ΠΑΟΚ - Άρης 75-64 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες του νέου πρωταθλήματος Basket League και όλων των παραλειπομένων...

Re: ΠΑΟΚ - Άρης 75-64 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Κυρ 13 Δεκ 2020, 18:42

Παίδες πολύ γκρίνια από τους οπαδούς και πολύ άγχος από τους παίκτες. Τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι που η διαιτησία σε γαμαει, τους κρατάει στο παιχνίδι στη φάση που ο Κουζελογλου ρίχνει μπουνιά. Γενικά το ροστερ δεν είναι κακό απλά θέλει χρόνο, η αλλαγή προπονητή θα βοηθήσει. Ο Μπιτς είναι για αλλαγή, το ίδιο και ο Τέρνερ. Πρέπει να πέσει δουλειά, η ζώνη του ρουλη και το πρες σε όλο το γήπεδο μας δυσκόλεψε πολύ και δεν πρέπει να ξαναγίνει.
Ο Λυκογιαννης έδειξε καλή εικόνα, στην τέταρτη περίοδο έγιναν λάθη που οφείλονται στην πίεση 2 χρόνων στην ομάδα, λίγες νίκες και θα στρωσουμε.
Αν ένας παίκτης μπορεί να αλλαχτεί είναι ο Τέρνερ. Ο Κονατε φαίνεται στα χαμένα μέχρι στιγμής αλλά θα ανεβεί, οι Λοβ και γκριφιν επίσης θα ανέβουν συν το ότι προσπαθούν στην άμυνα, ο Μητρου Λονγκ πολύ χρήσιμος ρολιστας, ο Μπιτς για δέκα λεπτά σε ειδικές συνθήκες.
Υ. Γ. Ο Τσαλμπουρης και ο Νωντας που κράζετε το γύρισαν στο 8 με 18.
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2534
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: ΠΑΟΚ - Άρης 75-64 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Κυρ 13 Δεκ 2020, 18:44

kataramenos5 έγραψε:Για το Λυκογιαννη ειναι πολυ νωρις να μιλαμε.
Τουλαχιστον αυτος δε λυποθυμαει στον παγκο


Κατ αν ήταν αυτός από πέρυσι στη θέση του Μεξα θα λυποθυμουσε και αυτός.
Πάντως καλώς έγινε η αλλαγή.
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2534
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: ΠΑΟΚ - Άρης 75-64 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Περιπτερος » Κυρ 13 Δεκ 2020, 18:46

Hellrider
Πως να κρίνεις όμως ένα προπονητή που ήλθε στην πόλη την Πέμπτη ;
Η ομάδα από Φ.Κ. είναι χάλια. Για 10-12 λεπτά ο καθένας είναι σήμερα (και αν).
Κάποιοι μάλλον κοροϊδεύουν στις προπονήσεις.
Μου άρεσε ο Λυκογιάννης. Καλές κινήσεις έκανε. Αλλά όταν τα εργαλεία είναι προβληματικά δεν μπορείς να ξεβιδώσεις ούτε βιδούλα.
Αυτοί που προπονούνται φαίνονται και στο γήπεδο (όπως ο Μήτρου - Λονγκ).
Η ομάδα δεν έχει συστήματα. Κάτι ώρες σκεφτόμουν: να έπαιζα σε τέτοια εποχή (τότε έπαιζαν όλοι ζώνη) και να είχα τέτοιους χώρους θα τους είχα σκίσει στο μπάσιμο - κάρφωμα. Ομως οι καιροί άλλαξαν. Οσο κόστιζε τότε ο Μπάρλοου (π.χ.) δεν κοστίζει όλη η ομάδα τώρα.
Να δούμε ένα συνεπές μπάσκετ, να σώσουμε την χρονιά και την παραμονή στην κατηγορία.
Εγραψα ότι ο Λυκογιάννης είναι καλός. Δεν είναι τοπ, αλλά είναι καλός. Πολύ καλός για το επίπεδο των παικτών της ομάδας μας.
Άβαταρ μέλους
Περιπτερος
 
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: Παρ 13 Ιουν 2014, 07:04

Re: ΠΑΟΚ - Άρης 75-64 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό sourmenetes » Κυρ 13 Δεκ 2020, 19:02

Dimitris_L4 έγραψε:Παιδες χωρίς να έχω τις γνώσεις που χρειάζονται για να αναλυσω το ματς όπως κάποια παιδια εδω μεσα, εγώ αυτό π θέλω να πω είναι ότι πριν τρεις μερες φάγαμε 93 από τν Λάρισα.. Κ σημερα σε ένα ντερμπυ το πήραμε άνετα και χαλαρά.. Νομίζω ότι με κανονικό κοουτς μια χαρά θα τα πάμε..
Η Λάρισα ήταν ευστοχη(επικίνδυνα εύστοχη θα έλεγα). Ο ρουλης ήταν άστοχος. Στο 3ο και 4ο δεκάλεπτο πήραμε εντελώς ανόητες επιλογές στην επίθεση.

Και η άμυνα μας ήταν ψιλό χάλια.

Άλλη ομάδα θεωρώ θα είχε καλύψει τη διαφορά. Βέβαια δώσαμε το δικαίωμα.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΠΑΟΚ - ΠΟΝΤΟΣ - ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ
Οι μνημες μας ακολουθουν...
Άβαταρ μέλους
sourmenetes
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 27766
Εγγραφή: Δευτ 21 Σεπ 2009, 21:39
Τοποθεσία: sourmena

Re: ΠΑΟΚ - Άρης 75-64 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Κυρ 13 Δεκ 2020, 19:05

Κανένα θέμα φυσικής κατάστασης δεν υπάρχει, θέμα άγχους (πρωτεύον) και αθλητικοτητας στο 3 και το 4 υπάρχει
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2534
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: ΠΑΟΚ - Άρης 75-64 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό fossa » Κυρ 13 Δεκ 2020, 19:06

Μετά την απίστευτη ήττα από τη Λάρισα επιβάλλεται εκτός έδρας νίκη άμεσα.
Δύσκολα είμαστε.
Όσο δεν διορθώνεται το πρόβλημα στον άσσο ο ΠΑΟΚ θα μου προκαλεί ανασφάλεια ακόμα και 5 λεπτά πριν το τέλος.
Γιατί ξαναγυρίσαμε σήμερα στο τρίποντο και Άγιος ο Θεός;
Τέλος πάντων αν χάναμε σήμερα από αυτή την αστεία ομάδα θα ήταν καταστροφή οπότε ξεφυσάμε και πάμε παρακάτω...
Άβαταρ μέλους
fossa
 
Δημοσιεύσεις: 1877
Εγγραφή: Πέμ 06 Φεβ 2014, 22:25

Re: ΠΑΟΚ - Άρης 75-64 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό episimos73 » Κυρ 13 Δεκ 2020, 19:15

Ιάσονας έγραψε:
kataramenos5 έγραψε:Για το Λυκογιαννη ειναι πολυ νωρις να μιλαμε.
Τουλαχιστον αυτος δε λυποθυμαει στον παγκο


Κατ αν ήταν αυτός από πέρυσι στη θέση του Μεξα θα λυποθυμουσε και αυτός.
Πάντως καλώς έγινε η αλλαγή.
Στο προηγούμενο (και τελευταίο για αυτόν) παιχνίδι νόμιζα πως έπαθε εγκεφαλικό στο τέλος, τον λυπήθηκε η ψυχή μου. Άσε φίλε, ο προηγούμενος πρέπει να είναι περίπτωση. Καλό παιδί ωστόσο...

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
episimos73
 
Δημοσιεύσεις: 2491
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιουν 2015, 15:41

Re: ΠΑΟΚ - Άρης 75-64 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Κυρ 13 Δεκ 2020, 19:17

Ο αρης ενώ σαν ροστερ δεν είναι τραγικός θα πέσει, μαζί με Μεσολόγγι, εκτός αν τα κοράκια κάνουν το θαύμα τους. Γενικά πάντως το θέμα με την διαιτησία στην Ελλάδα έχει παραγίνει
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2534
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: ΠΑΟΚ - Άρης 75-64 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό hellrider » Κυρ 13 Δεκ 2020, 19:51

Περιπτερος....δεν εκανα καμια (συνολικη) κριση για τον κοουτς σημερα....και τον πιστευω και δεν μπορεις να τον κρινεις σε 3 μερες που ειναι με την ομαδα(που δεν επελεξε)!
Το μοναδικο που εκρινα ηταν σε σχεση με τον χρονο συμμετοχης του ΤΡΑΓΙΚΟΥ (παλι) Λοβ στο β' ημιχρονο(καλα τον ειχε στον παγκο στο α') και του εξαιρετικου -επιθετικα- σημερα Τσαλμπουρη στην γ' περιοδο!

Για να μπορεσουμε να τον κρινουμε δικαια θα πρεπει να του δωσουν το δικαιωμα να αλλαξει 2-3 παικτες ΑΝ θελει και μετα να δουμε.....το θεμα ειναι αν υπαρχει τετοια οικονομικη δυνατοτητα!

Παντως αυτη τη στιγμη βαση αποδοσης ο χειροτερος αμερικανος που εχουμε ειναι ο Λοβ και ο λιγοτερο κακος ο γκριφιν!
Πρεπει να προσαρμοστει και ο Κονατε αλλα βλεπω οτι δεν τον βοηθα το αναρχο μπασκετ των περιφερειακων!

Το σιγουρο ειναι οτι ο Μητρου Λονγκ θα παρει περισσοτερο χρονο το ιδιο και οι Τσαλμπουρης και Καμπεριδης....μην σου πω και ο Ιατριδης!
Χαρακτηριστικο....ο Λοβ επαιζε 30' μ.ο και σημερα 23'!
hellrider
 
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Τετ 29 Νοέμ 2017, 13:06

Re: ΠΑΟΚ - Άρης 75-64 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Κυρ 13 Δεκ 2020, 20:27

Hellrider οι Λοβ και γκριφιν είναι τα αγαπημένα παιδιά του Λυκογιαννη σε προηγούμενες χρονιές σε Χολαργό και κολοσσό, πιθανότατα ο βασικός λόγος που επιλέξανε τον Λυκογιαννη αντί για το μανωλοπουλο είναι αυτός, ο Λοβ σαν παίκτης έχει αναμφίβολα ποιότητα για το επιπεδο μας απλά πρέπει να πάρει σωστά τη μπάλα για να αποδώσει. Πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να τον δούμε σαν τριάρι σα κάποια σχήματα.
Η ομάδα θέλει υπομονή, και οι παίκτες εμπιστοσύνη, το πιο βασικό είναι να μην παίζουμε αναρχα οπως πολύ συχνά, να βάλουμε τη μπάλα στη ρακετα όσο παίζει ο Κακλαμανακης και ο κονάτε, ώστε να πάρουν σουτ με καλύτερες προϋποθέσεις τα γκαρντ και έτσι ακόμα και οι Τέρνερ και Μπιτς θα έχουν ρόλο. Πιθανότατα οι γκριφιν και Λοβ σαν ζευγάρι στα γκαρντ δεν πρέπει να παίζουν μαζί. Για μένα οι τριάδες που ταιριάζουν περισσότερο (ισορροπία άμυνα επίθεση) είναι Παπαντωνίου Λοβ Τέρνερ και Λονγκ Γκριφιν καμπεριδης αντίστοιχα. Επίσης Τσαλμπουρης με Μπιτς και Κακλαμανακης με Κονατε δεν γίνεται να είναι ζευγάρια στους ψηλούς.
Αν άλλαζε ο Τέρνερ με τον Τεπιτς ή ξέρω εγώ με τον Τζαμαλ Τζόουνς που είχαμε πρόπερσι η εικόνα της ομάδας θα άλλαζε ριζικά προς το καλύτερο
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2534
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: ΠΑΟΚ - Άρης 75-64 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Κυρ 13 Δεκ 2020, 20:29

Ιάσονας έγραψε:Κατ αν ήταν αυτός από πέρυσι στη θέση του Μεξα θα λυποθυμουσε και αυτός.
Πάντως καλώς έγινε η αλλαγή.

περσι ηταν τσιρκο το ροστερ.Δεν ειναι το ιδιο φετος,Στο τελος με λαρισα τι οδηγιες εδωσε ο Μεξας?
Ουτε να μιλησει δε μπορουσε.
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26575
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: ΠΑΟΚ - Άρης 75-64 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Κυρ 13 Δεκ 2020, 20:45

kataramenos5 έγραψε:
Ιάσονας έγραψε:Κατ αν ήταν αυτός από πέρυσι στη θέση του Μεξα θα λυποθυμουσε και αυτός.
Πάντως καλώς έγινε η αλλαγή.

περσι ηταν τσιρκο το ροστερ.Δεν ειναι το ιδιο φετος,Στο τελος με λαρισα τι οδηγιες εδωσε ο Μεξας?
Ουτε να μιλησει δε μπορουσε.

Απλά λέω πως από πέρυσι το Ιανουαρίο με οσα έζησε στον ΠΑΟΚ η πίεση που έζησε ήταν κολοσσιαία και του άφησε τα σημάδια της και φέτος όπως θα τα άφηνε στο καθένα
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2534
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: ΠΑΟΚ - Άρης 75-64 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό hellrider » Κυρ 13 Δεκ 2020, 20:59

Ιασονα εχεις το ιδιο θεμα με τον Περιπτερο....πρεπει να διαβασεις προηγουμενα αρθρα μου και γενικα αυτα που γραφω πιο προσεκτικα.....ειπα "βαση αποδοσης".....σε προηγουμενα αρθρα εχω γραψει οτι ο Λοβ και ο Γριφιν ειναι καλοι παικτες και δεν ειχαν αυτην την εικονα στις προηγουμενες ομαδες τους....προφανως και ελπιζω οτι θα τους συνεφερει ο κοουτς που τους ξερει απο παλια!

Παντως σταματα να υπερασπιζεσαι τον Μεξα...ο τυπος θα εριχνε ΚΑΙ εμας....δεν κανει για head cocach σε ομαδα Α1!
hellrider
 
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Τετ 29 Νοέμ 2017, 13:06

Re: ΠΑΟΚ - Άρης 75-64 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό chri5ti9 » Δευτ 14 Δεκ 2020, 02:49

Σκέφτομαι να αλλάξει ο ένας να αλλάξει ο άλλος αλλά το ξανασκεφτομαι και υπάρχει μια λογική εξήγηση του καθενός που υπάρχει. Ο Κονατε είναι καλος παίκτης. Ο Κακλαμάνακης το ίδιο. Τσαλμπουρης επίσης. Μαργαρίτης τα γνωστά. Ο Μπιτς είναι πολύ περίεργος άμυνα είναι μέτρια προς αδιάφορα και μπροστά δεν τον έχω δει να σκοράρει εντός πεδιας. Μου θυμίζει ένα πολύ πολύ κακό Στογιακοβιτς. Ωστόσο αν παίζεις με Κονατε μέσα θες να μοιράσεις έξω οπότε μάλλον έχει ρόλο και το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τον Τερνερ. Ο Τερνερ αν πάρει σωστά τη μπάλα έχει πολύ καλό τρίποντο αλλά γενικά μέχρι εκεί. Ο Καμπεριδης είναι έκπληξη για εμένα με το καλό του τρίποντο. Ο Γκριφιν είναι καλός. Θα πάρει το σουτ και τη προσπάθεια και παίζει άμυνες. Κλέβει και βγάζει ενέργεια. Ο δε Λοβ επειδή μονίμως πάει σε ντραιβ και είναι ο μόνος που παίρνει ντραιβ τόσο συχνά βρίσκεται με κρεμασμένους 2+ πάνω του. Ώρες ώρες τον πιάνει μια τρέλα και τσαπατσουλια χάνοντας την μπάλα. Είναι λες και θολώνει. Περίμενα περισσότερα. Έχει ποιότητα αλλά δεν την βγάζει. Ο Μητρου Λονγκ παίζει καλές άμυνες και βγάζει επίσης ενέργεια. Θεωρώ πως έχει τον καλύτερο χειρισμό της μπάλας και είναι γρήγορος με αποτέλεσμα να παίρνει ντραιβ. Τέλος ο Νωντας. Βγάζει άμυνες και ενέργεια είτε μαρκάρει είτε όταν κατεβάζει τη μπαλα αλλά δεν έχω δει χειρότερο σουτ σε γκαρντ. Την πετάει απλά για να την πετάξει όταν σουτάρει. Δεν ξέρω τι μπορεί να αλλάξει σίγουρα ο Τερνερ για εμένα ή ο Μπιτς και αν προκύψει Έλληνας αφήνεις Νωντα.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Λαρυγγια στα τσιμεντα και ψυχη στα καγκελα
Άβαταρ μέλους
chri5ti9
 
Δημοσιεύσεις: 2311
Εγγραφή: Κυρ 21 Νοέμ 2010, 17:11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: ΠΑΟΚ - Άρης 75-64 Σχόλια & Παρελειπόμενα

Δημοσίευσηαπό renegade » Δευτ 14 Δεκ 2020, 03:15

sourmenetes έγραψε:
Dimitris_L4 έγραψε:Παιδες χωρίς να έχω τις γνώσεις που χρειάζονται για να αναλυσω το ματς όπως κάποια παιδια εδω μεσα, εγώ αυτό π θέλω να πω είναι ότι πριν τρεις μερες φάγαμε 93 από τν Λάρισα.. Κ σημερα σε ένα ντερμπυ το πήραμε άνετα και χαλαρά.. Νομίζω ότι με κανονικό κοουτς μια χαρά θα τα πάμε..
Η Λάρισα ήταν ευστοχη(επικίνδυνα εύστοχη θα έλεγα). Ο ρουλης ήταν άστοχος. Στο 3ο και 4ο δεκάλεπτο πήραμε εντελώς ανόητες επιλογές στην επίθεση.

Και η άμυνα μας ήταν ψιλό χάλια.

Άλλη ομάδα θεωρώ θα είχε καλύψει τη διαφορά. Βέβαια δώσαμε το δικαίωμα.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sorry αλλά θα διαφωνήσω
Εύστοχη η άστοχη μία ομάδα την κάνει ο αντίπαλος.
Αν τον αντίπαλο δεν τον κουράσεις, δεν τον κάνεις να σε αισθανθεί, δεν τον πονέσεις, δεν νιώθει την ανάσα σου πάνω του...είναι λογικό να σηκώνεται και να σουτάρει με απίστευτα ποσοστά ευστοχίας ακόμα και αν κάποια σουτ δεν είναι αμαρκάριστα στο τέλος της φάσης.
Σήμερα ο ρούλης από το 5 ο-7ο λεπτό και μετά μας ένιωσε για τα καλά. Βάλαμε χέρια, σπρώξουμε, πιέσαμε... και το αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν να κάνει αρκετά λάθη αρκετές βεβιασμένες επιθέσεις και να είναι πολύ άστοχος.
Ταυτόχρονα βέβαια αυτό εδώ που είμαστε έχει και τις οποίες παρενέργειες του στο δικό μας επιθετικό κομμάτι.
Είναι λογικό ότι όταν τρέχεις στην άμυνα δεν θα έχεις στην επίθεση ούτε τις ίδιες ανάσες ούτε το ίδιο καθαρό μυαλό, ούτε την ίδια ευστοχία για να βάλεις 90 πόντους όπως έβαλες με τη Λάρισα.
Αλλά οι αγώνες κερδίζονται από την άμυνα.
είμαι υπερβολικά πάρα πολύ ικανοποιημένος από το ντεμπούτο του Λυκογιάννη. Όλη του η στάση, η γλώσσα του σώματός του μου έβγαζε κάτι πολύ θετικό καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14120
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πρωτάθλημα Basket League

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες