44. Anderson Esiti

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό Sick Bastard » Σάβ 26 Σεπ 2020, 23:07

beeman έγραψε:
Sick Bastard έγραψε:Μου είναι ακατανόητο γιατί ασχολείστε ακόμα με αυτό τον παίχτη.


Ρε αδερφέ αν δεν τον βλέπαμε στο γήπεδο δεν θα ασχολούμασταν.
Αλλά μας διέλυσε το νευρικό μας σύστημα παλι


ε αυτό λέω, εσείς φταίτε.
Εγώ έχω επιλέξει να τον αγνοώ, ή να γελάω μαζί του, έτσι κι αλλιώς σε κάθε ματς έχει μια στιγμή γέλωτα, σήμερα ας πούμε το ανάποδο ψαλίδι στο πρώτο ημίχρονο, κόντεψα να κατουρηθώ απ τα γέλια.
ΤΙ ΨΗΦΙΣΑΤΕ ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ
ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΤΑΝΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΓΑΥΡΩΝ ΟΙ ΜΑΝΕΣ.
ΚΚ2020: "Θα φροντίσουμε να σχεδιάσουμε μια ομάδα που δεν θα χαμηλώσει τον πήχη και στόχοι μας θα είναι το νταμπλ κάθε χρόνο. Στόχος μας θα είναι να αυξήσουμε τα έσοδα και όχι να μειώσουμε τα έξοδα".
Άβαταρ μέλους
Sick Bastard
 
Δημοσιεύσεις: 11465
Εγγραφή: Τρί 19 Οκτ 2010, 11:00

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό Equalizer » Σάβ 26 Σεπ 2020, 23:24

Το πρόβλημα του εσιτι είναι πνευματικό.


Α, και ότι κουτσαίνει.

Τον υπερασπίστηκα, τον υποστήριξα, πιστεύω ακράδαντα ότι με άλλο σύστημα και στρωμένη ομάδα θα βοηθούσε, αλλά έλεος.

Κάθε φορά που παίζει ΕΙΔΙΚΑ σε αυτό τον ΠΑΟΚ, χανει 100 χιλιάρικα αξια.

Ειδικά η κίνηση του να παραλάβει μπάλα και να στρίψει για να πάει μπροστά, είναι στο τοπ10 αμπαλιασης παγκοσμίως. ΜΟΝΟ αποτυχημένα την κάνει. Θέλει περίπου ένα στρέμμα από δω κι ένα από κει για να νιώσει ασφαλής και να παίξει σωστά
Άβαταρ μέλους
Equalizer
 
Δημοσιεύσεις: 13137
Εγγραφή: Τετ 06 Μάιος 2009, 16:48

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό Equalizer » Σάβ 26 Σεπ 2020, 23:25

Επίσης σας παρακαλώ πείτε μου λίγο για το ανάποδο ψαλίδι, δεν είδα τη φαση
Άβαταρ μέλους
Equalizer
 
Δημοσιεύσεις: 13137
Εγγραφή: Τετ 06 Μάιος 2009, 16:48

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό Χωρικός » Σάβ 26 Σεπ 2020, 23:28

Λίγα για τον Εσίτι. Είναι η πρώτη επιλογή παίκτη του ανιματέρ! Δεν είναι κανας άχρηστος Μάτος π.χ
Άβαταρ μέλους
Χωρικός
 
Δημοσιεύσεις: 3202
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2010, 10:49

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό Bono. » Σάβ 26 Σεπ 2020, 23:29

Κοντά είναι το τέλος της χρονιάς.
Όλο και σε κάποιο βίντεο με τ αστεία της χρονιάς θα το πετύχεις.
Άβαταρ μέλους
Bono.
 
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ 2013, 00:16

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό Sick Bastard » Σάβ 26 Σεπ 2020, 23:30

Ω τίποτα ιδιαίτερο για τον Εσίταρο μια μέρα στη δουλειά, μια σκοτωμένη μπαλιά στον αέρα
τη σκότωσε δεύτερη φορά με τον ανάποδο ψαλίδι (θα έβγαινε πλάγιο αλλά σε κάποιον σταμάτησε δεν θυμάμαι τώρα)
Εικόνα
ΤΙ ΨΗΦΙΣΑΤΕ ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ
ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΤΑΝΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΓΑΥΡΩΝ ΟΙ ΜΑΝΕΣ.
ΚΚ2020: "Θα φροντίσουμε να σχεδιάσουμε μια ομάδα που δεν θα χαμηλώσει τον πήχη και στόχοι μας θα είναι το νταμπλ κάθε χρόνο. Στόχος μας θα είναι να αυξήσουμε τα έσοδα και όχι να μειώσουμε τα έξοδα".
Άβαταρ μέλους
Sick Bastard
 
Δημοσιεύσεις: 11465
Εγγραφή: Τρί 19 Οκτ 2010, 11:00

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό malampar » Σάβ 26 Σεπ 2020, 23:31

Παντως αυτο οτι ορισμενοι παικτες του Παοκ πρεπει να εχουν διπλα τους τον τσαβι κ τον ινιεστα για να αποδωσουν με ξεπερναει..επισης διαιτολογο προσωπικο γυμναστη ψυχολογο ..αμα εχεις μεινει στην εποχη του Λιβαθηνου αυτα παθαινεις
malampar
 
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: Πέμ 17 Ιαν 2019, 18:44

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό dimitris88 » Σάβ 26 Σεπ 2020, 23:44

john4serres έγραψε:
xrisitsapa έγραψε:Απορώ πραγματικά ΠΟΙΟΣ τον είδε και τον ενέκρινε


Σενιόρ Μπράνκο :lol:


μας έφαγε και εκείνο το κωλοφιλικό τον Ιούλιο του 2017 με τη Γάνδη (χάσαμε 2-0), εμείς με Στανόγιεβιτς προπονητή, όπου ο Εσίτι ήταν πολύ καλός (κάτι ας πούμε όπως φάνηκε στο φιλικό που παίξαμε πρόσφατα με το βάζελο). Τότε όλοι μιλούσαν για παικταρά, ότι εάν είχαμε ένα τέτοιο θα κάναμε παπάδες στο κέντρο αλλά δεν μπορούσαμε να τον πληρώσουμε τότε (4εκ η τιμή του). Από τότε μπήκε στο μυαλό μας ως καλός παίκτης και τη φάγαμε τη φόλα πέρσι. Η γνώμη που υπήρχε γι' αυτόν ήταν άκρως θετική....παραθέτω τι έλεγε ένας ρεπόρτερ του ΠΑΟΚ για τον Εσίτι....τα διαβάζεις τώρα και γελάς....

"... Ο Εσίτι είναι αυτό που λέμε καθαρόαιμο εξάρι, ανίκητος στο ψηλό παιχνίδι, γρήγορος με τη μπάλα στα πόδια, πολύ καλός στο κράτημα της, ικανός στο να την μεταβιβάζει με ασφάλεια σε κοντινή και μέση απόσταση αλλά και απόλυτα... συνεπής στο να καταστρέφει το παιχνίδι των αντιπάλων του, όπως μπορείτε να διαπιστώσετε στα παρακάτω βίντεο. Δεν είναι άλλωστε τυχαίο, πως πολλοί είναι αυτοί στο Βέλγιο που τον αποκαλούν... βράχο!..."

Έτσι που λέτε με τον βράχο, τον είχε αναδείξει και στην Εστορίλ ο Μπράνκο, οπότε ήρθε και έδεσε το γλυκό (η φόλα)....μη χάνετε όμως τις ελπίδες σας, όλο και καμιά Τούρκικη ομάδα μπορεί να βρεθεί να τον πάρει, έστω δανεικό. Το πρόβλημα είναι ότι του δώσαμε μεγάλο συμβόλαιο (700-800) και είναι αδύνατο ομάδα που τον έχει μελετήσει αγωνιστικά να τον πληρώσει αυτό το ποσό....το πιο πιθανό είναι να θέλουν να πληρώσουμε εμείς το μεγαλύτερο μέρος του συμβολαίου και εκεί να κολλάει το πράγμα. Ελπίζουμε να βρεθεί τρόπος να φύγει γιατί ο Εσίτι από μόνος του δεν το κουνάει....θα τιμήσει το συμβόλαιο του με τον ΠΑΟΚ
dimitris88
 
Δημοσιεύσεις: 1019
Εγγραφή: Τρί 10 Δεκ 2019, 17:46

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Κυρ 27 Σεπ 2020, 09:47

rainmaker έγραψε:Επίσης σας παρακαλώ πείτε μου λίγο για το ανάποδο ψαλίδι, δεν είδα τη φαση

Έχασες!
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90081
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Κυρ 27 Σεπ 2020, 09:51

Τα χαρακτηριστικά του Esiti δεν ικανοποιoύσαν με τίποτε τον Lucesku, αλλά ούτε νομίζω του Άμπελ. Προφανώς ο Branco που τον επέλεξε εκμεταλλεύτηκε το κενό προπονητή και έκανε μεταγραφές, που κατέληξαν να είναι σπατάλη χρημάτων και μόνο.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90081
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό john4serres » Κυρ 27 Σεπ 2020, 10:21

"... Ο Εσίτι είναι αυτό που λέμε καθαρόαιμο εξάρι, ανίκητος στο ψηλό παιχνίδι, γρήγορος με τη μπάλα στα πόδια, πολύ καλός στο κράτημα της, ικανός στο να την μεταβιβάζει με ασφάλεια σε κοντινή και μέση απόσταση αλλά και απόλυτα... συνεπής στο να καταστρέφει το παιχνίδι των αντιπάλων του, όπως μπορείτε να διαπιστώσετε στα παρακάτω βίντεο. Δεν είναι άλλωστε τυχαίο, πως πολλοί είναι αυτοί στο Βέλγιο που τον αποκαλούν... βράχο!..."


Ανικητος στο ψηλο παιχνιδι;
Ουτε εφημεριδα πηδαει. Ειναι γυρω στο 1,80-1,83 και χανει ολες τις κεφαλιες, ακομη και απο αντιπαλους που ειναι πιο κοντοι!

Γρηγορος με την μπαλα στα ποδια;
Ναι, να σκουντουφλάει είναι πρώτος.
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29929
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό ron-swanson » Κυρ 27 Σεπ 2020, 10:30

Και αυτοι οι ανθρωποι βγαζουν λεφτα απο αυτο το πραγμα. Μηπως ειχε δει κανα βιντεακι του Fernandinho και μπερδευτηκε; Εχουμε απο τους χειροτερους ΑΡΔ στον πλανητη παντως. Φουλ αμπαλοι. Περα απο ΠΑΟΚ δεν πρεπει να βλεπουν μπαλα.

Αντε να βαλω κι αλλο ενα

Ένας Εσίτι – συν ένας δημιουργικός χαφ – σου φέρνουν το πρωτάθλημα

11-07-2017 23:55

Σταύρος Κόλκας

Πάντα μου αρέσει η ποδοσφαιρική κουβέντα και η αλήθεια είναι πως το μυαλό μου περιστρέφεται γύρω από αυτή από τη στιγμή που ο ΠΑΟΚ προσέλαβε προπονητή που παίζει κάτι διαφορετικό από αυτό που είχε μάθει η ομάδα. Όταν σήμερα το πρωί άκουσα τον Μίχελ να μιλά για τον τύπο του χαφ που ψάχνει ο ΠΑΟΚ, συνδύασα το παζλ των δικών μου πιστεύω. Γράφει ο Σταύρος Κόλκας.
Ο ΠΑΟΚ θέλει να πάρει το πρωτάθλημα και βάσει επένδυσης δικαιούται να το θέλει. Όμως κακά τα ψέματα, οι ποιοτικές πινελιές που πίστευα πως χρειάζεται πριν την πρόσληψη του Στανόγιεβιτς, είναι διαφορετικές από αυτές που πιστεύω τώρα.

Πάντα πίστευα πως το κλειδί για το 4-4-2 δεν είναι τόσο οι δύο φορ που κουβαλάνε το σκορ, αλλά οι τέσσερις χαφ. Και αυτό γιατί αν δεν συμπληρώνει ο ένας τα χαρακτηριστικά του άλλου, δουλειά δεν κάνουμε.

Δεν υπάρχει η πολυτέλεια του παίκτη παραπάνω, αντιθέτως συνήθως ο αντίπαλος παίζει με έναν επιπλέον στον χώρο, άρα περιθώρια για επιλογές ναι μεν αλλά, δεν έχουμε.

Ο Μίχελ μας είπε πως ψάχνουν έναν μέσο σαν αυτόν τον Εσίτι της Γάνδης. Και από το βλέμμα του κατάλαβα πως θα ήθελε πάρα πολύ αυτόν τον παίκτη. Και εγώ το ίδιο όταν είδα τον Στανόγιεβιτς να βάζει τον Πέλκα κεντρικό χαφ στη τετράδα.

Ο Στανόγιεβιτς χαζός δεν είναι, ξέρει καλά πως αν στον άξονά του δεν έχει ποιότητα, δεν πρόκειται να κάνει δουλειά.

Ο Πέλκας θα μπορούσε να παίξει ως κεντρικός μέσος εφόσον είχε δίπλα του έναν Εσίτι. Κατά προτίμηση τον ίδιο τον Εσίτι.

Τον παίκτη τον είδα ζωντανά και ζαλίστηκα. Στο 1,89, θηρίο με τρεξίματα και σίγουρο κράτημα, καλή ταχύτητα και αγκρέσιβ όσο πρέπει. Αφρικανός στα 23 του μου κίνησε την περιέργεια να τον ψάξω. Σε αυτή την ηλικία έχει 140 παιχνίδια με Εστορίλ – Λεϊσόες και Γάνδη, γεμάτες σεζόν, είναι διεθνής με τη Νιγηρία και η τιμή του δεν είναι απαγορευτική. Στα δικά μου μάτια πάντα γιατί δεν πληρώνω εγώ.

Σύμφωνα με τις πληροφορίες που κατάφερα να συλλέξω, ο παίκτης κοστολογείται μεταξύ τριών και τεσσάρων εκατ. ευρώ. Αξίζει τα λεφτά του; Εγώ θα πω ναι και θα το αναλύσω.

Αν θέλω να πάρω το πρωτάθλημα, πρέπει να έχω μία ισορροπία. Πολύ ωραίες οι συμφωνίες τύπου Μακ, πολύ ωραίες οι συμφωνίες με ελεύθερους ποδοσφαιριστές, όμως οι απαιτήσεις σε χαρακτηριστικά ανεβαίνουν μόνο όταν τις πληρώσεις. Και το σωστό είναι να τις πληρώσεις όταν οι πιθανότητες να πάρεις τα λεφτά σου πίσω είναι αρκετές.


Στη περίπτωση Εσίτι αυτό που δεν γνωρίζω είναι ο χαρακτήρας του. Όμως γεμάτες χρονιές βλέπω, άρα δεν μπορώ να φανταστώ κάτι που να προβληματίζει. Σίγουρα θέλει την έρευνά του ο κάθε παίκτης, αλλά μέχρι εκεί.

Τα λεφτά του λοιπόν τα αξίζει πρώτον γιατί μπορώ να τα πάρω πίσω και δεύτερον γιατί τα χαρακτηριστικά του, δίνουν την ευχέρεια στον Στανόγιεβιτς να κουμπώσει ένα δημιουργικό χαφ δίπλα του. Θα είναι ο Πέλκας, θα είναι κάποιος άλλος δεν το ξέρω. Όμως με έναν παίκτη τύπου Εσίτι κανένας προπονητής δεν θα φοβηθεί να βάλει έναν Πέλκα δίπλα του.

Με τα σημερινά δεδομένα τα πράγματα είναι απλά και δυσοίωνα όταν ανέβει το επίπεδο των αντιπάλων. Δυάδα χωρίς Πέλκα δεν έχει δημιουργία ή όγκο ή ταχύτητα. Οι δυάδες Κάνιας που προκύπτουν από την τετράδα Κάνιας, Κάτσε, Τσίμιροτ και Σάκχοφ παρουσιάζουν χτυπητά κενά. Ο καθένας από τους τέσσερις με Πέλκα το ίδιο. Άρα είσαι αναγκασμένος να πάρεις έναν παίκτη σαν τον Εσίτι και να μη σκεφτείς την επένδυση.

Έναν παίκτη ίδιου τύπου είχαμε συναντήσει στους αγώνες με την Κράσνονταρ. Ο Τσαρλς Καμπορέ από την Μπουρκίνα Φάσο, εκπληκτικός χαφ που κοστολογείται όμως στα 7εκατ. ευρώ. Άλλον με αυτά τα στοιχεία δεν θυμάμαι να συνάντησα στο επίπεδο του Γιουρόπα Λιγκ. Με όγκο, ταχύτητα, τρεξίματα, δύναμη και καλό κράτημα μπάλας.

Και αφού ο οργανισμός ΠΑΟΚ αποδέχεται το 4-4-2 για να είμαστε έτοιμοι για πρωτάθλημα, πλην του Εσίτι – ή εξαριού σαν κι αυτό – θα πρέπει να αντικατασταθεί ένας από τους χαμάληδες τύπου Τσίμιροτ – Κάτσε με έναν πιο δημιουργικό. Έτσι ώστε να υπάρχει ροτέισον και στο έξι και στο 8 με τον Σάκχοφ να είναι μπαλαντέρ στις δύο θέσεις ανάλογα με το παιχνίδι.

Και για αυτή την περίπτωση έχω παίκτη στο μυαλό μου, ξέρω πως είναι και στο μυαλό των ανθρώπων του ΠΑΟΚ και ξέρω πως για να αποκτηθεί η διαδικασία μοιάζει με αυτή του Μακ.

Αν όλα τα παραπάνω γίνουν, δηλαδή διαμορφωθούν τα χαφ έτσι όπως πιστεύω πως θα μπορούμε να αντέξουμε και το υψηλότερο επίπεδο αλλά και το ροτέισον της σεζόν, τότε θα μπορέσω να μιλήσω ανοιχτά και με θράσος για πρωτάθλημα.

Με δεδομένο πάντα πως θα έρθει και ένας στόπερ υψηλού επιπέδου τύπου Ζαμπράνο.

ΥΓ Ο Ιτίσι δεν έχει καμία σχέση με τον Εντόι. Ο δεύτερος είναι καθαρό 8άρι, που παίζει στο ίδιο τέμπο και παρά τον όγκο του δεν είναι και πολύ αγκρέσιβ. Ο Ετίσι είναι καθαρό έξι, που πάει με τα χίλια στη μπάλα και καλύπτει άψογα τον χώρο του. Επίσης ο Νιγηριανός έχει δοκιμαστεί στο επίπεδο του ΠΑΟΚ, σε αντίθεση με τον Εντόι που κινήθηκε σε ρηχά νερά. Και έχουν οκτώ χρόνια διαφορά οι δυο τους. Αυτή την παράγραφο την έβαλα γιατί είδα τα σχόλια κάτω από το θέμα.


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ron-swanson
 
Δημοσιεύσεις: 6472
Εγγραφή: Τετ 04 Δεκ 2013, 00:28

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό apple64 » Κυρ 27 Σεπ 2020, 10:42

Όσο υπάρχουν άμπαλοι πελάτες θα υπάρχουν και άμπαλοι δημοσιογράφοι.

Όσο δηλαδή ακούμε για:
- "Ανθρωποφάγο" κόφτη
- Χάφ που να κουβαλά την μπάλα
- Playmaker

ο Κόλκας και οι υπόλοιποι θα βγάζουν το ψωμάκι τους άνετα.
apple64
 
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Πέμ 14 Αύγ 2008, 11:23

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό jibbie » Κυρ 27 Σεπ 2020, 10:45

rainmaker έγραψε:Επίσης σας παρακαλώ πείτε μου λίγο για το ανάποδο ψαλίδι, δεν είδα τη φαση


μεγαλειο :lol:
Άβαταρ μέλους
jibbie
 
Δημοσιεύσεις: 5956
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 00:41
Τοποθεσία: Hackney,London

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό sn0ufel4 » Κυρ 27 Σεπ 2020, 11:13

Όταν παίρνεις μέσο που μια ζωή ήταν η βάση της τριάδας στο κέντρο και είχε την απλή δουλειά να κόβει (κάτι που ξέρει να το κάνει) και να δίνει στον δημιουργικό μέσο δίπλα του και τον βάζεις σε δυάδα που παίζει 50 μέτρα από τη περιοχή αυτά θα βλέπεις. Εντελώς αχρείαστος παίκτης για τον ΠΑΟΚ δε σημαίνει όμως ότι είναι άχρηστος. Έργο Μπρανκο η μεταγραφή του τα συγχαρητήρια σε αυτόν
Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: «Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;» Πολέμα!
«Ασκητική»
Some folk we never forget... some kind we never forgive...havent seen the back of us yet...we will fight as long as we live
Many places i have been....many sorrows i have seen...
îdô Nidir nênâkham Bârî'n Katharâd
Άβαταρ μέλους
sn0ufel4
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 10239
Εγγραφή: Πέμ 12 Δεκ 2013, 16:19

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες