος ( ο τζόρνταν δεν είχε πάρει τίτλο ακόμη κι ήταν ένας καλός αλλά εγωιστής παίκτης που χρειαζόταν 100 σουτ για να φανεί- είχα προπονητή το Βασίλη το Μάντη, ομαδικό παίκτη,βασικό άσσο Α Εθνικής στις γριες, που έβγαζε φλύκταινες με τους σκόρερ κι είχα επηρεαστεί=καλύτερος είναι όποιος κάνει την ομάδα του καλύτερη=Μάτζικ 4ever) ήταν ένας στη Σαλονίκη:
το βιντεο κλαμπ με τις κασσέτες μπάσκετ, το μοναδικό εκεί στη Μητροπόλεως προς τη Διαγώνιο, έπρεπε να περιμένεις να νοικιάσουν τσόντες οι μεγαλύτεροι και μετά τον Ίγκραμ που ήταν μονίμως εκεί παίρναμε σειρά και νοικιάζαμε ξανά και ξανά τους τελικούς προηγ.ετών Lakers Celtics, με την υπόσχεση πάντα ότι την επόμενη θα επιστρέψουμε την κασέτα γιατί είχε μεγάλη σειρά αναμονής (κρατούσε λίστα το μαγαζί) ...
>Βall every day
>Η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ-εμείς τελειώνουμε
>Καιρός για αποτοξίνωση από την υγιεινή διατροφή
Άβαταρ μέλους
KalamarGiannis
 
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: Δευτ 07 Σεπ 2009, 18:30

Re: Μπάσκετ Π.Α.Ο.Κ. - Χθες, σήμερα, αύριο

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Τρί 28 Απρ 2020, 21:54

palok έγραψε:εγω θυμάμαι μπαμπη παπαδακη να μεταδιδει nba.

Ο Φιλλιπας .Πιο πριν.
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26522
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αγωνιστικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης