Π.Α.Ο.Κ. - Παναθηναϊκός ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες του φετινού πρωταθλήματος Α1 και όλων των παρελλειπομένων...

MVP

Johnsen
2
5%
Καυκής
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Κυρίτσης
2
5%
Τσιάρας
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Γιαννακίδης
6
16%
Tomasevic
28
74%
Σίμτσακ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Γαλαζούλας
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Δεμερτζής
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων : 38

Re: Π.Α.Ο.Κ. - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 77-76 (παρ.)

Δημοσίευσηαπό Platon » Κυρ 12 Απρ 2009, 14:33

Δε μπορω παρα να συμφωνησω μαζι σου αδερφε Vanroy...

Δυστυχως τα τελευταια χρονια, βιωνουμε ολοι μια κατασταση που καθε αλλο παρα ευχαριστη ειναι... Ας βρεθει καποιος οπως λες κι εσυ, κι εμεις θα στηριξουμε και θα βοηθησουμε οικονομικα οσο μπορουμε... Δεν απαξιωνουμε το μπασκετ, αλλα εγω προσωπικα εχω βαρεθει να ακουω και να βλεπω αυτη τη καταντια.
Γιατι να ειναι αραγε τοσο δυσκολο να βρεθει μια σοβαρη λυση???
Δε ζηταμε μεγιστανες και οικονιμικους κολοσσους...εναν αξιοτιμο και σοβαρο ανθρωπο θελουμε που να αγαπα και να τιμα τον συλλογο.

Τιποτε αλλο!!!
Κι εμεις θα ειμαστε παλι εδω με ολα οσα μπορουμε να δωσουμε!!!
Κάθε ένας από εμάς είναι ο ΠΑΟΚ!!!
Άβαταρ μέλους
Platon
 
Δημοσιεύσεις: 3234
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 21:20
Τοποθεσία: DÃœSSELDORF, GERMANY

Re: Π.Α.Ο.Κ. - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 77-76 (παρ.)

Δημοσίευσηαπό Nigrita4 » Κυρ 12 Απρ 2009, 15:15

Το Μπάσκετ παιδιά όπως κ να το κάνουμε, περνάει πάντα σε 2 μοίρα.
Αν συνεχιζόταν, αυτά που βιώνουμε τώρα στο Μπάσκετ, στο ποδόσφαιρο, θα γινόταν κ πάλι χαμός. Με συλλαλητήρια, με κραυγές κ φωνές, με το δίκιο μας βέβαια, επειδή κάποιοι δοιηκούν χωρίς τον παραμικρό έλεγχο.
Αυτό που θέλω να πω είναι, πως αυτά τα βαρέθηκε ο κόσμος κ αγανακτήσαμε(τα λέω κ εγώ αυτά), μας κάνουν να μην νοιώθουμε ένοχοι.
Όχι για το δοιηκητικό κομμάτι, ούτε για το αγωνιστικό, αλλά για την νωθρή παρουσία μας, που κάποιοι φορώντας τον Δικέφαλο, ξαναζούν κ πέρνουν φτερά κ εμείς δεν είμαστε εκεί.. Τώρα μερικοί θα γράψουν, εντάξει ρε φίλε εσύ ζεις Γερμανία κ καλά τα λες κ εσύ αν ήσουν εδώ τα ίδια θα έκανες κ ξερω γω τι άλλο... Όχι ρε παιδιά... Όποιος γουστάρει το Μπάσκετ πηγαίνει. Ακριβώς εκεί θέλω να καταλήξω, όπως ξεκίνησα.. Το Μπάσκετ περνάει πάντα σε 2 μοίρα. Κρίμα...
Ήρθαμε σκαστοί, απο την Κλινική, ΠΑΟΚΑΡΑ μου
δεν το ξέρουν οι γιατροί....

http://www.paoknuremberg.de
Άβαταρ μέλους
Nigrita4
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: Τετ 12 Δεκ 2007, 20:38
Τοποθεσία: Νυρεμβέργη

Re: Π.Α.Ο.Κ. - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 77-76 (παρ.)

Δημοσίευσηαπό vanroy » Κυρ 12 Απρ 2009, 15:35

Σε αυτό έχεις δίκαιο Νιγρίτα4 και αλοίμονο κανείς δεν κατηγορεί αυτούς που πηγαίνουν στο γήπεδο. Το αντίθετο μπράβο τους, όπως και στα παιδιά που συντηρούν τα τόπικ του μπάσκετ. Ολοι μας αγαπησαμε το μπάσκετ και παίξαμε με τις παρέες μας, απλά αυτό που ήθελα να πω είναι να μην κατηγορεί κανείς τον κόσμο που συνειδητά απέχει γιατί δεν θέλει να χρηματοδοτεί αμφιλεγόμενες διοικήσεις ή να συμμετέχει σε θολές προσπάθειες.
Και κάτι ακόμα. Στο ποδόσφαιρο βρέθηκε λύση γιατί υπήρχαν Ελληνες παίκτες που δεθηκαν με το σύλλογο. Στο μπάσκετ, επειδή πρώτο αυτό δίδαξε την μισθοφορία και τις λεγεώνες των ξένων, τώρα θερίζουμε τις θύελλες αυτής της τακτικής. Δεν υπάρχει ούτε ένας Ελληνας παλιίμαχος να αναλάβει. Ίσως ο Σταυρόπουλος, ο Μπαλογιάννης, ο Μπουντούρης αλλά ούτε ξέρω αν νιώθουν ΠΑΟΚτσήδες ή αν έχουν διοικητικές ικανότητες.Ισως μόνο ο πρώτος. Από την άλλη ο Μπάνε είναι ΠΑΟΚτσής αλλά το ότι είναι ξένος δυσκολεύει την ενασχόληση του και δύσκολα θα έβαζε στις πλάτες του ένα τόσο βαρύ φορτίο. Για τον Στογιάκοβιτς δεν νομίζω επίσης να θέλει να ασχοληθεί. Αρα ποιος; :roll:
Άβαταρ μέλους
vanroy
 
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Κυρ 30 Νοέμ 2008, 03:26
Τοποθεσία: Salonica Outskirts

Re: Π.Α.Ο.Κ. - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 77-76 (παρ.)

Δημοσίευσηαπό palok » Κυρ 12 Απρ 2009, 15:56

δεν καταλαβαίνω, δεν νομίζω οτι είπε κανείς να πάνε στο μπάσκετ οπαδοί για να το στηρίξουν επειδή απλά είναι ΠΑΟΚ. τότε θα γράφαμε και για το βόλλευ, το πόλο κλπ. απλά είναι ένα άθλημα που μας έχει χαρίσει 2 ευρωπαικά, 2 ευρωπαικούς τελικούς, 3η θέση στο πρωταθλητριών, 3 κύπελλα και 1 πρωτάθλημα. Μιλάμε οτι έχουμε μία ομάδα μέσα στις 20 ιστορικότερες στην Ευρώπη!!!!! Όλους αυτούς τους τίτλους τους πανηγύρισε ο περισσότερος λαός του ΠΑΟΚ. Τώρα εάν αυτοί οι οπαδοί έρχονταν μόνο για τις χαρές δεν το ξέρω...εάν ήταν ποδοσφαιρόφιλοι και έβρισκαν αποκούμπι στο μπάσκετ δεν ξέρω... δεν υπάρχει καμία σύγκριση ποδόσφαιρο-μπάσκετ για μένα. δεν υπάρχει: σε 2η μοίρα το μπάσκετ. ΓΙΑΤΙ??? εγώ προσωπικά που το βαριέμαι λίγο το ποδόσφαιρο να το βλέπω (ειδικά τον ΠΑΟΚ επί Σάντος...) και είμαι κάργα μπασκετικός, δεν το βάζω σε 2η μοίρα. Για μένα είναι το ίδιο (ίσοτιμα). ΌΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΟΚ!!!

PS: εμείς θέλουμε στο γήπεδο αυτούς που αγαπάνε την ομάδα μπάσκετ (που προφανώς είναι πολύ πολύ λιγότεροι από αυτούς του ποδοσφαίρου-σε όλες τις ομάδες αυτό συμβαίνει)!! Όχι ανθρώπους από υποχρέωση. Ούτε χουλιγκάνους σαν τους γαύρους που πάνε και στο γυναικείο βόλλευ και καλά για να στηρίξουν την ομάδα τους. Και νομίζω οτι αυτοί είναι πολύ περισσότεροι από την εικόνα που βλέπουμε κάθε 2ο Σάββατο στο Παλατάκι...
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10610
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Π.Α.Ο.Κ. - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 77-76 (παρ.)

Δημοσίευσηαπό palok » Κυρ 12 Απρ 2009, 16:01

κώστα ένσταση στην ψηφοφορία του mvp!!!νομίζω οτι ο γαλαζούλας δεν ανήκει πλέον στην ομάδα μας...
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10610
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Π.Α.Ο.Κ. - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 77-76 (παρ.)

Δημοσίευσηαπό Nigrita4 » Κυρ 12 Απρ 2009, 16:14

palok δεν σκέφτονται όλοι έτσι αδερφέ!!! Κ εμένα μου αρέσει πάρα πολύ το Μπάσκετ. Φυσικά δεν πρέπει να υπάρχει διαχωρισμός καθώς όλα τα τμήματα εκπρωσοπούν τον ΠΑΟΚ.. Όμως γίνεται αυτό... Τι να λέμε δλδ ψέμματα επειδή κάποιοι μπασκετικοί δεν θέλουν να τ'ακούν;;;;
Άρα περνάει σε 2 μοίρα... Αν διάβαζες κ πιο προσεκτικά αυτά που έγραψα θα καταλάβαινες οτι σε 2 μοιρά το έγραψα, καθώς δεν γίνεται πολύς ντόρος για το Μπάσκετ όπως θα γινόταν για το ποδόσφαιρο αν συνεχιζόταν αυτα τα χάλια...
Μην τρέλλαινεσε μαζί σου είμαι.. ΜΠΑΣΚΕΤΙΚΟΣ
Ήρθαμε σκαστοί, απο την Κλινική, ΠΑΟΚΑΡΑ μου
δεν το ξέρουν οι γιατροί....

http://www.paoknuremberg.de
Άβαταρ μέλους
Nigrita4
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: Τετ 12 Δεκ 2007, 20:38
Τοποθεσία: Νυρεμβέργη

Re: Π.Α.Ο.Κ. - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 77-76 (παρ.)

Δημοσίευσηαπό Smol4 » Κυρ 12 Απρ 2009, 16:23

Nαρεσμου Γιαννακιδη γιατί έπαιξε με διαρχί και έχει και μέλλον
Smol4
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Κυρ 25 Μάιος 2008, 15:28

Re: Π.Α.Ο.Κ. - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 77-76 (παρ.)

Δημοσίευσηαπό kostasff » Κυρ 12 Απρ 2009, 16:23

kostasff έγραψε:Προσωπικά ούτε τον πάω, ούτε τον πιστεύω. Στην Ελλάδα κάνει το αυτονόητο (και αν το κάνει φέτος) ενώ έχασε και ένα πρωτάθλημα από την ΑΕΚ. Έχει όμως το κοκαλάκι της νυχτερίδας..........
Δεν την γλυτώνει την ταπείνωση φέτος από τον Καλάφα :)


Τελικά η ταπείνωση ήρθε νωρίς για τον Ομπράντοβιτς :) :) :)
Σαν κόσμος έχουμε ευθύνη. Οι παράγοντες είναι αυτοί που είναι. Εμείς που είμαστε? Για το ποδόσφαιρο έγιναν τόσες κινητοποιήσεις ενώ για το μπάσκετ δεν κουνιέται φύλλο. Τελευταία έγινε μια κινητοποίηση για τους φυλακισμένους οπαδούς νομίζω. Είναι πιο σημαντικό να διαδηλώνουμε για την απελευθέρωση κάποιου που έσπασε ένα αυτοκίνητο ή χτύπησε κάποιον "αντίπαλο" φίλαθλο ή πέταξε πέτρες φωτοβολίδες και ότι άλλο μέσα στο γήπεδο και όλα αυτά στο όνομα του ΠΑΟΚ παρά να διαδηλώνουμε για την κατάσταση που υπάρχει στο μπάσκετ.
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Π.Α.Ο.Κ. - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 77-76 (παρ.)

Δημοσίευσηαπό DimisK » Κυρ 12 Απρ 2009, 16:26

palok έγραψε: σε 2η μοίρα το μπάσκετ. ΓΙΑΤΙ??? εγώ προσωπικά που το βαριέμαι λίγο το ποδόσφαιρο να το βλέπω (ειδικά τον ΠΑΟΚ επί Σάντος...) και είμαι κάργα μπασκετικός, δεν το βάζω σε 2η μοίρα. Για μένα είναι το ίδιο (ίσοτιμα). ΌΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΟΚ!!!



Πες τα αδελφέ...πες τα....

ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΟΚ!!!! ΠΑΟΚ ΠΑΝΤΟΥ!!!!!

Πιστεύω, όσο κι αν ακούγεται υπερβολικό, ότι αν η ομάδα μπάσκετ δείξει ότι αναγεννάται - με όποιον τρόπο, δεν ξέρω - ο κόσμος που θα τρέξει πάλι, θα ξεπεράσει κάθε προσδοκία! Η δυναμική που θα βγει προς τα έξω θα μας ξαφνιάσει όλους....

Αρκεί να βρεθεί ο τρόπος αυτός...
Carpe Diem...Believe in PAOK.....
Άβαταρ μέλους
DimisK
 
Δημοσιεύσεις: 4973
Εγγραφή: Τετ 23 Απρ 2008, 13:56
Τοποθεσία: MARKOPOULON MESOGEION

Re: Π.Α.Ο.Κ. - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 77-76 (παρ.)

Δημοσίευσηαπό Nigrita4 » Κυρ 12 Απρ 2009, 16:39

Όποιος λέει ότι πολλοί δεν κάνουν διαχωρισμό ανάμεσα σε Μπάσκετ κ ποδόσφαιρο είναι ψέυτες...
Όλοι ξέρουμε ότι γίνεται!!! Έχουν γραφτεί πολλά άρθρα!!! ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΟΚ καθώς ότι έχει σύμβολο τον Δικέφαλο με τα 4 ΙΕΡΑ γράμματα εκπροσωπεί την ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ του..
Όμως γίνεται κ μην λέμε μλκίες... ΑΙΝΤΕ
Κ εγώ το ξαναλέω γουστάρω πολύ το Μπάσκετ αλλά πάρα πολύ δεν ξέρουν ούτε καν τους παίχτες!!! ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ ΘΑ ΛΕΜΕ ΔΛΔ;;;; Αυτήν είναι η αλήθεια..
Ήρθαμε σκαστοί, απο την Κλινική, ΠΑΟΚΑΡΑ μου
δεν το ξέρουν οι γιατροί....

http://www.paoknuremberg.de
Άβαταρ μέλους
Nigrita4
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: Τετ 12 Δεκ 2007, 20:38
Τοποθεσία: Νυρεμβέργη

Re: Π.Α.Ο.Κ. - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 77-76 (παρ.)

Δημοσίευσηαπό kostasff » Κυρ 12 Απρ 2009, 16:41

Εγώ δεν περιμένω να είναι όλα στην ίδια μοίρα. Δεν είναι όλα τα δάχτυλα ίδια. Ούτε εγώ βάζω π.χ. το βόλεϊ και το πόλο στην ίδια μοίρα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα πονάω όταν πιάσει πάτο και κινδυνεύει με αφανισμό κάποιο τμήμα. Και τι τμήμα? Με ευρωπαϊκούς και εγχώριους τίτλους. Στο φινάλε δεν υπάρχουν 100.000 μπασκετικοί ρε αδελφέ?
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Π.Α.Ο.Κ. - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 77-76 (παρ.)

Δημοσίευσηαπό palok » Κυρ 12 Απρ 2009, 16:56

καταρχάς όχι μόνο δεν διαπληκτιζόμαστε εδώ μέσα καθώς είμαστε όλοι αδέρφια, πόσο μάλλον δε που είσαι και μπασκετικός!!!! τη γνώμη μας λέμε, γίνεται διάλογος με σκοπό να βγαίνει πάντα κάτι καλό σαν σκέψη...
δε λέμε κανένας οτι το μπάσκετ είναι στην ίδια μοίρα με τη μπάλα όσον αφορά το ποσοστό του κόσμου που ασχολείται. είναι δεδομένο οτι με το ένα άθλημα ασχολούνται μίσο μύριο κόσμος και με το άλλο ξερω γω 25000. τυχαία τα νούμερα. το θέμα είναι να τσιγκλήσουμε αυτούς τους 25000 πού ήταν πάντα κοντά στο τμήμα. αυτοί οι 25000 να βγουν στο δρόμο για να κάνουν συλλαλητήριο ή δεν ξέρω και εγώ τι. Να οργανωθούν, να πιέσουν τον ΑΣ, να διερευνήσουν τισ προθέσεις των οικονομικά ευκατάστατων ΠΑΟΚτσήδων και τέλος να πάνε στο γήπεδο να στηρίξουν την αγαπημένη τους ομάδα. Απλούστατο...

PS: άσχετο: παρεμπιπτόντως nigrita4 η Νυρεμβέργη είναι υπέροχη πόλη. έχουμε μια συνεργασία με το πανεπιστήμιο εκεί και έχει τύχει να πάω 4-5 φορές. Πραγματικά υπέροχη!! Και τρομερά λουκάνικα....:)
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10610
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Π.Α.Ο.Κ. - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 77-76 (παρ.)

Δημοσίευσηαπό kostasff » Κυρ 12 Απρ 2009, 17:07

Εγώ όταν ακούω Γερμανία το μυαλό μου πάει σε εισαγωγή φθηνής BMW και στον Ντιρκ Νοβίτσκι :) :) :) :)
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Π.Α.Ο.Κ. - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 77-76 (παρ.)

Δημοσίευσηαπό Johnys » Δευτ 13 Απρ 2009, 00:08

Πάντως δε γίνεται στη τούμπα να πάνε συνεχεια 20000 και παραπάνω και να μη βρίσκονται 8000 να πάνε στο παλατάκι.Εγώ προσωπικά αισθάνθηκα ντροπή μετά τι niki για τις μισοάδειες κερκίδες.Δε θα έπρεπε να είναι γεμάτο το παλατάκι?Εγώ πιστεύω πως πολλοί μετάνιωσαν που δε πήγαν στο γήπεδο.

Δε μπορεί ένα τμήμα που μας χάρισε τόσους τίτλους και συγκίνησης και στα κοντά και όχι πριν 30-40 χρονια να περνάει σε 2 μοίρα.

Επιτέλους ας γεμίσουμε το παλατάκι και το ξαναγράφω και ας γίνομαι κουραστικός.
ΠΑΟΚ θρησκεία και στη γερμανία.
Άβαταρ μέλους
Johnys
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 05:03
Τοποθεσία: Γερμανία/Ντίσελντορφ

Re: Π.Α.Ο.Κ. - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 77-76 (παρ.)

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Δευτ 13 Απρ 2009, 01:00

Το κοινό που κατά τη γνώμη μου μπορεί να γεμίσει το παλατάκι δεν είναι μπασκετικό (δυστυχώς). Και εξηγούμαι.
Εσύ που θέλεις να πας στην Τούμπα αλλά δεν πας γιατί που θα βρεις πάρκινγκ, δοκίμασες να πας στο παλατάκι; Εσύ που δεν πας Τούμπα γιατί ούτε τουαλέτες για τα παιδιά έχει, δοκίμασες να πας στο παλατάκι; Εσύ που δεν αντέχεις άλλο το στριμωξίδι μία ώρα πριν αρχίσει ο αγώνας δοκίμασες να πας στο παλατάκι; Εσύ που πιάστηκες να βλέπεις όλο το ματς όρθιος ενώ έδωσες ένα σκασμό λεφτά για το εισιτήριο, δοκίμασες να πας στο παλατάκι;
Δυστυχώς το προϊόν μπάσκετ δεν πουλάει στον Παοκτσή, μεγαλύτερη επιτυχία νομίζω ότι θα έχουν τέτοιοι πλάγιοι τρόποι προώθησης.
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8383
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πρωτάθλημα 2008-2009

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης