Πρωτάθλημα Μπάσκετ 2020-2021

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες του νέου πρωταθλήματος Basket League και όλων των παραλειπομένων...

Re: Πρωτάθλημα Μπάσκετ 2020-2021

Δημοσίευσηαπό Mitsospaoki4 » Σάβ 03 Απρ 2021, 18:14

Νίκησε το Μεσολόγγι την Λάρισα και μάλλον θα παίξουν με εμας την παραμονή τους

Όλα τα ματς πλέον είναι δύσκολα αλλά η ομάδαρα μας μπορεί!
Άβαταρ μέλους
Mitsospaoki4
 
Δημοσιεύσεις: 10823
Εγγραφή: Δευτ 21 Μάιος 2018, 12:53
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Βολος

Re: Πρωτάθλημα Μπάσκετ 2020-2021

Δημοσίευσηαπό seaman » Σάβ 03 Απρ 2021, 18:17

Ο Ρούλης πιστεύω ότι θα τα χάσει και τα 2 επόμενα παιχνίδια με ιωνικό εντός και Περιστέρι εκτός.
Υπερέχει όμως του Μεσολογγίου στην ισοβαθμία.
Για να υπερισχύσει η Ιερά Ομάδα του ρούλη θα πρέπει να πάρει και τα δύο παιχνίδια με Προμηθέα και ΠΑΟΚ.
Αν τους το επιτρέψει η Πάτρα, να το σκεφτούμε... Πλάκα θα έχει.
Στην πράξη όμως το θέμα υποβιβασμού θα παιχτεί μεταξύ Μεσολογγίου και Λάρισας. Και εδώ το πάνω χέρι στην ισοβαθμία το έχει η Λάρισα, που μπορεί να παλέψει και για μια νίκη ακόμα στο παιχνίδι με τη γριά.
Δυστυχώς ο ρούλης τις έχει και τις 2 από κάτω, ακόμα και στην τριπλή ισοβαθμία.
Τελευταία επεξεργασία από seaman και Σάβ 03 Απρ 2021, 18:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Όταν η συνέχεια γίνεται ζόρικη, οι ζόρικοι συνεχίζουν. Και αν θα τους πάρει χρόνο να φτάσουν ξανά στην κορυφή, είναι γιατί θα κουβαλάνε την αξιοπρέπειά τους μαζί τους.
_____________________ Πανθεσσαλονίκειος Αθλητικός Όμιλος Κωνσταντινουπολιτών _____________________
Άβαταρ μέλους
seaman
 
Δημοσιεύσεις: 9536
Εγγραφή: Δευτ 25 Ιούλ 2011, 17:58
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη

Re: Πρωτάθλημα Μπάσκετ 2020-2021

Δημοσίευσηαπό ΠΟΡΚΥ-5 » Σάβ 03 Απρ 2021, 18:28

seaman έγραψε:Ο Ρούλης πιστεύω ότι θα τα χάσει και τα 2 επόμενα παιχνίδια με ιωνικό εντός και Περιστέρι εκτός.
Υπερέχει όμως του Μεσολογγίου στην ισοβαθμία.
Για να σωθεί η Ιερά Ομάδα θα πρέπει να πάρει και τα δύο παιχνίδια με Προμηθέα και ΠΑΟΚ.
Αν τους το επιτρέψει η Πάτρα, να το σκεφτούμε... Πλάκα θα έχει


Σε τέτοια περίπτωση, δεν έχουμε να σκεφτούμε τίποτα! Πας, αποτεινεις φόρο τιμής στον Κήπο των Ηρώων και γυρίζεις τραγουδώντας στα ερπετά "αντίο, αντίο, εκεί στην Α'2"..!!
ΠΟΡΚΥ-5
Official Paokmania's Papatzis
 
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Τρί 17 Φεβ 2015, 17:59

Re: Πρωτάθλημα Μπάσκετ 2020-2021

Δημοσίευσηαπό seaman » Σάβ 03 Απρ 2021, 18:34

Ακριβώς ΠΟΡΚΑΡΕ, αλλά είπα να το συμπληρώσω το ποστ, γιατί μάλλον δεν θα χρειαστεί. Ο ρούλης μάλλον καθαρίζει
Όταν η συνέχεια γίνεται ζόρικη, οι ζόρικοι συνεχίζουν. Και αν θα τους πάρει χρόνο να φτάσουν ξανά στην κορυφή, είναι γιατί θα κουβαλάνε την αξιοπρέπειά τους μαζί τους.
_____________________ Πανθεσσαλονίκειος Αθλητικός Όμιλος Κωνσταντινουπολιτών _____________________
Άβαταρ μέλους
seaman
 
Δημοσιεύσεις: 9536
Εγγραφή: Δευτ 25 Ιούλ 2011, 17:58
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη

Re: Πρωτάθλημα Μπάσκετ 2020-2021

Δημοσίευσηαπό GEOL » Σάβ 03 Απρ 2021, 20:38

Το κομβικό παιγνίδι για τον χαρούλη ήταν πριν ένα μήνα με τη γριά. Εκεί έκανε all in και έβγαλε διπλό παραμονής με +22. Παλιές @@@νες στην πιάτσα.
GEOL
 
Δημοσιεύσεις: 2302
Εγγραφή: Σάβ 08 Μάιος 2010, 14:11

Re: Πρωτάθλημα Μπάσκετ 2020-2021

Δημοσίευσηαπό seaman » Σάβ 03 Απρ 2021, 21:13

Το λάβριο πήρε διπλό από την κούλα στην παράταση
Όταν η συνέχεια γίνεται ζόρικη, οι ζόρικοι συνεχίζουν. Και αν θα τους πάρει χρόνο να φτάσουν ξανά στην κορυφή, είναι γιατί θα κουβαλάνε την αξιοπρέπειά τους μαζί τους.
_____________________ Πανθεσσαλονίκειος Αθλητικός Όμιλος Κωνσταντινουπολιτών _____________________
Άβαταρ μέλους
seaman
 
Δημοσιεύσεις: 9536
Εγγραφή: Δευτ 25 Ιούλ 2011, 17:58
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη

Re: Πρωτάθλημα Μπάσκετ 2020-2021

Δημοσίευσηαπό palok » Κυρ 04 Απρ 2021, 12:40

είδα αρκετό από τον αγώνα. ΟΚ πέραν του οτι το Λαύριο αντιμετωπίζεται σαν τον Παναθηναικό από τη διαιτησία (δλδ ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ στην άμυνά του είναι παροιμοιώδης) αλλά οφείλουμε να πούμε τα εξής: δε νομίζω οτι έχει ξαναυπάρξει ομάδα με 4-5 καλούς ξένους, τον Μουράτο και τον Γερονικολό να φέρνει τέτοια αποτελέσματα. ΟΙ ξένοι δεν πιστεύω οτι ΟΛΟΙ να κάνουν πάνω από 200 χιλιάρικα. Είναι τρομερή ομάδα, διαβάζει τα ΠΑΝΤΑ στην επίθεση, επιτίθεται αρκετά μονότονα, drive ή τρίποντο, αλλά είναι τόσο πολύ δουλεμένο όλο αυτό, πιστεύουν τόσο πολύ όλοι οι παίκτες σε αυτό (δείτε π.χ. πώς οι ξένοι του πάνε στο επιθετικό rebound) που το αποτέλεσμα είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ. Δεν ξέρω καν αν οι ξένοι (ειδικά Cosey-Carter) του χρόνου θα είναι σε τοπ ομάδα και θα τα καταφέρουν. Δεν έχουν δλδ ούτε Punter ούτε τον άλλονα το 2-3 τον παιχταρά που πήγε Ρωσία. Είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΙ ξένοι, παίζουν άμυνα, επίθεση, διαβάζουν, σουτάρουν τρίποντο σαν να ναι ο πετζα μεσα στο σεφ. Σε μια φαση βαρανε ενα τριποντο κακο, ο γερονικολός παίρνει το rebound στα 3-4 μέτρα μακριά από τη μπασκετά χωρίς ΚΑΝ να πηδήξει, δίνει πάσα, πάει στο corner και μπουμπουνάει τρίποντο με θράσος karl anthony towns. Ο δέ Μουράτος, αν μου λεγες οτι ειναι 19 στα 20, θα σου λεγα οτι είναι επιπέδου τουλάχιστον Νίκου Παππά. Άρση καπέλου στον Σερελή. Λές να γίνει και ο ύμνος τους πραγματικότητα?
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10606
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Πρωτάθλημα Μπάσκετ 2020-2021

Δημοσίευσηαπό BlackMagicPAOK » Παρ 09 Απρ 2021, 23:12

Πφφ...
Καλά όλα αυτά αλλά ..
Όπως έλεγε ο Χ"παπαρας στην περιγραφή του αγώνα το Λαύριο δεν έχει εμπειρία ( το είπε 5 φορές!!!) και θα χάσει στο τέλος .. :D
Βέβαια ο Ζήσης με την τεράστια εμπειρία του ήταν αυτός που έκανε λάθος πάσα στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα :D
" Oλα ειναι δρομος "
Άβαταρ μέλους
BlackMagicPAOK
 
Δημοσιεύσεις: 3675
Εγγραφή: Δευτ 23 Φεβ 2015, 21:53
Τοποθεσία: Γιάννενα

Re: Πρωτάθλημα Μπάσκετ 2020-2021

Δημοσίευσηαπό renegade » Σάβ 10 Απρ 2021, 00:05

Και πιάνομαι σ αυτό που λέει ο παλοκ για μουρατο και συνεχίζω και λέω ότι το απίστευτο δεν είναι οι σχεδόν 6 ασίστ ανά 30 λεπτά. Αυτές άντε πες είναι και θέμα συμπαικτών,είναι κάποιες καταγεγραμμένες τύπου πάσα σκοτωμένο τρίποντο μέσα

Για μένα το τρομερό επίτευγμα του μουρατου είναι ότι σε αυτό το στυλ παιχνιδιού με τόσο υψηλό pace, με τόσα πολλά drive και πάσα πάνω σε άμυνα και στον αέρα... έχει μόλις 2 λάθη ανά αγώνα.
Για μένα αυτό είναι επίτευγμα
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14326
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

Re: Πρωτάθλημα Μπάσκετ 2020-2021

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Σάβ 10 Απρ 2021, 00:52

Ισχύει τα λάθη του σε σχέση με το στυλ παιχνίδιου του Λαύριου και του χρόνου συμμετοχής του είναι υπερβολικά λίγα. Παρολαυτα δεν ξέρω γιατί δεν μου αρέσει σαν παίκτης. Δεν μου αρέσει η μηχανική του σουτ του δεν μου αρέσει το πως τοποθετεί το σώμα όταν τριπλαρει τη μπάλα, καταλαβαίνω και βλέπω πόσο σπουδαία χρονιά κάνει πάρα ταύτα δεν είναι ο πλειμεκερ που θα ήθελα στον ΠΑΟΚ.
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2538
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: Πρωτάθλημα Μπάσκετ 2020-2021

Δημοσίευσηαπό obanebane » Σάβ 10 Απρ 2021, 01:19

Ο Μουρατος πιθανόν να ήταν ιδανικός σε έναν ΠΑΟΚ διεκδικητή,επιπέδου χάρτινης, για να πάρει τα 10-12 λεπτά που θα του αναλογούσαν στο ροστερ.
Με τη χρόνια που κάνει και πολλά θα ζητήσει και πρωταγωνιστικό ρόλο θα θέλει, οπότε μην ασχολείστε.
Δεν ξέρω κιόλας,αυτή την αίσθηση έχω.
Μη μου πείτε όμως ότι αν ερχόταν στη θέση του Νωντα με ένα συμβόλαιο 20% μεγαλύτερο από του Παπαντωνίου,θα λέγατε όχι;
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24575
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: Πρωτάθλημα Μπάσκετ 2020-2021

Δημοσίευσηαπό palok » Σάβ 10 Απρ 2021, 10:31

είναι τρομερή η χρονιά που κάνει. σαν να είναι άλλος παίκτης.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10606
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Πρωτάθλημα Μπάσκετ 2020-2021

Δημοσίευσηαπό KalamarGiannis » Σάβ 10 Απρ 2021, 10:36

και δεν κατάλαβα γιατί να μην πάρει πρωταγωνιστικό ρόλο (αντίστοιχο με αυτόν που χει τώρα) σε μας σε μια ακόμη χρονιά συντήρησης και χαμηλού μπάτζετ;;
Ο Κόνιαρης δεν πήρε τέτοια επί σειρά ετών;τι παραπάνω είχε; καλύτερη άμυνα και τα μισά κοχόνες...
>Βall every day
>Η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ-εμείς τελειώνουμε
>Καιρός για αποτοξίνωση από την υγιεινή διατροφή
Άβαταρ μέλους
KalamarGiannis
 
Δημοσιεύσεις: 2249
Εγγραφή: Δευτ 07 Σεπ 2009, 18:30

Re: Πρωτάθλημα Μπάσκετ 2020-2021

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Σάβ 10 Απρ 2021, 10:39

Δεν λέω αυτό, φυσικά και χωράει στον ΠΑΟΚ απλά λέω ότι σε προσωπικό γούστο δεν μου αρέσει το μπασκετικό στυλ του. Φέτος φυσικά χωρούσε ΑΝ έπαιζε όπως στο Λαύριο.
Να στο πω διαφορετικά όταν έπαιζε στη Λάρισα με Παπαντωνίου μου φαινόταν ολόιδιοι παικτικά επιρρεπής στα λάθη λόγω κακού χειρισμού μπάλας (που φέτος βέβαια δεν κάνει σε μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής) και πολύ κακό σουτ λόγω μηχανικής του σουτ. Φέτος ενώ έχει βελτιωθεί από άποψη ποσοστών η μηχανική του σουτ δεν έχει αλλάξει.
Ξαναλέω πως δεν τον θεωρώ άχρηστο ή κάτι τέτοιο απλά πιστεύω πως υπάρχουν πιθανότητες η χρονιά να είναι πάρα πλανητική σε σχέση με τις πραγματικές του ικανότητες παίζοντας ένα παιχνίδι που τον βολεύει απόλυτα (στον ΠΑΟΚ δεν θα προσαρμοστεί η ομάδα σε ένα παίκτη τύπου Μουράτου).
Φυσικά με αυτό που έχω δει φέτος στον ΠΑΟΚ έχω αρχίσει να αμφισβητώ τα πάντα γύρω από τις γνώσεις μου στο μπάσκετ οπότε και την γνώμη μου πλέον την αμφισβητώ και εγώ ο ίδιος.
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2538
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: Πρωτάθλημα Μπάσκετ 2020-2021

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Σάβ 10 Απρ 2021, 10:39

Στον μπανε αναφερόμουν
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2538
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πρωτάθλημα Basket League

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης