19. Στράτος Καλλιοντζής

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

19. Στράτος Καλλιοντζής

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 28 Νοέμ 2022, 16:36

Εικόνα


ΕΘΝΙΚΟΤΗΤΑ: Έλληνας
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ: 19/09/2005
ΤΟΠΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ: Μυτιλήνη
ΥΨΟΣ: 2.08
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46900
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: 19. Στράτος Καλλιοντζής

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 28 Νοέμ 2022, 16:36

8 μήνες πριν...


Ο έφηβος του ΠΑΟΚ Στράτος Καλλιοντζής στο Next Generation Tournament

Σε ένα πολύ σημαντικό τουρνουά νέων παικτών, μαζί με ορισμένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα του Ευρωπαϊκού μπάσκετ, θα έχει την ευκαιρία να συμμετάσχει ο Στράτος Καλλιοντζής, μέλος της εφηβικής ομάδας μπάσκετ του ΠΑΟΚ.

Ο γεννημένος στις 19 Σεπτεμβρίου 2005 και ύψους 2μ.08 σέντερ της εφηβικής ομάδας του ΠΑΟΚ, επιλέχθηκε μαζί με τέσσερις ακόμη Έλληνες παίκτες (Σαμοντούροφ και Λιοτόπουλος από την ακαδημία ΔΕΚΑ, Σουγρής από το Περιστέρι και Λαγός από τον Δούκα), αλλά και επτά εφήβους από τη Γαλλία, το Ισραήλ, τη Γερμανία, τη Σλοβενία και τη Λετονία, για να αποτελέσουν την 12άδα της επίλεκτης ομάδας, που θα συμμετάσχει στο τουρνουά ADIDAS NEXT GENERATION.

Οι αγώνες του τουρνουά που διοργανώνει η Euroleague σε συνεργασία με την ADIDAS θα πραγματοποιηθoύν 25-27 Μαρτίου στην Πάτρα.

Προπονητής της επίλεκτης ομάδας στην οποία θα συμμετάσχει ο νεαρός αθλητής του ΠΑΟΚ Στράτος Καλλιοντζής, θα είναι ο Βασίλης Σπανούλης, που έκανε το ντεμπούτο του ως προπονητής στο αντίστοιχο τουρνουά που πραγματοποιήθηκε το Φεβρουάριο στο Βελιγράδι.

Το NEXT GENERATION TOURNAMENT είναι ένα από τα πιο σημαντικά ετήσια τουρνουά μπάσκετ που πραγματοποιούνται με την συμμετοχή των καλύτερων εφήβων της Ευρώπης. Εκτός από την ομάδα των Επιλέκτων παικτών, θα αγωνιστούν και οι εφηβικές ομάδες της Μπαρτσελόνα, της Μακάμπι Τελ Αβίβ, του Ολυμπιακού, του Προμηθέα Πάτρας, η Helsinki Basketball Academy, η φημισμένη ακαδημία Stella Azzura από τη Ρώμη και η Ακαδημία μπάσκετ ZPA Tbilisi του πρώην ΝΒΑερ Zaza Pachulia, που πήρε την θέση της ΤΣΣΚΑ Μόσχας.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46900
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: 19. Στράτος Καλλιοντζής

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 28 Νοέμ 2022, 16:37

1 μήνα πριν...

Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46900
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: 19. Στράτος Καλλιοντζής

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 28 Νοέμ 2022, 16:46

Άρθρο του 2019 (έχει και φωτογραφίες μέσα)

https://www.sportlesvos.gr/basket/lesvos/item/17385-%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CE%B9%CE%BE%CE%B5-%CF%84%CE%B1-%C2%AB%CF%86%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%AC%C2%BB-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CE%BF%CE%BA

Το μεγάλο βήμα στην μπασκετική του -ως σήμερα- πορεία έκανε ο Στράτος Καλλιοντζής, ο 14χρονος (γενν. 2005) αθλητής του Παλλεσβιακού, παίρνοντας μεταγραφή στον ΠΑΟΚ.

Τον παίκτη παρακολούθησαν οι Θεσσαλονικείς στα κλιμάκια της προ-Εθνικής παίδων, τα δύο τελευταία χρόνια που συμμετείχε, συγκεντρώνοντας πολλές πληροφορίες από τους ομοσπονδιακούς προπονητές του. Ακολούθως ήρθαν σε επαφή με την ομάδα της Λέσβου, φτάνοντας σε συμφωνία για την απόκτηση του.

Ο Καλλιοντζής βλέπει τον κόσμο από τα 199 εκατοστά και εντυπωσιάζει με τα σωματικά του προσόντα. Ήδη, μετακόμισε στη Θεσσαλονίκη όπου θα μείνει στον αθλητικό ξενώνα του «δικεφάλου του βορρά», ξεκινώντας άμεσα προπονήσεις μαζί με την υπόλοιπη ομάδα του ΠΑΟΚ, ενώ το επόμενο διάστημα θα ταξιδέψει σε Πρέβεζα και Καστοριά για δύο τουρνουά. Το Σεπτέμβριο θα ξεκινήσει να παρακολουθεί μαθήματα και στο Ελληνικό Κολλέγιο.

Ο Πρόεδρος του Παλλεσβιακού, Παναγιώτης Καρέκος, έμεινε ενθουσιασμένος από την προσέγγιση των ανθρώπων του ΠΑΟΚ. Μάλιστα συζητήθηκε η στενή συνεργασία των δύο ομάδων σε επίπεδο ακαδημιών και σύντομα αναμένεται επίσκεψη κλιμακίου των Θεσσαλονικιών στο νησί μας, ενώ πιθανότατα θα διεξαχθεί και φιλικό παιχνίδι παίδων στο τέλος της αγωνιστικής περιόδου.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46900
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: 19. Στράτος Καλλιοντζής

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Πέμ 29 Ιουν 2023, 21:37

Μάλλον θα πάει προς ΗΠΑ το παιδί...
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46900
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες


Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης