ΠΑΟΚ - Ιωνικός 86-84 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες του νέου πρωταθλήματος Basket League και όλων των παραλειπομένων...

Re: ΠΑΟΚ - Ιωνικός 86-84 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Κυρ 27 Δεκ 2020, 22:04

εντάξει, ΠΑΟΚ είσαι.

εγώ να σας πω, γουστάρω που ανεβάζουμε πίεση. Σημαίνει ότι είμαστε ζωντανοί, ότι μας καίει το μπασκετάκι και ότι υπάρχει ελπίδα.
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8366
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: ΠΑΟΚ - Ιωνικός 86-84 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Doomlord4 » Κυρ 27 Δεκ 2020, 22:06

Doomlord4 έγραψε:Αν χάσει το Λαύριο...

Αφού τους έπιασα στο στόμα μου,λογικό το αντίθετο απ αυτό που έγραψα
Απορώ γιατί δεν παίζετε τα αντίθετα να κονομήσετε....
--------------------------------------------------------------
Ο αποκλεισμός είναι πισωγύρισμα και έτσι θέλω να τον αντιμετωπίσετε όλοι.
Δεν θέλω να νιώθει κανένας χαρούμενος που θα παίζουμε ένα παιχνίδι την εβδομάδα.
---------------------------------------------------------------

Ιβάν Σαββίδης.
Άβαταρ μέλους
Doomlord4
 
Δημοσιεύσεις: 7531
Εγγραφή: Σάβ 01 Νοέμ 2008, 01:45
Τοποθεσία: Thessaloniki

Re: ΠΑΟΚ - Ιωνικός 86-84 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Κυρ 27 Δεκ 2020, 22:25

hellrider έγραψε:Ιασονα τα θες και τα λες;
Καταρχην ΣΙΓΟΥΡΑ σημερα ο Λοβ ΓΕΝΙΚΑ δεν ηταν αυτο το ΧΑΛΙ των προηγουμενων ματς.....ΑΛΛΑ στο τελος το καλαθι που λες το βαζει απο καθαρη τυχη με αναπηδηση (το σουτ δεν ηταν καλο), στην αμεσως επομενη επιθεση παθαινει το γνωστο κοκομπλοκο που κραταει την μπαλα και δεν ξερει τι να την κανει και κανει στο τελος τα γνωστα του κακα σουτ απελπισιας και στο τριποντο του Σμιθ ειναι ΒΙΔΩΜΕΝΟΣ στο παρκε και τον κοιταει που σουταρει!
Και για ποια αμυνα στον Σμιθ μιλας; 21 ποντους εβαλε με προσωπικο αντιπαλο τον Λοβ....τους περισσοτερους μεχρι στιγμης στο πρωταθλημα....τετοια επιτυχης αμυνα!!!

Τιποτα....Λοβ και Νωντας δεν πρεπει να παιζουν στο τελος σε ματς που ειναι κατω απο 10 ποντους διαφορα.....εχουν τρικυμια στο κρανιο....και ΠΟΤΕ σε επαναφορα την μπαλα στον Γκριφιν γαμωτο...ελεος!


Τεσπα.....σημασια αυτη τη στιγμη εχει η νικη....τριτη συνεχομενη....συνεχιζουμε ενα πολυ δυσκολο πρωταθλημα με πολυ κλειστα ματς!


Στο τριποντο του Σμιθ γινεται λάθος στην αλλαγή ανάμεσα σε Παπαντωνίου, που τον μαρκάρει και σε Τσαλμπούρη που μάλλον φταίει.
Στην επίθεση που λες οτι χάνει ο Λοβ παίρνει τη μπάλα έξι δευτερα πριν την ολοκλήρωσή της 2 μέτρα κάτω από το κέντρο στην αριστερή γωνία, το σουτ είναι κακό όντως επειδή τον έπαιξε και καλή άμυνα ο Σμιθ αλλά τι άλλο μπορούσε να κάνει.
Στο κακό σουτ που λες οτι βάζει (84 79 και όχι 84 81 που είπα πριν) υπάρχει ένα πασιφανές φάουλ πάνω του (αν σου δωθεί η δυνατότητα ξαναδες τη φάση). Και όταν λέμε πασιφανές εννοούμε πασιφανές όχι αυτά που είναι στην κρίση και καλά του διαιτητή.
Ο Λοβ τελειώνει το παιχνίδι με 2 στα 5 δίποντα, 3 στα 3 τρίποντα, 4 στις 4 βολές, το καθοριστικό καλάθι, την καθοριστική άμυνα στο τελευταίο δευτερόλεπτο, 2 ριμπάουντ 3 ασιστ και 2 λάθη μαρκάροντας στα 20 από τα 29 λεπτα που έπαιζε τον παίκτη που όλος ο Ιωνικός προσπαθεί να ξεμαρκάρει. Κατα την άποψή μου είναι o MVP, διαφωνούμε πλήρως hell.

Στο παιχνίδι αυτό καθαυτό, σημασία έχει η νίκη έτσι οπως ήρθαν τα πράγματα.
Το ρόστερ είναι καλό, θα μπορούσε να υπήρχε ένας καλύτερος άσσος και ένα καλύτερο τριάρι αλλά καμία σχέση με περυσι. Αυτό που όμως υπάρχει είναι θέμα ψυχολογίας η ομάδα μπαίνει χαλαρά πάντα (πλην ρόδου), και όταν παιρνάει μπροστά δεν μπορεί να κλειδώσει το ματς λόγω άγχους. Ελπίζω να το λύσουν το πρόβλημα οι νίκες.

Υ.Γ. Οι δηλώσεις του Λυκογιάννη δείχνουν οτι πραγματικά καταλαβαίνει πλήρως την κατάσταση, και στο αγωνιστικό και στο διοικητικό και στο διαιττητικό. Πραγματικά καλή επιλογή προπονητή.
Υ.Γ. 2 Ο Κονατέ σήμερα ήταν καλύτερος από τα προηγούμενα και ο Κακλαμαναάκης σταθερά καλός. Καλός και ο Μαργαρίτης ύστερα από καιρό αλλά ... θλάση.
Υ.Γ. 3 Λέμε για τους δικούς μας ξένους αλλά τι να πει ο Ιωνικός.
Υ.Γ.4 Ναι ναι, νίκησε την αεκ το λαύριο
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2534
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: ΠΑΟΚ - Ιωνικός 86-84 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό BlackMagicPAOK » Κυρ 27 Δεκ 2020, 22:58

Μπράβο στην ομάδα και στον κόουτς Αριστείδη !!
:pano: :pano:
Καταφέραμε με come back στην 3η περίοδο να είμαστε κοντά στο σκορ και στο τέλος να έχουμε ένα μικρό προβάδισμα. Ακόμη και να χάναμε θα έλεγα ότι η ομάδα έδειξε θετικά στοιχεία σήμερα. Κι απέναντι σε καλό αντίπαλο (όχι σαν την Λάρισα..)
Στο τέλος τα λάθη που είδαμε δεν γίνονται ούτε στα παιδικά πρωταθλήματα..
Μεγάλη κ@υλα η πίτα που έκανε ο ράπερ στο τέλος (κι ενώ μας έχει μπουμπουνίσει πριν το 3π...)
Πιο πριν ο Νώντας κάνει το πιο ανόητο φάουλ που υπάρχει στο μπάσκετ. Σταματάει το χρονόμετρο, τον στέλνει για 2 βολές και τους ξαναβάζει στο παιγνίδι..
Στην επαναφορά βέβαια ο Γκρίφιν χρεώνεται την μ@λακία .. Την στιγμή που στην 5άδα υπάρχει κι ο Νώντας αλλά ευτυχώς έχει πιάσει την απέναντι γωνία .. (αλλά θα έπρεπε να είναι άλλος στην θέση του).
Για τον Love, έχει τα πάνω και τα κάτω του, οκ. Στην άμυνα λίγα πράγματα και στην επίθεση πολλές φορές θυμίζει τον .. οικονομολόγο. Αλλά δίνει και πόντους.
Κλειδί για την ομάδα ο Μαργαρίτης!
Τέλος το σχήμα με δίδυμο Νώντα - ΜητροΛονγκ δεν το κατανοώ .. 2 play maker μαζί ? Και 3αρι τον Γκρίφιν?
3 κοντοί που λέγαμε .. επί Αλεξανδρείου ?
" Oλα ειναι δρομος "
Άβαταρ μέλους
BlackMagicPAOK
 
Δημοσιεύσεις: 3624
Εγγραφή: Δευτ 23 Φεβ 2015, 21:53
Τοποθεσία: Γιάννενα

Re: ΠΑΟΚ - Ιωνικός 86-84 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό RoadSalt » Κυρ 27 Δεκ 2020, 23:05

BlackMagicPAOK έγραψε:Τέλος το σχήμα με δίδυμο Νώντα - ΜητροΛονγκ δεν το κατανοώ .. 2 play maker μαζί ?


Ο ένας δεν είναι play maker :!:
The hounds at our heels
will soon know we are lions.
Άβαταρ μέλους
RoadSalt
 
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί 15 Δεκ 2020, 23:17
Τοποθεσία: True North

Re: ΠΑΟΚ - Ιωνικός 86-84 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό renegade » Κυρ 27 Δεκ 2020, 23:27

Και μην περνάμε στο ντουκου το +22 στο ρανκινγκ σε ένα παιχνίδι δύο πόντων
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14126
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

Re: ΠΑΟΚ - Ιωνικός 86-84 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό palok » Κυρ 27 Δεκ 2020, 23:35

Ο Νώντας Π. τις σακούλες με τις μπάλες αλλά ο Griffin ο πραγματικός κομιστής των ασσιστ.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: ΠΑΟΚ - Ιωνικός 86-84 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Δευτ 28 Δεκ 2020, 00:14

KalamarGiannis έγραψε:σε κάποια επίθεση που έδωσε βήματα στον Κονατέ, είδα στο ριπλευ τι έκανε ο Φιτζπάτρικ σπρώχνοντας με το γόνατο επί 3 δευτερόλεπτα ΚΑΙ ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ!! αυτό δείχνει πολλά για τον τρόπο αντιμετώπισης...
Γενικά ο Λοβ ακόμη και πρώτος σκόρερ πάλι ανασφάλεια μου έβγαζε , δε ξέρω πρέπει να πάρει τα πάνω του ψυχολογικά ...
Ο Αρχηγός έδειξε πόσο χρήσιμος μπορεί να ναι με το μυαλό και την εμπειρία του...
Γενικά στο 1ο ημίχρονο ξεκωλόθηκαν ρε παιδιά, δε μπορεί ο κάθε Χουγκάζ να πηγαίνουν όλα μέσα... σε κάποια στιγμή δε χάναν τίποτα. ΟΚ η επίθεση θα πάρει ότι της δώσει η άμυνα αλλά υπάρχουν φάσεις που βγάζεις άμυνα και σου βάζει το σουτ απελπισίας από τα 8+ . Δεν μπορούσε να συνεχιστεί αυτό και στο 2ο ημιχρόνιο...

Ο Λύκος πήρε τα αποτελέσματα, αυτό ακόμα και με τα λάθη του δείχνει μέταλλο και τύχη, οπότε μακάρι να συνεχίσει έτσι. Πρέπει να δώσει χρόνο στον Μήτρου και στον Κονατέ. Θα ρολάρει καλύτερα η ομάδα.
PALOΚ είδες σήμερα πραγματικές playmaking ικανότητες του Griffin? έφτιαχνε φάσεις για τους ψηλούς ή σκόραρε, γενικά προκαλούσε τη μεγαλύτερη ανισορροπία στην άμυνα.
Είναι και ο μόνος που επιτέθηκε Εστω 2 φορές στην αμυντική αδυναμία του Σμιθ. Δηλαδή ρε παιδιά
τον ΞΕΡΕΤΕ απο πέρσυ ότι είναι τρύπα και δεν παίζετε πάνω του; Δεν λέτε κάτι στον Λοβ;; όρμα βάλτου 40;;
πραγματικά δηλαδή;;;;; βοηθοί προπονητές κτλ. τι κάνουν;;

Και κάτι γενικότερο:ποιους Έλληνες κόουτς Α1 με ομάδα ή χωρίς ή στο εξωτερικό, αν αφαιρέσεις όσους κάθονται σε κοκκινοπράσινους, θεωρείτε καλύτερους του Λυκογιάννη;
πχ Πεδουλάκη, Κατσικάρη, Δέδα, ποιους άλλους δεν θυμάμαι τώρα , πείτε εσείς, Ζούρο, Μανωλόπουλο, Μαρκόπουλους Παπαθεοδώρου και ότι άλλο υπάρχει;


Να αναφέρω συνοπτικά πως το πως αντιμετωπίζουν τον Κονατε με τα φάουλ είναι το πιο εξωφρενικό με τα κοράκια. Δεν είναι μόνο τι δεν του δίνουν είναι και τι του σφυρίζουν.
Σε σχέση με Σμιθ κανένας δεν τον ξέρει από πέρυσι εκτός από Μαργαρίτη. Πάντως δύσκολος παίκτης να μαρκάρει κανείς. Γενικά δύσκολος ο Ιωνικός για άμυνα, όλοι σουταρουν.
Για τον Χουγκαζ να ξέρεις είναι σοβαρό ταλέντο για τα ελληνικά δεδομένα σε θέση που δεν βγάζουμε παίκτες, σε 2 χρόνια θα σφάζονται οι καταστροφεις του μπάσκετ ποιος θα τον πάρει.
Και ο Γκριφιν καλός σήμερα, έβγαλε και μεγάλο καλάθι στο τέλος όταν έβαλε ο Τολιοπουλος το τρίποντο και στην άμυνα τίμιος.
Για τους προπονητές που αναφέρεις για μένα ξεχωρίζουν Πεδουλακης (αρκεί να μην διαλέξει ξένους αυτός) Κατσικάρης και Μανωλοπουλος. Οι άλλοι στο ίδιο καζάνι αν ξεχώριζα κάποιον μάλλον τον Καστριτη που τώρα είναι Χαποελ
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2534
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: ΠΑΟΚ - Ιωνικός 86-84 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 28 Δεκ 2020, 00:56

$MITH ΠΑΛΙΟΠΟΥΣΤΑ ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΓΑΜΗΣΟΥ ΤΩΡΑ! ΠΟΣΟ ΤΟ ΧΑΡΗΚΑ ΜΩΡΗ ΓΑΜΙΟΛΑ ΠΟΥ ΚΡΕΜΑΣΕΣ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΣΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΑΛΑΤΑΚΙ ΡΕ ΓΑΜΗΜΕΝΕ...


Αρχηγέ, περαστικά!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46420
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: ΠΑΟΚ - Ιωνικός 86-84 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Δευτ 28 Δεκ 2020, 00:58

:D

Πες κι άλλα. Μην τα κρατάς μέσα σου! :opaokara:
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία.
Άβαταρ μέλους
bersekeros
 
Δημοσιεύσεις: 11363
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 20:56

Re: ΠΑΟΚ - Ιωνικός 86-84 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό chri5ti9 » Δευτ 28 Δεκ 2020, 01:07

Μπαρκαρούτσος έγραψε:$MITH ΠΑΛΙΟΠΟΥΣΤΑ ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΓΑΜΗΣΟΥ ΤΩΡΑ! ΠΟΣΟ ΤΟ ΧΑΡΗΚΑ ΜΩΡΗ ΓΑΜΙΟΛΑ ΠΟΥ ΚΡΕΜΑΣΕΣ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΣΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΑΛΑΤΑΚΙ ΡΕ ΓΑΜΗΜΕΝΕ...


Αρχηγέ, περαστικά!
A ρε Μπαρκαρουτσε να μην ήμασταν γήπεδο να του δίναμε μαζί και δύο ψιλές του παλιοσιχαμενου. Που το έπαιζε και υπεράνω και δεν έδινε σημασία η γαμιολ σήμερα και έβραζε από μέσα του. Φέτος δεν έχει ξααπετυχει 21 πόντους. Τυχαία με εμάς. Καραγκιόζης βρωμοστομας.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Λαρυγγια στα τσιμεντα και ψυχη στα καγκελα
Άβαταρ μέλους
chri5ti9
 
Δημοσιεύσεις: 2311
Εγγραφή: Κυρ 21 Νοέμ 2010, 17:11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: ΠΑΟΚ - Ιωνικός 86-84 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 28 Δεκ 2020, 01:42

Κέρματα θα πετούσα μπροστά στα πόδια του ρε το αρχίδι!

Και κάτι άλλα ωραία που είχα στο μυαλό μου.. Πωωωω σήμερα και με άδειο γήπεδο, θα με άκουγε dolby surround.. 40 ʼ μαζί του θα ασχολιόμουν, ας φώναζε ΠΑΟΚ άλλος! :mrgreen:
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46420
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: ΠΑΟΚ - Ιωνικός 86-84 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό chri5ti9 » Δευτ 28 Δεκ 2020, 02:37

Toν είχα πετύχει τον μαλακα που λες στο Cosmos. Και τον είχα ρωτήσει για την ομάδα και με την βρωμερη του ανάσα με είχε απαντήσει "money brings happiness, so do transfers". Μέγας παραδοπιστος.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Λαρυγγια στα τσιμεντα και ψυχη στα καγκελα
Άβαταρ μέλους
chri5ti9
 
Δημοσιεύσεις: 2311
Εγγραφή: Κυρ 21 Νοέμ 2010, 17:11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: ΠΑΟΚ - Ιωνικός 86-84 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Odi » Δευτ 28 Δεκ 2020, 08:59

Τεράστια νίκη-ανάσα, αν και προσπαθήσαμε τίμια να χάσουμε. Εμένα μου αρέσει αρκετά η ομάδα (ίσως επειδή είναι νωπό ακόμη το περυσινό χάλι) , αλλά μερικά πράγματα δεν τα καταλαβαίνω, όπως π.χ γιατί παίζει τόσο ο Παπαντωνίου.

Ειδικά σε μια φάση στο 1ο ημίχρονο πάμε από το -9 στο -1 και βγάζει τον Γκρίφιν, μπαίνει ο Νώντας και πάρε το -8. Τόσο αμπάσκετος είμαι;

Επίσης: Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί βρίζετε τον Σμιθ; Ο ψέυτης ο Μπάνε δεν έλεγε οτι θα τον πάμε στη FIBA , είναι πληρωμένος, δεν θα ξαναπαίξει και λοιπές πίπες;

Ε μαντέψτε. Μάλλον είχε δίκιο ο Σμιθ που του χρωστούσανε ποιος ξέρει πόσα. Όπως είχε δίκιο ο Χάτσερ, ο Γκος και άλλοι πόσοι.
Μόνο ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
Odi
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 11044
Εγγραφή: Τρί 17 Ιουν 2008, 15:50
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΠΑΟΚ - Ιωνικός 86-84 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Δευτ 28 Δεκ 2020, 09:10

Δεν ήταν πέρυσι ο Μπανε, ξεκόλλα με τον Μπανε.

Γενικά στο σημερινό μπάσκετ στις ταχύτητες που παίζεται κανένας παίκτης δεν πρέπει να μένει πάνω από 20 λεπτά στα γκαρντ και 25 στους ψηλούς και αυτά σπασμένα σε 5-6λεπτα. Αυτός είναι ο λόγος που μόλις βλέπεις πολλές φορές μετά από σερί κατευθείαν οι προπονητές να κάνουν αλλαγές επειδή αδειάζουν σωματικά και ψυχολογικά οι παίκτες.
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2534
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πρωτάθλημα Basket League

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης