Λήκι - ΠΑΟΚ 77-76,Σχόλια & Παραλειπόμενα

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες του νέου πρωταθλήματος Basket League και όλων των παραλειπομένων...

Re: Λήκι - ΠΑΟΚ 77-76,Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Πέμ 21 Απρ 2022, 10:26







Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46917
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Λήκι - ΠΑΟΚ 77-76,Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό palok » Πέμ 21 Απρ 2022, 11:50

τί ωραίο κάρφωμα έκανε ρε ο άλλος. Τρεις διαιτητές δάκρυσαν και είπαν παίζεται για το καλό του αθλήματος. Φέρτε Λαύρια (περσινά) και άρη στην ελληνική Α1 να δούμε άσπρη μέρα.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10606
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Λήκι - ΠΑΟΚ 77-76,Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Πέμ 21 Απρ 2022, 16:13

Επειδη λεγονται διαφορα για το τελος οσοι καταλαβαινετε ενα δραμι δειτε ξανα την τελευταια φαση. Πως λειτούργησε η ομαδα. Πως ανοιξε η αμυνα? Ποια ηταν η αρχ. επιλογη? Πηγαμε για τριποντο ? Εφοσον δε βγηκε η πρωτη ποιες οι εναλλακτικες?



Tolaros έγραψε:Με όλα αυτά που έγιναν ΚΕΡΔΙΖΕ η ομάδα 5 πόντους 1.30 πριν το τέλος κα την μπάλα δικιά μας κ δεν μπορεί να του πει του να μην πάει για σκοτωμένο τρίποντο? Ε γαμησε μας ρε λυκο


Ρε Τολη επειδη εχουμε πιει και μια cola zero μαζι, στο θεο που πιστευεις ΤΙ γραφεις? Σε ροη αγωνα?
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26729
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Λήκι - ΠΑΟΚ 77-76,Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό ilovegame27 » Πέμ 21 Απρ 2022, 16:45

Μερικές φορές δεν θέλω να σκοτωσω το μυαλό μου για αυτο δεν διαβάζω όλατα σχόλια!
Επειδη όλοι συμφωνουμε πιστεύω ότι η αντίπαλη άμυνα έπαιξε ξυλο ( τα σκουλήκια για να δικαιολογηθούν λένε ότι η ομάδα τους παίζει στο όριο του φάουλ κάτι σαν ΑΝΕΜΟΓΚΑΣΤΡΙ δηλαδή) !
Τώρα για την τελευταία φάση όλες οι ομάδες γνωρίζουν ότι την τελευταια φάση θα την πάρει ο Λοβ και θα ανοίξουν οι υπόλοιποι για το ενας εναντιον ενος στο οποίο ειναι πολύ καλός!
Έτσι ο Λυκογιαννης έπρεπε να εχει και Plab B σε αυτην την περίπτωση!Η επίθεση ηταν πολύ καλή και εδικά που ο Ντι Λέο έδωσε την έξτρα πάσα στον παιχτή με 48% στα τρίποντα! Αν κάποιος έμπαινε μεσα να κερδίσει φάουλ το πιο πιθανον ήταν να μην δώσουν τιποτα ειδικά με την ατμόσφαιρα που υπήρχε στο γήπεδο!
Αυτά τα ολίγα από εμενα
Άβαταρ μέλους
ilovegame27
 
Δημοσιεύσεις: 1806
Εγγραφή: Δευτ 21 Ιούλ 2008, 16:30
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ

Re: Λήκι - ΠΑΟΚ 77-76,Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Tolaros » Πέμ 21 Απρ 2022, 17:35

kataramenos5 έγραψε:Επειδη λεγονται διαφορα για το τελος οσοι καταλαβαινετε ενα δραμι δειτε ξανα την τελευταια φαση. Πως λειτούργησε η ομαδα. Πως ανοιξε η αμυνα? Ποια ηταν η αρχ. επιλογη? Πηγαμε για τριποντο ? Εφοσον δε βγηκε η πρωτη ποιες οι εναλλακτικες?



Tolaros έγραψε:Με όλα αυτά που έγιναν ΚΕΡΔΙΖΕ η ομάδα 5 πόντους 1.30 πριν το τέλος κα την μπάλα δικιά μας κ δεν μπορεί να του πει του να μην πάει για σκοτωμένο τρίποντο? Ε γαμησε μας ρε λυκο


Ρε Τολη επειδη εχουμε πιει και μια cola zero μαζι, στο θεο που πιστευεις ΤΙ γραφεις? Σε ροη αγωνα?


Πιο ψύχραιμα σήμερα.
Γενικά με τη διαχείριση του Τολιόπουλου έχω μεγάλο θέμα.
Το παιδί έχει μια ικανότητα στο σκοράρισμα αδιαμφισβήτητα.
Ε λοιπόν τόσους μήνες, άμα βάλει καλάθι και κυρίως τρίποντο, είναι ΣΙΓΟΥΡΟ ότι στην επόμενη επίθεση θα το ξαναπάρει. Δε βλέπει γήπεδο , δε βλέπει συμπαίκτες, δε βλέπει ΤΙΠΟΤΑ. Κρατά την μπάλα στα χέρια 20" από τα 24" της επίθεσης και είτε θα επιχειρήσει ντράιβ είτε σκοτωμένο σουτ.
Αυτό γίνεται ΚΑΘΕ ματς, μήνες. Ο τύπος βάζει ένα καλάθι και ξέρω ότι έχει υποθηκεύσει τις επόμενες κατοχές.
Ε αυτό ο Λύκος ΔΕ γίνεται να μην το βλέπει ρε φίλε, δε γίνεται να μην μπορείς να πάρεις τα θετικά από κάθε παίκτη και να τον αφήνεις χωρίς χαλινάρι.
Και το ένα τούβλο το έριξε σε επίθεση μετά από τάιμ αουτ, ποια ροή αγώνα. Τους μιλούσε ένα λεπτό, η ομάδα μπαίνει μέσα και κάνει αυτό. Έλεος.
Άβαταρ μέλους
Tolaros
 
Δημοσιεύσεις: 5546
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2007, 22:16
Τοποθεσία: Ντεπώ

Re: Λήκι - ΠΑΟΚ 77-76,Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Πέμ 21 Απρ 2022, 19:21

Σα να μου λες οτι για τις σημερινες μλκιες του Ζαμπα φταιει ο Λουτσεσκου..Πασο.
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26729
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Λήκι - ΠΑΟΚ 77-76,Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Tolaros » Πέμ 21 Απρ 2022, 19:27

Δεν είναι το ίδιο άθλημα ρε κατ, άλλο η μπάλα αλλο
το μπάσκετ.
Στο δεύτερο ο προπονητής είναι χίλιες φορές επιδραστικοτερος στον αγώνα, φάση με τη φάση.
Τεσπα το κουράσαμε κ κουράσαμε κ άλλους ,πάμε να πάρουμε τα επόμενα
Άβαταρ μέλους
Tolaros
 
Δημοσιεύσεις: 5546
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2007, 22:16
Τοποθεσία: Ντεπώ

Re: Λήκι - ΠΑΟΚ 77-76,Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Παρ 22 Απρ 2022, 08:26

Και 50 ταιμ να επαιρνε ο Λυκος ο χαρακτηρας του Τολιο ειναι τετοιος που δε χαμπαριαζει, θελει τη μπαλα, θελει να ναι πρωτο βιολο. Το χε πει ο Λυκογιαννης πριν 3-4 αγωνιστηκες για παικτες που επρεπε ν αποδεχθουν το ρολο τους. Και το χε πει κι ενας προπονητης το καλοκαιρι (off the record) οτι αυτος μπορει να σου πάρει παιχνιδια μονος του η να σου γ.... τ αποδυτηρια.
Αν εμπαινε γινοταν ηρωας αν οχι.. Ζαμπα.
Λαθη σιγουρα θα βρεις στη διαχειρηση. Για μενα ισως θα πρεπε οταν περασαμε με 11 και με βαση το γεγονος οτι οι ποντοι εμπαιναν με το σταγονομετρο να παμε σε αργες επιθεσεις, να παγωσουμε το ρυθμο. Εκει ηθελε Ματζαρη αλλα οταν ο αλλος ειναι 0 απο 0 ειναι δικοπο μαχαιρι. Ισως λεω, προπονητης δεν ειμαι. Εγω βλεπω 2 παραμέτρους κι ενας προπονητης 102..
Για να σταυρωσω εναν προπονητη θα πρεπει να χει κανει αυτος ολες τις επιλογες απ τη συνθεση του ροστερ τον ιουνιο μεχρι τη διαχειρηση στο τελ παιχνιδι. Φετος τις εκαναν ο κοβιντ η γκαντεμια κι ο Αυγενακης.




Υγ Ακυρο επαιζε ο μαντζαρης χαχαχα Αορατος
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26729
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Λήκι - ΠΑΟΚ 77-76,Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό palok » Παρ 22 Απρ 2022, 09:10

αν έχεις τον michael jordan στην ομάδα ζεις με αυτό. Αν είσαι προπονητής, σχεδιάζεις άλλο, και ο τολιόπουλος κάνει μόνος του τα δικά του, ή φεύγεις ή φεύγεις τον τολιόπουλο.

PS1: 21-7 οι βολές στο δευτερο.
PS2: 2 παραπάνω βολές βάρεσαν στο δεύτερο από όεσες βαράνε σε ΕΝΑΝ αγώνα.
PS3: 3 παίκτες του άρεως βάρεσαν 11 παραπάνω βολές από όλον τον ΠΑΟΚ.
PS4: τον Μάντζαρη πόσο τον πληρώνεις ρε Χατζόπουλε?
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10606
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Λήκι - ΠΑΟΚ 77-76,Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Παρ 22 Απρ 2022, 10:11

Εδω ρε παλοκ εφυγε ο Καζαμπουμπου ο ογκμπειντε και φεραμε το τιποτα. Εφυγε ο Μαρβιν κι ηρθε ο ξεβαμενος. Αν διωξεις τολιοπουλο ποιον θα φερεις? Αφου μπηκαμε μεσα με τα τσαρουχια. Για να κανεις τι? Να σε σφαζουν τα κορκακια χωρις αναισθητικό ? Το πε ο Χατζο στοχος η εξυγίανση
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26729
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Λήκι - ΠΑΟΚ 77-76,Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό palok » Παρ 22 Απρ 2022, 10:54

ωραία η εξυγίανση (πού να καταλάβω εγώ? λογικό) αλλά να μας πεί και στο τέλος της ημέρας τι μπατζετ έκανε για να ναι 1 νίκη πάνω από τον απόλλωνα πατρών.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10606
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Λήκι - ΠΑΟΚ 77-76,Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό KalamarGiannis » Παρ 22 Απρ 2022, 11:23

έτσι για να διαφωνίσω ΜεγαλοΠαρασκευιάτικα, το μπάτζετ αν δεν ήταν τόσο όσο τώρα θα κινδυνεύαμε...
σε μια χρονιά που τίποτα δε βοήθησε την ομάδα, ούτε η τύχη ούτε η ικανότητα ούτε ο κόβιντ (λαός στην κερκίδα), μαμήθηκαν τα πάντα, φεύγει ο καλύτερος παίκτης, έρχεται και η ήττα στον πόντο σε καμιά δεκαριά ματς (τα κοράκια καθοριστικά πιστεύω σχεδόν σε όλες, Περιστέρι, σκουλικι κλπ.) ε τότε μάλλον πρέπει να λέμε κι ευχαριστώ που είμαστε πάνω από τους Πατρινούς.
Το μόνο που με χαλάει είναι ότι με τα ρίσκα που του βγήκαν του Λύκου προχθες αν έμπαινε το τρίποντο του Γκριν (που είναι πολύ καλός σουτέρ για μένα και μια επιλογή που θα την έπαιρνα αν μου την προσφέραν θεωρητικά) θα έφτιαχνε λίγο την άσχημη εντύπωση που μας δίνει φέτος...
Μπασκετική ανάλυση δεν κάνουμε πια παιδιά, αντί για τα κλασικά που λέμε όλοι "χάλια μπάσκετ χάλια ομάδα πονάνε τα μάτια μας" , θα θελα ΠΟΛΥ να διαβάσω και κάτι από όσους ξέρετε μπάσκετ και μπορείτε, δηλ. έχουμε εδώ μέσα καθηγητές-σκαουτερ , παιδιά που παίξαν Ρακέτα Β Εθνική κτλ. και κανείς δεν γράφει κάτι για την τακτική που είδαμε...
Ξεκίνησε ο Λύκος με πεντάδα έκπληξη και του βγήκαν τα πάντα, η ομάδα είχε παλμό, πατούσε στα πόδια της, κι όταν πήρε πάνω του ο αντίπαλος άντεχε, γενικά κάτι έπαιζε, είχε σκληράδα απέναντι στο ξύλο που έπεφτε, δεν έδειχνε παραίτηση ή πανικό, το παιξε το ματς πιστεύοντας, και το χασε στον πόντο στο ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΣΟΥΤ.
Αν για όλα αυτά δεν βρίσκεται κανείς να πει κάτι, για μένα προσωπικά χάνει σε αξία η παρέα μας , i am sorry.

Από κάποιους από σας έχω υψηλές απαιτήσεις, και ΟΚ όλοι οι άλλοι που δεν το χουμε μπορούμε να λέμε χάσαμε πάλι ου ρε ψοφίμια κτλ κτλ.
ΥΓ Τον Κέλι τον αντιμετώπισε σωστά ο κόουτς ;; ΣΑΦΩΣ. Ορίστε, σας δίνω το λόγο , πως και γιατί, πέτυχε το hack a sack ή όχι;
>Βall every day
>Η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ-εμείς τελειώνουμε
>Καιρός για αποτοξίνωση από την υγιεινή διατροφή
Άβαταρ μέλους
KalamarGiannis
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Δευτ 07 Σεπ 2009, 18:30

Re: Λήκι - ΠΑΟΚ 77-76,Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Παρ 22 Απρ 2022, 12:55

palok έγραψε:ωραία η εξυγίανση (πού να καταλάβω εγώ? λογικό) αλλά να μας πεί και στο τέλος της ημέρας τι μπατζετ έκανε για να ναι 1 νίκη πάνω από τον απόλλωνα πατρών.



Εχασε 3 βασικους ο απολλωνας( Γκριφιν, Μαρβιν, Καρτερ)
Επαιζε ευρωπη(2 παιχνιδια τη βδομαδα ταξιδια κλπ) με μιση ομαδα?
Πληρωνε 6 μηνες παικτη που δεν επαιζε(Γκριφιν)?
Ειχε τετοιες διαιτησιες ο απολλωνας?
Ειχε μονο 1 βασικο απο περσι(μονο ο Λοβ κι ο Ρουμογλου εμειναν) στην ομαδα?

Σε μια νορμαλ σαιζον αμα ειμαστε 1 νικη πανω απ τον απολλωνα μαζι σας, να του παρω το σκαλπ. Φετος κανω το σταυρο μου που δε κανουμε παρεα τη γρια.
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26729
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Λήκι - ΠΑΟΚ 77-76,Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό BlackMagicPAOK » Παρ 22 Απρ 2022, 14:48

Το ματς χάθηκε στο 4ο δεκάλεπτο, τότε που εμείς δεν μπορούσαμε να αλλάξουμε πάσα, να τελειώσουμε μια επίθεση. Για περίπου 5-6 λεπτά είχαμε βάλει μόνο 2π.
Εκείνη είναι και η χρονική περίοδος που φάγαμε το περισσότερο "ξύλο", με τα κοράκια να τα αφήνουν όλα.
(εμείς μπήκαμε στο μπόνους 2 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα!).
Εκει ο Λύκος όφειλε να βρει μια λύση.
Δηλ να βρει τρόπο να κατεβάζουμε με ασφάλεια την μπάλα, να γίνονται πχ άμεσες πάσες, να παίξει με πολλούς χειριστές, με γρήγορους γκαρντ..
Και προφανως να βρει λύση με γνώμονα την αντιμετώπιση της ομάδας από την διαιτησία. Δηλ ότι φάουλ δεν μας έδιναν ούτε σε... κεφαλοκλειδωμα..
" Oλα ειναι δρομος "
Άβαταρ μέλους
BlackMagicPAOK
 
Δημοσιεύσεις: 3675
Εγγραφή: Δευτ 23 Φεβ 2015, 21:53
Τοποθεσία: Γιάννενα

Re: Λήκι - ΠΑΟΚ 77-76,Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Παρ 22 Απρ 2022, 19:02

Αμα ζηταμε να κερδισει τεροια διαιτησια δεν εχει νοημα η κουβεντα
Καντε ενα κοπο να ξανδειτε την 4η πιο ψυχραιμα. Την εχει το ερτφλιξ. Παρτε και κανα χαπι καλου κακου.
Βαζω και τις... εξηγησεις Λυκογιαννη για το τι εγινε.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ mateco κ.Λυκογιάννης, μιλώντας μετά το τέλος του αγώνα με τον Άρη στο Αλεξάνδρειο και στην αρχική του τοποθέτηση τόνισε: «Έγινε ένα πολύ όμορφο και δυνατό παιχνίδι. Όπως έχει συμβεί αρκετές φορές φέτος, χάσαμε μία πολύ μεγάλη ευκαιρία. Προς το τέλος του παιχνιδιού φέραμε την κατάσταση στα χέρια μας. Μας στοίχισαν κάποιες κακές επιλογές που είχαμε στην επίθεση και το γεγονός ότι ο Άρης βρήκε μεγάλα σουτ, τα οποία βοήθησαν να γυρίσει το παιχνίδι. Σίγουρα το παιχνίδι σημαδεύτηκε από τις δύο τελευταίες κατοχές μας. Είμαι πολύ απογοητευμένος κυρίως για την πρώτη, γιατί άλλο πράγμα είπαμε στο τάιμ άουτ και αδικαιολόγητα άλλο κάναμε, με αποτέλεσμα να πετάξουμε μια κατοχή χωρίς λόγο και σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο . Στην τελευταία επίθεση ήμασταν απόλυτα βέβαιοι, ότι θα βρίσκαμε ελεύθερο σουτ, το βρήκαμε δεν το βάλαμε και κάπως έτσι γράφτηκε η ιστορία αυτού του αγώνα…»

Απαντώντας σε ερωτήσεις, ο κόουτς Λυκογιάννης αναφέρθηκε…

Στην άμυνα που έπαιξε ο Άρης και ειδικά στην 4η περίοδο… «Ο Άρης έτσι παίζει σε όλο ο πρωτάθλημα. Το αν είναι στο όριο του φάουλ ή πάνω από το όριο δεν είναι δουλειά δική μου να το αξιολογήσω. Στο μομέντουμ ο Άρης, βρήκε δύο πολύ γρήγορα τρίποντα και ψαλίδισε τη διαφορά. Δεν είχαμε καλές επιλογές στην επίθεση, είχαμε και μία φάση με τον Καμαριανό κάτω από το καλάθι, που κατά τη γνώμη μου είναι αμφισβητούμενη και είναι πολύ κρίσιμη και θεωρώ ότι έχει γίνει φάουλ Η άποψη μου είναι ότι το παιχνίδι κρίθηκε από τις δύο επιθέσεις μας στο τέλος. Στην πρώτη που πήρε την απόφαση αυτή ο Τολιόπουλος και πετάμε την μπάλα, που δεν κατάλαβα γιατί και στην τελευταία επίθεση που σουτάραμε ελεύθεροι και δεν το βάλαμε».

Στο λόγο για τον οποίο ο ΠΑΟΚ mateco έχασε πολλά παιχνίδια στο τέλος… «Πολλά πράγματα φταίνε για να φτάσει εκεί ένα παιχνίδι. Αν σφυριχτεί ένα φάουλ, αν δε γίνει μία λάθος επιλογή ένα λεπτό πριν, δε φτάνεις στο τελευταίο σουτ. Εκεί είναι θέμα τύχης και ικανότητας. Βγάλαμε ένα εντελώς ξεμαρκάριστο σουτ που το πήρε ο Phil Greene που είναι σκόρερ και σουτέρ. Τι να πούμε παραπάνω; Ας πούμε ότι φταίει ο Λυκογιάννης που πάνε τα παιχνίδια στον πόντο και τα χάνει η ομάδα… Θέλει και ι τύχη συν άλλες λεπτομέρειες. Ο Άρης έβαλε τρία πολύ μεγάλα σουτ σε κρίσιμο σημείο κι εμείς δεν είχαμε τις ενδεδειγμένες επιθέσεις».
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26729
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πρωτάθλημα Basket League

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης