Razvan Lucescu

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

Re: Razvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό toumba5 » Πέμ 26 Μάιος 2022, 13:54

Τα μειονεκτιματα και οι εμμονες του υπερτερουν των δυνατων του σημειων.
Απο την στιγμη που παμε πολυ σωστα με συγκρατημενο μπατζετ και οχι τα τρελα ποσα του 17-18
Με την επιβεβλημενη χρησιμοποιηση ολοκληρου του ροστερ + β ΠΑΟΚ λογω των πολλων αγωνων
Με την σχεδον 70% ανανεωση του ροστερ
Με την αναγκαστικη συμμετοχη του προπονητη στην επιλογη των νεων παικτων
Με το ποδοσφαιρο να κανει βηματα πολυ πιο μπροστα απο την νοοτροπια του Ραζβαν

Ολα αυτα που τοσο γραφονται για τον προπονητη μας νομιζω οτι λιγο πολυ συμπυκνωνονται στις παραπανω σημειωσεις.
Αν τα βαλω απεναντι στο μενταλιτι και το κλιμα των αποδυτηριων (λιγο σχετικο αυτο) τοτε νομιζω οτι και η επομενη χρονια ειναι χαμενη απο χερι.
Λαθος ο ερχομος του και λαθος η παραμονη του.
Δεν ταιριαζει καθολου με την κινηση να ερθει ο Μποτο και αργα ή γρηγορα θα φανει.
Οπως ειχε φανει και απο το καλοκαιρι οτι ο γενικος σχεδιασμος ειναι μαθημα στο πως να φερεις μια ομαδα σε απογνωση και να υποθηκευσεις και την επομενη χρονια, με τοσες πολλες εκρεμοτητες.

ΥΣ. Δεν θεωρω τον Παμπλο ικανο για κατι περισσοτερο απο το να προπονει ομαδες μεχρι Κ20. Για να προλαβω τους συνηθεις υποπτους.
Το δυστηχημα ειναι οτι ολοι αυτοι εκτος του Μποτο,ειναι στις ιδιες θεσεις για να διαχειριστουν ολα αυτα που οι ιδιοι κανανε σκατα.
Άβαταρ μέλους
toumba5
 
Δημοσιεύσεις: 659
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιαν 2021, 17:25

Re: Razvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό gika » Πέμ 26 Μάιος 2022, 14:12

Θα το πω μια φορά μόνο. Τον Άμπελ που τόσο πολύ τον έκραξα την δεύτερη χρονιά μέχρι την πώληση του, θα τον προτιμούσα για συνεργάτη του Μπότο από Ράζβαν και Πάμπλο, σε ένα πλάνο για σύγχρονο και γρήγορο ποδόσφαιρο με ελπιδοφόρα πιτσιρίκια.

Από εκεί και πέρα, η άποψη μου στο τότε ήταν ότι καλώς αντικαταστάθηκε ο Άμπελ από τον Πάμπλο, ότι κακώς ήρθε ο Ράζβαν πέρυσι και ότι φυσικά πρέπει να παραμείνει ο Ράζβαν και του χρόνου.
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17163
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Razvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό van rooy » Πέμ 26 Μάιος 2022, 14:17

Η δημιουργία β΄ομάδας είναι πολύ φρέσκια για να αξιολογηθεί ο ρόλος της,απαιτείται χρόνος για να οργανωθεί να αποκτήσει ρόλο και στόχο. Θεωρητικά ο στόχος της β ομάδας είναι να προετοιμάζει νέους ταλαντούχους παίκτες για την πρώτη ομάδα, να προσφέρει ρυθμό σε τραυματίες που επανήλθαν και να παρκάρονται παίκτες που δεν λύνουν τα συμβόλαια τους. Ο προπονητής της πρώτης ομάδας πρέπει να βρίσκεται σε επικοινωνία με τον προπονητή της δεύτερης ομάδας, και οι 2 ομάδες πρέπει να παίζουν με τον ίδιο τρόπο.

Επιμένω ότι μας έχουν μάθει όλες οι ομάδες , οι μικρές ομάδας μας παίζουν με έξτρα παίκτη στα πλάγια και οι μεγάλες στα ντέρμπι με υπεραρθμία στα χαφ.Ειδικά στον πρώτο γύρο μας χτυπούσαν στην μετάβαση και κυρίως με μπαλιές ανάμεσα στα στόπερ μας . Φέτος σχεδόν όλες οι ομάδες λόγω Βιερίνια στόχευαν εκείνη την πλευρά.

Συμφωνώ ότι τα πρόσωπα που παίζουν προσδίδουν άλλον χαρακτήρα στο παιχνίδι και επαυξάνω.

Δεν αρκεί όμως μόνο αυτό, το παιχνίδι μας πρέπει να εμπλουτιστεί με νέα στοιχεία. Σχεδόν σε όλα τα ματς είχαμε μεγάλα ποσοστά κατοχής όμως αυτή η κατοχή συνοδεύονταν με πίσω πάσες και παράλληλες μπαλιές. Δηλαδή κατοχή μπάλας μόνο για έλεγχο ρυθμού και κινδύνου. Επιθετικά η ομάδα είχε έναν χαμάλη που μόνο ξύλο έτρωγε απο τα στόπερ. Όσο θυμάμαι τον Ακπομ τον λυπάμαι για όλα όσα πέρασε φέτος.

Η επιθετικότητα της ομάδας μας ήταν μονοδιάστατη και άκρως ακίνδυνη για αυτό πήραμε τόσα λίγα γκολ απο τα σέντερ φορ μας.

Είμαι λάτρης του total football (ολλανδική σχολή) και θα προτιμούσα να βλέπω τον ΠΑΟΚ με 3 γρήγορους επιθετικούς να αλωνίζουν το γήπεδο παρά να βλέπω τον Ακπομ να τυραννιέται, να παίζει λες και είναι παίκτης του μπάσκετ.

Χθες βράδυ η Ρόμα σήκωσε το κύπελλο όμως εγω απόλαυσα το ποδόσφαιρο της Φέγενορτ. Κάποιος θα μου πει ο σκοπός αγιάζει τα μέσα, δεκτόν.
Άβαταρ μέλους
van rooy
 
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Τρί 19 Φεβ 2019, 13:15

Re: Razvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό sourmenetes » Πέμ 26 Μάιος 2022, 14:20

toumba5 έγραψε:Τα μειονεκτιματα και οι εμμονες του υπερτερουν των δυνατων του σημειων.
Απο την στιγμη που παμε πολυ σωστα με συγκρατημενο μπατζετ και οχι τα τρελα ποσα του 17-18
Με την επιβεβλημενη χρησιμοποιηση ολοκληρου του ροστερ + β ΠΑΟΚ λογω των πολλων αγωνων
Με την σχεδον 70% ανανεωση του ροστερ
Με την αναγκαστικη συμμετοχη του προπονητη στην επιλογη των νεων παικτων
Με το ποδοσφαιρο να κανει βηματα πολυ πιο μπροστα απο την νοοτροπια του Ραζβαν

Ολα αυτα που τοσο γραφονται για τον προπονητη μας νομιζω οτι λιγο πολυ συμπυκνωνονται στις παραπανω σημειωσεις.
Αν τα βαλω απεναντι στο μενταλιτι και το κλιμα των αποδυτηριων (λιγο σχετικο αυτο) τοτε νομιζω οτι και η επομενη χρονια ειναι χαμενη απο χερι.
Λαθος ο ερχομος του και λαθος η παραμονη του.
Δεν ταιριαζει καθολου με την κινηση να ερθει ο Μποτο και αργα ή γρηγορα θα φανει.
Οπως ειχε φανει και απο το καλοκαιρι οτι ο γενικος σχεδιασμος ειναι μαθημα στο πως να φερεις μια ομαδα σε απογνωση και να υποθηκευσεις και την επομενη χρονια, με τοσες πολλες εκρεμοτητες.

ΥΣ. Δεν θεωρω τον Παμπλο ικανο για κατι περισσοτερο απο το να προπονει ομαδες μεχρι Κ20. Για να προλαβω τους συνηθεις υποπτους.
Το δυστηχημα ειναι οτι ολοι αυτοι εκτος του Μποτο,ειναι στις ιδιες θεσεις για να διαχειριστουν ολα αυτα που οι ιδιοι κανανε σκατα.


Βγήκε χαμένη η χρονιά από τώρα δηλαδή...

Επειδή πιάσαμε ένα σενάριο το βάλαμε στα πλαίσια που θεωρούμε εμείς σωστά και αναδεικνυουμε τα αρνητικά.

Προφανώς στοιχείοιθετεις μια υπόθεση από τη μια πλευρά και αφήνεις όλη την υπόλοιπη ανοιχτή.

Και ξεχνάς κάτι πολύ σημαντικό που ανέφερε ο μποτο.
Ότι σημαντικό ρόλο στο να έρθει ητσν ο προπονητής!

Αν εσύ βλέπεις ότι όλα μεταξύ λουτσεσκου και μποτο δεν ταιριάζουν και δε δομουνται σωστά προφανώς είσαι ο δικηγόρος της απέναντι πλευράς ή γνωριζεις πολύ καλύτερα από τον ίδιο τον μποτο.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΠΑΟΚ - ΠΟΝΤΟΣ - ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ
Οι μνημες μας ακολουθουν...
Άβαταρ μέλους
sourmenetes
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 27830
Εγγραφή: Δευτ 21 Σεπ 2009, 21:39
Τοποθεσία: sourmena

Re: Razvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό Maxpaok » Πέμ 26 Μάιος 2022, 15:47

Αν και έχω παρουσιάσει αρκετές από τις ενστάσεις μου έναντι του γενικού τρόπου λειτουργίας του από την άλλη αποδέχτηκα την επιμονή του να παίζει μόνο με ένα σύστημα.
Όχι τριάδα στα χαφ.
Όχι τριάδα στην άμυνα.
Επιμονή αριστερά στον μπισε ακόμη κι αν αδίκησε τον βιερι και τον εξέθεσε σε δύο μεγάλα ματς.
Ακόμη και στα δύο παιχνίδια με την μαρσειγ ακολούθησε την ίδια τακτική απλά ζήτησε από τον Κουρτιτς να έχει επικουρικά την έξτρα βοήθεια στην πλευρά.
Το καταλαβαίνω. Το δέχομαι.
Είμαι πλέον ένας μεγάλος προπονητής, σας ξέρω και με ξέρετε. Έτσι θέλω να παίζει η ομάδα ακόμη κι αν δεν είναι ικανή λόγω ανεπαρκούς υλικού.
Ακόμη και το μπιλντ απ το ζητώ από τον μιχάι, τον Πάσχα, τον Βαρελα, τον Σιντκλεη,τον ιγκνι που όλοι τους έχουν αδυναμίες.
Ωστόσο φέτος θα πρέπει να δούμε σημάδια προόδου σε αυτούς τους τομείς. Και την πρόοδο θα την φέρουν μόνο οι σωστές μεταγραφικές κινήσεις που θα εξυπηρετήσουν το πλάνο του Λουτσε.
Αν δεν επιτευχθεί αυτή η μεταγραφική ενίσχυση τότε δεν υπάρχει δικαιολογία του τύπου
Αυτό παίζω, αυτό θέλω να παίζω.
Θα πρέπει να παρουσιάσει τις εναλλακτικές.
Καμία δικαιολογία.

Φίλε van roy πολλά θα μπορούσαμε να προσθέσουμε στα σχόλια σου αλλά λίγο δύσκολα να διαφωνήσουμε.
Maxpaok
 
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ 07 Μάιος 2021, 12:57

Re: Razvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Πέμ 26 Μάιος 2022, 16:03

gika έγραψε:Θα το πω μια φορά μόνο. Τον Άμπελ που τόσο πολύ τον έκραξα την δεύτερη χρονιά μέχρι την πώληση του, θα τον προτιμούσα για συνεργάτη του Μπότο από Ράζβαν και Πάμπλο, σε ένα πλάνο για σύγχρονο και γρήγορο ποδόσφαιρο με ελπιδοφόρα πιτσιρίκια.

Από εκεί και πέρα, η άποψη μου στο τότε ήταν ότι καλώς αντικαταστάθηκε ο Άμπελ από τον Πάμπλο, ότι κακώς ήρθε ο Ράζβαν πέρυσι και ότι φυσικά πρέπει να παραμείνει ο Ράζβαν και του χρόνου.


Αν δεις την συνέντευξη τύπου του Μποτο 2 μήνες αφότου ήρθε απαντάει σε αυτό που λες λέγοντας τα εξής.

«Καταρχήν, θα πρέπει να σας πω γιατί δεν μου τέθηκε μια τέτοια ερώτηση. Οι ιδέες μου γύρω από το ποδόσφαιρο ταιριάζουν απόλυτα με αυτές που έχει και ο Ραζβάν Λουτσέσκου για το άθλημα. Κι αυτό κάνει πιο εύκολο το έργο μου. Το πλάνο μας είναι βοηθήσουμε την ομάδα να γίνει πιο συμπαγής και να βάλουμε το κλαμπ σε μια γραμμή, μια συγκεκριμένη φιλοσοφία, που δε θα αλλάζει και δεν θα επηρεάζεται από κάποιες αλλαγές προπονητών η αθλητικών διευθυντών. Πρέπει να χαράξουμε τη διαδρομή μας, το δρόμο που θα βαδίσουμε και να μην νοιώθουμε σαν να πηγαίνουμε σε μια ξένη χώρα δίχως GPS. Μιλήσαμε μαζί για πρώτη φορά στις 26 Δεκεμβρίου στο τηλέφωνο, αλλά είχα φροντίσει να δω και να μάθω για την οπτική που έχει για το ποδόσφαιρο, θέλω να πω ότι μου άρεσε το στυλ και η φιλοσοφία του για το ποδόσφαιρο. Ταιριάξαμε σε πολλά και αυτό βοήθησε να έρθω στον ΠΑΟΚ. Αν δεν ήταν ο Λουτσέσκου εδώ, ίσως να μην είχα έρθει. Δεν ήθελα να έρθω σε μια ομάδα που δεν ταιριάζει η φιλοσοφία μου με αυτή του προπονητή και να διαφωνήσω από την αρχή μαζί του. Είναι κάτι που μου έχει συμβεί και ξέρω πόσο δύσκολο είναι για μια ομάδα».
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2538
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: Razvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό Maxpaok » Πέμ 26 Μάιος 2022, 16:19

Μάλιστα, πολύ κατατοπιστική το κομμάτι της συνέντευξης του Μποτο. Δεν είναι απλά να χουμε να πούμε για τα αυτιά και τα μάτια. Καταγράφει πολλά που δεν επιδέχονται αμφισβήτηση.

Πολύ καλή και η τοποθέτηση του φίλου, του gika.
Ναι μου άρεσε. Ίσως γιατί με βρίσκει σύμφωνο.
Maxpaok
 
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ 07 Μάιος 2021, 12:57

Re: Razvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό joshua » Πέμ 26 Μάιος 2022, 16:39

Εχουν ενδιαφερον οι αναφορες που κανει ο Κρεσπο στο πρόσωπο του Λουτσεσκου. Λιγο πολυ λεει αυτα που λεμε οι περισσοτεροι βεβαια...
Time to get it, before you let it get to you
Here he comes now, stick to your guns and let him through
Άβαταρ μέλους
joshua
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 24068
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 19:33

Re: Razvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό Maxpaok » Πέμ 26 Μάιος 2022, 16:41

Τζόσουα, που είναι αυτή η συνέντευξη, τι είπε?
Maxpaok
 
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ 07 Μάιος 2021, 12:57

Re: Razvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό joshua » Πέμ 26 Μάιος 2022, 16:47

Μετροκολις...Οι αναφορες στον Λουτσεσκου αφορουσαν τι γεγονος οτι δεν ανοίγει ευκολα το ροτεισον και πως οι ομαδες του αργουν να ενσωματωσουν νεους παικτες με αποτελεσμα αν γινουν πολλες αλλαγες στο ροστερ να χρειαστει πολυ καιρος για να βρει η ομαδα ρυθμο.
Time to get it, before you let it get to you
Here he comes now, stick to your guns and let him through
Άβαταρ μέλους
joshua
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 24068
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 19:33

Re: Razvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό Norte » Πέμ 26 Μάιος 2022, 19:29

ο κρεσπο ειναι ισως ο παικτης απο τους ''παλιους'' που επηρεαστηκε λιγοτερο η αποδοση του με το περασμα των χρονων, ναι σιγουρα ηταν καλυτερος στα 30-31 αλλα και φετος οταν επαιζε το επιπεδο του ηταν παντα πολυ υψηλο...
με εξαιρεση λιγο τον βιειρινια λογο της τεραστιας κλασης του κανενας αλλος δεν θα επρεπε να ειναι καν στην κουβεντα για να ανανεωση το συμβολαιο του...
απο την αλλη φετος λογω τραυματισμων ουσιαστικα δεν μπορεσε ποτε να βγαλει 2ο συνεχομενο παιχνιδι υψηλης εντασης και ηταν 2 εξω 1 μεσα συνεχεια οποτε μπορει να πηραν την αποφαση να μην ρισκαρουν με εναν παικτη που η πιθανοτητες να μην ειναι διαθεσιμος του χρονου σε σημαντικο αριθμο παιχνιδιων ειναι μεγαλος...
Άβαταρ μέλους
Norte
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιουν 2020, 17:07
Τοποθεσία: Τιχουάνα

Re: Razvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό Andrew R » Πέμ 26 Μάιος 2022, 20:33

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ θα χρειαστεί στήριξη από τον Μποτο κι υπομονή από τον κόσμο του ΠΑΟΚ. Αν περάσει το μοντέλο τις ολικής ανανέωσης η ομάδα θα βρει σιγά σιγά πατήματα της. Το πρόβλημα όμως είναι ότι η ομάδα έχει να παίξει τα προκριματικά του Κόνφερενς . Πρέπει να γίνει σαφές ότι η Ευρώπη είναι αναγκαία συνθήκη κι όχι πάρεργο. Όποτε είτε με ριζική είτε με μερική ανανέωση η πρόκριση στους ομίλους του Κόνφερενς είναι εκ των ουκ άνευ.
Andrew R
 
Δημοσιεύσεις: 2189
Εγγραφή: Κυρ 21 Δεκ 2014, 23:31

Re: Razvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό 15_50 » Πέμ 26 Μάιος 2022, 20:38

Κρέσπο και Σβάμπ, είναι οι μόνοι άνω των 30, που θα έπρεπε να είναι εδώ στην αρχή της προετοιμασίας.

Ακόμα και ο Βιειρίνια, αν παραμείνει, θα πρέπει να είναι από διαφορετικό πόστο.

Δυστυχώς όμως και απ' ότι φαίνεται, το μάρμαρο για Καντουρί, Ολιβέιρα και Κούρτιτς, θα το πληρώσει πρωτίστως ο Κρέσπο και δευτερευόντως ο Σβάμπ.

Οι παραπάνω δύο παίκτες, δεν δημιούργησαν ΠΟΤΕ το παραμικρό πρόβλημα στην ομαδα, ενώ η ανταμοιβή τους βάσει της προσφοράς τους, ήταν ακδιαμετρου αντίθετη από αυτη που απόλαυσαν και συνεχίζουν να απολαμβάνουν κάποιοι από τους συμπαίκτες τους.

Ελπίζω σε σαρωτική σκούπα από τον Μπότο, σε βαθμό τέτοιο, που στις 1 Ιουλιου πλην των Ελλήνων και των Ίνγκασον και Ζίφκοβιτς, να μην είμαστε σε θέση να αναγνωρίζουμε τους παίκτες που φοράνε την φανέλα της ομάδας.

Ακόμα και οι πωλήσεις Καντουρί, Ολιβέιρα και Κουρτιτς με 1,5 εκ (όλοι μαζί) κέρδος θα είναι, αφού δεν θα στερήσουν χρόνο συμμετοχής και εξέλιξης από αυτούς που θα έρθουν και ταυτόχρονα δεν θα σπαταληθεί άσκοπα του χρόνου ένα ποσό που φτάνει μεικτά τα 3,4 εκ ευρω.
15_50
 
Δημοσιεύσεις: 1409
Εγγραφή: Παρ 29 Ιαν 2021, 19:47

Re: Razvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό paok düsseldorf » Πέμ 26 Μάιος 2022, 22:04

Συμφωνω με 15.50.

Οι Καντουρι,κουρτιτς,ολιβειρα ας φυγουν και τζαμπα,θα γλυτωσει η ομαδα τα συμβολαια τους

Με τα ιδια λεφτα βρισκεις πολυ καλυτερους.
paok düsseldorf
 
Δημοσιεύσεις: 1366
Εγγραφή: Παρ 14 Δεκ 2018, 01:13

Re: Razvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό Ettien26 » Πέμ 26 Μάιος 2022, 22:31

15_50 έγραψε:
Ακόμα και οι πωλήσεις Καντουρί, Ολιβέιρα και Κουρτιτς με 1,5 εκ (όλοι μαζί) κέρδος θα είναι, αφού δεν θα στερήσουν χρόνο συμμετοχής και εξέλιξης από αυτούς που θα έρθουν και ταυτόχρονα δεν θα σπαταληθεί άσκοπα του χρόνου ένα ποσό που φτάνει μεικτά τα 3,4 εκ ευρω.

Εσυ τους πουλάς αλλά το θέμα είναι ποιος τους αγοράζει. :mrgreen:

anyway και μόνο που θα γλυτώσεις 3 μύρια από τα συμβόλαιά τους κέρδος θα είναι.
Άβαταρ μέλους
Ettien26
 
Δημοσιεύσεις: 2232
Εγγραφή: Κυρ 12 Ιαν 2020, 20:39

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης