ΠΑΟΚ-Μεσολόγγι 96-87 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες του νέου πρωταθλήματος Basket League και όλων των παραλειπομένων...

Re: ΠΑΟΚ-Μεσολόγγι 96-87 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Κυρ 10 Ιαν 2021, 13:08

hellrider έγραψε:
Οσοι κοιτουν ΜΟΝΟ πισω και καθολου μπροστα ειναι καταδικασμενοι....και αυτο δεν ειναι ουτε θεωρια ουτε φιλοσοφια!

Ειμαι 45 και εχω ζησει ΟΛΟ το ενδοξο παρελθον αλλα δεν εχω μεινει εκει......οπως σωστα ειπε και ο palok την ομαδα σου δεν την αγαπας μονο οταν εχει μεγαλους αγωνιστικους στοχους και προοπτικες.....την ομαδα σου την αγαπας και την στηριζεις γιατι ειναι η ομαδα σου. Αν και για μενα σε αυτες τις εποχες που ζουμε δεν υπαρχει μεγαλυτερος στοχος απο το να σωθει η ομαδα, να σταθει στα ποδια της και να ειναι σε ενα αξιοπρεπες αγωνιστικο επιπεδο οπως ηταν πριν μερικα χρόνια!
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26725
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: ΠΑΟΚ-Μεσολόγγι 96-87 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Grigorios_PAOK » Κυρ 10 Ιαν 2021, 13:21

fossa έγραψε:Βάλαμε σχεδόν 100 πόντους και δεν θυμάμαι ένα pick n roll :D
Στο τρίτο δεκάλεπτο έχεις 78 πόντους και δεν ξέρεις αν θα κερδίσεις.
Δεν βλέπουμε ευτυχώς τα τούβλα που ρίχναμε άλλες χρονιές στην επίθεση.
Το ματς με τη κομπλεξική γριούλα είναι φοβερά σημαντικό. Το κερδίζεις και τελειώνει κάθε κακό σενάριο αλλιώς ο β' γύρος θα χρειαστεί αγώνα με τα περίεργα αποτελέσματα αλλά και τα ματς τα δικά μας που είναι όλα στη κόψη.
Μετοχές όλοι να μπει και λίγο ρευστό στην ομάδα.
Ότι μπορεί ο καθένας.


Φίλε μου πως μπορώ να αγοράσω μετοχές;
ΠΑΟΚ πάνω από όλα!!!
Grigorios_PAOK
 
Δημοσιεύσεις: 1406
Εγγραφή: Τρί 27 Αύγ 2019, 02:01

Re: ΠΑΟΚ-Μεσολόγγι 96-87 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό fossa » Κυρ 10 Ιαν 2021, 13:34

Ίσως και μέσα στη βδομάδα να υπάρξουν ανακοινώσεις.
Θα γίνεται και ηλεκτρονικά φυσικά από όλες τις τράπεζες.
Άβαταρ μέλους
fossa
 
Δημοσιεύσεις: 1881
Εγγραφή: Πέμ 06 Φεβ 2014, 22:25

Re: ΠΑΟΚ-Μεσολόγγι 96-87 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό elvetos giatros » Κυρ 10 Ιαν 2021, 14:42

Εύγε hellrider
Συνεισφέρετε μετοχικά, οποίοι κι όσα μπορείτε
Ο ετεροαποκαλουμενος κι ως άπλυτος κυρ Παντελής
elvetos giatros
 
Δημοσιεύσεις: 3493
Εγγραφή: Πέμ 05 Μαρ 2009, 01:16

Re: ΠΑΟΚ-Μεσολόγγι 96-87 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 10 Ιαν 2021, 21:06

Παρών!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46914
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: ΠΑΟΚ-Μεσολόγγι 96-87 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό BlackMagicPAOK » Κυρ 10 Ιαν 2021, 23:35

Hellrider συμφωνώ 100%!
Ωραίες οι παλιές ένδοξες στιγμές και οι παικταράδες αλλά .. για το τοπικ με τα ρετρό!
" Oλα ειναι δρομος "
Άβαταρ μέλους
BlackMagicPAOK
 
Δημοσιεύσεις: 3675
Εγγραφή: Δευτ 23 Φεβ 2015, 21:53
Τοποθεσία: Γιάννενα

Re: ΠΑΟΚ-Μεσολόγγι 96-87 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Δευτ 11 Ιαν 2021, 01:16

Και εγώ συμφωνώ hellrider. Το μπάσκετ του ΠΑΟΚ μας έχει χαρίσει τρελές στιγμές στο παρελθόν αλλά αν μένουμε μόνο σε αυτό ποτέ δεν θα προχωρήσουμε.
Για μένα η περσινή χρονιά ήταν πολύ διδακτική σαν οπαδό, με έκανε να αντιληφθώ πως το μπάσκετ του ΠΑΟΚ μπορεί όντως να χαθεί, και πραγματικά είναι κάτι που δεν θα ήθελα να ζήσω.
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2538
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: ΠΑΟΚ-Μεσολόγγι 96-87 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό chri5ti9 » Δευτ 11 Ιαν 2021, 03:05

Και εγώ περιμένω το όλο θεμα με τις μετοχές. Σιγή ιχθύος, νομίζω έχασαν το μομεντουμ των γιορτών. Επίδομα, δώρα, συντάξεις κλπ κλπ

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Λαρυγγια στα τσιμεντα και ψυχη στα καγκελα
Άβαταρ μέλους
chri5ti9
 
Δημοσιεύσεις: 2342
Εγγραφή: Κυρ 21 Νοέμ 2010, 17:11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: ΠΑΟΚ-Μεσολόγγι 96-87 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό obanebane » Δευτ 11 Ιαν 2021, 03:24

Ιάσονας έγραψε:Και εγώ συμφωνώ hellrider. Το μπάσκετ του ΠΑΟΚ μας έχει χαρίσει τρελές στιγμές στο παρελθόν αλλά αν μένουμε μόνο σε αυτό ποτέ δεν θα προχωρήσουμε.
Για μένα η περσινή χρονιά ήταν πολύ διδακτική σαν οπαδό, με έκανε να αντιληφθώ πως το μπάσκετ του ΠΑΟΚ μπορεί όντως να χαθεί, και πραγματικά είναι κάτι που δεν θα ήθελα να ζήσω.



Αυτή είναι η σωστή προσέγγιση,του Ιάσονα, ο φίλος ο helrider,έγραψε τα αυτονόητα.
Ειναι δυνατόν να συζητάμε για το αν θα πρέπει να στηρίξουμε τώρα στα δύσκολα,με ότι και όπως μπορεί ο καθένας.
Αδιαπραγμάτευτο.
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24575
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: ΠΑΟΚ-Μεσολόγγι 96-87 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό palok » Δευτ 11 Ιαν 2021, 10:48

Ας περιμένουν οι... παίκτες

Στην ταινία του Σταύρου Τσιώλη υπάρχει μια σκηνή που ενδεχομένως κάποιοι δεν έχουνε προσέξει: Στο μπαρ ο Μπακιρτζής επαναλαμβάνει το τεστ της προπαίδειας στον Ζουγανέλη για να δεί αν έχει επανέλθει 100%. Τον ρωτάει λοιπόν: "Πάνο επειδή σταμάτησε το μυαλό μήπως θυμάσαι πόσο κάνει 6Χ6?" "36" απαντάει ο Ζουγ. "7Χ7?" 59 απαντάει ο Ζουγ και ο Μπακιρτζής κάνει το σταυρό του ανακουφισμένος (προφανώς γιατί το βρήκε...)!

Ανακουφισμένοι λοιπόν για τη νέα νίκη το Σάββατο, ανακουφισμένοι για το 4/5 αλλά πράγματι η ομάδα έχει επανέλθει ή ακόμα υπάρχουν ανυπέρβλητες ανορθογραφίες και λάθη στους υπολογισμούς και στην προπαίδεια? Τί είδαμε το Σάββατο? Ένα σχεδόν φιλικό ματς, ένα ματς προετοιμασίας τέλος πάντων όπου οι δύο προπονητές θέλανε να τεστάρουνε τις επιθέσεις των ομάδων τους. Ε μόνο κάποια στιγμή το μεν Μεσολλόγι έκανε κάτι χαζοπαγίδες στα 3/4 του παρκέ όταν και ο ΠΑΟΚ έπρεπε με σκαλοπατάκια να τελειώνει τις φάσεις με κάρφωμα και αντ αυτού έκανε λάθος πάσες και πέταγε τη μπάλα στο περιστέρι (που έπαιζε λίγο μετά με τον συμπολίτη). Ή κάποια στιγμή στο 3ο δεκάλεπτο που ας πούμε έσφιξε λίγο την άμυνα ο ΠΑΟΚ (ή τέλος πάντων δεν τα βάλανε οι άλλοι) και πήγε η διαφορά στους 8-10 πόντους και ουσιαστικά δεν έπεσε ξανά μέχρι το τέλος του αγώνα. 96-87 σκορ, με το Μεσολλόγι στα πρώτα 5' να έχει μόνο 3 πόντους ενώ και ο ΠΑΟΚ χαράμισε τουλάχιστον 18 επιθέσεις με 18 λάθη σε εντός έδρας αγώνα με το Μεσολόγγι (δλδ με μια φυσιολογική ισορροπία ασσιστ-λάθη από τις 2 ομάδες το ματς θα έπρεπε να λήξει 130-100), ranking ομάδων 102-92 :geek: ...

Στα δικά μας: διορθώθηκε κάτι από όλα αυτά που λέμε όσον αφορά την ανισορροπία στο back και front court? Σε γενικές γραμμές ΟΧΙ. Στα γκαρντς, o Griffin πετούσε φωτιές παίζοντας αρκετά ως Harden (σε 32' 2 ασσιστς με 7 λάθη :oops: ). Ο Love 25% ευστοχία στα σουτ, ο Turner 22%. Σκεφτείτε να τα βάζαμε κιόλας :opaokara: Οι δέ Νώντας Π. και Long δεν πρόσφεραν τίποτα (-3 και 1 ranking αντίστοιχα). Δε χρειάζεται να επαναλαμβανόμαστε: από τη στιγμή που ο Griffin θέλει δίπλα του πάντα έναν άσσο (έστω και έναν εκ των Νώντα Π. και Long), υπάρχει πρόβλημα στη στελέχωση του ρόστερ.

Στο front court είχαμε την έκπληξη με τον Beech. Ένας Beech ο οποιός στα 4 από τα 10 ματς που έχει σκορ, είναι καλός. Σε όσα ΔΕΝ του μπαίνουν τα σουτ είναι απλά αρνητικός (ή τέλος πάντων ανύπαρκτος). Υπομονή? Υπομονή. Ο Κακλαμανάκης τίμιος όπως πάντα, ο Τσαλμπούρης ΟΚ. Ο Κονατέ φουλ ξενερωμένος στα μάτια μου (μάλιστα είχε και έναν έντονο διάλογο κάποια στιγμή με τον Beech νομίζω σε μια λάθος άμυνα) αν και κινήθηκε ωραία στα 3 καρφώματα που έκανε. Από άμυνα? Πραγματικά αν παίζανε μέχρι σήμερα, οι δικοί μας θα μπορούσαν να φάνε 450 πόντους από τους Αμάρντι-Πουαριέ και Λανγκφορντ. Οι Καρράς-Καλλές ίσως και να αμύνονταν καλύτερα. Αν δεν αλλάξει ΚΑΙ αυτό (όπως και το back court), η ομάδα θα μείνει σε αυτό το ΟΚ επίπεδο που είναι τώρα. Δε μπορεί να δικεδικήσει κάτι παραπάνω. Έρχεται ματς με Ηρακλή π.χ. πόσα περιμένουν να φάνε από τον Καββαδά δλδ πάλι? Ο August δεν είναι κρίμα να σκουπίζει τον πάγκο του βάζελου?

Είναι λίγο άδικη και η κριτική γιατί παίρνει και τη μπάλα και τον κοουτς ο οποίος έχει χαρακτήρα και ταιριάζουνε τα χνώτα μας. Θέλει δουλειά, ο Μαργαρίτης αν είναι καλά μπορεί να βοηθήσει αλλά... Και έρχεται και καυτός δεύτερος γύρος με όλα τα εντός ματς με καλύτερους θεωρητικά αντιπάλους. Έως τότε λοιπόν ας ομολογήσουμε οτι έχουμε να φάμε τόσο νόστιμο κοκορέτσι από το 2018-2019 και ας πιούμε στην υγειά του ΠΑΟΚ!
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10606
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: ΠΑΟΚ-Μεσολόγγι 96-87 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Eagle1980 » Δευτ 11 Ιαν 2021, 11:57

Πρεπει ολοι να βοηθησουμε την ομαδα .Οπως μπορει και οσο τον παιρνει τον καθενα . Φετος δεν πηραμε διαρκειας μπορουμε να παρουμε για βοηθεια καποιες μετοχες νομιζω...Μπραβο στην Ομαδα για την εμφανιση.
:ugeek: :ugeek: :opaokara: :ugeek: :ugeek:
Άβαταρ μέλους
Eagle1980
 
Δημοσιεύσεις: 2690
Εγγραφή: Δευτ 25 Ιαν 2016, 05:50

Re: ΠΑΟΚ-Μεσολόγγι 96-87 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Δευτ 11 Ιαν 2021, 12:02

Ωραία ανάλυση Θωμά έχω μπει στο τρυπάκι να περίμενω κάθε Δευτερα πρωί να την διαβάσω.
Με τον Κονατέ τι δεν πάει καλά κατα τη γνώμη σου. Το παιδί προσόντα έχει, τι είναι αυτό που τον κάνει να παίζει τόσο κάτω από τις δυνατότητες του? Δεν μπορεί να προσαρμοστεί στο ευρωπαικό μπάσκετ?
Για τον Λοβ παίζει μεγάλο ρόλο στα χαμηλά του ποσοστά, πως αν η επιθεση δεν έχει βγει σωστά στα 18 19 δευτερα τότε του δίνουν όλοι τη μπάλα να κάνει ένα σκοτωμένο isolation με σουτ, η ένα drive και ότι γίνει. Τον αδικεί το ποσοστό του σε σχέση με την εικόνα του γιατι δεν παίρνει σωστά τη μπάλα.
Οντως με τον Λυκογιάννη ταιριάζουν απόλυτα τα νώτα μας. Το ήξερε και αυτός όταν είπε όχι στο να αντικαταστήσει τον Καμπερίδη, πιστεύω το περίμενε.
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2538
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: ΠΑΟΚ-Μεσολόγγι 96-87 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό teacher » Δευτ 11 Ιαν 2021, 12:43

Μεγάλε Π.Α.Ο.Κ. η δύναμή σου είμαστε εμείς οι χιλιάδες οπαδοί σου...

Διαβάστε τους όρους χρήσης του site
https://www.paokmania.gr/article/1190-oroi-hrisis
Άβαταρ μέλους
teacher
 
Δημοσιεύσεις: 2220
Εγγραφή: Τρί 15 Απρ 2008, 06:25
Τοποθεσία: Μόνιμος κάτοικος Paokmania

Re: ΠΑΟΚ-Μεσολόγγι 96-87 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό palok » Δευτ 11 Ιαν 2021, 13:05

μα ακριβώς αυτό έγραψα για τον Love από την πρώτη στιγμή. όταν η απόφαση -με το που παίρνει τη μπάλα- να σουτάρει ή να διεισδύσει είναι 1-2 sec, ο τύπος προφανώς είναι μια χαρά παίκτης.

πάντως μεταξύ μας, είναι αρκετά μεγάλο το πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας όταν είναι το δίδυμο Griffin-Love στο παρκέ. Θέλω να πω το πρόβλημα δε λύνεται εύκολα, δυστυχώς. γενικά η κίνηση των παικτών (δημιοουργία χώρων) αλλά και της μπάλας είναι -στο 60% των επιθέσεων- παιδικής ομάδας.

αντίθετα όπως είπα, ο Turner μπορεί να αποδειχτεί ένας σούπερ 6ος παίκτης που μπαίνει να αλλάξει το μομεντουμ με συνεχόμενα καλάθια.

για τον Κονατέ δεν ξέρω, βλέπω πρόβλημα επικοινωνίας με τους συμπαίκτες, δε βλέπω τρομερή εμπιστοσύνη από τον Λυκογιάννη. Δε βλέπω και τίποτα αμυντικά από αυτόν ενώ άλλα λέει το scouting report. Εγώ βλέπω πειραγμένο μυαλό.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10606
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: ΠΑΟΚ-Μεσολόγγι 96-87 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Περιπτερος » Δευτ 11 Ιαν 2021, 13:48

Θεωρώ ότι ο Λυκογιάννης έχει εξελίξει την ομάδα σε ένα αξιόμαχο σύνολο. Φυσικά τα περιθώρια είναι ακόμα μεγαλύτερα και ανοιχτά, όπου και βλέπω ότι τόσο ο ίδιος όσο και η ομάδα εργάζεται εξελικτικά.
Άβαταρ μέλους
Περιπτερος
 
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: Παρ 13 Ιουν 2014, 07:04

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πρωτάθλημα Basket League

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες