ΠΑΟΚ-Μεσολόγγι 96-87 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες του νέου πρωταθλήματος Basket League και όλων των παραλειπομένων...

Re: ΠΑΟΚ-Μεσολόγγι 96-87 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό fossa » Τρί 12 Ιαν 2021, 03:16

Mene' έγραψε:Είμαι 48χρ. και έγινα ΠΑΟΚ το 1985 όταν πήρε μεταγραφή ο Σταυρόπουλος από την ομάδα της πόλης που γεννήθηκα στην ομάδα της πόλης που έχω μέσα στην καρδιά μου.

Μη κλέβεις ένα χρόνο, ήταν ο καλύτερος παίκτης στο κύπελλο του '84 :pano:
Τα τελευταία χρόνια μας τα χάλασε πολύ ο magic...
Άβαταρ μέλους
fossa
 
Δημοσιεύσεις: 1881
Εγγραφή: Πέμ 06 Φεβ 2014, 22:25

Re: ΠΑΟΚ-Μεσολόγγι 96-87 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Mene' » Τρί 12 Ιαν 2021, 03:41

fossa έγραψε:
Mene' έγραψε:Είμαι 48χρ. και έγινα ΠΑΟΚ το 1985 όταν πήρε μεταγραφή ο Σταυρόπουλος από την ομάδα της πόλης που γεννήθηκα στην ομάδα της πόλης που έχω μέσα στην καρδιά μου.

Μη κλέβεις ένα χρόνο, ήταν ο καλύτερος παίκτης στο κύπελλο του '84 :pano:
Τα τελευταία χρόνια μας τα χάλασε πολύ ο magic...

Σωστός, διορθώνω: το '84
Opinions are like assholes . . . everybody has one !
Άβαταρ μέλους
Mene'
 
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: Παρ 28 Νοέμ 2014, 22:14

Re: ΠΑΟΚ-Μεσολόγγι 96-87 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Τρί 12 Ιαν 2021, 09:20

Mene' έγραψε:Επειδή είδα ότι το ποστ μου προκάλεσε κάποιες αντιδράσεις θα ήθελα να εξηγηθώ.
Αγαπητοί κύριοι συγνώμη αν ενόχλησα με οποιοδήποτε τρόπο.
Είμαι 48χρ. και έγινα ΠΑΟΚ το 1985 όταν πήρε μεταγραφή ο Σταυρόπουλος από την ομάδα της πόλης που γεννήθηκα στην ομάδα της πόλης που έχω μέσα στην καρδιά μου.
Έχω παίξει αρκετό μπάσκετ, έχω παρακολουθήσει πολύ περισσότερο μπάσκετ (πάνω από 4.000 παιχνίδια) και πριν από μερικά χρόνια ξεκίνησα να βγάλω δίπλωμα προπονητή αλλά για διάφορους λόγους (οικονομικούς & άλλους) δεν τελείωσα τα σεμινάρια.
Δεν ζω στο παρελθόν απλά είχα μια βραδιά νοσταλγίας που θέλησα να μοιραστώ με εσάς που νιώθετε.


Φίλε αυτό που λέει ο Hellrider δεν το λέει προσωπικά για σένα, απλά πήρε το ποσταρισμά σου ως αφορμή, φυσικά δεν ενοχλεί κανέναν να λέει ο καθένας την αποψη του και τις σκέψεις του αλλιως δεν θα εγραφε κανενας στο μπλοκ, θα μιλούσαμε σε καθρεφτες :D για να μην ακουμε αντιλογο ή άλλες ιδέες.

Προφανώς ο hellrider εννοεί πως στο κόσμο του ΠΑΟΚ υπάρχει μία υπερβολική νοσταλγία για το παρελθον της ομάδας (δικαίως γιατί μας χαρισε τεράστιες συγκινήσεις), η οποία όμως έχει καταλήξει να δημιουργεί απαξίωση σε οτιδήποτε γίνεται σήμερα στην ομάδα. Ο κόσμος του ΠΑΟΚ σε συντριπτικά νούμερα έχει εγκαταλήψει το μπάσκετ λέγοντας ως επιχείρημα, εγώ που έβλεπά άσο τον Ματζικ, τον Κορφα τον Μπουντούρη και τον Κοντεμπέλα, δεν καταδέχομαι να δω τον Παπαντωνιου τον Λονγκ τον Γκρίφιν κλπ. Φυσικά η απόσταση των παικτών είναι τεράστια, το θέμα είναι πως αυτή η σκέψη οδηγεί στην καταστροφή του τμήματος. Κάναμε καινούργιο γήπεδο που μπορούσε να μας κρατήσει σε καλό ευρωπαικό επίπεδο και είχαμε 250 άτομα σε ευρωπαικά παιχνίδια, με επιχείρημα πως η ομάδα είναι χαμηλού επιπέδου.

Εγραφε ο Palok προχτές πως το Περιστέρι και κάποιος προμηθέας πήραν μεγαλύτερο τηλεοπτικό από εσένα που πήρες 175000. 175 χιλ. τα τηλεοπτικά του ΠΑΟΚ σε χρονιά χωρίς εισιτήρια, με οικονομική κρίση που διαλύει τα χορηγικά προγράμματα, ομάδα με χρέη από 5 μέχρι 6,3 εκ, τι έσοδα διαχειρίζεται αυτή η ομάδα. Ακόμα και αυτό συνδιάζεται (οχι απόλυτα αλλά συνδιάζεται) και με την απαξίωση της ομάδας από τον κόσμο, δίνεις στον κάθε διορισμένο της ερτ το δικαίωμα να σου λέει ποιος ΠΑΟΚ τι ενδιαφέρον να έχουν τα τηλεοπτικά του ΠΑΟΚ. Αυτό που θέλω να πω είναι πως ο κόσμος είναι ο μόνος που μπορεί να βηθήσει την ομάδα να ξαναζήσει (ή να έχει ελπίδα να ξαναζήσει το παρελθόν). Μάλλον, δεν μπορει μόνος του ο λαός του ΠΑΟΚ, αλλά χωρίς τον κόσμο είναι αδύνατο, και για να γίνει αυτό πρέπει η νοσταλγία για το παρελθόν να γίνει ελπίδα για το μέλλον και όχι απαξίωση.

Κοιτούσα το backstage βίντεο που έβγαλε η ΚΑΕ. Εβλεπα στην είσοδο των παικτών τον Χατζόπουλο να μην σταματάει να χαμογελά την ώρα που δίνουν τα χέρια οι παίκτες μπαίνοντας στο παρκέ. Παίδες αυτός έχει ψηθεί να τρέξει την ομάδα, φαίνεται. 70ή μεγαλύτερη βιομηχανία στην Ελλάδα η εταιρία του Χατζόπουλου στη λίστα του 2018, 69 εκατομύρια τζίρο. Ανέλαβε μία στιγμή που κανείς δεν θα αναλάμβανε, να καθαρίσει τα σκατά των προηγούμενων, στο σημείο μηδεν πραγματικά, σε μία χρονιά χωρίς έσοδα. Εγώ λέω πως η ευθύνη της κατάντιας του ΠΑΟΚ βαραίνει κυρίως τον ερασιτέχνη, άλλοι λένε τον Μπάνε, άλλοι λένε τον Γαλατσόπουλο και πάει λέγοντας. Πλέον τίποτα από αυτά δεν έχει σημασία. Το θέμα είναι ο κόσμος να εκμεταλλευτεί την στιγμη, μήπως και η ομάδα ξεκολλήσει από τη μιζέρια στην οποία έχει πέσει. Μόλις ανοίξουν τα γήπεδα, προφανώς του χρόνου, το μπάσκετ πρέπει να έχει 5000 κόσμο σε κάθε παιχνίδι. Να μεταφέρουμε στην ΚΑΕ να εκσυγχρονήσει τη μπουτικ και να τη στηρίξουμε με αγορές. Και τώρα, όσοι μπορούν φυσικά και θέλουν, να στηρίξουν την ΑΜΚ, έστω και με συμβολικό ποσό πχ 10 - 20 ευρώ, που είναι πολύ μεγάλης σημασίας, καταρχήν γιατί αλλάζει το ιδιοκτησιακό καθεστώς (Γαλατσόπουλος μείωση ποσοστού, είσοδος Χατζόπουλου).

Για να σωθούμε και να ξαναμεγαλώσουμε σαν ομάδα κατά τη γνώμη μου πρέπει να ξαναγίνουμε ομάδα των 15000 ενεργών οπαδών, δηλαδη οπαδών που παρακολουθούν τις εξελίξεις, ενδιαφέρονται, βλέπουν κάποιους αγώνες στο γήπεδο και κάνουν 5 6 sold out το χρόνο, και τους άλλους τηλεοπτικά, ψωνίζουν κάποια πραγματάκια από την ανύπαρκτη αυτή τη στιγμή μπουτίκ της ομάδας και ουτω καθεξης.

Από τα πιο σημαντικά πράγματα που έχουν ειπωθεί εδω μέσα είναι αυτό που έχει πει ο Palok πριν από λίγες μέρες και ήταν περίπου το εξής. Πουθενά στο κοσμο δεν υπάρχει το υποστηριζω μία ομάδα μόνο όταν όλα πανε καλά. Οι New York Knicks είναι η χειρότερη ομάδα του ΝΒΑ μία δεκαετία τώρα και παρόλα αυτά εξακολουθούν να είναι το μεγαλύτερο franchise του ΝΒΑ.
Σόρρυ για το μακρινάρι

Υ.Γ. 1 Αδερφέ ξαναλέω πως το ποστ σου είναι αφορμή και όχι πρόβλημα, δεν είχε τίποτα κακό, αντιθέτως.
Υ.Γ. 2 Και εγώ λόγω Ματζικ έγινα ΠΑΟΚ
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2534
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: ΠΑΟΚ-Μεσολόγγι 96-87 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό palok » Τρί 12 Ιαν 2021, 09:26

εντάξει δεν είναι και ο Pekovic άσχετα αν με εμάς φαίνεται σαν αυτόν (θυμάμαι ένα ματς στη νέα σμύρνη πριν απο χρόνια με την καλή τους την ομάδα, milbourne και λοιπά. με κάτι μανούρες που χανε γίνει, μας είχε βάλει στα καλάθια ο καββαδάς). Είναι παίκτης ρυθμού, δεν πρέπει να τον αφήσεις να σκοράρει συνεχώς. ΟΚ υπάρχει πάντα το ρίσκο του ντουμπλαρίσματος σε τέτοιους παίκτες (ώστε να φεύγει η μπάλα από τα χέρια τους) αλλά θεωρώ οτι ο Ηρακλής (όπως και οι περισσότερες ομάδες πλέον) μπορούν να σε σκοτώσουν απέξω οπότε δεν το βλέπω ως σωστή επιλογή. Εγώ θα έβαζα πάνω του (ειδικά στο πρώτο ημίχρονο και μέχρι τα πρώτα 3-4 λεπτά του δευτέρου (όλο αυτόν τον χρόνο εγώ τον έχω στο μυαλό μου ως garbage time) ακόμα και τον Ιατρίδη να του κάνει φάουλ πρίν κάν σε ποστάρει. Ο καββαδάς είναι ένας παίκτης που στις βολές μπορεί να΄έχει ένα 6 στις 13 ας πούμε. Εγώ σε τέτοιους παίκτες θα πήγαινα και σε πιο ριζοσπαστικές λύσεις εκνευρισμού του, δλδ π.χ. να του δώσω 4-5 βολές να βαρέσει πριν καν εκτελεστεί η επίιθεση του ηρακλέους (κάτι τέτοια φάουλ κάνανε στον σακίλ πρό αμνημονεύτων ετών αν θυμάστε).

PS: άψογο το μακρινάρι! :nairepaok:
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10601
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: ΠΑΟΚ-Μεσολόγγι 96-87 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Τρί 12 Ιαν 2021, 10:24

Σύστημα Μαρκόπουλου Καλλές σε Σχορτσιανίτη?
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2534
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: ΠΑΟΚ-Μεσολόγγι 96-87 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Mene' » Τρί 12 Ιαν 2021, 12:47

Ιάσονα ήταν πραγματικά εξαιρετικό αυτό που έγραψες και θα το κρατήσω σαν άρθρο σε word στο pc μου!
Με κάνεις να αισθάνομαι όμορφα που τα δικά μου ποσταρίσματα ήταν αφορμή.
Palok το ίδιο ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ !
Θα ήθελα όταν επιτραπούν φίλαθλοι να δούμε ένα παιχνίδι μαζί
Opinions are like assholes . . . everybody has one !
Άβαταρ μέλους
Mene'
 
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: Παρ 28 Νοέμ 2014, 22:14

Re: ΠΑΟΚ-Μεσολόγγι 96-87 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό KalamarGiannis » Τρί 12 Ιαν 2021, 15:10

φίλε επειδή έχω δει παιχνίδι μαζί με κάποια από τα παιδιά εδώ...
το μόνο που έχω να πω είναι ότι ακούγοντας το σχολιασμό τους live ένοιωθα σαν τότε που πήγα να δω τον πρώτο μου αγώνα Α1 στο Παλαί, κάπου το '83 Γριά Γαύρος με βασικό playmaker των μπλε τον προπονητή μου στα mini Βασίλη Μάντη: καταλάβαινα κάποια λίγα πράγματα (τα συστήματα ήταν ΙΔΙΑ στο αντρικό με τα προπαιδικά, μάλιστα οι κόκκινοι φάγαν 2 φορές την κομπίνα της επαναφοράς από το πλαι με σκριν του ψηλού στην προσωπική και πάσα στον γκαρντ στον αέρα για λευ απ) αλλά γενικά είχα μεσάνυχτα...

Τέλος πάντων ας επανέλθουμε με το καλό στις θέσεις μας, και θα σε καλέσουμε στην παρέα στο κέντρο κάτω...
μόνο που θα πρέπει να ακολουθείς στο κάγκελο για μπινελίκι στους γκρι τον Βασίλη τον βραβευμένο μας και τον κ.Νίκο, που είναι τα γούρια της κερκίδας!
>Βall every day
>Η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ-εμείς τελειώνουμε
>Καιρός για αποτοξίνωση από την υγιεινή διατροφή
Άβαταρ μέλους
KalamarGiannis
 
Δημοσιεύσεις: 2249
Εγγραφή: Δευτ 07 Σεπ 2009, 18:30

Re: ΠΑΟΚ-Μεσολόγγι 96-87 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό fossa » Τρί 12 Ιαν 2021, 18:07

@Ιάσονας μια ένσταση για τη μπουτίκ μόνο, τα τελευταία χρόνια το παλικάρι που τη τρέχει μια χαρά την έχει απλά έχει κι αυτός τα χέρια του δεμένα. Φέτος δεν υπήρχε διαθέσιμο ευρώ για παραγγελία, τώρα περιμένουν νέο εμπόρευμα...
Άβαταρ μέλους
fossa
 
Δημοσιεύσεις: 1881
Εγγραφή: Πέμ 06 Φεβ 2014, 22:25

Re: ΠΑΟΚ-Μεσολόγγι 96-87 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό GEOL » Τρί 12 Ιαν 2021, 18:25

Τέσσερις μέρες μετά το ματσάκι και το topic είναι ακόμα ζωντανό :D Αρχίζουμε να βλέπουμε φως, υπάρχει αισιοδοξία για το αύριο, ένα σκίρτημα που είχα προσωπικά χρόνια να νοιώσω, μακάρι να πάμε γρήγορα Πυλαία :pano: Ούτε πρωτάθλημα θα πάρουμε, ούτε Ευρώπη παίζουμε, ΑΠΛΑ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΞΥΠΝΑΜΕ. Υπέροχο συναίσθημα, ΠΑΟΚτσίδικο.
GEOL
 
Δημοσιεύσεις: 2296
Εγγραφή: Σάβ 08 Μάιος 2010, 14:11

Re: ΠΑΟΚ-Μεσολόγγι 96-87 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Τρί 12 Ιαν 2021, 20:34

fossa έγραψε:@Ιάσονας μια ένσταση για τη μπουτίκ μόνο, τα τελευταία χρόνια το παλικάρι που τη τρέχει μια χαρά την έχει απλά έχει κι αυτός τα χέρια του δεμένα. Φέτος δεν υπήρχε διαθέσιμο ευρώ για παραγγελία, τώρα περιμένουν νέο εμπόρευμα...


Έχεις δίκιο και πρέπει να διευκρινίσω. Σε καμία περίπτωση δεν κατηγορώ το παιδί που την τρέχει, τον έχω δει και στο γήπεδο που σκοτώνεται. Την ΚΑΕ κράζω, αν θες και τον Μπάνε που προσωπικά δεν έχω την αρνητική άποψη που έχουν άλλοι.
Θα σου πώ το εξής. Φεύγω το καλοκαίρι για διακοπές 18 Αυγούστου για Χαλκιδική από Βόλο. Κάνω παρακαμψη για Τουμπα με τη σύζυγο να βγάλω καμία φώτο τον μικρό (1,5) έξω από το γήπεδο και να πάρω δώρα για έναν φίλο για γέννηση. Η μπουτικ (που υποτιθεται είναι η καλύτερη στην ελλάδα) έχει 1 αρκουδάκι, ένα μπουφάν ΠΑΟΚ 3-6 μηνών και τίποτα άλλο για παιδάκι μέχρι δύο ετών. Ανοίγω κινητό, η μπουτικ του ΠΑΟΚ στο μπάσκετ δεν έχει τίποτα βρεφικό γενικά, τίποτα, 18 Αυγούστου, την περίοδο των βαφτίσεων.
Δεν ισχυρίζομαι πως φταίει το παιδί που την τρέχει, το αντίθετο, αλλά αν πιστεύουμε πως αυτή η μπουτίκ και αυτό το eshop είναι μεγάλης ομάδας και μπορεί να βγάλει κέρδη στην ΚΑΕ . . .
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2534
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Πρωτάθλημα Basket League

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες