Ολυμπιακός - Π.Α.Ο.Κ. 17/02 18:45 ΣΚΑΪ

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες του φετινού πρωταθλήματος Α1 και όλων των παρελλειπομένων...

Re: Ολυμπιακός - Π.Α.Ο.Κ. 17η Αγωνιστική 17/02/2010 6.45μ.μ

Δημοσίευσηαπό Trikaliotis » Τρί 16 Φεβ 2010, 00:47

kostasff έγραψε:Ένα χαμένο παιχνίδι είναι. Τώρα, αν αρχίζουμε να λέμε ότι μπορούμε κλπ, το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να χαλαστούμε και να καταλήξουμε για ακόμα μία φορά στο συμπέρασμα πως είναι όλοι άχρηστοι...... Το να λέμε διπλό στον Πειραιά και χαμηλά την μπάλα (από την αρχή της χρονιάς το τονίζουμε), είναι τα δύο άκρα αντίθετα. Μακάρι να γινόταν το μπαμ, αλλά η υπερβολική αισιοδοξία μπορεί να μας κάνει κακό στο τέλος.
Υ.Γ. Μπορεί να είμαι και ο σπαστικός της παρέας.... :geek:


Εγώ πάλι λέω ότι είναι καιρός πλέον να πάψουμε να συρρικνώνουμε κι άλλο την ομάδα και να αρχίσουμε να απομυθοποιούμε κάποιες καταστάσεις ότι π.χ ο Ολυμπιακός (που τον νίκησε ο Πανιώνιος και το Μαρούσι) και ο Παναθηναϊκός (που βρίσκεται σε άσχημη φόρμα) είναι ανίκητες υπερομάδες από άλλο πλανήτη.

Μας διακατέχει τέτοια ηττοπάθεια τα τελευταία χρόνια που κάποιοι φτάσανε σε σημείο πριν τον αγώνα με το Μαρούσι να θεωρούνε μια ενδεχόμενη νίκη σαν θαύμα και έκπληξη! Ε όχι ρε παιδιά..Δε κατάλαβα γιατί να μη κερδίσουμε αν παίξουμε όπως χτες??? Και στο ματς με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ πάλι τα ίδια λέγατε για 30 και 40 πόντους, αλλά είδαμε όλοι τι έγινε. Η ομάδα πλέον έχει αλλάξει επίπεδο και κυρίως νοοτροπία και χτυπάει όλα τα παιχνίδια. Δε με νοιάζει αν τα κερδίζει, αλλά τα διεκδικεί μέχρι τέλους κι εμένα αυτό με ικανοποιεί σε πρώτο βαθμό για φέτος.

Κι επειδή σε αυτή την ομάδα που λέγεται Π.Α.Ο.Κ η μιζέρια, η γκρίνια και κυρίως η ηττοπάθεια δεν έχει θέση, εγώ ένα έχω να πω: ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗ ΝΙΚΗ..ακόμα κι αν χάσουμε πρέπει όλα τα παιχνίδια να τα βλέπουμε έτσι και να μη τα φοβόμαστε αν θέλουμε επιτέλους να ανέβουμε επίπεδο..Και εννοείται πως αν χάσουμε θα συνεχίσουμε τη στήριξη και δε θα τους βγάλουμε όλους άχρηστους. Εγώ προσωπικά δε θα χαλαστώ αρκεί και μόνο να δω το μάτι τους να γυαλίζει, όπως και σε όλα τα παιχνίδια, αλλά κυρίως σε αυτά!

Οπότε φιλικά μια κόκκινη στον Kostaff από μένα.. :redcard:
Trikaliotis
 
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Παρ 28 Μαρ 2008, 20:23

Re: Ολυμπιακός - Π.Α.Ο.Κ. 17/02 18:45 ΣΚΑΪ

Δημοσίευσηαπό palok » Τρί 16 Φεβ 2010, 11:06

+1 και τα λόγια του προπονητή μας το δείχνουν ξεκάθαρα!!
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10606
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Ολυμπιακός - Π.Α.Ο.Κ. 17/02 18:45 ΣΚΑΪ

Δημοσίευσηαπό teod1980 » Τρί 16 Φεβ 2010, 11:27

Το πλεονέκτημα μας σε σχέση με το ματς στο παλατάκι είναι ότι ο Λάζαρος φαίνεται πιο έτοιμος. Οπότε θα έχουμε καλές επιλογές και στους ψηλούς. Το πρόβλημα είναι και ας μου πει καποιος αν παίζει ο Παπαλουκάς. Στο ματς κυπέλλου ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά. Κατα τα άλλα, αν δούμε ότι χάνεται το παιχνίδι, καλό θα είναι να μπει ο Καλλές να φάει λίγο ξύλο και να δώσει για να μπολιαστεί σε σκληρες συνθηκες και απο του χρονου να ξερει.
Τα είχε πάει καλά στο κύπελλο.
Π.Α.Ο.Κ.
Άβαταρ μέλους
teod1980
 
Δημοσιεύσεις: 8110
Εγγραφή: Παρ 01 Φεβ 2008, 19:27
Τοποθεσία: Τούμπα, Θεσσαλονίκη

Re: Ολυμπιακός - Π.Α.Ο.Κ. 17/02 18:45 ΣΚΑΪ

Δημοσίευσηαπό Makis4444 » Τρί 16 Φεβ 2010, 12:05

Απο τη στιγμη που νικησαμε το Μαρουσι και μαλιστα ευκολα(στην εδρα μας βεβαια η οποια στο μπασκετ παιζει τεραστιο ρολο) σιγουρα εχουμε πιθανοτητες να νικησουμε τον Ολυμπιακο.....Αγωνιστικα για εμενα το Μαρουσι με τον Ολυμπιακο δεν εχουν μεγαλη αποσταση......Αρκει να το πιστεψουμε κι ο Λαζος να ειναι σε καλη μερα.......Μιλι,μην αρχισεις παλι τις μαλακιες......Ασε με να δω ενα καλο παιχνιδι σου :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara:
Τα πρόβατα τότε άρχισαν να βελάζουν δυνατά:"Τέσσερα πόδια καλό,δύο πόδια κακό!"...
Άβαταρ μέλους
Makis4444
 
Δημοσιεύσεις: 1926
Εγγραφή: Τετ 03 Φεβ 2010, 13:02

Re: Ολυμπιακός - Π.Α.Ο.Κ. 17/02 18:45 ΣΚΑΪ

Δημοσίευσηαπό diniko80 » Τρί 16 Φεβ 2010, 12:17

η νικη στο σεφ δεν ειναι θαυμα...αν παρουμε ως οδηγο το ματς στο οακα με ζελο.....χωρις μπουρουση οι ελπιδες ειναι ευλογες, με μπουρουση σαφως περιοριζονται.....με σφικτη αμυνα και επιλογες σωστες μπροστα και εμφανιση αναλογη με το δημο αμαρουσιου μπορουμε.......
Άβαταρ μέλους
diniko80
 
Δημοσιεύσεις: 2758
Εγγραφή: Τρί 13 Μάιος 2008, 12:54

Re: Ολυμπιακός - Π.Α.Ο.Κ. 17/02 18:45 ΣΚΑΪ

Δημοσίευσηαπό kostasff » Τρί 16 Φεβ 2010, 18:33

Τρικαλιώτη, εγώ δεν είπα να μην χτυπάμε τα ματς, να χάνουμε με κατεβασμένα χέρια και να μην πιστεύουν στην νίκη οι παίκτες. Είπα ότι η υπέρμετρη αισιοδοξία κάνει κακό (σε εμάς τους φιλάθλους και κατ΄επέκταση στην ομάδα) Διάβασε τα σχόλια από το διπλό που πιστέψαμε στο Αλεξάνδρειο...... Όλοι άχρηστοι (και ο Σούλης)!!!!
Επίσης, από την αρχή της χρονιάς μιλάμε για "χαμηλά την μπάλα". Πως το αντιλαμβάνεσαι?
Υ.Γ. Και εγώ έχω την κρυφή ελπίδα να γίνει κάτι καλό στο ΣΕΦ αλλά αυτό είναι διαφορετικό από το να καλλιεργούμε κλίμα. Αλήθεια, πόσα διπλά πήραμε φέτος και είμαστε τόσο αισιόδοξοι? (1). Από την αρχή της χρονιάς βλέπουμε το ίδιο έργο. Κερδίζουμε στο παλατάκι και μετά είμαστε ομαδάρα, πάμε να τους σκίσουμε όλους. Έρχεται η ψυχρολουσία στο εκτός, είμαστε ανίκανοι και μας φταίνε όλοι ......
ΧΑΜΗΛΑ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Ολυμπιακός - Π.Α.Ο.Κ. 17/02 18:45 ΣΚΑΪ

Δημοσίευσηαπό palok » Τρί 16 Φεβ 2010, 18:53

δεν διαφωνώ γενικά στη λογική σου (και το ξέρεις), αλλά μη μου πεις οτι δεν κερδίζουμε εκτός επειδή πήραν τα μυαλά μας αέρα!!!! η ομάδα μας είναι ΟΜΑΔΑ, προσγειωμένη, μυαλωμένη, προπονημένη. Και εντός και εκτός (απλά για να κερδίσεις και εκτός θες και τύχη, και έναν ηγέτη παίκτη, και χρόνο (για να βρεθούν οι παίκτες όσο το δυνατόν καλύτερα) και καλύτερη διαιτησία, και καλύτερη ψυχολογία). Απλά...
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10606
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Ολυμπιακός - Π.Α.Ο.Κ. 17/02 18:45 ΣΚΑΪ

Δημοσίευσηαπό denis » Τρί 16 Φεβ 2010, 18:56

Ok ρε Κωστή χαμηλά την μπάλα πριν λίγο καιρό δεν ξέραμε αν θα κατεβούμε στο πρωτάθλημα και τώρα θέλουμε να χτυπήσουμε των Gay των 24εκ στο σπίτι του και ναι μόνο ένα διπλό έχουμε φέτος αλλά σε όλη την σεζόν μόνο σε 1 παιχνίδι παραδοθήκαμε σε όλα τα υπόλοιπα χάσαμε ή από λάθος σφυρίγματα ή από παιδικά λάθη
Η αλήθεια βρίσκεται (όχι εκεί έξω :lol: :lol: )κάπου στην μέση

κάπου διάβασα ό,τι ο Βασιλόπουλος παίζει ξέρει κανένας σίγουρα?
ΠΑΟΚ παντού αλλά στο ΜΠΑΣΚΕΤ 1926 φορές παραπάνω
Μακριά οι ποδοσφαιροΚΆΦΡΟΙ από το ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΟΥ. 4+2+2 αγωνιστικές (για μια χρονιά)ήταν αρκετές
Με Μπάνε Σούλη και Μάτζικ δεν υπάρχει λόγος να μην πάρεις διαρκείας
Άβαταρ μέλους
denis
 
Δημοσιεύσεις: 695
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 16:24
Τοποθεσία: Ωραιόκαστρο

Re: Ολυμπιακός - Π.Α.Ο.Κ. 17/02 18:45 ΣΚΑΪ

Δημοσίευσηαπό denis » Τρί 16 Φεβ 2010, 19:03

palok έγραψε:δεν διαφωνώ γενικά στη λογική σου (και το ξέρεις), αλλά μη μου πεις οτι δεν κερδίζουμε εκτός επειδή πήραν τα μυαλά μας αέρα!!!! η ομάδα μας είναι ΟΜΑΔΑ, προσγειωμένη, μυαλωμένη, προπονημένη. Και εντός και εκτός (απλά για να κερδίσεις και εκτός θες και τύχη, και έναν ηγέτη παίκτη, και χρόνο (για να βρεθούν οι παίκτες όσο το δυνατόν καλύτερα) και καλύτερη διαιτησία, και καλύτερη ψυχολογία). Απλά...

Και μετά λέω πως σε εμένα αρέσουν οι παρενθέσεις-επεξηγήσεις στην τελευταία έπρεπε να βάλεις [ ] :D
ΠΑΟΚ παντού αλλά στο ΜΠΑΣΚΕΤ 1926 φορές παραπάνω
Μακριά οι ποδοσφαιροΚΆΦΡΟΙ από το ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΟΥ. 4+2+2 αγωνιστικές (για μια χρονιά)ήταν αρκετές
Με Μπάνε Σούλη και Μάτζικ δεν υπάρχει λόγος να μην πάρεις διαρκείας
Άβαταρ μέλους
denis
 
Δημοσιεύσεις: 695
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 16:24
Τοποθεσία: Ωραιόκαστρο

Re: Ολυμπιακός - Π.Α.Ο.Κ. 17/02 18:45 ΣΚΑΪ

Δημοσίευσηαπό palok » Τρί 16 Φεβ 2010, 19:04

τοι σκέφτηκα!!! έχε χάρη που κάνω δουλειά ταυτόχρονα... :mrgreen: :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10606
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Ολυμπιακός - Π.Α.Ο.Κ. 17/02 18:45 ΣΚΑΪ

Δημοσίευσηαπό kostasff » Τρί 16 Φεβ 2010, 19:06

palok έγραψε:αλλά μη μου πεις οτι δεν κερδίζουμε εκτός επειδή πήραν τα μυαλά μας αέρα

Αυτό κατάλαβες? Λέω ότι παίρνουν τα μυαλά μας (του κόσμου) αέρα και μετά η προσγείωση είναι πολύ, μα πάρα πολύ ανώμαλη, σε σημείο που βγάζουμε όλη την ομάδα άχρηστη. Δεν έχει να κάνει με το αγωνιστικό κομμάτι. ;)
Με άλλα λόγια: Όταν περιμένεις να κερδίσεις αλλά χάνεις τότε χαλιέσαι πολύ περισσότερο από το να θεωρείς "δεδομένη" την ήττα (σε αυτά τα ματς). Αν έρθει το διπλό εκεί που δεν το περιμένεις, τότε η κα...λα είναι μεγαλύτερη.
Και επαναλαμβάνω αυτό που είπαμε από την αρχή. Φετινός στόχος είναι να μπει η ομάδα σε μια σειρά, να μειωθεί το χρέος και να μπουν βάσεις για το μέλλον. Δεν είναι η Ευρωλίγκα. Αυτό δεν σημαίνει ότι η ομάδα δεν θα εξαντλήσει όλες τις πιθανότητες που της αντιστοιχούν. Δεν θα πρέπει όμως να κράξουμε, αν αυτή δεν έρθει φέτος.
Υ.Γ. Αναφέρομαι πάντα στο κόσμο και όχι στους παίκτες. Αυτοί είναι υποχρεωμένοι να κυνηγούν την νίκη.
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Ολυμπιακός - Π.Α.Ο.Κ. 17/02 18:45 ΣΚΑΪ

Δημοσίευσηαπό palok » Τρί 16 Φεβ 2010, 19:30

το ξέρω οτι αναφέρεσαι στον κόσμο. απλά αυτοί δεν παίζουν μπάσκετ. οτι επηρεάζουν την ομάδα?? θα μπορούσες να το πεις αυτό μόνο στην περίπτωση μίας γεμάτης πυλαίας... από κει και πέρα όπως έγραψα και πιο πριν εμείς οι λίγοι εδώ μέσα ξέρουμε τόσο καλά την ομάδα μας πλέον (και γνωρίζουμε τι ακριβώς μπορεί να κάνει μέσα στο παρκέ) και έχουμε σαφή γνώση του πρόσφατου αγωνιστικού μας παρελθόντος (π.χ. καμμία νίκη μέσα στη ρόδο!!!!), που πίστεψε μας δεν μας χαλάει πλέον ΤΙΠΟΤΑ...

PS: όπως είπε και ο σούλης και ο μάτζικ, ο στόχος της ομάδας είναι η ευρώπη (και όχι η ευρωλίγκα). εμένα αυτα μου φάίνονται πολύ αντρίκειες δηλώσεις και δεν μπορώ να διαφωνήσω σε τίποτα (ούτε και να ζητήσω κάτι παραπάνω - άρα σε αυτό συμφωνούμε απόλυτα ;) )
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10606
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Ολυμπιακός - Π.Α.Ο.Κ. 17/02 18:45 ΣΚΑΪ

Δημοσίευσηαπό palok » Τρί 16 Φεβ 2010, 19:49

O Παναγιώτης φαίνεται να το φοβάται το ματς:
"Στην διάθεση του Παναγιώτη Γιαννάκη για το αυριανό παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ (18:45 – ΣΕΦ) τέθηκε ο Γιάννης Μπουρούσης. Ο έλληνας σέντερ προπονήθηκε κανονικά και αναμένεται να δώσει κανονικά το παρών του."
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10606
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Ολυμπιακός - Π.Α.Ο.Κ. 17/02 18:45 ΣΚΑΪ

Δημοσίευσηαπό kostasff » Τρί 16 Φεβ 2010, 19:53

palok έγραψε:το ξέρω οτι αναφέρεσαι στον κόσμο. απλά αυτοί δεν παίζουν μπάσκετ. οτι επηρεάζουν την ομάδα??

Δεν παίζει μπάσκετ ο κόσμος αλλά επηρεάζει την ομάδα. Πως? Μα όταν ένα ποσοστό αποκαρδιώνεται και δεν πάει στο γήπεδο, δεν επηρεάζει?Λιγότεροι από 4χιλ ήταν περίπου με το Μαρούσι (και ούτε 1 τύμπανο όπως "μάλωνε ο novi και ο free). Δεν θα ήταν κανένα 6άρι αν κερδίζαμε τον Άρη?
Όσο για την Ευρώπη (που πάντα συμφωνούμε), αν προσέξεις όλες μας οι κουβέντες είναι να μπούμε 6άδα, να πάρουμε ένα διπλό στα Play off και να πάμε Ευρωλίγκα. Δεν λέω πως δεν την θέλω και βαθιά μέσα μου τον θεωρώ εφικτό στόχο. Αλλά δεν πρέπει να τον βάζω πρώτη προτεραιότητα. Αν έρθει.... Εγώ θεωρώ επιτυχία την συμμετοχή μας στο πρωτάθλημα και μόνο. Μπορεί να "συρρικνώνω" τον ΠΑΟΚ αλλά η πραγματικότητα (σε αυτή που μας έβαλαν να ζούμε οι ΠΑΟΚάρχες) είναι σκληρή. Θα μπορούσαμε άνετα να παίζουμε (αν υπήρχαμε κιόλας) στην Α2 και αυτό δεν το λέω εγώ αλλά τα γεγονότα (που ζήσαμε τόσο έντονα).
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Ολυμπιακός - Π.Α.Ο.Κ. 17/02 18:45 ΣΚΑΪ

Δημοσίευσηαπό free4 » Τρί 16 Φεβ 2010, 19:54

Oπως επίσης και οι Τσίλντρες και Βασιλόπουλος, άρα κατεβαίνει πλήρης ο γκέι!
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πρωτάθλημα Α1 2009-2010

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης