64. Χρήστος Ταλιχμανίδης

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

Re: 64. Χρήστος Ταλιχμανίδης

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 24 Μάιος 2021, 13:32

Γνώμες; Τον ξέρει κανείς, τον έχει δει;
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46860
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: 64. Χρήστος Ταλιχμανίδης

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Δευτ 24 Μάιος 2021, 14:06

Μόνο στην Κ19. Πιστεύω ότι θα τον δούμε στα φιλικά.
(πιο πολύ μ' αρέσει ο Μπαλωμένος πάντως)
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89847
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: 64. Χρήστος Ταλιχμανίδης

Δημοσίευσηαπό WeWillRockYou » Σάβ 29 Ιαν 2022, 19:43

Μου άρεσε σήμερα στον αγώνα απέναντι στην ΑΕΛ. Με δεδομένο πως αυτές είναι πρώτες του συμμετοχές σε επαγγελματικό επίπεδο, φαίνεται πως μπορεί σε πρώτη φάση να κάνει τα βασικά. Σε σχέση με τον Ζίβκοβιτς ας πούμε απέναντι στην ίδια ομάδα, τον προτιμώ.
Άβαταρ μέλους
WeWillRockYou
 
Δημοσιεύσεις: 1947
Εγγραφή: Σάβ 19 Δεκ 2020, 01:52

Re: 64. Χρήστος Ταλιχμανίδης

Δημοσίευσηαπό aivas19 » Σάβ 29 Ιαν 2022, 20:02

Πολυ καλος, καλα χτυπηματα με τα ποδια, καλα ριφλεξ στις 2 φασεις, ψυχραιμος στις εξοδους
Άβαταρ μέλους
aivas19
 
Δημοσιεύσεις: 10213
Εγγραφή: Δευτ 27 Απρ 2020, 23:20

Re: 64. Χρήστος Ταλιχμανίδης

Δημοσίευσηαπό WeWillRockYou » Τετ 02 Φεβ 2022, 14:42

Ο τερματοφύλακας της πρώτης Ομάδας και του ΠΑΟΚ Β', Χρήστος Ταλιχμανίδης μίλησε για την μέχρι τώρα πορεία του στον Σύλλογο, την παράλληλη πορεία ως φοιτητής, τους στόχους και τα όνειρά του για το μέλλον.

Ο αθλητισμός φαίνεται ότι ήταν στο αίμα του από μικρός, τελικά τον κέρδισε όμως το ποδόσφαιρο, ενώ παράλληλα σπουδάζει λογιστική. Ο Χρήστος Ταλιχαμνίδης δίνει μια ενδιαφέρουσα συνέντευξη και αποκαλύπτει τι ήταν αυτό που τον έκανε να επιλέξει τη θέση του τερματοφύλακα, αλλά και την καλύτερη συμβουλή που του έχει δώσει ο πατέρας του.

Μεταξύ άλλων ο νεαρός τερματοφύλακας του Δικεφάλου αναφέρει στο PAOK TV:

Για το τι κρατάει από τη μέχρι τώρα διαδρομή του:

«Νομίζω ότι τα κρατάω όλα, είναι μια πολύ ευχάριστη διαδρομή, υπήρξαν δύσκολες στιγμές, αλλά δε κάνουν πιο δυνατό και τον άνθρωπο που είσαι τώρα. Πάντα θα υπάρχουν οι κακές στιγμές».

Γιατί τερματοφύλακας και γιατί ποδοσφαιριστής:

«Ξεκίνησα με κολύμβηση, μετά τάε κβο ντο, έκανα μπάσκετ, στίβο και κατέληξα στο ποδόσφαιρο, μου άρεσε από μικρό, έφτασα ως εδώ, άξιζε που προσπάθησα».

Για ότι σε ένα παιχνίδι ένα μικρό λάθος μπορεί να γκρεμίσει όλα:

«Η αλήθεια είναι ότι αυτό είναι το καλό και το κακό αυτής της θέσης. Από τη μία μου αρέσει γιατί είμαι υπεύθυνος για ότι συμβεί μέσα στο γήπεδο, μπορεί να είμαι καλός για 89’ ή 90 λεπτά και ένα λάθος να μου στοιχίσει την εμφάνιση της βραδιάς. Πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος από την αρχή μέχρι το τέλος , έτσι το διαχειρίζομαι. Πρέπει να είσαι ψύχραιμος».

Για την καλύτερη συμβουλή που έχει λάβει:

«Τις καλύτερες τις έχω πάρει από την οικογένεια μου και από τον πατέρα μου, που ήταν και αυτός τερματοφύλακας. «Να μην τα παρατάω ποτέ και να είμαι ο εαυτός μου».

Για τον συνδυασμό σπουδών και αγώνων (καθώς είναι φοιτητής στο ΠΑΜΑΚ):

«Από μικρό οι γονείς μου δεν με άφηναν να αφήνω το σχολείο και με αυτό το σκεπτικό μεγάλωσα. Πέρασα στη σχολή μου και τα βγάζω πέρα, με συγκέντρωση και με πρόγραμμα για τα προλάβω όλα».

Για τον αγαπημένο του τερματοφύλακα:

«Μεγάλωσα με είδωλο τον Νόιερ. Αυτή τη στιγμή νομίζω κορυφαίος είναι ο Τερ Στέγκεν, υπάρχουν όμως κι άλλοι όπως ο Όμπλακ, ο Άλισον».

Τις ευχές του για το 2022 και τον προσωπικό του στόχο:

«Εύχομαι υγεία σε όλο τον κόσμο, να βγούμε από την πανδημία. Για μένα εύχομαι να πετύχω τους στόχους που έχω θέσει από την αρχή της ποδοσφαιρικής μου καριέρας , να έχω υγεία και επιτυχίες με την ομάδα».

Άβαταρ μέλους
WeWillRockYou
 
Δημοσιεύσεις: 1947
Εγγραφή: Σάβ 19 Δεκ 2020, 01:52

Re: 64. Χρήστος Ταλιχμανίδης

Δημοσίευσηαπό WeWillRockYou » Πέμ 17 Μαρ 2022, 13:57

Κλήθηκε στην Εθνική Ελπίδων ενόψει των δύο αγώνων απέναντι στο Λιχτενστάιν και τη Πορτογαλία στις 25 και 29 Μαρτίου αντίστοιχα, για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2023.

Για να έχουμε μια εικόνα οι άλλοι 2 τερματοφύλακες είναι ο Τζολάκης του Ολυμπιακού και ο Χριστογιώργος του ΠΑΟ.
Σημαντικός ο χρόνος συμμετοχής στην Β ομάδα.
Άβαταρ μέλους
WeWillRockYou
 
Δημοσιεύσεις: 1947
Εγγραφή: Σάβ 19 Δεκ 2020, 01:52

Re: 64. Χρήστος Ταλιχμανίδης

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Πέμ 17 Μαρ 2022, 14:45

Καλό νέο. Βέβαια θεωρώ ότι ο Τζολάκης θα παίξει.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89847
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: 64. Χρήστος Ταλιχμανίδης

Δημοσίευσηαπό WeWillRockYou » Τρί 16 Μάιος 2023, 13:27

Το συμβόλαιο του είναι από αυτά που τελειώνουν σε 1,5 μήνα και προς το παρόν δεν έχει υπάρξει κάποια είδηση
είτε για αποχώρηση, είτε για παραμονή του παίκτη.
Είναι 22 χρονών και αυτή αν δεν κάνω λάθος ήταν η τρίτη του σεζόν με την πρώτη ομάδα.
Πέρυσι από ότι βλέπω, είχε 14 συμμετοχές ως βασικός με τον ΠΑΟΚ Β και 6 clean sheets,
ενώ φέτος είχε 6 συμμετοχές, 1 clean sheet.
Άβαταρ μέλους
WeWillRockYou
 
Δημοσιεύσεις: 1947
Εγγραφή: Σάβ 19 Δεκ 2020, 01:52

Re: 64. Χρήστος Ταλιχμανίδης

Δημοσίευσηαπό john4serres » Τρί 13 Ιουν 2023, 11:44

Ο Χρήστος Ταλιχμανίδης θα παραμείνει κάτοικος Τούμπας, καθώς τα έχει βρει σε όλα με τον ΠΑΟΚ για νέο τριετές συμβόλαιο.

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ του PAOK24, ο 22χρονος γκολκίπερ, του οποίου το συμβόλαιο ολοκληρώνεται στις 30 του μήνα, έφτασε σε συμφωνία με τους “ασπρόμαυρους”, προκειμένου να παραμείνει στην Τούμπα.

Στον ΠΑΟΚ, εκτιμούν το ταλέντο και τη σοβαρότητά του κι έχουν πλήρη εικόνα γι’ αυτόν, γι’ αυτό και πάρθηκε αυτή η απόφαση, ενώ αναμένεται να είναι κανονικά στην πρώτη ομάδα, με φόντο τη νέα σεζόν.

Ο Ταλιχμανίδης είχε προτάσεις κι από άλλες ομάδες της λίγκας, ως δεύτερος τερματοφύλακας, ωστόσο, σε πρώτη φάση προτίμησε να μείνει στον ΠΑΟΚ και πλέον, αυτό που απομένει είναι οι επίσημες ανακοινώσεις.
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29868
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: 64. Χρήστος Ταλιχμανίδης

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Τρί 13 Ιουν 2023, 11:51

Εύχομαι καλή πρόοδο και να είσαι πάντα υγιής και σταθερός!
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89847
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: 64. Χρήστος Ταλιχμανίδης

Δημοσίευσηαπό john4serres » Σάβ 24 Ιουν 2023, 16:44

Η ΠΑΕ ΠΑΟΚ ανακοινώνει την επέκταση του συμβολαίου του Χρήστου Ταλιχμανίδη μέχρι τις 30.06 του 2026.
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29868
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: 64. Χρήστος Ταλιχμανίδης

Δημοσίευσηαπό principal » Σάβ 24 Ιουν 2023, 17:32

Έχει προοπτικές ο Χρήστος να γίνει καλός τερματάς 22 είναι άλλωστε να δουλέψει και με το καλό η ανανέωση μέχρι το 2026 καλά έκανε η ομάδα που έληγε σε αντίθεση με τον Μονατηρλή.
nothing is impissible
Άβαταρ μέλους
principal
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 06 Ιουν 2023, 19:43
Τοποθεσία: Macedonia is Greek

Re: 64. Χρήστος Ταλιχμανίδης

Δημοσίευσηαπό Gospi » Σάβ 24 Ιουν 2023, 18:21

Το ερωτημα ειναι, αξιζει σαν παιχτης? Ή το μονο προσον του ειναι οτι προερχεται απο τις ακαδημιες μας? Τον εχει παρακολουθησει κανεις?

Στάλθηκε από το 2201117SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
The North Remembers
Άβαταρ μέλους
Gospi
 
Δημοσιεύσεις: 10908
Εγγραφή: Δευτ 15 Δεκ 2008, 23:10

Re: 64. Χρήστος Ταλιχμανίδης

Δημοσίευσηαπό ΚΩΣΤΑΣ2019 » Σάβ 24 Ιουν 2023, 18:57

principal έγραψε:Έχει προοπτικές ο Χρήστος να γίνει καλός τερματάς 22 είναι άλλωστε να δουλέψει και με το καλό η ανανέωση μέχρι το 2026 καλά έκανε η ομάδα που έληγε σε αντίθεση με τον Μονατηρλή.



Η ΠΑΕ ΠΑΟΚ ανακοινώνει την επέκταση του συμβολαίου του Δημήτρη Μοναστηρλή μέχρι τις 30.06 του 2027.
ΚΩΣΤΑΣ2019
 
Δημοσιεύσεις: 3111
Εγγραφή: Τετ 22 Μάιος 2019, 13:38

Re: 64. Χρήστος Ταλιχμανίδης

Δημοσίευσηαπό ektoras » Σάβ 24 Ιουν 2023, 21:18

[quote="Gospi"]Το ερωτημα ειναι, αξιζει σαν παιχτης? Ή το μονο προσον του ειναι οτι προερχεται απο τις ακαδημιες μας? Τον εχει παρακολουθησει κανεις?
Κατά τη γνώμη μου δεν φαίνεται να είναι κάτι ιδιαίτερο...ίσως σαν 2ος ή 3ος τερματοφύλακας να μπορεί να σταθεί, αλλά πιστεύω θα πρέπει να πάει κάπου δανεικός να πάρει παιχνίδια και να δοκιμαστεί σε ψηλότερο επίπεδο. Μεγαλύτερες ελπίδες έχω από Μοναστηρλή και Μπαλωμένο
ektoras
 
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Τετ 22 Δεκ 2021, 00:40

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: DamoN και 2 επισκέπτες