Dejan Tomašević

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες του φετινού πρωταθλήματος Α1 και όλων των παρελλειπομένων...

Δημοσίευσηαπό Trikaliotis » Τρί 04 Νοέμ 2008, 16:28

Ο νέος προπονητής.............Αργύρης Πεδουλάκης!!!!
Trikaliotis
 
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Παρ 28 Μαρ 2008, 20:23

Δημοσίευσηαπό free4 » Τετ 05 Νοέμ 2008, 04:58

Και οι δημοσιογράφοι την περιπλέκουν περισσότερο..
Μόνο από επίσημα χείλη πλέον η ενημέρωση μας παιδιά. Τέλος!!
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό taspaok » Κυρ 16 Νοέμ 2008, 11:17

Ένας Τόμο(ς) ιστορία

Του Θωμά Αυγέρη
16/11/2008 (00:40)

Sample ImageΗ Θεσσαλονίκη έβαλε σήμερα τα καλά της κι έζησε μία από τις πιο συναρπαστικές κόντρες των τελευταίων ετών ανάμεσα σε Άρη και ΠΑΟΚ. Αυτό ήταν κάτι που έβλεπε κάποιος με μια πρώτη ματιά. Αν ήταν όμως λίγο πιο παρατηρητικός, ειδικά κατά τη διάρκεια των τάιμ άουτ, ο οποιοσδήποτε θα μπορούσε να δει και κάτι άλλο. Μία εικόνα που μόνο τιμητική δεν μπορεί να χαρακτηριστεί για τον προπονητή του ΠΑΟΚ, Αργύρη Πεδουλάκη. Τον Ντέγιαν Τομάσεβιτς και δαγκώνει τα χείλη του και να μην πιστεύει τα όσα ζει στην πιθανότατα τελευταία σεζόν μίας υπέρλαμπρης και γεμάτης τίτλους καριέρας.

Σε αυτό το σημείο και πριν σας αναλύσω τι εννοώ, για αποφυγή τυχών παρεξηγήσεων ξεκαθαρίζω το εξής. Υπεύθυνος για το ποιοι παίκτες είναι αυτοί που αγωνίζονται, είναι και ΠΡΕΠΕΙ να είναι ο εκάστοτε προπονητής. Στη συγκεκριμένη περίπτωση δηλαδή ο άνθρωπος που πρέπει να έχει την αποκλειστική ευθύνη για το ποιοι είναι οι παίκτες που θα παίζουν οφείλει να είναι ΜΟΝΟ ο Αργύρης Πεδουλάκης. Ξεκαθαρίζω και πάλι πως με αυτό το άρθρο ουδεμία πρόθεση έχω να του "δείξω" αυτούς που πρέπει να παίζουν αλλά ούτε και να αναλάβω το ρόλο του προπονητή ή του ανθρώπου που θα κατακρίνει τις όποιες επιλογές του. Αυτή είναι δουλειά του εργοδότη του.

Αυτό που μπορώ όμως και νιώθω υποχρέωσή μου να κάνω, είναι να σχολιάσω -το λιγότερο- αυτό που έγινε σήμερα με τον Ντέγιαν Τομάσεβιτς. Για όσους δεν το γνωρίζουν, ο "Τόμο" έχει κατακτήσει στην καριέρα του όχι έναν ή δύο αλλά 23(!!!) τίτλους, μεταξύ των οποίων το χρυσό μετάλλιο στα Μουντομπάσκετ του 1998 και του 2002. Επίσης έχει κερδίσει και αρκετούς ατομικούς τίτλους όπως για παράδειγμα αυτόν του πολυτιμότερου παίκτη στους τελικούς του Uleb cup το 2003.

Αυτός λοιπόν ο παίκτης που έχει πανηγυρίσει συνολικά περισσότερους τίτλους απ’ ότι όλοι οι υπόλοιποι παίκτες και το τεχνικό τιμ του ΠΑΟΚ βρίσκεται στη δύση της καριέρας του. Σίγουρα όμως δεν του αξίζει να κάθεται στον πάγκο χωρίς να του δοθεί ούτε μία ευκαιρία να δείξει πως μπορεί να προσφέρει κάτι. Ειδικά σε ένα ντέρμπι με τον Άρη όπου οι αντίπαλοι διέθεταν πλειάδα ψηλών και όπου ο μεν Ουέσον από ένα σημείο κι έπειτα έδειξε πως είχε μείνει από δυνάμεις και ο δε Μαρμαρινός μπορεί να ήθελε αλλά όπως φάνηκε δεν μπορούσε.

Κι επαναλαμβάνω, ότι με αυτά που γράφω δεν κρίνω το ποιος έπρεπε και ποιος όχι να αγωνιστεί αλλά αυτό που κατά τη γνώμη μου ήταν από την πλευρά του "Άρτζι" ατόπημα απέναντι σε έναν ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ αθλητή. Τονίζω το επαγγελματίας διότι όταν τελείωσε το ντέρμπι ο Ντέγιαν Τομάσεβιτς τα είπε για περίπου δέκα λεπτά με το Νίκο Μπουντούρη και όταν εν συνεχεία ρωτήθηκε για το τι συμβαίνει απάντησε ως γνήσιος ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ. "Δεν είμαι εγώ αυτός που θα κρίνει το ποιοι θα παίζουν και ποιοι όχι", είπε κι αποχώρησε από το Αλεξάνδρειο με το αυτοκίνητό του, όντας ο μοναδικός παίκτης που δεν έφυγε με το πούλμαν της αποστολής. Δείγμα του ότι θεωρείται πλέον ξένο σώμα, αν και για να προχώρησε σε αυτή την κίνηση σίγουρα θα πήρε το "οκ" από τους ανθρώπους της ομάδας.

Εφόσον λοιπόν ακούγεται εδώ και καιρό πως ο ΠΑΟΚ θα τον αντικαταστήσει έπρεπε κατά την ταπεινή μου γνώμη ο προπονητής της ομάδας να τον αφήσει εκτός αποστολής ή ακόμη και να ανακοίνωνε επίσημα ότι δεν τον υπολογίζει και όχι να διασύρει (διότι αυτό που έγινε διασυρμός είναι) έναν παίκτη με τέτοια ιστορία στο παγκόσμιο μπάσκετ…

http://www.basketblog.gr/index.php?opti ... Itemid=209
FORZA ΠΑΟΚΑΡΑ
Άβαταρ μέλους
taspaok
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ 31 Οκτ 2008, 16:44
Τοποθεσία: ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ-ικαρία

Δημοσίευσηαπό IKARIA_G4 » Τρί 18 Νοέμ 2008, 11:24

Bilisko μην μπερδευουμε συνεχως τις καταστασεις.
δεν υπαρχει θεμα συγκρισης μεταξυ ΠΑΟΚ και ΑΕΚ ως προς τον δροσο.
την Αεκ ουσιαστικα δεν την ανελαβε ποτε'.δεν ειχε ποτε μετοχες της.μην συγκρινουμε ανομοιες καταστασεις και δημιουργουνται αδικες εντυπωσεις
IKARIA_G4
 
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Σάβ 19 Απρ 2008, 00:09
Τοποθεσία: ΙΚΑΡΙΑ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό kostasff » Κυρ 28 Δεκ 2008, 21:37

SHREK έγραψε:Όταν τον περασμένο Σεπτέμβριο αποδέχτηκα την πρόταση του ΠΑΟΚ και ήρθα στην ομάδα, δεν το έκανα για τα χρήματα.

Αν το έλεγε αυτό το καλοκαίρι θα τον έκραζα. Τώρα όμως αποδεικνύεται αληθινός. Γι αυτό δεν πρέπει να βιαζόμαστε να κρίνουμε κάποιον, είτε θετικά είτε αρνητικά :wink:
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Δημοσίευσηαπό cronos » Δευτ 29 Δεκ 2008, 12:45

Μπραβο του!
Άβαταρ μέλους
cronos
 
Δημοσιεύσεις: 1391
Εγγραφή: Τρί 29 Ιούλ 2008, 15:45

Δημοσίευσηαπό Johnys » Δευτ 29 Δεκ 2008, 18:24

Τώρα έρχεται η σειρά μας να δείξουμε ότι αγαπάμε πραγματικά την ομάδα με ΜΑΖΙΚΗ παρουσία στο παλατάκι.
ΠΑΟΚ θρησκεία και στη γερμανία.
Άβαταρ μέλους
Johnys
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 05:03
Τοποθεσία: Γερμανία/Ντίσελντορφ

Δημοσίευσηαπό Lakistuta » Δευτ 29 Δεκ 2008, 18:50

Hvala puno crnobeli Dejane!!!!
Μακαρι να ανεβεις και αγωνιστικα...απο ευθιξια σκιζεις παντως...
Take Hold Of The Flame!!!
REVOLUTION!!!
Άβαταρ μέλους
Lakistuta
 
Δημοσιεύσεις: 2181
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 12:46
Τοποθεσία: ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό kostasff » Δευτ 29 Δεκ 2008, 19:10

Πολύ υψηλό το επίπεδο του paokmania. Μέχρι και Σέρβικα κατέχουμε.
:)
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Δημοσίευσηαπό Trikaliotis » Τετ 07 Ιαν 2009, 13:24

Και με νταμπλ νταμπλ παρακαλώ..11 πόντοι και 13 ριμπάουντ !!!
Trikaliotis
 
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Παρ 28 Μαρ 2008, 20:23

Re: Dejan Tomasevic

Δημοσίευσηαπό gash04 » Παρ 20 Φεβ 2009, 11:46

Στο Αιγάλεω ήταν ο κορυφαίος, χθες δεν μπόρεσε να φανεί απέναντι στους σκληρούς και ποιοτικούς ψηλούς του Άρη. Ο Ντέγιαν Τομάσεβιτς έμεινε σε χαμηλά στάνταρτς, ωστόσο ο ίδιος δεν πτοείται και θα παραμείνει μέχρι το τέλος στον ΠΑΟΚ. «Οι 50 πόντοι ήταν πολύ λίγοι για να κερδίσουμε ένα τέτοιο παιχνίδι. Είχαμε όλη την εβδομάδα πολλά προβλήματα και δεν κάναμε καλές προπονήσεις. Έτσι δεν είμασταν έτοιμοι για να αντιμετωπίσουμε μια ομάδα με τόσο καλή άμυνα» έλεγε ο 36χρονος σέντερ, ο οποίος παραδέχθηκε οτι ο Άρης δεν ήταν καλύτερος. «Ήταν όμως πιο σκληρός…» συμπλήρωσε ο «Ντέκι», που αναφέρθηκε καις το δικό του μέλλον στην ομάδα. Θα παραμείνει. «Κάθε μέρα εδώ μπορείς να περιμένεις πολλές εκπλήξεις. Θα δούμε που θα πάει η ομάδα, δεν ξέρω, τα προβλήματα είναι πολλά. Δεν αποτελούν όμως δικαιολογία για κακή εμφάνιση. Ωστόσο η κατάσταση δεν είναι νορμάλ. Δεν ξέρω πόσοι θα είμαστε την Δευτέρα στην προπόνηση και είναι καιρός όλοι να αντιμετωπίσουν την πραγματικότητα. Αρχίσαμε με πολλούς καλούς παίκτες και μείναμε λίγοι. Εγώ όμως θα είμαι εδώ την Δευτέρα, δεν θα αφήσω τον ΠΑΟΚ» έλεγε ο Τομάσεβιτς που αυτή την φορά δεν θα βρεθεί για το τριήμερο ρεπός την Αθήνα, αφού η οικογένεια του βρίσκεταις την Θεσσαλονίκη.


Σωστός ο τύπος που δεν άκουσε και λίγα απο πολλούς στην αρχή της χρονιάς.
Επίσης πηγή Metropolis.
ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΠΟΥΤΑΝΕΣ, ΟΧΙ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ
Άβαταρ μέλους
gash04
 
Δημοσιεύσεις: 11059
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 17:15
Τοποθεσία: Fucking Athens

Re: Dejan Tomasevic

Δημοσίευσηαπό Johnys » Παρ 20 Φεβ 2009, 18:50

Τελικά πρέπει να του ζητήσουμε μαζικά συγγνώμη.Φαίνεται ότι πονάει την ομάδα άσχετος εάν δε μπορεί να παίξει τόσο καλά όπως στα νιάτα του.
ΠΑΟΚ θρησκεία και στη γερμανία.
Άβαταρ μέλους
Johnys
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 05:03
Τοποθεσία: Γερμανία/Ντίσελντορφ

Re: Dejan Tomasevic

Δημοσίευσηαπό jibbie » Παρ 20 Φεβ 2009, 21:11

συγγνωμη δεν οφειλουμε σε κανεναν..ο κυριος Τομασεβιτς καλα θα κανει να μη μας περναει για χαζους..το συμβολαιο του δε θελει ν αφησει, οχι τον ΠΑΟΚ..
Άβαταρ μέλους
jibbie
 
Δημοσιεύσεις: 5956
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 00:41
Τοποθεσία: Hackney,London

Re: Dejan Tomasevic

Δημοσίευσηαπό kostasff » Παρ 20 Φεβ 2009, 21:41

Φίλε jibbie γίνεσαι άδικος. Ίσως να μην έχεις παρακολουθήσει το θέμα από την αρχή. Ο Τομάσεβιτς κατέβασε μόνος του το συμβόλαιο από 300.000 σε 150.000 ευρώ. Αν τον καίνε μόνο τα χρήματα, γιατί να κάνει μία τέτοια κίνηση? Ο Τομάσεβιτς διδάσκει χαρακτήρα. Είναι κύριος με το Κ κεφαλαίο.
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Dejan Tomasevic

Δημοσίευσηαπό gash04 » Παρ 27 Φεβ 2009, 10:46

Και το παιδί που πολλοί θέλανε να διώξουμε ορίστε τι μας λέει.


Έχει πίσω του μια τεράστια καριέρα, έχει ζήσει σχεδόν τα πάντα στο μπάσκετ, έχει βιώσει τα καλά και τα άσχημα, αλλά αυτό που περνά τώρα στον ΠΑΟΚ δεν έχει προηγούμενο. Ο Ντέγιαν Τομάσεβιτς και την μείωση δέχθηκε, άσχετα αν ήταν λάθος η απόκτηση του με αυτά τα χρήματα και δεν πρόκειται να φύγει από την ομάδα πριν το τελευταίο παιχνίδι με την ΑΕΛ στις 29 Απριλίου. Ωστόσο όπως ο ίδιος έλεγε χθες στο «Μ», ανάλογη κατάσταση στην καριέρα του δεν έχει ξαναζήσει. Και θα μπορούσε να αντιμετωπίσει με αδιαφορία όλη αυτή την κατάσταση. Ξένος είναι, για μια χρονιά ήρθε στην ομάδα. Ούτε έχει ανάγκη από τις 140 χιλ. ευρώ που έχει λαμβάνειν από τον ΠΑΟΚ μέχρι το τέλος της χρονιάς. Ωστόσο σαν άνθρωπος του μπάσκετ βλέπει και ανησυχεί: «Ποτέ στην ζωή μου στο μπάσκετ δεν έχω περάσει αυτά που γίνονται φέτος στον ΠΑΟΚ. Είναι κρίμα. Όλα αυτά είναι πολύ άσχημα για τον ΠΑΟΚ, μια ομάδα με τέτοιο όνομα και τέτοια ιστορία σε Ελλάδα και Ευρώπη» σχολίασε ο «Ντέκι», ο οποίος αναφέρθηκε στο πως αντιμετωπίζει όλη αυτή την πρωτόγνωρη για αυτόν κατάσταση. «Εμείς οι παίκτες προσπαθούμε να είμαστε συγκεντρωμένοις την δουλειά μας. Δυστυχώς δεν μας βοηθά η κατάσταση που δεν είναι ομαλή. Το μόνο θετικό ήταν το οτι από την αρχή κάναμε αρκετές νίκες για να μην φτάσουμε στο τέλος και ανυσηχούμε για το φετινό αγωνιστικό μέλλον της ομάδας. Γενικά ανυσηχούμε για τον ΠΑΟΚ και το πως θα βγει από το αδιέξοδο. Ελπίζω σύντομα να βρεθεί λύση, αλλά για μας είναι δύσκολο αυτή την εποχή. Κάθε εβδομάδα μένουμε όλο και λιγότεροι παίκτες. Ωστόσο στόχος υπάρχει. Να είμαστε κάθε φορά έστω και λίγο καλύτεροι και να διεκδικούμε τη νίκη σε κάθε ματς. Κάθε παιχνίδι είναι για μας ένα τεστ, ένας μικρός τελικός. Δυστυχώς με τον Άρη κάναμε την χειρότερη φετινή μας εμφάνιση» έλεγε ο Τομάσεβιτς, που επιμένει οτι ο ίδιος έχει ακόμα κίνητρο για να μπάνει στο παρκέ. «Μου τηλεφωνούν φίλοι και δημοσιογράφοι από την Σερβία και με ρωτούν τι γίνεται στον ΠΑΟΚ, ζητούν να μάθουν αν θα συνεχίσω, αν θα φύγω. Δεν πρόκειται να αφήσω τον ΠΑΟΚ, θα παίξω μέχρι το τέλος. Για μένα ο πρώτος άμεσος στόχος είναι να κερδίσουμε το Σάββατο στην Λάρισα. Μπορούμε να το κάνουμε, έχουμε τις δυνατότητες, αρκεί να είμαστε συγκεντρωμένοι στην δουλειά μας, όσο δύσκολο και αν είναι αυτό» τονίζει ο «Ντέκι» και καταλήγει: «Έχω παίξει σε μεγάλες ομάδες, θεωρώ και τον ΠΑΟΚ μια από αυτές, έχει ιστορία, είναι όνομα πρώτου επιπέδου και δεν του αξίζει να ζει αυτή την κατάσταση. Μακάρι σύντομα να αλλάξουν τα πράγματα» σχολίασε ο 36χρονος σέντερ, ο οποίος εμμέσως πλην σαφώς προανήγγειλε και το τέλος της καριέρας του αυτό τον Απρίλιο. «Δεν πάει άλλο, σειρά έχει τώρα η οικογένεια μου, θέλω να βρίσκομαι από δω και στο εξής κοντά της στην Αθήνα» είπε ο Τομάσεβιτς.


http://www.metropolisradio.gr/5134
Άβαταρ μέλους
gash04
 
Δημοσιεύσεις: 11059
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 17:15
Τοποθεσία: Fucking Athens

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πρωτάθλημα 2008-2009

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες