ΠΑΟΚ - Περιστέρι 86-87MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες του νέου πρωταθλήματος Basket League και όλων των παραλειπομένων...

MVP

Love
22
85%
Griffin
1
4%
Τολιόπουλος
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Γιάνκοβιτς
2
8%
DiLeo
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Carter
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Καμπερίδης Γ.
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ogbeide
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Jones
1
4%
Καμαριανός
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων : 26

Re: ΠΑΟΚ - Περιστέρι 86-87MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό obanebane » Δευτ 01 Νοέμ 2021, 17:28

Κανένας προπονητής στον πλανήτη δεν δίνει οδηγία για φάουλ με 4" να μένουν και να είναι με 2 πόντους μπροστά η ομάδα του.
Μη τρελαθούμε τελείως,δε γίνεται να κρίνουμε εκ του αποτελέσματος,μιας φάσης 4".
Η ομάδα έχει ανορθογραφίες στο ροστερ,δεν έχει τεσσάρι δεν έχει δεύτερο πενταρι, δεν έχει άσσο και δεν έχει έναν ακόμα σκόρερ.
Όποιος επιμένει να μην τα βλέπει αυτά, θα απογοητεύεται και θα ψάχνει ευθύνες στο κοουτσαρισμα και δεν ξέρω εγώ που αλλού.
Δε γίνεται όλα τα παιχνίδια μας να είναι θρίλερ και να κρίνονται στις τελευταίες 2-3 επιθέσεις.
Η ομάδα δεν έχει τους κατάλληλους παίχτες που θα της δώσουν ισορροπία για να καθαρίσει τα παιχνίδια που είναι στα μέτρα της,πριν φτάσει στις τελευταίες επιθέσεις των αγώνων με αποτέλεσμα να ζούμε σε επανάληψη τα φετινά.
Με λίγα λόγια είναι ανισόρροπη.
Σίγουρα έπαιξαν ρόλο οι απουσίες και ότι δεν μπόρεσαν να γίνουν σωστές προπονήσεις,για την κακή πορεία.
Δεν είναι όμως το κυρίως πρόβλημα.
Το ροστερ μας είναι κάτω από Προμηθέα,Λαύριο, Περιστέρι και στα ίδια επίπεδα με Ηρακλή,Κολοσσό.
Δηλαδή παίζουμε για τις Θέσεις 7-10.
Πολλοί θα διαφωνήσουν, κάποιοι άλλοι θα θυμώσουν, αυτή όμως είναι η πραγματικότητα.
Τελευταία επεξεργασία από obanebane και Δευτ 01 Νοέμ 2021, 19:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24567
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: ΠΑΟΚ - Περιστέρι 86-87MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Δευτ 01 Νοέμ 2021, 19:00

obanebane έγραψε:Κανένας προπονητής στον πλανήτη δεν δίνει οδηγία για φάουλ με 4" να μένουν και να είναι με 2 πόντους μπροστά η ομάδα του.
Μη τρελαθούμε τελείως,δε γίνεται να κρίνουμε εκ του αποτελέσματος,μιας φάσης 4".


Πρώην παικτης του ΠΑΟΚ χτες εξω από το γήπεδο σε συζήτηση μου είπε κατα λέξη.
Μεγάλη συζητηση αν πρέπει να γίνει φάουλ στα τέσσερα δευτερα στο συν δύο και τώρα συζητάμε εκ του απότελέσματος. Σε τέτοια φάση αυτό που δεν πρέπει να γίνει με τίποτα είναι βοήθεια, και να μην χαθεί εύκολα μαρκάρισμα στην επαναφορά (νομίζω για τον Γκρίφιν).
Και συμπλήρωσε, εγώ μάλλον σήμερα θα έδινα εντολή για φάουλ αλλά αυτή η συζήτηση δεν έχει κανένα νόημα.

Εμένα η ενστασή μου για το φάουλ δεν είναι γενική, είναι στη συγκεκριμένη περίπτωση. Σε ένα γήπεδο που θα γίνει κόλαση γιατί να μην κάνεις φάουλ, σε μία ομάδα που σουτάρει με 75% στις βολές που σημαίνει 56% πιθάνοτητα να μπουν και οι δύο χωρίς να λαμβάνεται υπόψιν και η έξτρα πίεση που δημιουργεί η συγκεκριμένη φάση όταν έχει 53,5% εντός παιδιάς εκεινη τη στιγμή.

kataramenos5 έγραψε:Δεν ειναι παραξενο που ο κοουτς επεμενε. Και ποιον να βαζε δλδ οταν 6 παικτες απ τον παγκο σου δωσαν 8 ποντους ολους κι ολους σε 38 λεπτα(Τολιο, χριστοδ., ογκμπε, καρτερ, καμπερ, καμαριανος)


Θα μπορούσε κατα τη γνώμη μου να έβαζε τον Τολιόπουλο, οχι στο τέλος αλλά κατα την διαρκεια της τεταρτης περιοδου. Θα μπορούσε να έβαζε και τον Χριστοδούλου μεταφέροντας τον Λοβ στο ένα ωστε να περάσει η μπάλα από τα χέρια του όταν τον κλειδωσε ο Κατσίβελης στις άκρες του γηπέδου. Κοιτώντας το ρανκινγ των παικτών ο Τολιόπουλος ήταν στο +4 και ο Γκρίφιν στο -8 σε όλο τον αγώνα (βασίζεται στα προσωπικα στατιστικά και όχι το +- πόντων) που δεν μπορεσα να το βρώ

kataramenos5 έγραψε:ΥΓ Καντε κι ενα κοπο να δειτε στο ερτφλιξ τα 5 τελ λεπτα της 3ης και πως το 57-45 εγινε 57-58.Επιστημονες....


Το ξαναείδα. Από το 57 -43 ως το 57 -58 2 και 38 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις.
Τρώμε 15 σερί πόντους
2ποντο από τραγική αμυνα του Γκρίφιν
Σκοτωμένο τριποντο του Λίνου πάνω σε αμυνα.
2ποντο Μπραουν από κακη άμυνα τολιοπουλου. Ταιμ ουτ
Τριποντο από μίλλερ πάνω σε άμυνα
Τριποντο μίλλερ από τραγική αμυντική συμπεριφορά καμαριανου

Το συμπερασμα ποιο είναι ?
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2534
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: ΠΑΟΚ - Περιστέρι 86-87MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό obanebane » Δευτ 01 Νοέμ 2021, 19:05

Τους διαιτητές εννοεί ο Κατ.
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24567
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: ΠΑΟΚ - Περιστέρι 86-87MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Δευτ 01 Νοέμ 2021, 19:12

ΟΚ σορρυ kat
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2534
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: ΠΑΟΚ - Περιστέρι 86-87MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό palok » Δευτ 01 Νοέμ 2021, 21:02

πάντως παιδιά, άσχετο, δεν πολυκαταλαβαίνω τί μπάσκετ βλέπετε (δεν εννοοώ, ούτε υπονοώ κάτι). Στο σύγχρονο μπάσκετ αν δεν μιλάμε να σε πιάνουν ελιτ αμυντικοί, δλδ πόση διαφορά κατά τη γνώμη σας έχει αν σουτάρει κάποιος με 40% τρίποντο με άμυνα πάνω του ή αν είναι από τα 8 μέτρα ή ή ...

PS: επίσης Ιάσονα ένα σχόλιο που ξέχασα στα λεγόμενά σου. Θεωρώ χασιμο χρόνου την ύπαρξη παικτών τύπου Ρούμογλου στον ΠΑΟΚ. Δεν ξερω αν υπαρχει κανονισμος στην Α1. Παντως εγω θα παιρνα εναν σαν τον Πετροπουλο της ΑΕΚ από Α2 για 11ο και 12ο παίκτη.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: ΠΑΟΚ - Περιστέρι 86-87MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Γερασίμου » Δευτ 01 Νοέμ 2021, 21:28

Αυτό το buzzer-beater πάντως είναι πολύ bitter για την ομάδα μας. Να θυμηθώ ξεκινώντας από το 1982 στον τελικό κυπέλλου με τον βάζελο στον οποίο βέβαια έγινε και απροκάλυπτη σφαγή (63-65), δύο φορές με τον συμπολίτη το 1991 στα τελευταία 15΄΄ ενώ είμασταν μπροστά με 4 πόντους και αυτοί οι δύο αγώνες στοίχισαν τον τίτλο (το ποτέ-ποτέ-ποτέ των σκουληκιών μετά τους δύο αυτούς αγώνες ακόμα αντηχεί στα αυτιά μου), τελικό με Ρεάλ 1992, ημιτελικός με Μπένετον στο ΣΕΦ το 1993 (ευτυχώς απουσίαζα εκτός Ελλάδος και η κρυάδα ήλθε τηλεφωνικά και όχι ζωντανή), άλλη μια φορά με τον συμπολίτη με follow του Αγγελίδη σε νεκρό χρόνο (χωρίς πάντως επίπτωση στην τελική κατάταξη, νομίζω το 1995) και δεν θυμάμαι κάποια άλλα ενδεχόμενα, συν τα δύο φετινά.
Άντε, έξυσα πληγές και έχουμε κρίσιμο αγώνα την Πέμπτη το βράδυ.
Γερασίμου
 
Δημοσιεύσεις: 4856
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 11:58

Re: ΠΑΟΚ - Περιστέρι 86-87MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Δευτ 01 Νοέμ 2021, 22:41

Σορυ Ιασονα ειναι απ το 7' και μετα.
Εχουμε φαουλ στο Λοβ που δε δινεται. Στο μπερδεμα με Ντιλεο στην κορυφη, καθαρο φαουλ στον Ντιλεο και αμεσως μετα δινεται το φαουλ στο Μαλκομ και εξεταζεται ως αντιαθλητικο στο βιντεο. Διαφορα 1" οι 2 φασεις δε μπορει να μην ειδαν το καθαρο φαουλ στο Ντιλεο. Στη συνεχεια επιθ. φαουλ στο Μαρβιν στην επιθεση σε σκριν για τον Λοβ. Μαλλον ανεπνεε βαρια γιατι το ποδι του μετακινηθηκε πριν καν περασει ο Λοβ.
Φαουλ σε Τολιοπουλο που δε δινεται και οδηγει σε κακη πασα στο Μαρβιν
Αμυντικο κατοπιν σε Ντιλεο που απλα σηκωνε τα χερια να μαρκαρει Λινο.Ο Ντιλεο ενα μικρο εγκεφαλικο το παθε εκει. Δειτε αντιδραση.
Ηρθαν και τα τριποντα του (Ρετζι?) Μιλλερ απ τα 7,5 κι εδεσε το γλυκο.
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26576
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: ΠΑΟΚ - Περιστέρι 86-87MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό palok » Τρί 02 Νοέμ 2021, 08:58

Ιάσονας έγραψε:Πρώην παικτης του ΠΑΟΚ χτες εξω από το γήπεδο σε συζήτηση μου είπε κατα λέξη.
Μεγάλη συζητηση αν πρέπει να γίνει φάουλ στα τέσσερα δευτερα στο συν δύο και τώρα συζητάμε εκ του απότελέσματος.


στα 4'' να κάνεις φαουλ ενώ είσαι πάνω με 2? μπορεί να μας βοηθήσει αν έχει γίνει ποτέ αυτό σε παιχνίδι μπάσκετ?
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: ΠΑΟΚ - Περιστέρι 86-87MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό anekfrastos » Τρί 02 Νοέμ 2021, 09:47

ε δεν είπε ότι ήταν πρώην παίκτης του μπάσκετ
He's not the messiah, he's a very naughty boy!
Άβαταρ μέλους
anekfrastos
 
Δημοσιεύσεις: 2819
Εγγραφή: Δευτ 30 Δεκ 2013, 00:14

Re: ΠΑΟΚ - Περιστέρι 86-87MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Τρί 02 Νοέμ 2021, 09:54

kataramenos5 έγραψε:Σορυ Ιασονα ειναι απ το 7' και μετα.
Εχουμε φαουλ στο Λοβ που δε δινεται. Στο μπερδεμα με Ντιλεο στην κορυφη, καθαρο φαουλ στον Ντιλεο και αμεσως μετα δινεται το φαουλ στο Μαλκομ και εξεταζεται ως αντιαθλητικο στο βιντεο. Διαφορα 1" οι 2 φασεις δε μπορει να μην ειδαν το καθαρο φαουλ στο Ντιλεο. Στη συνεχεια επιθ. φαουλ στο Μαρβιν στην επιθεση σε σκριν για τον Λοβ. Μαλλον ανεπνεε βαρια γιατι το ποδι του μετακινηθηκε πριν καν περασει ο Λοβ.
Φαουλ σε Τολιοπουλο που δε δινεται και οδηγει σε κακη πασα στο Μαρβιν
Αμυντικο κατοπιν σε Ντιλεο που απλα σηκωνε τα χερια να μαρκαρει Λινο.Ο Ντιλεο ενα μικρο εγκεφαλικο το παθε εκει. Δειτε αντιδραση.
Ηρθαν και τα τριποντα του (Ρετζι?) Μιλλερ απ τα 7,5 κι εδεσε το γλυκο.


Εγώ sorry, κατάλαβα πως το εννοούσες ως επιχείρημα γιατί να παίξει ο Τολιόπουλος αντί Γκρίφιν. Οτι να ναι καταλαβα.
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2534
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: ΠΑΟΚ - Περιστέρι 86-87MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Tolaros » Τρί 02 Νοέμ 2021, 09:58

Πολλές αναλύσεις για κάτι που αντικειμενικά όσο και να μας πλήγωσε είναι καθαρή μπασκετική ομορφιά.
Σε ένα παιχνίδι με λεπτές ισορροπίες βάλανε τη σουτάρα και το πήρανε. Μπράβο τους.
Εμείς να μη χάναμε 4 βολές εντός έδρας στα τελευταία λεπτά να μη φτάναμε εκεί.
Άβαταρ μέλους
Tolaros
 
Δημοσιεύσεις: 5512
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2007, 22:16
Τοποθεσία: Ντεπώ

Re: ΠΑΟΚ - Περιστέρι 86-87MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό palok » Τρί 02 Νοέμ 2021, 10:46

ακριβώς ήταν nba η φάση. μπράβο τους. no further comment.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: ΠΑΟΚ - Περιστέρι 86-87MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τρί 02 Νοέμ 2021, 12:43

Stats.


Ο εκμηδενισμός του +14 από το Μπεριστέρι:



Highlights:



Full game: (1:58:45)


Πρενς κόφερας Love:


Πρενς κόνφερες Aristides Wolfjohn:



MVP ο αρχηγός Love για άλλη μια φορά.
Σύντομα θα ανοίξω το topic με βάζελο.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46410
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Πρωτάθλημα Basket League

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες