4. Κωνσταντίνος Κουλιεράκης

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

4. Κωνσταντίνος Κουλιεράκης

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Δευτ 14 Μαρ 2022, 15:19

Εικόνα

Κωνσταντίνος Κουλιεράκης

Ημ/νια Γέννησης:28.11.2003
Τόπος Γέννησης:Χανιά
Θέση:Αμυντικός
Βάρος:78κ.
Ύψος:1,85μ.
Αριθμός Φανέλας:59
Προηγούμενοι Σύλλογοι:Δόξα Calcetto
Στον ΠΑΟΚ από:2017


Ο Κωνσταντίνος Κουλιεράκης ήρθε από τα Χανιά το 2017 ως ένας ταχυδυναμικός, αριστεροπόδαρος αμυντικός, με πολύ καλά τελειώματα, ειδικά από μακρινές αποστάσεις και εξαιρετικά σωματικά προσόντα.

Εξελίσσεται συνεχώς και είναι συνετός και προσγειωμένος. Είναι διεθνής, πρωταθλητής με την Κ17, προωθήθηκε νωρίς στην Κ19, με την οποία επίσης στέφθηκε πρωταθλητής, ενώ είχε και έχει συμμετοχή σε ουκ ολίγες προπονήσεις της Α’ ομάδας.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90086
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: 59. Κωνσταντίνος Κουλιεράκης

Δημοσίευσηαπό Apo » Δευτ 14 Μαρ 2022, 15:32

Είσαι έτοιμος να αρπάξεις την ευκαιρία. Σιδερένιος να είσαι και μακριά από την ατυχία που έχουν οι στόπερ μας με τις ρίξεις χιαστού. Σε πιστεύουμε και περιμένουμε να σε δούμε στο γήπεδο!
Άβαταρ μέλους
Apo
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Παρ 28 Ιαν 2022, 15:12

Re: 59. Κωνσταντίνος Κουλιεράκης

Δημοσίευσηαπό WeWillRockYou » Δευτ 14 Μαρ 2022, 20:19

Συνέντευξη του μικρού πριν 2 μήνες στην μέτροσπορτ:

Κωνσταντίνε το δικό σου ποδοσφαιρικό ταξίδι, πως ξεκίνησε;

«Ξεκίνησα από τα Χανιά σε ηλικία 14 ετών για να έρθω στον ΠΑΟΚ, καθώς μέχρι πρότινος αγωνιζόμουν στη Δόξα Calcetto. Ήταν μία δύσκολη μετάβαση στην αρχή, η ομάδα με έκανε όμως να νιώσω ωραία πολύ γρήγορα και με βοήθησε να κάνω το όνειρο μου πραγματικότητα. Μπορώ να πω ότι δεν υπήρξε κάτι συγκεκριμένο που να με δυσκόλεψε πολύ. Υπήρχε ένα ενδιαφέρον από πριν έρθει η επίσημη πρόταση και από τότε άρχισε να με ‘’κερδίζει’’ ο ΠΑΟΚ».

Αμέσως μετά τα επόμενα βήματα πως ήταν;

«Είχα πάει στα 15 μου έτη στην Κ17, σαν μικρότερος ηλικιακά και έτσι ένιωσα πως έφυγα από το παιδικό, χρόνο με τον χρόνο. Στην πορεία ήμουν μαζί με τον Κωνσταντέλια και τον Τζόλη, παιδιά που έχουν δείξει τις ικανότητες τους ποδοσφαιρικά. Στη συνέχεια υπήρξε η άνοδος στην Κ19 του ΠΑΟΚ όντας και εκεί μικρότερος και τότε συνάντησα τον Τσιγγάρα και τον Μιχαηλίδη, επίσης δύο πολύ καλούς ποδοσφαιριστές. Τώρα αγωνιζόμαστε σε επαγγελματικό επίπεδο και είναι πολύ σημαντικό για εμάς, είναι ένα βήμα πριν την πρώτη ομάδα σε ένα ανταγωνιστικό πρωτάθλημα και νομίζω πως ανταποκρινόμαστε…»

Σε όλη αυτή την πορεία υπάρχει κοινός παράγοντας η παρουσία του Πάμπλο Γκαρσία, πως λειτουργεί για εσένα αυτό; Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που σου ζητάει όλα αυτά τα έτη;

«Μου έχει μάθει πολλά ο κόουτς καθώς με βοηθάει αρκετά διότι με ξέρει και καλύτερα όσο περνούν τα χρόνια. Αυτό που μου λέει πάντα, είναι να είσαι πρώτα αμυντικός και μετά όλα τα άλλα. Καλή η τεχνική, αλλά πρώτα πρέπει να είσαι αμυντικός και μετά όλα τα υπόλοιπα. Αυτό είναι κάτι που πιστεύω πως με έχει βελτιώσει πολύ».

Υπάρχει ένα πρόσωπο που θέλω να σταθούμε καθώς παίξατε αντίπαλοι, τον Στέφανο Αθανασιάδη. Πως ήταν η επαφή αμυντικού – επιθετικού;

«Θα μπορούσα να πω πως ήταν κάτι ιδιαίτερο καθώς ήμουν Ball boy σε παιχνίδια που έπαιζε ο Κλάους και τώρα τον μάρκαρα. Ήταν μία πολύ καλή εμπειρία, έμαθα πολλά πράγματα γιατί είναι ένας ποδοσφαιριστής με την πρώτη επαφή που ξέρει να κινείται στον χώρο και να παίρνει τις σωστές θέσεις και αυτό μπορεί να σου δώσει πολλά ενόψει της συνέχειας σαν ποδοσφαιριστή».

Στο πρωτάθλημα που αγωνίζεσαι με τον ΠΑΟΚ Β΄, υπάρχει η ιδιαιτερότητα πως -προς το παρόν τουλάχιστον – δεν μπορείτε να ανεβείτε ούτε να υποβιβαστείτε, πως λειτουργεί αυτό για εσάς;


«Το κενό μεταξύ της πρώτης ομάδας και των ακαδημιών καλύφθηκε με την παρουσία των δεύτερων ομάδων. Από εκεί αι πέρα κάθε ποδοσφαιριστής μέσα από αυτό το πρωτάθλημα αγγίζει το… όνειρο της πρώτης ομάδας. Εν συνεχεία, ο ΠΑΟΚ είναι η μεγαλύτερη ομάδα στην Ελλάδα, υπάρχει η πίεση από την ιστορία, τον κόσμο και αυτό δημιουργεί ένα πολύ ωραίο συναίσθημα για τον κάθε παίκτη να παίζει ακόμα και αν δεν υπάρχει η δυνατότητα της ανόδου».

Είσαι στόπερ, με αριστερό πόδι, καλά χτυπήματα της μπάλας, διεθνής με τις μικρές Εθνικές ομάδες, πολύ καλά τελειώματα των φάσεων. Αναπόφευκτα γίνεται μία σύγκριση σου με τον Γιάννη Μιχαηλίδη…

«Έχουμε κάνει αρκετές προπονήσεις μαζί, είναι τρία χρόνια μεγαλύτερος μου, ωστόσο μπορεί να έχουμε τα ίδια χαρακτηριστικά, αλλά μετά είμαι εγώ, ο Κωνσταντίνος. Εγώ θεωρώ ότι είμαι σε έναν βαθμό πιο δυναμικός από τον Γιάννη και πιστεύω πως έχω όλες τις ικανότητες μελλοντικά να αποτελώ κομμάτι της πρώτης ομάδας και γιατί όχι με πρωταγωνιστικό ρόλο σε αυτή».

Στη Β ομάδα υπήρξε και η παρουσία του Ίνγκασον, τι αποκόμισες από την εμπειρία αυτή;

«Ακόμα με τις προπονήσεις και τον τρόπο παιχνιδιού έβλεπες την προσωπικότητα, τον δυναμισμό που είχε σαν παίκτης. Κυρίως μου μιλούσε κατά τη διάρκεια του αγώνα και στα αποδυτήρια, μου είχε πει με αντίπαλο τον Ολυμπιακό, ‘’μη σε νοιάζει αν δεν έχεις επιλογές είναι καλύτερα να μην ρισκάρεις και να διώχνεις τη μπάλα‘’. Εγώ με τη σειρά μου πιστεύω πως χρειάζομαι περισσότερη δουλειά στη διαχείριση των φάσεων.

Υπήρξε και ένα μικρό διάστημα που έκανες κάποιες προπονήσεις υπό τις οδηγίες του Αμπέλ Φερέιερα, τι έχεις συγκρατήσει από αυτόν;


«Του άρεσε να δουλεύει με μικρούς παίκτες γενικότερα. Θυμάμαι με κρατούσε στην προπόνηση για να δουλέψουμε στο τέλος ατομικά, ήταν κάτι το οποίο υπήρχε στη φιλοσοφία του, μου έδινε ψυχολογία το ότι είχε ασχοληθεί μαζί μου. Θυμάμαι χαρακτηριστικά πως, ήταν 2η - 3η προπόνηση και με είχε ρωτήσει αν πηγαίνω σχολείο για το αν βολεύουν οι προπονήσεις ώστε να μπορώ να ανεβαίνω να κάνω προπόνηση με τους ‘’μεγάλους’’».




Σημαντικό πως έχει παίξει μαζί με τον Ίγκασον ως δίδυμο στην β' ομάδα.
Άβαταρ μέλους
WeWillRockYou
 
Δημοσιεύσεις: 2054
Εγγραφή: Σάβ 19 Δεκ 2020, 01:52

Re: 59. Κωνσταντίνος Κουλιεράκης

Δημοσίευσηαπό john4serres » Δευτ 14 Μαρ 2022, 20:25

Ο Κουλιεράκης ήταν ο κεντρικός αμυντικός στο ματς με τον Ηρακλή; Γιατί θυμάμαι ένα στόπερ με πολύ καλό άλμα που δεν έχανε μονομαχία.
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29931
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: 59. Κωνσταντίνος Κουλιεράκης

Δημοσίευσηαπό Λεμεσος4 » Δευτ 14 Μαρ 2022, 20:28

Καλή επιτυχια αγορι μου. ολο το μελλον μπροστα σου δοξασε το σημα και μεγαλουργησε με τον ΠΑΟΚ μας
1104 χιλιομετρα ειναι λιγα
Άβαταρ μέλους
Λεμεσος4
 
Δημοσιεύσεις: 1055
Εγγραφή: Τετ 05 Σεπ 2018, 23:13

Re: 59. Κωνσταντίνος Κουλιεράκης

Δημοσίευσηαπό WeWillRockYou » Δευτ 14 Μαρ 2022, 20:30

Στο ματς του πρώτου γύρου απέναντι στον Ηρακλή,εκτός έδρας το αμυντικό δίδυμο ήταν οι Παναγιώτου- Ίγκασον.
Στο πιο πρόσφατο αγώνα εντός έδρας του δεύτερου γύρου, παίξαμε με τριάδα πίσω Μανωλιούδη-Κουλιεράκη-Παναγιώτου.
Άβαταρ μέλους
WeWillRockYou
 
Δημοσιεύσεις: 2054
Εγγραφή: Σάβ 19 Δεκ 2020, 01:52

Re: 59. Κωνσταντίνος Κουλιεράκης

Δημοσίευσηαπό Jack_riper » Δευτ 14 Μαρ 2022, 20:35

Τον εχει παρακολουθήσει καποιος αρκετα ματς να μας πει την αποψη του?
Jack_riper
 
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: Πέμ 10 Ιαν 2019, 22:02

Re: 59. Κωνσταντίνος Κουλιεράκηςι

Δημοσίευσηαπό Rexaris » Δευτ 14 Μαρ 2022, 20:40

Ας παίξει το παλικάρι (ή όποιος νεαρός επιλέξει ο Λουτσέσκου με την βοήθεια και τού Πάμπλο) σε όλα τα ματς των πλέι οφ όσο συνεχίζουμε στην Ευρώπη. Και μαμώ τις εμπειρίες θα αποκομίσει σε αγώνες με γάβρο-λίκι-ζέλα-χάρτινη. Ταχύρρυθμο σεμινάριο για να είναι έτοιμος τού χρόνου.

Το πρόβλημα είναι οτι δεν μπορούμε να έχουμε ταυτόχρονα αυτόν και τον Μιχάι μέσα, θα πρέπει να υπάρχει ένας έμπειρος δίπλα, Κρέσπο ή Ιγκασον, οπότε δεν ξέρω πώς θα τα κανονίςει ο Ρουμάνος.
"Οὐ φοβηθήσομαι ἀπὸ μυριάδων λαοῦ τῶν κύκλῳ συνεπιτιθεμένων μοι" (Ψαλ. 3,7).
Άβαταρ μέλους
Rexaris
 
Δημοσιεύσεις: 3297
Εγγραφή: Τρί 02 Μάιος 2017, 01:10
Τοποθεσία: Canada

Re: 59. Κωνσταντίνος Κουλιεράκης

Δημοσίευσηαπό gpap » Δευτ 14 Μαρ 2022, 21:18

εύχομαι όταν χρειαστεί να παίξει, να είναι έτοιμος και να καταπλήξει.
gpap
 
Δημοσιεύσεις: 4452
Εγγραφή: Τρί 07 Ιαν 2014, 20:40

Re: 59. Κωνσταντίνος Κουλιεράκης

Δημοσίευσηαπό john4serres » Δευτ 14 Μαρ 2022, 21:32

WeWillRockYou έγραψε:Στο ματς του πρώτου γύρου απέναντι στον Ηρακλή,εκτός έδρας το αμυντικό δίδυμο ήταν οι Παναγιώτου- Ίγκασον.
Στο πιο πρόσφατο αγώνα εντός έδρας του δεύτερου γύρου, παίξαμε με τριάδα πίσω Μανωλιούδη-Κουλιεράκη-Παναγιώτου.

Μπήκα να δω τα HL.
Όντως ο Κουλιεράκης ήταν με το νούμερο 59.
:pano:
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29931
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: 59. Κωνσταντίνος Κουλιεράκηςι

Δημοσίευσηαπό Rexaris » Δευτ 14 Μαρ 2022, 21:38

Να περάσουμε τη Γάνδη παιδιά, να έχουμε ευχάριστο πονοκέφαλο ποιός θα παίζει.

Ο επίτιμος πρόεδρος ετοιμάζει τις ευχές του στα φλαμανδικά για τους Βέλγους, να ξέρετε :lol:
"Οὐ φοβηθήσομαι ἀπὸ μυριάδων λαοῦ τῶν κύκλῳ συνεπιτιθεμένων μοι" (Ψαλ. 3,7).
Άβαταρ μέλους
Rexaris
 
Δημοσιεύσεις: 3297
Εγγραφή: Τρί 02 Μάιος 2017, 01:10
Τοποθεσία: Canada

Re: 59. Κωνσταντίνος Κουλιεράκης

Δημοσίευσηαπό tad » Δευτ 14 Μαρ 2022, 22:04

Καλό νέο μέσα στην ατυχία …

Αποφάσεις με @@ πλέον στον ΠΑΟΚ και απόδειξη ποσο σημαντικό ότι ο ΠΑΟΚ πέτυχε και την δημιουργία των β ομάδων. Πολύ πιο έτοιμα αυτά τα παιδιά

Καμία αμφιβολία για αυτό το παιδί ότι έχει σπουδαία στοιχεία … η θέση που παίζει είναι πιο δύσκολη εντός γηπέδου για νέα παιδιά αλλά έχει προσόντα και αυτό βοηθάει πολύ …

Εύχομαι πολύ η μεγάλη ατυχία με τον Γιάννη να αναδείξει αυτόν τον κρητικό παλικάρο και μετά μαζί να διαπρέψουν στον ΠΑΟΚ για πολλά χρόνια
Άβαταρ μέλους
tad
 
Δημοσιεύσεις: 2356
Εγγραφή: Δευτ 05 Μάιος 2008, 11:13

Re: 59. Κωνσταντίνος Κουλιεράκης

Δημοσίευσηαπό proedros » Δευτ 14 Μαρ 2022, 22:22

Είμαι πολύ σκεπτικός για αυτή την εξέλιξη και εξηγούμαι…Αν είναι να υποστηρίξουμε όλοι το project κουλιεράκης , τότε με τα 1000 να το κάνουμε..Αλλά να το κάνουμε πραγματικά..Επειδή όμως γνωρίζω τον Λουτσέσκου , αμφιβάλλω αν θα βάλει ένα 18χρονο χωρίς καθόλου εμπειρία ως κεντρικό στόπερ στα εναπομείναντα ματς που είναι ντέρμπι…Θα προτιμήσει να ξεζουμίζει τους υπόλοιπους τρεις παίζοντας Πέμπτη - Κυριακή διακινδυνεύοντας μάλιστα και τραυματισμούς…Γι αυτό θα προτιμούσα να πάμε σε έτοιμη λύση ενός έμπειρου όπως ο Ουρεμοβιτς ο οποίος έμεινε ελεύθερος για τους τρεις αυτούς μήνες…Εύχομαι να διαψευστώ και να δούμε τον μικρό ακόμα και βασικό και να τον καμαρώσουμε…
proedros
 
Δημοσιεύσεις: 4538
Εγγραφή: Σάβ 31 Ιαν 2009, 09:36

Re: 59. Κωνσταντίνος Κουλιεράκης

Δημοσίευσηαπό Τρόμος » Δευτ 14 Μαρ 2022, 22:24

Tad ο στόπερ εύκολα μπορεί να πάει από τη β ομάδα στην πρώτη γιατί θα κάνει ακριβώς τα ίδια πράγματα μέσα στο γήπεδο.
Πρόεδρε για την ώρα ο μικρός ήρθε για να βγαίνουν τα διπλά στις προπονήσεις. Ο Λούτσε θα τον βάλει αργότερα αν πειστεί.
Τρόμος
 
Δημοσιεύσεις: 3803
Εγγραφή: Τετ 08 Ιουν 2011, 13:57
Τοποθεσία: Παγουριστάν

Re: 59. Κωνσταντίνος Κουλιεράκης

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Δευτ 14 Μαρ 2022, 23:04

Ο Κουλιεράκης μοιάζει πολύ με τον Μιχαηλίδη: Αριστεροπόδαρος, καλό άλμα, καλή μακρινή πάσα με το αριστερό. Ανασταλτικά είναι κατά την άποψή μου ελαφρώς καλύτερος. Νομίζω ότι έχει τα φόντα να φτάσει πολύ ψηλά, αυτό όμως εξαρτάται από τον ίδιο.
Βέβαια μην περιμένουμε ένα παιδί 18 ετών και 4 μηνών να αντικαταστήσει τον πολύ πιο έτοιμο σωματικά, αγωνιστικά και ψυχικά Μιχαηλίδη. Θέλει το χρόνο του. Μακάρι να πάρει κάποια χρονικά διαστήματα (15λεπτά, 20λεπτα) αλλά, ας μη κρυβόμαστε οι πρώτοι αγώνες των play-off (μέχρι να εξασφαλιστεί μαθηματικά η 2η θέση) θα είναι κρίσιμοι και δεν πρόκειται ο Ράζβαν να του δώσει χρόνο. Μπορεί όμως να πάρει χρόνο στον β΄ γύρο, αν έχουμε πάει καλά μέχρι τότε.
Αν και 2 περίπου έτη νεώτερος του Παναγιώτου, τον θεωρώ καλύτερον αμυντικά.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90086
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Επόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: leroefni, nikiforis, vakin_dutch, van rooy και 41 επισκέπτες