Αριστείδης Λυκογιάννης

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό Μαυρο Χιονι » Παρ 23 Δεκ 2022, 18:14

Έχω έναν Λιθουανό στη δουλειά. Τον είπα ακριβώς αυτό. Ακόμα με κοιτάει με μισό μάτι. Χαχαχαχαχαχα
Όσοι πάμε, τόσοι γυρίζουμε!

Κανόνες Λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μαυρο Χιονι
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9924
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 22:23

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Παρ 23 Δεκ 2022, 18:23

Λεμε και καμια μακακια να περναει η ωρα :))
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26774
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό KalamarGiannis » Σάβ 24 Δεκ 2022, 10:04

εγώ έχω μια απορία λοιπόν: αφού στο σύγχρονο μπάσκετ παίζει μεγάλο ρόλο το 1on 1 , 3p shot κτλ, και με τα λίγα που έχουμε παίρνουμε πολύ αξιοπρεπείς λύσεις για το παραπάνω ζητούμενο (δεν μπορώ να φανταστώ καλύτερες λύσεις από Φράνκε και Χαντς σε αυτά τα λεφτά, (ενώ και για τον Ράιλευ που δεν τον πάω στην κερκίδα το ίδιο μου λένε, σε αυτά τα λεφτά ούτε κατά διάνεια δε βρίσκεις καλύτερο) , τι είναι αυτό που ψάχνουμε στο ΟΜΑΔΙΚΟ μπάσκετ που δεν το έχουμε, δεν το βγάζει ο Λυκογιάννης ..;;
είναι κάτι που το βλέπουμε από παρόμοιας δυναμικής ή μπάτζετ ομάδες;; δηλ. υπάρχει κάποια Ρόδος, κάποιος γηραιός, κάποια άλλη ομάδα της μετριότητας ποιοτικά όπως εμείς που ΜΠΟΡΕΙ ο κόουτς και βγάζει σχέδιο, στόχευση, στρατηγική, σύγχρονο μπάσκετ με μετρημένα κουκιά;
είναι δηλ. κάποιος που ζηλεύουμε;; ο Καστρίτης, ο Παπαθεοδώρου, ο μικρός Μαρκόπουλος, ο Φλεβαράκης, ο Τακιανός, κάποιος άλλος; υπάρχουν και οι ξένοι. Μπορείς να βρεις κάναν 30αρη σύγχρονο κόουτς και να ρθει να σου παίξει με τέτοιας αξίας παίκτες οργανωμένο ΚΑΙ σύγχρονο ΚΑΙ γρήγορο ΚΑΙ αποτελεσματικό μπάσκετ, με σκυλίσια άμυνα;

Και μόνο που έβαλα κάτω τα λογικά ερωτήματα, φωνάζει από μονο του το πράγμα κατά πόσο είναι εφικτό ή πιθανό...
PS μετά όμως θυμήθηκα το προπέρσινο Λαύριο...βαριά και την περσινή Λαρσα
παρακαλώ για τις γνώμες σας και αντίλογο για να βγάλουμε άκρη και να πούμε στον πρόεδρο το σωστό...
>Βall every day
>Η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ-εμείς τελειώνουμε
>Καιρός για αποτοξίνωση από την υγιεινή διατροφή
Άβαταρ μέλους
KalamarGiannis
 
Δημοσιεύσεις: 2252
Εγγραφή: Δευτ 07 Σεπ 2009, 18:30

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Σάβ 24 Δεκ 2022, 11:29

Μπορει ο Καστριτης,ο Παπ,ο Μακαρος(να ναι γερος ο ανθρωπος) η ο Σερελης μ αυτο το ροστερ να κανουν κατι καλυτερο.ΜΠΟΡΕΙ...
Προσωπικα πιστευω οτι ο Λυκογιαννης το μπασκετ που θελει να παιζει η ομαδα δεν εχει καταφερει να το βγαλει στο παρκε επιθετικα τουλαχιστον.Το γιατι δε το ξερω.
Παντως προπονητες που εχουν καταφερει τετοια αποτελεσματα στο CL μ αυτο το υλικο δε τους διωχνεις στη μεση της περιοδου.Δε μπορει να ναι τυχαιο. Δε μπορει να κοντραρεις ομαδες σα τη Μαλαγα( με αισχρη διαιτησια) χωρις ικανο προπονητη.Κατι θα κανει καλα.
Οπως και ναχει το συμβολαιο του τελειωνει το καλοκαιρι.Αν καταφερουν να ψησουν καποιον απ τους παραπανω να ερθει στον ΠΑΟΚ εγω μεσα.Εικονες σαν αυτη με το Φρανκε δε θελω να ξαναδω πιστευω οτι τετοιες φασεις διαλυουνε ομαδες(σ αυτο αναφερομουν προχθες παλοκ ) και δεν ειναι η πρωτη φορα.
Ας κανουμε λιγο υπομονη μεχρι το τελος της σαιζον.
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26774
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό KalamarGiannis » Σάβ 24 Δεκ 2022, 11:33

σίγουρα τελειώνει φέτος;; πρέπει να χει κι άλλη χρονια.
ποιος είναι ο Μάκαρος;; ο Μάκης ο Καλανταρίδης;; χα χα

φτάσαμε τουλάχιστον στην εποχή που βάσει ενδείξεων θα πάρουμε κάποιον Αμερικανό να γεμίσει τη ρακέτα. Άντε και καλή επιλογή. Δε θέλω Δεινόσαυρο σαν κάτι Αμπελέσε που δεν μπορούν να πηδήξουν εφημερίδα. Θέλω σύγχρονο παίκτη, Μάρβιν Τζόουνς στυλ. Τέλος πάντων όχι κάτω από 2,07 , να βάλουμε λίγο ύψος να μη μας τη λένε και τα λιθουανικά site...
Τελευταία επεξεργασία από KalamarGiannis και Σάβ 24 Δεκ 2022, 11:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
>Βall every day
>Η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ-εμείς τελειώνουμε
>Καιρός για αποτοξίνωση από την υγιεινή διατροφή
Άβαταρ μέλους
KalamarGiannis
 
Δημοσιεύσεις: 2252
Εγγραφή: Δευτ 07 Σεπ 2009, 18:30

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Σάβ 24 Δεκ 2022, 11:36

Ο Γιατρας βρε
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26774
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό KalamarGiannis » Σάβ 24 Δεκ 2022, 11:38

τον σιχαίνομαι ως φάτσα, και σαν κόουτς είχε πάντα όλα τα όπλα στα χέρια του και δεν έκανε και τίποτα...
ακόμα το χαίρομαι τότε που τους πηδήξαμε για την τετράδα και είπε ότι βγάλαμε τα μπαμ μπουμ και τα κανόνια...
>Βall every day
>Η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ-εμείς τελειώνουμε
>Καιρός για αποτοξίνωση από την υγιεινή διατροφή
Άβαταρ μέλους
KalamarGiannis
 
Δημοσιεύσεις: 2252
Εγγραφή: Δευτ 07 Σεπ 2009, 18:30

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Σάβ 24 Δεκ 2022, 12:11

Διαφωνουμε.

Παρτε και μια συνεντευξη του Λυκου πριν 3 χρονια που εξηγει πολλα για το τροπο σκεψης του,για το τι σοι ανθρωπος και προπονητης ειναι

https://www.sport24.gr/longreads/aris-l ... 49437.html
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26774
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό BlackMagicPAOK » Σάβ 24 Δεκ 2022, 12:13

Πρέπει να δούμε όλες τις πτυχές του κόουτς.
Προπονητικά,
δεν θα κρίνω, δεν μπορώ να κάνω τετεια ανάλυση. Εκ των αποτελεσμάτων και των εμφανίσεων, πάμε καλά!
Mentality,
δίνει πάθος, δίνει κίνητρα.
Συμπεριφορά,
πολύ επιθετικός, μέχρι εριστικός. Οι έμπειροι παίκτες δεν το αποδέχονται εύκολα, πχ Μάντζαρης, Γιανκοβιτς.
Ο Φρανκε θα το δεχτεί ή θα βγάλει δυσφορία;
Τι υπάρχει στην αγορά;
Είδαμε και τον " Big" Ηλία.. Μέτρια πράγματα.
Οποτε,
Θετικό πρόσημο για τον κόουτς για το 2022!
" Oλα ειναι δρομος "
Άβαταρ μέλους
BlackMagicPAOK
 
Δημοσιεύσεις: 3694
Εγγραφή: Δευτ 23 Φεβ 2015, 21:53
Τοποθεσία: Γιάννενα

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό Dimg4 » Σάβ 24 Δεκ 2022, 13:37

Ειναι ο καταλληλοτερος για την τωρινη εποχη ΠΑΟΚ. Τι να το κανω να ερθει καποιος "ανωτερος" και να μην του καιγεται καρφι?
Ο Λυκος βγαζει παθος, τρελαινεται και δειχνει οτι καραγουσταρει που ειναι εδω. Η ομαδα ρολαρει μια χαρα και παιζουμε θεαματικο μπασκετ.
Ανανεωση το καλοκαιρι και σχετικη ενισχυση
Dimg4
 

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό palok » Τρί 27 Δεκ 2022, 08:43

kataramenos5 έγραψε:Παρτε και μια συνεντευξη του Λυκου πριν 3 χρονια που εξηγει πολλα για το τροπο σκεψης του,για το τι σοι ανθρωπος και προπονητης ειναι

https://www.sport24.gr/longreads/aris-l ... 49437.html


πολύ ενδιαφέρουσα η συνέντευξη και λέει πολλά για τον τρόπο σκέψης του πράγματι. Για το τί προπονητής είναι, ΟΧΙ δεν λέει. Εγώ θα σταθώ σε ένα πολύ σημαντικό που αναφέρει: "Στο 1-3-1 zone press στο μισό γήπεδο, όταν γίνεται παγίδα στη γωνία, που πάει το φτερό της weak side; Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε αυτή την ερώτηση, τότε μπορώ να του εξηγήσω για προπονητική."

χμμμ.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10610
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Τρί 27 Δεκ 2022, 10:35

Κι εδω θα διαφωνησω.Ο χαρακτήρας κι η φιλοσοφια του καθενός λεει πολλα και για το πως λειτουργει ως προπονητης.Θεωρω πως σ αυτο το επιπεδο το αθλημα το ξερουν ολοι καλα.Το πως αντιδρουν στις διαφορες καταστασεις που δημιουργουνται μεσα στο παιχνιδι ειναι θεμα χαρακτηρα.Το γεγονος οτι ο Μεξας πχ σχεδον λιποθυμαει στα τελ. κρισιμα δευτερολεπτα δεν ειναι αποτελεσμα της ιδιοσυγκρασιας του?
Εγω θα σταθω παντως στο κομματι που αφορα τους πιτσιρικαδες και απαντάει στο ερωτημα που μας ταλανιζει εδω και καιρο, στο γιατι δε παιζουν οι μικροι
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26774
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό freemind » Τρί 27 Δεκ 2022, 10:54

ο Καστρίτης πάντως δείχνει να κάνει καλύτερη δουλειά γενικά με χειρότερα ρόστερ
και χωρίς τα μπινελίκια του Λύκου
Άβαταρ μέλους
freemind
 
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 08:30

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό palok » Τρί 27 Δεκ 2022, 13:24

kataramenos5 έγραψε:Θεωρω πως σ αυτο το επιπεδο το αθλημα το ξερουν ολοι καλα.


νομίζω θεωρείς οτι οι προπονητές στην Α1 είναι απόφοιτοι της Οξφόρδης. Καλά κάνεις και θεωρείς. Εγώ είμαι deadly πειραματικός :opaokara:

PS: o καστρίτης νομίζω έχει βρεί το νόημα, ούτε μπάσκετ ούτε τιποτα (έγραψα για 1.01 ασσιστ/λάθος για μια ομα΄δα 4αδας είναι τραγικό το νούμερο). Όπως ο ίδιος λέει (είπε χτες βασικά): Τέτοιες ομάδες τις βολεύει ο κλειστός ρυθμός, το χαμηλό σκορ. Εμάς δε μας συμφέρει αυτό, ποντάρουμε στις κατοχές, στις κλεμμένες μπάλες, στην ενέργειά μας, στο να τρέξουμε μπροστά.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10610
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό DamoN » Τρί 27 Δεκ 2022, 13:45

palok έγραψε:
kataramenos5 έγραψε:Παρτε και μια συνεντευξη του Λυκου πριν 3 χρονια που εξηγει πολλα για το τροπο σκεψης του,για το τι σοι ανθρωπος και προπονητης ειναι

https://www.sport24.gr/longreads/aris-l ... 49437.html


πολύ ενδιαφέρουσα η συνέντευξη και λέει πολλά για τον τρόπο σκέψης του πράγματι. Για το τί προπονητής είναι, ΟΧΙ δεν λέει. Εγώ θα σταθώ σε ένα πολύ σημαντικό που αναφέρει: "Στο 1-3-1 zone press στο μισό γήπεδο, όταν γίνεται παγίδα στη γωνία, που πάει το φτερό της weak side; Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε αυτή την ερώτηση, τότε μπορώ να του εξηγήσω για προπονητική."

χμμμ.


Τώρα το είδα αυτό; Που πάει κλείνει στο ζωγραφιστό στην μπεισλαιν;
DamoN
 
Δημοσιεύσεις: 3629
Εγγραφή: Σάβ 07 Αύγ 2010, 11:54

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες