5.Fernando Lopes dos Santos Varela

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

Re: 5.Fernando Lopes dos Santos Varela

Δημοσίευσηαπό Andrew R » Πέμ 25 Ιουν 2020, 19:51

makispaspartou έγραψε:
Andrew R έγραψε:Ο βαρελα είναι πολύ κακός φέτος. Το να λέμε ότι θα ήταν καλύτερο να φύγει ο Ισλανδός κι να μείνει ο βαρελα. Δεν έχει καμία λογική. Δείτε μόνο τη άθλια συμπεριφορά του στο πουστικο γκολ του γαύρου. Κεντρικός αμυντικός με τόσα πολλά λάθη σε τόσο πολλούς κρίσιμους αγώνες,απορώ πως βρίσκει υποστήρικτες στους κόλπους της ομάδος


Ρε φίλε ειλικρινά βλέπεις μπάλα? Άθλια συμπεριφορά ο Βαρέλα? Δηλαδή ο Γιαννούλης και ο Μαουρίτσιο τι είχε? Ο Πασχαλάκης που το τρώει από την κλειστή γωνία? Ο Ίνγκασον στο πρώτο γκολ του γάβρου?
Άσε μας τώρα που μιλάς και για υποστηρικτές. Επειδή δηλ πήρε ένα καλό συμβόλαιο θα υποτιμήσουμε την αξία του? Με διαφορά το καλύτερο δίδυμο στην ιστορία του ΠΑΟΚ οι Βαρέλα Κρέσπο και για μένα ο Βαρέλα κατά τι καλύτερος του Κρέσπο...

Ναι με την διαφορά οτι εγώ τα βλέπω όλα, ενώ εσύ τα μισά. Είναι άθλια η συμπεριφορά του βαρελα όπως και οτι ο Γιαννούλης πιάστηκε στον ύπνο, όπως κι ότι ο Πασχάλακης δεν έκανε το κάτι παραπάνω. Ο Μαουρίτσιο κυνήγησε την φάση περισσότερο από τον βαρελα.
Andrew R
 
Δημοσιεύσεις: 2188
Εγγραφή: Κυρ 21 Δεκ 2014, 23:31

Re: 5.Fernando Lopes dos Santos Varela

Δημοσίευσηαπό makispaspartou » Πέμ 25 Ιουν 2020, 19:58

Φίλε Andrew δες τι φάση.. Ο Φορτούνης κάνει κοντρόλ ανοιχτό προς τα αριστερά επειδή τον έχει κλείσει ο Βαρέλα την κίνηση προς τα δεξιά... Το ανοιχτό κοντρόλ του Φορτούνη γίνεται πάσα επειδή ο Καμαρά έρχεται με φόρα πίσω ακριβώς από τον Φορτούνη και ο άθλιος Βαρέλα όπως λες εσύ έχει τέτοιον βηματισμό που δεν του επιτρέπει να τον ακολουθήσει.. Είδες κάτι άλλο? Μήπως ο εμπαθής είσαι εσύ?
ΠΑΟΚ εγώ γεννήθηκα
Το φως του ονείρου ντύθηκα
Κι αν με αστραπές χτυπήθηκα
Στο πέταγμα του αετού κρατήθηκα
ΠΑΟΚ είμαι γι'αυτό αναπνέω............
makispaspartou
 
Δημοσιεύσεις: 4060
Εγγραφή: Παρ 17 Ιαν 2014, 20:15

Re: 5.Fernando Lopes dos Santos Varela

Δημοσίευσηαπό Andrew R » Πέμ 25 Ιουν 2020, 20:01

Την είδα φιλε μου. Ο βαρελα αργεί χαρακτηριστικά, δεν διαφωνώ όμως στην επισήμανση σου.
Andrew R
 
Δημοσιεύσεις: 2188
Εγγραφή: Κυρ 21 Δεκ 2014, 23:31

Re: 5.Fernando Lopes dos Santos Varela

Δημοσίευσηαπό GiorgosAtha » Πέμ 25 Ιουν 2020, 21:58

Είτε μας αρέσει είτε όχι αν υπήρχε ένα tendex όπως στο μπάσκετ φέτος θα ήταν με διαφορά ο χειρότερος από τους κεντρικούς μας αμυντικούς.
Το ότι υπήρξε βασικό μέλος της αρμάδας του Ρουμάνου κάνοντας 2 καταπληκτικές χρονιες δεν αλλάζει το παραπάνω.
Μη ξεχνάμε όμως πως δίπλα του είχε συνεχώς όλο αυτόν τον καιρό ίσως τον καλύτερο αμυντικό των τελευταίων χρόνων (sorry Contreras).
Όταν ήρθε η στιγμή και ο Ισλανδός να παίξει δίπλα στον Crespo ήταν φοβερός (μπορείτε να τσεκαρετε το topic του εκείνη την περίοδο) και μάλιστα σε ένα σύνολο όχι τόσο συμπαγές και με πλάνο όπως το προηγούμενο.
Μήπως τελικά η σταθερά στην άμυνα είναι ο Ισπανός?
Με αυτό σαν δεδομένο και πηγαίνοντας στην λογική της ανανέωσης το πρώτο πράγμα που κάνεις είναι να κρατήσεις τις σταθερές σου. Στο κέντρο της άμυνας είναι ο Ισπανός. Όλοι οι άλλοι είναι αναλώσιμοι.
Από τους αναλώσιμους ο Βαρελά θα ήταν το πρώτο φαβορί να φύγει.
Γιατί?
Ηλικιακά είναι ο μεγαλύτερος ενώ έχει φτάσει το ταβάνι του. Πράγμα που σημαίνει πως δεν έχεις να κερδίσεις τίποτα παραπάνω είτε οικονομικά είτε αγωνιστικά. Σε αντίθεση με τον Ισλανδό και τον Μιχαι που ευελπιστείς πως δεν έχουν φτάσει στο ταβάνι τους (που αυτή την στιγμή είναι σχεδόν "ισοϋψείς" με αυτόν)... και να το έχουν φτάσει όμως μπορείς λόγο ηλικίας να έχεις μεγαλύτερο κέρδος.
Βασίζεται κυρίως στην σωματική δύναμη και παίζει καλύτερα στα δεξιά της άμυνας -οντας δεξιοποδαρος- οπως και οι "ανταγωνιστές" του, πράγμα που δεν του δίνει κάποιο έξτρα αβαντάζ απέναντι τους.
Επισης είναι νομίζω το μεγαλύτερο συμβόλαιο στο κέντρο της άμυνας.

Για μένα λοιπόν αν θες να λες πως πας σε ανανέωση ο Βαρέλα πρέπει να χαιρετίσει.
Μετά μπορείς να αποφασίσεις με ποιον θα πλαισιώσεις την "σταθερά" σου.
Σου κάνουν οι ήδη υπάρχοντες?
Αν ναι τους πλαισιώνεις με έναν νεαρό -ή τον Μιχογεβιτς- και προχωράς.
Αν όχι "χτυπάς" έναν παίχτη 25-28 ποιο ταχυδυναμικό με τα χαρακτηριστικά του Βαρελά και βγάζεις τους υπόλοιπους "βιτρίνα".
Δεν μπορείς όμως με ΤΙΠΟΤΑ να μιλάς για ανανέωση, και να πηγαίνεις στην νέα σεζόν με 33+ κεντρικό αμυντικό δίδυμο.


ΥΣ. Άποψη μου είναι πως το κέντρο άμυνας της νέας εποχής θα πρέπει να είναι Crespo, Ingasson, Mihai, Μεταγραφή 23-25 με τα χαρακτηριστικά του Crespo.
ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΑΘΗΝΑ... ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΟΥ!
Άβαταρ μέλους
GiorgosAtha
 
Δημοσιεύσεις: 3688
Εγγραφή: Δευτ 23 Δεκ 2013, 14:44
Τοποθεσία: Βύρωνας, Αθήνα

Re: 5.Fernando Lopes dos Santos Varela

Δημοσίευσηαπό makispaspartou » Πέμ 25 Ιουν 2020, 22:09

Σε καμία των περιπτώσεων ο Κρέσπο δεν έθελξε όταν αποχωρίστηκε το έτερο ήμισυ στην άμυνα.
Ο Ίνγκασον καλός χρυσός είναι ένας man to man στόπερ, που διώχνει την μπάλα και σε καμία περίπτωση δεν είναι ηγέτης. Θεωρώ πως η τριάδα είναι μια χαρά με Βαρέλα Κρέσπο Ίνγκι και αν θέλουμε ανανέωση πρέπει να την ψάξουμε στα χαφ..
ΠΑΟΚ εγώ γεννήθηκα
Το φως του ονείρου ντύθηκα
Κι αν με αστραπές χτυπήθηκα
Στο πέταγμα του αετού κρατήθηκα
ΠΑΟΚ είμαι γι'αυτό αναπνέω............
makispaspartou
 
Δημοσιεύσεις: 4060
Εγγραφή: Παρ 17 Ιαν 2014, 20:15

Re: 5.Fernando Lopes dos Santos Varela

Δημοσίευσηαπό GiorgosAtha » Πέμ 25 Ιουν 2020, 22:26

makispaspartou έγραψε:Ο Ίνγκασον καλός χρυσός είναι ένας man to man στόπερ, που διώχνει την μπάλα...

Ο Βαρέλα τι διαφορετικό είναι από αυτό που έγραψες?
Και οι δυο τους είναι παίχτες με τα ίδια χαρακτηριστικά και βασίζονται κυρίως στον δυναμισμό τους.

Δεν είπα πως ο Crespo εθελξε... είπα πως δίπλα σε αυτόν -εστω και αν δεν ήταν στα καλύτερα του- ο παρτενέρ του παίζει καλύτερα (fact).

Το αν ο Ισλανδός δεν είναι ηγέτης αυτό είναι προσωπική σου άποψη που (sorry κιόλας) δεν μπορώ να καταλάβω που βασίζεται. Εγώ θεωρώ πως είναι... όχι στο επίπεδο του Βαρέλα -κατι που είναι φυσιολογικό λόγο διαφοράς ηλικίας και παραστάσεων- αλλά το έχει... και το έδειξε σε κάποια παιχνίδια.

Σαφώς το καλύτερο είναι να πας με τριάδα Crespo Ingasson Varela αλλά με τα καινούρια δεδομένα (οικονομικά) δεν μπορείς να πας στην νέα σεζόν με το -πιθανον- 3ο στόπερ σου να αμοίβεται τα περισσότερα από όλους. Και χωρίς να έχεις τις πιθανότητες να αποσβέσεις αν όχι με κερδος, αν όχι τα ιδια... αλλά τουλάχιστον τα μισά.
ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΑΘΗΝΑ... ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΟΥ!
Άβαταρ μέλους
GiorgosAtha
 
Δημοσιεύσεις: 3688
Εγγραφή: Δευτ 23 Δεκ 2013, 14:44
Τοποθεσία: Βύρωνας, Αθήνα

Re: 5.Fernando Lopes dos Santos Varela

Δημοσίευσηαπό paok düsseldorf » Πέμ 25 Ιουν 2020, 22:36

Μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι οσες φορες τον δειχνει η καμερα παντα γελαει σαν χαζοχαρουμενος,ανεξαρτητα κερδιζει η χανει η ομαδα.
paok düsseldorf
 
Δημοσιεύσεις: 1366
Εγγραφή: Παρ 14 Δεκ 2018, 01:13

Re: 5.Fernando Lopes dos Santos Varela

Δημοσίευσηαπό Wonderland » Πέμ 25 Ιουν 2020, 22:41

[quote="Gospi"[/quote]

Ειμαστε η μονη ομαδα π εδωσε 4 μυρια για το 75% ενος αμυντικου οταν ο πιο ακριβος της μεσος ή επιθετικος δεν ειχε κοστισει πανω απο 3...
[/quote]
Και για να παιξει βασικός επρεπε να γινουν διαφορα....αυτο ειναι το πρόβλημα του ΠΑΟΚ τα τελευταια χρόνια, υπαρχουν λεφτα, υπάρχει διαθεση αλλα δεν υπαρχει ποδοσφαιρική λογική.
Wonderland
 
Δημοσιεύσεις: 487
Εγγραφή: Πέμ 20 Σεπ 2018, 01:29

Re: 5.Fernando Lopes dos Santos Varela

Δημοσίευσηαπό GiorgosAtha » Πέμ 25 Ιουν 2020, 22:56

Wonderland έγραψε: Και για να παιξει βασικός επρεπε να γινουν διαφορα...

Τι σχέση έχει αυτό -το ποτέ πήρε την ευκαιρία του- με την αξία ενός παίκτη?
Και ο Misic λόγω τραυματισμών έπαιξε...
Και ο Casillas στη Real το ίδιο...

Εκτός αν δεν κατάλαβα καλά κάτι στα λεγόμενά σου.
Τες πα, εδώ είναι το topic του Varela... αρκετά με τον Ισλανδό.
ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΑΘΗΝΑ... ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΟΥ!
Άβαταρ μέλους
GiorgosAtha
 
Δημοσιεύσεις: 3688
Εγγραφή: Δευτ 23 Δεκ 2013, 14:44
Τοποθεσία: Βύρωνας, Αθήνα

Re: 5.Fernando Lopes dos Santos Varela

Δημοσίευσηαπό makispaspartou » Παρ 26 Ιουν 2020, 01:16

GiorgosAtha έγραψε:
makispaspartou έγραψε:Ο Ίνγκασον καλός χρυσός είναι ένας man to man στόπερ, που διώχνει την μπάλα...

Ο Βαρέλα τι διαφορετικό είναι από αυτό που έγραψες?
Και οι δυο τους είναι παίχτες με τα ίδια χαρακτηριστικά και βασίζονται κυρίως στον δυναμισμό τους.


Τώρα ειλικρινά με ρωτάς αυτό το πράγμα? Ο Βαρέλα δηλαδή μόνο την μπάλα διώχνει? Μάλιστα.. Αν θεωρείς ίδιο παίκτη τον Βαρέλα με τον Ίνγκασον τότε μάλλον βλέπουμε διαφορετικό ποδόσφαιρο... Οπότε το σταματάω εδώ..
ΠΑΟΚ εγώ γεννήθηκα
Το φως του ονείρου ντύθηκα
Κι αν με αστραπές χτυπήθηκα
Στο πέταγμα του αετού κρατήθηκα
ΠΑΟΚ είμαι γι'αυτό αναπνέω............
makispaspartou
 
Δημοσιεύσεις: 4060
Εγγραφή: Παρ 17 Ιαν 2014, 20:15

Re: 5.Fernando Lopes dos Santos Varela

Δημοσίευσηαπό Tolaros » Παρ 26 Ιουν 2020, 11:51

Το καλύτερο σέντερ μπακ του ΠΑΟΚ ότι και να λένε και γενικά ίσως η μόνη θέση που δε χρειαζόμαστε ενίσχυση έχοντας 3 καλούς παίκτες
Άβαταρ μέλους
Tolaros
 
Δημοσιεύσεις: 5531
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2007, 22:16
Τοποθεσία: Ντεπώ

Re: 5.Fernando Lopes dos Santos Varela

Δημοσίευσηαπό GiorgosAtha » Παρ 26 Ιουν 2020, 12:16

makispaspartou έγραψε:...Αν θεωρείς ίδιο παίκτη τον Βαρέλα με τον Ίνγκασον τότε μάλλον βλέπουμε διαφορετικό ποδόσφαιρο...

Συγνώμη φίλε μου, τα χαρακτηριστικά του Varela ποια είναι; Δυναμικός CB με ικανότητα στο μαρκάρισμα και να καθαρίζει φάσεις χαμηλα και ψηλά, ηγετική φυσιογνωμία. Τέλος.
Δεν φτιάχνει παιχνίδι από πίσω, δεν είναι γρήγορος κτλ. αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν είναι πολύ καλός σαν αμυντικος (για την ακρίβεια είναι απο του καλύτερους αμυντικούς που φορέσαν την φανέλα της ομάδας).
Τα ίδια χαρακτηριστικά δεν έχει και ο Ισλανδός; Άντε να δεχτώ πως δεν έχει την ηγετικη φυσιογνωμία στα επίπεδα του Varela αλλά ως εκεί.

Το να θεωρούμε όμως τον Ισλανδο επίπεδο Cirilo και να τον Varela... Baresi επειδή τον γουστάρουμε σαν παίχτη είναι υπερβολή.
ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΑΘΗΝΑ... ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΟΥ!
Άβαταρ μέλους
GiorgosAtha
 
Δημοσιεύσεις: 3688
Εγγραφή: Δευτ 23 Δεκ 2013, 14:44
Τοποθεσία: Βύρωνας, Αθήνα

Re: 5.Fernando Lopes dos Santos Varela

Δημοσίευσηαπό Wonderland » Παρ 26 Ιουν 2020, 23:09

GiorgosAtha έγραψε:
Wonderland έγραψε: Και για να παιξει βασικός επρεπε να γινουν διαφορα...

Τι σχέση έχει αυτό -το ποτέ πήρε την ευκαιρία του- με την αξία ενός παίκτη?
Και ο Misic λόγω τραυματισμών έπαιξε...
Και ο Casillas στη Real το ίδιο...

Εκτός αν δεν κατάλαβα καλά κάτι στα λεγόμενά σου.
Τες πα, εδώ είναι το topic του Varela... αρκετά με τον Ισλανδό.


Το σχόλιο μου, πηγαινε ουσιαστικα στον τροπο που κινειται το τμημα στα μεταγραφικα που ειναι χωρις λογικη πολλες φορες και υποθετω οτι αυτο ηθελε να πει κι ο Gospi. Δεν εχει να κανει με τους παιχτες ουτε αν ο Βαρελα ειναι καλυτερος απο τον Ιγκασον.
Wonderland
 
Δημοσιεύσεις: 487
Εγγραφή: Πέμ 20 Σεπ 2018, 01:29

Re: 5.Fernando Lopes dos Santos Varela

Δημοσίευσηαπό gergeo4 » Δευτ 29 Ιουν 2020, 11:35

Άβαταρ μέλους
gergeo4
 
Δημοσιεύσεις: 7326
Εγγραφή: Τρί 15 Ιούλ 2008, 12:42
Τοποθεσία: kozani

Re: 5.Fernando Lopes dos Santos Varela

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Κυρ 05 Ιούλ 2020, 02:12

Όταν ο αρχηγός της ομάδας δείχνει να βαριέται να διανύσει 50 μέτρα, για να πάει στον διαιτητή και να απαιτήσει, πάντα κόσμια, μια δικαιότατη κόκκινη, υπέρ της ομάδας του, τότε, ή απλά δεν κάνει για αρχηγός ή κάτι τρέχει...
Τρίτη περίπτωση δεν υπάρχει...
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες