11. Δημήτρης Καλαϊτζίδης

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες του φετινού πρωταθλήματος Α1 και όλων των παρελλειπομένων...

11. Δημήτρης Καλαϊτζίδης

Δημοσίευσηαπό free4 » Πέμ 15 Οκτ 2009, 19:20

Κι όμως ένα τόπικ για τον Καλαϊτζίδη δεν υπάρχει

Ο Δημήτρης Καλαϊτζίδης γεννήθηκε στις 15 Φεβρουαρίου 1985 στη Θεσσαλονίκη. Έχει ύψος 1.94 και αγωνίζεται στις δύο θέσεις των guard. Φημίζεται για την καλή του άμυνα και κάνει πολλές δουλειές μέσα στο γήπεδο χωρίς όμως το σκοράρισμα να αποτελεί μία από αυτές. Η αγαπημένη του ομάδα είναι ο ΠΑΟΚ.

Ξεκίνησε την καριέρα του στον Ηρακλή, κάτω από τις οδηγίες του Λευτέρη Κακιούση και δίπλα στον Δημήτρη Διαμαντίδη. Η παθιασμένη άμυνα του Καλαϊτζίδη αλλά και η σωματοδομή του έκανε αρκετούς να μιλήσουν για τον “νέο Διαμαντίδη”. Ο τίτλος ήταν βέβαια υπερβολικός και πλέον είναι και αρκετά αστείος αν σκεφτεί κανείς ότι κι ο περσινός point guard του ΠΑΟΚ, Παναγιώτης Καυκής, είχε χαρακτηριστεί “νέος Παπαλουκάς”.

Ο Καλαϊτζίδης φόρεσε για τρία χρόνια τη φανέλα του γηραιού, χωρίς όμως να καταφέρει να εξελίξει το παιχνίδι του. Ήταν βέβαια ακόμη αρκετά νέος όταν άφησε την ομάδα, αλλά όταν έγινε αυτό, ήταν πλέον ορατό ότι δεν έχει ό,τι χρειάζεται για να πρωταγωνιστήσει στο πρωτάθλημα.

Το καλοκαίρι του 2005 αγωνίστηκε με τη φανέλα της Εθνικής Νέων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Μόσχας και οι εμφανίσεις του ήταν αρκετά φτωχές (8 αγώνες:3,4π—2,9ρ—1,4ας—1,5κλ). Η Εθνική κατέκτησε την 5η θέση στο τουρνουά. Την ίδια περίοδο ο Καλαϊτζίδης κατέθεσε προσφυγή, διεκδικώντας την ελευθερία του από τον Ηρακλή (μαζί με πολλούς άλλους Έλληνες παίκτες) και λίγο αργότερα υπέγραψε συμβόλαιο τριετούς διάρκειας (1+1+1) με τον Ολυμπιακό.

Η μετάβαση αυτή σίγουρα φαίνεται περίεργη, καθώς ο Ολυμπιακός είχε ξεπεράσει την κρίση που προκάλεσε η αδιαφορία του Σωκράτη Κόκκαλη για την ΚΑΕ, αλλά εξηγείται από την ανάγκη που αισθάνονταν οι Πειραιώτες να υπογράψουν συμβόλαια με ελπιδοφόρους Έλληνες παίκτες. Ο Θεσσαλονικιός άσσος είχε δηλώσει τότε: “Είναι τεράστια ικανοποίηση να γίνεσαι μέλος μιας μεγάλης ομάδας όπως είναι ο Ολυμπιακός. Συνήθως το λένε όλοι, αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Μια ομάδα σαν τον Ολυμπιακό είναι το όνειρο του κάθε αθλητή. Για να πω την αλήθεια πάντως, ούτε το περίμενα, ούτε το πίστευα μέχρι τη στιγμή που υπέγραψα το συμβόλαιο. Ο Ολυμπιακός κάνει μια μεγάλη προσπάθεια να φτιάξει μια νέα ομάδα και είναι πολύ σημαντικό ότι επενδύει σε νέα παιδιά. Θα είναι πολύ δύσκολα για μένα, αλλά έχω φιλοδοξίες και θέλω να παλέψω για αυτές”.

Ο Καλαϊτζίδης δεν βρήκε όπως ήταν αναμενόμενο τη θέση του στην ομάδα του Jonas Kaslauskas, αλλά μάλλον αποκόμισε πολλά από την παραμονή του στους ερυθρόλευκους.

Αυτό φάνηκε την επόμενη σεζόν, όταν και μετακόμισε στην Πάτρα για να φορέσει τη φανέλα της νεωφώτιστης Ολυμπιάδας. Κάτω από τις οδηγίες του Νίκου Βουρνά απέδειξε ότι έχει κάνει βήματα προόδου και αναδείχθηκε δεύτερος στην ψηφοφορία του ΕΣΑΚΕ για τον παίκτη της χρονιάς κάτω των 22 ετών συγκεντρώνοντας την προτίμηση των 7 εκ των 52 εκπροσώπων τύπου (πρώτος ο Πρίντεζης – 39/52).

Οι εμφανίσεις του με την Ολυμπιάδα έπεισαν το Γιώργο Καλαφατάκη να τον φέρει στον Πανελλήνιο, με τον οποίο υπέγραψε συμβόλαιο διετούς συνεργασίας. Εκεί ο Καλαϊτζίδης έκανε μια συμπαθητική πρώτη χρονιά κερδίζοντας την εμπιστοσύνη και του Ηλία Ζούρου, που σύντομα αντικατέστησε τον Καλαφατάκη. Η έλευση όμως των Καλαϊτζή και Παπαμακάριου τη δεύτερη σεζόν, περιόρισαν αρκετά το ρόλο του και τελικά του στοίχισαν την θέση στην ομάδα.

Ο Πανελλήνιος, έχοντας βρει άλλες λύσεις, δεν του πρότεινε ανανέωση της συνεργασίας και ο Καλαϊτζίδης υπέγραψε στον ΠΑΟΚ συμβόλαιο μονοετούς διάρκειας, επιστρέφοντας στη Θεσσαλονίκη ύστερα από τέσσερα χρόνια. Μετά την υπογραφή του ο Καλαϊτζίδης δήλωσε: “Ηρθα γιατί ήθελα πραγματικά να παίξω στην ομάδα του ΠΑΟΚ. Ο ΠΑΟΚ πιστεύω ότι κάνει μία νέα αρχή και με την παρουσία του κ. Μαρκόπουλου και του κ. Σταυρόπουλου, δείχνει ότι πραγματικά θα είναι διαφορετικά τα πράγματα. Αυτό που εύχομαι είναι να είμαστε γεροί, να μην έχουμε προβλήματα τραυματισμών και όλα να πάνε καλά. Θέλω να παίξω καλό μπάσκετ, να έχω περισσότερη συμμετοχή και μία ανοδική πορεία, όπως ακριβώς θέλουμε όλοι και για τον ΠΑΟΚ την επόμενη χρονιά. Είμαι έτοιμος να κάνω ότι μου ζητήσει ο προπονητής μου, να υλοποιήσουμε αυτά που θέλει μέσα στο γήπεδο και να δημιουργήσουμε μία δυνατή και ανταγωνιστική ομάδα. Είμαι από τη Θεσσαλονίκη, ξέρω ότι έρχομαι σε μία μεγάλη ομάδα, ξέρω τι σημαίνει ΠΑΟΚ και τι χρειάζεται για να παίξεις σε αυτή την ομάδα. Ελπίζω ότι θα έχουμε και τη στήριξη του κόσμου και τους περιμένουμε στο γήπεδο, να στηρίξουν την ομάδα μπάσκετ, όπως γίνεται και στο ποδόσφαιρο”.

http://paokarare.wordpress.com/2009/08/ ... %B7%CF%82/

Αυτά για όσους είχαν απορίες για το ποιος είναι ο νέος αρχηγός του ΠΑΟΚ και γιατί θυμίζει σε όλους μας τον Διαμαντίδη (τον αρχηγό του βάζελου- πλην όμως αθεράπευτα ΠΑΟΚτσή!)
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Δημήτρης Καλαϊτζίδης

Δημοσίευσηαπό paok4kyriakos » Πέμ 15 Οκτ 2009, 19:49

Πολύ καλή άμυνα απο τον αρχηγό!
Μακάρι να συνεχίσει έτσι!
Κι αν στη ζωή άλλαξαν όλα...
Ο Π.Α.Ο.Κ. πάνω απ'όλα.
Άβαταρ μέλους
paok4kyriakos
 
Δημοσιεύσεις: 1515
Εγγραφή: Δευτ 30 Ιουν 2008, 13:27
Τοποθεσία: Ασπρόμαυρο Ηράκλειο

Re: Δημήτρης Καλαϊτζίδης

Δημοσίευσηαπό free4 » Πέμ 15 Οκτ 2009, 20:19

Και για όσους αρέσκονται στα νούμερα:

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Δημήτρης Καλαϊτζίδης

Δημοσίευσηαπό kostasff » Πέμ 15 Οκτ 2009, 20:24

Μόνο ποια έχει γκόμενα δεν έγραψες. :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara:
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Δημήτρης Καλαϊτζίδης

Δημοσίευσηαπό free4 » Πέμ 15 Οκτ 2009, 20:25

Δεν την ξέρω.. Σοβαρά!
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Δημήτρης Καλαϊτζίδης

Δημοσίευσηαπό paok nafplio » Πέμ 15 Οκτ 2009, 20:28

Εχω την εντυπωση οτι ειναι πολυ καλος παιχτης τον ειδα στο ματσ με τα τρικαλα.μακαρι το παιδι να βοηθησει κ να βοηθηθει απο τον ΠΑΟΚ.
Άβαταρ μέλους
paok nafplio
 
Δημοσιεύσεις: 1937
Εγγραφή: Κυρ 07 Σεπ 2008, 02:44
Τοποθεσία: Aνθιμος neighbour....

Re: Δημήτρης Καλαϊτζίδης

Δημοσίευσηαπό Lakistuta » Παρ 16 Οκτ 2009, 09:00

Ας το γραψω και εδω στο τοπικ του λοιπον οτι μετα απο την εμφανιση του Ντρομπνιακ,ηταν ο παικτης που εκανε θετικη εντυπωση...και σε αμυνα και επιθετικα,λειτουργουσε πολυ ωριμα και περιμενουμε ακομη περισσοτερα στο μελλον....
Take Hold Of The Flame!!!
REVOLUTION!!!
Άβαταρ μέλους
Lakistuta
 
Δημοσιεύσεις: 2181
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 12:46
Τοποθεσία: ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ

Re: Δημήτρης Καλαϊτζίδης

Δημοσίευσηαπό palok » Παρ 16 Οκτ 2009, 09:20

έχω την εντύπωση οτ γενικά στην καριέρα του έχει πάρει παρα πολύ λίγες ευκαιρίες μέσα στο παρκέ (όπως και ο αποστολίδης). αυτό δε σημαίνει οτι είναι και ο prigioni βέβαια...
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10606
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Δημήτρης Καλαϊτζίδης

Δημοσίευσηαπό kostasff » Παρ 16 Οκτ 2009, 10:22

O Aποστολίδης είχε τις ευκαιρίες του στην Λάρισα. Καλός παίκτης. Πάντως ο Καλαϊτζίδης ήταν η ευχάριστη έκπληξη για μένα. Μακάρι το παλικάρι να συνεχίσει έτσι. Στην κεντρική σελίδα λέει ότι κρίνεται η θέση του Εϊβερι από τις εμφανίσεις του στην Κύπρο....
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Δημήτρης Καλαϊτζίδης

Δημοσίευσηαπό KalamarGiannis » Παρ 16 Οκτ 2009, 18:53

μακάρι να φέρουμε Μιλισάβλιεβιτς, να αποτελέσει δάσκαλο για τον Καλαιτζίδη...
>Βall every day
>Η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ-εμείς τελειώνουμε
>Καιρός για αποτοξίνωση από την υγιεινή διατροφή
Άβαταρ μέλους
KalamarGiannis
 
Δημοσιεύσεις: 2249
Εγγραφή: Δευτ 07 Σεπ 2009, 18:30

Re: Δημήτρης Καλαϊτζίδης

Δημοσίευσηαπό ronaldo » Σάβ 17 Οκτ 2009, 15:11

ο μιλισαβλιεβιτς θα ηταν οτι καλυτερο

ετσι αδειαζει και μια θεση ξενου και αν ολα πανε καλα και ενισχυσει και ο κοσμος με τα εισητηρια στη διαρκεια της χρονιας μπορουμε να παρουμε και εναν αμερικανο ακομα για τα πλει οφ
Άβαταρ μέλους
ronaldo
 
Δημοσιεύσεις: 1604
Εγγραφή: Τρί 08 Απρ 2008, 23:13

Re: Δημήτρης Καλαϊτζίδης

Δημοσίευσηαπό Aureliano Buendia » Σάβ 17 Οκτ 2009, 15:18

Δεν νομίζω πως αδειάζει θέση ξένου.
Επιτρέπονται μεν τρεις αμερικάνοι, αλλά οι συνολικοί ξένοι (και οι κοινοτικοί μαζί δηλαδή) δεν μπορούν να υπερβούν τους 6.
ΝΙΚΟ ΓΑΜΑ ΤΗΝ ΕΦΗ ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ


www.cinedogs.gr
Άβαταρ μέλους
Aureliano Buendia
 
Δημοσιεύσεις: 3827
Εγγραφή: Τρί 21 Απρ 2009, 04:37
Τοποθεσία: Ντεπώ

Re: Δημήτρης Καλαϊτζίδης

Δημοσίευσηαπό kostasff » Σάβ 17 Οκτ 2009, 15:24

Έχοντας στο μυαλό μου τον Μιλισάβλιεβιτς που ξέρω, τον θέλω πάρα πολύ. Το θέμα είναι τι μπορεί να κάνει τώρα. Αν είναι σε καλή κατάσταση, γιατί έμεινε στα αζήτητα?
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Δημήτρης Καλαϊτζίδης

Δημοσίευσηαπό johannes-4 » Τρί 01 Δεκ 2009, 23:12

Πρώτη φορα βλέπω παίχτη να βγαίνει στον αιφνιδιασμό μονος του και να μην ξέρει πως να αφήσει την μπάλα στο καλάθι.
Απίστευτο :shock: :shock: :ugeek: :ugeek: :roll: :roll: :geek: :geek: :redcard:
johannes-4
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Σάβ 19 Σεπ 2009, 14:04

Re: Δημήτρης Καλαϊτζίδης

Δημοσίευσηαπό Trikaliotis » Τρί 01 Δεκ 2009, 23:17

:lol: :lol: :lol: Άστα να πάνε Johannes..Κι εγώ δεν ήξερα τι να κάνω εκείνη την ώρα..να κλάψω ή να γελάσω!
Trikaliotis
 
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Παρ 28 Μαρ 2008, 20:23

Επόμενο

Επιστροφή στο Πρωτάθλημα Α1 2009-2010

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης