22. Χρήστος Σαλούστρος

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

22. Χρήστος Σαλούστρος

Δημοσίευσηαπό john4serres » Παρ 26 Αύγ 2022, 14:36

Εικόνα
Ο Χρήστος Σαλούστρος επιστρέφει στον ΠΑΟΚ mateco
Η ΚΑΕ ΠΑΟΚ mateco ανακοινώνει τη συμφωνία με τον καλαθοσφαιριστή Χρήστο Σαλούστρο, ο οποίος θα αγωνιστεί στην ομάδα μας την αγωνιστική περίοδο 2022-23. Καλωσορίζουμε και πάλι στη μεγάλη οικογένεια του ΠΑΟΚ το Χρήστο, ο οποίος θα φορέσει ξανά την ασπρόμαυρη φανέλα μετά από επτά χρόνια.

Ο Χρήστος Σαλούστρος γεννήθηκε στις 29 Μαρτίου του 1990 στο Ηράκλειο, έχει ύψος 2μ.01 και αγωνίζεται ως φόργουορντ. Ξεκίνησε την καριέρα του από την ομάδα του Φιλαθλητικού, όπου και αγωνίστηκε για τρεις σεζόν (2010-13), για να ακολουθήσει μία χρονιά στον Πανιώνιο (2013-14), προτού φορέσει για πρώτη φορά τη φανέλα του ΠΑΟΚ (2014-15).

Αγωνίστηκε σε 53 παιχνίδια με τον ΠΑΟΚ σε όλες τις διοργανώσεις (35 παιχνίδια πρωταθλήματος, 16 αγώνες στο Uleb Cup και 2 παιχνίδια στο Κύπελλο Ελλάδας), με 3,8 πόντους και 3,6 ριμπάουντ ανά παιχνίδι, έχοντας σημαντική συμβολή στην επιτυχημένη πορεία της ομάδας εκείνη τη σεζόν.

Ακολούθησαν δύο σεζόν στον Κολοσσό Ρόδου (2015-17), όπου συνεργάστηκε για πρώτη φορά με τον κόουτς Λυκογιάννη, ενώ στα χρόνια που μεσολάβησαν μέχρι την επιστροφή του, αγωνίστηκε επίσης στον Προμηθέα Πάτρας (2017-19) και τα τρία τελευταία χρόνια στο Περιστέρι.

Το 2018 αναδείχθηκε πιο βελτιωμένος παίκτης του πρωταθλήματος, ενώ αγωνίστηκε και στην Εθνική ομάδα των ανδρών. Φόρεσε 13 φορές τη γαλανόλευκη και στις 22/2/2021 στον αγώνα με τη Λετονία και τη νίκη της Ελλάδας στην παράταση (97-94), πραγματοποίησε την καλύτερή του εμφάνιση, πετυχαίνοντας 17 πόντους.
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29796
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: 22. Χρήστος Σαλούστρος

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Παρ 26 Αύγ 2022, 14:37

(ξανά)Καλώς ήρθες :pano:
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica
 
Δημοσιεύσεις: 15316
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 17:13
Τοποθεσία: Νότιος Πόλος

Re: 22. Χρήστος Σαλούστρος

Δημοσίευσηαπό john4serres » Παρ 26 Αύγ 2022, 14:37

"Υπάρχει μεγάλο κίνητρο για να πετύχουμε..."

Ήταν πριν από οκτώ χρόνια, αλλά είναι σαν να ήταν χθες! Τις ίδιες ακριβώς ημέρες, τον Αύγουστο του 2014, ο Χρήστος Σαλούστρος έδινε τα χέρια με τον ΠΑΟΚ για να συμμετάσχει σε μία από τις πιο ενδιαφέρουσες και επιτυχημένες σεζόν των τελευταίων ετών. Επτά χρόνια μετά την ολοκλήρωση της συνεργασίας του με τον ΠΑΟΚ, ο Χρήστος Σαλούστρος επιστρέφει, δηλώνει απόλυτα ικανοποιημένος που θα φορέσει ξανά τα ασπρόμαυρα και έτοιμος να πιάσει δουλειά.

«Είχε γίνει μία επαφή πριν λίγο καιρό, αλλά δεν είχαμε προχωρήσει. Οπότε, τώρα που καταλήξαμε και όλα έγιναν πολύ γρήγορα, για να πω την αλήθεια αισθάνθηκα λίγο απροετοίμαστος στην αρχή. Κατάλαβα όμως το πόσο με ήθελε ο κόουτς και η ομάδα, θυμήθηκα αμέσως εκείνη την καταπληκτική χρονιά που κάναμε στον ΠΑΟΚ και όλα έγιναν πολύ εύκολα», σχολίασε ο Χρήστος Σαλούστρος και πρόσθεσε: «Έχοντας ακόμη γνωστούς και φίλους στην ομάδα, ξέρω ότι επιστρέφω σε ένα μέρος πολύ γνώριμο για μένα. Ήδη έχουν επικοινωνήσει πολλοί άνθρωποι με τους οποίους συνεργάστηκα ή γνώρισα στον ένα χρόνο που ήμουν στη Θεσσαλονίκη κι ας έχουν περάσει τόσα χρόνια από τότε. Νιώθω καλά και έτοιμος να βοηθήσω την ομάδα».

Ο Χρήστος Σαλούστρος θα ενσωματωθεί με την υπόλοιπη ομάδα από την ερχόμενη Δευτέρα και θα τεθεί στη διάθεση του κόουτς Λυκογιάννη, με τον οποίο συνεργάστηκε για πρώτη φορά και για δύο σεζόν, αμέσως μετά την αποχώρησή του από τον ΠΑΟΚ. «Γνωριζόμαστε πολύ καλά με τον κόουτς. Έχει κι αυτός τη δική του τρέλα, νομίζω ότι ταιριάζει, ότι κολλάει πολύ καλά με το DNA που έχει ο ΠΑΟΚ. Είναι πολύ σημαντικό να έχουμε όλοι υγεία. Αυτό είναι το πολυτιμότερο αγαθό και φάνηκε ξεκάθαρα πέρσι και στον ΠΑΟΚ, πόσο σημαντικά προβλήματα μπορούν να δημιουργηθούν εάν προκύψουν σοβαρά προβλήματα τραυματισμών. Για αυτό λέω ξανά να έχουμε πρώτα την υγεία μας. Τα υπόλοιπα θα έρθουν, γιατί η ομάδα έχει καλό ρόστερ, υπάρχει μεγάλο κίνητρο από όλους μας για να πάει καλά η χρονιά, που ξεκινά σύντομα και θέλουμε να κρατήσει πολύ, να είναι ένας μαραθώνιος χρονικά».

Ο Χρήστος Σαλούστρος θα βρει στον ΠΑΟΚ και τον Βαγγέλη Μαργαρίτη, με τον οποίο υπήρξαν συμπαίκτες της σεζόν 2014-15, αλλά και αργότερα στην Εθνική ομάδα. «Ο Βαγγέλης είναι ο πρώτος άνθρωπος που πήρα τηλέφωνο όταν έγινε η πρόταση του ΠΑΟΚ. Του έκανα μάλιστα και πλάκα, ρωτώντας τον πως πάνε τα ενοίκια στη Θεσσαλονίκη και πως θα του φαινόταν εάν ήμασταν και πάλι συμπαίκτες. Δεν το περίμενε, χάρηκε πολύ, όπως χάρηκα πολύ και εγώ. Υπάρχει μία αλληλοεκτίμηση με τον Βαγγέλη και μία εξαιρετική σχέση την οποία δημιουργήσαμε από την πρώτη σεζόν στον ΠΑΟΚ, συνεχίσαμε αργότερα και στην Εθνική και πέρα από το μπάσκετ».

Ο Χρήστος Σαλούστρος έστειλε και το δικό του ξεχωριστό μήνυμα στους φιλάθλους του ΠΑΟΚ, λέγοντας χαρακτηριστικά: «Έχω βιώσει την αγάπη των φιλάθλων του ΠΑΟΚ και τη μία σεζόν που έπαιξα, αλλά και αργότερα ως αντίπαλος. Να έχουμε υγεία και το μόνο που μπορώ να υποσχεθώ, κι εγώ προσωπικά, αλλά και όλη η ομάδα είναι ότι πάντα θα δίνουμε το 100% και ότι έχουμε, για να προσφέρουμε χαρά στον κόσμο. Ξέρω ότι έχουν απαιτήσεις, αλλά το κίνητρο όλων μας είναι πολύ μεγάλο».
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29796
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: 22. Χρήστος Σαλούστρος

Δημοσίευσηαπό john4serres » Παρ 26 Αύγ 2022, 14:37

PAOK_Antarctica έγραψε:(ξανά)Καλώς ήρθες :pano:

Αντάρκτικα, τι γρήγορο πιστόλι είσαι. Ούτε υποβολή πρόλαβα να πατήσω.
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29796
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: 22. Χρήστος Σαλούστρος

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Παρ 26 Αύγ 2022, 14:57

Εδώ τα πράγματα είναι σοβαρά, δεν παίζουμε...
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica
 
Δημοσιεύσεις: 15316
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 17:13
Τοποθεσία: Νότιος Πόλος

Re: 22. Χρήστος Σαλούστρος

Δημοσίευσηαπό chri5ti9 » Παρ 26 Αύγ 2022, 16:47

Ποσό γουστάρω . Κασελακη ,Χρυσικόπουλο ,Κατσιβέλη και έκλεισε το κουαρτέτο αγαπημένων μου εν Ελλήνων παικτών κοντά στο βαλάντιο μας .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Λαρυγγια στα τσιμεντα και ψυχη στα καγκελα
Άβαταρ μέλους
chri5ti9
 
Δημοσιεύσεις: 2311
Εγγραφή: Κυρ 21 Νοέμ 2010, 17:11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: 22. Χρήστος Σαλούστρος

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Πέμ 20 Οκτ 2022, 16:59

Παίζει να είσαι ο μόνος παίκτης που αδικήθηκε κατάφορα από εμάς την τελευταία δεκαετία.
Χαίρομαι πολύ που επέστρεψες ελπίζω να μείνεις χρόνια αυτή την φορά.
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2534
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: 22. Χρήστος Σαλούστρος

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Σάβ 22 Οκτ 2022, 10:02

Ο καλος στρατιωτης Χρηστος.Καταλυτης στην αμυνα και το γυρισμα των παιχνιδιων.
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26576
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: 22. Χρήστος Σαλούστρος

Δημοσίευσηαπό Tolaros » Σάβ 22 Οκτ 2022, 10:09

kataramenos5 έγραψε:Ο καλος στρατιωτης Χρηστος.Καταλυτης στην αμυνα και το γυρισμα των παιχνιδιων.


Ο τύπος είναι η μισή άμυνα, όσο περισσότερο γίνεται βασικός και ας μη βάζει πόντο.
Άβαταρ μέλους
Tolaros
 
Δημοσιεύσεις: 5512
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2007, 22:16
Τοποθεσία: Ντεπώ

Re: 22. Χρήστος Σαλούστρος

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Κυρ 23 Οκτ 2022, 10:30

Ο πολυ καλος στρατιωτης Χρηστος.Λες και το ξερα.
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26576
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: 22. Χρήστος Σαλούστρος

Δημοσίευσηαπό renegade » Κυρ 23 Οκτ 2022, 11:12

Μπράβο του. Πολλές μάχες με έναν αντίπαλο πιο δυνατο και πιο βαρύ από αυτόν.
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14126
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

Re: 22. Χρήστος Σαλούστρος

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Πέμ 29 Δεκ 2022, 19:56

Ο έμπειρος φόργουορντ μίλησε για όλα στο EOK Web Radio, αναφερόμενος και στην ευρωπαϊκή πορεία του Δικεφάλου...

Για τη μέχρι στιγμής πορεία του ΠΑΟΚ:

"Όχι απλά το ευχαριστιόμαστε, είμαστε ένα γκρουπ παιδιών όπου όλοι, αν εξαιρέσουμε τον Βαγγέλη (σ.σ. Μαργαρίτη) κι εμένα, είναι 23-26 ετών, είναι νεαροί σε ηλικία, γουστάρουν που το κάνουν αυτό. Έχουμε βρει τη χημεία γιατί έχουμε κάνει και νίκες απ' την αρχή που μάς έδωσαν ώθηση. Θεωρώ ότι δεν υπάρχει πιο όμορφο πράγμα απ' το να δουλεύεις στην προπόνηση στο 100%, να το βγάζεις αυτό στον αγώνα, να είσαι χαρούμενος για το συμπαίκτη σου και κάθε αγώνα κάποιος να βγαίνει μπροστά, με αποκορύφωμα την τριάδα των Αμερικάνων μας, όπου πραγματικά κάνουν τρομερή δουλειά και στο εκτελεστικό και στο δημιουργικό κομμάτι".

Για τη νίκη στο ματς με την ΑΕx:

"Δείχνει ότι δεν είμαστε τυχαία εκεί που είμαστε και με μία νίκη ακόμα την επόμενη αγωνιστική με τον Απόλλωνα θα είμαστε μες στην 4άδα, το οποίο είναι ένας στόχος που σίγουρα δεν το περίμενε κανείς, αλλά εμείς δουλεύοντας κάθε μέρα λέγαμε ότι θα το καταφέρουμε".

Για τη νίκη-πρόκριση απέναντι στη Ντιζόν:

«Στις συζητήσεις που είχα με το Βαγγέλη (σ.σ. Μαργαρίτη), μιας που και οι δύο έχουμε αρκετή εμπειρία από αγώνες και σε Ελλάδα και σε Ευρώπη, λέγαμε ότι έχουμε πάει πάρα πολύ καλά, αλλά δεν έχουμε κάνει μια μεγάλη νίκη, μια υπέρβαση. Θεωρώ ότι το ματς με τη Ντιζόν ήταν όντως μια μεγάλη νίκη και μια υπέρβαση απ' την άποψη ότι δεν είχαμε ούτε δευτερόλεπτο στο μυαλό μας το τι γινόταν στο ματς της Σάσαρι με τη Μάλαγα και το κάναμε μόνοι μας, δε χρειάστηκε κάποιος άλλος να κάνει τη δουλειά για 'μας και, μάλιστα, με το βασικό μας ψηλό, τον Ρένφρο, να τραυματίζεται στην αρχή του αγώνα. Πήραμε μια νίκη-πρόκριση που ήταν σαν δήλωση για το BCL και την αξίζαμε 100%».

Για τη Ρίτας και το BCL:

«Δεν την έχω δει πολύ, ξέρω μόνο τ' αποτελέσματα που 'χει φέρει. Το μόνο που ξέρω στο λίγο που την είδα με την Τενερίφη, είναι ότι πρόκειται για μια ομάδα που παίζει up-tempo παιχνίδι. Μιλήσαμε κι εχθές λίγο με τους προπονητές για το ματς. Είμαστε μια ομάδα που έχουμε «χτιστεί» για να κοιτάμε το κάθε ματς ξεχωριστά και να διεκδικούμε ό,τι μάς αναλογεί σε κάθε αγώνα. Αν εξαιρέσουμε το εκτός έδρας ματς με το βάζελο και αυτό με τον Αναπτυξιακό κυρίως στο 2ο ημίχρονο, όλες τις υπόλοιπες ομάδες όχι απλά τις έχουμε «κοιτάξει στα μάτια», αλλά τις έχουμε κερδίσει κιόλας. Και με τη Μάλαγα που είναι η καλύτερη ομάδα στο BCL αυτήν τη στιγμή, ήμασταν η μόνη ομάδα που τούς κόντραρε, άσχετα αν την κέρδισε η Σάσαρι την τελευταία αγωνιστική. Είναι καθαρά στο χέρι μας να 'μαστε 100% συγκεντρωμένοι ειδικά στο 1ο παιχνίδι που θα κρίνει πολλά και να δούμε τι μπορούμε να πάρουμε από αυτό. Πάμε να παίξουμε το μπάσκετ που ξέρουμε και αν είμαστε συγκεντρωμένοι 100% μπορούμε να τα καταφέρουμε. Είμαστε μια ομάδα που το «διαβάζει» το παιχνίδι, δεν το παίζουμε απλά και το κάνουμε σε κάθε αγώνα. Υπάρχει πολύ καλή συνεργασία με το τεχνικό επιτελείο και τον κόουτς Λυκογιάννη για να φτάσουμε να κερδίζουμε τα παιχνίδια».

Για τη στήριξη του κόσμου:

«Απ' την πρώτη ημέρα η προσέλευση του κόσμου είναι πραγματικά αρκετά μεγάλη και δείχνει ότι και μ' αυτόν τρόπο κι εμείς τούς ανταμείβουμε με τις νίκες που 'χουμε κάνει και αυτοί «λένε» το ευχαριστώ τους που έρχονται και μάς στηρίζουν. Το μπάσκετ όντως έχει έρθει πολύ κοντά στην καρδιά των Θεσσαλονικιών, κάτι στο οποίο παίζουν ρόλο και τ' αποτελέσματα. Νιώθω ότι όλο αυτό είναι κάτι πολύ όμορφο. Μακάρι να «χτίσουμε» πάνω σ' αυτές τις δύο μεγάλες νίκες τις τελευταίες και να πάμε για ακόμα καλύτερα και πιο όμορφα πράγματα».

Για το πώς νιώθει ο ίδιος στον ΠΑΟΚ:

«Με τον κόουτς είναι η 3η χρονιά που συνεργάζομαι. Με βάση το ρόλο μου, τον τρόπο του παιχνιδιού μου και αυτά που μπορώ να δώσω στην ομάδα που παίζω, θεωρώ ότι ήμουν το κομμάτι που έλειπε στην προετοιμασία και «κούμπωσε» πάρα πολύ καλά με το ρόλο που μου 'δωσε ο κόουτς. Είμαι πάρα πολύ χαρούμενος που βρίσκομαι εδώ. Ήρθα τελευταίος, αλλά επειδή έχω ξαναπαίξει στον ΠΑΟΚ και είχα ήδη πολλούς φίλους εδώ, με χαροποιεί και είναι κάτι που έως τώρα πάει καλά και ελπίζω να πάει ακόμα καλύτερα».
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: 22. Χρήστος Σαλούστρος

Δημοσίευσηαπό KalamarGiannis » Τετ 04 Ιαν 2023, 23:23

για μένα είσαι υπόδειγμα σταθερότητας στην προσπάθεια. Η αμυντική και τακτική σου προσήλωση είναι του ανώτερου επαγγελματικού επιπέδου, και ακόμη κι αν δεν έχεις το σουπερ ταλέντο στην επίθεση και δε θα σου βγει το σκοράρισμα πάντα, είσαι αυτός που πρέπει για να δένει η άμυνα και να περιορίζεις κατά το δυνατόν φοβερούς επιθετικούς παίκτες. Αν ήταν στο χέρι μου συμβόλαιο για πάντα
>Βall every day
>Η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ-εμείς τελειώνουμε
>Καιρός για αποτοξίνωση από την υγιεινή διατροφή
Άβαταρ μέλους
KalamarGiannis
 
Δημοσιεύσεις: 2231
Εγγραφή: Δευτ 07 Σεπ 2009, 18:30

Re: 22. Χρήστος Σαλούστρος

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Πέμ 20 Ιούλ 2023, 02:28

Δεν θα συνεχίσει στον ΠΑΟΚ, όπως ενημέρωσε το Χατζόπουλο τηλεφωνικά.

Προσωπικοί λόγοι τον κρατούν κοντά στην Αθήνα, θα συνεχίσει στον Απόλλωνα Πάτρας.

Αύριο λουκέτο. Ευχαριστούμε για όλα, Χρήστο!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: 22. Χρήστος Σαλούστρος

Δημοσίευσηαπό chri5ti9 » Πέμ 20 Ιούλ 2023, 08:38

Τουλάχιστον δεν ξεπουλήθηκε σε Μπεριστερια και Μπρομηθεες.
Είσαι ωραίος Χρήστο μου και μάγκας που πηγές στην αυθεντική ομάδα της Πάτρας. Καλή συνέχεια και μακάρι να ξαναβρεθούμε


Sent from my iPhone using Tapatalk
Λαρυγγια στα τσιμεντα και ψυχη στα καγκελα
Άβαταρ μέλους
chri5ti9
 
Δημοσιεύσεις: 2311
Εγγραφή: Κυρ 21 Νοέμ 2010, 17:11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Επόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης