8. Malcolm Griffin

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

Re: Malcolm Griffin

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Τρί 18 Μάιος 2021, 13:07

Τρομερό αντίο από τον Γκρίφιν!

«Ο ΠΑΟΚ θα είναι για πάντα στην καρδιά μου Ό,τι κι Αν Συμβεί! Αυτή ήταν σίγουρα η αγαπημένη μου σεζόν σε όλη την έως τώρα καριέρα μου, από την αρχή ως το τέλος. Πέρα από το ότι έκανα μια από τις καλύτερες ατομικά χρονιάς, ήταν το κίνητρο να ανακτήσουμε μερικό σεβασμό για ένα θρυλικό σύλλογο τον οποίο κάποτε μισούσα ως αντίπαλο.

Είναι αστείο πώς η ζωή γυρίζει ανάποδα, γιατί ο ίδιος λόγος που μισούσα τον ΠΑΟΚ ήταν βασικά και ο λόγος που ήρθα στην ομάδα: ΟΙ ΟΠΑΔΟΙ! Δεν είναι μυστικό ότι η υποστήριξη τους δεν έρχεται δεύτερη πίσω από Κανέναν και απογοητεύτηκα και στεναχωρήθηκα τόσο που ο covid-19 “έκλεψε” απ’ όλους μας αυτήν την εμπειρία, γιατί οι ΟΠΑΔΟΙ του ΠΑΟΚ είναι οι καλύτερο!!!

Η ομαδική επιτυχία τα καλύπτει όλα… Όταν όλοι τρώνε, η οικογένεια μπορεί να μείνει χαρούμενη. Τα αποδυτήρια μας είχαν εξασφαλισμένα όμορφο κλίμα κάθε μέρα και το τεχνικό επιτελείο, από τον πρόεδρο ως τον φυσικοθεραπευτή μας, ήταν με διαφορά το καλύτερο γκρουπ ανθρώπων με το οποίο έχω δουλέψει ποτέ.

Προς τους συμπαίκτες μου, σας ευχαριστώ και σας σέβομαι όλους που μείνατε συγκεντρωμένοι και ανταγωνιστικοί κατά τη διάρκεια εννιά μηνών. Φίλοι μου, εσείς μου επιτρέψατε να μας καθοδηγήσω σε καταστάσεις πίεσης Βραδιά με Βραδιά και ήταν πραγματικά πολύ ωραίο συναίσθημα να έχω την ομόφωνη εμπιστοσύνη όλων σας. Σας αγαπώ παιδιά».
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία.
Άβαταρ μέλους
bersekeros
 
Δημοσιεύσεις: 11363
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 20:56

Re: Malcolm Griffin

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Τρί 18 Μάιος 2021, 13:14

Είσαι ωραίος ρε Μάλκολμ
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica
 
Δημοσιεύσεις: 15310
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 17:13
Τοποθεσία: Νότιος Πόλος

Re: Malcolm Griffin

Δημοσίευσηαπό johnjohn » Σάβ 22 Μάιος 2021, 14:13

και του χρόνου ελπίζω για encore
Άβαταρ μέλους
johnjohn
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: Δευτ 21 Δεκ 2020, 23:03

Re: Malcolm Griffin

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τετ 23 Ιουν 2021, 20:17





Λένε ότι θα συνεχίσει σε εμάς του χρόνου. Ας επισημοποιηθεί και θα μεταφέρω το topic του στα φετινά.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Malcolm Griffin

Δημοσίευσηαπό laska4 » Τετ 23 Ιουν 2021, 20:30

ανέβασα το tweet στις μεταγραφές
laska4
 
Δημοσιεύσεις: 3857
Εγγραφή: Τετ 30 Αύγ 2017, 16:55

Re: Malcolm Griffin

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Πέμ 15 Ιούλ 2021, 16:41

Μένει λέμεεεε!!!!

ΠΑΟΚ μπάσκετ μες στη καύλα φέτος!
Πάμε για πρόκριση από τον όμιλο της Ευρώπης.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Malcolm Griffin

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Πέμ 15 Ιούλ 2021, 16:47

Παιχταρά φέτος θα γουστάρουμε ακόμη περισσότερο. Κι εσύ, κι εμείς.
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία.
Άβαταρ μέλους
bersekeros
 
Δημοσιεύσεις: 11363
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 20:56

Re: Malcolm Griffin

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Πέμ 15 Ιούλ 2021, 17:22

Ο Malcolm Griffin θα είναι μαζί μας και τη σεζόν 2021-22. Ο Αμερικανός γκαρντ, ολοκλήρωσε σήμερα την συμφωνία του με τον ΠΑΟΚ και θα αγωνιστεί στην ομάδα μας για μία ακόμη χρονιά!

Ο Malcolm Griffin γεννήθηκε στις 10 Αυγούστου του 1991 στο Chicago, έχει ύψος 1.93 και αγωνίζεται ως γκαρντ.

Μετά την αποφοίτησή του από το Hyde Park Career Academy του Chicago, άρχισε την κολεγιακή του καριέρα από το Toledo (2009-2011) και την ολοκλήρωσε στο Fresno Pacific (2012-2014), έχοντας 18.6 πόντους, 4.5 ριμπάουντ και 5.6 ασσίστ ανά αγώνα στην τελευταία του χρονιά.

Βρήκε το πρώτο επαγγελματικό του συμβόλαιο στο Μαρόκο, όπου αγωνίστηκε στις Wydad Athletic Club Casablanca. Στα μισά της χρονιάς επέστρεψε στις ΗΠΑ, όπου αγωνίστηκε με τη φανέλα της Champaign Swarm, κατακτώντας το Πρωτάθλημα MPBA. Στη συνέχεια επέστρεψε στην Αφρική, όπου αγωνίστηκε στις Fath US de Rabat και AS Salé (Μαρόκο και Τυνησία αντίστοιχα).

Τη σεζόν 2016-2017 πήρε την πρώτη του ευκαιρία στην Ευρώπη, παίζοντας στη Λετονία για τη Liepājas Lauvas, έχοντας 14.6 πόντους, 6.9 ασσίστ και 5.5 ριμπάουντ ανά αγώνα.

Τη σεζόν 2017-2018 ήρθε για πρώτη φορά στην Ελλάδα για τον Κολοσσό Ρόδου, όπου πρόλαβε να παίξει μόνο στον πρώτο γύρο, έχοντας 15.8 πόντους, 5 ασσίστ και 3.8 ριμπάουντ. Οι εντυπωσιακές εμφανίσεις του, αποτέλεσαν διαβατήριο για την μεταγραφή του στη Zenit St. Petersburg, με την οποία είχε 4.2 πόντους και 3.9 ασσίστ σε 9 αγώνες στην VTB League.

Την επόμενη χρονιά επέστρεψε στην Ελλάδα για λογαριασμό της ΑΕΚ, όπου σε 25 αγώνες πρωταθλήματος είχε 7.5 πόντους, 3 ασσίστ και 1.8 ριμπάουντ σε 20 λεπτά συμμετοχής ανά αγώνα και σε 18 παιχνίδια για το Basketball Champions League, είχε 8.3 πόντους, 2.6 ριμπάουντ και 2 ασσίστ, με μέσο όρο συμμετοχής22.8 λεπτά.

Στο φινάλε της χρονιάς υπέγραψε με την Hapoel Tel Aviv, με την οποία αγωνίστηκε σε ένα παιχνίδι για τα playoffs του πρωταθλήματος Ισραήλ, ενώ με την ίδια ομάδα ξεκίνησε και την επόμενη χρονιά, παίζοντας σε 3 αγώνες πρωταθλήματος.

Τον Δεκέμβριο του 2019 επέστρεψε στην Ελλάδα και τον Κολοσσό Ρόδου, με τον οποίο πρόλαβε να αγωνιστεί σε 11 παιχνίδια πριν διακοπεί το πρωτάθλημα λόγω της πανδημίας, έχοντας 9.6 πόντους, 3.6 ασσίστ και 2.8 ριμπάουντ σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Η επόμενη συνεργασία του με τον κόουτς Λυκογιάννη, ήταν στη διάρκεια της σεζόν 2020-21 και στον ΠΑΟΚ, όπου ο Malcolm Griffin εξελίχθηκε σε ηγετική φυσιογνωμία της ομάδας. Με 13,4 πόντους ανά αγώνα (47,4% στα δίποντα, 40,8% στα τρίποντα, 80% στις βολές), 3,3 ριμπάουντ, 4,3 ασσίστ, αλλά και 2 κλεψίματα ανά αγώνα, που ήταν και η κορυφαία επίδοση στο πρωτάθλημα, ο Αμερικανός γκαρντ είχε καθοριστική παρουσία στην πορεία του ΠΑΟΚ.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: 8. Malcolm Griffin

Δημοσίευσηαπό chri5ti9 » Πέμ 15 Ιούλ 2021, 17:41

ΟΛΕ

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Λαρυγγια στα τσιμεντα και ψυχη στα καγκελα
Άβαταρ μέλους
chri5ti9
 
Δημοσιεύσεις: 2296
Εγγραφή: Κυρ 21 Νοέμ 2010, 17:11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: 8. Malcolm Griffin

Δημοσίευσηαπό Shivaspace » Τρί 26 Οκτ 2021, 20:10

είναι τρελός παίκτης όμως πέρα απ αυτό, πρέπει να είναι αν όχι ο καλύτερος τότε ένας απ τους καλύτερους στα κλεψίματα, που έχει αγωνιστεί στην ομάδα μας. Μεγάλος μπελάς για όλους τους αντιπάλους.. τον έχουμε δεί να κλέβει την μπάλα με ένα σορό διαφορετικούς τρόπους, είτε σε στατική άμυνα είτε πάνω στην κίνηση.

ξέρει κανείς ποιός ήταν πέρσι πρώτος στα κλεψίματα στην Α1 ? χωρίς να έχω δεί τα στατιστικά, θα πρέπει να βρίσκεται αρκετά ψηλά στην λίστα..

επίσης όταν δεν αγωνίζεται στον άσσο, τότε η ομάδα έχει πρόβλημα..ο Τολιόπουλος δεν φαίνεται να είναι τόσο καλός στην οργάνωση του παιχνιδιού. Νομίζω όμως πως του ταιριάζει η θέση, καθώς χρειάζεται την μπάλα για να δημιουργήσει, ενώ μέχρι τώρα συνεργάζεται καλά και με τον Μάρβιν, στον οποίο έχει δώσει αρκετά δύσκολες ασίστ ανάμεσα από πολλά σώματα.
Άβαταρ μέλους
Shivaspace
 
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Πέμ 10 Σεπ 2020, 14:19

Re: 8. Malcolm Griffin

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Τρί 26 Οκτ 2021, 20:33

Ο καλύτερος με διαφορά στα κλεψίματα ήταν ο Ροουρι Μάρσαλ θυμάμαι ένα παιχνίδι με Δάφνη που είχε κάνει οκτώ κλεψίματα και από ένα σημείο και μετά έστηνε μόνος του παγίδες
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2530
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: 8. Malcolm Griffin

Δημοσίευσηαπό Shivaspace » Τρί 26 Οκτ 2021, 22:01

πρώτος πέρσι στα κλεψίματα ο Μάλκολμ..στην κανονική διάρκεια με 41!

http://www.esake.gr/en/action/EsakeTopplayers?idchampionship=03FFA3AC&idseason=00000001

πρώτος όμως και στα λάθη (turnovers) με 61! τελικά άν δεν ήταν τόσο καλός κλέφτης θα μας είχε κάψει τελείως ..όμως είπαμε ο παίκτης είναι φωτιά! τώρα ποιόν θα κάψει, αυτό παίζεται :mrgreen:
Τελευταία επεξεργασία από Shivaspace και Τρί 26 Οκτ 2021, 22:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Shivaspace
 
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Πέμ 10 Σεπ 2020, 14:19

Re: 8. Malcolm Griffin

Δημοσίευσηαπό cellophan » Τρί 26 Οκτ 2021, 22:11

Ιάσονας έγραψε:Ο καλύτερος με διαφορά στα κλεψίματα ήταν ο Ροουρι Μάρσαλ θυμάμαι ένα παιχνίδι με Δάφνη που είχε κάνει οκτώ κλεψίματα και από ένα σημείο και μετά έστηνε μόνος του παγίδες


Ρόουλ νομίζω
Άβαταρ μέλους
cellophan
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: Δευτ 03 Αύγ 2009, 03:24

Re: 8. Malcolm Griffin

Δημοσίευσηαπό GEOL » Τετ 27 Οκτ 2021, 06:22

Rawle Marshall, σε μας την περίοδο 2010-11 και πρώτος σκόρερ στο πρωτάθλημα.
GEOL
 
Δημοσιεύσεις: 2244
Εγγραφή: Σάβ 08 Μάιος 2010, 14:11

Re: 8. Malcolm Griffin

Δημοσίευσηαπό KalamarGiannis » Τετ 27 Οκτ 2021, 07:35

από τον Ρόουλ θυμάμαι κάτι που ΜΑΛΛΟΝ κανένας σας δεν θυμάται: παίζουμε έξω κάπου με μια μικρομεσαία ομάδα (ίσως στη Ρόδο) και ο ευέξαπτος δικός μας δέχεται κάποια πίεση με σκληρά μαρκαρίσματα από έναν Έλληνα γκρντ που πρέπει να ταν ο Καλαιτζής ο βάζελος. ΚΑι μετά από φάουλ που κερδίζει μόλις γυρνάν οι διαιτητές προς τη γραμματεία να δείξουν το σφύριγμα τραβάει από πίσω μια σφαλιάρα στο σβέρκο τον αντίπαλο που τα όλη δική του... δεν τον είδαν χε χε
>Βall every day
>Η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ-εμείς τελειώνουμε
>Καιρός για αποτοξίνωση από την υγιεινή διατροφή
Άβαταρ μέλους
KalamarGiannis
 
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: Δευτ 07 Σεπ 2009, 18:30

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης