Μπάσκετ Π.Α.Ο.Κ. - Χθες, σήμερα, αύριο

Σχόλια - κριτική για όλα τα αγωνιστικά θέματα του μπασκετικού τμήματος...

Re: Μπάσκετ Π.Α.Ο.Κ. - Χθες, σήμερα, αύριο

Δημοσίευσηαπό DamoN » Σάβ 25 Απρ 2020, 12:31

Paok bc

Ρόστερ:
1.rudd
2.bane
3.peja (κίνης να μην πιάνει θέση ξένου)
4.berry
5.savic

Πάγκος
1.κορφας
2.βασιλειαδης
3.μπαλογιαννης βασιλοπουλος
4.barlow
5.sackleford φασουλας

Coach Scott skiles

Σημερινό σύστημα 6 ξένους....
Τελευταία επεξεργασία από DamoN και Σάβ 25 Απρ 2020, 12:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
DamoN
 
Δημοσιεύσεις: 3556
Εγγραφή: Σάβ 07 Αύγ 2010, 11:54

Re: Μπάσκετ Π.Α.Ο.Κ. - Χθες, σήμερα, αύριο

Δημοσίευσηαπό Patron » Σάβ 25 Απρ 2020, 12:32

Blast from the past ...

Warner small forward ωραίος παίκτης

Delaney Rudd ήταν point και θυμάμαι σαιζόν με Mark Pettway ... ε ρε γλέντια.

Ο δεύτερος πήγε Απόλλωνα με Τζάκη, Χοτοκουρίδη και κάνα δυο ακόμα για να πάρουμε Μελις ο οποίος σε εμάς δεν έπιασε.

Αφήστε γαύρους κ δικονομίες εδώ το καλύτερο θέμα για την καραντίνα

:D :opaokara:
Patron
 
Δημοσιεύσεις: 3176
Εγγραφή: Δευτ 21 Ιούλ 2014, 11:16

Re: Μπάσκετ Π.Α.Ο.Κ. - Χθες, σήμερα, αύριο

Δημοσίευσηαπό Zoki4 » Σάβ 25 Απρ 2020, 13:20

Patron έγραψε:Blast from the past ...

Warner small forward ωραίος παίκτης

Delaney Rudd ήταν point και θυμάμαι σαιζόν με Mark Pettway ... ε ρε γλέντια.

Ο δεύτερος πήγε Απόλλωνα με Τζάκη, Χοτοκουρίδη και κάνα δυο ακόμα για να πάρουμε Μελις ο οποίος σε εμάς δεν έπιασε.

Αφήστε γαύρους κ δικονομίες εδώ το καλύτερο θέμα για την καραντίνα

:D :opaokara:

Οι τρεις που αναφέρεις συν τον Καλογηρο πήγανε στην Πάτρα για τον Μ. Μελις
Zoki4
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Δευτ 19 Αύγ 2019, 21:07

Re: Μπάσκετ Π.Α.Ο.Κ. - Χθες, σήμερα, αύριο

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Σάβ 25 Απρ 2020, 13:51

Την χρονιά 1976-1977, που έτυχε η συγκυρία να έχω γυμναστή, στο Γυμνάσιο, τον, τότε αρχηγό μας, τον "μυταρά", τον Γιάννη Πολίτη, είχα την ευτυχία, μαζί με μπόλικα ακόμα ΠΑΟΚτσάκια, να μας "οδηγήσει", όλους, στο Παλέ....

Μιλώντας για το "χθες", που αναφέρεται στον τίτλο του τόπικ, τι να πρωτοθυμηθώ, δεν ξέρω...Είναι τόσα πολλά...

Το ροζ εισιτήριο, αξίας 50 δραχμών, που είχε πάνω μόνο ημερομηνία κι έγραφε αγώνες μπάσκετ ΕΚΑΣΘ, με το οποίο βλέπαμε τρεις συνεχόμενους αγώνες, κάθε Σάββατο, έναν ερασιτεχνικό, έναν της Β' Εθνικής κι έναν της Α'?

Την τότε επονομασία των πέντε θέσεων, ήτοι, play maker, αριστερό και δεξί "L", πίβοτ και σέντερ φορ κορυφής?

Τον σχεδόν πανομοιότυπο, μην πω σχεδόν "πρόγονο" του Κόρφα, τον Στρατή απέναντι στον Τσουμή της γριάς?

Τα τάκλιν (στο πόδι), του υπέρβαρου Μήτα, στον Ανανιάδη του ληκιού, με στόχο να κόψει την αντεπίθεση τους?

Τις μάχες του αριστερόχειρα Καραμβέρη, με τον Γιαννουζάκο, στην χάρτινη ακόμα και τον Γιατζόγλου του gay?

Τον Μάνθο να ψάχνει τον χαμένο του φακό επαφής (πανάκριβοι και δυσεύρετοι, ακόμα τότε), σε ντέρμπι με το λήκι, μαζί με 20 ακόμα άτομα, έχοντας διακοπεί ο αγώνας για πάνω από μισή ώρα, μέχρι που τον βρήκαν?

Ένα μονό παιχνίδι μας Κυπέλλου, όχι όμως στο Παλέ, αλλά στο ανοιχτό της ΧΑΝΘ, με αντίπαλο τον ΓΣ τυριού, της Β' Εθνικής τότε ακόμα, εκείνο το απόγευμα που ο Μάτζικ (νομίζω την χρονιά ακριβώς πριν έρθει σε μας) κόντεψε να μας αποκλείσει "μόνος του", αν δεν το γυρίζαμε στο τελευταίο λεπτό (ή δευτερόλεπτο, δεν θυμάμαι ακριβώς)?

Τα ταλέντα του Λυκείου Τούμπας (Μπουρλίβα και Κωνσταντινίδη -"τρίγωνος"-), που είχε κατακτήσει στις αρχές του '80 το παγκόσμιο σχολικό Πρωτάθλημα ή του Πολυχρονάκου, που σε μας "πέρασαν, αλλά ούτε που ακούμπησαν"?

Τα "γυάλινα" γόνατα του πολύ ταλαντούχου Αλέξη Μπακόπουλου, που τον κράτησαν σχεδόν άσημο στην ιστορία?

Τις "ηχηρές μεταγραφάρες" των Σωτήρη Σακελλαρίου ("σπόρος") & Τάκη Καρατζουλίδη (δεν έπιασε) απ την γριά?

Την "μετακόμιση" του "τίγρη" του ρούλη, Βαγγέλη Αλεξανδρή (ψυχάρα ως παίχτης) σε μας και το δούλεμα μας?

Τους τόσους και τόσο ποιοτικούς, ξένους παιχταράδες, που πέρασαν απ την ομάδα, ελέω Μαντά & αφών Κόπτη?

Τις τόσες χρονιές που επιτρέπονταν το πολύ 2 ξένοι (πρώτο μας δίδυμο οι Μπιλ Βάρνερ και Μαρκ Σίμπσον, both παιχτούρες), με τον τότε κανονισμό, μετά τα 10 φάουλ (ανά ημίχρονο) να επιλέγει η ομάδα που τα κέρδιζε, αν θα σούταρε βολές, 1+1 όμως ή αν θα παιζε την μπάλα απ έξω, ανανεώνοντας και το δικαίωμα της για νέα επίθεση, 30 δευτερολέπτων και μας έκλεβε (μ αυτόν τον κανονισμό) ο ρούλης τα ΠρωΚταθλήματα, αφού μόλις "κοίταζες άγρια" τον γκάγκστερ, τα κοράκια (κάτι Κουμπούρηδες, Λόρτοι, Παπαβασιλείου και λοιπά σκουλήκια) σφύριζαν φάουλ?

Το γεμάτο, με 5.000 κόσμο Παλέ, στην 1η προπόνηση (κατακαλόκαιρο τότε) του Πητ (έβαλε τον προδότη μέσα στα καλάθια, με τον τσαμπουκά του -Πητ, Πητ, Πητ-), του ξαδέρφου του Κρις Παπασαράντου ή/και των Κατσίκηδων?

Τα ντέρμπι με το λήκι, στο "φουλ ομιχλώδες" Παλέ, με 6.000+ κόσμο, μισό μισό και τις "ανταλλαγές" μας πυρσών?

Τις μαζικότατες πορείες φιλάθλων και των δύο ομάδων, με προορισμό το Παλέ, εμείς από Ν. Εγνατία κι αυτοί απ την 3ης Σεπτεμβρίου, με καμιά 20αριά διμοιρίες ΜΑΤ να μας χωρίζουν, που αναστάτωναν ολόκληρη την πόλη?

Τόσες πολλές, όμορφες αλλά και πικρές στιγμές, με την διεκδίκηση, την κατάκτηση αλλά και το χάσιμο τίτλων?

Την έκπληξη και παράλληλα την στενοχώρια μας όταν, την πρώτη χρονιά εφαρμογής του νόμου Μπόσμαν, πήγαμε να δούμε την πρώτη προπόνηση της ομάδας, όπως κάθε χρονιά και δεν γνωρίζαμε ούτε τους μισούς παίχτες μας?

Εκείνη ήταν η χρονιά-ορόσημο, που "ξεκίνησαν τα όργανα", φέρνοντας το θλιβερό σήμερα και το άγνωστο αύριο!
Πάντα κατά την προσωπική μου άποψη, φυσικά, η οποία μπορεί να είναι και εντελώς λανθασμένη...Ίδωμεν...

:pano:


Υ.Γ. Sorry για το διπλοσέντονο, αλλά με ήρθε μια μεγάλη νοσταλγία για το παρελθόν, με τις "καλύτερες 5άδες"...
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Μπάσκετ Π.Α.Ο.Κ. - Χθες, σήμερα, αύριο

Δημοσίευσηαπό palok » Σάβ 25 Απρ 2020, 15:34

τους warner-simpson δεν τους θυμάμαι με τη φανέλα του ΠΑΟΚ. Πάντως θυμάμαι αρκετά καλά τον Rudd και φυσικά το τρομερό δίδυμο που έκανε με τον Πετγουει. Απλά για τους πιο μικρούς είναι κάτι που δεν μπορείς να το εξηγήσεις: να παιζεις το σάββατο με τους έλληνες και να χάνεις και την Τρίτη να σκάει μύτη ο Rudd και να λες πω ρε φίλε να τον είχαμε αυτόν στο πρωτάθλημα. Φοβερές εποχές.

PS: καλύτερη 5αδα χωρίς Peja μέσα δεν υφίσταται. Σόρρυ. Το ταλέντο του, ειδικά αν δεν είχε τους χιαστούς (τι είχε τέλος πάντων) θα τον έκαναν ίσως ισάξιο με Ντράζεν-Κούκοτς. Στα 21 του, νομίζω οτι ήταν εύκολα ο καλύτερος επιθετικά παίκτης στην Ευρωλίγκα (περίπου ό,τι έκανε και ο Ντίβατς δλδ όπου πολύ γρήγορα πέρασε την άλλη άκρη του ατλαντικού).
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10570
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Μπάσκετ Π.Α.Ο.Κ. - Χθες, σήμερα, αύριο

Δημοσίευσηαπό rade paprica » Σάβ 25 Απρ 2020, 16:21

palok έγραψε:

PS: καλύτερη 5αδα χωρίς Peja μέσα δεν υφίσταται. Σόρρυ. Το ταλέντο του, ειδικά αν δεν είχε τους χιαστούς (τι είχε τέλος πάντων) θα τον έκαναν ίσως ισάξιο με Ντράζεν-Κούκοτς. Στα 21 του, νομίζω οτι ήταν εύκολα ο καλύτερος επιθετικά παίκτης στην Ευρωλίγκα (περίπου ό,τι έκανε και ο Ντίβατς δλδ όπου πολύ γρήγορα πέρασε την άλλη άκρη του ατλαντικού).


Ότι ο Πετζα ήταν μοναδικό ταλέντο, είναι νομίζω φανερό. Δεν ξέρω, εγώ πολύ τον γούσταρα. Ήταν ουσιαστικός στο παιχνίδι του αλλά είχε και αρχοντιά

Τυχεροί είμαστε που τον είδαμε

Γενικά έχουμε δει ωραίους παίκτες, σ΄αυτό δε νομίζω ότι μπορούμε να έχουμε παράπονο
Ο ανόητος άνθρωπος επιδιώκει το ωφέλιμο, ο σοφός το δίκαιο Κομφούκιος

Bizim ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
rade paprica
 
Δημοσιεύσεις: 1119
Εγγραφή: Πέμ 02 Απρ 2020, 21:14

Re: Μπάσκετ Π.Α.Ο.Κ. - Χθες, σήμερα, αύριο

Δημοσίευσηαπό Equalizer » Σάβ 25 Απρ 2020, 16:37

Έχετε δίκιο για τις πεντάδες μου!

Είναι τόσο πολλά τα ντατα που μπερδεύεσαι!

Όντως σε δύο πεντάδες ο Μπαλου, λαθος

Και σε καμία ο Μπάρλοου; Τι διάολο;

Διαφωνώ με τον εαυτό μου

Βεβαίως αναφέρω παίκτες που ξέρω, όχι πιο πριν
Άβαταρ μέλους
Equalizer
 
Δημοσιεύσεις: 13079
Εγγραφή: Τετ 06 Μάιος 2009, 16:48

Re: Μπάσκετ Π.Α.Ο.Κ. - Χθες, σήμερα, αύριο

Δημοσίευσηαπό seaman » Σάβ 25 Απρ 2020, 18:26

palok έγραψε:τους warner-simpson δεν τους θυμάμαι με τη φανέλα του ΠΑΟΚ. Πάντως θυμάμαι αρκετά καλά τον Rudd και φυσικά το τρομερό δίδυμο που έκανε με τον Πετγουει. Απλά για τους πιο μικρούς είναι κάτι που δεν μπορείς να το εξηγήσεις: να παιζεις το σάββατο με τους έλληνες και να χάνεις και την Τρίτη να σκάει μύτη ο Rudd και να λες πω ρε φίλε να τον είχαμε αυτόν στο πρωτάθλημα. Φοβερές εποχές.

PS: καλύτερη 5αδα χωρίς Peja μέσα δεν υφίσταται. Σόρρυ. Το ταλέντο του, ειδικά αν δεν είχε τους χιαστούς (τι είχε τέλος πάντων) θα τον έκαναν ίσως ισάξιο με Ντράζεν-Κούκοτς. Στα 21 του, νομίζω οτι ήταν εύκολα ο καλύτερος επιθετικά παίκτης στην Ευρωλίγκα (περίπου ό,τι έκανε και ο Ντίβατς δλδ όπου πολύ γρήγορα πέρασε την άλλη άκρη του ατλαντικού).



Μεγάλη μου αδυναμία ο Βά(ε)ρνερ (Varner και όχι Warner)
Ίσως γιατί ήταν ο πρώτος.
Φανταστικός παίχτης.



Οι φάσεις είναι από το πρώτο παιχνίδι με τη Μπόσνα Σαράγεβο στο Αλεξάνδρειο, που κερδίσαμε 88-84 με 35 πόντους του Μπίλλυ. Στο δεύτερο αγώνα ο Μπίλλυ έβαλε άλλους 31, χάσαμε με 2 και προκριθήκαμε.

Και ολόκληρο το παιχνίδι

Όταν η συνέχεια γίνεται ζόρικη, οι ζόρικοι συνεχίζουν. Και αν θα τους πάρει χρόνο να φτάσουν ξανά στην κορυφή, είναι γιατί θα κουβαλάνε την αξιοπρέπειά τους μαζί τους.
_____________________ Πανθεσσαλονίκειος Αθλητικός Όμιλος Κωνσταντινουπολιτών _____________________
Άβαταρ μέλους
seaman
 
Δημοσιεύσεις: 9536
Εγγραφή: Δευτ 25 Ιούλ 2011, 17:58
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη

Re: Μπάσκετ Π.Α.Ο.Κ. - Χθες, σήμερα, αύριο

Δημοσίευσηαπό dim72 » Σάβ 25 Απρ 2020, 22:55

Οι πρώτοι μας ξένοι ήταν ο Βάρνερ και ο Μόμα!
Τίποτα δεν είναι αδύνατο όταν βάζεις άλλους να το κάνουν!
Άβαταρ μέλους
dim72
 
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: Τετ 04 Δεκ 2013, 23:10

Re: Μπάσκετ Π.Α.Ο.Κ. - Χθες, σήμερα, αύριο

Δημοσίευσηαπό palok » Κυρ 26 Απρ 2020, 08:40

εμένα η αδυναμία μου ήταν ο Mike Jones ο πρώτος (νομίζω) αμερικανός point forward του ελληνικού πρωταθλήματος.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10570
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Μπάσκετ Π.Α.Ο.Κ. - Χθες, σήμερα, αύριο

Δημοσίευσηαπό seaman » Κυρ 26 Απρ 2020, 11:45

Εκπληκτική χρονιά έκανε.

Ίσως κάτι με χάλασε σε αυτόν το μετά που πήγε δίπλα....
Όταν η συνέχεια γίνεται ζόρικη, οι ζόρικοι συνεχίζουν. Και αν θα τους πάρει χρόνο να φτάσουν ξανά στην κορυφή, είναι γιατί θα κουβαλάνε την αξιοπρέπειά τους μαζί τους.
_____________________ Πανθεσσαλονίκειος Αθλητικός Όμιλος Κωνσταντινουπολιτών _____________________
Άβαταρ μέλους
seaman
 
Δημοσιεύσεις: 9536
Εγγραφή: Δευτ 25 Ιούλ 2011, 17:58
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη

Re: Μπάσκετ Π.Α.Ο.Κ. - Χθες, σήμερα, αύριο

Δημοσίευσηαπό Zoki4 » Κυρ 26 Απρ 2020, 12:08

seaman έγραψε:Εκπληκτική χρονιά έκανε.

Ίσως κάτι με χάλασε σε αυτόν το μετά που πήγε δίπλα....


Το μετάνιωσε και ο ίδιος που πήγε στην ομάδα της γειτονιάς χαριλαου. Το δήλωσε πολλές φορές ότι είχε κάνει μεγάλο λάθος.
Zoki4
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Δευτ 19 Αύγ 2019, 21:07

Re: Μπάσκετ Π.Α.Ο.Κ. - Χθες, σήμερα, αύριο

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 26 Απρ 2020, 12:22

Το παρακάτω είναι on-topic, μιας και έχει τη λέξη "αύριο" ο τίτλος..


Φέτος γλιτώσαμε με τη μεγαλύτερη κωλοφαρδία της ιστορίας μας.

Του χρόνου τι θα γίνει; Αναβλήθηκε ο υποβιβασμός για του χρόνου, μιας και λέγεται ότι θα πέσουν 4 και όχι 2; Ή θα καταφέρουμε (πώς?!) να βρούμε λεφτά και παίχτες να μείνουμε ΕΣΤΩ στη μέση;


Ο κόσμος δεν νομίζω ότι θα στηρίξει όπως φέτος, με 2000+ διαρκείας.. Αυτό ήταν, δεν νομίζω ότι θα ξαναβρεθούν 2000-3000 άνθρωποι να σπρώξουν λεφτά και να έρθουν Παλατάκι.
Μακάρι να βγω ψεύτης και να γίνει sold-out με 6000 μ@λ@κες που θα δώσουν 50-80 ευρώ και να γίνει χαμός.


Επίσης, τα διαρκείας ΠΡΕΠΕΙ να είναι φθηνότερα του χρόνου... Μας "χρωστάνε" τους αγώνες που δεν έγιναν φέτος.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Μπάσκετ Π.Α.Ο.Κ. - Χθες, σήμερα, αύριο

Δημοσίευσηαπό Patron » Κυρ 26 Απρ 2020, 12:23

Όντως μεγάλη αδυναμία ο Mike Jones, στα μάτια μου τότε φαινόταν εξωπραγματικός. Δεν θυμάμαι πως μεταπήδησε στο σκουλήκι την επόμενη χρόνια. Πέρασε κ από Μπαρτσελονα θυμάμαι, αλλά η εντύπωση μου είναι πως δεν έκανε κάποια τρελή καριέρα. Σε κάτι κυπρους κατέληξε, όχι;
Patron
 
Δημοσιεύσεις: 3176
Εγγραφή: Δευτ 21 Ιούλ 2014, 11:16

Re: Μπάσκετ Π.Α.Ο.Κ. - Χθες, σήμερα, αύριο

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 26 Απρ 2020, 12:24

Στη Κύπρο είναι ακόμα, έχει κάτι ακαδημίες.. Ή προπονεί σε κάτι ακαδημίες.. Είναι ενεργός στο Φέησμπουκ και ποστάρει εκεί αρκετά, απαντάει κιόλας!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αγωνιστικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης