31.Αλέξανδρος Πασχαλάκης

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

Re: 31.Αλέξανδρος Πασχαλάκης

Δημοσίευσηαπό giapas » Δευτ 23 Σεπ 2019, 12:22

Τη κάτσαμε
giapas
 
Δημοσιεύσεις: 9372
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2010, 10:49

Re: 31.Αλέξανδρος Πασχαλάκης

Δημοσίευσηαπό navigator11 » Δευτ 23 Σεπ 2019, 12:49

giapas έγραψε:Δεν αντέχω να ξαναδω φάσεις.
Στο 2ο γκολ κόντραρε η μπάλα και πήγε κλειστή γωνία ; Γιατί στη ροή αγώνα φάνηκε μεγάλη πατάτα που το έφαγε έτσι. Αν κόντραρε η μπάλα πάω πάσο.



Βρήκε στον Αουγκούστο.
Τις φυλακές και τα τρελοκομεία γεμίσαμε και δε χωράμε άλλο πια. Νόημα στη ζωή μας δίνουν μόνο τα 4 σου γράμματα!!!
Άβαταρ μέλους
navigator11
 
Δημοσιεύσεις: 17920
Εγγραφή: Δευτ 25 Μάιος 2009, 09:35

Re: 31.Αλέξανδρος Πασχαλάκης

Δημοσίευσηαπό Grigorios_PAOK » Δευτ 23 Σεπ 2019, 12:53

Προφανώς όλη η οικογένεια του ΠΑΟΚ τον στηρίζει γιατί ξέρει τι μπορεί να κάνει.

Προσωπική μου άποψη μιας και τερματοφύλακας έπαιζα και συνεργάζομαι στις διάφορες ομάδες που προπονώ με προπονητές τερματοφυλάκων αυτό που πάντα έλεγα για αυτόν είναι ότι είναι πολύ γυμνασμενος με φυσικά προσόντα απίστευτα αλλά ταλέντο μέτριο. Το μεγάλο όμως αρνητικό του είναι ότι δε γνωρίζει τακτική ποδοσφαίρου για να τον βοηθήσει να διαβάσει από πριν τη φάση. Ο Γλυκος ήταν σε ταλέντο και τακτικά πολύ ανώτερος του, δυστυχώς εκείνος δεν είχε τα προσόντα του Πασχα.

Όταν έχουμε έναν τερματοφύλακα να μη κάνει εξόδους, και δεν εννοώ αυτές στις σέντρες από τα πλάγια αλλά τα γεμίσματα στο ύψος της περιοχής από το χώρο του κέντρου, τότε δύσκολα θα μπορέσουμε να πιέσουμε ψηλά όπως θέλει το νέο σύστημα που παίζουμε. Στην Ελλάδα τέτοιοι τέρματαδες σπανίζουν.

Τώρα αυτά τα ξεφτηλικια από εμάς τους οπαδούς κυρίως για την προσωπική του ζωή είναι δείγμα πόσο αμπαλοι είμαστε και ψάχνουμε σε άσχετα πράγματα να ρίξουμε ευθύνες.
ΠΑΟΚ πάνω από όλα!!!
Grigorios_PAOK
 
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: Τρί 27 Αύγ 2019, 02:01

Re: 31.Αλέξανδρος Πασχαλάκης

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Δευτ 23 Σεπ 2019, 13:02

Κατά την άποψή μου δεν ήταν ο κύριος υπαίτιος στα δύο γκολ. Παρ' όλα αυτά επειδή εδώ και καιρό δεν είναι καλός πρέπει να φάει πάγκο. Όπως έγινε με τον Rey.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89368
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: 31.Αλέξανδρος Πασχαλάκης

Δημοσίευσηαπό Obdulio » Δευτ 23 Σεπ 2019, 13:25

H μπάλα στο δεύτερο γκολ βρήκε και άλλαξε πορεία. Σε κανένα γκολ δε φταίει.
Άβαταρ μέλους
Obdulio
 
Δημοσιεύσεις: 1269
Εγγραφή: Τετ 24 Οκτ 2018, 13:11

Re: 31.Αλέξανδρος Πασχαλάκης

Δημοσίευσηαπό Μαρκήσιος » Δευτ 23 Σεπ 2019, 14:03

Odi έγραψε:Στο πρώτο η μπάλα πάει πάνω του.
Στο δεύτερο το τρώει στην κλειστή γωνία.
Πάγκο.

Αυτό ακριβώς! Θα ξεχάσουμε και τα βασικά στο ποδόσφαιρο για να μην γίνουμε κακοί με τα καμάρια μας. Όταν ο τερματοφύλακας τρώει γκολ κάτω απ' τα πόδια φταίει! Όταν ο τερματοφύλακας τρώει γκολ στην κλειστή γωνία φταίει! Κόντρα-ξεκόντρα η μπάλα πηγαίνει στην κλειστή (;;;) του γωνία. Όποιος έπαιξε τη θέση γνωρίζει ότι αυτά τα δύο (να φας γκολ κάτω από τα πόδια και γκολ στην κλειστή σου γωνία) είναι τα χειρότερα για έναν τερματοφύλακα.
Μαρκήσιος
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 18:38

Re: 31.Αλέξανδρος Πασχαλάκης

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Δευτ 23 Σεπ 2019, 15:15

Από κει που σουτάρει ο Ματίγια, υπάρχει "κλειστή" γωνία ρε παιδιά; 7,32 είναι το τερμα

Από κει και πέρα, εγω βλέπω πως η κόντρα τον ξεγελάει. Δείτε την από πίσω του κάμερα, φαίνεται πιο καθαρά
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 11404
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 15:50

Re: 31.Αλέξανδρος Πασχαλάκης

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 23 Σεπ 2019, 15:50

Odi έγραψε:Στο πρώτο η μπάλα πάει πάνω του.
Στο δεύτερο το τρώει στην κλειστή γωνία.
Πάγκο.



Κοντράρει η μπάλα ρε Οδυσσέα στο 2ο, ξαναδές το!!


Μαρκήσιος έγραψε:Όταν ο τερματοφύλακας τρώει γκολ στην κλειστή γωνία φταίει! Κόντρα-ξεκόντρα η μπάλα πηγαίνει στην κλειστή (;;;) του γωνία.



Δεν παίζει να 'χεις κάτσει τέρμα ούτε στην αλάνα για 1 λεπτό, γιατί μονίμως πονούσε το χέρι σου, ή ήταν δική σου η μπάλα, ή ήσουν πολύ παιχταράς επιθετικά για να καταδεχτείς να κάτσεις τέρμα που παίζει πάντα ο χοντρός.

Τι πάει να πει "κόντρα-ξεκόντρα";;;; Κοντράρει η μπάλα, αλλάζει πορεία και δεν υπάρχει χρόνος να αντιληφθεί την αλλαγή πορείας της μπάλας και να αλλάξει τη βουτιά ο Πασχαλάκης!!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: 31.Αλέξανδρος Πασχαλάκης

Δημοσίευσηαπό Mīngus » Δευτ 23 Σεπ 2019, 15:57

Αντίστοιχο πρόβλημα με αυτό που έχουμε τώρα, είχαμε με τον Rey. Ο Αργεντίνος χωρίς να έχει ευθύνη στα περισσότερα γκολ βέβαια, 1 στις 2 τελικές πήγαινε μέσα.
Τον καλό άσο τον θέλω να μου δίνει βαθμούς. Σίγουρα πρώτα εξετάζεις το αν φέρει ευθύνη αλλά πρέπει να δεις και το κατά πόσο συνεισφέρει στο να μη δέχεσαι γκολ. Κοινώς κάποιες φορές θες να κατεβάζει και ρολά.
Ο περσινός Πάσχα το κανε πολλάκις και ήταν βασικός συντελεστής της ιστορικής πορείας μας.
Ο φετινός όχι απλά δεν σου δίνει το κάτι παραπάνω, αλλά φέρει ευθύνη και σε κάποια από τα γκολ που έχουμε δεχθεί.
Άβαταρ μέλους
Mīngus
 
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: Τρί 06 Ιαν 2015, 00:04

Re: 31.Αλέξανδρος Πασχαλάκης

Δημοσίευσηαπό Obdulio » Δευτ 23 Σεπ 2019, 16:07

Πριν το 1-2 είχε βγάλει τετ α τετ
Άβαταρ μέλους
Obdulio
 
Δημοσιεύσεις: 1269
Εγγραφή: Τετ 24 Οκτ 2018, 13:11

Re: 31.Αλέξανδρος Πασχαλάκης

Δημοσίευσηαπό renegade » Δευτ 23 Σεπ 2019, 16:25

Άνθρωπος ο οποίος ρίχνει ευθύνη σε τερματοφύλακ που τρώει γκολ από τα 5 μετρα,ας αφήσει το ποδόσφαιρο και ας ασχοληθεί με κάτι άλλο.
Μάγκες τα ανθρώπινα αντανακλαστικά και η ταχύτητα του σώματος έχουν συγκεκριμένα όρια,δεν ζούμε ούτε στο σύμπαν της Μάρβελ ούτε της Ντι σι
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14126
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

Re: 31.Αλέξανδρος Πασχαλάκης

Δημοσίευσηαπό shogoon » Δευτ 23 Σεπ 2019, 16:34

Αν παλι δεν ρίχνεις καμία ευθύνη σε επαγγελματίες παίκτες εκατομμυρίων ασχολείσαι με το ερασιτεχνικό γιατί στις μεγάλες ομάδες τα λάθη κοστίζουν εκατομμύρια φήμη και ψυχική υγεία. Στην Αναγέννηση Κολινδρου κανένα πρόβλημα (που και εκεί πέφτει χοντρό μπινελίκι)
Άβαταρ μέλους
shogoon
 
Δημοσιεύσεις: 1330
Εγγραφή: Σάβ 04 Οκτ 2008, 08:47

Re: 31.Αλέξανδρος Πασχαλάκης

Δημοσίευσηαπό skalon » Δευτ 23 Σεπ 2019, 16:56

Ο τερματοφύλακας πρέπει να παρακολουθεί συνεχώς τις φάσεις, να παίρνει πάντα την κατάλληλη θέση, να κάνει τη σωστή επιλογή και οι περισσότερες κινήσεις του είναι αυτοματοποιημένες, καθώς ο χρόνος αντίδρασης είναι υπερβολικά μικρός.
Αυτοί οι αυτοματισμοί του εξασφαλίζουν ότι δεν θα φάει "άχρηστο" γκολ, και σαν τέτοια εννοούνται αυτά που περνάνε κάτω από τα πόδια, πολύ κοντά στο σώμα και φυσικά στην κλειστή γωνία.
Αυτό από μόνο του δεν πάει να πει ότι όποιος φάει τέτοιο γκολ ή κάνει γκέλα δεν είναι καλός τερματοφύλακας. Άλλωστε ΟΛΟΙ οι μεγάλοι τερματοφύλακες κάνουν από καμία γκέλα τη σεζόν.

Το θέμα όμως στην προκειμένη περίπτωση είναι σε ομάδα πρωταθλητισμού θέλεις από τον τερματοφύλακά σου να κάνει παππάδες!!! Θέλεις να πιάνει σχεδόν τα πάντα και να βγάζει όχι μόνον τα τετ-α-τετ, αλλά και τα πέναλτυ!

Ο Πασχαλάκης έχει ελαφρυντικά σε ΟΛΑ τα γκολ που έχει φάει. Δεν φέρει ατόφια την ευθύνη σχεδόν για κανένα...
Αυτό όμως δεν με ικανοποιεί. Θέλω από τον τερματοφύλακά μου να κάνει παππάδες. Θέλω να μπορεί να καλύψει τα λάθη των αμυντικών του και όχι να κρεμιέται από αυτά.... θέλω να μπορεί να πάρει παιχνίδια μόνος του, κάτι που το έκανε πέρσι και πρόπερσι, αλλά όχι φέτος!
Άβαταρ μέλους
skalon
 
Δημοσιεύσεις: 2233
Εγγραφή: Κυρ 12 Φεβ 2017, 22:10

Re: 31.Αλέξανδρος Πασχαλάκης

Δημοσίευσηαπό Χρήστος ο τρίποντος » Δευτ 23 Σεπ 2019, 19:13

Ο Πασχαλάκης είχε μπροστά του βράχους στην άμυνα και ένιωθε αυτοπεποίθηση γιατί λειτουργούσαν ολοι μαζί σαν ένα. Τώρα που είναι ολα σκορπιοχώρι κι αυτός δεν ειναι συγκεντρωμένος. Το θεωρώ απολυτα φυσιολογικό και γι'αυτό δεν παίζει κανείς καλά. Όχι μόνο αυτός.. Δεν ξέχασε να παίζει ούτε αυτός ούτε κανείς.
Χρήστος ο τρίποντος
 
Δημοσιεύσεις: 255
Εγγραφή: Τετ 27 Ιούλ 2016, 18:33

Re: 31.Αλέξανδρος Πασχαλάκης

Δημοσίευσηαπό Μαρκήσιος » Δευτ 23 Σεπ 2019, 19:46

Μαρκήσιος έγραψε:Όταν ο τερματοφύλακας τρώει γκολ στην κλειστή γωνία φταίει! Κόντρα-ξεκόντρα η μπάλα πηγαίνει στην κλειστή (;;;) του γωνία.



Δεν παίζει να 'χεις κάτσει τέρμα ούτε στην αλάνα για 1 λεπτό, γιατί μονίμως πονούσε το χέρι σου, ή ήταν δική σου η μπάλα, ή ήσουν πολύ παιχταράς επιθετικά για να καταδεχτείς να κάτσεις τέρμα που παίζει πάντα ο χοντρός.

Τι πάει να πει "κόντρα-ξεκόντρα";;;; Κοντράρει η μπάλα, αλλάζει πορεία και δεν υπάρχει χρόνος να αντιληφθεί την αλλαγή πορείας της μπάλας και να αλλάξει τη βουτιά ο Πασχαλάκης!![/quote]

1. Τις ειρωνείες σου αλλού!!!
Ούτε με ξέρεις ούτε σε ξέρω. Με όσους δε γνωρίζεις αλλά απευθύνεσαι σε αυτούς καλό είναι να είσαι ευγενής (κανόνας στη ζωή). Με κάτι τέτοια ξέρεις βαριέται ο άλλος να γράφει διότι τι σοβαρό διάλογο να κάνει και τι απόψεις να ανταλλάξει...
2. Ακόμη και στην ηλικία μου στον ελεύθερο χρόνο μου παίζω τερματοφύλακας και κάποια πράγματα, βασικά πράγματα της θέσης, μας τα μαθαίνανε από τα τσικό ακόμα. Η κλειστή γωνία είναι χώρος ευθύνης του. Έχει φάει και άλλα γκολ σαν κι αυτό και χωρίς κόντρα επειδή δε φυλάει καλά τη γωνία του (βρες και δες π.χ. το 3-0 της Τσέλσι). Αργεί να πέσει αριστερά ενώ αρκούσε απλώς να απλώσει το δίμετρο κορμί του για να καλύψει την πλευρά. Κόντραρε η μπάλα και σίγουρα κάνει πιο δύσκολη τη δουλειά του αλλά ήταν σουτ που και με την κόντρα έβγαινε (εκεί πάει το κόντρα-ξεκόντρα). Κάποιες φορές δεν έχει αίσθηση που πηγαίνει η μπάλα κι αυτό όσο άσχημο και να ακούγεται συμβαίνει σε κάθε αγώνα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι τούμπες που κάνει ενώ η μπάλα φεύγει περισσότερο από 10 μέτρα έξω από την εστία σε εκτέλεση φάουλ στα μέσα του β ημιχρόνου. Για τον λόγο αυτό δεν έχει και έξοδο καθώς δεν μπορεί να υπολογίσει που θα πάει η μπάλα.
Μαρκήσιος
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 18:38

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες