20. Adelino André Vieira Freitas "Vieirinha"

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

Re: 20. Adelino André Vieira Freitas "Vieirinha"

Δημοσίευσηαπό Equalizer » Δευτ 26 Οκτ 2020, 23:41

Αυτό με το 200 περίεργους δε θυμάμαι να το έγραψα.

Εγώ λέω οτι είναι πολύ περισσότεροι αυτοί που είτε δείχνουν, είτε αποδέχονται αδιαμαρτύρητα μια ύπουλη, μίζερη, πνευματικά λάθος συμπεριφορά, παρασέρνοντας το σύνολο της πόλης σε χαμηλές πτήσεις. Και ειδικά στον ΠΑΟΚ αυτό γίνεται χρόνια, το έγραψα πέντε φορές ήδη αλλά το προσπερνάτε εύκολα επειδή σας έθιξα τους συγγενείς.

Εντάξει παιδιά τους συγγενείς σας δεν τους ξέρω τους ανθρώπους, δεν εννοούσα κάτι για αυτούς.

Σταματήστε να σκαλώνετε τώρα. Για γενική εικόνα μιας τοπικής κοινωνίας μιλάμε, που επηρεάζει και περιβάλλει τον ΠΑΟΚ.

Όταν ο Αναστασιάδης έλεγε οτι θα πάρει την ομάδα και θα πάει στη Βουλγαρία γιατί η Τούμπα δεν αντέχεται, τι σημαίνει οτι ήταν ανθέλληνας;


Και επιτέλους για τον Βιερίνια θα σχολιάσει κανείς τίποτα, που ήταν και το βασικό ζήτημα; Δεν έγινε μεγάλο σούσουρο; Δεν αναπαράχθηκαν ελεεινές φήμες; Δεν ειπώθηκε μέχρι και οτι η ΠΑΕ επιτρέπει στον Βιερίνια να γυρίσει επειδή φεύγει ο Μάτος, για να μας ρίξει στάχτη στα μάτια; Οτι ο Βιερίνια έκανε εντεκάδα και επέβαλε τον Πασχαλάκη ως βασικό τέρμα;

Τι διάολο οράματα βλέπω;
Άβαταρ μέλους
Equalizer
 
Δημοσιεύσεις: 13147
Εγγραφή: Τετ 06 Μάιος 2009, 16:48

Re: 20. Adelino André Vieira Freitas "Vieirinha"

Δημοσίευσηαπό renegade » Δευτ 26 Οκτ 2020, 23:43

Προφανώς κάποιοι από την λήξη των πλέι οφ δεν πήρατε χαμπάρι τι γραφόταν σε σοσιαλ με χιλιάδες φολοουερς όπως τις ΠΑΕ,του Βεροιώτη κ.α.
Και δεν μιλάμε για 10-20 ποστ
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14493
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

Re: 20. Adelino André Vieira Freitas "Vieirinha"

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Δευτ 26 Οκτ 2020, 23:50

Φυσικα και σκαλωνουμε οταν μας προσβαλουν και μας χαρακτηριζουν(δεν απαγορευονται οι χαρακηρισμοι εδω?) κατ αυτο τον τροπο. Αν δεν εννουσες κατι τετοιο να σβηστει το σχολιο.
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26765
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: 20. Adelino André Vieira Freitas "Vieirinha"

Δημοσίευσηαπό klainmein » Δευτ 26 Οκτ 2020, 23:57

Προσωπικά, έχω χάσει πάσα ιδέα για το επίπεδο του Έλληνα και το επίπεδο νοημοσύνης που είναι κυρίαρχο στην ελληνική - γενικότερα - κοινωνία. Για κάποιο ανεξήγητο λόγο μας θεωρούσα πιο έξυπνους και πιο οξυδερκείς σε σχέση με τους Αθηναίους που τους θεωρούσα ανέκαθεν "χωριατοπρωτευουσιανους" και πρόβατα.
Δυστυχώς τα ίδια "σκατα" είναι οι περισσότεροι. Από τι το κατάλαβα; Από τα σχόλια ΠΑΝΤΟΥ σε ό, τι αφορά τον κορονοϊο. 95 στους 100 πουλούσαν ειρωνεία για την "απλή γρίπη", τα πρόβατα που φοράνε μάσκες, έβριζαν συνεχώς τον κακό Χαρδαλια και τον κακό Τσιοδρα, τότε που ήταν η Θεσσαλονίκη στο επίκεντρο "ναι κλασικά και η Αττική τα ιδια κρούσματα έχει γιατί δεν την κλείνουν, μια ζωη δεύτερης κατηγορίας πολίτες" και ειδικά τις συνωμοσίες περί Bill Gates και 5G. Δυστυχώς, νόμιζα ότι είμαστε πιο έξυπνη κοινωνια, αλλά τελικά βλέποντας τι γραφόταν στα θεσσαλονικιωτικα group αναθεώρησα αρνητικά... Οπως, λοιπόν, ακούνε δεξιά και αριστερά και το υιοθετούν χωρίς να ψάξουν στο ελάχιστο τί ισχύει αλλά τα δέχονται όλα αμασητα, ακριβώς το ίδιο έγινε και με τον Βιερινια. Έπαιρναν όλοι θέση από τη μια ή την άλλη πλευρά, χωρίς να εχουν ιδέα τί ισχύει εκατέρωθεν. Απλά το ένα το είπε ο φίλος ο Μάκης και ο άλλος το άκουσε από τον Βασίλη τον φύλακα και οκ αυτοί ξέρουν, άρα υιοθετώ κάτι κι εγώ και παω με το ρεύμα. Στη φάση με τον Βιερινια, προσωπικά, ήθελα απλά να δω τί θα γίνει ΟΡΙΣΤΙΚΑ Κ Α Ι από τις δύο πλευρές. Οταν χαιρέτησε ο Αντρε, ψιλοκλονιστηκα... Μετά δεν έβγαζε ανακοίνωση η ΠΑΕ και κάπου λέω το σκατα έγινε τώρα, δεν μπορεί ρε πουστη να σκοτώθηκαν τόσο...Οπότε το αποτέλεσμα δικαιώνει όσους περίμεναν την κατάληξη χωρίς να παίρνουν θέση υπέρ της μίας ή της άλλης πλευράς...
klainmein
 
Δημοσιεύσεις: 1302
Εγγραφή: Τρί 01 Ιαν 2008, 15:35

Re: 20. Adelino André Vieira Freitas "Vieirinha"

Δημοσίευσηαπό renegade » Δευτ 26 Οκτ 2020, 23:57

Ρειν δεν χρειάζεται να απολογεισαι.
Απλά κάποιοι ψάχνουν πατήματα
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14493
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

Re: 20. Adelino André Vieira Freitas "Vieirinha"

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Τρί 27 Οκτ 2020, 00:06

Ποιούς εννοείς και τι πατήματα εννοείς;

Αν και δεν ελπίζω /νομίζω να εννοείς εμένα ή τον κατ.

Αλλά όταν αντίλογο στον admin κάναμε τρία άτομα,
να κατονομάζεις αυτόν που εννοείς και να μην κάνεις αυτό το γενικό σχόλιο... γιατί δεν είναι σωστό.

Δεν είναι ''σωστή'' συμπεριφορά.
Πες ψάχνει πατήματα ο bersekeros ή ξέρω γω ο Γρηγόρης.

Αυτά που κατηγορείτε κάνετε...
Άβαταρ μέλους
bersekeros
 
Δημοσιεύσεις: 11363
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 20:56

Re: 20. Adelino André Vieira Freitas "Vieirinha"

Δημοσίευσηαπό Equalizer » Τρί 27 Οκτ 2020, 00:08

Προφανώς δεν θα απολογηθώ για κάτι που είναι ξεκάθαρα ΜΗ στοχευμένο ενάντια σε συγκεκριμένα άτομα.

Όσο αυτόκλητοι υπερασπιστές όλων μαζικώς των Θεσσαλονικέων μπορεί να ισχυριστούν πως είναι αυτοί που διαφωνούν μαζί μου, άλλο τόσο αυτόκλητα θύματα της σήψης της πόλης μπορεί να είναι όσοι συμφωνούν.

Μια πόλη 1+ εκατομμυρίου είναι εντελώς παρατημένη σε όλους τους τομείς δεκαετίες τώρα και όποιος πάει να ξεμυτίσει, τον τρώει η μαρμάγκα της παρακμής. Εν προκειμένω ο ΠΑΟΚ.

Προφανώς, κάποιοι φταίνε για όλα αυτά τα αρνητικά.

Δεν νομίζω να είναι όλοι οι φταίχτες εισαγόμενοι ή συγγενείς μελών του φόρουμ. Υπάρχουν πολλοί Θεσσαλονικείς που φταίνε και πρέπει να αλλάξει αυτή η βολική αποδοχή της κατάστασης. Αν δεν το αναγνωρίσουμε δεν γίνεται τίποτα.

Ξαναλέω σε ο,τι αφορά το τόπικ, μια έκφανση αυτής της καταστασης είναι ο,τι ανέφεραν και τα παιδιά πιο πάνω. Μόλις κάτι στράβωσε με τον Βιερίνια, βγήκε μια ΑΗΔΙΑ στην επιφάνεια. Άλλο κριτική, άλλο μια ωραία εποχή που τελειώνει, και εντελώς άλλο να πετάμε λάσπη στον ανεμιστήρα απλά για την πλάκα μας.

Μικραίνει τον ΠΑΟΚ αυτή η κατάσταση και τον κρατάει χαμηλά. Και δεν είναι η πρώτη φορά.
Άβαταρ μέλους
Equalizer
 
Δημοσιεύσεις: 13147
Εγγραφή: Τετ 06 Μάιος 2009, 16:48

Re: 20. Adelino André Vieira Freitas "Vieirinha"

Δημοσίευσηαπό renegade » Τρί 27 Οκτ 2020, 00:25

Μπερσε πόσα χρόνια έζησες στην Γερμανία?
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14493
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

Re: 20. Adelino André Vieira Freitas "Vieirinha"

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Τρί 27 Οκτ 2020, 00:27

3.5 φίλε μου
Άβαταρ μέλους
bersekeros
 
Δημοσιεύσεις: 11363
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 20:56

Re: 20. Adelino André Vieira Freitas "Vieirinha"

Δημοσίευσηαπό renegade » Τρί 27 Οκτ 2020, 00:38

Είχα την εντύπωση ότι είχες πει πιο πλλα, αλλά ακόμα και έτσι είναι τεράστια αστοχία να γράφεις και να υπονοείς ότι αυτός που είναι κάτοικος Βελγίου η Αμερικής ή Σουαζιλάνδης δεν έχει το δικαίωμα να κρίνει την κοινωνία της Θεσσαλονίκης
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14493
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

Re: 20. Adelino André Vieira Freitas "Vieirinha"

Δημοσίευσηαπό Totem_pk » Τρί 27 Οκτ 2020, 00:41

Παιδες καλως η κακως ζουμε σε μια εποχη που και οι 200 και οι 2.000 στους 200.000 μπορουν να ακουστουν και να,διαμορφωσουν κλιμα. Οχι για την υποθεση Βιερινια γενικα για τα παντα. Υπαρχουν ραδιοφωνα, τηλεορασεις, σοσιαλ μιντια κλπ κλπ κλπ. 2.000 ενθουσιωδεις παπατρεχες μπορουν να περασουν αποψεις στην γενικοτερη κοινωνια σαν αυτες να ειναι η κυρια ταση. Νομιζω οτι ειναι προβλημα της εποχης. Το οτι γραφτηκαν και ακουστηκαν λαλακιες ειδικα για τον Βιερινια ειναι αληθεια. Το οτι βγηκε μια μιζερια ενας μηδενισμος και ενα θλιβερο και σιχαμερο μενος και αυτο ειναι αληθεια. Και πολλα απο τα αλλα που λεει ο βροχοποιος ειναι αληθεια. Δυστυχως πασχουμε σαν κοινωνια στην Ελλαδα και οχι μονο στην Σαλονικη. Εχουμε χασει πολλες αξιες μας τα τελευταια χρονια. Ισως απλα εμεις να κατηφοριζουμε με λιγο ποιο αργο ρυθμο απο την Αθηνα, αλλα δεν κανουμε τιποτα (και δεν ξερω αν γινεται τιποτα ) για να ανακοψουμε την πορεια. Καποιες δεκαετιες πριν ειχαμε ταυτοτητα σαν πολη.

Για τον μεγαλο αρχηγο μας ενα εχω να πω: τον ευχαριστω που βρεθηκε στην ομαδα μας και περιμενω να τον ξαναδω στο χορτο σε οποια θεση κιαν τον βαλει ο Αμπελ να παιξει και δεν με ενδιαφερει ας μην ειναι τοσο καλος. Εμενα μου φτανει οτι οτι και να γινει θα ματωσει για την ομαδα.
Totem_pk
 
Δημοσιεύσεις: 7567
Εγγραφή: Τετ 21 Αύγ 2019, 10:59

Re: 20. Adelino André Vieira Freitas "Vieirinha"

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Τρί 27 Οκτ 2020, 00:50

renegade έγραψε:Είχα την εντύπωση ότι είχες πει πιο πλλα, αλλά ακόμα και έτσι είναι τεράστια αστοχία να γράφεις και να υπονοείς ότι αυτός που είναι κάτοικος Βελγίου η Αμερικής ή Σουαζιλάνδης δεν έχει το δικαίωμα να κρίνει την κοινωνία της Θεσσαλονίκης


Δεν υπονόησα κάτι τέτοιο και είμαι υπέρ της ψήφου των Ελλήνων του εξωτερικού.
Σε παρακαλώ μην διαστρεβλώνεις τα λεγόμενά μου.

Φυσικά και θα έχεις και εσύ και οποιοσδήποτε του εξωτερικού άποψη.

Αλλά όχι αυτός που είναι στο εξωτερικό να μιλάει, επειδή έτυχε να βρίσκεται στο εξωτερικό και σε πιο
οργανωμένες και ευνομούμενες κοινωνίες, λες και αυτοί που μένουν εδώ είναι παρακατιανοί.
Σαν αυτός να είναι ανώτερος...

Γι'αυτό και χρησιμοποίησα τον όρο ''ελιτίστικο'' σχόλιο. Γιατί είναι σαν να έβγαζε τον εαυτό του εκτός της εξίσωσης.
Σαν ο ίδιος να μην αποτελεί μέρος του όποιου προβλήματος αυτός περιγράφει. Αυτό ήταν το point.

Εγώ λοιπόν εξηγήθηκα. Εσύ για ποιά πατήματα μιλάς και ποιούς εννοείς;
Γιατί δεν κατονόμασες και αφήνεις να παίρνει η μπάλα κι άλλους;

Είναι σωστό;
Δεν πρέπει να κάνουμε αυτά που κατηγορούμε, στο μέτρο του δυνατού.
Τελευταία επεξεργασία από bersekeros και Τρί 27 Οκτ 2020, 00:57, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
bersekeros
 
Δημοσιεύσεις: 11363
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 20:56

Re: 20. Adelino André Vieira Freitas "Vieirinha"

Δημοσίευσηαπό Othin » Τρί 27 Οκτ 2020, 00:52

rainmaker έγραψε:Αυτό με το 200 περίεργους δε θυμάμαι να το έγραψα.

Εγώ λέω οτι είναι πολύ περισσότεροι αυτοί που είτε δείχνουν, είτε αποδέχονται αδιαμαρτύρητα μια ύπουλη, μίζερη, πνευματικά λάθος συμπεριφορά, παρασέρνοντας το σύνολο της πόλης σε χαμηλές πτήσεις. Και ειδικά στον ΠΑΟΚ αυτό γίνεται χρόνια, το έγραψα πέντε φορές ήδη αλλά το προσπερνάτε εύκολα επειδή σας έθιξα τους συγγενείς.

Εντάξει παιδιά τους συγγενείς σας δεν τους ξέρω τους ανθρώπους, δεν εννοούσα κάτι για αυτούς.

Σταματήστε να σκαλώνετε τώρα. Για γενική εικόνα μιας τοπικής κοινωνίας μιλάμε, που επηρεάζει και περιβάλλει τον ΠΑΟΚ.

Όταν ο Αναστασιάδης έλεγε οτι θα πάρει την ομάδα και θα πάει στη Βουλγαρία γιατί η Τούμπα δεν αντέχεται, τι σημαίνει οτι ήταν ανθέλληνας;

Όχι, ανθέλληνας δεν ήταν, απλά υποκριτής και εθελόδουλος, για να μην πω κι άλλα. Δηλαδή, δεν τον πείραξε η παράγκα, η διαφθορά και το παρακράτος κυριολεκτικά της Αθήνας, αλλά τον αγανάκτησε η Τούμπα. Η Τούμπα αντέχεται, αυτός δεν αντέχεται.

Και επιτέλους για τον Βιερίνια θα σχολιάσει κανείς τίποτα, που ήταν και το βασικό ζήτημα; Δεν έγινε μεγάλο σούσουρο; Δεν αναπαράχθηκαν ελεεινές φήμες; Δεν ειπώθηκε μέχρι και οτι η ΠΑΕ επιτρέπει στον Βιερίνια να γυρίσει επειδή φεύγει ο Μάτος, για να μας ρίξει στάχτη στα μάτια; Οτι ο Βιερίνια έκανε εντεκάδα και επέβαλε τον Πασχαλάκη ως βασικό τέρμα;

Τι διάολο οράματα βλέπω;

Για τον ΒιεΪρίνια έχεις δίκιο. Φυσικά και γράφτηκαν όλα αυτά. Απλά πιστεύω, ότι οι απόψεις που αναφέρεις είναι απόψεις ηλιθίων, attention hore, clickbait και ο,τιδήποτε παρόμοιο εκτός από πεποίθηση του συνόλου. Το ότι ακούγονται ή αναπαράγονται τέτοιες απόψεις στα media, δεν σημαίνει ότι υιοθετούνται από το σύνολο. Ούτε και είναι χαρακτηριστικό της Θεσσαλονίκης αυτό το καραγκιοζηλίκι με τις ψευτοειδήσεις και μάλιστα όχι μόνον τις αθλητικές. Άνοιξε (αν αντέξεις) την τηλεόρασή σου στο ΣΚΑΙ για κανένα δεκάλεπτο και μετά συζητάμε ξανά για το τί σημαίνει είδηση και πως παρουσιάζεται ανά την επικράτεια
Caer esta permitido, levantarse es obligatorio.
Weil alle Menschen verschieden sind, haben die gleichen Rechte.
Επειδή μόνον εμείς, αντίθετα προς τους βαρβάρους, ποτέ δεν μετρήσαμε τον εχθρό στη μάχη.
Άβαταρ μέλους
Othin
 
Δημοσιεύσεις: 813
Εγγραφή: Σάβ 13 Φεβ 2010, 20:04

Re: 20. Adelino André Vieira Freitas "Vieirinha"

Δημοσίευσηαπό Equalizer » Τρί 27 Οκτ 2020, 01:05

Μπερσέκερε, σου απάντησα ως προς το ελιτίστικο.

Ποτέ δεν είδα κάτι αφ υψηλού, δε θα αλλάξω άποψη επειδή ζω εκτός Θεσσαλονίκης μια περίοδο της ζωής μου. Όπως και άλλοι ετσι κι εγώ έχω ανθρώπους εκεί. Με νοιάζει η πορεία της πολης και βέβαια ο ΠΑΟΚ.


Οθιν, καταλαβαίνω τι λες, για το "ρητό" του Άγγελου θα διαφωνήσω. Αναφερόταν σε κάτι συγκεκριμένο και δεν είχε άδικο.
Άβαταρ μέλους
Equalizer
 
Δημοσιεύσεις: 13147
Εγγραφή: Τετ 06 Μάιος 2009, 16:48

Re: 20. Adelino André Vieira Freitas "Vieirinha"

Δημοσίευσηαπό renegade » Τρί 27 Οκτ 2020, 01:26

Μπερσε έδωσε πάτημα να βγάλετε τα προσωπικά σας απέναντι του.
Και το γράφει αυτό κάποιος που έχει κάνει επικούς καβγάδες με τον ρειν.
Στο δια ταύτα, προσωπική μου άποψη το ξαναλέω δεν είπε κάτι κακό.
Καυτηρίασε Το ζήτημα μιας κοινωνίας η οποία μέσα από τα τσιπουράδικα και τα καφενεία έχει γνώμη επί παντός επιστητού.
Στο τέλος βέβαια και εκ του αποτελέσματος βλέπει κανείς ότι ο ριθμός που πάμε προς τα πίσω σε όλους τους τομείς στην πόλη μας είναι με γεωμετρική πρόοδο.
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14493
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: beyes4, billagorn, Debaser, Demir, Doomlord4, panpangr77, psykoman, renegade, tsou και 23 επισκέπτες