ΠΑΟΚ-Λαύριο 83-65, Σχόλια & Παραλειπόμενα

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες του νέου πρωταθλήματος Basket League και όλων των παραλειπομένων...

Re: ΠΑΟΚ-Λαύριο 15:00 18/11 ΕΡΤSports

Δημοσίευσηαπό apple64 » Τετ 18 Νοέμ 2020, 18:49

renegade έγραψε:Το πόσο ερασιτέχνες είναι όλοι τους φάνηκε από την τελευταία επίθεση.
Όταν δεν γνωρίζεις πιθανές ισοβαθμίες και πως θα εξελιχθεί το πρωτάθλημα, πας για το μέγιστο της διαφοράς που μπορείς...τα φερ πλέι δεν έχουν καμία θέση σ' αυτή την φάση του πρωταθλήματος


Η τιμή τιμή δεν έχει και χαρά στον που την έχει.

Τον Μέξα δεν τον εκτιμώ σαν προπονητή αλλά αυτό που έκανε είναι σωστό. Είναι ξεφτίλα να πιέζεις την ομάδα στην τελευταία φάση του αγώνα με 15 πόντους διαφορά. Αν ο αθλητισμός βγάζει τέτοια αισθήματα τότε κάτι έχει γίνει πολύ λάθος.

Θα μπορούσα να γράψω κατεβατό με λάθη που είδα σήμερα αλλά:
1. είναι σε ένα βαθμό φυσιολογικό τέτοια εποχή.
2. ελπίζω πως αυτός θα είδε άλλα τόσα.
3. η γκρίνια δεν βοηθάει αυτή την στιγμή.

Ο Μέξας πρέπει να έχει χρόνο και από εμένα θα τον έχει.
apple64
 
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Πέμ 14 Αύγ 2008, 11:23

Re: ΠΑΟΚ-Λαύριο 83-65, Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Dimg4 » Τετ 18 Νοέμ 2020, 19:00

Βεβαια απο τη στιγμη που η αλλη ομαδα αποχωρει ειναι μαλακια να βαλεις καλαθι. Αλλα το οτι παρατανε και οι 2 το ματς ειναι τραγικο
Dimg4
 

Re: ΠΑΟΚ-Λαύριο 83-65, Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Mitsospaoki4 » Τετ 18 Νοέμ 2020, 20:01

Nikos 74 έγραψε:Μάλλον το Λαύριο έχει χειρότερη ομάδα από εμάς. Θα φανεί στην πορεία, γιατί πρέπει να προσπεράσουμε δύο αντιπάλους στο τέλος.
Ενας πέφτει φέτος
Άβαταρ μέλους
Mitsospaoki4
 
Δημοσιεύσεις: 10861
Εγγραφή: Δευτ 21 Μάιος 2018, 12:53
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Βολος

Re: ΠΑΟΚ-Λαύριο 83-65, Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό hellrider » Τετ 18 Νοέμ 2020, 20:07

Χαλαρωστε.....το Λαυριο ειναι η χειροτερη ομαδα της λιγκας αυτη τη στιγμη και μακράν η πιο ανετοιμη ομαδα καθως ειχε τα περισσοτερα κρουσματα κορωνοιου(ολη η ομαδα)!!!
Δεν αντεξα να βλεπω συνεχομενα καθως αυτο που παιζεται ΔΕΝ ειναι μπασκετ....η ομαδα ειναι ΠΟΛΥ κακη.....τιποτα δεν αλλαξε!

Υ.Γ. Το εντυπωσιακο στατιστικο στοιχειο....το Λαυριο δεν εχει ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ σεντερ(πλην του πιτσιρικα Βουλγαροπουλου που δεν υπολογιζεται ουτε απο τον προπονητη του)....κι ομως ειχε 10 επιθετικα ριμπαουντ(εμεις 7) και συνολικα 5 λιγοτερα!!!

Υ.Γ.2 Ο Τερελ Παρκς εφυγε απο την Σολε....ας τον παρουν στην θεση του Χερντον!
hellrider
 
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Τετ 29 Νοέμ 2017, 13:06

Re: ΠΑΟΚ-Λαύριο 83-65, Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό chri5ti9 » Τετ 18 Νοέμ 2020, 23:44

Δεν κόβω το μπάτζετ να σηκώνει τον Παρκς. Ωστόσο ο Γκαρετ που είχαμε πρόπερσι είναι ελεύθερος όπως επίσης και ο Γουιγκινς από πέρυσι. Ας το δουν. Ιδιαίτερα ο Γουγκινις είναι εφικτός οικονομικά και αν πάρει και ο Λονγκ διαβατήριο ελληνικό δεν θα χρειαστεί να φύγει και αθλητής.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Λαρυγγια στα τσιμεντα και ψυχη στα καγκελα
Άβαταρ μέλους
chri5ti9
 
Δημοσιεύσεις: 2352
Εγγραφή: Κυρ 21 Νοέμ 2010, 17:11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: ΠΑΟΚ-Λαύριο 83-65, Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Πέμ 19 Νοέμ 2020, 00:44

Ο Τερελ Παρκς θα άλλαζε επίπεδο τον ΠΑΟΚ και θα τον έβαζε κατά τη γνώμη μου σε διεκδίκηση 5αδας. Ο Γκαρετ είναι στα δικαστήρια με την ομάδα, δεν γίνεται να έρθει πάντως είναι καλός παίκτης αλλά δεν ξέρω αν ταιριάζει με το παιχνιδι της ομάδας. Εμένα δεν με έχει πείσει πέρα από τον Χερντον ούτε ο Τέρνερ αλλά δεν χρειάζεται βιασύνη. Έβλεπα πριν τη γριά με κολοσσό και σκεφτόμουν αν προπονητής στον ΠΑΟΚ ήταν ο ζιαγκος της γριάς θα τον είχαμε πάρει με ντομάτες με τα εγκλήματα που κάνει.
Ο τσαλμπουρης πολύ καλός αν δουλέψει σκληρά θα προχωρήσει, καλή εμφάνιση και του αρχηγού που φαίνεται να είναι καλύτερα από πέρυσι.
Ο Γ ουιγκινς δεν είναι επιπέδου ΠΑΟΚ κατά τη γνώμη μου και σίγουρα δεν είναι το στυλ ψηλού που χρειάζεται η ομάδα
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2542
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: ΠΑΟΚ-Λαύριο 83-65, Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό chri5ti9 » Πέμ 19 Νοέμ 2020, 03:15

Αντικειμενικά να μιλάμε με Σουλη ή με το φιλαράκι που πήγε στην κουλα, η ομάδα θα είχε άλλο πρόσωπο.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Λαρυγγια στα τσιμεντα και ψυχη στα καγκελα
Άβαταρ μέλους
chri5ti9
 
Δημοσιεύσεις: 2352
Εγγραφή: Κυρ 21 Νοέμ 2010, 17:11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: ΠΑΟΚ-Λαύριο 83-65, Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Πέμ 19 Νοέμ 2020, 08:40

Πιστεύω πως ο Παπαθεοδώρου με τέτοιο ρόστερ θα πήγαινε χειρότερα, στον ΠΑΟΚ πάντα είχε διπλάσιο μπάτζετ γιια αυτό φαινόταν και καλύτερος σαν προπονητής.
Μου φαινεται πως ο Μέξας έχει επιρροές από Σούλη στο παιχνιδι του, σίγουρα έχει πάρει αυτή εμμονή του Σούλη με το παιχνίδι των δύο ψηλών στην επίθεση. Προσωπικά θεωρώ πως ο Σούλης είχε κουράσει στον ΠΑΟΚ, προσφερε πάρα πολλά, αλλά η λύση δεν είναι να γυρνάμε στο παρελθόν γιατί το μπάσκετ εξελίσσεται.
Γενικά η περυσινή σεζόν αφησε ψυχολογικά τραύματα και στους οπαδούς αλλά και στην ομάδα. Ο Σερελής του Λαυρίου χτες το είπε ξεκάθαρα πως ένοιωθε το υπερβολικό άγχος του ΠΑΟΚ. Χρειάζεται ηρεμία, η ομάδα δεν είναι οσο τραγική πιστεύουν οι περισσότεροι συμφορουμίτες, αν δείτε τα σχόλια στο φόρουμ στο πρώτο και δεύτερο δεκάλεπτο νομίζει κανείς οτι είμαστε ήδη στην Α2. Περίπτωση υποβιαβασμού δεν υπάρχει καμία, το κρίσιμο σε αυτό το ρόστερ είναι να βρει τρόπο να ελέγχει κάπως τα ριμπάουντ που είναι το αδύνατο σημείο της ομάδας, και να βελτιώσει την ατομική περιφερειακή αμύνα, στην επίθεση θα βρει το δρόμο της η ομάδα. Για τον Παπαντωνίου θεωρώ πως μπορεί να προσφέρει σε αυτό το ρόστερ με την ενεργειά του ειδικά αμυντικά, αλλά χρειάζεται χαλινάρι στις επιθετικές προσπάθειες, όπως και να έχει δεν υπάρχει κανένα νόημα στην στοχοποίησή του γιατί πραγματικά είναι χρήσιμος.
Αν και πιστεύω πως η ομάδα χρειάζεται ένα τεσσαρο-πεντάρι με γρήγορα πόδια και αμυντική προσύλωση, αν υπάρχει η παραμικρή οικονομική δυνατότητα θα άλλαζα τον Χερντον με τον Παρκς σήμερα πρωί πρωί.
Γενικά και σε εμάς αλλά και σε όλες τις ομάδες της Α1 η χρονιά θα κριθεί στο οικονομικό και όχι στο αγωνιστικό. Σίγουρα πολλοί δεν θα βγάλουν την χρονιά, ας ελπίσουμε να μην είμαστε από αυτούς.
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2542
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: ΠΑΟΚ-Λαύριο 83-65, Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Πέμ 19 Νοέμ 2020, 08:56

hellrider έγραψε:Χαλαρωστε.....το Λαυριο ειναι η χειροτερη ομαδα της λιγκας αυτη τη στιγμη και μακράν η πιο ανετοιμη ομαδα καθως ειχε τα περισσοτερα κρουσματα κορωνοιου(ολη η ομαδα)!!!
Δεν αντεξα να βλεπω συνεχομενα καθως αυτο που παιζεται ΔΕΝ ειναι μπασκετ....η ομαδα ειναι ΠΟΛΥ κακη.....τιποτα δεν αλλαξε!

Υ.Γ. Το εντυπωσιακο στατιστικο στοιχειο....το Λαυριο δεν εχει ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ σεντερ(πλην του πιτσιρικα Βουλγαροπουλου που δεν υπολογιζεται ουτε απο τον προπονητη του)....κι ομως ειχε 10 επιθετικα ριμπαουντ(εμεις 7) και συνολικα 5 λιγοτερα!!!


Hellrider κανείς δεν λέει πως κερδίσαμε τους Μπουλς του Τζόρνταν, φανηκε ομως πως τα "Α2 ερχόμαστε" δεν ισχυουν και από τη στιγμή που κάποιοι βάζετε τον πήχη τόσο χαμηλά, δικαιούμαστε να χαρούμε τη νίκη.
Το καλή ή κακή για μία ομάδα έχει να κάνει με τα κριτήρια που βάζει κανείς.
Ο Χατζόπουλος αν καταλαβα καλά είπε πως το μπάτζετ είναι 400 χιλιάδες για το αγωνιστικό.
Με αυτό το κριτήριο μια χαρά είναι η ομάδα, και σίγουρα καλύτερη από την περυσινή που κόστιζε 500. Βελτίωση σε σχέση με το παιχνίδι με τη γριά υπήρχε γιατί από ένα σημείο και μετά η ομάδα έβγαλε χαρακτήρα και έλεγχε πλήρως το παιχνίδι.
Οπως και να έχει αυτό είναι το μπάσκετ στην Ελλάδα γενικά και το μόνο που αλλάζει (πλην αεκ παο προμηθέα περιστέρι και γριάς) είναι η ποιότητα των ξένων στις ομάδες.
Οταν ανεβει ο Γκρίφιν (που έχει την ποιότητα να ανέβει) θα ανέβει και όλη η ομάδα επίπεδο παιχνιδιού, αλλά χρειάζονται παιχνίδια για να βρεθεί ρυθμός.
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2542
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: ΠΑΟΚ-Λαύριο 83-65, Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό sourmenetes » Πέμ 19 Νοέμ 2020, 09:25

Γκριφιν έδειξε από την αρχή του ματς καλά σημάδια.

Τέρνερ και love μετα το 3ο δεκάλεπτο πήγαν καλά.

Δεν είναι λίγοι αλλά νομίζω δεν έχουν προσαρμοστεί.

Γενικά όση ώρα τρέξαμε και παίξαμε καλή αμυνα η ομάδα είχε μια σχετικά καλή εικόνα.

Η έλλειψη μπασκετικου μυαλού στον άσσο είναι εμφανέστατη.

Τα τρίποντα σε επιθέσεις 7-8",κατι ακατανόητες ενέργειες δείχνουν σοβαρό θέμα.
Ένα play maker να κάνει τα βασικά.



Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΠΑΟΚ - ΠΟΝΤΟΣ - ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ
Οι μνημες μας ακολουθουν...
Άβαταρ μέλους
sourmenetes
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 27850
Εγγραφή: Δευτ 21 Σεπ 2009, 21:39
Τοποθεσία: sourmena

Re: ΠΑΟΚ-Λαύριο 83-65, Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό palok » Πέμ 19 Νοέμ 2020, 11:36

μπράβο στην ομάδα που κέρδισε μετά από 10 μήνες στην Α1. έχοντας παρακολουθήσει (εννοοώ απο το σαιτ του εσακε) τον προηγούμενο αγώνα του Λαυρίου, είχα προβλέψει οτι κάπου στιο 4ο δεκάλεπτο θα κουράζονταν υπερβολικά. Νομίζω οτι στο δεύτερο ημίχρονο κάνανε 4-5 φάσεις σωστά όταν με ένα πρώτο step διάβασαν την παροιμιώδη αδυναμία μας στην close out άμυνα και πήγαιναν σε περπατητό lay up.

Στα δικά μας, εγώ περισσότερα στραβά είδα παρά θετικά. Το θετικό είναι οτι είδα δίψα, είδα προσπάθεια, είδα σύμπνοια. Όλοι λένε οτι ο Griffin είναι άσσος, το λέει και ο Λυκογιάννης, αλλά αν ο Griffin είναι άσσος (ή αν τέλος πάντων ο ΠΑΟΚ με αυτόν στον άσσο τρέχει καλά τις επιθέσεις του) εγώ είμαι Καθηγητής Πανεπιστημίου. ο Love είναι ένα πεντακάθαρο ΔΥΟ και πρέπει να παιζει 30 λεπτά εκεί, να παίρνει τη μπάλα στους σωστούς χρόνους και να βοηθάται απο κεντρικά Picks. Είναι με διαφορά ο καλύτερος μας παίκτης και αυτός που μπορεί να διαβάσει σωστά (αλλά μόνο ΟΤΑΝ παίρνει τη μπάλα στο ΣΩΣΤΟ χρόνο!). Ο Turner είναι ένας παίκτης που θα βαζε 30 το 1994 στο Μίλωνα. Δεν ξέρω τί ακριβώς μπορεί να προσφέρει σήμερα με αυτή τη ΣΩΜΑΤΟΔΟΜΗ. προφανώς και ξέρει μπάσκετ και είναι χώστης αλλά...

that said, εγώ βλέπω ένα μεγάλο πρόβλημα στις ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ, τέραστιο θέμα στο pace της επίθεσης και πώς η μπάλα θα κυκλοφορήσει, γεγονός που μας έκανε να χάσουμε τα αυγά και τα πασχάλια απέναντι στον Λεγκικάς και τον Μαστρογιαννόπουλο. Δλδ αυτό το μέσα-έξω παιχνίδι τύπου Σούλη που είπε και ο Jay επάνω, από άποψη χρόνων ήταν παντελώς άκυρο ακόμα και αν δεχτούμε οτι δουλέψαμε πολύ για να σκοράρουμε στο τέλος της επίθεσης (ΔΟΓΜΑ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ). Ξαναγυρίζω στις αποστάσεις, κάποιες στιγμές σε 2 τετραγωνικά υπήρχαν 3 παίκτες μας όπου δεν καταλάβαιναν ποιος πρέπει να κάνει το Pick, ποιός το pop, ποιός να πάει στην απέναντι πλευρά. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ? παίζει να μην βγάλαμε ούτε ΜΙΣΟ σουτ ελεύθερο. Και όσο μέτριοι να είναι οι παίκτες μας (ΟΚ του Λαυρίου οι ξένοι δεν πρέπει να παίρνουνε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ πάνω από 15 χιλιάρικα το ΜΗΝΑ), αν δημιουργήσουμε στην ΑΔΥΝΑΤΗ ΠΛΕΥΡΑ, ο χοντρός (turner) και ο παραλίας (beech) θα κόψουνε κώλους απέξω.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10610
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: ΠΑΟΚ-Λαύριο 83-65, Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Mitsospaoki4 » Πέμ 19 Νοέμ 2020, 12:34

Θεωρητικά αυτή την στιγμή έχουμε καλύτερη ομάδα από Λαύριο, Πανιώνιο, Ιωνικό, Λάρισα και ίσως και από οαρη, Ρόδο, Μεσολόγγι..

Φέτος πέφτει ένας, αν κερδίσουμε τους πρώτους 4 αποκλείεται να κινδυνεύσουμε.

Edit: ο Πανιώνιος αποσύρθηκε
Άβαταρ μέλους
Mitsospaoki4
 
Δημοσιεύσεις: 10861
Εγγραφή: Δευτ 21 Μάιος 2018, 12:53
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Βολος

Re: ΠΑΟΚ-Λαύριο 83-65, Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό hellrider » Πέμ 19 Νοέμ 2020, 13:32

Palok ως συνηθως στα αγωνιστικα σου σχολια συμφωνω πάντα.
Mitsospaoki4.....ο πανιωνιος δεν ειναι στην λιγκα!
Εβλεπα χθες τον κολοσσο με την γρια...ζηλεψα που ειχαν τον ΞΑΝΘΟΠΟΥΛΟ!
hellrider
 
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Τετ 29 Νοέμ 2017, 13:06

Re: ΠΑΟΚ-Λαύριο 83-65, Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Mitsospaoki4 » Πέμ 19 Νοέμ 2020, 13:47

Ξέρω, μπερδεύτηκα απ το sofascore που τον έχει κανονικά.

Μέχρι το τέλος πιστεύω θα αποσυρθούν κ άλλοι.
Άβαταρ μέλους
Mitsospaoki4
 
Δημοσιεύσεις: 10861
Εγγραφή: Δευτ 21 Μάιος 2018, 12:53
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Βολος

Re: ΠΑΟΚ-Λαύριο 83-65, Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό john4serres » Πέμ 19 Νοέμ 2020, 13:50

Μπράβο παλικάρια :pano:
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29931
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πρωτάθλημα Basket League

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες