Παναθηναϊκός - Π.Α.Ο.Κ. 4-1 Σχόλια και παραλειπόμενα

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες των Play off...

Re: Παναθηναικός-ΠΑΟΚ 4-1 σχόλια αγώνα

Δημοσίευσηαπό DimisK » Δευτ 25 Μάιος 2009, 09:11

Ευχαριστούμε την ομάδα για το υπέροχο ταξίδι που μας χάρισε φέτος. Γεμίστε την Τούμπα την Κυριακή για την μεγαλύτερη φετινή γιορτή...

Όσο για το ματς, τι να πεις. ΗΤΑΝ ΞΕΦΤΙΛΑ! Δεν υπάρχουν δικαιολογίες, αλλά η ομάδα ήταν μισή και κουρασμένη. Του χρόνου ο Σάντος πρέπει να δώσει βάρος στην ψυχολογία κατά του ΠΟΚ και η ομάδα να αποκτήσει πολύ καλό πάγκο γιατί εκεί είναι η διαφορά μας με το ΠΟΚ. Ο βάζελος έκανε αλλαγές και έβαζε καλούς παίκτες και εμείς σαρδέλες..

Τέλος πάντων, όλα μαζί δεν γίνονται. Βήμα-βήμα. Στήριξη στην ομάδα και του χρόνου είμαστε για πιο μεγάλα πράγματα!

ΠΑΟΚ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ! ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΟΜΩΣ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΟ ΑΥΣΤΗΡΟΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΟΙ!
Carpe Diem...Believe in PAOK.....
Άβαταρ μέλους
DimisK
 
Δημοσιεύσεις: 4973
Εγγραφή: Τετ 23 Απρ 2008, 13:56
Τοποθεσία: MARKOPOULON MESOGEION

Re: Παναθηναικός-ΠΑΟΚ 4-1 σχόλια αγώνα

Δημοσίευσηαπό thrix » Δευτ 25 Μάιος 2009, 09:47

Dimis συμφωνώ απόλυτα, μόνο να προσθέσω κάτι.

Πέρυσι αυτό που πραγματικά μας τη βάραγε ήταν ότι δεν μπορούσαμε να νικήσουμε τους μικρομεσσαίους και αυτό μας καταβαράθρωνε βαθμολογικά.

Φέτος φάνηκε ότι αυτό ήταν σε μεγάλο βαθμό η αιτία του προβλήματος και διορθώθηκε, αλλά είχαμε πρόβλημα γιατί δεν μπορέσαμε να καιρδίσουμε τον ΠΟΚ. Δικαίως έχουμε πρόβλημα με αυτό γιατί ΠΑΟΚ εισαι.

Του χρόνου ελπίζω να έχουμε πρόβλημα γιατί δεν θα μπορούμε να κερδίσουμε την Barca. Θα το λύσουμε κι αυτό
Άβαταρ μέλους
thrix
 
Δημοσιεύσεις: 1311
Εγγραφή: Τρί 05 Αύγ 2008, 13:16

Re: Παναθηναικός-ΠΑΟΚ 4-1 σχόλια αγώνα

Δημοσίευσηαπό eorptol » Δευτ 25 Μάιος 2009, 09:54

την κυριακη να χειροκροτησουμε την ομαδα ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΠΡΙΝ.........
Άβαταρ μέλους
eorptol
 
Δημοσιεύσεις: 16927
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 13:40
Τοποθεσία: ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ

Re: Παναθηναικός-ΠΑΟΚ 4-1 σχόλια αγώνα

Δημοσίευσηαπό savic79 » Δευτ 25 Μάιος 2009, 10:01

DimisK συμφωνώ κι εγώ αν και θεωρώ πως το πρόβλημα κόντρα στο ΠΟΚ δεν είναι η ψυχολογία αλλά οι δυνατότητες του υλικού σε συνδυασμό με κάποιες αρνητικές συγκυρίες(πιο σημαντική από τις οποίες η διαιτησία).Τώρα θα τα πω σαν το Μήνο :) :
Ο Θοδωρής Ζαγοράκης και οι συνεργάτες του ετοιμάζουν ήδη την επόμενη μέρα για την ομάδα του ΠΑΟΚ με μεταγραφές που θα προκαλέσουν αίσθηση σε όλη την Ευρώπη,ο Φερνάντο Σάντος σε συνεργασία με το Ζήση Βρύζα έχουν ξεκινήσει ήδη το σχεδιασμό της ομάδας που θα κάνει πρωταθλητισμό και θα διεκδικήσει θέση στο τσάμπιονσ λιγκ και θα κάνει περήφανους τους απανταχού οπαδούς του δικεφάλου του βορρά(5 γραμμές χωρίς τελεία,πρέπει να τον ξεπέρασα τον άρχοντα της ελληνικής δημοσιογραφίας)
:) :) :)
savic79
 
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Σάβ 23 Μάιος 2009, 13:39
Τοποθεσία: κάπου στο αριστερό κεφάλι του δικεφάλου

Re: Παναθηναικός-ΠΑΟΚ 4-1 σχόλια αγώνα

Δημοσίευσηαπό navigator11 » Δευτ 25 Μάιος 2009, 10:11

στο πρωτο μου ποστ επιτρεψτε μου μια γενικη θεωρηση των ως τωρα πεπραγμενων.να ευχαριστησω κατ'αρχην ολα τα μελη της ποδοσφαιρικης ομαδας για την εξαιρετικη πορεια στο τραγελαφικο αυτο πρωταθλημα που συμμετεχει.στα πλει-οφ βεβαια εμφανιστηκαν αδυναμιες και βγηκαν προβληματα,που ενδεχομενως μια σειρα απο επιτυχη αποτελεσματα επιμελως εκρυβε κατα τη διαρκεια του πρωταθληματος.οι ιδιοι παιχτες αγωνιζονταν και στα νικηφορα και στα ανεπιτυχη αποτελεσματα.στα πλει-οφ αποδειχτηκε πως καποιοι εξ αυτων,για τετοια παιχνιδια,δεν εχουν οι ιδιοι εμπιστοσυνη στους εαυτους τους να οδηγησουν την ομαδα καποια σκαλια παραπανω.αλλα οι διοικουντες θα τους κρινουν(ελπιζω ΑΥΣΤΗΡΑ για το συμφερον του συλλογου).τους πιστευουμε γιατι την πιστη μας την κερδισαν με πραξεις κι οχι με "τουβλα".γι'αυτο αλλωστε και πρωτη φορα στα 30 μου χρονια νιωθω αισιοδοξος και ουδολως στενοχωρημενος ακομη και μετα το στραπατσο των πλει-οφ.τη δεδομενη χρονικη στιγμη νιωθω μεγαλυτερη ασφαλεια και κοιταζω στο ποδοσφαιρικο μας αυριο με πιο μεγαλη σιγουρια απο οτι ενας οπαδος του παο ειτε της αεκ.υπαρχει προγραμματισμος και σχεδιο που στα επομενα πλει-οφ θα υπερκερασει και τις ορεξεις αυτων,που μας οδηγησαν σαν προβατα στη σφαγη στα φετινα(ειχαμε μακραν την πιο εχθρικη διαιτησια απο ολους τους συμμετεχοντες)!συγγνωμη αν κουρασα και καλως σας βρηκα!
οσο για τον αγωνα,δεν αντεχει σε κριτικη...
Τις φυλακές και τα τρελοκομεία γεμίσαμε και δε χωράμε άλλο πια. Νόημα στη ζωή μας δίνουν μόνο τα 4 σου γράμματα!!!
Άβαταρ μέλους
navigator11
 
Δημοσιεύσεις: 17960
Εγγραφή: Δευτ 25 Μάιος 2009, 09:35

Re: Παναθηναικός-ΠΑΟΚ 4-1 σχόλια αγώνα

Δημοσίευσηαπό tad » Δευτ 25 Μάιος 2009, 10:25

Καλημέρα αδέρφια.

Είδαμε εχθές το ματσάκι και διάβασα και τα σχόλια των περισσότερων.

Τπ συμπέρασμα είναι ίδιο όπως όλη την χρονιά. Έχουμε ακόμα πολύ δρόμο να διανύσουμε είτε αγωνιστικά είτε στην ωριμότητά μας ώστε να αξιολογούμε την κατάσταση.

Ευτυχώς έχω Ζαγοράκη, Βρύζα και Φερνάντο Σάντος στους οποίους έχω τεράστια εμπιστοσύνη την οποία κερδίζουν με τις πράξεις τους.

Οι αξιολογήσεις του Φερνάντο Σάντος είναι τουλάχιστον γελοίες από ανθρώπους οπαδούς άμπαλους, κομπλεξικούς επί δεκαετίες. Δυστηχώς για τον εγωισμό αυτών των οπαδών αλλά ευτηχώς συγχρόνως για την ψυχική της υγεία αυτός ο προπονητής είναι η επιλογή της διοίκησης η οποία αποτελειται από κορυφαίες ποδοσφαιρικές προσωπικότητες οι οποίες μπορούν να αξιολογήσουν σωστά.

Εχθές ήταν ακόμα μία απόδειξη των ανωτέρω.

Το ποδόσφαιρο είναι συγχρόνως απλό και δύσκολο. Και η δυσκολία ανεβαίνει πάρα πολύ στο επίπεδο του πρωταθλητισμού. Πολλοί παίχτες του ΠΑΟΚ εμφανώς πλέον δεν κάνουν. Αλλά η κρίση τους γίνεται με μεθοδικότητα και αυτό φαίνεται από τις κινήσεις της διοίκησης.

Εχθές μέχρι το σημείο του πέναλτι (παπάς) η ομάδα είχε σωστή ομαδική λειτουργία δείγμα της δουλειάς. Ξαφνικά με το γκολ όλα χάθηκαν. Καμία πρωτοβουλία, καθίζηση σχεδόν όλων.

Οι Χαλκιάς, Μπακαγιόκο, Μαλεζάς, Βερόν, Βιερίνια (όσο έπαιξε), Λίνο και ο Αναστασάκος όταν μπήκε προσπάθησαν να σώσουν προσχήματα αποδεικνύωντας για ποιον λόγο ο καθηγητής ποδοσφαίρου Φερνάντο Σάντος τους χρησιμοποιούσε περισσότερο από τους άλλους.

Ο Μπαλάφας προσπάθησε και ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο ΄Β χάθηκε εντελώς λες και είχε 40 παιχνίδια στα πόδια του. Αν πιστεύουν στις δυνατότητές του ας τον δώσουν δανεικό να κάνει μία γεμάτη χρονιά και να γυρίσει πίσω.
Ο Αραμπατζής εχθές εκτέθηκε περισσότερο από όλους αλλά όλοι ξεχνάμε δύο βασικά δεδομένα. Είχε να παίξει από τον αγώνα με τον ΠΑΟ στο πρωτάθλημα στο οποίο παιχνίδι ήταν ο καλύτερός μας παίχτης. Δεύτερον εχθές εκτέθηκε ανεπανόρθωτα από τον Λάκη ο οποίος δεν ακολούθησε ποτέ (μα ποτέ) τον Σπυρόπουλο αφήνωντάς τον μόνο του με δύο. Στον παίχτη πιστεύω αλλά ισχύει το ίδιο με τον Μπαλάφα. Πρέπει να κάνει γεμάτη χρονιά σε ομάδα εκτός πρωταθλητισμού γιατί δεν είναι έτοιμος. Πρέπει να πάρουμε καλύτερο δεξί μπακ. Με Σνάουτσερ έχουμε σοβαρά επιθετικά μειονεκτήματα.
Λάκη, Ηλιάδη (μου αρέσει ότι δεκάδες παοκτσήδες έχουν κράξει γιατί δεν έπαιζε), Σβούρας, Μπιζέρα τους αφήνω ασχολίαστους για διαφορετικούς στον καθένα λόγους.

Εμπιστοσύνη στα αλάνια της διοίκησης. Με τέτοιους ανθρώπους ο ΠΑΟΚ λόγω του μεγέθους του είναι καταδικασμένος να πάει ψηλά. Υψηλή κριτική δεν χρειάζεται γιατί καταντάει γελοία.

Δεν μπορεί εμείς οι οπαδοί να ξέρουμε καλύτερα από αυτούς. Δεν γίνεται ρε παιδί μου. Δεν γίνεται να φτάνουν δεκαπεντάχρονα να αξιολογούν τον Φερνάντο Σάντος ως αμυντικογενή προπονητή και να λένε ότι ο ΠΑΟΚ δεν μπορεί με αυτόν να πάει ψηλά. Τι λέτε ρε τσακαλάκια ????? Ποιος σας έδωσε το δικαίωμα να είστε τόσο υπερφύαλοι ????
Το ίδιο κάνετε στην υπόλοιπη ζωή σας ??? Δεν νομίζω.

Για αυτό όλοι ας αναρωτειθούμε τι θέλουμε για την ομάδα μας και ας αφήσουμε αυτούς που ξέρουν να κάνουν την δουλειά τους.

Με Λάρισα θα είμαστε εκεί να τους πούμε καλές διακοπές. Δεν θα είναι μεγάλες και για κάποιους έχει πολύ δουλειά τον επόμενο μήνα. Το ίδιο ισχύει και για εμάς. Πρέπει να βγάλουμε τα φράγκα για το διαρκείας που θα αγοράσουμε σε δέκα ημέρες
Άβαταρ μέλους
tad
 
Δημοσιεύσεις: 2356
Εγγραφή: Δευτ 05 Μάιος 2008, 11:13

Re: Παναθηναικός-ΠΑΟΚ 4-1 σχόλια αγώνα

Δημοσίευσηαπό navigator11 » Δευτ 25 Μάιος 2009, 10:43

"Δεν γίνεται να φτάνουν δεκαπεντάχρονα να αξιολογούν τον Φερνάντο Σάντος ως αμυντικογενή προπονητή και να λένε ότι ο ΠΑΟΚ δεν μπορεί με αυτόν να πάει ψηλά. Τι λέτε ρε τσακαλάκια ????? Ποιος σας έδωσε το δικαίωμα να είστε τόσο υπερφύαλοι ????"

Καποιοι που"κανουν τους δημοσιογραφους",αφηνοντας μπηχτες διαρκως στυλ"και παει με βγαζει το μπακαγιοκο,δεν κανει για παοκ,αυτος ευθυνεται που ο παοκ δεν πηρε το πρωταθλημα,η ομαδα θελει ολλανδο προπονητη,παιζει για να μη χασει κι οχι για να κερδισει,παιξε 4-4-2" κι αλλες παρομοιου ηθους και υφους σοφιστειες!τα πλει-οφ πραγματικα ξεβρακωσαν και τους τελευταιους,εμπαθεις και μη,κατηγορους του σαντος.φτανουν οι μπακαλιστικες και ανεδαφικες κριτικες.
Τις φυλακές και τα τρελοκομεία γεμίσαμε και δε χωράμε άλλο πια. Νόημα στη ζωή μας δίνουν μόνο τα 4 σου γράμματα!!!
Άβαταρ μέλους
navigator11
 
Δημοσιεύσεις: 17960
Εγγραφή: Δευτ 25 Μάιος 2009, 09:35

Re: Παναθηναικός-ΠΑΟΚ 4-1 σχόλια αγώνα

Δημοσίευσηαπό ouzo » Δευτ 25 Μάιος 2009, 12:08

Για τον απίστευτο κόσμο του βάζελου, αυτές τις 15 ολόκληρες χιλιάδες, που δεν σταμάτησαν λεπτό να φωνάζουν, με τους ατελείωτους πυρσούς, τα ευρηματικά πανό, που έκαναν τη Θ4 να μοιάζει με περίπτερο, που γιόρτασαν με αυτό τον φαντασμαγορικό τρόπο την ουσιαστική έξοδο τους στο ch l δεν έχει να δηλώσει κανείς τίποτα??

Χαχαχαχαχα, πέρα από την πλάκα ο χθεσινός αγώνας μου θύμισε τουρνουά τέννις.

:x
ΠΑΟΚ και στην Κρήτη και ας με λένε αλήτη
Άβαταρ μέλους
ouzo
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Κυρ 09 Νοέμ 2008, 23:59
Τοποθεσία: Σητεία

Re: Παναθηναικός-ΠΑΟΚ 4-1 σχόλια αγώνα

Δημοσίευσηαπό ehemithos 199 » Δευτ 25 Μάιος 2009, 12:16

ΤΟ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΣΤΗ ΚΕΝΤΡΙΚΗ:
εγω ενα ξερω: ο σαντος βουλωσε τα στοματα ολων αυτων των προπονητων κερκιδας που ειχαν αποψη...γιατι δεν βαζει αυτον, γιατι δεν βαζει τον αλλον, γιατι τον στελενει τον αλλον δανεικο, γιατι δεν προωθει πιτσιρικαδες, γιατι, γιατι...
γιατι νομιζετε ρε δεν ηθελε ο σαντος να παιξει πλει οφ?
δεν ηξερε αυτος τις δυνατοτητες της ομαδας?
δεν ηξερε οτι ειμαστε λιγοι στα ντερμπι? αυτος εφταιγε ως looser?
βρε αντε απο δω ειδημονες!!
εδω μες τη χρονια ακομα και γιατι δεν επαιζε ο ηλιαδης γκρινιαζατε...ε παρτε τις σαρδελες σημερα να θυμηθειτε...γιατι ξεχνατε ευκολα!!
φετος γιναμε πολυ σοβαρη ομαδα! αυτο φαινεται απο τη συγκομιδη βαθμων κυριως σε ματς με μικρες ομαδες που αλλα χρονια ειμασταν στα κλαρινα!!
ο σαντος γνωριζε οτι ποιοτικα σε σχεση με το ποκ υστερουσαμε...
και να στε σιγουροι οτι με την δεδομενη ενισχυση μας με ποιοτικοτερους παιχτες (ειδικα ως ρεζερβες) και με το ξεσκαρταριμα των σαρδελων, θα φτασουμε στο επιπεδο να παιρνουμε και τα ντερμπι...
ΤΟΥΜΠΕΚΙ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΠΡΟΠΟΝΗΤΑΡΕΣ ΜΟΥ!!
ΤΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΝΑ ΑΝΑΣΤΕΝΑΞΕΙ Η ΤΟΥΜΠΑ!!
ΑΠΟΘΕΩΣΗ ΣΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΣΤΟΝ ΣΑΝΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΑΙΧΤΕΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΒΓΑΛΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΖΕΡΙΑ!!
:? :?
:?
ΒΑΛΤΕ ΦΩΤΙΑ - ΚΑΨΤΕ ΚΑΛΑ!!!
Άβαταρ μέλους
ehemithos 199
 
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 20:42
Τοποθεσία: ΚΟΜΟΤΗΝΗ

Re: Παναθηναικός-ΠΑΟΚ 4-1 σχόλια αγώνα

Δημοσίευσηαπό DimisK » Δευτ 25 Μάιος 2009, 12:22

Συμφωνώ απόλυτα αδελφέ! Απόλυτα....

Όμως μια πίκρα στο στόμα μας μένει....
Carpe Diem...Believe in PAOK.....
Άβαταρ μέλους
DimisK
 
Δημοσιεύσεις: 4973
Εγγραφή: Τετ 23 Απρ 2008, 13:56
Τοποθεσία: MARKOPOULON MESOGEION

Re: Παναθηναικός-ΠΑΟΚ 4-1 σχόλια αγώνα

Δημοσίευσηαπό gika » Δευτ 25 Μάιος 2009, 12:28

tad έγραψε:Δεν μπορεί εμείς οι οπαδοί να ξέρουμε καλύτερα από αυτούς. Δεν γίνεται ρε παιδί μου. Δεν γίνεται να φτάνουν δεκαπεντάχρονα να αξιολογούν τον Φερνάντο Σάντος ως αμυντικογενή προπονητή και να λένε ότι ο ΠΑΟΚ δεν μπορεί με αυτόν να πάει ψηλά. Τι λέτε ρε τσακαλάκια ????? Ποιος σας έδωσε το δικαίωμα να είστε τόσο υπερφύαλοι ????
Το ίδιο κάνετε στην υπόλοιπη ζωή σας ??? Δεν νομίζω.


Eπειδή σε μένα αναφέρεσε, είπα ότι ονειρευομαι έναν ΠΑΟΚ να παίζει σαν την Μπαρτσελόνα... Φουλ επίθεση και να κλείνει τον αντιπαλο όποιος και να είναι αυτός, σε όποια εδρα...
Κρίνοντας, όχι απο αυτά που λεει ο Σάντος, αλλά απο το σύνολο των αποτελεσμάτων του σε όποια ομάδα και να πήγε, είναι ένας προπονητής που τα αποτελεσματα τα παίρνει με την άμυνα...
Και όπως λέω στο ποστ μου, μπορεί αυτός ο προπονητής να μην κάνει για τον ΠΑΟΚ που ονειρεύομαι, αλλά σίγουρα κάνει για αυτόν τον ΠΑΟΚ που έχουμε μπροστα μας αυτή τη στιγμή... Δεν γίνεται απο τον Σάλμον να πάρεις τον Μέσι και να παίζεις φουλ επίθεση... Σιγά σιγα, σκαλοπάτι σκαλοπάτι θα φτάσουμε και εκεί (ελπίζω)... Αλλά στα σκαλοπάτια που βρισκόμαστε μια χαρα με καλύπτει ο Σάντος...

ΥΓ: Και ΝΑΙ. Έτσι κάνω σε όλη τη ζωή μου... Οραματίζομαι το ιδανικό μέλλον και προσπαθώ να το φτάσω... Να το κάνω παρόν... Και ότι με εμποδίζει να φτάσω το όραμα μου, πρέπει να εξαλείφεται... Και ο Σάντος κάποια στιγμή θα είναι μικρός για τον ΠΑΟΚ... Αλλά σίγουρα όχι ακόμα!

ΥΓ2: +1000 στον εχέμυθο... Φέτος ο πορτογάλος έκανε αξιοθαύμαστη πορεία...
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17163
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Παναθηναικός-ΠΑΟΚ 4-1 σχόλια αγώνα

Δημοσίευσηαπό ehemithos 199 » Δευτ 25 Μάιος 2009, 12:31

dimisk δεν ξερω την ηλικια σου...αλλα αυτη η πικρα που μου εμεινε ηταν σαν σιροπακι για τον λαιμο σε σχεση με τον καρκινο που εχω τραβηξει εδω και 20 χρονια!!
το γαιδαρο τον φαγαμε...στην ουρα θα μεινουμε?
εαν του χρονου τερματισουμε 4οι-5οι με το ζορι βαση και των μεταγραφικων κινησεων που διαφαινονται...ε τοτε και γω θα βγω να κραξω...
μεχρι τοτε υπομονη και στηριξη στην ομαδα!!
ΒΑΛΤΕ ΦΩΤΙΑ - ΚΑΨΤΕ ΚΑΛΑ!!!
Άβαταρ μέλους
ehemithos 199
 
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 20:42
Τοποθεσία: ΚΟΜΟΤΗΝΗ

Re: Παναθηναικός-ΠΑΟΚ 4-1 σχόλια αγώνα

Δημοσίευσηαπό tad » Δευτ 25 Μάιος 2009, 12:51

gika έγραψε:
tad έγραψε:Δεν μπορεί εμείς οι οπαδοί να ξέρουμε καλύτερα από αυτούς. Δεν γίνεται ρε παιδί μου. Δεν γίνεται να φτάνουν δεκαπεντάχρονα να αξιολογούν τον Φερνάντο Σάντος ως αμυντικογενή προπονητή και να λένε ότι ο ΠΑΟΚ δεν μπορεί με αυτόν να πάει ψηλά. Τι λέτε ρε τσακαλάκια ????? Ποιος σας έδωσε το δικαίωμα να είστε τόσο υπερφύαλοι ????
Το ίδιο κάνετε στην υπόλοιπη ζωή σας ??? Δεν νομίζω.


Eπειδή σε μένα αναφέρεσε, είπα ότι ονειρευομαι έναν ΠΑΟΚ να παίζει σαν την Μπαρτσελόνα... Φουλ επίθεση και να κλείνει τον αντιπαλο όποιος και να είναι αυτός, σε όποια εδρα...
Κρίνοντας, όχι απο αυτά που λεει ο Σάντος, αλλά απο το σύνολο των αποτελεσμάτων του σε όποια ομάδα και να πήγε, είναι ένας προπονητής που τα αποτελεσματα τα παίρνει με την άμυνα...
Και όπως λέω στο ποστ μου, μπορεί αυτός ο προπονητής να μην κάνει για τον ΠΑΟΚ που ονειρεύομαι, αλλά σίγουρα κάνει για αυτόν τον ΠΑΟΚ που έχουμε μπροστα μας αυτή τη στιγμή... Δεν γίνεται απο τον Σάλμον να πάρεις τον Μέσι και να παίζεις φουλ επίθεση... Σιγά σιγα, σκαλοπάτι σκαλοπάτι θα φτάσουμε και εκεί (ελπίζω)... Αλλά στα σκαλοπάτια που βρισκόμαστε μια χαρα με καλύπτει ο Σάντος...

ΥΓ: Και ΝΑΙ. Έτσι κάνω σε όλη τη ζωή μου... Οραματίζομαι το ιδανικό μέλλον και προσπαθώ να το φτάσω... Να το κάνω παρόν... Και ότι με εμποδίζει να φτάσω το όραμα μου, πρέπει να εξαλείφεται... Και ο Σάντος κάποια στιγμή θα είναι μικρός για τον ΠΑΟΚ... Αλλά σίγουρα όχι ακόμα!

ΥΓ2: +1000 στον εχέμυθο... Φέτος ο πορτογάλος έκανε αξιοθαύμαστη πορεία...


1ον Gika δεν αναφέρομαι μόνο σε εσένα ηλικιακά. Τονίζω επανηλλειμένα σε μηνύματά μου ότι δεν είναι θέμα ηλικίας αλλά θέμα εμπειριών και θέμα νοοτροπίας. Στην ζωή είναι άλλο οραματίζομαι και φαντάζομαι και άλλο γνωρίζω τον τρόπο να υλοποιήσω τα οράματά μου. Με σχόλια, μηδενισμούς και κριτικές όπως αυτές που γίνονται στον Σάντος (η γνώμη μου είναι) δεν υλοποιείς αλλάς καταστρέφεις.
2ον Τα συστήματα (αμυντικογενή) που παίζει ο Σάντος παίζουν οι κύριοι Μουρίνιο και Φέργκιουσον με άλλους όμως παίχτες
3ον Νεοπλουτίστικη κριτική όταν ενώ ήσουν στο χείλος του γκρεμού και τώρα βγήκες δεύτερος είναι ο καλύτερος δρόμος για επιστροφή στην αφάνεια και την στασιμότητα. Νεοπλουτίστικη λογική είναι όταν δεν σέβεσαι αυτό που έχεις και αυτό που σε έφτασε εδώ λέγοντας ότι δεν μπορεί να με πάει παραπάνω. Το μεγαλύτερο λάθος των μετρίων της ζωής είναι αυτό.
4ον Ο Σάντος πρέπει να κριθεί του χρόνου και για τα τρία χρόνια του πλάνου τους. Αν κριθεί με αξιολογικά κριτήρια ελλειματικός αλλάζει με κάποιον άλλο. Αν όχι συνεχίζει για άλλα τρία χρόνια με νέους στόχους.
Το να ασχολούμαστε εμείς οι προπονητές οραματιστές της κερκίδας με μία δουλειά που δεν ξέρουμε πως το χαρακτηρίζεται ?????
5ον Ο καθένας στην δουλειά του. Το καλύτερο συστατικό της επιτυχίας !!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
tad
 
Δημοσιεύσεις: 2356
Εγγραφή: Δευτ 05 Μάιος 2008, 11:13

Re: Παναθηναικός-ΠΑΟΚ 4-1 σχόλια αγώνα

Δημοσίευσηαπό Slade » Δευτ 25 Μάιος 2009, 12:57

συμφωνω απολυτως με τον φιλο tad :D
Άβαταρ μέλους
Slade
 
Δημοσιεύσεις: 1107
Εγγραφή: Παρ 21 Νοέμ 2008, 11:10

Re: Παναθηναικός-ΠΑΟΚ 4-1 σχόλια αγώνα

Δημοσίευσηαπό gika » Δευτ 25 Μάιος 2009, 13:13

1) Δεν νομιζω ότι προσέβαλα τον Σάντος... Ούτε τον εκμηδενισα, ούτε τίποτα... Συμφωνώ, σε αυτό που λες στα θέματα εμπειριών... Πιστεψε με το lifestyle με το οποίο έχω επιλέξει να συμβαδίζω, προσαρμόζοντας στις δικές μου αρχές, αναγκες, πρέπει και θέλω, μου έχει προσφερει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ εμπειρίες σε σχέση με άλλους... Φυσικά δεν μπορω να συγκριθω σε θέματα εμπειριων μαζί σου... Αν και στόχος είναι πάντα να εξελισόμαστε και να βάζουμε στόχους να ξεπεράσουμε τους μέχρι τώρα καλύτερους απο μας...

2) Φυσικά παίζουν ρολο και οι παίκτες... Τον μεγαλύτερο ρόλο... Όμως ανάλογα με τους παίκτες, παίζεις και το σωστό σύστημα... Δηλαδή επειδή ο Μουρίνιο παίζει αυτό το σύστημα, όποιος προπονητης και να το εφαρμόσει θα έχει τα αποτελέσματα Μουρίνιο??? Και στο κάτω-κάτω, για την επιλογή παικτών, σημαντικό ρόλο παίζει και ο προπονητης... Ο Σαντος προτιμάει να σκάει λεφτα σε αμυντικους... Εφόσον έχει καλούς αμυντικούς, στη συνέχεια θα παίξει αμυντικο σύστημα... Αν είχε διαλέξει καλους επιθετικούς και μέτριους αμυντικούς??? Αλλά διάλεξε, αμυντικούς, πράγμα που σημαίνει ότι πρώτα τον ενδιαφέρει η αμυνα...

3) Τον σέβομαι, τον εκτιμώ, τον ευχαριστώ γι αυτά που πρόσφερε... Αμα ήταν τόσο καλος και μπορεί να πάει μια ομάδα πολύ ψηλά, στην κορυφή της Ευρώπης, όπως θέλω εγώ να πάει ο ΠΑΟΚ, δεν θα ήταν στον ΠΑΟΚ αλλά στην Τσέλσι... Να ρωτίσω εγώ το άλλο... Γιατι δεν στεργιωσε σε μια ομάδα??? Ενώ ο Φεργκιουσον είναι σε μια ομάδα τόσα χρόνια?

4) Η τελική κριτική, θα είναι του χρόνου... Η μέχρι τώρα πορεία του είναι θετική! Και πιστεύω ότι του χρόνου θα κάνει πορεία πρωταθλητισμού... Και θα τηρήσει το πλάνο... Και θα έχει και πάλι θετική κριτική... Απλά δεν νοίζω ότι πρέπει να τον ανανεώσουμε μετά... Θα χρειαστούμε προπονητη με πιο πολλές δυνατότητες... Αυτό βέβαια είναι απλά η γνώμη μου!

5) Συμφωνώ... Αλλά εδώ είναι φόρουμ και λέμε τις απόψεις μας! Αλλοι αποφασίζουν... Και αν αποφασισουν ότι πρέπει να ανανεώσει για άλλα 3 χρόνια, ελπίζω ο Σάντος να με βγάλει τρελό και να διαφεύσει όσα του καταλογώ...
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17163
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Play off 08-09

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης