50. Filipe Soares

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

Re: 50. Filipe Soares

Δημοσίευσηαπό mbison » Παρ 28 Ιαν 2022, 20:26

ΑποστόληςΑ έγραψε:Poulain αποκλείεται να τον κάνω sans voir. Θα τον δω και αν με συγκινήσει, κάτι θα γίνει.

Eναν ελληνοαυστραλο πουλέν σου, που ήρθε κ δεν σκουμπησε, πως τον λέγανε?
Άβαταρ μέλους
mbison
 
Δημοσιεύσεις: 5152
Εγγραφή: Παρ 07 Μαρ 2014, 09:22

Re: 50. Filipe Soares

Δημοσίευσηαπό Montrealiotis » Παρ 28 Ιαν 2022, 20:27

Terry Antonis?
Άβαταρ μέλους
Montrealiotis
 
Δημοσιεύσεις: 2591
Εγγραφή: Κυρ 19 Απρ 2020, 20:20

Re: 50. Filipe Soares

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Παρ 28 Ιαν 2022, 20:29

Λευτέρης Αντώνης.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89366
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: 50. Filipe Soares

Δημοσίευσηαπό theodorsalonika » Παρ 28 Ιαν 2022, 21:32

σε 6 χρονια ο επομενος αρχηγος του ΠΑΟΚ..

μεγαλη παικτουρα....λεμε :opaokara: :opaokara: :opaokara:
Βλέπουμε τους αετούς να πετούν ψηλά μόνοι τους, ενώ τα πρόβατα μαζεύονται σε κοπάδι.
Άβαταρ μέλους
theodorsalonika
 
Δημοσιεύσεις: 1876
Εγγραφή: Δευτ 30 Δεκ 2013, 01:19

Re: 50. Filipe Soares

Δημοσίευσηαπό joshua » Παρ 28 Ιαν 2022, 22:04

Kαι εγω εχω πολυ καλο feeling για αυτο το παλικαρι.Απο την κοψια και το χαμογελο του,μεχρι τη σωματοδομη του,αναβλυζει ποδοσφαιρο,αναβλυζει αυτοπεποιθηση.Θα εκπλαγω πολυ αρνητικα αν αυτος ο παικτη δεν μας βγει.
Time to get it, before you let it get to you
Here he comes now, stick to your guns and let him through
Άβαταρ μέλους
joshua
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 24064
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 19:33

Re: 50. Filipe Soares

Δημοσίευσηαπό mbison » Παρ 28 Ιαν 2022, 22:30

Eγω παλι για τη θεση 8 τον βρισκω soft κ light, (και σε σχέση με τα υπάρχοντα 8αρια), όμως ειναι άτι, αεράτος οπότε τον παρομοιάζω με τον Κακά και το μπαλάκι πέφτει στον προπονητή που θα του αναδείξει αυτά τα χαρακτηριστικά. Στο σετ παιχνίδι του Ρουμάνου αρχικά θα δυσκολευτεί, όμως θα το δει ο Μιρτσέα κ θα λυθεί το πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
mbison
 
Δημοσιεύσεις: 5152
Εγγραφή: Παρ 07 Μαρ 2014, 09:22

Re: 50. Filipe Soares

Δημοσίευσηαπό joshua » Παρ 28 Ιαν 2022, 22:41

Soft & light? Για τον ιδιο μιλαμε?
Time to get it, before you let it get to you
Here he comes now, stick to your guns and let him through
Άβαταρ μέλους
joshua
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 24064
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 19:33

Re: 50. Filipe Soares

Δημοσίευσηαπό paoki_ » Παρ 28 Ιαν 2022, 22:46

Φιλοι μου πορτογαλοι μου ειπαν καλα λογια, οτι περιμεναν να παει Μπενφικα, Σπορτινγκ, Πορτο η στην χειροτερη Μπραγκα φετος.
Πληρης χαφ, με τρεξιμο, τεχνικη, καλη πασα, αμυνα και αδυνατο σημειο οτι δεν εχει αριστερο ποδι.
Άβαταρ μέλους
paoki_
 
Δημοσιεύσεις: 928
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2010, 11:08

Re: 50. Filipe Soares

Δημοσίευσηαπό WeWillRockYou » Παρ 28 Ιαν 2022, 22:50

Για πρώτη φορά ο ατζέντης του Φιλίπε Σοάρες μίλησε για το deal με τον ΠΑΟΚ, αποκαλύπτοντας το παρασκήνιο με τη Μορεϊρένσε και τον καταλυτικό ρόλο του Ζοσέ Μπότο. Όλα όσα πρέπει να ξέρετε για το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Δικεφάλου μέσα από μία εφ΄όλης της ύλης συνέντευξη με τον Πορτογάλο εκπρόσωπό του, Diogo Correia Henriques.

To deal του ΠΑΟΚ με τη Μορεϊρένσε είναι γεγονός. Ο Φιλίπε Σοάρες ανακοινώθηκε με κάθε επισημότητα μέχρι το καλοκαίρι του 2026 και ο άνθρωπος πίσω από τη συμφωνία με τον 22χρονο χαφ, αποκαλύπτεται στο SDNA.

«Είναι η πρώτη μου συνεργασία με τον ΠΑΟΚ. Επικοινώνησε μαζί μου ο Ζοσέ Μπότο για τον Φιλίπε Σοάρες και έτσι ξεκινήσαμε τις διαπραγματεύσεις μαζί και με την Μορεϊρένσε. Είχαν αρνηθεί στο παρελθόν κάποιες προτάσεις για τον Φιλίπε από άλλες ομάδες αλλά μιλώντας και με τον παίκτη, σκεφτήκαμε ότι αυτή είναι η κατάλληλη στιγμή να φύγουμε, να προχωρήσουμε, να κάνουμε αυτό το βήμα στην καριέρα του.Πιστεύουμε πολύ και στο project που δημιουργεί ο κ.Μπότο στον ΠΑΟΚ. Είναι το σωστό βήμα για εμάς...».

Tα πράγματα δεν κύλησαν τόσο ομαλά, η Μορεϊρένσε είχε τις ενστάσεις της, ο Σα Πίντο δεν το συζητούσε καν αλλά εν τέλει... υπέκυψε στον ΠΑΟΚ: «Ξεκινήσαμε τις διαπραγματεύσεις πριν από περίπου 2.5 εβδομάδες. Φαίνεται μικρό το διάστημα και ότι όλα κύλησαν γρήγορα αλλά εντός της Μορεϊρένσε δεν ήταν τόσο εύκολα. Δεν ήταν καθόλου εύκολο να επιτευχθεί η συμφωνία, υπήρχαν διαφορές. Ευτυχώς στο τέλος όλα κύλησαν καλά...

Η Μορεϊρένσε είναι στις επικίνδυνες θέσεις της βαθμολογίας, παλεύουν για την επιβίωσή τους στην Πορτογαλία και δεν ήθελαν να χάσουν κανέναν ποδοσφαιριστή τους. Πόσω μάλλον τον Φιλίπε... Αντιλήφθηκαν ωστόσο την επιθυμία του παίκτη να προχωρήσει και κατόπιν ζήτησαν λίγο χρόνο για να βρουν τον αντικαταστάτη του. Κάποιον με παρόμοια χαρακτηριστικά...».

Οι πληροφορίες μας ανέφεραν πως ο ΠΑΟΚ όλο αυτό το διάστημα είχε σύμμαχό του στις διαπραγματεύσεις τον ποδοσφαιριστή. Θεωρείτε πως έπαιξε ρόλο η επιθυμία του Σοάρες; Για τον Diogo Correia Henriques δεν τίθεται καν συζήτηση: «Είμαι απόλυτα πεπεισμένος. Ο Σοάρες έκανε τα πάντα για να έρθει στον ΠΑΟΚ, τα πάντα.

Είδε και έμαθε τα πάντα για τον ΠΑΟΚ. Έμαθε για τους Πορτογάλους που αγωνίζονται στην ομάδα, που αγωνίστηκαν στο παρελθόν, είδε την ατμόσφαιρα που δημιουργούν οι οπαδοί, τι συνέβη στην κατάκτηση του νταμπλ. Έπαιξε ρόλο και νομίζω αυτό ήταν το σημείο κλειδί στην υπόθεση, ότι άκουσε από τον Μπότο αυτό που ήθελε να ακούσει. Τον έπεισε το πρότζεκτ. Ότι ο ΠΑΟΚ είναι μία ομάδα που παλεύει για νίκες σε κάθε παιχνίδι. Και αυτό ήταν για τον Φιλίπε βασικό. Μου είπε δεν θέλω να πάω σε μία ομάδα που θα παλεύω να μην χάσω, θέλω να πάω σε μία ομάδα που θα παλεύω να κερδίζω. Και στον ΠΑΟΚ θα παλεύει για τη νίκη σε κάθε παιχνίδι. Και αυτό ήταν πολύ σημαντικό για τον Φιλίπε. Αυτό του ζήτησε και ο κ.Μπότο. Σκεφτείτε ότι το πρώτο πράγμα που μου είπε ότι ο ΠΑΟΚ είναι μεγάλη ομάδα. Για εκείνον, μετά τα όσα συζήτησε με τον κ.Μπότο, τα όσα συγκέντρωσε ως πληροφορίες, ήταν μία πολύ εύκολη απόφαση. «Μπορώ ίσως να τους συγκρίνω με τη Μπενφίκα...»
μου είπε...

Τα όσα αναφέρει ο Πορτογάλος για τον Ζοσέ Μπότο προκαλούν ενδιαφέρον. Στη συζήτηση ανοίγουμε μια παρένθεση: Και εδώ στην Ελλάδα, δεν γνωρίζουμε καλά τον κ.Μπότο δεδομένου πως μετράει μόλις ένα μήνα στον ΠΑΟΚ, ποια είναι η άποψή σας;

«Άλλαξε τη Μπενφίκα. Εκείνος και ο πρόεδρος. Με τις ιδέες του, την οπτική του στο σκάουτινγκ, τον τρόπο λειτουργίας του. Τα άλλαξε όλα. Είναι ένας άνθρωπος που δεν φοβάται να επενδύσει στο ταλέντο. Δεν τον νοιάζει η ηλικία, αν πιστέψει στο ταλέντο, δεν τον απασχολεί κάτι. Και αυτό είναι το κλειδί για εκείνον. Ό,τι είναι να στο πει, θα στο πει. Τα αποτελέσματα της δουλειάς του εξάλλου μιλούν για εκείνον. Αλλά από τη Μπενφίκα και από τις συζητήσεις μαζί του έχω να σας πω πως δεν υφίσταται φόβος για εκείνον, πίστη στο ταλέντο και προχωρά...».

Επιστροφή στον Φιλίπε Σοάρες. Πώς θα τον χαρακτήριζε κανείς; «Δουλεύει σκληρά, κάθε ημέρα δουλεύει σκληρά στις προπονήσεις, αλλά και ατομικά. Στον αγωνιστικό χώρο είναι ένας πολύ επιθετικός παίκτης, τόσο χωρίς, όσο και με την μπάλα στα πόδια. Του αρέσει να τρέχει με την μπάλα και να κερδίζει την κατοχή. Έχει μεγάλη ικανότητα στο σκοράρισμα μέσα στην περιοχή και στις σέντρες. Σαφώς δεν είναι το μεγαλύτερο ταλέντο στο να παίξει tiki taka, αλλά έχει καλή ποιότητα στις πάσες και την υποδοχή. Σε κάθε ματς, σε κάθε μάχη τα δίνει όλα.

Είναι πολύ ειλικρινής παίκτης, όταν κάνει κάποιο λάθος, ζητάει πάντα «συγνώμη», είναι ένας πολύ απλός άνθρωπος. Είναι «8αρι», είναι ένας box to box μέσος. Μπορεί να παίξει ως εξάρι και ως δεκάρι ενώ έχει παίξει και ως δεξί μπακ. Όταν πήγε από την Μπενφίκα στην Εστορίλ, έπαιξε κάποια ματς ως δεξί μπακ, αλλά η κύρια θέση του είναι ως «8αρι», γιατί του αρέσει να πηγαίνει πάνω-κάτω στο γήπεδο και σε κάθε ματς τρέχει περίπου 12,5 χιλιόμετρα».


Σε ερώτηση για το πόσο εύκολη θα είναι η προσαρμογή του στη Θεσσαλονίκη δεδομένου πως για πρώτη φορά «βγαίνει» εκτός Πορτογαλίας, ο Diogo Correia Henriques είναι απόλυτος: «Ζει μόνος του από 18 ετών. Τα έκανε όλα μόνος του. Η ζωή του είναι προπόνηση - σπίτι. Ακόμη και στην Πορτογαλία που θεωρητικά ήταν η πατρίδα του, το σπίτι του, αυτή ήταν η ρουτίνα του. Και αυτή θα είναι και στην Ελλάδα γιατί είναι έτσι σαν άνθρωπος. Το lifestyle του δεν αλλάζει. Θέλει να βρει ένα σπίτι κάπου ήρεμα, μακριά από το κέντρο. Αυτό είναι το μεντάλιτι του παίκτη. Ξέρει την Ελλάδα μέσω του αδερφού του... Είναι αποφασισμένος να εξελιχθεί και μέχρι να τα καταφέρει και να φτάσει εκεί, στο υψηλότερο level, δεν θα τα παρατήσει και δεν θα παρεκκλίνει της πορείας του. Έχω διάφορες ιστορίες να μοιραστώ για τον Φιλίπε για να καταλάβετε τον χαρακτήρα του και τον τρόπο σκέψης του.

Tο καλοκαίρι εκείνο της μετακίνησής του στην Εστορίλ, θυμάμαι τον ρώτησα αν πιστεύει στον εαυτό του, μου απάντησε ναι. Του είπα ότι πρέπει να κάνουμε ένα βήμα. Όχι μπροστά, πίσω. Ήξερα τι παίκτη έχω. Τι άνθρωπο έχω. Ο παίκτης δεν χάνει την ποιότητά του. Όταν είσαι ο καλύτερος ποδοσφαιριστής στην ηλικία των 15, 16, 17 στη χώρα σου και διεθνής με την Πορτογαλία, δεν το χάνεις αυτό. Αλλά όταν οι συνθήκες δεν είναι οι καλύτερες δυνατές, δεν σε χρησιμοποιεί ο προπονητής σου, είναι λογικό να σε πάρει από κάτω. Δουλέψαμε πολύ τότε. Του είπα «μην ανησυχείς». Υπάρχουν τέσσερα στάδια μέχρι να φτάσεις στην κορυφή. Το πρώτο είναι να πας στην Εστορίλ, στη β' κατηγορία της Πορτογαλίας. Το δεύτερο είναι να επιστρέψεις στην α΄κατηγορία, το τρίτο είναι μεταγραφή στο εξωτερικό σε ομάδα όπως έγινε με τον ΠΑΟΚ και το τέταρτο είναι ομάδα top επιπέδου.

Πηγαίνοντας στο γήπεδο της Τούμπας πριν τις υπογραφές με τον ΠΑΟΚ, έβλεπα αυτή τη σπίθα στα μάτια του. Έβλεπε κάτι videos με τον κόσμο και μου έλεγε σκέψου να το ζεις όλο αυτό, τί κίνητρο σου δίνουν οι οπαδοί. Τι φωτιά σου βάζουν... Εκείνος το έζησε αλλά από την άλλη πλευρά, όταν έπαιζε με τη Μορεϊρένσε. Γι΄αυτό μοιάζει ανυπόμονος».


Όσο για την περιπέτεια της άφιξής του στην Ελλάδα; Ο Diogo Correia Henriques μοιάζει μαζί με τον Φιλίπε Σοάρες τυχεροί στην ατυχία τους καθώς όπως αποκαλύπτει: «Μετά από δύο εβδομάδες διαπραγμάτευσης που κύλησαν όλα καλά, είπαμε επιτέλους πάμε στη Θεσσαλονίκη. Το οριστικό deal έκλεισε στις 11 το βράδυ και το μεσημέρι ήταν προγραμματισμένο να πετάξουμε για την Ελλάδα. Την ώρα που προσγειωνόμασταν στην Αθήνα, μάθαμε πως η πτήση για τη Θεσσαλονίκη ακυρώθηκε. Λέω δεν μπορεί... Οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ έκαναν τα πάντα, κυριολεκτικά τα πάντα για να βρουν μία λύση. Δεν υπήρχε τίποτα, δεν κουνιόταν τίποτα. Αλλά στην τελική εμείς ήμασταν τυχεροί, ήμασταν σε ένα lounge από τον ΠΑΟΚ και είχαμε τα πάντα. Δεν μπορείς να τα βάλεις με τον καιρό. Στο αεροδρόμιο κοιμόντουσαν στο πάτωμα, χωρίς να έχουν τίποτα, φαγητό, νερό, κουβέρτες. Εμείς ήμασταν καλά αν κρίνει κανείς από την κατάσταση. Και στην πρώτη πτήση μας έβαλαν για Θεσσαλονίκη. Ήμασταν τόσο κουρασμένοι όταν φτάσαμε... Σίγουρα είναι μια μεταγραφή που δεν θα ξεχάσω ποτέ (σ.σ. γελάει)».

Κλείνοντας, ο Diogo Correia Henriques χωρίς διάθεση να αποκαλύψει πολλά, σχολίασε και την υπόθεση Ντάντας που βρέθηκε στα υπόψιν του ΠΑΟΚ, υπογραμμίζοντας με νόημα: «Ας το δούμε στην επόμενη μεταγραφική περίοδο...».

- Ταιριάζει στη νέα φιλοσοφία του Μπότο πάντως...

- Πιστεύω και στου προπονητή.



Μακάρι να είναι το χαφ που αναζητάμε τόσα χρόνια. Ενδιαφέρουσα η συνέντευξη του μάνατζερ του, τόσο ως προς την νοοτροπία και τα χαρακτηριστικά του παίκτη, όσο και για την εικόνα που υπάρχει για τον Μπότο στην χώρα του.
Μου έκανε εντύπωση η τελευταία πρόταση, πως ο Ντάντας ταιριάζει όχι μόνο στην φιλοσοφία του Μπότο όσο και στου προπονητή. Ενδεχομένως να εξετάστηκε πράγματι η περίπτωση του, έστω και σε φιλολογικό επίπεδο.
Άβαταρ μέλους
WeWillRockYou
 
Δημοσιεύσεις: 1886
Εγγραφή: Σάβ 19 Δεκ 2020, 01:52

Re: 50. Filipe Soares

Δημοσίευσηαπό mbison » Παρ 28 Ιαν 2022, 23:09

joshua έγραψε:Soft & light? Για τον ιδιο μιλαμε?

Σε σχεση με Σβαμπ, Αουγκουστο, Εσιτι, Σαχοφ, Μαουριτσιο. Αυτοι όμως εχουν αλλα κουσούρια. Ο Φιλίπε είναι ντελικάτος, αέρινος, Κακά. Γι αυτο ειχα πει οτι ερχεται για αντικαταστατης του Καντουρί.
Άβαταρ μέλους
mbison
 
Δημοσιεύσεις: 5152
Εγγραφή: Παρ 07 Μαρ 2014, 09:22

Re: 50. Filipe Soares

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Σάβ 29 Ιαν 2022, 01:35

Είναι «8αρι», είναι ένας box to box μέσος.
Μακάρι να είναι το χαφ που αναζητάμε τόσα χρόνια.


Κραταω αυτα. Μακαρι. Θα φανει στο χορτο.
Welcome Felipe
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26576
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: 50. Filipe Soares

Δημοσίευσηαπό Apo » Σάβ 29 Ιαν 2022, 08:27

Καλώς ήρθες και σιδερένιος!
Παίκτης που μαζί με το Χάρη θα μας δώσει τα τρεξίματα με ένταση και την ενέργεια που έλειπαν από το κέντρο μας. Αυτά χρειάζεται η ομάδα σε αυτή τη φάση... αργότερα ελπίζω να μας βοηθήσει και επιθετικά με την ποιότητα του.
Άβαταρ μέλους
Apo
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ 28 Ιαν 2022, 15:12

Re: 50. Filipe Soares

Δημοσίευσηαπό john4serres » Σάβ 29 Ιαν 2022, 09:56

Από το video analysis του repress.gr φαίνεται πολύ καλός.
Ίσως μέσα στο παιχνίδι του ο Lucescu να βρήκε έναν νεαρό Mauricio και να μας παρουσιάσει ένα νέο υπερσύγχρονο computer.
Τα υπόλοιπα στο χορτάρι.


Bem vindo Filipe!
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29795
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: 50. Filipe Soares

Δημοσίευσηαπό stavrospgr » Σάβ 29 Ιαν 2022, 10:11

Καλωσήρθε το παληκαράκι, να είναι γερός. Καλή προσωπικότητα δείχνει να έχει, άντε να δούμε αν ξέρει τη μπάλα που όλοι λένε ότι ξέρει. 2.5 μύρια είναι καλά λεφτά, αλλά εμπιστευόμαστε το Μπότοξ. Αν πάει καλά η χρονιά με τίτλο, το καλοκαίρι θα χτιστεί φοβερή ομάδα και ο νεαρός θα γίνει βασικό γρανάζι.
Άβαταρ μέλους
stavrospgr
 
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: Πέμ 24 Ιούλ 2008, 23:42

Re: 50. Filipe Soares

Δημοσίευσηαπό fotis » Σάβ 29 Ιαν 2022, 21:47

Είναι στην αποστολή Αν μπει θα σκοράρει!
Άβαταρ μέλους
fotis
 
Δημοσιεύσεις: 913
Εγγραφή: Δευτ 21 Μαρ 2011, 15:34
Τοποθεσία: athens

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Leonardo10, Maedhros4, papwolf και 3 επισκέπτες