23. Josh Carter

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

23. Josh Carter

Δημοσίευσηαπό chri5ti9 » Δευτ 15 Φεβ 2021, 23:30

Η ΚΑΕ ΠΑΟΚ ανακοινώνει τη συμφωνία με τον Αμερικανό καλαθοσφαιριστή Josh Carter, για το υπόλοιπο της σεζόν 2020-21. Ο Carter αναμένεται στη Θεσσαλονίκη στο τέλος της εβδομάδας.

Ο Josh Carter δεν είναι άγνωστος, ούτε στον ΠΑΟΚ, ούτε όμως και στο Ελληνικό κοινό, καθώς πέρσι αγωνίστηκε σε 8 παιχνίδια της Basket League με την ομάδα του Ρεθύμνου. Δεν πρόλαβε να παίξει αντίπαλος του ΠΑΟΚ στη διάρκεια της περσινής χρονιάς, αλλά είχε αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ σε φιλικό παιχνίδι στο ξεκίνημα της σεζόν 2015-16 στη Σμύρνη, όταν αγωνίζονταν στην τότε πρωταθλήτρια Τουρκίας Pinar Karsiyaka.

Ο Josh Carter γεννήθηκε στις 20 Νοεμβρίου 1986 στο Dallas, έχει ύψος 2μ.01 και αγωνίζεται ως φόργουορντ. Αποφοίτησε από το πανεπιστήμιο Texas A&M το 2009 και ξεκίνησε την επαγγελματική του καριέρα από τη Γερμανία και την Oldenburg. Αγωνίστηκε επίσης σε Maccabi Ashdod (Ισραήλ), Spartak Saint Petersburg (Ρωσία), Siena, Sassari (Ιταλία), Turk Telekom, Pinar Karsiyaka (Τουρκία), Limoges (Γαλλία), προτού επιστρέψει τη σεζόν 2018-19 στο Ισραήλ για την Maccabi Ashdod και πέρσι (2019-20) στην Ελλάδα για το Ρέθυμνο (όπου σε 8 αγώνες είχε 12,7 πόντους, 3,2 ριμπάουντ, 1,6 ασίστ, με 44,4% στα τρίποντα).


ΣΙΔΕΡΕΝΙΟΣ!!!! Εικόνα

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Λαρυγγια στα τσιμεντα και ψυχη στα καγκελα
Άβαταρ μέλους
chri5ti9
 
Δημοσιεύσεις: 2311
Εγγραφή: Κυρ 21 Νοέμ 2010, 17:11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: 23. Josh Carter

Δημοσίευσηαπό john4serres » Δευτ 15 Φεβ 2021, 23:32

Welcome :pano:
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29795
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: 23. Josh Carter

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Δευτ 15 Φεβ 2021, 23:40

Καλώς ήρθες :pano:
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica
 
Δημοσιεύσεις: 15315
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 17:13
Τοποθεσία: Νότιος Πόλος

Re: 23. Josh Carter

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Τρί 16 Φεβ 2021, 00:24

34...κι εχει να παιξει απο περσι???
??????? Wtf
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26575
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: 23. Josh Carter

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Τρί 16 Φεβ 2021, 01:38

Καλορίζικος. Σιδεροκέφαλος.
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8366
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: 23. Josh Carter

Δημοσίευσηαπό fossa » Τρί 16 Φεβ 2021, 14:21

kataramenos5 έγραψε:34...κι εχει να παιξει απο περσι???
??????? Wtf


Έλα βρε, στην α1 παίζουν πολλοί σαν να έχουν να παίξουν καμιά τριετία.
Άβαταρ μέλους
fossa
 
Δημοσιεύσεις: 1877
Εγγραφή: Πέμ 06 Φεβ 2014, 22:25

Re: 23. Josh Carter

Δημοσίευσηαπό theo G4 » Τρί 16 Φεβ 2021, 15:03

Άσσο δεν θέλαμε ?

Θα φύγει κι΄ άλλος ?
theo G4
 
Δημοσιεύσεις: 3259
Εγγραφή: Δευτ 30 Μάιος 2011, 08:15

Re: 23. Josh Carter

Δημοσίευσηαπό theo G4 » Τρί 16 Φεβ 2021, 15:13

Καλώς ήρθες , σιδερένιος .
theo G4
 
Δημοσιεύσεις: 3259
Εγγραφή: Δευτ 30 Μάιος 2011, 08:15

Re: 23. Josh Carter

Δημοσίευσηαπό Mitsospaoki4 » Τρί 16 Φεβ 2021, 15:16

Καλώς ήρθες!!
Άβαταρ μέλους
Mitsospaoki4
 
Δημοσιεύσεις: 10713
Εγγραφή: Δευτ 21 Μάιος 2018, 12:53
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Βολος

Re: 23. Josh Carter

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Τρί 16 Φεβ 2021, 17:05

Την πρώτη του συνέντευξη ως παίκτης του ΠΑΟΚ έδωσε το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Δικεφάλου, Τζος Κάρτερ.
Aναλυτικά όσα είπε στην επίσημη ιστοσελίδα της ΚΑΕ ΠΑΟΚ:

Πριν από πεντέμισι χρόνια στη Σμύρνη, ήταν η πρώτη φορά που ο ΠΑΟΚ συνάντησε για πρώτη φορά τον Josh Carter. Στο τουρνουά της τότε πρωταθλήτριας Τουρκίας Pinar Karsiyaka, σε ένα απλό φιλικό παιχνίδι. Πέρσι δεν πρόλαβε να βρεθεί απέναντι στον ΠΑΟΚ, καθώς το παιχνίδι που επρόκειτο να γίνει στο Ρέθυμνο, δεν έγινε ποτέ λόγω της πανδημίας, μετά ήρθε η διακοπή και τέλος… Τα πλήρωμα του χρόνου ήρθε τώρα, που ο ΠΑΟΚ συμφώνησε με τον Carter και τον περιμένει πλέον, στο τέλος της εβδομάδας στη Θεσσαλονίκη.

Ο Αμερικανός φόργουορντ, μίλησε ήδη με τον Άρη Λυκογιάννη, ξέρει ήδη αρκετά πράγματα για τον ΠΑΟΚ και αρκετά από αυτά τα μοιράστηκε μαζί μας στην πρώτη του συνέντευξη, στο http://www.paokbc.gr μετά τη συμφωνία του με την ομάδας μας…

-Επιστρέφεις στην Ελλάδα, αυτή την φορά για τον ΠΑΟΚ. Ποιες είναι οι πρώτες σου σκέψη για το νέο κεφάλαιο της καριέρας σου;

«Είμαι ενθουσιασμένος που επιστρέφω. Είναι πάντα ευλογία να μπορείς να δουλεύεις κάνοντας αυτό που αγαπάς, πολύ περισσότερο τώρα, μέσα στην πανδημία. Για αυτό και είμαι ενθουσιασμένος που επιστρέφω στα παρκέ, για να παίξω για μία ιστορική ομάδα όπως ο ΠΑΟΚ».

- Μίλησες με τον κόουτς Λυκογιάννη για το ρόλο σου στην ομάδα;

«Ναι, μιλήσαμε με τον κόουτς. Έπαιξα εναντίον του πέρσι και σε επίσημο παιχνίδι, αλλά και σε φιλικό. Μου είπε πως του αρέσει ο τρόπος που αγωνίζομαι και θέλει να έρθω και να κάνω αυτά που μπορώ, να βοηθήσω και τους συμπαίκτες μου, με βασικό στόχο να βελτιωθούμε ακόμη περισσότερο σαν ομάδα και να κερδίσουμε ακόμη περισσότερα παιχνίδια».

-Ήταν μία δύσκολη και περίεργη χρονιά για όλους εξαιτίας της πανδημίας. Είσαι σε καλή κατάσταση; Θα χρειαστείς καιρό για να παίξεις;

«Έκανα προπονήσεις όλο αυτό το διάστημα. Δούλεψα σε φυσική κατάσταση και ατομική βελτίωση με τους γυμναστές μου. Φυσικά και θα χρειαστώ λίγο χρόνο για να είμαι έτοιμος και σε επίπεδο 5 εναντίον 5, αλλά ο ρυθμός πιστεύω θα έρθει γρήγορα. Παίζω πάρα πολλά χρόνια, οπότε γνωρίζω τι να περιμένω. Θα πρέπει απλά το σώμα μου να επανέλθει στην ένταση των κανονικών προπονήσεων και των αγώνων, να βρω την θέση μου στην ομάδα, να αισθανθώ άνετα στο νέο μου περιβάλλον, με τα νέα συστήματα και τους συμπαίκτες μου».

-Ο ΠΑΟΚ έχει πολύ παθιασμένους φιλάθλους, όπως προφανώς γνωρίζεις. Δυστυχώς, λόγω του κορωνοϊού, ακόμη παίζουμε χωρίς τους φιλάθλους μας. Είναι περίεργη η αίσθηση ενός άδειου γηπέδου;

«Ναι, είμαι αρκετά καλά ενημερωμένος για τους φιλάθλους του ΠΑΟΚ και πόσο σπουδαίοι είναι. Όταν αγωνιζόμουν στη Ρωσία, είχα έναν Έλληνα προπονητή το Στέφανο Δέδα, με τον οποίο ακόμη διατηρώ επαφή και μου έλεγε συχνά για τους φιλάθλους του ΠΑΟΚ. Το να παίζεις χωρίς τους φιλάθλους , είμαι σίγουρος ότι είναι πολύ περίεργο, αλλά από την άλλη πιστεύω ότι θα το συνηθίσω γρήγορα. Έχω όμως στο μυαλό μου ότι οι φίλαθλοί μας θα μας παρακολουθούν και θέλουμε να τους κάνουμε υπερήφανους. Θα ήθελα να τους πω ένα ευχαριστώ για την υποστήριξη και ότι είμαι πολύ χαρούμενος που είμαι μέλος του ΠΑΟΚ. Ελπίζω ότι θα συνεισφέρω κι εγώ στην επιτυχία της ομάδας και θα βοηθήσω να έρθουν και άλλες νίκες».

-Έχεις επιλέξει το νούμερο 23, λόγω του Michael Jordan;

«Ναι. Μεγάλωσα ως θαυμαστής του MJ. Και αυτός ήταν ο λόγος που φορούσα πάντα το 23, όπου αυτό ήταν διαθέσιμο».

-Αγωνίστηκες στο Texas A&M, όπως και ο Elston Turner. Δεν αγωνιστήκατε μαζί στο κολέγιο, αλλά έχετε βρεθεί αρκετές φορές αντίπαλοι, ξεκινώντας από τη σεζόν 2013-14 στο Ιταλικό πρωτάθλημα. Πόσο καλά γνωρίζεις τον Elston;

«Γνωρίζω πολύ καλά τον Elston. Κάνουμε μαζί προπόνηση και παίζουμε μπάσκε, είτε ως συμπαίκτες, είτε ως αντίπαλοι τα καλοκαίρια στο Texas A&M. Είμαστε φίλοι και έχουμε επαφή όλα αυτά τα χρόνια. Είναι ένας εξαιρετικός άνθρωπος και ένας πολύ καλός παίκτης και πραγματικά ανυπομονώ να παίξω μαζί του. Νομίζω ότι αυτό θα είναι καλό και γα τους δυο μας».

-Γνωρίζεις κάποιον άλλο παίκτη του ΠΑΟΚ;

«Δεν ξέρω κάποιον προσωπικά. Έχω παίξει εναντίον του Griffin και του Love την περασμένη χρονιά. Έπαιξα και αντίπαλος του Καμπερίδη πέρσι, ενώ ήμουν συμπαίκτης με τον αδερφό του στο Ρέθυμνο, οπότε έχω ακούσει αρκετά και για αυτόν. Τους υπόλοιπους ανυπομονώ να τους γνωρίσω και να παίξω μαζί τους».

-Θυμάσαι κάτι από εκείνο το παιχνίδι προετοιμασίας απέναντι στον ΠΑΟΚ στη Σμύρνη τον Οκτώβριο του 2015;

«Δεν θυμάμαι πολλά πράγματα. Θυμάμαι ότι είχε κερδίσει η τότε ομάδα μου, η Karsiyaka, όπως επίσης και ότι ο Στέφανος Δέδας μου είχε τηλεφωνήσει για να μου πει ότι θα παίξω απέναντι στον αδερφό του και ο οποίος, όπως μου είχε πει, ήταν καλύτερος σουτέρ από μένα».
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica
 
Δημοσιεύσεις: 15315
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 17:13
Τοποθεσία: Νότιος Πόλος

Re: 23. Josh Carter

Δημοσίευσηαπό Lacedaemonian » Τρί 16 Φεβ 2021, 19:12

Σιδεροκεφαλος !
Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν
Άβαταρ μέλους
Lacedaemonian
 
Δημοσιεύσεις: 3146
Εγγραφή: Τετ 21 Ιαν 2015, 13:02
Τοποθεσία: Σπάρτη/Μάνη

Re: 23. Josh Carter

Δημοσίευσηαπό Μαυρο Χιονι » Τετ 17 Φεβ 2021, 00:12

Καλώς να ορίσει! Θα έχουμε αποχώρηση δηλαδή;
Όσοι πάμε, τόσοι γυρίζουμε!

Κανόνες Λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μαυρο Χιονι
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9879
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 22:23

Re: 23. Josh Carter

Δημοσίευσηαπό chri5ti9 » Τετ 17 Φεβ 2021, 00:13

Δεν νομίζω να γίνει αποχώρηση. Πιο πολύ ως έξτρα βοήθεια το βλέπω για τα πλέι οφ. Να ζεσταθεί ίσως και ο κόσμος για την υπόλοιπη ΑΜΚ?

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Λαρυγγια στα τσιμεντα και ψυχη στα καγκελα
Άβαταρ μέλους
chri5ti9
 
Δημοσιεύσεις: 2311
Εγγραφή: Κυρ 21 Νοέμ 2010, 17:11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: 23. Josh Carter

Δημοσίευσηαπό seaman » Τετ 17 Φεβ 2021, 18:04

Δεν το αποκλείω να κοιτάζουμε και για άσσο. Αν βρεθεί καλή περίπτωση η λογική λέει ότι θα πρέπει ο Τέρνερ κατά κύριο λόγο (ή ο Μπιτς αν δείξει ο νεοφερμένος ότι μπορεί να δώσει λύσεις και μέσα στη ρακέτα) να αποζημιωθεί και να πάει στο καλό.
Όταν η συνέχεια γίνεται ζόρικη, οι ζόρικοι συνεχίζουν. Και αν θα τους πάρει χρόνο να φτάσουν ξανά στην κορυφή, είναι γιατί θα κουβαλάνε την αξιοπρέπειά τους μαζί τους.
_____________________ Πανθεσσαλονίκειος Αθλητικός Όμιλος Κωνσταντινουπολιτών _____________________
Άβαταρ μέλους
seaman
 
Δημοσιεύσεις: 9536
Εγγραφή: Δευτ 25 Ιούλ 2011, 17:58
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη

Re: 23. Josh Carter

Δημοσίευσηαπό Mene' » Σάβ 20 Φεβ 2021, 22:24

Στο βιντεάκι που ανέβασε η ΚΑΕ για την πρώτη του προπόνηση είδα ότι μαζί με την ομάδα προπονείται και ο Ζήσης Σαρικόπουλος ! ! !
Opinions are like assholes . . . everybody has one !
Άβαταρ μέλους
Mene'
 
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: Παρ 28 Νοέμ 2014, 22:14

Επόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες