Αριστείδης Λυκογιάννης

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 24 Ιαν 2022, 13:58

Για κάποιον σαν εμένα που δεν βλέπει Α1, είναι δύσκολο να κρίνει Έλληνες προπονητές που δεν έχουν έρθει κιόλας στον ΠΑΟΚ..
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Δευτ 24 Ιαν 2022, 16:33

Πολυ απλα βλεπεις την πορεια που χει διαγραψει ο καθενας.
Τ αποτελεσματα μιλανε. Ενας προπονητης που πηρε μια ομαδα πχ απο γ εθνικη, την εβγαλε ευρωπη και της εδωσε και τιτλο στην Α'(σουπερ καπ) για μενα κατι λεει.
Τι να δω αν το γυρισε εγκαιρα σε ζωνη? Καθαρα υποκειμενικο απ τη στιγμη που δεν εχω τις ιδιες πληροφοριες μ αυτον πριν και κατα τη διαρκεια του αγωνα.
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26576
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Δευτ 24 Ιαν 2022, 17:32

palok έγραψε:επειδή εδώ και 38 χρόνια που παρακαλουθώ μανιωδώς μπάσκετ, το φοκους μου ειναι πάντα στον προπονητή, μπορεί κάποιος να πεί (πέρα των αποτελεσμάτων ή πέρα αυυτού που έχουν δεί τα μάτια μας- ναι προφανώς μπορώ να κρίνω τον Σούλη τον Παπαθεοδώρου κλπ.) ποιοί είναι ΚΑΛΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ στην ελλάδα? π.χ. γιατί ο Γιατράς είναι ΠΡΟΠΟΝΗΤΑΡΑΣ? και ποιός αντίστοιχα είναι ΚΑΚΟΣ προπονητής? Ας κάνει κάποιος μια ανάλυση. Είμαι πολύ περίεργος.


Για μένα ένα κλικ πάνω από τους προπονητές πλην των τριών είναι οι Καστρίτης Κατσικάρης Αγγέλου και Ζούρος.
Φυσικά όλοι έχουν συν και πλην, σχεδόν όλοι έχουν τα κουσούρια τους και τις χρονιές τους. Λυκογιαννης, Παπαθεοδώρου, Σερελης, Μέξας, Παπανικολόπουλος, Βετούλας (ανεβασμένος) Νερατζάκης, είναι στα μάτια μου ένα κλικ κάτω. Χαρης Μαρκόπουλος, Βόβορας, Χριστόπουλος, Δέδας άγνωστοι Χ, δεν είναι εύκολο να κρίνεις.
Πεδουλάκης και Σούλης Μαρκόπουλος μία κατηγορία μονοί τους. Μία κατηγορία μόνος του και ο Φλεβαράκης.
Γιατράς, Μανωλόπουλος μακρυά για διαφορετικούς λόγους ο καθένας.
Όλα αυτά προσωπική γνώμη.

Αυτός που δείχνει έτοιμος αυτή τη στιγμή να παράγει καλό έργο όπου πάει με συνέπεια και να έχει σταθερά μοντέρνες μπασκετικά ιδέες σε σχέση με το υλικό που κάθε φορά έχει είναι ο Καστρίτης και νομίζω πως αν κινηθούμε για προπονητή το καλοκαίρι πρεπει να είναι στη κορυφή της λίστας μας.

Θα προσπαθήσω να αναφέρω και τι πρεπει να κοιτάει μία ομάδα σαν τον ΠΑΟΚ για προπονητή, κατα τη γνώμη μου, τύπου λίστα κριτηρίων. Αυτό δεν αφορά αλλαγή προπονητή μέσα στην περίοδο αλλά ανάθεση ομάδας σε προπονητή καλοκαίρι.

1. Να έχει παράξει έργο σε τουλάχιστον δύο ομάδες χαμηλότερου επιπέδου συνεχόμενα (κόβεται Σερέλης, Γιατράς).
2. Να είναι αποδεκτός χαρακτήρας (Κόβονται Αγγέλου Δέδας Γιατράς γιατί δεν ταιριάζουν με την ομάδα σε ύφος)
3. Να δουν την ομάδα ως το step up στην καριέρα τους και να νιώσουν την πίεση της θέσης. (Κόβονται Κατσικάρης Ζούρος Μανωλόπουλος)
4. Να μην έχουν ξαναέρθει στην ομάδα για να μην έχουν φθορά από την αρχή (Παπαθεοδώρου Μέξας Φλεβαράκης Σούλης).
5. Να θέλουν να έρθουν σαν τρελοί και να δώσουν σαφές πλάνο τι θέλουν να παίξουν, που θα οδηγήσει και με τί μπάτζετ για να μπορεί να τους αξιολογήσει ο Χατζόπουλος.

Υ. Γ. Πιο δύσκολο απ ότι νόμιζα
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2534
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό Ζοραν » Δευτ 24 Ιαν 2022, 18:26

Το καλός προπονητής στην Ελλάδα εμένα μου κάνει για σύντομο ανέκδοτο. Οι οποιοι πραγματικά καλοι έχουν φύγει εδώ και καιρό. Ίσως να αξιζει να σημειωθεί ο Καστρίτης που θεωρώ μέτριο αλλά με κάποιες ωραίες ιδέες και ο Χαρης που θέλει νομίζω χρόνο και υπομονή.
Πείτε μου έναν προπονητή που ξεχωρίζει σε όποια ομάδα και αν έχει δουλέψει για τα plays του , τα δουλεμένα transition και τα σωστά switch στην άμυνα (μη πω για τα rotation που επαφίονται στην εξυπνάδα του κάθε παίκτη), τα προετοιμασμένα στην προπόνηση split και set offence. Ποιος φαίνεται να προσαρμόζεται ή να αναζητά mismatch στοχευμένα και όχι συνέχεια και ευκαιριακά; Ποιος φαίνεται να δημιουργεί ομάδες με επιθετική κίνηση που δεν στηρίζεται στην επιθετικές ικανότητες 2 αντε 3 ξένων; Εχω βαρεθει τα ίδια και τα ίδια, pick and roll, drive με 5 αμυντικούς πάνω του και οτι βγει. Αντε το πολύ μια πάσα έξω αν ο ξένος μας δεν μας έχει γραμμένους και νοιάζεται λίγο για την ομάδα και όχι για τα μπονους του.
Μόνο καντήλια στο ταιμ ουτ και φωνές για παθος. Την έχουν δει όλοι ομπράντοβιντς απο τα lidl. Φτασαμε να θεωρούμε καλούς μόνο όσους μπορούν να βρουν καλούς ξένους. Και πάλι αυτοί πρέπει να είναι ήδη έτοιμοι, κανεις δεν μπορεί να τους εξελίξει. Το ότι πλέον δεν έχουμε πολύ καλούς Ελληνες παίκτες δεν σας κάνει εντύπωση; Ακόμα και τα όποια ταλέντα καίγονται πριν καν ξεχωρίσουν.
Άβαταρ μέλους
Ζοραν
 
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Τρί 05 Αύγ 2014, 17:08
Τοποθεσία: Όπου κάτσει....

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 24 Ιαν 2022, 18:40

Καλούς παίκτες μπορεί να βγάλει μόνο ο γαυροβάζελος πλέον. Οι υπόλοιποι είμαστε έρμαιο της σκοπιμότητας και του άμεσου αποτελέσματος.. Οι μισές ομάδες θέλουν να σώσουν τη χρονιά μέχρι το χειμώνα, οι υπόλοιπες να τσιμπήσουν κανένα δεκαχίλιαρο παραπάνω από την Ευρώπη.. Δεν υπάρχει υπομονή, χώρος, χρόνος να αναπτυχθεί και να δουλευτεί ένας εξελίξιμος 20ρης. Καλές οι συμβουλές στη προπόνηση, αλλά δεν αρκούν... Οπότε, δανεικός σε κανέναν ΚΑΟΔ, Παγκράτι και Κόροιβο μέχρι τα 25 και βλέπουμε...

Και μετά θα αναρωτιούνται μερικοί γιατί δεν έχουμε εθνική ομάδα και κρεμόμαστε από τα @@ του Γιάννη και του Θανάση..

Μπορεί ο ΠΑΟΚ να παίζει με Καμαριανό, Καμπερίδη και Ρούμογλου; Όχι, γιατί πρέπει να βγει στο BCL, όχι γιατί δεν αντέχεται η φάπα από τον Άρη και τον Κολοσσό, όχι γιατί θα πέσουμε (κι ας είμαστε 8οι ξέρω 'γώ).
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό renegade » Δευτ 24 Ιαν 2022, 21:48

Πώς μπορούμε να μιλήσουμε για καλούς ή όχι προπονηες οι οποίοι στηρίζονται σε παίκτες του τριχιλιαρου?
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14126
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Δευτ 24 Ιαν 2022, 21:52

Μαλιστα,δηλαδη καλος προπονητης ελληνας δεν υπαρχει.
Ολοι για τα σκυλια εκτος αν εχουν παιξει σε γαυροβαζελο.
Προφανως και οι ευρωπαικες επιτυχιες απεναντι σε ομαδες με πολλαπλασιο μπατζετ εγιναν γιατι στο παγκο των ξενων καθοταν καποιοι αλλοι αμπαλοι.
Σορυ δε θα παρω.

Υγ Κουσουρια εχουν ολοι ακομα και οι καλυτεροι.
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26576
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό Ζοραν » Δευτ 24 Ιαν 2022, 22:50

Χωρίς να θέλω να μπω σε αντιπαράθεση, θα μου επιτρέψεις με όλο το σεβασμό να απαντήσω, γιατι νομίζω οτι σε μένα έμμεσα απευθύνεσαι.
Επιμένω , καλός προπονητής στο ελληνικό πρωτάθλημα περα των 1.5 γνωστών δεν νομίζω οτι υπάρχει. Υπάρχουν μερικοί μέτριοι και πολλοί αδιάφοροι. Για το γιατί υποστηρίζω κάτι τέτοιο, προσπάθησα να το εξηγήσω όσο μπορούσα στο προηγούμενο ποστ μου, όπου και σε παραπέμπω. Οι καλοί, καλώς ή κακώς βρίσκονται σε άλλο πρωτάθλημα, ανώτερου επίπεδου από το τραγικό ελληνικό πρωτάθλημα γιατί έδειξαν ότι αξίζουν κάτι παραπάνω. Δυστυχώς δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει αλλά το ελληνικό πρωτάθλημα είναι σχεδόν νεκρό.
Για να καταλάβεις τι σημαίνει καλός προπονητής ή τουλάχιστον ικανός, θα φέρω ένα παλιό παράδειγμα για όσους το έχουν ζήσει από την ΠΑΟΚΑΡΑ μας. ΣΚΟΤ ΣΚΑΙΛΣ! Ανέλαβε στα μέσα της σεζόν (αν θυμάστε έγινε από παίκτης προπονητής σε ένα βράδυ) και πραγματικά ανέστησε την ομάδα, της έδωσε χαρακτήρα και εγώ προσωπικά είδα προπονητικά πράγματα που δεν είχα ξαναδεί. Έφτιαξε μια ομάδα του προπονητή, κατα την γνώμη μου ΟΜΑΔΑΡΑ, και φαντάσου χωρίς Πετζα( σχεδόν όλη την χρονιά τραυματίας) με τον Μπανε μόλις να έχει φύγει και με ξένους τους μετρίους Μπονερ και Ντεμπς. Δεν θέλω να μπω και σε τεχνικά θέματα νομίζω θα κουράσω. Αυτος ήταν ένας καλός προπονητής. Ποιος απο τους Έλληνες τους σημερινούς που συζητάμε μπορεί να κάνει μια ομάδα να παίζει έτσι; Πρόσεξε όχι να κερδίζει μόνο, να παίζει έτσι...
Οσο για τις νίκες επι μεγαλύτερων αντιπάλων, ναι γίνεται και θα γίνεται αλλά δεν συζητάμε για 1-2 παιχνίδια αλλά για την συνολική διάρκεια και πορεία των προπονητών. Πες ότι νικήσουμε 3 φορές φέτος τον σκατόγαυρο, ο ας πω φιλότιμος Λυκογιαννης θα είναι καλύτερος προπονητής απο τον Μπαρτζώκα;
Συμφωνώ όμως απόλυτα με το υστερόγραφο. Ακόμα και ο κορυφαιοι προπονητές του κόσμου έχουν κουσούρια.
Τελειώνωντας για να μην κουράζω, δεν διεκδικώ το αλάθητο και σαφώς μπορεί να κάνω λάθος και να αδικώ πολλούς. Όμως παραθέτω την γνώμη μου, προσπαθώντας πάντα να την στηρίξω με επιχειρήματα.

Palok θα ήθελα να ακούσω και την γνώμη σου μετα απο όλα αυτα μιας και εσυ το ξεκίνησες το θέμα.



Δεν κάνουμε παράθεση στο αμέσως προηγούμενο post.

Mod Team
Άβαταρ μέλους
Ζοραν
 
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Τρί 05 Αύγ 2014, 17:08
Τοποθεσία: Όπου κάτσει....

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό renegade » Δευτ 24 Ιαν 2022, 23:25

kataramenos5 έγραψε:Μαλιστα,δηλαδη καλος προπονητης ελληνας δεν υπαρχει.
Ολοι για τα σκυλια εκτος αν εχουν παιξει σε γαυροβαζελο.
Προφανως και οι ευρωπαικες επιτυχιες απεναντι σε ομαδες με πολλαπλασιο μπατζετ εγιναν γιατι στο παγκο των ξενων καθοταν καποιοι αλλοι αμπαλοι.
Σορυ δε θα παρω.

Υγ Κουσουρια εχουν ολοι ακομα και οι καλυτεροι.

Ισα ίσα.
Το πόιντ του Παλοκ φαντάζομαι ηταν ότι δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές στους Έλληνες προπονητές β ταχύτητας
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14126
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό apple64 » Δευτ 24 Ιαν 2022, 23:46

Λυκογιάννη δεν χρειάζεται να στο γράψω εγώ. Θα το γνώριζες, θα στο έχουν πει, θα το έχεις υποψιαστεί. Στο ΠΑΟΚ κράζαμε τον Παπαθεοδώρου παρότι έκανε υπέρβαση κάθε χρόνο, εσύ με τα αποτελέσματα που έχεις δεν έχεις καμία ελπίδα.

Ο ΠΑΟΚ να πέσει δεν γίνεται. Επομένως αναρωτιέμαι μόνος μου... τι στο καλό προσφέρει στην ομάδα αυτή η συζήτηση; Τίποτα προφανώς. Το αντίθετο. Το καλοκαίρι να το συζητήσουμε. Σήμερα κάνουμε κακό.
apple64
 
Δημοσιεύσεις: 1305
Εγγραφή: Πέμ 14 Αύγ 2008, 11:23

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό Dimg4 » Δευτ 24 Ιαν 2022, 23:59

Τι εγινε και εχετε πεσει να τον φατε ετσι? Που πηγε η στηριξη?
Dimg4
 

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό Shivaspace » Τρί 25 Ιαν 2022, 00:56

στο μπάσκετ τι είδους προπόνηση γίνεται , ξέρει κανείς λεπτομέρειες ? στοχεύουν καθόλου στην φυσική κατάσταση, στη δύναμη κτλ ?

πχ θα μπορούσε μια ομάδα χωρίς μεγάλο ταλέντο, να δουλέψει περισσότερο αυτό το κομμάτι και να δαγκώνει στους αγώνες..όμως ούτε αυτό βλέπω να γίνεται

ο προπονητής έχει λόγο σ αυτά ή είναι μόνο προφέσορας στα συστήματα και την τακτική, δεν το λέω για τον Λύκο αυτό, αλλά γενικότερα γιατί πραγματικά δεν ξέρω ακριβώς τι γίνεται στις προπονήσεις του αθλήματος σε επαγγελματικό επίπεδο.
Άβαταρ μέλους
Shivaspace
 
Δημοσιεύσεις: 3092
Εγγραφή: Πέμ 10 Σεπ 2020, 14:19

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό palok » Τρί 25 Ιαν 2022, 10:14

Ζοραν έγραψε:Palok θα ήθελα να ακούσω και την γνώμη σου μετα απο όλα αυτα μιας και εσυ το ξεκίνησες το θέμα.


δεν παρακολουθώ πλέον Α1 ώστε να έχω πλήρη άποψη. Βλέπω τις αντίπαλες ομάδες (και προπονητές) όταν παίζουν με εμάς. Για μένα είναι άλλη ερώτηση το αν είναι κάποιος καλός και άλλη αν είναι καλός για τον ΠΑΟΚ. Είναι άλλη ερώτηση αν κάποιος είναι καλός με μπάτζετ 350 και άλλο αν είναι καλός με τα διπλά. Δλδ. ο Παπαθεοδώρου είναι ένας προπονητής, στον οποίο δεν βρίσκω κάτι ιδιαίτερα μπασκετικό στο θέμα της παραγωγής, αλλά είναι winner, επιβάλλει στις διοικήσεις να του πάρουν παίκτες και είναι πετυχημένος. Και εγώ είμαι της σχολής Μαρκόπουλου (τον θεωρώ τον καλύτερο έλληνα προπονητή και μπορώ να γράψω μισό βιβλίο για αυτό) και Πεδουλάκη (επουδενί στο ίδιο επίπεδο με Σούλη κατ εμέ). Υπάρχουν οι Κατσικάρης, Δέδας και Ζούρος που έχουν δουλέψει πολύ στο εξωτερικό, δεν έχω καταλήξει ειλικρινά. Απο κει και πέρα, όλοι οι υπόλοιποι, ίδιο περίπου καζάνι (με κάποιους σε πολύ χαμηλότερο επίπεδο- δε θέλω να πώ ονόματα, 2 ας πούμε που έφυγαν ήδη από τις ομάδες τους φέτος). Ο Καστρίτης και εμένα μου κάνει ως προφιλ (και νιώθω, χωρίς να ξέρω, οτι είναι δουλευταράς) αλλά αν μου βάζατε το μαχαίρι στο λαιμό θα έλεγα Καντζούρης που δείχνει στόχευση σε άμυνα και επίθεση (και πιστεύω οτι με 600 χιλιάρικα μπάζτετ θα εξασφάλιζε 4αδα).
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό freemind » Τρί 25 Ιαν 2022, 10:21

Dimg4 έγραψε:Τι εγινε και εχετε πεσει να τον φατε ετσι? Που πηγε η στηριξη?


Ε στήριξη σε κάποιον που δείχνει ότι κάτι κάνει

αυτός έχει μια ομάδα αδούλευτη εντελώς σε άμυνα και επίθεση (παρότι μάλιστα ήμασταν οι πρώτοι που φτιάξαμε το ρόστερ)
κάνει χάλια ροτέισιον και διαχείριση
οι παίκτες έχουν παράπονα από την συμπεριφορά του

ε τι άλλο να θέλουμε για να μην τον στηρίζουμε

και τα λέω εγώ που ελάχιστες φορές στην ζωή μου είπα για ποδόσφαιρο ή μπάσκετ, ότι πρέπει να φύγει ο προπονητής γιατί θεωρώ ότι η ομάδα γίνεται μεγάλη όταν μένει ο προπονητής
Άβαταρ μέλους
freemind
 
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 08:30

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Τρί 25 Ιαν 2022, 12:21

Εκεί που έγραψα πριν νεραντζακης καντζουρης εννοούσα :mrgreen:

Απλά δεν υπάρχει μεγάλη εικόνα από τη δουλειά του πλην φέτος
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2534
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης